AMERIKA BIEDT RUSLAND ..ATOOMPLAN" AAN ver r L=Vd,nÖMq=^ Anti-Britse betogingen op Rhodos Auto sloeg over de kop De „Europeanisering Saarland van „Medische" praktijken van een handelaar in kruiden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR ZEELAND Voor vreedzaam gebruik De Duitse herbewapening 'rouwen hongeren niet langer Britse consulaat met stenen bekogeld Russische tegenvoorstellen worden bestudeerd Prins kreeg cowboyhoed Premier Bierut van Polen ontslagen Pseudo-kunstfluiter veroordeeld Wegenwacht naar de Poolcirkel Plan van mr v. d. Goes Politieke vrijheid in drie fasen De viering van de 5e Mei „Ik ga helemaal vrijuit" Vrouw op leeftijd kreen middel tegen zenuwen op t >ng In enkele regels melden wij nog Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2737 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTIIEIDE ZATERDAG 20 MAART 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J.'S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. vragen wij Uw aandacht voor het boek. Het „goede boek", dat, zo is ons gebleken, de laatste ja ren ook in Zeeland nogal op de achtergrond is geraakt. Straks begint de boekenweek, een week waarin de boekhandelaar weer extra aandacht aan zijn étalage zal besteden Over het biblio theekwezen, de leeszalen en de moeilijkheden van de boekhan delaar kunt U lezen op pagina 5. Bondsraad keurt grondwets wijziging goed BONN, 19 Maart De Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft van ochtend zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen der regering tot wijzi ging der Grondwet. Deze moeten de Bondsrepubliek in staat stellen zich te herbewapenen. De Geallieerden moe ten echter hun goedkeuring nog aan de wijziging hechten. Het besluit van de Bondsraad stelt Heuss in staat het verdrag inzake het Europese leger en de conventies van Bonn te ondertekenen. Door deze con venties, welke West-Duitsland heeft gesloten met Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, krijgt de Bonds republiek vrijwel volledige souvereini- teit. Het besluit van de Bondsraad werd genomen met zesentwintig stemmen tegen vier en acht onthoudingen, zodat de voorgeschreven meerderheid is be reikt. De vertegenwoordigers van Hes sen, Bremen en Nedersaksen, die een socialistisch bestuur hebben, stemden tegen. De Bondsdag heeft de Grondwets herziening reeds op 28 Februari met een meerderheid van tweederde goed gekeurd. Naguib geeft toe CAIRO, 19 Maart De Egyptische ministenleidster, mevrouw Dorla Sja- fik, en zeven van haar aanhangsters hebben vandaag haar hongerstaking beëindigd. Zij hebben van de Egyp tische president, generaal Naguib, de garantie gekregen, dat hij haar eis om vrouwen zitting te geven in de grond wetgevende vergadering, ter hand zal stellen van de commissie die belast is met de vorming van de vergadering. De grondwetgevende vergadering zal in Juli gekozen worden en de femi nisten eisten dat zij zetels zouden krij gen. Mevrouw Sjafik had Woensdag een Amerikaanse journaliste, die op wereldreis is, met een officieel ver zoekschrift naar Naguib gestuurd en deze schijnt hem wel overtuigd te heb ben dat het niet langer kon. De vrouwen hadden Donderdag al een week vasten achter de rug en zij werden toen in een ziekenhuis opge nomen waar zij zich slechts voeden met citroensap en water. Vanochtend had de leidster van deze taai volhoudende feministen nog gezegd, dat haar volge lingen slechts water zouden drinken. Sowjet-Unie de Amerikaanse rege ring bepaalde voorstellen met be trekking tot het algemeen onder werp der atoomaangelegenheden heeft gedaan. ,,Deze voorstelllen worden thans nader bestudeerd", al dus de verklaring. Aan de uitwisseling der voorstellen zijn, gedurende ruim twee maanden voorbereidende besprekingen tussen Dulles en Zaroebin voorafgegaan. Er is uitvoerig gesproken over president Eisenhowers plan om een internatio nale „bank" voor atoomenergie te stichten. Door een dergelijke bank zou een vreedzaam gebruik van atoomenergie gewaarborgd moeten worden. Vorige maand heeft Dulles in Berlijn met minister Molotof over Eisenhowers plan gesproken. Het aanbieden van bo bengenoemd plan is een gevolg van een afspraak, die tijdens de Berlijnse conferentie is gemaakt. TEN DIENSTE VAN DE MENSHEID. Zoals men zich zal herinneren heeft Eisenhower begin December in de V.N.