DE ZEEUWEN EN HET GOEDE BOEK ZIJN NOG GEEN DIKKE VRIENDEN Nu de Boekenweek in zicht komt. ,.H' DE KINDERBIBLIOTHEEK is geen overbodige luxe. E Het bibliotheekwezen begint te ont waken maar langzaam G0ESE OPENBARE LEESZAAL HEEFT RUIMTE TEKORT ,,H Op aanvraag verstrekt de Provincie subsidie, maar men vraagt niet aan P.C.R.L. C.J.M.V. HERV. WERKVERBAND. OPENBARE LEESZALEN Grote belangstelling voor romans en reisverhalen HOUTMAN 2Ö.ÖÖÖ boeken voor Schouwen. DE BOEKHANDELAAR „Weinig vraag naar de betere romans, vlotte ontspanningsverhalen doen het beter!" Gebrek aan tijd en aan geld spreken hun rol. ZE ZIJN ER HEUS ZUINIG OP1 Enthousiast. Te weinig leeszaal. En de jeugd? Jammer! DE VERKOOPSTER: „De moderne roman verkoop ik het liefst!" Veel lezen een vereiste. Ook het Rampenfonds» SaiMcfeg JO Maart 1934 ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 5 Het moet in alle opzichten verheugend genoemd worden, dat onze Pro vinciale overheid een frisse wind door het bibliotheekwezen in Zeeland heeft doen waaien, waardoor langzaam maar zeker het besef is wakker Se worden, dat een vereniging of instelling een bredere en betere taak heeft an jaar in jaar uit een bibliotheek in stand te houden tot de boeken stuk gelezen zijn eH wanneer er enig leesgeld overgehouden wordt, eens naar nieuwe boeken om te zien. Bovendien waren de prijzen der goede boeken na de oorlog zo sterk gestegen, dat men nauwelijks meer aan aanschaf voor de bibliotheek toekwam. Toen viel in 1951 het besluit van Prov. Staten, waarin werd vastgelegd, dat alle niet-commerciële bibliotheken (waaronder vele Prot. Chr.) een subsidie konden krijgen van 5 cent per boek per, jaar, echter onder voorwaarde, dat ook de gemeente, waarin de bibliotheek gevestigd was subsidiëren zou. Toen begon men te ontwaken, dochmaar heel langzaam. Wanneer men ter Prov. Griffie, waar men de verzoeken om subsidie uit de Prov. kas ontvangt, eens nagaat hoe veel er al is uitgekeerd en aan wie, dan geven de dorre cijfers een weinig opwekkend beeld. In slechts 44 ge meenten (terwijl er minstens 70 zijn waar bibliotheken zijn), blijkt men de zaak voor elkaar te hebben. Daarbij zijn nauwelijks 20 Prot. Chr. biblio theken, een waarlijk beschamend aan tal. Er zijn slechts enkele duizenden guldens uitbetaald over de jaren 1952 en 1953, die nu zijn verstreken. En dat terwijl voor 1953 f 10.000.op de Pro vinciale begroting voor subsidie aan bibliotheken was uitgetrokken. Voor dit jaar is de post zelfs verhoogd tot f 12.500.—. „We kunnen toch moeilijk de boer op en gaan bedelen of men toch sub sidie wil aanvragen en van de ge maakte regeling wil profiteren!" zo meesmuilde de ambtenaar ter Prov. Griffie, die met deze zaak is belast. Gelukkig zijn het niet al sombere klanken, wanneer het gaat om de lec tuurvoorziening op het platteland van Zeeland. Langzaam maar zeker zijn er enkele organisaties aan het werk gegaan, hun weg zoekend en trachtend te komen tot bibliotheken in alle dorpen, die op een behoorlijk peil staan. De grootste Prot. Chr. organisatie is wel de Prot. Chr. Lectuurraad in Zee land, waarbij zijn aangesloten het C.N.V., de C.B.T.B., de Geref. Jeugd organisaties, de Herv. Jeugdorganisa ties op Geref. Grondslag, de Chr. Plat telandsbonden, enz. Zij zijn allen ver tegenwoordigd in de P.C.R.L. in Zee land, als afdeling van het landelijke centrum van waaruit de voorlichting geschiedt. Deze organisatie, die eind 1953 in de Provincie aan het werk is gegaan, moet nog een begin maken met het aanvragen van subsidies. Bij de P.C.R.L. in Zeeland zijn momenteel aangesloten 35 bibliotheken met 16.752 boeken. Het Chr. Jongemannen Verbond in ons land is één van de oudste biblio- theekhoudende organisaties. In het be gin van dit jaar is de afdeling die met deze zaken belast was, omgezet in een Stichting, waardoor het werk nog ge makkelijker geschiedt. In Zeeland heeft het C.J.M.V. mo menteel 33 bibliotheken met een totaal van ruim 15.000 boeken. Het merendeel van deze bibliotheken ontvangt zowel van de