2.98 I 3.98 T ZEEUWSE PLAKKEBORD T Hel bevriezen der dorpskernen ontlokte alle sprekers (op een na) critiek! T SPIEGELTJE DE KLERKeZN Caissons gaan verdwijnen uit Kruininger veerhaven MIDDELBURG DANKTE ROTTERDAM Sportief, DE BUS RAMMELDE GRABBELTON NOTEERT U Jaarvergadering Prov, V.V.V. Wandeltochten W.S'V. »0p Stap", Scherpenisse Schilders behaalden een prijs* Algemene beschouwingen over het Reconstructierapport Burgemeester van Eeten wil nieuwe dorpskern in het platte van Schouwen MORGEN 9 UUR EXCEPTIONELE AANBIEDING IN V. BELLAMY PARK VLISSINGEN Fruitpachters bespraken de export. LIKDOORNS wohderoüe A Woensdag 24 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Voor krachtdadige hulp bij watervoorziening i oen het Middelburgse Waterleidingbedrijf buiten bedrijf werd gesteld, doordat het water wingebied door het zeewater werd overstroomd, werd di rect alles in het werk ge steld om deze stoornis op te heffen. En met succes, want het euvel was tamelijk gauw opgelost. Men was hier ech ter minder spoedig in ge slaagd als niet het water leidingbedrijf der gemeente Rotterdam was bijgespron gen. Binnen korte tijd lever de dit bedrijf een zodanige hoeveelheid water, dat de moeilijkheden voor de Mid- delburgsers vrij spoedig tot het verleden behoorden. De smaak van het water liet weliswaar enigszins te wensen over, maar dat was zeker niet de schuld .van dit bedrijf. Dit moest meer op rekening worden geschreven van de inderhaast gerequi- reerde tankboten en de noodzaak om dit water te chloreren. B. en W. van Middelburg hebben gemeend het ge meentebestuur van Rotter dam en het waterleidingbe drijf van die gemeente te moeten danken voor de krachtdadige en spontane hulp. Daartoe is een delega tie uit het colloege van B. en W. en een delegatie van het bedrijf uitgenodigd naar de Zeeuwse hoofdstad te ko men. Tijdens een in de kamer van B. en W. aangeboden lunch heeft de burgemeester de gevoelens van dankbaar heid vertolkt en de directeur van het bedrijf de stadsme- daille in zilver aangeboden. Zowel de burgemeester van Rotterdam als de direc teur van het waterleiding bedrijf hebben hierna hun waardering uitgesproken voor de wijze waarop Mid delburg deze bijeenkomst had geënsceneerd. Na deze lunch werden de gerestaureerde kerken, het stadhuis en de Prov. biblio theek bezichtigd. In de mid daguren werd een kort be zoek gebracht aan de plaats, waar de doorbraak van de duinen oorzaak was van de catastrophe voor het ge meentelijk bedrijf. Of het nu voor de lijn is of om eens een avondje in de week heerlijk te kletsen, dat is niet bekend, maar in Heinkenszand hebben de ge huwde dames, in navolging van verschillende andere sexegenoten in andere plaat sen, besloten gymnastiek te gaan beoefenen. En we vin den dat op zichzelf toch wel heel sportief van deze moe ders, die behoorlijk aan de tand gevoeld zullen worden door de heer Jacobs te Goes, die we oprecht sterkte moe ten toewensen. De plaats van samenkomst is het gym nastieklokaal van de open bare school. Waarschijnlijk zal burgemeester Derckx de eerste avond onder de deel nemers zijn. De voor, aarszendingscol- lecte heeft in de Ned. Herv. kerk te Hoedekenskerke op gebracht f74.10; de collecte voor de kerkvoogdij op de Biddag voor het gewas f 175.76. De bat en, die Zeeland krijgt uit het vreemdelingen verkeer, zijn niet gering. Het loopt zeker in de millioenen. Honderden