UIT ZEELAND'S STEDEN Het goudland gevonden HET BOEK Middelburg Goes Vlissingen 7 holen Zierikzee. Nieuws uit de Provincie. Goes A kampioen Vrijdag 19 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 Vergadering C.B.T.B. In de vergadering van de C.B.T.B., afdeling Middelburg, heeft de heer W. Meliefste gesproken over: „Waarom Christelijk Organisatie?" De leiding van de vergadering had de heer P. Ton. Afscheid bij de Spoorwegen. Vanmorgen is in de tweede klasse- wachtkamer van het station officieel afscheid genomen van de oud-gediende, de heer J. van Zweden, die de leeftijd van 60 jaar heeft bereikt. De stations chef, de heer H. P. van de Veen, en de adjunct-commies, L. Hengstdijk, spra ken hartelijke woorden. Mevrouw van Zweden kreeg een plant en de heer van Zweden een pijp, tabakszak en tabak. De heer van Zweden trad 10 Januari 1921 in dienst van de Bpoorwegen ais arbeider-remmer. In Maart 1922 werd hij overgeplaatst naar Gouda als weg werker. Hetzelfde jaar keerde hij nog terug in Roosendaal. In 1927 was de heer van Ziweden wegwerker bij de Z. E.T. en in 1948 werd hij aangesteld als wegwaohter bij Kloetinge. Sinds 25 September van het vorige jaar is de heer van Zweden met ziekteverlof. Kleuter aangereden. Gistermiddag om vier uur, bij het uitgaan van de kleuterschool, staken twee kleuters de Middelburgsestraat over. Plotseling echter liepen ze terug, daarbij niet lettend op de personen auto, bestuurd door de heer N. uit Vlissingen. Gelukkig reed hij niet hard, doch één der kleuters, het vijfjarige meisje B. werd gegrepen en tegen de weg geslingerd. Zü werd met enkele hoofdwonden door dokter v. d. Berg naar huis gebracht. De politie stelt een onderzoek in. Jaarvergadering Oranjevereniging. Jopie Luteijn kreeg een médaille Op de jaarvergadering van de afd. Zeeland Zuid van de Ned. Ver. tot Be scherming van dieren heeft burgemees ter, mr B. KolÊf, aan Jopie Luteijn uit Koudekerke, het meisje dat op 15 Jan. j.l. tot aan haar middel in het water sprong om haar hondje, die over de muur van de Boul. de Ruijter was ge sprongen te redden, voor haar moedig gedrag een médaille van het hoofdbe stuur uitgereikt. Burgemeester Kolff wees er in een korte toespraak op dat Jopie met deze daad had getoond iets voor de dieren over te hebben en wenste haar geluk met het toekennen van een médaille. Namens de afd. bood de presidente, mevrouw M. A. Nie- meijer, een cadeau aan. Op deze vergadering werd tevens afscheid genomen van de inspecteur A. Goedhart die een der oprichters van de afd. is geweest. De presidente bood hem bloemen aan. De jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeesteresse werden goedgekeurd. Het aantal leden bedroeg 353. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacatu re van mevrouw Bakker-Markus ge kozen mejuffrouw A. C. Bouvy. VREEMD VOORGEVOEL Nog twee keer liet de lange agent zich tegen de deur van het vooronder tuimelen voordat het ding uit de scharnieren vloog en de man naar binnen viel. Pieter en Karolus vroegen zich steeds maar af wie er nu eigenlijk wel te voor schijn zou komen. Ze leef den tussen hoop en vrees en vonden het tenslotte toch maar beter een beetje achter de lading weg te kruipen. Hun ogen werden zo groot als wagenwielen toen de agent kopje over naar binnen kwam gehoepeld, direct gevolgd door nummer twee. „Zo", zeiden de dienders, „we zoeken een jongen met een puntmuts die zich Petrus Cannegieter noemt en in gezelschap is van een zwarte kraai, luisterend naar de naam Karolus. Bent U dat??!" „Zeg U maar je en jij!" antwoordde Pieter. „Uitstekend", vervolgden de agenten. „Ben jij dan de ge zochte persoon?" „Klopt