gemeenten waarin ze zijn ge vestigd, als van de Provincie subsidie. De voorlichting geschiedt via het Bondsbureau te Amsterdam; een pro vinciale commissie is gevormd die zich vooral belast met het aanvragen van subsidies. Nog maar kort geleden is door de Prov. Kerkvergadering der Herv. Kerk in Zeeland opgericht een Herv. Werk verband van bibliotheken. Gebleken is, dat talrijke kerkeraden een eigen bi bliotheek hebben, die voor iedereen openstaat. Indien men niet was geko men tot instelling van een overkoepe lend orgaan, zou er voor al deze bi bliotheken geen mogelijkheid zijn ge weest te profiteren van de subsidie regeling. Er heeft zich al een aantal bibliotheken bij dit Herv. Werkver band aangesloten en binnenkort kan de vorming van een bestuur tegemoet gezien worden. Sinds enige tijd wordt in onze pro vincie ook gewerkt door het Prov. Ver band van Openbare Leeszalen en Bi bliotheken. Zeeland telt momenteel nog slechts drie leeszalen, n.l. te Mid delburg, Vlissingen en Goes. In oprichting is de Openbare Lees zaal te Terneuzen, terwijl in Zierikzee de biblotheek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen vermoedelijk zal worden omgezet in een Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de lectuurvoorziening nemen de leeszalen in Zeeland wel een bijzon dere plaats in, die zich onderscheid van de particuliere en verenigingsbiblio theken. Immers de kleinere bibliothe ken zijn er op gericht wekelijks een goed boek in handen van een meestal bescheiden lezerskring te brengen. In de openbare leeszaal kan men dagelijks terecht en beschikt men, ook al door de grotere lezerskring en de subsidie regeling, over meer boeken en boven dien kan men er naast de werken, die men in iedere bibliotheek aantreft, een groot aantal boeken vinden, die op meer wetenschappelijk terrein liggen. Tenslotte wil het Prov. werkverband ook de lectuurvoorziening op het plat teland ter hand nemen, waardoor juist de weinige leeszalen die er zijn als centrum der lectuurvoorziening een nog betere functie kunnen gaan ver vullen, dan tot op heden het geval is geweest. Mogelijkheden beperkt, want De grootste zorg van mej. J. Louwerse, directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes is in één woord samen te vatten: Ruimtegebrek. Wanneer het gebouw aan de Singelstraat, waar de leeszaal thans is ge vestigd, zou kunnen worden uitgebreid zouden er veel meer mogelijkheden zijn, dan nu het geval is. Dan zouden wanneer ook daarvoor voldoende geld aanwezig is de plannen tot stichting van een kinderleeszaal, alsmede uitbreiding van het bezit aan jeugdboeken verwezenlijkt kunnen worden. Dan zou men door het laten houden van lezingen e.d. meer dan tot nog toe de Leeszaal in het middelpunt der belangstelling kunnen zetten. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedejaran vertrouwd adres tr PIANO'S ORGELS Schouwen-Duiveland zal over het ontbreken van boeken niet langer be hoeven te klagen. In Amsterdam is enkele maanden geleden op grote schaal een inzame lingsactie gehouden met ais resultaat, dat ongeveer 20.000 boeken werden bijeengebracht. Tijdens het bezoek aan het eiland heeft burgemeester d'Ailly van Am sterdam de boekenschat symbolisch overgedragen aan de voorzitter van de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen op het eiland, de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk. De boeken zijn thans in beheer van deze vereniging. De bedoeling is, zo vernamen wij, om alles eerst te sor teren en te catalogiseren, en daarna deze boekenschat in overleg met de bibliotheekhoudende organisaties op het eiland te verdelen. Zijn we goed ingelicht, dan ligt het in de bedoeling van de Maatschappij tot 't Nut van 't Algemeen om de bi bliotheek, die men in Zierikzee heeft, om te zetten in een openbare leeszaal en bibliotheek. Gelukkig heeft_ men over belangstel ling niet te klagen, maar het kan ook hier nog beter Een feit is, dat men alle lagen der bevolking bereikt. Door deze omstandigheid kan vooral de taak van