hebben door het bezoek van toeristen een goed bestaan. Onze provincie heeft veel te bieden. Steeds meer mensen weten de weg naar Zeeland te vinden om te genieten van de zee en het strand. Anderen komen speciaal hierheen om allerlei bezienswaardigheden te bekijken. Ook dit jaar wor den weer duizenden verwacht en dat bezoek kan ons gewest niet anders dan ten goede komen. Niet alleen in financieel opzicht, maar ook uit het oogpunt van goodwill. Maar ook hier gaat de kost uoor de baat uit. Dat wil zeggen, dat er propaganda moet worden ge maakt om zoveel mogelijk mensen te trekken. Dit kan op vele manieren gebeuren. In tal van plaatsen zijn verenigingen voor vreemdelingenverkeer geves tigd, die door het verzenden van folders en door het bieden van alle mogelijke service de gasten trekken en een prettige vacantie weten te bieden. Maar daar mede is men er, provinciaal gezien, nog niet. De laatste jaren is wel heel duidelijk gebleken, dat de provinciale vereniging niet kan worden gemist. In de laatste vergadering is opnieuw een beroep gedaan op de plaatselijke instanties om dit werk toch te steunen. Het draait inderdaad om de dubbeltjes! Er is nu een nieuwe directeur, die fris en met enthousiasme tegenover het werk staat en die elders zijn sporen ruimschoots heeft verdiend. Maar als er niet een behoorlijk apparaat is, kan weinig resultaat worden verwacht. Vooral in sommige steden doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat vele zakenlieden, die voor een groot deel hun bestaaan vinden in het toeristenbezoek, voor het trekken der bezoekers niets of weinig over hebben. Dat is onbegrijpelijk en dat zal moeten veranderen. Wie graag gasten ziet en eraan wil verdienen, doet verkeerd te zeggen, dat zij toch wel komen. Andere provincies zien ze ook graag! Voor wat hoort wat: dit geldt ook op het punt van het vreemdelingenverkeer. Het is buiten kijf, dat de meest enthousiaste wande laars in Kruiningen te vin den zijn. Dit is Zaterdag j.l. tenminste weer eens geble ken, toen de jeugdwandel- tocht werd verlopen. Niet minder dan 190 deelnemers hadden zich aangemeld voor de 10 km. Deze tocht is de eerste van een serie van drie tochten. De volgende toch ten, 12 en 15 km., zijn vast gesteld voor 10 en 24 April a.s. Bij de landbouwer J. Mey ers te Serooskerke (W.) werd een koe de gelukkige moeder van drie kalveren. Op zichzelf niets bijzonders natuurlijk, maar laten we U nu vertellen, dat de beestjes precies evenveel wogen, n.l. 28 kg. In Kapelle is de plaatse lijke Jonge Kerkgroep be gonnen met het instuderen van het Paasspel „Maria van Bethanië". Het ligt in de be doeling dit Paasspel op de Zaterdag voor Pasen op te voeren in het C.J.M.V.-ge- bouw. En tenslotte maken we melding van de overplaat sing van de wachtmeester der rijkspolitie J. Mieras. M. i.v. 1 April zal hij zijn stand plaats Renesse verwisselen voor Arnemuiden. Westkapelle: Donderdag 1 April a.s., 7.30 uur, Herv. Jeugdgebouw, jaarvergade ring Herv. Vrouwenvereni ging. Zoutelande: Vrijdagavond, half 8, kerkdienst Geref. gemeente, voorganger ds de Wit. Kapelle: Vrijdag 8 uur, consistorie Geref. Kerk, jaarvergadering N.C.V.B. in Prins van Oranje. Grijpskerke: Zaterdag a.s., Cantine Woonoord, half 8, uitvoering Chr. Zangver. „Haleluja". Middelburg: Hedenmiddag 2 uur, Geref. Jeugdgeb. ont moetingsmiddag ouden van dagen, georganiseerd door de N.C.V.B. Souburg. 