AMERIKAANSE LEVERANTIES VOOR 2 NIEUWE DIVISIES ver L.v&nöA&qJ Kans op nieuwe oorlog tussen Israël en de Arabische landen YPENBURG IN WORDING Provinciale Staten wensen vrijheid tot onmiddellijke herbouw Minister Staf gegriefd door de brief van de Herv. Synode Chauffeur krijgt een jaar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Loyale aanhangers van de Nato bereiken het meest Bijeenroeping van de Veiligheidsraad verzocht Hervatting van het overleg gevraagd Brusselse conferentie uitgesteld Spoedeisende vergadering polder Walcheren Economisch-technisch onderzoek naar nieuw te vormen kernen gevraagd Nieuw Provinciehuis in de Abdij Uitgave: .Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2741 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 25 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Krulnlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; I. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal do directeur-generaal van de Landbouw, Ir A. W. v. d. Plas- sche, In Hotel „De Korenbeurs" te Goes een belangrijke daad verrichten voor de landbouwen de bevolking van onze provincie. Dan zal n.l. de Baad voor do Landbouw worden geïnstalleerd. I" (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. „Aan het einde van dit jaar is de itrusting van onze drie divisies zodanig, dat zij vergeleken kunnen v/orden met de beste divisies in West-Europa. Het vijf divisié-plan door de Navo goedgekeurd kan dus uitgevoerd worden, daar de Amerikanen „zwart op wit" hebben verklaard, dat in hun plannen voor de jaren 1955 en 1956 gerekend is op leveranties voor ons land. Wat dat betreft verkeren we dus niet in het onzekere.Er moest reeds be gonnen worden aan de voorbereidingen voor het nieuwe legerplan. Het is onmogelijk om dit opbouwplan nu te stoppen", zo zeide vandaag minister Staf in de Eerste Kamer in antwoord op de redevoeringen over de begroting van Oorlog en Marine. Met de materiaalvoorziening is het dus wel in orde. Maar ook ten aanzien van het beroepskader was de bewinds man niet ongerust. Steeds is uitgegaan van vijf divisies. Daar is ook rekening mee gehouden bij het aantrekken van beroepsofficieren. De landmacht telt momenteel 2745 beroepsofficieren en de luchtmacht 750. In de luchtmacht zijn 550 reserve officieren, die vrijwil lig dienen. Voor de landmacht is dit getal 1780. De wettelijke termijn voor de maxi mumduur van de herhalingsoefeningen is echter te kort. Daarom overweegt de Regering een wetsontwerp in te die nen, waardoor het mogelijk gemaakt zal worden de herhalingsoefeningen langer dan 85 dagen te doen duren. Ons veldleger zal aan het einde van dit jaar 140.000 man sterk zijn, tegen 120.000 man in 1940. De vuur kracht en bewapening is nu uiter aard aanzienlijk beter. De territori ale verdediging is momenteel gelijk aan 1940. Wij zullen rustig aan onze vijf divisies moeten werken, onge acht de komst van eventuele nieuwe wapens. Daar kunnen we niet op wachten want wij moeten ook nu pa raat zijn. Ook al komt er atoomartil lerie dan blijven de grondtroepen nodig, in verband met de forward strategie. De minister bestreed de stelling van de heer de Dreu (Arb.), dat,het Ame rikaanse squadron op Soesterberg ons aan luchtaanvallen zal blootstellen. Ook de luchtverdediging wordt geïn tegreerd. Men moet dit squadron zien als een Nato-onderdeel, dat onder een Nederlandse commandant komt te staan. Wij moeten er aan wennen, al dus de bewindsman, dat de verdedi ging van West-Europa, dus ook van Nederland, in Nato-verband zal ge schieden. De Nato is geen supra-natio- naal orgaan. Wij offeren door dit bond genootschap geen souvereiniteit op, maar wij geven wel het recht prijs om eigenmachtig uit te maken welke onze bijdrage in de verdediging zal zijn. Wij zijn dus gebonden aan de gemaakte af spraken, maar we werken zelf mee aan dc besluitvorming in de Nato, zodat het niet zo is, dat de kleine landen voor voldongen feiten worden gesteld. De Nederlandse regering kan