NOG GEEN OPLOSSING VOOR SAARKWESTIE ver C=v&nö&d>qJ) N.A.V.O. VOERT DE „NEW LOOK" IN Nog meer kleuterscholen voor het rampgebied De N.A.V.O. bestaat vijf jaar fsHlW/ Mag Polak ia Duitsland blijven? jeen kolonialisme meer Landbouw in Rusland is bedroevend. Middelburgse winkels open tot 9 uur? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen overeenstemming tussen Fransen en Duitsers Spoedig nieuw overleg tussen Bidault en Adenauer noodzakelijk geacht Meer hulp voor Indo-China Student leest 8000 woorden per minuut Tsjiang Kaj-Sjek herkozen* Onmiddellijk vergelding met atoomwapens bij agressie Spoedig bouw te Oosterland - Zoon van minister van Buit. Zaken beschuldigd van moord. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2739 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per nj.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 23 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JAGQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. komen Prov. Staten van Zeeland bijeen om te spreken over het Reconstructierapport voor Schou- wen en Duiveland. Verwacht wordt, dat het debat vandaag niet zal worden beëin digt, zodat ook morgen nog zal worden vergaderd. Met grote be langstelling wordt uitgezien naar wat de Statenleden over dit rap port zullen zeggen. PARIJS, 22 Maart. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zijn de Frans-Westduitse besprekingen over het Saaigebied onderbroken. Er is geen datum vastgesteld voor een volgende bespreking tussen de Franse hoge commissaris in Duitsland en het hoofd van de afd. politieke zaken van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Blanken- hom. De voornaamste meningsverschillen zouden op economisch gebied liggen. Te Parijs is men van oordeel, dat een nieuwe bespreking tussen Adenauer en Bidault nodig zal zijn om de onderhandelingen weer op gang te brengen. Volgens de „New York Times" doet het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken pogingen om een bijeenkomst tussen Adenauer en Bidault tot stand te brengen. van de Saar, zoals door onze landge noot jhr van der Goes van Naters in zijn rapport is voorgesteld. Op 28 en 29 April a.s, komt de kwes tie nog eens aan de orde in de vol tallige commissie van algemene zaken van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Dan kan West- Duitsland opnieuw zijn bezwaren ken baar maken. Verwacht wordt, dat de twee staats lieden elkaar binnenkort zullen ont moeten, zelfs indien de Brusselse con ferentie over de vorming van een po litieke gemeenschap, die op 30 Maart a.s. zou worden gehouden, wordt uit gesteld. Over het al dan niet uitstellen van de bijeenkomst in de Belgische hoofdstad zal deze week een beslissing worden genomen. MOREEL SUCCES In Westduitse regeringskringen, zo wordt in Bonn vernomen, worden de besprekingen van een subcommissie van de Raad van Europa te Londen 'over het herstel van de politieke vrij heid in Saarland als een moreel succes voor West-Duitsland beschouwd. De subcommissie heeft n.l. vastgesteld, dat er op het ogenblik geen politieke vrij heid in Saarland heerst. Zoals bekend mochten tijdens de verkiezingen voor een parlement in het Saargebied geen candidaten wor den gesteld door Duitse partijen, en moeten deze partijen zich nog altijd van enige activiteit onthouden. Verzet van Westduitse zijde tegen deze gang van zaken heeft er toe ge leid, dat men in Londen besloten heeft, dat de oppositie een jaar voor een volksstemming zal worden toe gelaten. Dit laatste geldt voor het geval er een referendum zal worden gehouden over de Europeanisering Bezorgdheid in Amerika WASHINGTON, 22 Maart. Gene raal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten in Indo-China, heeft vandaag aan president Eisenhower ver slag uitgebracht over de critieke toe stand in Indo-China. De situatie gaf reden tot bezorgdheid in Amerikaanse militaire en diplomatieke kringen. Naar men aanneemt, overweegt de commissie van stafchefs plannen voor nieuwe hulp aan de Franse Uniestrijdkrachten o.a. door het zen den van lichte bommenwerpers en transportvliegtuigen. Op z'n Amerikaans DENVER, 22 Mrt. Een student van de universiteit van de Ameri kaanse stad Denver, George Murch, kan 8.000 woorden per minuut lezen, aldus