24 Maart „De Zwaan" 8 u. vergadering Chr. Metaalbedrijfsbond. De nieuwe burgemeester van Aagte- kerke, de heer J. Geuze te Wissekerke, die met ingang van 1 April als zodanig is benoemd. GOES, 22 Maart. In de Zaterdag gehouden algemene vergadering van de I'rov. Zeeuwse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, heeft de voorzitter, mr J. Moolenburgh, aangedrongen op gro tere samenwerking. Hjj sprak er zjjn vreugde over uit, dat ook de overheid steeds meer het belang van het vreem dellngenverkeer inziet. In het jaarverslag van de secreta ris, de heer G. Houtekamer, werd ge wag gemaakt van het ontslag nemen van de directeur, de heer E. Smit, en de benoeming van diens opvolger, de heer E. W. Oskamp. Over het bezoek der vreemdelingen werd gezegd, dat het voorseizoen niet best was, het zomerseizoen goed, waarby op sommige plaatsen zelfs van een toename sprake was. Door het toenemen van evacuees kampte men in de kop van Schouwen met een tekort aan bedden. Meegedeeld werd, dat de aanleg van de jachthaven te Vlissingen is verze kerd. Een vouwblad werd in 100.000 ex. gedrukt, waarvan er thans 50.000 zjjn uitgegeven. Pogingen zullen worden ondernomen een LogieskiosK in Sluis te krijgen. Ook werd geklaagd over het ontbreken van goede statistische cjjfers over het be zoek der vreemdelingen, mede omdat de hotelhouders zo slecht meewerken. Uit het financiële verslag van de heer N. Priester bleek, dat er ln 1953 een overschot was van f173.De re kening sloot met een bedrag van f 14.705.32. De begroting 1954 geeft een totaal aan van f 10.050.alsmede een tekort van f 750.De hoofdmoot der Inkomsten wordt nog altijd gevormd door het subsidie van het Prov. Bestuur ad f6000.—. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in een aantal be staande vacatures overeenkomstig de aanbevelingen der plaatselijke V.V.V.'s GOES, 20 Maart. Evenals vorig jaar zal de wandelsportvereniging „Op Stap" op Tweede Paasdag (19 April) een Schelde-wandeltocht organiseren. Vorige jaar gaf de 7e Schelde-wan deltocht een goede gelegenheid om de gevolgen van de watersnood in ogen- sohouw te nemen. Dit jaar zullen de (ongetwijfeld) vele tippelaars kennis kunnen maken met het vele, dat ver richt is om de sporen van de ramp uit te wissen. Aan de tochten (adspiranten 10 km, junioren 15 km en senioren 25 km) kan worden deelgenomen, zowel indi vidueel als in groepsverband, door le den van de N.W.B., militairen, semi- militairen, politie en eveneens niet- N.W.B.-leden, Als herinnering zullen de deelnemers, die de tocht met goed gevolg volbrengen, een médaille met het embleem van de Watertoren ont vangen. De organisatie zal wederom in han en zijn van de heer de Back, waar schijnlijk echter voor de laatste keer, daar deze sportieve persoon, die zijn sporen op wandelgebied al ruim heeft verdind, gaat verhuizen. GOES, 22 Maart. De leden van de Studieclub Schilders waren Zaterdag naar Goes gekomen om de uitslag te vernemen van de jaarlijkse prijsvraag. De jury, bestaande uit de heren A. J. M. Noteboom te Boxtel, Van Wijk te Haarlem en Janssens te Breda, hadden geen gemakkelijke taak, daar er vooral in de groep A uitstekende in zendingen waren. De heer Noteboom gaf daar dan ook in een bespreking blijk van. De voorzitter van de S.C.S. reikte de prijzen uit, die als volgt wa ren verdeeld: Afd. A I, beginners: J. J. Paardekoper (beker) te