-assemblee het atoom vraagstuk be sproken. Hij stelde toen voor een in ternationaal bureau voor atoomenergie te stichten onder auspiciën van de Ver; Naties. Dit bureau zou het beheer moe ten krijgen over voorraden uranium en splitsbaar materiaal, die bij het plan betrokken regeringen zouden moeten afstaan. Bovendien zal een begin moe ten worden gemaakt met het ontwer pen van methoden om dit materiaal ten dienste van de mensheid te gebrui ken, zoals voor de landbouw, de ge neeskunde en vooral ook voor het op wekken van electrische energie'-in af gelegen gebieden. Op deze manier zou een oplossing van het verschrikkelijk atoom-dilemma gevonden kunnen worden. De mededeling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt uitgelegd als te betekenen dat de „procedure-phase" der atoombe sprekingen voorbij is en dat de eigen lijke onderhandelingen gaan beginnen. Ook blijkt er uit dat het Ameri kaanse standpunt is bepaald na over leg met Groot-Brittannië, Frankrijk en „Wij willen Cyprus" schreeuwden studenten ATHENE, 19 Maart „Wij willen Cyprus" riepen betogers en rinke lend gingen de ruiten van het Britse consulaat op Rhodos, een van de Dodecanesos-eilanden, in scherven. De betogingen begonnen toen Aarts bisschop Makarios van Cyprus op Rhodos arriveerde. Deze Aartsbis schop is namelijk een der leiders van de beweging op Cyprus, die vereni ging van deze Britse kolonie met Griekenland eist. De betogers waren met zesduizend man bijeen. Zij begonnen de ruiten met stenen in te gooien nadat zij een cordon van vijftig bewapende politie agenten hadden doorbroken. Ook in Athene was het mis. Twee honderd studenten demonstreerden daar vanavond voor het gebouw van de „vereniging GriekenlandGroot Brittannië". Zij zwaaiden met pamflet ten en riepen eveneens dat zij „Cy prus" wilden en dat „de vereniging moet worden opgeheven!" Sir Charles Peake, de Britse ambas- sadeur te Athene heeft bij de Griekse minister van buitenlandse zaken ge protesteerd en zijn voorgenomen be- I zoek aan de Ionische eilanden uitge steld om zich op de hoogte te kunnen stellen van de toestand op Rhodos. De Griekse minister-president, Papa- gos, heeft zijn afkeuring uitgesproken over de betogingen en heeft opdracht gegeven de mensen, die ervoor verant woordelijk zijn te straffen. WASHINGTON, 19 Maart Amerika heeft de Sowjet-regering een concreet plan aangeboden om de vreedzame ontwikkeling en het vreedzame gebruik van de atoomenergie te bevorderen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft medege deeld, dat dit plan is opgesteld na overleg met bevriende landen. Het is door de minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, vandaag aan de Sowjet-ambassadeur te Washington, Georgi Zaroebin, over handigd. Het ministerie van buitenlandse mogelijk nog andere Amerikaanse zaken deelde voorts mede, dat de [bondgenoten. Het wekt de indruk dat de geraadpleegde bondgenoten inge stemd hebben met het ingaan van de tweede phase der besprekingen door een geheime Amerikaans-Russische ge dachten uitwisseling. Aanvankelijk was verwacht dat ook andere landen zouden worden betrok ken bij deze tweede phase Dat dit niet geschied is, wordt, aan de hand van recente verklaringen van officiële Amerikaanse zijde aan het volgende toegeschreven: 1. De tot dusverre gevoerde Ameri kaans-Russische besprekingen zijn bevredigend verlopen. Een wijzi ging in de volgende werkwijze zou mogelijk het verdere verloop der onderhandelingen nadelig beïnvloe den. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft te Berlijn voorgesteld dat, bij uit breiding der onderhandelingen, communistisch China hierin zou worden betrokken. De Verenigde Staten erkennen Rood-China niet. Daarom zou een poging, om nu het aantal bij het overleg betrokken landen uit te breiden, vermoedelijk tot een impasse leiden. UITGEEST, 19 Maart. Vanochtend is óp de provinciale weg, even bulten het -dorp Bus en Dam (gemeente Uit geest) een ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost. Twee jongelui uit Alkmaar, de 17- jarige N. G. uit Bergen en de 19-jarlge K. D. uit Alkmaar waren met een auto op weg van Alkmaar naar Am sterdam. Op bovengenoemde weg kwam de auto met grote snelheid in aanra king met de berm van de weg. De chauffeur gooide het stuur om, waar door de auto aan de andere kant van de weg ln de berm belandde. Het stuur werd weer omgegooid met als gevolg, dat de wagen enkele kerén over de kop sloeg en daarna nog enkele tientallen meters doorschoot. De 17-jarige inzit tende N. G. werd uit de auto geslin gerd, kwam aan de overkant van de weg in een sloot terecht, waar hfj door verdrinking om het leven kwam. De bestuurder K. D., die slechts lichte ver wondingen had opgelopen, hield na het ongeval een auto aan en liftte daarmee naar Alkmaar. Tegen de chauffeur zei- de hij te veronderstellen, dat zijn vriend reeds vertrokken was. Daar hfl onder invloed van sterke drank verkeerde, leverde de chauffeur van de „lift" hem aan het politiebureau af. Voorbijgan gers, die de auto zagen liggen, zijn met autolichten gaan zoeken en vonden het stoffelijk overschot van N. G. in de sloot. Het werd naar Alkmaar ver voerd, waar de politie het ln beslag nam. K. D. is in hechtenis genomen ten einde verhoord te worden. 2. LONDEN, 19 Maart Naar radio Warschau meldt is premier Bierut ont heven van zijn functie en benoemd tot eerste secretaris van de Poolse commu nistische party. Joseph Cyrankiewlcz, voormalig vlce-premler, zal Blernt op volgen als hoofd van de regering. Een van de vier overlevenden bij de Arabische overval op een Is raëlische autobus is de 28-jarige mej. Mirjam Lesser, afkomstig uit Nederland. Zij verliet zeven jaar geleden haar woonplaats Nijmegen en vestigde zich in Israël, waar zij in een ziekenhuis werk vond. In het politiebureau van Beersjeba vertelde zij het afschuwelijke ver haal van de aanval, die grote ver bittering in Israël teweegbracht. AMSTERDAM, 19 Maart. Een 23-jarige Amsterdamse colporteur F. H. van R., die zich voor de Engelsman Ronnie Ronalde, kunstfluiter van de B.B.C. had uitgege ven ,is vandaag door de Amsterdamse rechtbank wegens oplichting veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trék van preventieve hechtenis. Hü hoorde het vonnis - zijn achtste - glimlachend aan en terwijl hij door een agent van politie werd weggeleid, zoch ten zijn ogen de publieke tribune af, waar een aantal toeschouwers de zitting aan dachtig zat te volgen. Van R. had zijn slachtoffers - alleen- wandelende dames - op straat aangespro ken, onder de naam Ronalde vriendschap met haar aangeknoopt en dan geld van haar geleend, omdat hij, „Zijn cheque uit Engeland nog niet ontvangen". Hij was gearresteerd in het gezelschap van een dame terwijl hij een van zijn verhalen aan het opdissen was. DEN HAAG, 19 Maart De 28- jarige Wegenwacht, Marinus de Veer uit Den Bosch, gaat a.s. Dins dag een flinke route afleggen. In plaats van 't dagelijks traject tus sen Den Bosch en Nijmegen gaat hij dan starten voor een rit van niet minder dan 1250 km, een rit die zal voeren naar Zweden, ja tot op de Poolcirkel. Zijn reis is het officiële begin van een Zweedse wegenwacht, naar Nederlands voorbeeld. „Mo- tormaennens Riksfoerbund", de Zweedse A N.W.B. om het zo maar eens te zeggen ging, na ingewonnen adviezen van de Ne derlandse organisatie, proeven met Wegenwachten nemen en wel op aandrang van Zweedse toeristen, die menigmaal door onze W.W. uit „de puree" waren geholpen. De Zweden beginnen nu ook een we genwacht en hebben besloten over 5000 km met een karavaan door het land te trekken om propaganda te maken. De blonde Marinus de Veer gaat mee, samen met een En gels collega. Op 30 Maart zullen zij uit Stockholm vertrekken en dan hunvakkennis en ervaring onderweg demonstreren en,, wat ook zeer belangrijk is, meteen de vriendschapsboodschap, die alle toeristische organisaties bindt, uit dragen. Op zijn tocht door de Verenigde Staten kwam Z.K.H. Prins Bernhard in Fort Worth in Texas, het land van de cowboys, en wat was er dan meer voor de hand liggend, dan dat de vorstelijke gast