is Maandag gemeld. De voorzitter van de algemene on derwijsafdeling van de universiteit, dr Vardaman, zeide, dat Murch meer de ideeën dan de woorden in zich opneemt. In een oogopslag las de student hele bladzijden. Proeven toonden aan, aldus dr Vardaman, dat Murch zich het gelezene herinnert. Hoe sneller Murch leest, des te meer hij scheen te onthouden. Men leest normaal 250 woorden per minuut, aldus dr Vardaman. Eden in het Lagerhuis; Geen besprekingen met Egypte LONDEN, 22 Maart. In het Britse Lagerhuis heeft minister Eden van middag verklaard, dat hervatting van de onderhandelingen met Egypte over de toekomst van de Britse bases in de Suezkanaalzone onder de huidige om standigheden niet mogelijk is. De minister zinspeelde op het ver minderen van de veiligheid in de zone. Eden weet dit aan nalatigheid van Egypte om de nodige maatregelen te nemen. Ondanks herhaald aandringen is dit blijkbaar niet geschied, gezien de recente moorden op Britse mili tairen. TAIPEH (Formosa), 22 Maart Ge neralissimus Tsjiang Kai-Sjek, leider der Chinese nationalisten, is met 1.507 stemmen herkozen tot president van Nationalistisch China. Op zijn demo cratische medecandidaat Hsoe Foe-Lin zijn 48 stemmen uitgebracht. In totaal werden 1.576 stemmen uit gebracht. Er waren 21 onthoudingen en/of ongeldige stemmen. Tsjiang Kai-Sjek is bij tweede stemming gekozen. Bij de eerste waren 1.387 stemmen op hem en 172 op Hsoe Foe-Lin uitgebracht. De ontsnapte S.S.-ers KARLSRUHE, 22 Mrt. Het West- Duitse Hooggerechtshof te Karlsruhe heeft uitgemaakt, dat buitenlanders „van Duitse stam'? door vrijwillige toe treding tot de Waffen-SS het Duitse staatsburgerschap hebben verworven. Dit geldt echter niet voor burgers uit Frankrijk en Luxemburg. Deze uitspraak werd gedaan naar aanleiding van een verzoek van het ge rechtshof van Celle, dat een Neder lands verzoek tot uitwijzing van Wil lem Albertus Polak, een van de uit Breda gevluchte oorlogsmisdadigers, behandelt. Polak was in 1940 vrijwillig tot de Waffen-SS toegetreden. Het hof te Celle moet uitmaken of Polak van „Duitse stam" is. Pan-Amerikaanse conferentie; CARACAS, 22 Maart. De tiende Pan-Amerikaanse conferentie heeft het vraagstuk van de koloniën besproken en een resolutie aangenomen, die rechtstreeks gericht is tegen de Staten die Overzeese Gebiedsdelen in Zuid- Amerika hebben. In het eerste deel van deze resolutie wordt gezegd dat de Amerikaanse staten verklaren, dat er een eind moet komen aan kolonialisme en het bezetten van gebieden tegen de wil van de volkeren in. Op voorstel van Argentinië is hieraan toegevoegd, dat de Amerikaanse getroffen zijn door het gpbruik van geweld, uitgeoefend om koloniën te handhaven en de be zetting van gebieden in Amerika. Togn over deze resolutie gestemd werd, onthielden de Ver. Staten zich van stemming. Op de conferentie werd Nederland beschouwd als het land, dat het meest gevorderd is met betrekking tot het verlenen van zelfstandigheid. Lou Lichtveld, die de conferentie voor Suriname als waarnemer bij' woont, heeft medegedeeld, dat Ne deriand bereid zou zijn zich uit W.- Indië terug te trekken. Hij voegde er echter aan toe, dat er geen on afhankelijkheidsbeweging bestaat in Suriname of Curagao, die thans op voet van absolute gelijkwaardigheid deel uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden. Hij zeide, dat de status van Neder- lands-West-Indië gelijk was aan die van Canada en beter dan die van Porto Rieo. Luchtmachtbevelhebbers in Parijs bijeen PARIJS, 22 Mrt. Op een eerste conferentie van luchtmachtbevelhebbers van Navo-landen is Maandag te Parijs de strategie van de „New Look" van de Navo geschetst, die onmiddellijke vergelding met atoomwapens inhoudt In geval van agressie. Op het ogenblik zijn of zullen alleen de Amerikaanse en Britse luchtmacht met atoomwapens, die op het hoofdkwartier „nieuwe conventionele wapens" genoemd worden, worden uitgerust. De gegevens over productie, voorziening, voorraden en reserves van deze wapens zullen voor de andere Navo-landen geheim blijven. Generaal Mauris Norstad, bevelheb ber van de Navo-luchtmacht, en zijn medewerkers beschreven, op welke wijze de Amerikaanse en Britse strate gische bommenwerpers bevel tot een onmiddelijke tegenaanval