porssele; 2. M. Dirkse te Goes; 3. G. de Witte te 's-Gravenpolder; 4. L. Geus te Kwa- dendamme; 5. J. Kraak te Wolfaarts- dijk. Aid. A II: 1. J. Dronkers te Ka pelle; 2. J. Tramper te Krabbendijke; 3. J. Witte te 's-Gravenpoler; 4. J. Paardekoper, belden te Borssele; 5. W. Reynhout te Goes. Afd. B I (gevorder den): 1. C. W. Zweedijk (beker), Wil- helminadorp2. P. Meliefste te Goes; 3. J. de Koeijer te Yerseke. Afd. B, 2e prijs C. W. Zweedijk te Wilhelminadorp. Afd. C II (Topklasse)le prijs J. de Graaff te Goes (beker); 2e prUs A. de Beste te Goes. MIDDELBURG, 23 Maart. De rode draad, die door alle rede voeringen der Statenleden over het Reconstructierapport Schouwen- Duiveland liep, was de in het rapport voorgestelde bevriezing van een aantal dorpskernen. En het werd al vlug duidelijk deze morgen, dat alleen de P. v. ,d. A.-fractie daarvóór was. De sprekers van alle andere partijen lieten, mèer of minder scherp, hun afkeuring horen. Deze bevriezing werd door sommigen gekenschetst als een aanslag op de geestelijke vrijheid der bevolking van Schouwen-Duiveland en zij meenden, dat het woord marteling niet te sterk was. Een tweede punt, dat in alle redevoeringen naar voren kwam, was dat met betrekking tot de samenvoeging der gemeenten. Niet één der Statenleden was geporteerd voor Serooskerke als kern van een nieuwe gemeente voor het platte van Schouwen. De gedachte werd geopperd om te komen tot de stichting van een geheel nieuwe kern, een gedachte, welke door de heer A. A. van Eeten (A.RJ het duidelijkst werd geconcretiseerd. Hij dacht aan een plaats, waar de nieuw ontworpen weg Serooskerke Brouwershaven de weg Scharendijkeprovinciale weg Zierikzee krui sen zal en was van oordeel, dat hier een modern dorp moet ontstaan met open bebouwing, met gemeentehuis, kerken en scholen. De heer Van Oorschot wees op de belangrijke jaren, die voor Zeeland ko men als het Drie-eilandenplan en het Deltaplan zullen worden uitgevoerd. Wij moeten zorgen niet te laat te ko men en de bevolking zal zich haar ver antwoordelijkheid bewust moeten zijn. De reconstructie van Schouwen-Duive land is door deze plannen nog veel urgenter geworden. De tijd van samen voeging van dorpen daar is nu aange broken. In Noordwelle schreef men op een bord niet in de ijskast te willen. Volgens de spreker zitten zij daar al lang in; het enige, dat zij moeten pro beren, is er uit te komen voordat het goede tijdstip is verstreken. Hij lan ceerde tenslotte de gedachte een nieu we kern voor het platte van Schouwen te stichten en verzocht Ged. Staten hiernaar een onderzoek in te stellen. Namens de K.V.P. keerde de heer P. V. M. Vercauteren zich tegen de gedachte van bevriezing der dorpsker nen, afgezien van de allerkleinste met een verspreide bebouwing. Bedrijfs- groottesanering juichte hij toe, maar De heer L. P. van Oorschot (Arb.), die de algemene beschouwin gen opende, was allerminst te spreken over de diverse adressen aan de Sta ten van de bewoners der kleinere ker nen. Zij dachten teveel aan het verle den en letten te weinig op de toekomst. De voorstelling, die een predikant gaf, als zou alleen met lineaal en passer zijn gewerkt, noemde hij in hoge mate absurd en denigrerend tegenover hen, die het rapport samenstelden. De heer Van Oorschot nam het op voor de pla nologie en zei, dat het daarbij aller eerst om de mens gaat. Hoe rijker de wetenschap