als een bus!" sprak Pieter, „en als U van de politie bent moet U als de razende wind de kapitein van dit schip mee naar het bureau nemen. Het is gewoon schandalig zoals die man ons tot nu toe heeft behandeld!" Pieter zette zijn twee handen op de kist waar hij achter was gekropen en vervolgde: „Het scheelde geen haartje of hij had Karolus tot soep gekookt en mij voor de hongerige haaien geworpen. Daarna zette hij de hele wereld op stelten met het verhaaltje dat hij ons gered zou hebben en daar is geen snars van waar. Toen heeft hij ons ontvoerd en hier opgesloten en tenslotte probeert hij alle geschenken die ik heb gekregen in te pikken!!" „Dat dachten we al, maar we wilden eerst zeker heid hebben!" lachte de dikke agent. „Ga mee, jongmens, we zullen die slimmerd eens gaan inrekenen". Biij met het succes stapten de agenten weer het dek op. „Ik heb de handboeien al gereed!" juichte de een, „ik word vast bevprderd tot ser geant!" „En ik", riep de tweede. „Geef hem een bekeuring om van te rillen en dan krijg ik vast een lintje!" Maar toen ze in de buurt van de kapiteins-hut kwamen bekroop hen ineens een vreemd voorgevoel Gisteravond hield de Goese Oranje vereniging haar jaarvergadering. Na afdoening van de jaarstukken werd uitvoerig gesproken over de festivitei ten ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana op 30 April a.s. Op voorstel van het bestuur werd be sloten het navolgende programma op te stellen: 8 uur klokgelui; daarna réveille door het Pijperscorps; 9.30 samenzang; de burgemeester en de voorzitter zullen het woord voeren; 1012.30 uur Oranjemarkt, vertoning poppenkast voor de kleuters en optreden van goo chelaar voor de grotere schooljeugd; 25 uur optreden van gymnastiekver- j enigingen met zo mogelijk het houden van groepswedstrijden. Aan de groe pen worden onbekende opdrachten ge- gegeven. Ook worden volleybalwedstrij den gespeeld, waarvoor 'n wisselbeker i beschikbaar wordt gesteld; 7.309 uur concert muziekvereniging met volks dansen; 9 uur lampion-optocht; 9.45 10.30 uur concert muziekvereniging. Daar te verwachten valt, dat eind April de Grote Markt is opgebroken,i zullen de diverse spelen, alsmede de volkszang en de concerten gehouden worden op de Beestenmarkt. De vergadering stond onder leiding van. dr Doeleman. De aftredende be- stuursleden werd"-! bij ac1-:+ie her kozen. Vergadering en tentoonstelling „Tuinbouw en Plantkunde" Het zal niet vaak voorkomen, dat een voorzitter van een afdeling van de Kon. Mij voor Tuinbouw- en Plant kunde een vergadering kan leiden, ter wijl hyacinthen in dezelfde zaal gaan geuren; trompetnarcissen eigenwijs pronken en tulpen in zachte kleuren voor een bonte afwisseling zorg dra gen. Zo was bet gisteravond in „De Land bouw" w Afdeling Goes e.o. van deze maa vergaderde. De vooi heer K. Gouds waard, kon „..e aanwezigen wel kom heten, terwijl de jury, bestaande uit de heren D. Willeboer, F. Reijerse en G. Bruel nog naarstig keurde. Over de expositie zei de heer Goudswaard, dat er ditmaal minder deelnemers waren, dan andere jaren. Er hadden zich 18 personen opgegeven, van wie er 14 inzonden. De Darwin- tulpen bleken ditmaal ware lastpak ken te zijn geweest. Toen de jury gereed was, bleek, dat de heer P. Hermes, het oudste lid der afdeling als eerste prijswinnaar met 22 punten uit de bus kwam. De heer G. de Jager, die voor het eerst inzond, werd tweede met 21 punten en de voorzitter derde. Vervolgens kwam de deze zomer te organiseren dahliatentoonstelling ter sprake. Er bleek goede animo te zijn, want 20 deelnemers gaven zich staan de de vergadering reeds op. De bedoe ling is, dat de dahlia's de hoofdmoot