RUSLAND PROTESTEERT Bil NEDERLAND r v&n ö&ACj =j> bij Bomaanslagen in Cairo Indiaanse stamhoofden leggen verantwoording af Liberalisatiemaatregelen in het betalingsverkeer Twee doden bij motorbotsing Zeeland wacht weer druk vreemdelingenseizoen JEEP REED TEGEN BOOM: VIER DODEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nota werd in Den Haag overhandigd Bezwaren tegen het vestigen van Amerikaanse bases in ons land Gevechtspauze ii DienBienPhoe Amerikaans middel tegen radio-activiteit Nenni uitgewezen en teruggehaald Granaat ontplofte: 3 kinderen gewond Bijzondere regeling tussen de Beneluxpartners op komst SNIPPER NIEUWS k A.N.V.V.-congres in 1955 zeer waar schijnlijk in Zeeland Dam bij Veere meer Westelijk 1 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Moordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2738 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 22'MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzeh; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. leert een blik op de kalender ons, dat we in de lente zijn aan gekomen. Dat betekent, dat wanneer we nu fraai lenteweer krijgen er voor twee groepen van de bevolking werk te over is. De boeren op het land en de huisvrouwen in hun woningen, vanwege de bij de mannen al tijd nog 1 :ruchte schoonmaak. LONDEN, 20 Maart. De Sowjet-Unie heeft bij Nederland ge protesteerd tegen het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd, aldus heeft Tass Zaterdag meegedeeld. Het protest werd twee dagen geleden door de Russische ambassa deur in Nederland, de heer S. P. Kirsanov, overhandigd aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, me Luns. Deze zou, volgens het Rus sische persagentschap, hebben meegedeeld, dat de Nederlandse rege ring de nota zal bestuderen en beantwoorden. In Den Haag is nog geen officieel commentaar geleverd. Wel is in Washington door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat dit Russische protest weer een poging is om de bondgenoten van de V.S. schrik aan te jagen. In de Russische nota wordt het vol- de collectieve veiligheid in Europa, gende gezegd: acht het noodzakelijk de aandacht van „Kortelings heeft de Nederlandse de Nederlandse regering te vestigen pers verklaringen van de Nederland- op het feit, dat het ter beschikking se minister van Oorlog en Marine, ir stellen van bases aan buitenlandse C. Staf, gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Nederlandse regering heeft in gestemd met de legering van perso neel van de Amerikaanse luchtmacht op Nederlands grondgebied. Het is geheel duidelijk, dat het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd niets ge meen heeft met welk defensie-oog merk dan ook, aangezien het goed bekend is, dat Nederland niet door 'n aanval wordt bedreigd." „In het huidige tijdsgewricht, aldus vervolgt de nota, nu maatregelen worden genomen om de internationale spanning te verminderen en de vrede te versterken, moeten dergelijke acties van de Nederlandse regering als des te ongerechtvaardigder worden be schouwd." „De Sowjet-regering, zo besluit de Russische verklaring, die groot belang hecht aan de zaak van het versterken van de vrede en het verzekeren van Amerikaanse burgervliegtuigen helpen SAIGON, 22 Maart. - Een woordvoerder van het Franse leger in Hanoi heeft Zondag verklaard, dat de Vietminh-troepen zich graven op 200 tot 500 m. van het belegerde Franse bolwerk Dien Bien Phoe. De hoofdmacht van de belegeraars staat nog altijd op 3 km van de bergvesting in het Noorden van Indo-China. De Vietminh-troe pen zouden dagelijks nieuwe voor raden en versterkingen ontvangen en zich klaar maken nieuw offensief. Fransen schijnen thans hulp-te hebben gekregen van Amerikaanse burgervliegtuigen, die door burger piloten worden bestuurd en dienst doen bij het overbrengen van voor raden naar de bedreigde punten. De Franse en Laotiaanse strijd- krac'-ten hebben Pakseng, een dorp in êe vallei van Namseng, "80 km ten Noordoosten