Landbouw werd zeer onvoldoende fc1*j voorbereiding betrokken. Het goudland gevonden Economische verwachtingen voor 1954 gunstig Bijzondere hulp voor dubbel getroffenen is dringend noodzakelijk pagina 3 Z. LM.~commissie schreef nota over Reconstructierapport Met de mening der bevolking van Schouwen- Duiveland is te weinig rekening gehouden. Adenauer stelt voor; Balkan-verdrag aan E+V*G* koppelen Grote waardering voor hetgeen de Drentse collega's deden Ondanks de ramp steeg landbouwproductie nog met 2 procent Antillen wensen voort zetting R,T*C. FEUILLETON door K. JONKHEID £le ïlcudio- faienqt o-tii Maandag 22 Maart 1954 ZEEUWSC'4 DAGBLAD GOES, 20 Maart. Een commissie, ingesteld door het dagfelijks bestuur van de Z.L.M., heeft in een nota haar mening neergelegd over diverse onder delen van het Reconstructierapport Schouwen en Duiveland. Er worden heel wat critische opmerkingen gemaakt en verschillende suggesties aan de hand gedaan. De commissie betreurt het, dat in de Reconstructiecommissie geen directe vertegenwoordigers van de landbouw zitting hebben gehad. Hoewel dit een gevolg is van het aanvankelijk door Ged. Staten ingenomen stand punt, dat de landbouw speciaal betrokken is bij de herverkaveling en de Herverkavelingscommissie deze zaak afdoende regelt, wordt de samenstelling der Reconstructiecommissie niettemin teleurstellend geacht, omdat de land bouw ook met andere punten van het rapport veel te maken heeft. Bovendien was het aantal personen, dat geboortig is van Schouwen en Duiveland, zeer gering, zodat te weinig rekening is gehouden met de mening der bevolking. De verwachtingen, dat de landbouw het gehele rapport door een belang rijke plaats inneemt, komen helaas niet uit. De sub-commissies voor eco nomische vraagstukken en planologi sche problemen behandelen de belan gen van de landbouw slechts zeer op pervlakkig, terwijl de sub-commissie voor agrarische vraagstukken het werkterrein ook maar zeer beperkt heeft gehouden. Belangrijke zaken blijven liggen. Zij hadden zeker aan gesneden kunnen worden, gezien het feit, dat er twee dijkgraven in de com missie zitting hadden. Speciaal wordt gedacht aan de oe ververdediging en daaraan verbonden hoge uitgaven. De kostbare verbete ringen zullen, indien het Rijk niet bij springt, door de bevolking zelf betaald moeten worden. De wijze van finan ciering zal voor de grondgebruikers belangrijke consequenties hebben, vooral omdat in de komende jaren een grote inkomstenderving opgevangen 1 moeten worri bijters niet recent. De eommissia acht een pleidooi voor het verlenen van overheidssubsidie wegens mindere inkomsten zeker op xijn plaats en meent, dat de noodzaak daarvan nog groter wordt door de hoge kosten, die reeds nu door de grond gebruikers van verschillende polders opgebracht moeten worden. De cijfers voor beschouwingen en berekeningen omtrent de mannelijke beroepsbevol king zijn die van de bevolkings- en beroepstelling op 31 Mei 1947. De com missie zou liever meer recente cijfers hebben gezien en stelt daar zelf nu tegenover die van het Bedrijfspensi oenfonds voor de Landbouw, welke aangeven, dat per 1 Januari 1952 op het eiland 2064 werknemers en 726 werkgevers in de landbouw werkzaam waren. Er kan dus zeker veronder steld worden, dat het aantal in de landbouw werkzame personen boven de 50 uitkomt. Arbeidsproblemen. De commissie is sceptisch gestemd wat betreft de uitbreiding van de fruitteelt, omdat naast de beperkende voorwaarden, die de Rijkstuinbouw- consulent reeds naar voren bracht, ook het arbeidsprobleem een rol speelt. Er zijn op het eiland geen arbeiders, die goed in de fruitteelt thuis zijn. Ook de oogst zal moeilijkheden geven, om dat vrouwen en meisjes niet gewend zijn seizoenarbeid te verrichten. Een eventuele uitbreiding mag vooral niet kunstmatig tot stand komen. De normen voor de sanering der landbouwbedrijven, die in het Recon structief pport worden genoemd, vindt de commissie wel aanvaardbaar. Indien de taxaties der Herverkavelingscom missie op dezelfde wijze zouden wor den vastgesteld, zou het beter zijn te saneren tot een bepaald bedrag aan waarde in grond. Op