zullen vormen, liefst opgefleurd met groen. Ieder mag twee soorten dahlia's inzenden, d.w.z. tweemaal vijf planten. Ook andere groepen bloemen mogen worden ingezonden, waardoor de nodi ge afwisseling en aantrekkelijkheid wordt verhoogd. Meegedeeld werd, dat, indien mogeli jk, nog een cursus bloem schikken wordt gehouden. Het bestuur stelde verder voor deze zomer bij voldoende deelname een be zoek aan Aalsmeer te brengen. De voorzitter vertoonde tenslotte nog een aantal lantaarnplaatjes over fraaie plantsoenen in ons land, alsmede van de Goese plantsoenen. „TriEosa vierde eerste lustrum De Geref. Vrouwenvereniging „Trifosa" vierde haar eerste lustrum in „Het Hof van Holland onder leiding van mevrouw B. Lindhout. Nadat jaarverslagen waren uitgebracht werden gelukwensen aange boden namens de Vrouwenvereniging uit Zierikzee en Oud-Vossemeer, de Chr. Vrijz. Vrouwenver. uit Tholen, de Jon gens- en Meisjesclub, alsmede de M.V., en door ds J. van Halsema, Geref. predikant. Mej. M. C. de Witte uit Goes sprak een woord van waardering en opwekking tot propaganda, waarna ds Van Halsema een s...woord sprak. Zang, declamtie, muziek gezelschapsspelletjes vulden de avond. Suriname-avond. Dinsdagavond werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw" de laatste avond van het winterseizoen der Ver. van Rechtzinnige Hervormden gehou den. Deze avond was gewijd aan het zendingswerk van de Broedergemeen te der Hernnhutters in Suriname. Spreker was de heer W .F. E. Smelik uit Zeist, die een inleiding hield over Suriname. Verder werd een film ver toond uit de bezettingsjaren, toen Prinses Juliana van Canada naar Su riname reisde. Na da pauze volgde aen tweetal kleurenfilms. De eerste toonde het werk van een verpleegster onder de Bosnegers in het oerwoud, de tweede liet o.m. leefwijze, gewoonten en ge bruiken o.a. lijkverbranding, van de Bosnegers zien. AAGTEKERKE Verkoping. Door notaris van Verre uit Middelburg is verkocht een huis met schuurtje en varkenshok voor de erven wed. A. de Lange. Hoogste inschrijver was de heer K. Dekker voor een som van f 5800.Koper werd de heer M. Corre voor de som van f 6500. AARDENBURG Kleuterschool te Eede. Te Eede zal naast de r.k. kerk een nieuwe kleuter school worden gebouwd. Daartoe zijn de bouwvallige vroegere kleuterschool en het oude verenigingsgebouw gesloopt. De ze gebouwen waren reeds door de oor log zwaar gehavend en waren tot heden als bouwvallen blijven staan. BAARLAND Kolenvereniging. De Kolenvereniging „O.U.B." hield haar jaarvergadering. Zij telde begin dit jaar 135 leden. Er was een klein batig saldo. Geleverd werden 100 ton eierkolen, 150 hl cokes, 14 ton bri ketten, 200 hl anthraciet en 15 ton esno- ten. De voorziter, de heer C. v. Damme, werd herkozen. Bod* werd de heer M. Riemens. Getracht zal worden een les ploeg te krijgen voor de brandstoffen. BORSSELE Ouderavond. In de openbare lagere school werd een ouderavond gehouden o.Lv. de heer Joh. Krijger. Het personeel der school had het werk der kinderen keurig uitgestald. Ter sprake kwam het schoolreisje. Tot slot werden enkele film pjes vertoond. BRUIN ISSE Lezing ir Geuze. Voor de plaatselijke afdeling der Z.L.M. heeft ir M. A. Geuze een causerie gehouden over zijn reis naar Zweden en Finland, toegelicht met een aantal plaatjes. Voorts werden door de aanwezigen vra gen gesteld over de richtprijs der sui kerbieten en de uitbetaling der schade vergoeding. Verwacht wordt, dat dit laat ste deze zomer zal plaats hebben. Er werd op gewezen, dat de voorziening van ar beiders verre van eenvoudig zal zijn. Er zullen, zo is meegedeeld, ook dit jaar weer oogstcolonnes worden