is, hoe meer voor het wel zijn van de mens kan worden gedaan. Volgens hem was er vóór de ramp al lang sprake van bevriezing, economi sche bevriezing dan. De bevolking van het eiland liep terug. Het is onbegrij pelijk, dat er nog mensen zijn, die vol ledig herstel in de oude toestand wen sen. Het oude is voorbij. Hetgeen her steld zou worden zou straks alleen maar een bron van moeilijkheden op leveren. Ingez. Mededeling (advertentie) Een fabriekspartij uitzonderlijk mooie damast voor overgordijnen. Een gelegenheids aanbieding tegen sterk verlaagde prijzen. Restantpartij zware DAMAST fraaie dessins in verschil lende kleuren, van 3.90 per meter NU HH Uitzonderlijke kwaliteit DAMAST met prachtige Ingeweven bloem* dessins in beige, groen, terra, champagne en reseda, van 5.20 per meter NU InL-e7o:,den Modedeimg (adv.) HAXET, ifDDEN. SN STAAIWARCNFABRIKKEN Tl ZEVENBERGEN 7 ussen 15 April en 1 Mei GOES, 23 Maart. Triomfantelijk scheepsgefluit kondig de op 24 Juli 1953 aan dat de operatie „Klapdeur" geslaagd was waardoor de Veerhaven van Kruiningen was gesloten met behulp van de enorme caissons die de naam Phoenixcaissoiis dragen. De deur die de Veerhaven van Kruiningen sloot was de Phoenix A-caisson die met zijn afmetingen van 62x18, 9x18,25 wel Indruk vermocht te verwekken. De tweede reuzencaisson Phoenix B deed overigens met zijn 62x18, 4x12,20 meter niet zo veel voor zjjn collega onder. Thans gaat men deze caissons ver wijderen. Dat dit een behoorlijk kar wei genoemd mag worden blijkt wel uit het feit dat men 150.000 kubieke meter grond moet verwijderen en 0.600 kubieke meter zand uit de cais sons moet spoelen waarna men met be hulp van poliepgrijpers maar eventjes 6000 ton stortsteen, die rond de cais sons waren gelost, moet gaan lichten. Als dit werk is voltooid kan men de caissons gaan verslepen. De werkzaam heden van het ruimen van het zand en de steen zijn bijna ten einde, waar na de grote caissons zullen worden verwijderd. In het midden van de ha ven had men een pijler van caissons gemaakt (zie C op ons kaartje). Deze Pijler fungeerde als ..draaipunt" voor de grote Phoenix A-caisson. Vorige week heeft men de bovenkant van de ze pijler uit de betonnen muur gehaald en nu is de haven van Kruiningen dan ook weer aan getij onderhevig. Het was toen mogelijk om met een kleine baggermolen achter de caissons te ko men om de drempel van klei daar weg te baggeren. Thans is men bezig om de twee kleine caissons (zie D en E op het kaartje) weg te halen. Tussen 15 April en 1 Mei komt het hoogtepunt van het werk, want dan gaat men de 62 m lange Phoe nix-caissons A en B verslepen. Eerst A en dan B, Het ligt in de bedoeling om de caissons aan de Westelijke havendjjk te laten staan. De grote Phoenix A-caisson zal een voorlopige ligplaats in de Veerhaven krijgen en de andere Phoenix zal men naar een haven aan de Westerschelde versle pen, daar er in de veerhaven van Kruiningen geen plaats is voor twee van dergelijke reuzen-caissons. Na de opening van de Veerhaven zal de veerpont na ruim een jaar weer zijn dienst kunnen hervatten. De kleine caissons C, D en E zullen nadat zij zijn gelicht, op de berm van het kanaal van Zuid-Beveland worden geplaatst. KAPELLE, 22 Maart. Voor de afd. Zuid-Beveland van de Bond van fruitpaohters heeft de landelijk voor zitter van de fruitpachters, de heer J. Vos, Zaterdagmiddag in hotel „De