T ZEEUWSE PLAKKEBORO Wordt het Dijkwater bij Dreischor ingepolderd? Nieuws uit de Provincie. T SPIEGELTJE ZwitsalettenTf MELK IS GOED VOOR ELK NOTEERT U De Prov. Staten over het Reconstructierapport Kweekschool dépendance op Schou wen en DuiveSand is niet mogelijk DE BOS EN TEN SLOTTE DERMA Raadslid dient belangrijke motie in over viering bevrijdingsdag Visserij baart grote zorgen „Hosanna" te Vlissingen bestaat 50 jaar Geen sprake van dwang Eindlcs Chr. Lagere Land bouwschool, Oostkapelle Donderdag 25 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Over voeding gesproken... Schuimrubber voor Vele huisvrouwen en ook enkele huisvaders heb ben Dinsdagmiddag de voor lichtingsbijeenkomst bijge woond, die door het Ned. Zuivelbureau en de Zeeuwse Melkfederatie in samenwer king met de huishoudscho len in het Middelburgse Schuttershof is gehouden en waar mevr. C. Buurman- Kaptein, adviseuse van de Voedingsraad, gesproken heeft over de voedingswaar den van c J' -aivelproduc- ten. Want de slagzin „Melk is goed voor elk" doet nog altijd opgeld en haar inlei dingen „Een goede gezond heid vraagt een volledige voeding" en „Hoe voed ik mijn gezin goed en goed koop?" waren zeker interes sant. De aanwezigen leerden voor zover ze het niet wis ten dat bruin- en rogge brood meer voedingswaarde hebben dan wittebrood en zij leerden niet alleen, maar kregen te proeven ook. Geen brood maar melk. Karne melk met een scheutje limo nadesiroop er door. Kinde ren, die anders hun neus op trekken zullen het nu graag drinken. Ja, en dan is er het vlees. De prijzen zijn nu niet be paald zo, dat men zijn huis genoten er rijkelijk van zal kunnen voorzien. Toch moe ten de huismoeders er voor zorgen, dat man en kroost de nodige eiwitten krijgen. Mevr. Buurman wist er wat op. Plakken kaas, die in de melk gedompeld, door de paneermeel gehaald en ver volgens in de braadpan ge- Nieuwe luidklok voor Arnemuiden. De Fa van Bergen te Hei- ligerlee heeft de tweede luidklok voor de toren van Arnemuiden afgeleverd. De klok, die een diameter heeft van 91 cm en 485 kg weegt, draagt het volgende rand schrift: „Deze klok, dienen de ter vervanging van de in 1583 door Peter van den Ghein gegoten en in 1943 door de bezetter weggevoer de klok „Maria" is aange kocht in 1953 tijdens het be stuur van burgemeester H. van den Bos, wethouders B. J. la Soe en J. L. Joosse en secretaris F. M. Geluk". Straks zal deze klok, samen met de klok, die in 1943 eveneens werd geroofd doch in 1946 werd teruggevonden, haar klanken over het vis sersdorp uitstrooien. De laatstgenoemde klok, die da teert van 1518 draagt het volgende randschrift: „Jhe- sus is mijnen name, Mijn gheluit sij Gode bequame. Also verre men mij horen sal, Wilt God ons bewaren overal. Peter Waghevens goot mij in 't jaar MCCCCCXVIII." roosterd worden, vormèn 'n delicatesse enhebben dezelfde voedingswaarde. In driekwart ons kaas zit even veel eiwit als in één ons vlees. Wie van mening mocht zijn, dat de mannen in de in kunnen bewaren!.... zaal zich geducht verveel den vergist zich. Er werd Komt niet veel voor. kleurenfilm eieren. Men vertelde ons: Op de meubeltentoonstelling te Zierikzee trokken o.a. de schuimrubber matrassen'bij zondere belangstelling van dames. Zei plotseling een der huisvrouwen enthousiast met.een blik op dé gaten: ,Wat zou je hier fijn eieren namelijk een gedraaid waarin men onder meer de weg „van melk tot kaas" kon volgen. Op deze voorlichtingsbij eenkomst, die 's avonds werd herhaald en ook gisterenavond nog 'n kezr plaats vond, behandel