gevormd om niet alleen de oogst binnen te halen, doch ook om te helpen bij de verzorging van de gewassen. Kleuterschool. In het Gemeentelijk Ver gaderlokaal kwam de Vereniging Kleu terschool bijeen onder leiding van dr P. Quaak. Jaarverslagen werden uitgebracht. Na de ramp begon de school weer op 8 Juli. Speelgoed werd ontvangen uit Gors- sel en uit de werkplaats van Kees Boeke. Een gift van het Safe the Children Fund en van de Madchen Real Schule te Schaffhausen maakte het mogelijk, dat de plannen tot bouw van een nieuwe kleuterschool verwezenlijkt konden wor- dèn. De bestuursleden A. Kik, C. H. van der Linde, S. C. de Graaff en M. C. van der Weele werden herkozen. In de pauze konden de aanwezigen kennis nemen van het ontwerp, dat ir Klokke voor de nieu we school maakte. Na de- pauze werden enkele films vertoond. Verkeersexamen. Aan het schriftelijk gedeelte van het verkeersexamen hebben 46 leerlingen der beide scholen deelge nomen. Daarvan zijn er 40 geslaagd. Na zijn arrestatie door kapitein Maulavi wordt Hossein Fatemi, de minister van Buitenlandse Zaken van ex-premier Mossadeq door journalisten onder vraagd. Enige uren, nadat hij was gearresteerd, werd Fatemi neergestoken toen men hem r~-r een gevangenis overbracht en hij werd aangevallen door een woedende menigte. El.,., wOUTSDl]K Groene Kruis. In het Wijkgebouw hield het Groene Kruis zijn jaarvergadering onder leiding van de heer J. de Jonge. Deze herinnerde aan het plotselinge over lijden van de heer A. v. d. Velde, die vele jaren penningmeester was geweest. Er werd een minuut stilte in acht genomen. De heer J. Smallegange werd herkozen als bestuurslid. In de plaats van de heer P. Dieleman, die zich niet herkiesbaar stelde, wer$ gekozen de heer L. Oost hoek, die zal optreden als penningmees ter. Ook de heer J. Rooze werd bestuurs lid. Daarna werd nog gesproken over het baden. De mogelijkheid daartoe bestaat weer al geruime tijd, maar helaas wordt er nog niet voldoende gebruik van ge maakt. GRIJPSKERKE Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleen bank hield haar algemene vergadering onder leiding van burgemeester A. J. Huijsman van Meliskerke. De kassier deelde mede, dat er 195 leden zijn en dat de winst vorig jaar f 2849,97 bedroeg. Be sloten werd dit bedrag bij de reserve te voegen. Voor de nieuw te bouwen bank is een fonds gevormd, waarin jaarlijks een som wordt gestort, zodat verwacht mag worden, dat op het in 1950 gekochte ter rein aan de Schuitvlotstraat binnen af zienbare tijd een bankgebouw zal ver rijzen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer L. Louwerse te St Laurens en tot lid van de raad van toezicht de heer J. C. Cevaal te Grijpskerke. De voorzitter van deze raad deelde mede, dat er enige jubilea waren. De voorzitter en de vice- voorzitter, resp. de heren Huijsman en Louwerse, waren beiden 30 jaar bestuurs lid, terwijl de heer K. Coppoolse, secreta ris, dit 25 jaar was. De heer Cevaal wen ste hen geluk met dit jubileum en over handigde de heren namens de "centrale bank te Utrecht een ingelijste oorkonde. Tenslotte ontvingen voorzitter en secreta ris van bestuur en raad van toezicht een rookstandaard, terwijl de heer Louwerse een bOTStelgarnituur in ontvangst mocht nemen. HAAMSTEDE Jaarvergadering. In de NedfHerv. kerk werd een gecombineerde jaarvergadering gehouden van d eHerv. meisjesver. „Try- fena" en de Chr. jongerrfannenver. „Da vid". De leidster der meisjesver., mej. C. Saman sprak het openingswoord. De jaar verslagen gaven een overzicht van het opgewekte en actieve verenigingsleven. De avond werd gevuld met zang en to neel, afgewisseld door