zouden krij gen. Deze vliegtuigen zijn nl. in Enge land of Noord-Afrika gestationneerd, gebieden die buiten het commando van het Navo-hoofdkwartier vallen. In ge val van agressie op een van de Navo- landen zouden zij echter tot massale vergeldingsactie kunnen worden opge roepen via kanalen van het Navo- hoofdkwartier. Hoewel het nationale opperbevel van de landen geraadpleegd zou moeten worden, zou naar verwacht wordt, geen tijd verloren gaan om de aanval ler te treffen, waar dit het hardst zou aankomen. Generaal Alfred Gruenther, de geal lieerde opperbevelhebber in Europa, legde in zijn algemene waardering van de militaire situatie ook de nadruk op het vergeldingseffect van de nieuwe Schitterende hulp van Radda Barnen" 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft van de Zweedse vereniging „Radda Barnen" bericht ontvangen dat opnieuw een zending kleuterschool-materiaal onderweg is naar Nederland. Zoals bekend, heeft deze Zweedse orga nisatie, die zich ten doel stelt hulpprogramma's uit te voeren op het gebied van de jeugd, en die reeds in 1945 zeer veel voor de Neder landse jeugd heeft gedaan, verleden jaar aangeboden om getroffen kleu terscholen in het rampgebied te voorzien van nieuwe inventarissen. Op verzoek van „Radda Barnen" heeft het Jeugd-Rode Kruis in Neder land in samenwerking met de betrok ken inspecties opgave verstrekt om trent de door de watersnood aange richte schade aan 73 kleuterscholen in de rampgebieden. Tot dusver is deze opgave door „Radda Barnen" beant woord met een zending van 42, meestal geheel complete en enkele aanvullen de inventarissen. Thans zijn de materi alen voor 14 kleuterscholen verzonden. In April kunnen de laatste zendin gen worden verwacht. Omtrent de grootte van deze laatste zendingen zijn nog geen gegevens verstrekt. De vereniging „Radda Barnen" heeft bovendien op zich genomen om de ge hele vernielde kleuterschool van Oos terland op het eiland Schouwen en Duiyeland door een geheel nieuw hou ten gebouw te vervangen. Dit gebouw zal naar Nederland worden verzonden op dezelfde wijze als hier regelmatig de „pre-fabricated" Rode Kruis-huizen voor het rampgebied aankomen. Het ontwerp voor deze nieuwe school is thans wederzijds goedgekeurd zodat waarschijnlijk spoedig met de bouw zal kunnen worden begonnen. Westelijke strategie. Hij vertelde de bevelhebbers van de luchtmacht dat een evenwichtig opleidingsprogramma noodzakelijk is. Enkele kleinere Euro pese landen hebben voor de lucht macht die na de oorlog uit niets werd opgebouwd, vooral piloten opgeleid en de opleiding van andere bemannings leden en dienstpersoneel verwaarloosd. De werkzaamheid van piloten kan in oorlogstijd in feite verlamd worden door het ontbreken van getraind grondpersoneel, zo werd met nadruk gezegd. Generaal Horstad heeft nu een in spectie-afdeling van het Navo-opper- bevel ingesteld, die de kleinere Navo- landen zal bezoeken om raad te geven over vraagstukken die de opleiding be treffen. Critiek van Chroesjtsjef LONDEN, 22 Maart. Nikita Ohroesjtsjef, de Sowjet-minister, die de algemene verantwoordelijkheid draagt voor de landbouw en de voedselproduc tie, heeft bepaalde voormalige functio narissen aansprakelijk gesteld voor de bedroevende stand van kaken in de landbouw. Volgens radio-Moskou, welke de „Prawda" aanhaalt, noemde Ohroesjts jef, die tevens de belangrijke functie van eerste secretaris der communisti sche partij heeft, een aantal voormalige hoge functionarissen op landbouwge bied, o.a, de vlce-voorzitter van de Staatsraad voor Economische Plannen, Demidof, en het hoofd van de afdeling voot Landbouwproblemen'van de Raad, Dmitrlef. Deze twee droegen de ver antwoordelijkheid voor fouten, die bij het opstellen van plannen waren ge maakt. Hij noemde verder het onjuiste ge drag van kameraad Benediktof, minis ter van landbouw, die zich naar het scheen had laten verslinden door bu reaucratie. De overdreven centralisatie en de bureaucratische methoden van het Sowjet-regeringssysteem waren aansprakelijk voor de tekortkomingen in de landbouw. De grootste fout, die de staats boerderijen hadden gemaakt, was de vergroting van de productie ten kos te van granen. Hierdoor waren een millioen ha voor de verbouw van granen verloren gegaan. Chroesjtsjef