deze manier kan men beter dan langs geografische weg de grenzen trekken teneinde te sane ren tot een levenskrachtig bedrijf. Vlasindustrie? Men zal ervan moeten uitgaan, zo oordeelt de commissie, dat op Schou- wen-Duiveland de voorwaarden voor het vestigen van industrie ontbreken. Alleen de vlasindustrie heeft enige perspectieven. Het wordt gewenst geacht, dat de combinatie vlasser landbouwer blijft bestaan. Over het algemeen zijn de vlassers niet verlegen om sanering. De aan schaf van een turbine zal tot gevolg hebben, dat een grotere oppervlakte vlas verwerkt moet worden. Men zal daarom in de eerste jaren vlas van elders moeten betrekken om voldoende te kunnen bewerken. Het aantal vlas sers neemt niet toe. omdat de drang der arbe.' -s begin vrij we g ie?l ver' dat velen een bromfiets aanschaffen. Er zal daarom aan de economische zijde van dit vraagstuk veel aandacht besteed moeten worden. Ook over de havens heeft de com missie een mening geformuleerd. Het aantal kan volgens haar uit een oog punt van veiligheid en van kosten besparing worden verminderd. Ten. minste de volgende havens dienen echter gehandhaafd te blijven: Brui- nisse, Zierikzee, Dreischor, Scharen- dijke. Brouwershaven, Burghsluis en een nog nader te bepalen haven aan de Zuidwestelijke zijde van het eiland. De openbare nutsvoorzieningen die nen op een zodanige wijze te worden aangelegd en uitgebreid, dat iedereen hiervan kan profiteren. De Herverka velingscommissie kan hierbij wellicht een bemiddelenede rol spelen om zo veel mogelijk aansluitingen tot stand te brengen. Overheidssubsidies kunnen hierbij niet worden gemist. De bewoning. De bewoning noemt de commissie één der moeilijkste vraagstukken. Zij kon dan ook niet tot een eensluidende conclusie komen. De Reconstructiecom missie gaat uit van het standpunt, dat de maatschappelijke belangen voorop gaan en dat de arbeiders dan maar een eind moeten fietsen naar him werk. Men kan hier een ander uitgangs punt tegenover stellen, n.l. dat de na bijheid van het werk van doorslagge vende aard is en dat de arbeiders dan 's avonds maar moeten fietsen om aan maatschappelijke en culturele activi teiten mee te doen, zo merkt de com missie ad rem op. Unaniem is zij van oordeel, dat op de bedrijven zelf een behoorlijk aantal arbeiderswoningen voor de vast kern gebouwd moeten worden. Over de vraag of in de gehuchten ook nog land arbeiderswoningen gezet moeten wor den, bestond geen eenstemmigheid. De meeste leden waren van oordeel, dat de aanleg van electriciteit en water leiding hierdoor bemoeilijkt zal wor den, terwijl men elders overal.een trek kan waarnemen van de arbeiders naar de grotere woonkernen. De minderheid wenste weer landarbeidershuizen in de gehuchten, omdat de verhouding boer- arbeider schade zal ondervinden, als de arbeider verhuist. In de bestaande woonkernen heerst meestal een zeer goed gemeenschapsleven. De commissie bestond uit de heren H. J. Boot, ir J. D. Dorst, J. J. Klaas sen, N. L. den Oude, B. v. Velde, H. J. v. d. Zande en ir J. Bos, rapporteur. ANKARA, 20 Maart Van Duitse zijde wordt vernomen dat de West- duitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, tijdens de besprekingen, die hij Vrijdag met de Turkse minister president Menderes en minister van buitenlandse zaken Koprulu heeft ge voerd, de mogelijkheid heeft geopperd van het verbinden van het Balkanver drag met de in te stellen Europese ver dedigingsgemeenschap. Van deze zijde wordt vernomen dat de eerste reacties der Turkse staatslieden gunstig zijn ge weest. In de besprekingen, die de Westduit- se regeringsleider in de afgelopen week te Athene met Griekse staatslieden heeft gevoerd, is hetzelfde denkbeeld ter sprake gekomen. Het (West-) Duitse standpunt is dat, indien eenmaal de E.V.G. tot stand is gekomen, deze moet worden aange vuld door verbindingen met de reeds in Zuid-Oost-Europa bestaande regio nale verdedigingsgroep, waarvan Tur kije, Griekenland en Zuid-Slavië deel uit maken. Hierdoor zou militaire samenwerking tussen twee gebieden, die bij een com munistische stoot in Westelijke rich ting het meest blootgesteld zijn, ver zekerd