hersengymnastiek. Op verdienstelijke wijze werd het stuk „Japke" tentonele gebracht. Een verlo ting ten bate van „Loesje" uit de Jo- hannastichting bracht het bedrag van f 52.op. KATS Ongeval. Het drie-jarige zoontje van de familie M. Breas kwam zodanig van de zoldertrap te vallen, dat de dokter er aan te pas moest komen. Het kind had een flinke hoofdwond opgelopen. OOSTKAPELLE J.V. Timotheüs. Op de jaarvergadering van de J.V. Timotheüs is geen inleiding gehouden, maar heeft men uitvoerig vra gen behandeld. Ook zijn de jaarverslagen uitgebracht en waren er natuurlijk voor drachten en zang. Het mastklimmen viel zeer in de smaak. POORTVLIET Schriftelijk Verkeersexamen. In beide scholen werd een verkeersexamen jiouden. Van de openbare school slaagden alle 19 leerlingen en van de bijzondere school slaagden van de 19 leerlingen er 14. Itelandsvrouwen in het Verenigingsge bouw bijeen. De secretaresse, mevr. N. FlipseRoelse, trad af en in haar plaats werd mej. M. de Vos gekozen. In de ülaats van de eveneens aftredende mej. SI. Minderhoud werd gekozen mevr. M. Minderhoud. De dames gaan deze zomer een reisje maken. YERSEKE Verkoping. Gistermiddag is door no taris Krarn te Kapelle publiek verkocht voor de werkmansvereniging E.M.M. te Yerseke een winkelhuis, een woonhuis en pakhuis aan de Zanddwarsstraat 8. Hoog ste inschrijver was de heer J. v. d. Velde f 7.010.—. Koper was C. v. Iwaarden voor f 7.025.—. ZOUTELANDE Ouderavond School met den Bybel. Dinsdagavond werd in „Middendorp" de jaarlijkse ouderavond van de School met den Bijbel gehouden. Na het openings woord door de voorzitter ds Wagen er, kwam de heer A. Janse aan het woord met het onderwerp: „Verhogen of niet". De heer P. L, de Hollander sprak ver volgens pver: „Huiswerk". In de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Ver der spraken mej. A. Samuëlse over: „Jong gewend, oud gedaan" en de heer H. J. Schoenmaker over „Bijbelse Geschiede nis". TAFELTENNIS. GOES, 18 Maart. Goes A heeft zich ook gisteravond tijdens de laatste wedstrij den van de Goese tafeltenniscompetitie kunnen handhaven. De laatste wedstrij den. werden op overtuigende wijze ge wonnen, zodat deze ongeslagen vereniging in het bezit kwam van de wisselbeker, benevens een medaille. Ook Astra, dat als tweede eindige, mocht een medaille in ontvangst nemen. De einduitslag is: Goes A 32 pt uit 16 wedstrijden; Astra 26 pt; N.S. I 26 pt; De Zon I 16 pt; Goes B 16 pt; N.S. II 15 pt; Goes C 5 pt; De Veiling 4 pt; De Zon II 4 pt. Het ligt in de bedoeling volgend jaar onder auspiciën van de N.T.T.B. te gaan spelen. Deze laatste wedstrijden werden gehouden in de wachtkamer derde klasse der Ned. Spoorwegen. R1LLAND-BATH N.C.V.B. Op de jaarvergadering van de N.C.V.B. heeft ds J. v. Ooyen uit Nisse gesproken over „Het emigrantenleven in Canada". Verder zijn op deze geslaagde vergadering lichtbeelden vertoond over het leven en werken in Canada ST. ANNALAND Knapenvereniging. Op de jaarvergade ring van de Herv. Knapenvereniging „Sa- muël" werden eerst de jaarverslagen uit gebracht. Kees Rijnberg, Bert van Hof en Adrie Hage leverden een bijdrage voor deze avond. De leider, de heer J. Over- beeke sprak over het doel en het nut van de knapenvereniging. WiiMELDlNGE N.C.V.B. In het Herv. Jeugdgebouw heeft zuster Kuik uit Noordwijk voor de N.C.V.B.