de een „zuivelforum" vra gen van huisvrouwen in de zaal. Want over de bak- en braadkunst raken vrouwen nooit uitgepraat. Vlissingen, 28 April: Zeeuwse Geref. Ouderlin genconferentie. Als refe renten treden op de heer De Cok te Nieuwdorp en ds Verschoor te Vlissingen. Colijnsplaat, 25 Maart, Zaal Chr. Bewaarschool. Feestvergadering Herv. Meisjesvereniging „Tabitha". Krabbendijke: Raad. Aan de orde komt benoeming lid, tevens voorzitter sport- commissie. Op de voor dracht staan de heren L. Th. Vogelaar en M. L. Markusse. HET GEBEURT niet vaak, dat op een eindlés van een landbouwcursus een diplo ma aan een vrouw wordt uitgereikt. Maar op de eind- les van de twee-jarige win- tercursus, die door de streek Walcheren van de L.J.G. was georganiseerd en die ge leid werd door de heer W. Spinnaay heeft men 'n der gelijk diploma overhandigd aan Mej. H. Hisschemöller te Goes. Zij versloeg boven dien haar mannelijke mede cursisten ook nog door als nummer één te eindigen en mocht daarvoor van de Z. L. M. een boek in ontvangst nemen. Ir J. Versteeg uit Goes, belast met het toe zicht, sprak een felicitatie tot de cursisten en de voor zitter van de Streek Wal cheren sloot zich daarbij aan. Ook de heer Spinnaay kreeg lof toegezwaaid; de enige Walchenaar, die in de Quarlespolder een plaats werd toegewezen was een cursist van hem. Naast mej. Hisschemöller kregen de volgende heren het diploma: C. Baas te Ritthem, C. Baas, S. Dees, G. Crucq, P. van Eenennaam, Chr. Reynhoudt en H. van Waarde te Nieuw en St. Joosland, Joh. Duve- kot te Sei-oogkerke, A. van Eenennaam, te Souburg, C. Marinissen en L. Simonse te St. Laurens, Chr. Vos te Grijpskerke, A. P. Rotte te Oostkapelle, K. de Witte en K. Oostê te Koudekerke, W. Poppe en H. Wondergem te Middelburg en H. Dieleman te Arnemuiden. Zij tenslotte- nog vermeld, dat dé cursusleider van zijn leerlingen ëen geschenk in ontvangst mócht némen. 5chreven wij kortgeleden naar aanleiding van het gesprek, dat minister Algera met Ged. Staten van Zeeland had dat overeenstemming was be reikt over de positie der calamiteuze polders en wa terschappen bij een eventuele concentratie, thans is meer bekend geworden over de concrete toezeg gingen, die de bewindsman heeft gedaan. Die blij ken verheugend te zijn. Gedeputeerde Philipse heeft er in de Statenvergadering iets meer van verteld, naar aanleiding van een vraag van de heer Kodde over de plannen tot samenvoeging van polders op Schouwen en Duiveland. De overeenstemming blijkt hierin te bestaan, dat het Rijk bereid is op dezelfde voet voort te gaan met het subsidiëren 'der cala miteuze polders, ook al zijn deze in een groter ver band opgenomen. Het deel, dat de Provincie in de tekorten van deze polders bijdraagt, zal uiteraard dan ook hetzetjde blijven. Verheugend noemen wij deze mededeling, omdat er eerst enige vrees be stond, dat de Rijksuitkeringen zouden worden ver laagd, nu door de concentratie het draagvlak voor de onderhoudskosten der zeedijken breder zou wor den. Deze onzekerheid was dan ook de oorzaak, dat er in de voorbereidingen tot samenvoeging zo wei nig schot zat. Nu deze moeilijkheid is opgelost, staat niets meer in de weg om deze voorbereidingen met kracht ter hand te nemen. Of er op dit punt spoe dig meer nieuws te verwachten is? Het zal nog Wel geruime tijd duren. De heer Philipse vertelde ook, dat het nog niet te zeggen is in welke vorm de sa menvoeging zal plaats vinden. Dat kan een volledige samenvoeging worden, maar ook alleen een concen tratie voor het dijksbeheer, een z.g. dijkring dus. Wij zouden alleen dit willen zeggen: laten Ged. Staten het ijzer smeden, terwijl het heet is. Zien wij het goed, dan is het beste moment al verstreken. De eerste tijd na de grote ramp bestond er onder de polderbesturen heel wat meer animo voor grotere eenheden dan nu, zovele maanden later. K.