dus eigen machtig haar plannen wijzigen. Wij zouden daardoor, aldus vervolgde mi nister Staf, meer verliezen dan winnen. Het gaat niet aan, dat wij troepen ont trekken aan de Nato-opperbevelhebber. Wij kunnen het meest bereiken door loyaal aanhanger van de Nato te zijn. Tijdens mijn jongste reis naar de Ver. Staten heb ik de schriftelijke verkla ring gekregen, dat men de verdediging van ons land van wezenlijk belang acht. Herv. Synode griefde minister Sprekende over de voorlichting van de jeugd zeide minister Staf, dat de jeugd niet beïnvloed wordt. Maar bij onze voorlichting hoeven wij onze de fensieve taak niet in twijfel te trek ken. Nu zijn er weer bezwaren tegen een parade op 30 April gerezen (door de Ned. Herv. Kerlieraad te Rotter dam). De minister begreep dit niet, want voor de oorlog was er op Konin ginnedag in iedere garnizoensplaats een parade. De beschuldigingen van de Herv. Synode hebben mij zeer ge griefd!, aldus de bewindsman. Het Mo- deramen heeft voor het publiceren van de brief niet met mij gesproken. Even min heeft het zich in verbinding ge steld met de hoofdvloot- en legerpre- dikant. Het Humanistisch Verbond heeft ook geen contact met de bewinds man opgenomen over deze zaak. Onze voorlichting houdt geen oorlogsroman- tiek in. De jeugddadgen zijn van groot belang en ik durf de confrontatie van de jeugd met onze krijgsmacht best aan, zo merkte de minister scherp op. Hij was het ook niet eens met de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) dat door de voorlichting geld over de balk wordt gegooid, omdat de kosten niet tegen het nut opwegen. De jeugddagen zijn geen rechtstreekse propaganda. Zij wekken wel belangstelling en kweken begrip voor onze strijdmacht. „Ik ont veins mij niet, dat er bij de voorlich ting bezwaren van opvoedende aard zich kunnen voordoen. Er zal zorgvul dig getracht worden om het oproepen van spanningen bij de schooljeugd te vermijden. Maar anderzijds ben ik er voor verantwoordelijk, dat er goede strijdmachten komen én ik zal daar aan doen wat mogelijk is". Dulles sprak met Zaroebin WASHINGTON, 24 Maart. Zaroe bin, de Sowjetrussische ambassadeur in Washington, heeft Woensdag een on derhoud van ongeveer twintig minuten gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Zaroebin zeide, dat hij „verscheidene kwesties" met Dulles besproken had. Hij weigerde te zeggen of het onder houd, evenals de vorige keren, ook be trekking had gehad op de uitvoering van het plan van president Eisenho wer voor het gebruik van atoomener gie voor vredesdoelen. De overval op de autobus JERUZALEM, 24 Maart. De Israëlische eerste-minister, Sjaret, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat Israël zich tot de Westelijke mo gendheden heeft gewend met een dringend verzoek om een onmiddellijke zitting van de Veiligheidsraad ter behandeling van de overval op een Israëli sche autobus in de Schorpioenpas, waarbij elf personen werden gedood. Bij dit incident heeft „een keten van bloedige gebeurtenissen, van onophoude lijke provocatie en aanvallen van de zijde van Jordanië, tegen een achter grond van voortdurende openbare opstoking tegen Israël door zowel officiële als onofficiële middelen, haar hoogtepunt bereikt", aldus Sjaret. Volgens de eerste-minister moet Israël zijn sterkte met alle beschikbare hulpmiddelen vergroten. De verhouding Nederland-Indonesië 's-GRAVENHAGE. 24 Maart De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag, mr Susanto Tirtoprodjo, heeft heden morgen op het departement van Buitenlandse Zaken een nota over handigd, waarin de Indonesische regering het verzoek doet tot her vatting van het overleg over de Nederlands-Indonesische verhou dingen. De nota, die in ontvangst werd geno men door de minister zonder porte feuille, mr I. M. A. H. Luns, zal dooi de Nederlandse regering nader worden bestudeerd. Dit verneemt het A.N.P. van officiële zijde in Den Haag. Gelijk bekend, wordt van Indonesi sche zijde reeds sinds geruime tijd aan gedrongen op herziening van de Unie- verhouding 'en de in 1949 gesloten R.T.C.