-afdeling, alsmede voor de "Herv. en Evang. Vrouwenvereniging, een lezing gehouden over het onderwerp: „De bete kenis van het zwakzinnige kind in het Koninkrijk Gods". Mevrouw Meljaard had de leiding. WESTKAPELLE Filmavond. „Westkapelle Herrijst" heeft deze week in het verenigingsgebouw ge zorgd voor de vertoning van de-film „Ro bin Hood", de strijder voor recht en vrij heid in de Middeleeuwen. Er was' goedé belangstelling én er wérd Véél' genoten. Platetlandsvrouwen. Onder leiding van mevr. De KamLous kwamen de Plat- AANBESTEDINGEN 15 Het offer in geld had Gaston uitge put. Zijn los bezit had hij verkocht, zijn landerijen beleend, zelfs zijn kas teel in pand gegeven! Zijn grondbezit, uitgestrekt over een geweldige vlakte, was groot, maar on vruchtbaar. De opbrengst was niet vol doende, om hem in staat te stellen, zijn zware verplichtingen te voldoen. En dat moest! Geleidelijk, ieder jaar een vast bedrag. Maar het eerste jaar kwam hij te kort. En het tweede jaar opnieuw. En ieder volgend jaar. Toen werd de toestand ernstig, daarna drei gend en tenslotte zéér dreigend. In zijn uiterste nood, zijn wanhoop, zijn radeloze verwarring, nam hij het roe keloze besluit. De weg tot rijkdom, die zijn broer was ingeslagen, zou ook hij wagen te betreden, al bleef het een waagstuk. Ogenschijnlijk ging alles wel soms beter dan goed. Dan zond hij Frédéric overdadige gaven, kennend zijn ver langen naar weelde en naar ruimte van geld. Soms kwam een dolle angst hem be springen, maar met bravour ging hij zich daar overheen werken. Mislukte dit, dan ontvlood hij zijn huis, om in een volgend avontuur, in spanning en rumoer zijn geweten te overbulderen. Maar nu voelt hij zich als iemand, die aan scherven ligt Nog hoopt hij zwakjes op de terugkomst van de Ma jor, die hij te overhaast heeft wegge zonden met zijn opdracht Was mis schien een andere oplossing mogelijk geweest? Hij weet het niet. Maar on uitgesproken leeft in hem de schamele hoop, dat de tijd een andere weg ge wezen heeft, dat de jongen is ontvlucht of dat er iets onvoorziens gebeurd is. Tegen de avondtijd keert de Major terug en rapporteert, dat het bevel van zijn meester is uitgevoerd. Nu valt er niets meer te veranderen, geen terugkeer is mogelijk. Voort, verder op het onheilspad! 's Avonds op de slaapzolder vragen de dienstlui: „Waar is Joris?" Nie mand weet het, niemand heeft hem de schrijven aan machten uit een andere wereld. Dezelfde man, die tegen middernacht de satansbeelden door de gangen zag dansen, komt op een schemeravond naar boven hollen met de verzekering, dat hij de geest van Joris in de gedaan te van een gebogen gestalte, kreunend onder de smarten van het vagevuur, duidelijk heeft waargenomen in de verwulven van het onderhuis. FEUILLETON door K. JONKHEID poort zien uitgaan of zijn stap op de brug gehoord. De volgende morgen ondervragen ze in de keuken, gaan zelfs zoeken in de tuin. Joris blijft weg, geheimzinnig verdwenen. Dit wekt beroering en vrees onder de vrouwen, achterdocht, maar ook ver borgen angst onder het mannelijk dienstvolk. De spokerij van de duivel se poppen zijn ze nog niet vergeten. Daarover praten ze met fluisterstem men in de duisternis van hun slaap stee, als ze 's avonds op hun leger lig gen te luisteren naar onverklaarbare geluiden van nachtvogels en andere dieren, die ze in hun onkunde toe- Ieder is ontsteld. De arme jongen is dus dood! Dat weten ze nu. Ze hui veren en slaan een kruis, de macht van de Boze is groot! Arme mensen zijn ze, zonder Gods vertrouwen en vol vrees voor de macht van de vorst der duisternis, die overal zijn trawanten heeft, tegen wie men zich verweren moet met amulet ten, relekwieën, bezweringen en brandnetels. Joris is nu vluchteling, zelfs een dag eerder dan hij van plan was. Hij is vrij. VrijAls hij rondspringt tussen de knoestige klippen aan de kust of een heerlijk bad neemt in het overscha duwde frisse water achter een donker brok graniet, waartegen zijn blanke huid