worden. Uit Moskou meldt Reuter, dat de Sowjetrussische regering de Turkse ambassadeur te Moskou een nota heeft overhandigd, waarin wordt verklaard, dat „het streven, om in het nabije en Midden-Oosten tot de vorming van een militair blok te komen, de Sowjetrus- sisch-Turkse betrekkingen slechts na delig kan beïnvloeden" en dat „Tur kije de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een dergelijk pogen moet dragen" De nota slaat op de voorgenomen sluiting van een Turks-Pakistaans ver drag. Dagelijks' bestuur der Z.L.M. meenti GOES, 20 Maart. Het dagelijks bestuur der Z.L.M. heeft deze week in Zierikzee vergaderd na een rondrit over het getroffen eiland. Onder leiding van ir. M. A. Geuze werden tal van vraagstukken besproken, die nauw ver band hielden met de gevolgen van de watersnoodramp. Naar aanleiding van de vergadering der herstelcommissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland werd aan de orde gesteld het vraagstuk van de hulp aan degenen, die zowel door de oorlog als door de ramp getroffen werden. De Wet op de Watersnoodschade kent de mogelijkheid van extra voorzieningen en liet is nu zaak, dat het bedrijfsleven met voorstellen komt. Men was het, nadat de betrokken Kringsbesturen suggesties hadden gedaan, erover eens, dat wegens kapitaalschade degenen, wier grond voor de tweede maal in waarde daalde, een hogere uitkering dienen te krijgen. Voorts zouden ook dit jaar de nor men van de zaakschade moeten gelden voor die dubbelgetroffenen, wier gron den wel buiten de herverkaveling val len, maar die percelen hebben, welke niet ingezaaid kunnen worden. De ver gadering vond het ook billijk, dat aan de zwaar gedupeerden in de polder Kruiningen de mogelijkheid wordt ge boden hun bedrijven aan de Stichting Beheer Landbouwgronden over te dra gen en hen in de gelegenheid te stellen elders een nieuw bedrijf te stichten. Zij zouden dus gelijkgesteld dienen te worden met hun collega's in de her- verkavelingsgebieden. Behalve dit alles is het gewenst, dat voor de tweemaal gedupeerden hogere percentages wc-d^n vastgesteld we gens herstel- e.. ..eroouwvergoedingen. In het algemeen komt men toch al aan de vergoedingen tekort. Aangezien ook de werktuignormen aan de zeer krappe kant zijn, zou ook op dit punt iets voor de dubbelgetroffenen g"d„an moeten worden. EEN RAPPORT. Het dagelijks bestuur besloot aan het Boekhoudbureau der Z.L.M. op te dragen een rapport samen te stellen, waarin tot uiting komt hoe het werke lijke schadeverloop van dit onderdeel van de inventaris op een aantal be drijven zich heeft ontwikkeld en nog ontwikkelt. Dit kan geschieden in sa menwerking met de Kringbesturen van Schouwen-Duiveland, Tholen en Oos telijk Zuid-Beveland. Tenslotte was ieder het erover eens, dat vooral in die gebieden, welke voor de tweede maal door het zoute water ziin overstroomd, de inkomstenderving in de komende jaren groot zal zijn. Een hoger ondernemersloon bij de zaakschaderegeling en ingaande het eerste jaar, dat men weer kan inzaaien, zou aan te bevelen zijn. GESCHENKZENDINGEN. De geschenkzendingen vormden een tweede punt van bespreking. Een com missie uit de Stichting voor de Land bouw sprak bij een bezoek aan Drente met vertegenwoordigers der Stichting aldaar over de verdeling van gelden, die de boeren bijeenbrachten. Uit deze pot zal een gedeelte worden bestemd voor de aankoop van biggen voor Schouwen en Duiveland, een an der deel voor de vervolmaking van het Proefbedrijf „Scheldemonden" te Brui- nisse, een som voor de veeverbetering op Schouwen-Duiveland, een deel voor de proeftuin te Haamstede, terwijl ook het Dorpshuis te Kruiningen een be drag zal ontvangen voor het inrichten van een agrarische bibliotheek. Tenslotte zal het voorlichtingswerk, dat de vrouwenorganisaties öp Schou wen-Duiveland verrichten, worden ge steund. PRACHTIG GEBAAR. De vergadering sprak haar diepe be wondering en dankbaarheid uit voor dit prachtige Drentse gebaar. Er werd medegedeeld, dat Tholen een bedrag zal ontvangen voor een gemeenschaps huis voor het gehele eiland. En verder komt er nog een grote zending vee uit Friesland voor