—J Op 1 April is de heer Th. Kamermans veertig jaar in dienst bij de haven van Vlissingen. Hij was aan vankelijk werkzaam als comtabele ambtenaar bij het gemeentelijk havenbedrijf, maar toen op 15 Juni 1934 de N.V. Haven van Vlissin gen werd opgericht en de gemeente Vlissingen haar rechten in deze vennoot schap overbracht, ging de heer Kamermans naar" deze N.V. over. Hem werd toen procuratie verleend. De heer Kamermans is be stuurslid van. verscheidene verenigingen en ondermeer ook al ruim 40 jaar orga nist van de Gereformeerde Kerk. Op Maandag 29 Maart, des avonds om acht, uur, zal de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de nieuwe openbare lagere school te Wolfaartsdijk of ficieel openen. De school zal genoemd worden naar H. K. H. Prinses Wilhel- mina, die zoals men zich zal herinneren op 2 Febru ari 1953 deze gemeente heeft bezocht. De Ye 47 heeft de eerste rog op de Oosterschelde ge vangen. Men gaat nu net ten uitzetten om nog meer van deze zeebewoners te vangen, die nu de Schelde komen opzwemmen om zaad te schieten. Zaterdagmiddag wordt in Kapelle een grote klop jacht gehouden op wilde duiven, die rond deze ge meente heel wat schade aan de landbouwgewassen doen. MIDDELBURG, 24 Maart. Vanmorgen hebben de Prov. Staten het Re constructierapport Schouwen-Duiveland hoofdstuk voor hoofdstuk behandeld. Bij het punt: concentratie van havens heeft het P. v. d. A.-Statenlid, burge meester A. H. Vermeulen van Dreischor, een warm pleidooi gevoerd voor de inpoldering van het z.g. Dijkwater bij zijn gemeente. Om diverse redenen is deze 'toe te juichen. De veiligheid der bevolking zou er ten zeerste door worden gediend. Dè dijken, die op 1 Februari vorig jaar te laag en slecht bleken, zijn nu wel hersteld, maar in hun oude toestand. De nieuwe afsluit dijk zou een lengte krijgen van 1200 meter, terwijl momenteel 7309 meter dijk onderhouden moet worden. De verhoging daarvan zou rond 3 millioen kosten, welk bedrag bij inpoldering kan worden uitgespaard. Er zal een landaanwinst van 155 ha. ontstaan en het zal mogelijk zijn de kleine haventjes op te heffen en een grotere haven aan te leggen, welke zolang het Delta plan nog niet is verwezenlijkt tevens als veerhaven voor Overflakkee kan dienst doen. Daarna is de haven goed te gebruiken als binnenhaven. Gedeputeerde C. Hamelink deelde mede, dat Ged. Staten het standpunt van de heer Vermeulen volkomen delen. Wat de concentratie der havens betreft verklaarde hij, dat het college de ontwikkeling in de praktijk .nauwlettend zal'volgen, alvorens een beslissing te nemen. bootkosten in mindering te worden ge bracht. In het algemeen is het toch ge wenst dan de vervoerkosten omlaag te brengen, omdat de vaartijd aanmerke lijk wordt bekort. Gedeputeerde C. Hamelink antwoordde, dat niemand nog weet, of de RTM kosteloos wil gaan rijden. Op andere vragen luidde zijn ant woord, dat, als het drukke verkeer dit noodzakelijk maakt, Ged. Staten al het mogelijke zullen doen om tus sen Zijpe en Anna Jacoba een twee de boot in de vaart te krijgen. voor de inwendige zending op G.G. te St. Annaland; opbrengst f 91. een verheugend bericht uit uit Ouwerkcrk, Op de Ring zijn, men had het nooit durven hopen, ver scheidene lindebomen aan het uitlopen. Men hoopt nu maar, dat deze bomen niet „dood" bloeien zullen.. Ingezonden Mededeling (adv i VOOR grots tube thans 95 c. Gemeenteraad St. Laurens Teleurstelling over bouwvolume en discussie over aanleg sportterrein In de raadsvergadering van St.