prachtig afsteekt, lijkt hij niets op de duistere geest onder de verwul ven, die de verziekte verbeelding van een bijgelovig dienstman van hem heeft gemaakt. Hij is jong en sterk en hij heeft drie goudstukken! Waarover zal hjj zich zorgen maken? Wel begrijpt hij niet wat de Major bedoelde met de ver klaring, dat z'n leven in gevaar was en met zijn verwonderend mompelen: „Monsjeu Freedeeriek!" In deze blijde ruimte van een openstaande wereld, toegankelijk voor iedereen, voelt hij zijn borst verruimen, zijn levensmoed groeien, zijn ondernemingsdurf uitdijen van dag tot dag. Hij komt aan een kleine haven. Daar liggen scheepjes, zoals Joris kent. Maar ook grotere. Hij ziet zeilen en masten, hij hoort 't zoemend ruisen van de branding, hij proeft de ziltigheid aan zijn mond. Zijn hart vliegt open. De heerlijke wijde zee, de ruimte, de lucht en wolken, de blinkende zon, die zich spiegelt in alles. De zeelui bekijken en taxeren hem. Geen slenterende leegloper, hij stapt met ferme pas en zijn ogen strelen de tuigage. „Zoek je iets?" vraagt er een. „Een schip", antwoordt Joris. De man lacht en wuift nodigend langs de haven. „Schepen genoeg, zoek maar uit". „Ik wil varen", antwoordt Joris, wat onbeholpen. „Stap aan boord, dln kunnen we praten". Ze nemen plaats op een kuipje. (Wordt vervolgd!. Vei betering van wegen op Walcheren, Door de Herverkavelingscommissie Walcheren is aanbesteed het aanbren gen van dek- en slijtlagen en het her stellen van enige gedeelten klinker wegen. De inschrijving was: N.V. Aanne mingsbedrijf N. B. M. te Zaandam f187.900; Fa. S. van 't Verlaat Co. te Zeist f 194.400; N.V. Aug. van Dijek- Petit -te Bergen op Zoom f 195.200; Kon. Mij. Wegenbouw te Utrecht f 197.5Q0; Vissers Wegenbouw en Aan- neiriïhgsbedr. N.V. te Drunen f 199.500; C.V. Gebrs. van 't Verlaat te Hardinx- veld f205.000;- Alg. Aannemersbedrijf Ge.brs.- Hoyink te Arnhem f 205.450; Aann. bedrijf „De Oosthoek" te Uden» f206.000; Aann. bedrijf „Zeeland" N.V. te Middelburg f208.000; J. de Rooij te Vleuten f208.600; N.V. G. W. Polder man te Spaarndam f 210.000; N.V. P. C. Zanèn-te Tilburg f219.870; C.V. Aan- nemings- en Expeditiebedrijf C. J. Lak te Geldermalsen f229.000. Nieuwe straat te Koudekerke. Namens het gemeentebestuur van Kou dekerke Is door de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren aanbesteed de aanleg gedeelte nieuwe straat ten Westen van de Biggekerkse- straat. De uitslag is:Fa H. Bunschoten, Nöordwijk f 11.789; Fa Gebr. Geldof, Se- rooskerke f 13.925; Aann.bedrijf Veeland, Zaandam f 13.999; M. Jongepier, Seroos- kerke 14.150; M. Wandel, Souburg f 14.700 J. la Gasse, Koudekerke f 15.500. De gunning is aangehouden. Uit de wereld van Uitgeverij N. Klutver-Contact: „In Odysseus' Kielzog". Göran Schildt schreef „In Odysseus' Kielzog" (Nederlandse vertaling van Greta Baars:Jelgersma), een frisse beschrijving van een uiterst originele reis, die de leek binnenvoert in de ba kermat van onze hedendaagse cultuur. Een enthousiast zeiler, tevens bekend journalist, archeoloog en historicus, neemt Homerus' summum van wereld litteratuur tot reisgids en gaat op stap. Voor de Gymnasiast doet Göran Schildt het avontuur van Odysseus helder en op natuurlijke wijze her leven. Dit werk een sublieme vertaling, vijftig prachtige foto's is een geluk wens aan de Uitgever ten volle waard. Bij J. B. Wolters Uitg. Mij te Gro ningen is uitgekomen van de hand van C. L. Nieuwstad „Modern leerboek voor het boekhouden", deel III. Tal van opgaven worden in dit boek be sproken en - uitgewerkt. De inhoud geeft blijk by te zijn tot op heden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7