de leeszaal, die er op gericht moet zijn te zorgen voor de algemene ont wikkeling door het beschikbaar heb ben van goede boeken, waarbij bet onderrichtend karakter 'niet uit het oog mag worden verloren, pas goed wor den uitgebuit. EEN GOED BOEK Twee categorieën boeken mogen zich in een bijzondere belangstelling verheugen. Het zijn de romans en de reisverhalen, die vooral de aandacht van het publiek trekken. Maar daar naast is er ook goede belangstelling naar de buitenlandse romans, vooral de Engelse. Bepaald te weinig vraag is er naar letterkundige, gods dienstige en geschiedenisboeken. Men zorgt er voor, dat de bibliotheek „fris" wordt gehouden, want iedere maand worden 35 tot 40 nieuwe boe ken in omloop gebracht. Kan men in een leeszaal alleen maar boeken krijgen, die in de boekenschat in de bibliotheek vindt men 5000 werken zijn opgenomen? Zeer zeker niet! Wil men een boek hebben, dat hier niet aanwezig is, dan is de directrice altijd bereid om het bewuste werk van elders te laten ko men. Trouwens men kan in de leeszaal ook voor allerlei informaties terecht. Hoe meer contact er is tussen de be zoekers van de leeszaal en het perso neel, hoe beter aan het doel beant woord wordt. En over dit contact, dat dan meestal tot uiting komt in de; vraag: „Welk boek zoudt U aanbeve len?", Is mej. Louwerse uitermate te vreden. Juist in deze dingen onder scheidt de leeszaal zich van zovele an dere bibliotheken. OE staan de zaken in de boekhandel en waar momenteel de meeste vraag naar?" Deze vraag hebben we voorgelegd aan de heer B. Carrière van de N.V. van Benthem en Jutting te Middelburg. „De verkoop in Zeeland is naar verhouding bevredigend", zo luidde het antwoord op de eerste vraag „Maar", zo volgde daar direct op Volgende week Zaterdag be gint de jaar lijkse Boeken week. De boekhan delaar zal weer extra aandacht geven aan het geen hij in zijn zaak voorhan den heeft, zal wellicht een speciale étala ge maken en zalafwach ten wat de re actie van het oubliek is. Lan- lelijk wordt de Boekenweek door een spe- siale uitgave gestimuleerd. fs het nu wel aodig, dat spe ciale aandacht aan het boek wordt besteed? Daarop kan zonder meer en volmondig „ja" worden gezegd, want er wordt de laatste jaren veel minder gelezen en gekocht dan vroeger het geval was. De prijzen liggen hoog, men heeft minder tijd om een goed boek te lezen, laat staan het aan te schaffen. Bovendien: Zeeland heeft op het gebied van het bibliotheekwezen een achterstand in te halen, die vooral waar het gaat om het Prot. Bibliotheekwezen, niet gering is. Vandaar dat wij, kort voor het begin van de Boekenweek deze pagina brengen, opdat het goede boek ook in Zeeland weer die plaats krijgt, dat het in alle opzichten verdient. G. DE VOOGD. R zijn te weinig kinderbibliotheken en -leeszalen in onze provincie. Alleen in Vlissingen, waar sinds jaar en dag een kinderbibliotheek aan de openbare leeszaal is verbonden en te Middelburg, waar na de oorlog de Zeeuwse Volksuniversiteit een kinderleeszaal met goede boeken die uitgeleend worden heeft opgezet, vindt men ze. En juist omdat is gebleken, hoe zulk een kinderleeszaal in een be hoefte voorziet, kunnen we zeggen, dat er ook in andere plaatsen mogelijkheden moeten liggen. Trou wens in Goes heeft men nu ook plannen en onge twijfeld zal ook hier blijken, dat een kinderbiblio theek, al dan niet gekoppeld aan de openbare lees zaal, geen overbodige luxe is. We hebben voor wat meer gegevens ons licht eens opgestoken bü mevr. T. H. G. Edelman-Ghijsen, die samen met mevr. H. A. de Vink-Olthof en bijgestaan door een vijftal vrijwillige krachten, voor wier werk men grote waardering heeft, leiding geeft aan de Kinderleeszaal en -bibliotheek van de Z.V.U. te Mid delburg. De jeugd, d.w.z. jongens en meisjes in leeftijd va riërend van 7 tot 17 jaar, is opgetogen over de boeken schat. Ze hebben hee! wat keus, want in het aller aardigst ingerichte zaaltje in de Concert- en Gehoor zaal, zijn ongeveer 2000 kinderboeken voorhanden. Vrijdagmiddag blijkte