-accoorden, alsmede op de rege ling van de kwestie-Nieuw-Guinea in die zin, dat Nederland de souvereini teit aan Indonesië zal overdragen. Het is te verwachten, dat deze punten on derwerpen van de hedenmorgen over handigde nota zijn en dat van Indone sische zijde thans gevraagd is binnen kort tot wederzijds overleg te geraken. In een heftig debat, dat drie uren duurde, eiste Menahem Beigin, leider van de rechtse oppositiepartij Heroeth en aanvoerder van de vroegere ver zetsgroep Irgoen Zwai Leoemi, „een frontoorlog om een einde te maken aan de guerilla die aan de grenzen woedt". Een lid van de Mapai, een van de re geringspartijen, zeide: „De Sowjet- Unie geeft direct steun aan de Arabie ren en bestrijdt Israël indirect". Het incident in de Schorpioenpas moet, aldus Sjaret, leiden tot verrei kende gevolgtrekkingen ten aanzien van de wijze „waarop wij onze verde diging dienen te organiseren en waar op wij boosaardige plannen tegen ons Vermoedelijk komt men nu in Mei bijeen PARIJS, 24 Maart. Te Parijs is officieel meegedeeld, dat de conferen tie van de zes ministers van „Klein Eu ropa" (Frankrijk, West-Duitsland, de Beneluxlanden en Italië), die op 30 Maart a.s. te Brussel zou worden ge houden is uitgesteld. De besprekingen waren georgani seerd om te spreken over de toekomst van de op te richten politieke gemeen schap in West-Europa. Er is nog geen nadere datum voor de conferentie vast gesteld, doch men neemt aan, dat men in de loop van Mei wil bijeenkomen. De plaatsvervangende ministers zullen n.l. begin Mei vergaderen om een nieu we datum vast te stellen. F.r wordt momenteel op Ypenburg hard gewerkt aan de bouw van nieuwe startbanen in verband met de toekomstige bestemming van dit vliegveld. Vpenburg zal straks het gecombineerde burger- en militair luchtverkeer dienen. Momenteel is men doende met de aanleg van een hoofdstartbaan plus een paralelbaan, terwijl er nog een taxibaan komt naar het startbaaneinde. Door het uitgraven van het veen zijn lange kanalen ontstaan die nu met zand orden volgespoten. dienen te voorkomen". In de eerste plaats komt het veiligstellen en het verdedigen van de Israëlische verbin dingslijnen, aldus de eerste-minister. Sjaret zeide, dat gebleken was, dat het toezichthoudende orgaan van de V.N. niet in staat is gebleken bloed vergieten,, „uitgevoerd met de snel heid van de weerlicht en demonische wreedheid", te voorkomen. Het on opgelost laten van de schuldvraag was „het verkondigen van het volle dige morele faillissement van het ge hele apparaat voor de uitvoering van de wapenstilstandsovereenkom sten en het toezicht daarop." KANS OP OORLOG De Jordaanse ambassadeur te Was hington, dr Abdoel Rif ai, heeft Woens dag te Washington verklaard, dat de regeringen van alle Arabische landen geloven, dat Israël van plan is de Ara bisch-Joodse oorlog te hervatten. De Jordaanse regering is van oordeel, dat de Israëlische regering de aanval op de Israëlische autobus wil wreken. Minister Witte naar Schouwen-Duiveland MIDDELBURG, 24 Maart. De mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir Witte, zal Zaterdag a.s. een werkbezoek brengen aan Schouwen- Duiveland, in gezelschap van de direc teur-generaal van zijn departement, dr ir Z. IJ. van der Meer. Ook Stavenisse zal worden bezocht. De Commissaris der Koningin zal hem vergezellen. Moeilijkheden bij werk aan Zoidwatering MIDDELBURG, 25 Maart. De al gemene vergadering van de Polder Walcheren is tegen vanmorgen 10 uur in spoedeisende vergadering bijeenge roepen om zich uit te spreken over een voorstel van het dagelijks bestuur tot het aangaan van een dading met be trekking tot het herstel van de zeedijk van de Zuidwatering. Er is nJ. verschil van mening ontstaan tussen de aanne mer, de C.V. Gebr. van 't Verlaat te Hardinxveld, en de onder-aannemer voor de aanvoer en de verwerking van rond 300.000 kub. m. zand, de N.V. Zandtransportmij