van de hoofdstad van •Laos, Loeang Prabang, Zaterdag op nieuw bezet. voor een CAIRO, 22 Maart. Het is tijdens het weekeinde in de Egyptische hoofd stad vrij rumoerig geweest. Het be gon Vrijdagavond al met een bom aanslag bij de Mohammed Aly Club, waar op dat moment een ontvangst werd gehouden, waarbij twee minis ters tegenwoordig waren. Er werd slechts lichte schade aangericht. Hierop zijn nog een hele serie aan slagen gevolgd, die in de loop van de Zaterdag werden uitgevoerd. Het bleken steeds zelfgemaakte bommen te zijn, die geringe schade veroorzaak ten. Een student van het ingenieurs wezen is in verband met de aanslagen gearresteerd. strijdkrachten en het legeren van vreemde strijdkrachten op Nederlands grondgebied op geen enkele wijze tot de verbetering van de internationale toestand en van de betrekkingen tus sen de landen kan bijdragen." TG-HO, 21 Maart. Een Ameri kaans geneesmiddel, Vera-cal ge naamd, is Zondag per vliegtuig uit Californië in Tokio aangekomen voor de behandeling van de 23 Japanse vissers, die onlangs in een ziekenhuis zijn opgenomen met brandwonden tengevolge van radio-activiteit, ver oorzaakt door de atoomontploffing op Bikini op 1 Maart. Het geneesmiddel zou radio-actieve deeltjes van het lichaam kunnen los maken. In Washington is Zaterdag mede gedeeld, dat de V.S. de gevaarlijke zóne voor atoomproeven in de Stille Oceaan drie maal zo groot alstot dusver hebben gemaakt. Een punt on geveer tussen Eniwetok en Bikini is als middelpunt genomen van een cir kel met een straal van 720 km, die het gevaarlijke gebied bestrijkt. Congres tegen het E.V.G.-verdrag PARIJS, 20 Maart. De Franse politie heeft Zaterdag de leider der links-socialisten in Italië, Pietro Nen ni, uit Frankrijk gewezen. Nenni was naar Frankrijk gekomen ter bijwoning van een internationaal congres van tegenstanders van het Europese leger. Er rijn echter zoveel protesten bij de Franse regering ingediend, dat premier Laniel tussenbeide is ge komen en de uitwijzing ongedaan heeft gemaakt. Nenni stond, juist op punt de Frans-Italiaanse grens te overschrijden, toen hem werd mee gedeeld, dat het uitwijzingsbevel was ingetrokken. Hij keerde daarop onmiddellijk naar Parijs terug. IJMUIDEN, 21 Maart. Zes jon gens, allen afkomstig uit Haarlem, vonden'vanmiddag op het strand te Zandvoort een handgranaat. Ze gin gen een vuurtje stoken van wrakhout, wierpen de granaat er in met het gevolg, dat een ontploffing volgde, waardoor drie der jongens werden gewond. Een dertienjarige knaap kreeg, een shock, twee anderen liepen diverse verwondingen op; de overigen kwa men met de schrik vrij. De jonge Koning Feisal van Irak spreekt een woord van dank voor de hartelijke ontvangst die de burgers van Karatsji hem bereidden. De Koning brengt op het ogenblik een beleefdheidsbezoek aan Pakistan. Normale toestand thans benaderd AMSTERDAM, 20 Maart. De Nederlandse 'Bank heeft meegedeeld, dat de gestadige verbetering van de Nederlandse deviezenpositie, een aantal nieuwe liberalisatiemaatregelen op Het gebied van het buitenlandse beta lingsverkeer heeft mogelijk gemaakt^ Deze maatregelen hebben ditmaal in het bijzonder betrekking op het kapitaalverkeer. Het herstel van de normale toestand is belangrijk dichterbij gekomen, zo meende men in geldkringen te Amsterdam na het bekend worden van dit besluit. Of het kapitaalverkeer vrij zal worden betwijfelde men echter. Van groot belang acht men de aangekondigde regeling van het kapitaalverkeer lussen de Beneluxlanden. De belangrijkste nieuwe bepalingen te lande 'gelegen onroerende goederen, r 1 i A A A Bij de t _'sle stemming v„or een nieuwe president van nationalistisch Chi a, kwam generaal Tsjiang Kai Sjek 136 stemmen tekort. Vandaag wordt de tweede stemming gehouden. Na de anti-Britse demonstraties op het eiland Cyprus (het Engelse bezit in de Middellandse Zee, waarop de Grieken aanspraak maken) is het Za terdag tot soortgelijke betogingen ge komen in Saloniki. Zondagmorgen heeft de