Zwaan" gesproken over exportmogelijk heden en exportmoellijkheden. Spr. be handelde uitvoerig de verschillende fa cetten die hiermede samenhangen en wees met nadruk op het grote belang van goede sortering en verpakking. Het voorzitterschap op deze vergade ring berustte bij de heer C. Veerhoek te Wemeldinge. De aftredende bestuurs leden, de heren J. Sdnke en H. Land man te Kapelle, L. Verbeem te Ove- zande en L. Korstanje te Goes, werden herkozen, terwijl tot lid van het hoofd bestuur werd gekozen de heer J. Sinke te Kapelle. Het ledental van de afdeling is met 80 stabiel gebleven. Ingezonden Mededeling (adv.) Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver- Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.3! bespaart U veel ellende. AANBESTEDING Restauratie Engelse kerk te Middelburg. MIDDELBURG, 19 Maart. Vrij dag werd aanbesteed de restauratie van de Engelse kerk aan de Simpel- huisstraat. Ingeschreven werd als volgt: 1. fa. B. Dekker f88.755; 2. fa. I. Wouden berg en Zonen f92.000; 3. fa. F. Holle- brandse en Zn. f93.700; 4. fa. A. Ver- sluijs f95.780; 5. Iz. Franse en Zn. f95.900; allen te Middelburg; 6. Aann. bedrijf B. Huurman N.V., Delft f 97.000; 7. fa. C. Joziasse en Zn Middelburg f 99.000. De gunning werd aangehou den. hij verzocht meer aandacht voor het weidegebied en de veeteelt. De com binatie landbouwer-vlasser moet z.i. blijven bestaan. De inloophaven van Zijpe eist verbetering en voor de electriciteitsvoorziening moet meer uit het fonds onrendabele gebieden be schikbaar worden gesteld. Concentratie van havens is goed, maar de havens, die zichzelf bedruipen, dienen gehand haafd te blijven. Bij het maatschappe lijke werk en de jeugdzorg dient ook met de kleine levensbeschouwelijke groepen rekening te worden gehouden. Het is gewenst, dat het Rampenfonds de kosten van het bevolkingsonderzoek als de mensen terugkeren, betaalt. Principieel bezwaar had de heer Ver cauteren tegen herstel van zwaarbe- schadigde één- en tweekamerwonin gen. Mr W. F. E. Baron van der F e 11 z (C.H.) zei de indruk te hebben, dat de Planologische Dienst maar bet liefst zou hebben gezien, dat heel het eiland zou zijn verwoest en dat er maagdelijke grond was overgebleven. En misschien ook, dat Amerikaanse bulldozers het weinig overgeblevene maar met de grond gelijk hadden ge maakt. Nu dat eenmaal niet zo was, vond men het afschuwelijke systeem van bevriezing uit. Dan verdwijnen in ieder geval de dorpen, zodat het plan kan worden uitgevoerd. Het maakt de indruk, dat de mens bij stukjes en beetjes wordt dood gemaakt, aldus de heer Van der Feltz, die het een mar teling en pijniging der bevolking noemde. En dat alleen om een ver meend economisch nut. Tussen deze bevriezing en het Delta-plan is geen verband. Waarom eigenlijk niet heel Walcheren bevrie zen door het bij Middelburg te voe gen en dan dat alles bij Goes? Als straks kerken gaan verdwijnen, zul len velen grote schade lijden in hun geestelijk leven. Hoe men het wendt of keert: deze bevriezing (misschien met uitzondering van de allerklein ste gehuchten) is onaanvaardbaar. Burgemeester Van Eeten van Nieuwerkerk was van oordeel, dat de stem der bevolking van het eiland be ter tot haar recht zou zijn gekomen en minder critiek zou zijn ontstaan, indien er meer mensen van Schouwen-Duive land in de commissie zitting zouden hebben gehad. Ook de georganiseerde landbouw