dit met het oog op het week einde, de topdag te zijn. Regelmatig komt het voor, dat er omstreeks 125 boeken door de kinderen worden meegenomen. Men moet lid zjjn, wil men boeken kun nen halen en 250 kinderen hebben zich tot op heden opgegeven. Bijna allen komen regelmatig in da lees zaal om er boeken in te kijken, dan wel mee te nemen. Het zijn lang niet alleen jongens en meisjes uit Mid delburg, die hiervan profiterén, doch ook uit de dorpen. Men kan natuurlijk alles wat er aan kinderboeken op de markt komt wel in zo'n kinderbibliotheek kwijt. De Z.V.U. stelt zich op het standpunt, dat alleen goede kinderboeken in de bibliotheek thuis horen en pleegt daartoe geregeld overleg met de grote jeugdbibliotheek in Rotterdam. Dat de jeugd enthousiast is wordt ook bewezen door de wijze, waarop de boeken worden teruggebracht. Er zijn practisch geen klachten over het in slechte staat terugbrengen van boeken. Mevr. Edelman vertelde ons, dat de belangstelling van de jeugd niet alleen uitgaat naar zuivere vertel boeken. Ook het voor jongelui bevattelijk geschreven boek op populair wetenschappelijk terrein mag zich in een goede belangstelling verheugen. Boeken over de natuur, eenvoudnge techniek e.d. worden veel uit geleend. Wanneer zo'n 50 jongelui na schooltijd een boek komen halen, dan is het natuurlijk niet bepaald muis stil in de zaal! Dat kan ook niet anders. Toch komt hierdoor het accent meer op de uitleenbibliotheek te liggen dan op de leeszaal. Er zijn er wel enkelen, die door dik en dun hun gedachten kunnen bepalen bij het boek wat zij lezen, maar die vindt men toch maar sporadisch. Eigenlijk zou men over twee kamers moe ten beschikken, waarbij er één voor de bibliotheek en één uitsluitend als leeszaal bestemd is. Tenslotte willen wij U een opmerking, die mevrouw Edelman nog maakte, niet onthouden. Op onze vraag hoe de verhouding ligt tussen het aantal jongens en meisjes, dat boeken komt halen, werd geantwoord, dat dit elkaar niet veel ontloopt. „wij zijn er nog lang niet; vooral het platteland kan veel beter". En om nog dieper in het probleem der lectuurvoorziening via de boek' handel te duiken: vóór de oorlog waren er veel meer belezen men' sen; nu vindt men ze slechts spora disch. De belangstelling heeft zich verplaatst, het geld speelt veel meer een rol, omdat de goede boeken hoog in prijs zijn en... men heeft minder tijd om te lezen. „De meeste belangstelling?" Welnu: kleine romans, populair wetenschappelijke boeken en vlotte ontspannlngsboeken. Weinig vraag naar philosofie en dichtkunst! Heel weinig vraag ook naar de betere romans, aldus de heer Carrière, en hij wees ter illustratie op de schrijver Pierre Dubois (uit de R.K. kerk overgekomen naar het Protestan tisme). Een man met een opbouwen de levensopvatting en die dit ook in zijn werk tot uiting brengt. En aldus een van de weinige Nederlandse schrijvers, die niet direct vragen naar de smaak, doch zich steeds de vraag stellen, welke taak zij hebben tegen over ons volk. Wanneer men zoals enkele schrijvers wel doen het ene boek na het andere uit de pen laat vloeien, dan pleegt dit veelal gepaard te gaan met een grote vervlakking. Om maar een goed boek bij de kop te pakken: „Revolutie der een samen" van prof. dr P. J. Bouman. Dit werk van de oud-leraar aan de Middelburgse H.B.S. is veel verkocht, ook ln Zeeland. Opmerkelijk was, dat er tezelfdertijd vraag ontstemd naar andere boeken van dezelfde schrijver. Bovendien blijkt er verband te be staan tussen hoorspel en film ener zijds (indien er althans sprake is van een tot hoorspel of film verwerkte roman) en de vraag naar een bepaald boek. Hoewel de uitspraak dat een verfilmd boek beter verkocht wordt, in zijn algemeenheid ook weer niet op gaat. De boekhandel in Zeeland, aldus de heer Carrière, staat voor een moeilijke opgaaf. In een groot ver zorgingsgebied kan men zich spe cialiseren, doch in Zeeland is dit practisch ondoenlijk. Wil men een goede boekhandel trachten op te bouwen, dan dient men hier van alle markten