Schouwen-Duiveland, beschikbaar gesteld door de Friese boeren. Daar dit vee niet allemaal op het eiland geplaatst kan worden, zullen vele dieren elders moeten worden ingeschaard. Voor een flink aantal is al een plaats gevonden, maar 100 tot 150 stuks moeten nog worden on dergebracht. De boer, die hiertoe be reid is, kan zich wenden tot de heer W. Goeman van de Stichting voor de Landbouw in Goes. ANDERE ZAKEN. In deze vergadering kwamen ook nog enkele andere zaken aan de orde. Er werd o.m. medegedeeld, dat voor taan bij het afsluiten van de collectie ve arbeidsovereenkomst voor de cul tuurtechnische werken de Stichting voor de Landbouw partij zal zijn, het geen een grote verbetering werd ge acht. De heffing voor de Stichting Vlastelers is geregeld. Iedere vlasteler zal over de oogst 1954 f20.per ha moeten betalen. Indien vlasland ge huurd is, betaalt de verhuurder. De export van fruit naar België is per 16 Maart vrijgegeven. Verder kan nog 3000 ton appelen naar Frankrijk wor den uitgevoerd. Ingezonden Mededeling (adv.) Lagere werkloosheid en hoger verbruik 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Volgens het centraal economisch plan 1954, uitgewerkt door het Centraal Planbureau te 's-Gravenhage, zal de gunstige economische ontwikkeling, die de na-oorlogse periode voor Nederland heeft gekenmerkt, dit jaar aanhouden. Verwacht wordt een lagere werkloosheid en een hoger verbruik, grotere investeringen, doch een enigszins kleiner overschot op de lopende rekening van het betalingsplan dan in 1953. Naar verwachting zal het totale aantal geheel werklozen dit jaar gemiddeld 82.000 bedragen tegen 102.000 in 1953 en 137.000 in 1952. laatste jaren enigszins achtergebleven bij de taakstelling, welke op de kente ring wijzen. Het volume der indus triële investeringen is voor 1954 dan ook 5 pet. hoger geraamd dan voor '53 In vergelijking met 1953 zal de pro ductie dit jaar naar verwachting 4 pet. hoger zijn. De grotere productie wordt voornamelijk verwacht op grond van de vermoedelijke stijging van het ver bruik en van de goederenuitvoer. De loonstijging zal het grootste deel absorberen van de toeneming ten op zichte van 1953 van het netto-pro duct, hoewel ook de winsten kunnen toenemen. Door de belastingverlagingen zal de stijging van het nationale product slechts leiden tot een beperkte verho ging van de inkomsten van de over heid, terwijl de overheidsuitgaven ster ker zullen stijgen. Het financieringste kort zal dientengevolge honderden millioenen guldens groter zijn dan in 1953. Naar verwacht wordt zal dit te kort voor het overgrote deel kunnen worden gedekt door het opnemen van langlopende leningen. Met betrekking tot de in- en uitvoer wordt aangenomen, dat de wereld marktprijzen van grondstoffen in 1954 gemiddeld op het peil zullen blijven, dat zij einde 1953 hadden bereikt. Ondanks de ramp steeg de totale landbouwproductie nog met 2 pet. Het betalingsbalanssaldo zal dit jaar waarschijnlijk ongeveer 1.010 millioen gulden bedragen tegen 1.320 millioen gulden in 1953 en 1.840 millioen gul den in 1952. Een van de uitgangspunten bij de berekeningen voor 1954, welke tot dit gunstige resultaat hebben geleid, is de veronderstelde betrekkelijke stabiliteit van de wereldconjunctuur. Een on gunstiger conjuncturele ontwikkeling zou echter in 1954 slechts betrekkelijk geringe invloed op de Nederlandse houding hebben. Voor 1954 werd met een verdere stij ging van de uitvoer rekening gehou den, doch deze stijging zal voorname lijk het resultaat zijn van bijzondere factoren, die zich in het volgende jaar niet opnieuw behoeven voor te doen. De goud- en deviezenreserves züllen naar verwachting in 1954 blijven toe nemen, tenzij de kapitaalbeweging naar het buitenland grote omvang zou gaan aannemen. De industriële investeringen zijn de WILLEMSTAD, 19 Maart. De An tilliaanse R.T.C.-delegatie is gisteren bijeen geweest naar aanleiding van een verzoek van minister Kernkamp een eerder door de delegatie verzonden te legram op te helderen. Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, heeft de delegatie haar wens herhaald, dat zo spoedig mogelijk de R.T.C. zal wor den voortgezet, ter nadere bespreking van bepaalde bezwaren. Naar verluidt zou de R.T.C. mogelijk in Mei worden gehouden. Ingezonden Mededeling (Adv.) De conclusies der Reconstructiecom missie met betrekking tot het land bouwonderwijs kan de commissie niet geheel begrijpen. In het rapport wordt de indruk gewekt, dat de tijd van.de lagere landbouwschool voorbij is en dat dit onderwijs vervangen zou moe ten worden door dat van een land- bouwwinterschool. Het is volgens de commissie wel van belang op de lagere landbouwscholen meer aandacht aan praktijk werk te besteden. Ook zouden meer landarbeiders dit onderwijs moe ten volgen. Men vindt het gewenst, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van stichting van een landbouwwinterschool op het ei land, als dit met een dam met Goeree- Overflakkee verbonden wordt. Verkeer en vervoer. Het Deltaplan wordt een dringende voorwaarde genoemd voor de ontwik keling van Schouwen en Duiveland, daar alleen dan het vervoersvraagstuk afdoende kan worden opgelost. Dit geldt vooral voor de veerdienst Zqpe— Anna Jacobapolder. AI mag men te vreden zijn met de boot met koplading, reeds nu blijkt, dat één boot onvol doende is om het grotere aanbod van voertuigen te verwerken. Een tweede boot dient zo spoedig mogelijk te wor den ingelegd. Volgens de commissie dient men zich (na het verdwijnen van de tram) toch wel af te vragen of de situatie door het inleggen van busdiensten ingrijpend zal veranderen. De behoefte aan ver- oer neemt nog steeds af, mede door- Hij wenxt Joris en roept luidruch tig: „Je bent in 't land van de wijn geweest, nu kun je naar 't land van de citroenen". De schipper is een Zuiderling met Baskisch bloed, een stoere donkere figuur, afkomstig uit het kustgebied bjj de Pyreneeën. Zijn forse welge vormde gestalte en rechthoekig gezicht vestigen een indruk van kracht en vertrouwen. HifVertelt, dat hij afvaart naar Cadiz in Espana en vandaar niet terugkeert. Spanje heeft veel havens en van Cadiz varen schepen in alle richtingen over de Grote Oceaan, dus Joris zal daar gemakkelijk een vaar tuig vinden, bestemd voor de haven, waarheen hij wil. Zijn gage zal hem worden uitbetaald in goud. Aangemoedigd door zijn vorige schipper, monstert Joris voor de vaart naar Cadiz. Dezelfde dag vertrekken ze. Die middag en die nacht stevenen ze langs de kust, maar de tweede dag ziet Joris rondom zich niets dan water. Dat benauwt hem soms, want de lucht is onvriendelijk en de zee onrustig en ze zijn nu midden in de Golf van Bic- caya, die bekend staat als zeemansgraf. Maar spoedig zien ze de ingekeepte, uitgevreten kust van Spanje en pas seren ze de diep in het land inbijtende inhammen en de ver in zee naar voren stekende kapen, onverzettelijke klip pen, die de golfslag der eeuwen ver duurd hebben. Voor een jong en on ervaren hart is al dit nieuwe vreemd en indrukwekkend. Maar alles went. Een jong gemoed is even snel aange past als beïnvloed. De vaart is voorspoedig en de zwijg zame Bask stelt geen hoge eisen, dus de dienst is niet zwaar. Binnen vier dagen zeilen ze de haven van Cadiz binnen en stapt Joris aan wal. Het land der Senors en Hidalgo's valt hem niet mee. Cadiz, vijf en twin tig eeuwen oud, is geen eerwaardig patriarch, maar een vuile slet, een gat vol kroegen, waar dobbelende en wijn- zuipende zeelui hun tijd en hun geld verdoen. De nacht na aankomst kan hij aan het reeds betaalde graag in de steek laten. Tegen de avond wordt het rumo'er krachtiger. Ongure typen van aller' hande huidskleur vullen de kronke lige straatjes, opgedirkte vrouwen ver tonen zich aan de vensters en deuren. Joris vlucht naar zijn slaapstee. Zijn hoofdkussen is een zak gedroogde planten en zijn peluw schijnt gevuld met zachte turven, zoals moeder 's winters in de hut stookt. Lichaams- boord slapen, maar daarna moet hij onderdak aan wal zoeken. Daartoe zijn gelegenheden genoeg, als men maar geen eisen stelt. Overal vindt hij het zelfde. Rumoer en vuil. Tenslotte, in een achterstraat, die wel even smerig maar niet zo rumoerig lijkt, vindt hij een vertrek met nachtverblijf voor vier personen. Ook kan hij daar