even zo'n breedgerande cowboyhoed paste? Op de foto: Z.K.H. Prins Bernhard, in gesprek met de heer Amon Carter, de zoon van een bekend uitgever uit de streek, die de Prins de nieuwe hoed aanbood. LONDEN, 20 Maart Jhr mr van der Goes van Naters heeft Vrijdag te Londen voor een subcommissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een plan ontvouwd voor herstel van de politieke vrijheid in Saarland. Op het ogenblik moeten de politieke partijen in dit gebied voor haar optreden toestemming hebben van de Frans-gezinde Saarlandse regering. Aan de pro-Duitse partijen is een der gelijke vergunning onthouden, omdat zij gekant zijn tegen de speciale ban den tussen Frankrijk en Saarland, zo als deze in de grondwet zijn vastge legd. Mr van der Goes van Naters, de op steller van het plan voor „Europeani sering" van Saarland, stelde voor het herstel van de politieke vrijheid in drie phasen tot stand te brengen. Het hui dige vergunningsstelsel moet blijven bestaan, totdat Frankrijk en West- Duitsland het eens zijn over een da tum, waarop de Saarlandse bevolking zich in een volksstemming over de „Europeanisering" van haar land kan uitspreken. Vervolgens mogen alle partijen vrijelijk campagnes voor of tegen de Europese oplossing houden. (Het merendeel van de deskundigen is van mening, dat de meerderheid van de bevolking vóór „Europeanisering" zal stemmen). Tenslotte zullen alle po litieke partijen mogen optreden, op voorwaarde dat zij zich verbinden om niet de Europese oplossing te bestrij den, als deze eenmaal bij het referen dum is aanvaard. HILVERSUM, 19 Maart Op een vandaag gehouden persconferentie is van de zijde van bestuur en de directie van de V.P.R.O. aangekondigd, dat men binnen afzienbare tijd hoopt te komen met een schetsmatig plan voor een nationale omroep in ons land. NEW YORK, 19 Maart. Prins Bernhard hteft een uitnodiging aan vaard van de „Wlngsclub" ln New York om Woensdag 24 Maart een re ceptie te zijner ere bij te wonen. Voor deze ontvangst zijn o.m. directeuren van luchtvaartmaatschappijen uitgeno digd. s-GRAVENHAGE, 19 Maart De Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland, het Ve teranen Legioen Nederland en de stichting „Pro Patria" hebben besloten het initiatief te nemen om door middel van het „Nationaal 5 Mei-comité" te geraken tot een waardige en stijlvolle viering van 5 Mei als bevrijdingsdag. In een manifest verklaren de deelne mende organisaties ervan overtuigd te zjjn, dat aan de viering op deze dag door het gehele volk dient te worden deelgenomen ter herdenking van de op die dag herkregen vrijheid en souve- reiniteit. MIDDELBURG, 19 Maart Het was niet de eerste maal, dat de tegen woordig in Goes woonachtige handelaar in kruiden J. N. voor de groene tafel moest verschijnen om zich te verantwoorden voor zijn „medische" praktijken. In goed Hollands luidde de beschuldiging aan 's mans adres, dat hij onbe voegd de geneeskunde had uitgeoefend. In Tholen had de Kantonrechter hem al veroordeeld tot een boete van 300 of twee maanden hechtenis, maar hij was daarmede niet accoord gegaan. „Ik ga helemaal vrijuit!" zo zei lilj van morgen tegen de president van de rechtbank, mr P. van Empel, toen deze hem vroeg waarom hij hoger beroep had aangetekend. N., die vroeger veehandelaar was ge- Kruidendokter, die haar in Tholen was weest, maar later zijn bestaan in de kruiden had gezocht, bleek zó van zijn goed recht overtuigd te zijn, dat geen der rechters en evenmin de Officier van Justitie in staat waren hem van zijn laakbaar optreden besef bij te brengen. „Het boertje van Zeeland" is de naam, waaronder hij bekend staat, maar op de zitting vertelde hij, dat hij zichzelf nooit zo noemde. Wacht even, het staat in deze advertentie", inter rumpeerde mr van Empel hem. Prompt kwam het antwoord: „Nu ze me toch zo noemden, zet ik het er wel eens bij". ZITDAG IN THOLEN. In Tholen had hij op één van zijn zitdagen, die hjj per advertentie aan kondigde, bezoek gekregen van een bejaard echtpaar uit Sint Maartens dijk. De vrouw, die al jaren dokterde, bleek zenuwen op de tong te hebben. Zij had haar hoop nu gevestigd op de WU//. DAT