- Laurens heeft burgemeester W. Baas zjjn teleurstelling uitgesproken over de laatste toewijzing door Ged. Staten van de bouwvolume voor de volgen de 3 jaren. Van de A.N.W.B. was bericht in- Enen, dat de bocht in de Noord- bij de Chr. school uit verkeers- isch oogpunt te rechtvaardigen is. Zij aoht verandering niet gewenst. De subsidie voor het Koningin Wil- helminafonds werd verhoogd van Vz cent op 1 cent per inwoner en per jaar. Aan de Oranjevereniging werd een subsidie toegekend van f50. voor het jaar 1954. Herbenoemd werd als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer W. Rooze en benoemd in de vacature van de heer J. F. Meijer, de heer C. J. v. d. Weele. SPORTTERREIN. Het voorstel betreffende aanleg van een sportterrein lokte enige discussie uit. Vogens de heer Abrahamse (S.G.P.) -s het terrein te groot en hij wil ge acht worden te hebben tegengestemd wat betreft de inzaai van graszaad. Wel Is hij voor verhuur voor vlas- Iand. De heren Riemens (A.R.) en Hame link (Gem. Belang) vinden het stand punt van de Nederl. Heide Mij onbe- lelijk om n.l. geen D.U.W.- subsi- i. wdlen adviseren, aangezien het ,veld gelegen is aan een drukke v,-:eers weg. Evenals de andere raadsleden juichen zij de aanleg toe, vooral voor de jeugd. De voorzitter stelde voor om na mens de Raad een schrijven te zen den aan Ged. Staten om alsnog bouw volume beschikbaar te stellen uit de reserve, aangezien een groot aantal werklieden in verschillende bedrijven, elders moet wonen. MOTIE-HAMELINK. Bij de rondvraag diende de heer Hamelink (Gem. Belang) de volgen de motie in: De Raad der gemeente Sint Lau rens van oordeel, dat de 5e Mei dient te blijven gehandhaafd als dag waarop elke Nederlander in de gelegenheid moet worden gesteld elk op de. hem geëigende wijze zijn vreugde te uiten met de bevrijding; besluit het gemeen- tepersoneel voortaan elk jaar op 5 Mei van 12 uur af vrjjaf te geven en roept alle werkgevers op om, inr dien dit enigszins mogelijk is, in gelijke geest te handelen. De motie werd met algemene stemmen aan genomen. Ingezonden Mededeling (adv.) Tegen PERIODIEKE PIJNEN: De heer L. P. van Oorschot (Arb.) wees op de belangrijke taak van het Prov. Bestuur in het belang der Vis serij als het Drie-eilanden- en Delta plan verwezenlijkt zullen worden. Hij wenste een uitgebreid onderzoek naar de mogelijkheden van overplaatsing der visserij, omschakeling der vissers en ev. compensatie. Het Rijk dient een biologisch onderzoek naar geschikt viswater, ook buiten de landsgrenzen, in te stellen. De heer A. J. Cambier (VVD) zocht het meer in de vernieuwing van de Zeeuwse vissersvloot, opdat met grotere schepen aan de haring visserij deelgenomen kan worden. Die omschakeling moet het Rijk be talen, precies als gebeurd is bij de inpoldering van de Zuiderzee. De tegenwoordige vissersvloot noemde hij derrie: de schepen, die in Hol land worden afgekeurd, komen naar Zeeland. Namens Ged. Staten zei de heer A. L, S. Lockefeer, dat bij de vissers begrip voor de enorme betekenis van het Del taplan zal moeten worden gewekt. De consequenties daarvan zullen voor hen heel erg zijn. Het doel mag niet zijn ander werk voor hen te vinden, maar met alle mogelijke middelen trachten de vissery (op welke wijze dan ook) voor Zeeland vast te