veerboot StavorenÉnkhui- zen in een dikke mist op het IJssel meer een aanvaring gehad met een clipper, afkomstig uit Oude Pekela. De veerboot, die veel passagiers aan boord had, liep slechts lichte schade en c ige vertraging op; het andere vaartuig kon op eigen kracht de haven van Stavoren bereiken. De heer J. Knuit, die vorige week met vijf andere Nederlanders op Java door de Indonesische autoriteiten werd gevan gen genomen, is Zaterdagmorgen weer op vrije voeten gesteld. H. M. de Koningin heeft op paleis Soestdijk de leden van het Nederlandse Vrouwen comité ontvangen, waarbij concrete aspecten van het werk der deelnemen de verenigingen werden besproken. Behoudens toestemming van de Rijks luchtvaartdienst zullen van 1 April tot half Mei door de Sabena helicop- tervluchten boven de bollenstreek worden gehouden, met tussenlandin gen in Lisse, Haarlem en Zandvoort. De kosten van een trip Brussel Kennemerland zullen f 100.bedra gen; voor een rondvlucht wordt f 12 gevraagd. In Den Haag zoekt men naar 10 paar benen! Toen een zaken man een partij oude rommel liet weg halen,. verdween daarbij ook een doos met zaagsel, waarin zich tien paar plastic damesbenen ter waarde van f195.bevonden zijn de volgende: 1. Niet-ingezetenen, woonachtig of j gevestigd in landen waarmede het be- .mmgsverkeer wordt afgewikkeld via de Europese Betalings Unie, kunnen voortaan bij realisatie van in Neder land geïnvesteerd kapitaal (daaronder begrepen verkoop in Nederland van binnenlandse effecten, ook wanneer deze in het buitenland berusten), de opbrengst naar het land hunner inwo ning doen transfereren. 2.' Het deviezentechnische onder- scneid, dat tot dusver werd gemaakt tussen locaal en internationaal verhan delbare binnenlandse effecten, is opge heven. 3. Binnenlandse effecten, Indone sische effecten en andere buitenlandse effecten, voor zover zij in guldens luiden, kunnen voortaan- worden uit gevoerd, voor zover zij toebehoren aan niet-ingezetenen, woonachtig of ge vestigd in de V.S., Canada, de overige dollarlanden en Zwitserland. 4. De verplichting tot herbelegging, die tot dusver voor niet-ingezetenen bestond bij verkoop van binnenlandse effecten, Indonesische effecten en an dere buitenlandse effecten, voor zover zij in guldens luiden, alsmede van hier Kerkeraad tegen militaire parade op Koninginnedag 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. De kerkeraad van de Hervormde Gemeen te van Rotterdam-Delfshaven heeft ge sproken over de militaire parade, die op 30 April ter gelegenheid van Konin ginnedag zal worden gehouden. Met meerderheid van stemmen besloot de kerkeraad tot de minister van Oorlog het verzoek te richten, deze parade niet te doen doorgaan. De kerkeraad spreekt daarbij uit, doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid van een weer macht, doch meent, dat een militaire parade op 30 April yermeden moet worden omdat zij dan getrokken wordt in de sfeer van een volksfeest, waar tegen. de kerkeraad ernstige bezwaren heeft. is opgeheven. 5. Met het oog op de extreme cre diteurspositie van Nederland in de Europese Betalings Unie zullen kapi taalinvesteringen hier te lande door niet-ingezetenen voortaan in het alge meen slechts worden toegestaan, voor zover zij met investeringen en beleg gingen van hier te lande ontvangen revenuen blijven echter geoorloofd. Een bijzondere regeling van het ka pitaalverkeer tussen Nederland en de BelgischLuxemburgse Economische Unie is in voorbereiding. Hieromtrent volgen te zijner tijd nadere medede lingen. Ernstig ongeluk bij Biezelinge KAPELLE, 22 Maart. Op de Rijks weg bij Biezelinge, nabij de wegkrui- sing naar de Smokkelhoek, is Zater dagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan de 61-jarige P. A. B. uit Biezelinge en de 32-jarige J. H. uit Ovezande het leven heeft gekost. Het ongeval gebeurde, toen de heer B. op zijn motor de Rijksweg wilde oprijden en daarbij gegrepen werd door de heer H., die op zijn motor uit de richting van