Zondagavond om 19.45 uur een reportage over St Philipsland door ra dio Oostenrijk via de golf lengten 530 m, 203,4 m, 278 m, en 567 m zal worden uit gezonden. Gisteren zijn n.l. enkele Oostenrijkse verslag gevers op St Philipsland ge weest om de Oostenrijkse geschenkwoningen te be zoeken en gesprekken op de band vast te leggen. DAT gisteren te Goes op 't kruispunt Patijnweg-Voor- stad-Wilhelminastraat een personenauto bestuurd door de heer S. de B uit .Hulst komend van de overweg in botsing is gekomen met een vrachtauto met aanhang wagen bestuurd door de heer S. V. uit Roozendaal, komend uit de richting Kloetinge. Er ontstond ma teriële schade. De bestuur der van de personenauto had geen voorrang verleend. DAT de kranen in Ouwer- kerk voor het eerst na de ramp weer leidingwater ge ven. Het water wordt door plasticbuizen, die dezer da gen gereed kwamen, naar het dorp geleid. DAT Ged. Staten de ge meenteraad van Zierikzee heeft bericht dat bij Katse- veer geen wachtgelegenheid voor de bootpassagiers wordt gebouwd. Nog steeds bestaat het recht, dat de pas sagiers in café Noordhoek kunnen wachten, zonder dat zij tot een consumptie ver plicht zijn. DAT de tijd voor de wil genkatjes weer is gekomen en de Vlissingse jongelui de natuur in trekken om een bosje voor moeder te pluk ken. Helaas gaat dit plukken wat al te hardhandig en de politie moest een aantal knapen mee nemen naar het bureau en vermanen, omdat zjj te veel struiken hadden vernield. DAT de Ouwerkerk grond rond toebedeeld is aan gebruikers, die als het enigszins mogelijk is de ver woeste landerijen zullen in zaaien om een structuurver- val tegen te gaan. DAT het Christelijk mu ziekgezelschap „Onda" te Middelburg gisteravond in het Schuttershof een ge slaagde uitvoering heeft ge geven. We komen hierop na der terug. DAT één van de twee pompen, die bij Den Osse Schouwen hebben droogge malen gedemonteerd is. De andere blijft nog in bedrijf om het verwoeste electrische gemaal te vervangen. aangeduid als het „zenuwmannetje". Haar man, een rustend landbouwer, wist niet precies meer, of N. had ge ïnformeerd naar de verschijnselen, die de ziekte van zijn vrouw meebracht, maar wel wist hij, dat hij een pakket kruiden had besteld, dat onder rem bours was afgeleverd. Het kostte hem 35,Hij wist ook niet, of er nog tabletten in hadden gezeten om de mond te spoelen. Zijn vrouw had het pak opengedaan en hij had betaald. Baat had zijn vrouw niet van de krui den gehad. N. zelf ontkende, dat hij als dokter was opgetreden. „Ze moeten zelf maar uitzoeken welke kruiden zij willen ge bruiken", zo was zijn opvatting Mr Andreae, de Officier van Justitie, verklaarde, dat N. al heel wat veroor delingen achter de rug heeft in Roer mond, in Terneuzen en nu in Tholen. Voor alle mogelijke kwalen en ziekten had hij middelen, ja, zelfs dunbehaar- den konden bij hem baat vinden! On danks vele uitdrukkelijke waarschu wingen gaat hij door met zijn prak tijken. Door misleidende advertenties en affiches kondigt hij zijn zitdagen aan. De man heeft er een winstgevend bedrijf door. Mr Andreae vroeg beves tiging van het vonnis van de Kanton rechter en richtte tot N. een laatste waarschuwing om op te houden. Of N. nog wat te zeggen had? „Ik heb er alles op te zeggen. Waarom moeten ze nu jjiist mij hebben, terwijl allerlei kruidenhuizen advertenties zetten?" zo merkte hij verongelijkt op. „Als u het precies weten wil: u bent de zwarte kraai, die moet worden op gehangen als een afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. Maar nu is het onderzoek gesloten. Over 14 dagen wordt uitspraak gedaan!" zo voegde mr Van Empel de kruidenhandelaar toe DE BILT ZEGT: DE BILT, 19 Maart Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later van het Westen uit opklaringen. Mati ge tot krachtige Zuidoostelijke wind, later ruimend naar Zuid tot Zuidwest. Vrij zacht weer. Hoogwater Zondag 21 Maart: Vlissingen: 2.58 u. 2.01 m., 15.21 u. 2.07 m. Terneuzen: 3.29 u. 2.19 m., 15.50 u. 2.23 m. Wemeldinge: 4.52 u. 1.60 m., 17.11 u. 1.72 m. Zierikzee: 4 35 u. 1.31 m., 17.01 u. 1.44 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1