houden. Ged. Staten zullen zich in verbinding stellen ir.et de betrokken commissies voor het Delta plan. De Commissaris voegde hieraan toe, dat het probleem der visserij Ged. Staten met grote zorg vervult, maar dat hij overtuigd was van hei grootste begrip en de medewerking der betrok ken instanties. Bij het hoofdstuk openbare nuts voorzieningen vroeg de heer Vermeu len, of ook Schouwen-Duiveland lan- ge-afstandsgas kan krijgen. Hij meen de, dat de electriciteitsvoovz.ening zo danig moet worden, dat iedereen in staat zal zijn aan te sluiten op het net. Ir. G. P. M. Dikötter (KVP) voelde er veel voor de op het electrische net aangeslotenen per jaar enkele guldens meer te laten betalen en met dit geld (geschat op 2 ton per jaar) in de z.g. onrendabele gebieden meer aansluitin gen tot stand te brengen. Hij wenste ook sanering van het waterleidingbe drijf op Schouwen-Duiveland. De heer D. Kodde (SGP) waarschuwde tegen tariefsverhoging en vond, dat daarme de het paard achter de wagen werd gespannen. Hier ligt allereerst een taak voor de overheid. Mr. A. J. van der Weel merkte op, dat Ged. Staten tegen tariefsverhoging zijn, omdat de concurrentie van het butagas dan veel ernstiger zal wqrden. Als er iets gebeuren moet, dan kan dit het best langs de weg van investerin gen. In herverkavelingsverband wordt voor de electriciteitsaansluitingen ge zorgd. Lange-afstandsgas is niet mo gelijk. Het gebied heeft daarvoor te weinig inwoners, terwijl de investe ringen enorm hoog zijn. Ook wanneer de gasleiding van Bergen op Zoom naar Tholen wordt doorgetrokken, kost een aansluiting met Schouwen-Duive land nog te veel. Mr. dr A. J. J. M. Mes verklaarde, dat sanering van het waterleidingbedrijf inderdaad in het voornemen ligt. Waar- schljnlijk zal het binnen afzienbare tijd mogelijk zijn via een geheel nieuwe lei ding overal op het eiland tegen nor male prijs water te leveren. Mr. H. B. Bouwman (Arb.) vroeg, of, wanneer „de Val" aanleghaven wordt, het vervoer vanaf deze haven per bus naar Zierikzee gratis zal zijn. Zo niet, dan dient dit bedrag op de Burgemeester Vermeulen bracht de uitermate slechte woningtoestand op 't eiland ter sprake. Herstel van de krot ten betekent in feite goed geld naar kwaad geld brengen. De huidige sane ringsregeling is absoluut onvoldoende en het is dringend noodzakelijk, dat er een soepeler regeling komt. Mr Van der Weel deelde mede, dat steeds wordt aangedrongen op een soepele toepassing der voorschriften, zodat zwaar beschadigde huisjes als onher stelbaar worden aangemerkt. Bij de discussie over de recreatie brak de heer J. L. Verhagen (V.V.D.) een lans voor een sterk bestuursappa raat, dat in staat is door bepaalde maatregelen het te verwachten massa le toeristenbezoek op te vangen. Hij vroeg ook verhoging van het subsidie voor de Prov. V.V.V. De heer Kodde vond zo'n bestuursapparaat niet nodig en hij was verder van mening, dat de mogelijkheden voor fruitteelt in het aan te wijzen recreatiegebied gehand haafd dienen te blijven. De heer M. den Boer (C.H.) onderstreepte dit laat ste en vond het zelfs iets aantrekke lijks voor de vreemdelingen. De heer Hamelink zegde toe met de wensen re kening te zullen houden. Verhoging van het subsidie mag niet worden ver wacht. In de eerste plaats hebben de belanghebbenden hier een taak voor het goed functionneren van hun ver eniging. Het hoofdstuk over de lectuurvoor ziening bracht enkele opmerkingen van de heer A. H. S. Stemerding (C. H.), die de bezwaren van het C.J.M.V. VLISSINGEN, 23 Maart. In de Concertzaal vierde