verklaarde voorts, dat fruittelers verantwoordelijk waren voor het verlies van grote hoeveelheden fruit, die elk jaar wegrotten, doordat de fruittelers onvoldoende maatregelen namen om het fruit te conserveren. Duitse vrouw vestigde record sigarenroken, MUENCHEN, 22 Maart. Te Burg- hausen in Beieren is een wedstrijd voor sigarenrpkers gehouden en ook voor rooksters, want er deden behalve de 29 mannen ook vier vrouwen mee. De 50-jarige huisvrouw Anna Nie- derbuchner won de wedstrijd en brak het Duitse record. Zij hield haar si gaar twee uur en 26 minuten bran dende. Op 4 April a.s. hestaat de NAVO 5 jaar. Het hoofdkwartier van de Noord- Atlantische Verdedigingsorganisatie is gevestigd in het Palais de Chaillot in Parijs, uitgebreid in 1949, toen voor de eerste maal in Parijs de algemene vergadering van de Verenigde Natips werd gehouden, in dit, daarvoor zeer geschikte gebouw. De foto werd genomen van de Eiffeltoren af. Opschudding in Italië. Hooggeplaatste personen betrokken bij handel in verdovende middelen. ROME, 22 Maart. Heeft de zoon van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Piero Piccioni het meisje Wilma Montesi, dat op een afstand van 30 kilometer van Rome dood op het strand werd ge vonden, vermoord? Dat is de vraag, die geheel Italië en ook de politieke wereld in Rome bezig houdt. Geheel Italië leeft in spanning, want niet alleen Piero Piccioni is in deze moord betrokken, maar ook andere hooggeplaatste personen als de Markies Ugo Montagna en de gewezen politiechef Pavone, de reeds ontslag heeft moeten nemen, hebben naar het schijnt allen met deze moord te maken. Bovendien is deze moord aanleiding geweest tot het ontmaskeren van een smokkelcomplot in verdovende middelen, waarbij veel belangrijke figuren zijn betrokken. De publicatie van deze brief heeft grote indruk gemaakt in Italië. Van daag zouden de hoofdpersonen in het schandaal „Montesi" voor het tribu naal verschijnen. De zaak is echter voor een nader on derzoek verdaagd. Het begin van de geschiedenis was, dat de journalist Muto in een opzien barend artikel het schandaal „Monte si" onthulde. De smokkelbende, zo schreef Muto, heeft het meisje ver moord. De leider van de bende is de markies Ugo Montagna. Muto kon zijn beweringen niet bewijzen. Het gevolg van het artikel was evenwel, dat een proces volgde. De president van het Romeinse tri bunaal, zo weet „De Volkskrant" te melden, las een brief voor van de kroongetuige Anna Maria Caglio, bij genaamd de Zwarte Zwaan. Zij was bang vermoord te worden en liet het volgende testament na: „Ik heb pas nu ontdekt, dat Mon tagna de chef is van een hele keten handelaars in verdovende middelen. Door zijn schuld zijn meerdere vrou wen uit de circulatie verdwenen. Hij dirigeert de organisatie, maar Piero Piccioni is de moordenaar. Ik ging zelf mee, toen Montagna en Piccinni naar de politiechef Pavone gingen om te proberen om dit gehele schan daal te onderdrukken. Ik hoop dat 't gerecht deze schoften zal achterha len". Mocht ik niet meer kunnen spreken, zo staat verder in deze brief te lezen, wendt U dan tot mevrouw Mari, die volkomen op de hoogte is. Mevrouw Mari die in de gerechtszaal aanwezig was, werd onmiddellijk verhoord. Zij vertelde, dat zij bij het opstellen van de brief aanwezig was geweest. Anna Maria was die dag, 30 October, zeer bedroefd thuis gekomen. Ze had erg veel pijn en dacht dat ze vergiftigd was. Ze waarschuwt andere meisjes nog voor Montagna en Piccioni. In enkele regels melden wij nog DAT bij de sluiting van de voorlichtende woningten toonstelling te Zierikzee is meegedeeld, dat percentsge wijze het bezoek van de be volking van Schouwen-Dui- veland het grootst is ge weest. Er is tijdens de bij eenkomst, die na afloop werd gehouden, dank ge bracht aan de vrijwillige krachten, die de voorlichting hebben verzorgd. Zij kregen geschenken in ontvangst te nemen. DAT de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van het rusthuis voor Westen-Schouwen te Haam stede goed vorderen. Een groot "deel van het bouwter rein is al ontbost, waardoor men een goed overzicht krijgt van de oppervlakte, die het gebouw zal beslaan. Binnenkort zullen de 200 betonnen palen worden ge maakt, waarop het gebouw moet rusten. Niet