eten. Hij gebruikt een maaltijd van vreemde kost en betaalt- één nachtlogies. Dan gaat hij weer naar buiten. De lucht is vochtig en heet, benauwend, broeiïg. Maar binnenshuis is het hele maal niet uit te houden. Hij slentert langs de haven, zoekt in de buiten wijken naar een beter logies. Hy wil bedekking is er niet. Maar dat lijkt niet nodig, de lucht in het vertrek is om te smoren en het enige venster zit potdicht. Uit een aangrenzend ver trek valt wat licht door een luik, bo ven in het beschot. Joris klimt op de enige aanwezige bank en stoot het venster open. Een ontzettende stank van verrotte vis en andere rottende stoffen dringt onmiddellijk binnen en Joris haast zich, het venster nog snel ler te sluiten dan hij het open deed. Hij loopt naar het voorvertrek, zet zich op een schemel en eet een stuk brood. De vrouw des huizes, in kleurige zwier van slonzige kledij, loopt in en uit zonder naar hem te kijken. Hij gaat terug naar het slaapvertrek, zet de deur wijd open, hangt zijn bo venkleding over de bank en legt zich in schamel ondergoed op het bed. Daar knapt hij van op. Stil liggen, zonder bedekking van schapenvacht of zware kledingstukken, bekomt hem goed. De schemer valt, hij dommelt in. Hij weet niet, hoe lang dit geduurd heeft, als hij geschuifel hoort en geluid van stemmen. Er komt iemand binnen met een brandende waskaars. Het is een zeeman. Hij kijkt behoedzaam rond en inspecteert de nachtlegers. Nauw keurig bekijkt hij de kleding op de bank en brengt de kaarsvlam bij het gezicht van Joris, die verwonderd op kijkt. „Ben jij nu al zo dronken, dat je niet weet, wat je doet?" Joris richt zich op. „Ah, mon gar- eon", vervolgt de ander, „wanneer ben je hier gekomen?" „Vandaag", antwoordt Joris. „Ah, mon gargon! Dat kan zo niet! Zo wordt jou alles ontstolen. Waar kom je vandaan?" „In het land waar wijnbergen zijn". „Daar ben ik geboren", antwoordt de zeeman met een weemoedig lachje. ,Ma- - zo kun je niet slapen. Ik .1 je laten zien, hoe je doen moet". Hij trekt zijn schoenen uit, verstopt die onder de strozak, maakt zijn bo venkleding los, maar trekt niets uit en gaat zo liggen. „Ik ga hier vandaan", zegt Joris, „ik slaap wel ergens op de grond onder een boom of aan de haven". „Dan ben je morgen een uitgeplun derd lijk, dat in de have^ ronddrijft. Doe als ik en wees op je hoede". --NSDAG 23 MAART 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa- terst. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 „Wij ontdekken Amerika", caus. en muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Instr. sext. en soliste. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Mil. caus. 18.30 Koorconc. 18.40 Gram. 18.55 „Paris vous parie". 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Pianomuz. 19.30 Luisterwedstr. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Med. 22.00 Gram. 22.05 Tiroolse muz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 „New York calling", caus. 23.2024.00 „Francesea da Rimini", opera. (3e acte). HILVERSUM H. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 ,Als de Ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. ork. en soliste. 14.00 Studentenork. en solist. 14.50 Gram. 15.00 Metropole ork. en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: L. E. van der Jagt: „Arbeid en maatschappelijke zorg in de Nederlandse Antillen". 18.00 Gevar. muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 De gewone man. 19.35 Gram. (Intermezzo: 2: 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.30 Lijdens meditatie. 21.30 Strijkork. en sol. (In de pauze: 220022.15 Ken een Haan een ei liggen?). 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Viool en piano. 23.50 24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Gram. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nws. 17.10 Koorzang. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Piano en cello. 23.00—23.05 Nws. VARA TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Cabaret. In de pauze: Act. Ingezonden Mededeling (adv wonden, kloven, geschaafde huid mmi

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3