de Chr. Gemengde Zangvereniging „Hosanna" haar 50- jarig bestaan. De voorzitter van dit koor (waarvan de heer J. Suurmond te Souburg diri gent is) memoreerde in zijn openings woord enkele feiten uit de geschiede nis, waaruit bleek, dat zorg en moeite vaak de arbeid bemoeilijkten. In het bijzonder gedacht hij de heer van de Velde, die reeds 40 jaar als secretaris optreedt. Een zeer uitgebreid jubileum-pro gramma werd daarna uitgevoerd, waarin het koor op enthousiaste wijze haar prestaties liet horen. De totaal indruk was zeer zeker niet slecht. Zuiverheid en rhythmiek waren uitstekenSt terwijl ook aan voordracht en nuancering veel zorg was besteed. Jammer, dat er wel erg veel begelei ding was. Er waren toch genoeg num mers die a capella konden worden uit gevoerd. Daardoor deden enkele liederen wat stroef aan, die 5 capella zeker beter tot hun recht hadden gekomen. Aan de andere kant werden er echter ook wer ken aangedurfd van vrij hoge moeilijk heidsgraad, die wel bewijzen, dat het niveau dus behoorlijk hoog ligt. Ver sterking van de verschillende partijen is nog wel wat nodig, waardoor de koorklank zeer zeker voller en ho mogener zal worden. De zaal was zeer goed bezet. B. ARNEMUIDEN Openbare aanbesteding. Ten gemeente huize werd aanbesteed het aanbrengen van closets in 30 woningwetwoningen in Tuindorp, toebehorende aan de woning bouwvereniging „Woningverbetering" te Arnemuiden. Ingeschreven werd als volgt: L. Goedbloed, Veere f 15.120.Fa J. K. Crucq, Arnemuiden f 13.925.Fa Oreel, Arnemuiden f 13.847. BAARLAND C.B.T.B. vierde feest. De C.B.T.B. afde ling Baarland en omgeving heeft onder grote belangstelling het 15-jarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer L. Bos- selaar sprak over het afgelopen jaar, dat voor de vfereniging zege heeft gebracht. De vergadering zond een danktelegram naar de voorziter van de Watersnood- commissie, de heer Chr. v. d. Heuvel te Leiden voor zijn veelomvattende arbeid in het belang van alle gedupeerden. De Chr. reciteerclub te Nieuwdorp, en de heren M, Hoeve en H. Meerman zorgden voor gezelligheid. Ds Veldliuijzen sloot deze zeer geslaagde avond. COLIJNSPLAAT Benoeming. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nationale School te Sommels- dijk de heer A. M. de Jong, werkzaam aan de Chr. school te Colijnsplaat. O.- EN W.-SOUBURG Schade. In de Middelburgsestraat ter hoogte van de Grote Abele zijn twee au- tos op elkaar gebotst, n.l. een luxe wagen bestuurd door de heer de P. uit Souburg en een auto van het Chroombedrijf uit Breskens. Het ongeval beperkte zich tot materiële schade. De politie onderzoekt de schuldvraag. Gepakt. De laatste tijd ontving een in woner van Souburg zo nu en dan ano nieme brieven, die nu niet direct vleiend waren. De politie is er in gemengd en na lang speuren is het gelukt de laffe da ders te ontmaskeren. OOSTKAPELLE Jaarvergadering. Op de jaarvergadering van de C.J.B.TB. heeft de heer A. Haan- drikman gsproken over „Lectuur op het platteland". Na de jaarverslagen was er. o.a. mastklimmen. Voorzitter Corbijn werd herkozen, de heer C. Brand werd secretaris. OUDELANDE Chr. School. Op de jaarvergadering van de Chr. school heeft de heer L. Bossclaar tot zijn vreugde kunnen spreken over een goed jaar. Hij feliciteerde de vereniging ermee, dat het hoofd de heer P. v. d. Wil de voor de school behouden bleef en niet naar Bodegraven vertrok. Ook de ver slagen van secretaris en penningmeester gaven reden tot tevredenheid. In de plaats van de heren C. van Damme en M. Schouwenaar, die als