te 's-Hertogenboseh, over de betaling van bepaalde bedra gen. De levering en verwerking van de nog ontbrekende 10.000 kub. m. zand rfioet nog worden geregeld. Aangezien de mogelijkheid groot was, dat, bijlont- breken van overeenstemming tussen beide partijen, de Polder Walcheren voor een flink bedrag zou worden aan gesproken, wenst het dagelijks bestuur deze zaak nu te regelen. De oorzaak der moeilijkheden was gelegen in stag natie van het werk door defecten aan de zandzuiger en door verzakking van perskaden tengevolge van de veenbo- dem. Volgens het ontwerp van de overeenkomst zal de Polder Walcheren aan de N.V. een bedrag van 1 ton be talen, met 3% omzetbelasting. Deze N.V. doet afstand van elke actie of vor dering ten laste van de C.V., met uit zondering van een vordering van 41.506,03. De C.V. doet eveneens af stand, maar uitgezonderd van een vor dering van 11.000,-—. De C.V. ver bindt zich verder tegenover de Polder Walcheren zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Mei 1954, nog ten hoogste 10.000 kub. m. zand te leveren en te verwerken. Bevriezing der kernen op Schouwen van de baan? MIDDELBURG, 24 Maart. De Prov. Staten van Zeeland hebben van middag in een motie die met op vier na algemene stemmen werd aange nomen als hun mening uitgesproken, dat de belanghebbenden op Schou wen-Duiveland de volledige vrijheid dient te worden gelaten in de bestaande kernen Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle en Serooskerke onmiddeiijk te her bouwen. Serooskerke als dorpskern werd minder gewenst geacht. De Staten gaven de voorkeur aan de instelling van een economisch-technisch onderzoek naar een eventueel nieuw te vormen kern voor Midden-Schouwen. Het is noodzakelijk, dat de gedupeerden met het oog op vestiging in de nieuwe kern een deugdelijke voorlichting ontvangen, ojn. wat de financiële consequenties betreft. Daarbij zal het mogelijk gemaakt moeten worden, dat ook voor hen, wier woningen nog herstelbaar zijn, bijzondere faciliteiten zullen gelden oat in de nieuwe kern te herbouwen. De Staten waren tevens van oordeel, dat de naschade aan door zout water beschadigde woningen niet moet worden onderschat en dat het daarom hoogst raadzaam is de bijzondere aandacht van de regering te vragen voor de normen, waarnaar deze woningen op al of niet herstelbaarheid beoordeeld worden. Tenslotte achtten de Staten het in hoge mate wenselijk de één- en tweekamerwoningen als onherstelbaar te beschou wen. De heren mr dr A. J. J. M. Mes (K.V.P.), mr A. J. v. der Weel, C. Ha melink en jhr mr T. A. J. W. Schorer (allen Arb.) stemden tegen. MIDDELBURG, 24 Maart Aan het einde van de Statenvergadering heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot medegedeeld, dat de minister van Binnenlandse Za ken aan Ged. Staten heeft doen weten, dat hij accoord gaat met de herbouw der Prov. Griffie in de Abdij op de plaats van het voormalige hotel. Deze korte mededeling werd door de Staten met een spontaan applaus ontvangen. Zij betekent, dat binnen afzienbare tijd de abdij-ring weer volledig zal zijn gesloten. Tijdens de koffiepauze hadden de fractievoorzitters, geassisteerd door één lid van elke fractie, zwaar aan de mo tie gedokterd. Toen de vergadering een half uur over tijd kon worden geopend, bleken de heren A. A. van Eeten en J. Hommes (A.R.), ir G. Dikötter en P. Vercauteren (K.V.P.L. P. v. Oorschot (Arb.), J. L. Verhagen (V.V.D.) en A. Vermaire (Midd.) de motie te hebben ondertekend. Wie echter zou hebben gedacht, dat nu onmiddellijk de stem ming zou kunnen volgen, zou van een te groot optimisme blijk hebben gege ven. PEPER EN ZOUT De heer Van Oorschot noemde de motie peper en zout: half werk, omdat de kern van de kwestie niet werd ge raakt. Er was volgens hem gezocht naar de grootste gemene deler en dat was de motie, welke door de heer Van Eeten als de geestelijke vader ervan was voorgelezen. De heer Van Oor schot voelde zeer veel voor vrijheid om te herbouwen, waar