thuis te zijn. Dit stelt speciale eisen en is vooral ook van invloed op het aanleggen van een voorraad. „Hoe staat het met de belangstelling van de jeugd?" Het antwoord was vrij laconiek: „Ze lezen dezelfde boeken als wü in onze jeugd, alleen wat moderner uit gaven". Nader hierop ingaand bleek, dat de jeugd zoekt naar moderne versies van de boeken van Jules Vernes en Karl May. Waaruit blijkt, dat de moderne ruimtevaart de jeugd en vooral de jongens vandaag de dag uitermate veel belang inboezemt. Knutselboeken doen het ook altijd goed en wat zou er door jonge meis jes anders gelezen worden, dan de bakvisromans, die nu eenmaal altijd een behoorlijke sortering voor handen plegen te zijn. Bij alle inspanning, die de boek verkoper zich getroost om werken, die op allerlei terrein up to date zijn, in zijn zaak te hebben, is er toch een betreurenswaardig feit. We kunnen niet nalaten te wijzen op hetgeen de heer Carrière ons hierover toever trouwde, toen wij hem onze laatste vraag voorlegden: „Wat verwacht U van de boekenweek?" OE verkoopt U nu eigenlijk een boek?" Deze vraag hebben we voorgelegd aan mej. J. Lockefeer, uit Hulst, die in Middelburg in een boekwinkel staat. „Och het is eigenlijk niet zo moeilijk, tenminste als je weet voor wie het boek is, dame of heer, en je er ook nog achter kunt komen welke smaak men heeft." „Welk boek verkoopt U nu het liefst?" „De moderne letterkundige roman", zo luidt het antwoord en het is immers haar dagelijks werk direct volgt er een titel: „Moulin Rouge" bij voorbeeld." „Heeft U nu werkelijk al de boeken» die U zo moet verkopen, gelezen"', z* willen we weten. „Neen, maar je moet beslist wel veel lezen, wil je behoorlijk kunnen ver kopen. Maar hét is niet mogelijk om alles z« door te lezen. Ik heb er lief hebberij in en hoe langer je dit werk doet, hoe leuker je het gaat vinden", aldus is de conclusie van mej. Locke feer. We zijn echter nog niet tevreden: „Kan ieder meisje nu zomaar in een boekhandel werken?" Het antwoord doet ons wel een beetje duizelen: „Vereist is wel een middelbare schoolopleiding, dan moet er een cur sus boekverkoper gevolgd worden, die schriftelijk wordt gegeven door de Ver. ter behartiging van de belangen des boekhandels. Deze cursus duurt twee jaar. De vakken: letterkunde, techniek (binden van boeken enz.), practljk, administratie, veilingwezen, catalogiseren, om maar enkele dingen te noemen, die er aan te pas komen. Heeft men ambitie een eerste ver eiste bij dit „vak" dan kan men er zeker zeven jaar voor rekenen eer men allround boekverkoper is, zoals dat heet!" ,We zullen ons weer extra inspan nen om de gedachte van de boeken week te propageren, dat men met het kopen van een boek steun verleent aan de litteratuur. Doch wat wij ook proberen, het blijkt ieder jaar weer, dat een „topverkoop" tijdens de boe kenweek in Zeeland niet mogelijk is. Er kan in deze week zeker niet van een bijzonder grote belangstelling voor het goede boek worden gesproken!" Hetgeen wij mèt de heer Carrière be treuren. Het Rampenfonds blijkt een open oog te hebben voor de lectuurvoor ziening in het rampgebied. Dit valt af te leiden uit enkele beslissingen, die genomen zijn en binnenkort nog zullen vallen. Daaruit blijkt, dat het plan be staat om de getroffen bibliotheken niet alleen een schadevergoeding te geven, maar bovendien te verster ken. Zo kan een uitkering worden verwacht, die zal neerkomen op één boek voor iedere acht personen In een getroffen gemeente. Per bock wordt f 6.gegeven. Uitdrukkelijk is bedongen, dat de door het Ram penfonds beschikbaar gestelde be dragen worden besteed bij de plaat selijke of dichtstbijzijnde boekhan delaar. Het is niet onmogelijk, dat nader hand nog enkele uitkeringen zullen volgen, waardoor de lectuurvoorzie ning in alle door de ramp getroffen gemeenten, via de bestaande biblio theken van verenigingen e.d., in goede banen wordt geleid en men overal weer over behoorlijke lectuur kan beschikken.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5