bestuurslid bedank ten werden gekozen de heren P. Kor- stanje Jzn en Iz. van Wingen. Besloten werd voor de kleintjes weer een school reis te organiseren. RILLAND-BATH Tekort. De Ned. Herv. Kleuterschool heeft te kampen met een tekort, zo is gebleken op de gehouden jaarvergadering. Om dit te verhelpen gaat men in het na jaar een bazar organiseren. De heer M. Bolier Mzn. is gekozen in het Destuur in de vacature Tramper. ST. LAURENS Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk. Dezer dagen werd er voor de lidmaten van de Ned. Herv. Gemeente een gemeenteavond gehouden die onder onder leiding stond van ds W. A. Kalkman. Hierin werden de rekeningen en begrotingen van diaco nie en kerkvoogdij aan de aanwezigen voorgelegd en toegelicht, namens de dia conie door de heer G. F. Karstanje en namens de kerkvoogdij door de heer J. W. Davidse. De laatste gaf ook een fi nancieel overzicht van de ontvangsten en uitgaven van de kerkrestauratie. Ver schillende vragen werden gesteld en be antwoord, waarna ds Kalkman de ver gadering sloot. WESTKAPELLE Afscheid kleuters. In de Chr. Kleuter school werd tezamen met de ouders een afscheidsavondje gegeven. De kleuters die per 1 April de school gaan verlaten, ver toonden onder leiding van het hoofd der school mej. M. Polderman, iets van hun kunnen, o.a. in het plakken en even later op de planken, waar zij zich in hun ka bouter en elfen kleding best op hun ge mak voelden en op de alleraardigste wijze een lente spelletje opvoerden. Alles viel er in de smaak. Eode Kruis. Aan de leden van het Ned. Rode Kruis, afd. Westkapelle werd Zater dag in het verenigingsgebouw „Westka- pelle-Herrijst" een gezellige avond aan geboden. Medewerking verleenden o.a. het „Progo-Cabaret" uit Goes en de Krontjongband uit Westkapelle, die wat meeslepende muziek vertolkte, uit het goede oude „Insulinde". Kortom een ge zellige avond. De algehele leiding berust te bij de heer P. A. Romijn te Goes. tegen een centrale bibliotheek in Zie rikzee onderschreef. In de meeste dor pen zijn behoorlijke C.J.M.V.-biblio- theken en waar die niet bestaan, kan deze organisatie er zelf wel voor zor gen. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.) was van oordeel, dat het C.J. M.V. niet alleen voor de lectuurvoor ziening heeft te zorgen. Zij pleitte voor een openbare leeszaal en bibliotheek, die alle groepen bereikt en waar des kundig personeel is. Mr Mes stelde zich op het stand'punt, dat allereerst contact nodig is met de gemeentebesturen en met allen, die de lectuurvoorziening zich ten doel stellen. Blijkt, dat men voor een openbare leeszaal niets voelt, dan komt die er ook niet. De eerste besprekingen wezen echter uit, dat er wel degelijk belangstelling voor be staat. Een eventuele openbare leeszaal zal echter alleen voorzien in de be hoefte aan bepaalde gespecialiseerde lectuur, die de plaatselijke bibliothe ken 'niet bezitten (techniek b.v.). Mevr. Van de Broeeke-de Man en de heer Stemerding vonden elkaar weer op het punt van de onderwijzersoplei ding. Zij pleitten voor een dependance der in Middelburg gevestigde opleidin gen en voor afschaffing der gemeente classificatie. De heer Vermeulen wens te handhaving van dv i-g. ramptoelage. Gedeputeerde A. Schout tfecide me de, dat stichting van een dependance zeer moeilijk zal zijn, omdat de lera ren aan de kweekscholen al zwaar be zet zijn. Stichting van een afzonder lijke kweekschool stuit op het bezwaar van het te geringe leerlingental. Dc heer Schout zocht de oplossing daarom in het op ruimere schaal