de Vlakebrug kwam. Beiden sloegen, over de weg, waarbij de motoren en de heer H. in brand geraakten. De slachtoffers werden vervoerd naar het ziekenhuis St Joanna te Goes, waar Zaterdagavond de heer H en Zondagmorgen de heer B. overleed. Een duopassagier van de heer H. kwam met de schrik vrij. Bewegingsvrijheid voor de raad van Europa in W est-Duitsland. BONN, 20 Maart. De Westduitse Bondsdag heeft unaniem een wets voorstel goedgekeurd, die aan leden van de Raad van Europa volledige be wegingsvrijheid en onschendbaarheid in West-Duitsland verleent. De Westduitse regering zal zich aan sluiten bij „de algemene overeenkomst over voorrechten en onschendbaarheid van de Raad van Europa". Senator Arhur V. Watkins (rechts) in gesprek met vier Indiaanse stam hoofden, die naar Washington kwamen, om in de hoofdstad van de V.S. rekening en verantwoording af te leggen van hun beleid voor het Senaats comité voor Binnenlandse Zaken. In vol ornaat verschenen de Indianen voor de leden van het comité; of het nu lag aan de weelderige kleding weten we niet, doch eèn feit is het, dat Indianen zowel als comité-leden in de beste verstandhouding afscheid van elkaar namen. Prov. Zeeuwse V. V. V. vergaderde GOES, 20 Maart. In de vandaag onder voorzitterschap van mr J. Moolen- bnrgh in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft de nieuwe directeur, de heer E. W. Oskamp, die sinds half Februari in Zeeland werk zaam is, in korte trekken de propaganda voor het vreemdelingenverkeer in onze provincie getekend. Er staat heel wat op stapel en men zal alles doen om toeristen te trekken naar alle oorden van Zeeland. Vooral de manifestaties te Middelburg en Goes in Juni a.s. zullen vast en zeker grote trekpleisters voor het vreemdelingen- bezoek blijken te zijn. De heer Oskamp dankte allereerst voor het vertrouwen bij zijn benoe ming in hem gesteld en voor de wijze, waarop men hem overal in de provin cie tegemoet treedt. „Ik ben enthou siast over Zeeland", aldus de directeur. Sprekend over de propaganda, deelde hij eerst mee, dat er een folder komt voor West Zeeuwsch Vlaanderen. In O. Zeeuwsch Vlaanderen is een streek- V.V.V. gesticht om de propaganda ge zamenlijk ter hand te nemen. In landelijk verband zal er nog een mogelijkheid zijn om de aandacht op Zeeland te vestigen. Op de tentoonstelling „Keukenhof komt binnenkort een streekdag, die ge wijd zal zijn aan Zeeland, zo kon wor den meegedeeld. Op Schouwen-Duiveland zit mer Acht mensen keerden van feestavond terug GRONINGEN, 21 Maart. Op de weg tussen Zuidhorn en Noordhorn heeft zich in de nacht van Zaterdag op Zondag een auto-ongeluk voorgedaan, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Vier echtparen waren om twee uur 's nachts na het bijwonen van een feestvergadering der A.N.A.B te Zuidhorn op weg naar Noordhorn, waar zij woonden. Zij reden in een jeep, die bestuurd werd door de heer B. Op een gegeven moment ging de wagen slingeren en reed in volle vaart tegen een boom met het gevolg dat drie inzittenden onmiddellijk werden gedood, terwijl een vierde op weg naar het ziekenhuis overleed. Het echtpaar B., dat evenals mevr. H. drie kleine kinderen achterlaat, werd onmiddellijk gedood. Eén echtpaar, alsmede de heer H. en mevr. P., wier man tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed, werden allen ernstig gewond. In Noordhorn zijn alle vermakelijkheden afgelast wegens het ongeluk. In enkele regels melden wij nog DAT voor het eerst sinds vorig jaar 1 Februari de waterkraan in het zwaar ge troffen Ouwerkerk weer loopt. Men heeft deze ver betering, die door de bewo ners ten zeerste wordt toe gejuicht, bereikt door ge bruikmaking van plastic verbindingsleidingen. DAT zowel de Officier van Justitie bij de Middel burgse rechtbank, mr J. L. Andrea, als de raadsman, mr G. Tichelman te Terneuzen, hoger beroep hebben aange tekend tegen de uitspraak van de rechtbank te Middel burg in de zaak tegen de heer T., burgemeester van Hulst. De burgemeester