de gedupeerden dat wensen, maar stelde daartegenover, dat soms bepaalde maatregelen (die schijnbaar in strijd met dit vrijheids begrip zijn) in het belang van de streek genomen moeten worden. Ge heel bevredigen deed de motie hem dus niet. Met alle kracht pleitte deze spreker voor een deugdelijke, absoluut objec tieve voorlichting, liefst door een ad viescommissie (welke gedachte door de andere opstellers echter niet bleek te zijn aanvaard). Ais de zaak aan de ge meentebesturen wordt overgelaten, dan komt er niet veel van terecht, zo was zijn oordeel. Tot elke prijs moet wor den voorkomen, dat het blijft bij het oude. SPOED NOODZAKELIJK De heer M. de Boer (C.H.) legde de nadruk op de noodzaak van een zo spoedig mogelijke herbouw door de ge dupeerden. Een nieuwe kern komt er z.i. nooit. De mensen op Schouwen- Duiveland verwachten, dat vandaag wordt gezegd, dat zij kunnen bouwen, Er mag niet twee of drie jaar worden gewacht. De heer D. Kodde (S.G.) on derstreepte dit betoog en meende, dat de motie de kool en de geit spaarde, waarna de heer Verhagen opmerkte, dat het zwaartepunt der motie lag in het verzoek een onderzoek in te stel len. Overigens was hij ervóór op eerste aanvraag bouwvergunningen af te ge ven. Jhr Schorer meende, dat gezocht is naar de kwadratuur van de cirkel en had in het geheel geen behoefte aan een motie, die zich op het terrein van Ged. Staten begeeft. TOEZEGGING De Commissaris der Koningin zegde toe, dat Ged. Staten in elk opzicht een deugdelijke voorlichting zullen bevor deren, maar dat de Staten nu klare wijn dienden te schenken: of vrij in de herbonw óf met beperking. De bevol king verwachtte die uitspraak nog van daag. Aan stichting van een nieuwe kern zjjn moeilijkheden verbonden. Deze zaak moet de Staten-Generaal passé- In enkele regels melden wij nog DAT aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom is geslaagd voor de groene band Judo, de heer W. Flipse te Middelburg. DAT de voorlichtende meubel-tentoonstelling te Zierikzee door niet minder dan 3000 personen is be zocht. DAT de voetbalvereniging ,Kapelle" toestemming heeft gekregen om nederlaagwed strijden te organiseren. De volgende clubs zullen hier aan deelnemen: Nieuwdorp, Arnemuiden, Driewegen (S. V.D.), 's-Heer Arendskerke, Hansw. Boys en Kwaden- damme. DAT de verkiezing van le den van de raad der ge meente Oosterland op 14 April a.s. zal geschieden. DAT tot onderwijzer aan de Bijz. school te Arnemui den is benoemd de heer J. Mesu te Nw en St Joosland. DAT de Herv. Vrouwen vereniging te Kapelle onder leiding van mevrouw I. Jeb- bink-Paap in het C.J.M.V.- gebouw de jaarvergadering heeft gehouden. Er werd een zeer afwisselend programma afgewerkt, bestaande uit to neel, voordracht enz. De vereniging telt ruim 70 le den. DAT gistermiddag bij de Vlakebrug, bij de wegsplit sing naar Hansweert een verkeersongeluk plaatsvond. Twee personenauto's, be stuurd door de heer M. J. le C. uit Kruiningen en de heer N. D. R. te Hansweert kwa men met elkaar in botsing. Beide wagens hadden mete- riëïe schade, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. DAT het autovervoer Zij- pe-Anna Jacobapolder werd gestremd, doordat het roer van het s.s. „Krammer" van de R.T.M. tengevolge van de lage waterstand een defect kreeg en DAT door het ontbreken van een behoorlijke reserve boot nu wordt gevaren met de kleine veerboot „Zijpe", die slechts een zeer beperkte vervoerscapaciteit heeft en alleen luxe wagens en be stelwagens kan overzetten. DAT hierdoor voor vracht auto's een moeilijke situatie is ontstaan en tevens de veerdienst ZierikzeeKatse- veer .overbelast is. Op dit traject zal nu zonder onder breking worden gevaren. DAT jonkvrouwe van Lijn den die ruim twintig jaar werkzaam is geweest op het zendingsterrein in Suriname in de vergadering van de Chr. Vrouwenbond te Oost- kapelle gesproken heeft over „De Suriname Zending". DAT de voetbalvereniging „Domburg" op Tweede Paas dag seriewedstrijden organi