had meer invloed dienen te hebben. In dit verband wenste de heer Van Eeten in de toekomst provinciale steun bij de oprichting van silo's, be waarplaatsen en grasdrogerijen, omdat de landbouw voorlopig niet bij machte zal zijn hiervoor zelf geheel te zorgen. Serooskerke als toekomstig centrum achtte hij de minst gelukkige keuze. Het dorp ligt vlakbij de dijk en de cul tuurgrond in de buurt is grotendeels verzand. Rond Eikerzee en Ellemeet ligt de meest productieve grond en dus zouden de mensen, die hier wonen, helemaal naar Serooskerke moeten gaan. Er is maar één oplossing, n.i. een ge heel nieuwe kern in het midden van Schouwen, dat niet te ver van de cul tuurgronden verwijderd ligt. Komt het hiertoe, dan is een goede voorlichting primair. Men kan ervan overtuigd zijn, dat zeer velen dan niet meer naar hun puinhopen wensen terug te keren, hoe wel zij daartoe wèl de gelegenheid moeten krijgen. De spreker was voor behoud van de kernen Eikerzee, Elle meet, Kerkwerve en Noordwelle, maar had geen bezwaar tegen opheffing van Brijdorpe, Looperskapelle, Moriaans- hOOfd PU NienwerVeT'Ve De heer H. Elixweert (S.G.P.) verklaarde, dat de critiek niet een ge volg is van de ondankbaarheid der be volking, maar van het feit, dat in de Commissie niet voldoende op het ei land geboren en getogen mensen zit ting hadden. Zij voelden niet voldoen de de mentaliteit der bevolking aan. De bevriezing moet uit het rapport worden gelicht. De heer Flikweert achtte het een voorrecht, dat de be volking nog zo verachterd is aan film en toneel en hoopte, dat deze verach- tering maar bestendigd blijft. Namens de V.V.D. sprak de heer D. W. Lindenbergh zijn bezwaren uit tegen de bevriezing: gaat dit door, dan zullen, evenals na de oorlog, zeer velen er niets meer voor voelen terug te keren. Bij de aanleg van hoofdwegen moet met het Delta plan rekening worden gehouden. De heer M. den Boer (C.H.) pleitte voor handhaving van Noord welle en Oudendijke en ontkende, dat Haamstede ooit aandrang heeft uitge oefend op de opheffing van Burgh. De heer D. Kodde (S. G. P.) vroeg zich af, wat Ged. Staten nu ei genlijk met dit rapport wilden. Hij had concrete voorstellen verwacht. Dit is 'n ongebruikelijke en onwenselijke weg. Zijns inziens was in het rapport teveel de nadruk gelegd op de welvaart en de economie en te weinig op de geestelijke en morele waarden. Ir G. P. M. D i k t t e r (K.V.P.) wilde in geen enkel opzicht de menselijke vrijheid aan banden leg gen en de mensen in Noordwelle, Ou dendijke en Eikerzee laten herbouwen. De praktijk zal zelf wel uitwijzen, of de kleine kernen levensvatbaar zijn. Als de mensen tenslotte toch elders moeten bouwen, dan dient er een zeer soepele financieringsregeling tot stand te komen. Nadat de heer J. de Kruijter (C.PI.) als zijn mening te kennen had gegeven, dat in het rapport de veilig heid der bevolking niet voldoende was belicht en dat een eventuele nieuwe kern op een terp gebouwd dient te worden, sloot de heer A. II. S. Ste- merding (C.H.) de algemene be schouwingen. Ook hjj legde de nadruk op behoud der geestelijke vrijheid en was van oor deel, dat, indien Eikerzee moet verdwij nen, de Hervormde gomeente door ilo Province' financieel zai moeten worden geholpen om eiders een kerk te bouwen. Dat geldt ook voor de christelijke school te Moriaanshootd.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2