is op 5 Maart j.l. veroordeeld tot een maand onvoorwaar delijk wegens het niet op geven van bijverdiensten aan de belastingdienst. De zaak zal nu door het Haagse gerechtshof worden behan deld. DAT aan de Rijksuniver siteit te Utrecht voor het artsexamen, is geslaagd de heer G. Th. Bracke uit Clin- ge in Zeeuwsch Vlaanderen. DAT de buurtvereniging Noordweg te Middelburg Zaterdag in de „Gouden Poorte" een feestavond voor haar leden heeft gegeven. Na een welkomstwoord van deeld succes. Alle motorrij- de voorzitter, de heer A. H. ders en -rijdsters annex ac- Verbeek, werd door eigen teurs en actrices waren voor krachten een goed verzorgd hun taak berekend, programma bestaande uit La1"SJ„?I'dt?„ChtV^"fiekJ;" DAT de Yerseke 80, die hrflT np w T ninm een daS °f tien êeleden °P rUp rie ïairtinff^ïfd" de Krammerplaat omhoog enTé verdere medewerkers voer Zaterdag door een werden geschenken aanee- sleePboot uit z«n benarde boden g ge positie is verlost. DAT eveneens verzorgd DAT tijdens de Vrijdag en door eigen krachten de mo- Zaterdag in Arnhem gehou- torclub „De Zeeuwen" een den jaarlijkse algemene ver toneelavond in „Mercurius" gadering van de Volkspartij te Middelburg heeft gege- voor Vrijheid en Democratie ven. De opvoering van het ir M. J. Stoel Feuerstein te blijspel „Je moet er niet mee Goes is herkozen als lid van spelen!" werd een onver- het hoofdbestuur der partij. niet bij de pakken neer. Er komt een folder, waarin de aandacht op de mo gelijkheden, die het eiland voor de toerist toch nog altijd biedt, wordt ge vestigd. Bovendien komen begin April een aantal journalisten van Nederland se periodieken naar het eiland. Over de pers gesproken: De A.N.V.V. heeft de Zweedse pers uitgenodigd en deze journalisten zullen ook Zeeland be zoeken. MANIFESTATIES Nadat de heer Oskamp een en ander had verteld over de Zeeuwse manifes taties op Walcheren deze zomer, deed de heer Haasdonk (V.V.V. Goes) en kele mededelingen over wat er in Zuid-Beveland gebeurt. Op 1 en 2 Mei a.s. zal de jaarlijkse bloesemtocht wor den gehouden. Tijdens de door de Z.L.M. georganiseerde tentoonstelling, zal de Goese Markt in een bloementuin worden omgetoverd. In de Grote eKrk wordt een schilderijententoonstelling gehouden en er komen in deze dagen ook enkele congressen in Goes. De voorzitter deelde nog mee, dat het niet onmogelijk is, dat de A.N.V.V. volgend jaar een congres in Zeeland zal hou den. De V.V.V. te Goes zal reclame maken bij de heropening van de boot verbinding Kruiningen-Perkpolder in Mei a s. Op de huishoudelijke zaken komen we morgen nader terug. GOES, 20 Maart. Het was te ver wachten, dat tijdens de algemene ver gadering van de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer het Drie- eilandenplan of Deltaplan ter sprake zou worden gebracht. Het was de burgemeester van Veere, Jhr I. F. den Beer Poortugael, die er op heeft gewezen, dat zijn gemeente, uit toeristisch oogpunt bezien, slechts één wens heeft': de geprojecteerde dam in plaats van 500 m., zoals men nu wil, 2 km. bewesten het stadje te leggen. Ir Dibbits van de Rijkswaterstaat, aldus de burgemeester, meent, dat dit ook mogelijk zal zijn. De voordelen: De haven van Veere kan in tact blijven, bovendien komt er een waterreservoir waaromheen door beplanting e.d. een waar lust oord voor kanovaarders en henge laars geschapen kan worden. Ten slotte heeft Veere een behoorlijke jachthaven nodig. Afgesproken werd, dat de V.V.V. Veere een request zal indienen, waarin het verzoek wordt neergelegd, waarna de Prov. V.V V. adheasie zal betuigen. DE BILT ZEGT: Droog weer DE BILT, 21 Maart. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Ma tige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Hoogwater Dinsdag 23 Maart. Vlissingen: 4.01 u. 1.96 m., 16.22 u. 1.92 m.; Terneuzen: 4.28 u. 2.13 m., 16.49 u. 2.09 m.; Wemeldinge: 5.49 u. 1.91 m., 18.07 u. 1.64 m.; Zierikzee: 5.31 u. 1.34 m., 17.54 u. 1.38 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1