seert en dat hieraan de vol gende clubs zullen deelne men: „Domburg", „Noor mannen", „V.C.K." en „Veere". DAT de fa gebr. v. d. Endt te Yerseke, oester- en mos selkweker, het motorschip „Rebecca" (21 m. lang en voorzien van 60 pk. M.W.M.) heeft aangekocht voor de visserij op de Wadden. ren. Er zijn twee mogelijkheden. D« eerste is, dat de wet een bepaalde kern voorschrijft, maar de tweede is, dat aan de gemeenteraad wordt overgela ten de kerngemeente aan te wijzen, als er meer kernen zijn. De Commissaris wees er ook op, dat de gedupeerden te recht spoedig willen weten, wat ze meer moeten betalen, als ze ooit in de nieuwe kern zouden bouwen. Nadat de heer Van Eeten zijn motie nog enigszins had gewijzigd en de heeï Kodde een motie had aangekondigd, waarin Ged. Staten verzocht werd te bevorderen, dat de belanghebbenden terstond kunnen herbouwen (een mo tie, waarvoor hij echter niet voldoends handtekeningen kon krijgen), moti veerde de heer Van Oorschot nogmaals zijn standpunt: de motie-Kodde ver wierp hjj, omdat die alles bij het oude wilde laten, maar de motie-Van Eeten steunde hij (zonder geestdrift), omdat die tenminste toekomstmogelijkheden openliet. Na een korte schorsing der vergade ring volgde de stemming met het reeds gemelde resultaat. Daarmede was tegelijk de behande ling van het Reconstructierapport ten einde. De Commissaris heeft de Staten dank gebracht voor de aan Ged. Staten verstrekte adviezen en zegde toe, dat dit college er zeer gaarne rekening me» zal houden. VERKLARING De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) legde tenslotte een verklaring ai, na een telefonisch onderhoud met mr W. F. E. Baron van der Feltz, die deze dag in de Tweede Kamer moest zijn. Ge bleken was n.l., dat een bepaalde pas sage uit het betoog van de heer Van der Feltz over de Planologische Dienst en over Amerikaanse bulldozers, giste ren bij de algemene beschouwingen over het Reconstructierapport gehou den, een verkeerde indruk had gewekt. Hij had allerminst bedoeld te zeggen, dat genoemde Dienst gaarne een ge heel verwoest eiland had gezien, maar slechts als zijn indruk weergegeven, dat het voor een planoloog gemakke lijker zou zijn geweest te werken op maagdelijke grond. Het proces in Newstadt NEUSTADT, 24 Maart. De Neder landse chauffeur De Baat, die in Neu- stadt terecht staat wegens het veroor zaken van het kettingongeluk vorig jaar October, is vandaag veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en intrekking van zijn rijbewijs voor do tijd van vijf jaar. De Officier van Justitie had even eens één jaar geëist, doch intrekking van het rijbewijs voor het leven. Op deze tweede dag van het proces is er tussen de deskundigen een veld slag geleverd over het al of niet deug delijk zijn van de reminstallatie, van de auto, waarmee het ongeluk gebeur de. Een Duitse deskundige maakte daar bij de opmerking, dat een voorzichtige chauffeur op zijn manometer had kun nen aflezen, dat de remmen gebreken vertoonden. De verdediger van De B. heeft reeds hoger beroep aangetekend. De B. blijft in afwachting daarvan op vrije voeten. Er gaan weer geruchten, dat Faroek van plan zou zijn voor de derde maal te trouwen, ditmaal met een jonge Na- pilitaanse, die de laatste tijd veel in gezelschap van de ex-koning heeft ge reisd. Van officiële zijde is dit echter tegengesproken. DE BILT ZEGT Veel bewolking DE BILT, 24 Maart. -Zwaar be wolkt met enkele verspreide opklarin gen. Overwegend droog weer. Meest matige wind, aanvankelijk Noordelijk later krimpend naar Zuidwest. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets la gere. Öp- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.31 u., onder 19.03 u. Maan op 2.03 u., onder 9.07 u. Hoogwater Vrijdag 26 Maart: Vlissingen: 5.44 u. 1.67 m. 18.11 u., 1.47 m. Terneuzen: 6.10 u. 1.86 m. 18.39 u. .38 m. Wemeldinge: 7.22 u. 1.45 m. 19.49 u. 1.33 m. Zierikzee: 7.03 u. 1.22 m. 19.29 u. 1.10 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1