beschikbaar stellen van studiebeurzen voor de be staande inrichtingen. Het tekort aar. onderwijzend personeel is hopeloos. Alleen dwr de ramptoelage is men er na veel moeite in geslaagd enkele va catures te vervullen. Afschaffing der gemeenteclassificatie is voor heel Zee land noodzakelijk. De heer Schout deelde mede, da*, minister Cals begin Mei naar Zeelanc. komt voor besprekingen met Ged. Sta ten en de mensen van het onderwijs. Al deze onderwerpen zullen met hem worden besproken, evenals de kwestie van de reiskosten der kinderen van eiland, die in Zierikzee op school zijn. Debat over het jeugdwerk. MIDDELBURG, 24 Maart. De jeugdzorg en het maatschappelijk werl, zijn vanmorgen in de vergadering de Prov. Staten naar aanleiding van he. Reconstructierapport Schouwen-Dui veland uitvoerig aan de orde gekomen. Mevrouw E. J. v. d. Broeckede Mar. (Arb.) vroeg, aan wie de vertegen woordiger van het ministerie voo:' Maatschappelijk Werk op het eiland adviezen moet uitbrengen en wanneer dat het geval zal zijn. Zij vreesde, da', dit nog een hele tijd zal duren. Aan gezien voor de jeugd de overgangstijd het moeilijkst is, zijn er voor het ge reedkomen der adviezen misschien a brokken gevallen. Daarom wenste zi een onderzoek (uit te brengen dooi de Stichting Zeeland) naar de vraag, wat onmiddellijk moet gebeuren, spe ciaal voor de z.g. ongrijpbare jeugd. De heer A. H. S. Stemerding (CH) meende, dat op Schouwen-Duivelanc. in lang niet zo sterke mate als elderr sprake is van opgrijpbare jeugd. E. moet alle aandacht worden geschonken aan de inschakeling der bestaande jeugdorganisaties. De leiding moet ui. de bevolking zelf komen. Gewaar schuwd werd tegen een teveel van bo venaf opleggen. Het CJMV b.v. doet al aan het werk onder de ongeorgani seerde jeugd. Het initiatief moet aan de jeugdorganisaties en de kerken worden overgelaten. Gedeputeerde Mes verklaarde, dat de adviezen aan de minister voor Maatschappelijk Werk worden uitge bracht, maar dat Ged. Staten daarvan op de hoogte worden gesteld. Overi gens is er reeds direct na de ramp mei een onderzoek begonnen. Dit werk gaat door. Ged. Staten krijgen alle adviezen en zjj zullen nagaan of hier Iets moet wor den gedaan. Nooit hebben Ged. Staten eraan gedacht iets op te leggen. Stelt men geen prjjs op jeugdleiders of op b.v. een nieuwe methodiek, dan zal dit ook niet gebeuren. Alle initiatieven zullen van de jeugdorganisaties en van degenen, die erachter staan, zelf uit gaan. OOSTKAPELLE, 24 Maart. In aanwezigheid van vele genodigden heeft de voorzitter van de Commissie van Toezicht, burgemeester F. G. Sprenger, aan 16 leerlingen van de Chr. Lagere Landbouwschool, de di ploma's uitgereikt. De geslaagden zijn: L. Aarnoutse, Gapinge; P. Aarnoutse, P. Riemens, P. de Visser, Serooskerke; A. in 't Anker, A. de Buck, C. de Visser, Vee- re; J. v. d. Bosse, J. Wattel, St.' Lau rens; M. Janse, L. Minderhoud, Zoute- lande; J. Poppe, P. Lous, A. de Visser, Oostkapelle; C. Mesu, Vrouwenpolder. De twee beste leerlingen, J. Wattel, St. Laurens en A. in 't Anker, Veere, ontvingen tevens nog een boek. Burgemeester Bosselaar, bestuurslid van de Prov. C.B.T.B., wenste de ge slaagden en het schoolhoofd geluk met de bereikte resultaten. Ook voerden nog het woord de heer Versteeg, de heer Ikkink, namens de Coöp. Land- bouwvereniging „Eiland Walcheren", de heer v. d. Bosse, namens de ouders en de heer J. Wattel namens de leer lingen. Het hoofd der school en zijn echt genote ontvingen geschenken.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2