lang daar na zal met de bouw kunnen worden begonnen. DAT op 30 Maart a.s. na mens de gemeente Ooster land de bouw van een com plex van 46 woningen zal worden aanbesteed. Ooster land is, voorzover bekend, de eerste door de waters nood getroffen gemeente, die tot aanbesteding van wonin gen heeft besloten. DAT de bewoners van de Singel te Vlissingen een angstige nacht hebben ge had, omdat zij door het mi auwen van een kat uit de slaap werden gehouden. Wanneer men echter ging kijken was er geen kat te zien en men ging aan spo- een bakker, die het brood te vroeg liet beozrgen, een bakker, die zijn knechts te vroeg liet beginnen en een derde hakker, die een meisje van 15 jaar-in de winkel liet helpen. Tenslotte werd een landbouwer uit Goes gevat, omdat hij zonder vergunning ken geloven. De politie werd te hulp geroepen, die ont dekte, dat voordat een lood gieter wegens lekkage een plat van een der huizen had hersteld, een kat tussen het plafond van de woning was gekropen. Het dier was spoedig bevrijd en het „spookachtige" behoort weer aan het venten was. tot het verleden. DAT gisteravond de A.R.- DAT er in Vlissingen tij- kiesvereniging te Yerseke dens het weekeinde zoveel vergaderde onder voorzitter- dronken lieden zijn opge- schap van de heer J. C. Sin- pakt, dat alle cellen in het ke. Na afdoening van een politiebureau bezet waren, aantal zaken sprak ds Booij hetgeen na de oorlog nog over „De kerk en de sociale niet was voorgekomen. Geen kwesties". Tenslotte werd de al te best record voor de te voeren actie voor de Sta- Scheldestad! tenverkiezing besproken. DAT de Vlissingse politie DAT het dit jaar verboden enkele economische delicten is mosselzaad van de Wad- op het spoor is gekomen, den naar Zeeland over te Achtereenvolgens werd pro- brengen om hier op de per- ces-verbaal opgemaakt tegen celen uit te zaaien. Gedurende deze zomer MIDDELBURG, 22 Maart. Naar wij vernemen is door de stichtingen en verenigingen, die zich belasten met do organisatie der viering van het herstel en de wederopbouw van Walcheren en Middelburg aan het college van B. en W. gevraagd gedurende de periode van 15 Juni tot en met 1 September de winkels in Middelburg tot negen uur des avonds geopend te mogen houden. Deze beslissing viel in een kort ge leden gehouden vergadering der z.g. contactcommissie, waarin ter coör dinatie van de diverse evenementen zitting hebben vertegenwoordigers van de Stichting „Nieuw Walcheren", de Stichting „Herrezen Middelburg", de Middelburgse Middenstandscentrale, de Vereniging „Handelsbelang" en de Kon. Vei-. „Uit het Volk - Voor het Volk", alsmede een afgevaardigde van B. en W. Naderhand heeft de Midden standscentrale officieel te kennen ge geven niet achter deze gedachte te staan. B. en W. hebben thans de minister van Economische Zaken verzocht, ge durende de zomermaanden ontheffing te verkrijgen van de betreffende bepa ling der winkelsluitingswet. Wordt de ze verleend, dan hebben zij de be voegdheid uit te maken of en zo ja op welke dagen of in welke weken de winkels langer geopend mogen zijn. Het is dus nog niet hekend, of het in gediende verzoek der diverse organisa ties geheel of gedeeltelijk zal worden ingewilligd. Wat de plannen van „Herrezen Mid delburg" betreft vernemen wij, dat de ze zullen doorgaan, zodat de eerste twee weken van Juli op de Markt in een drietal grote tenten een dynami sche bedrijfstentoonstelling zal worden ondergebracht. De door de Vereniging „Marktbelangen" naar voren gebrachte bezwaren werden door B. en W. niet van zodanig gewicht geacht, dat zij hun toestemming aan de organisatie der tentoonstelling dienden te onthou den. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking DE BILT, 22 Maart. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Zuidwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Op- en ondergang van .Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.36 u., onder 18.59 u. Maan op onder 7.47 u. Hoogwater Woensdag 24 Maart 1954: Vlissingen: 4.32 u. 1.90 m., 16.53 u. 1.78 m.; Terneuzen: 4.59 u. 2.07 m., 17.20 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.18 u. 1.57 m., 18.37 u. 1.54 m. Zierikzee: 6.01 u. 1.32 m., 18.21 u. 1.29 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1