o-1" de loupe DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q Beslissing over Delta-plan volgt op korte termijn» Televisie - één maand internationaal D' v ütre De werkgelegenheid Het vervoer Verschillende dijkvakken in het rampgebied voldoen nog niet aan de eisen. Nederland i 320 in woners per km2, Dien Bien Phoe kostte ruim 3000 mensenlevens* Oud-min. van Kleffens voorgesteld. Kantonrechter in Den Helder Kindersterfte sterk verminderd. Tunnelbouw te Velsen vordert goed. Het kopen op afbetaling aan de orde in jaarvergadering Japanse onderwijzers op hun tenen getrapt. allemaal schijn Vrijdag 19 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. In zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1954 van Verkeer en Waterstaat deelt minister Algera mede, dat de voorstellen van de Delta-commissie zo spoedig moge lijk in studie genomen worden. De beslissing of deze gevolgd zullen worden, zal op korte termijn volgen. Hierna zal de uitvoering met be kwame spoed ter hand worden ge nomen. De minister zegt voorts, dat op het voorstel tot het afdammen van de Hol landse IJsel een zeer spoedige beslis sing is gevolgd. Aan de werken is reeds een begin van uitvoering gege ven, terwijl de plannen thans verder worden voorbereid en uitgewerkt. DRIE-EILANDENPLAN. Het zgn. Drie-eilandenplan wordt nader uitgewerkt, waarna aan de hand van het advies van de Deltacommissie betreffende de afsluiting der zeegaten en van de in verband daarmee door de regering genomen beslissing, zal kunnen worden vastgesteld of dit plan thans reeds ter hand zal kunnen wor den gesteld. Aanvankelijk wordt verwacht, dat het antwoord op deze vraag in alge mene zin bevestigend zal lniden, behou dens de mogelijkheid, dat het advies van de Delta-commissie nog wel van invloed kan zfjn op onderdelen. DIJKEN RAMPGEBIED. In het rampgebied kunnen thans nog verschillende kortere en langere dijkvakken worden aangewezen, die niet voldoen aan de eisen, die met het oog op een aanvaardbaar risico aan de waterkeringen blijvend moe ten worden gesteld. Ingezonden Mededeling (adv.) IIIIIIIIIIIIIIUI1""- ballpoints O90 vanaf Drie voorstellen doet de Reconstruc tiecommissie Schouwen-Duiveland in haar rapport betreffende de kwestie van vervoer: concentratie van havens, aanpassing van het wegennet aan de hogere eisen, die het goederenvervoer aan de wegen zal gaan stellen en ver vanging van de tram door een bus dienst. Om met het laatste te beginnen: nie mand, behalve dan de R.T.M., voorstander van het handhaven van de -amdienst. En nu minister Algera ..it meegedeeld, dat over de vervan ging door een busdienst reeds princi piële overeenstemming is bereikt met de R.T.M. en dat een definitieve over eenkomst alleen nog afhankelijk is van de te verstrekken vergoeding, nu is 't vrijwel zeker, dat aan dit verlangen zal wfien voldaan. Minder eenstemmigheid bestaat er over de concentratie van de havens. Toch zijn de argumenten van de Re constructiecommissie klemmend: het :rvoer per schip neemt af doordat 't vervoer per vrachtauto het wint in snelheid en doelmatigheid; de moderne binnenschepen zijn groter dan vroeger en stellen dus hogere eisen aan de outillage der havens. Daardoor zal het aantal havens waarvan de exploitatie niet rendabel is, toenemen en de hoog te der verliezen zal stijgen. Toch staat men er op Schouwen-Dui veland wat huiverig tegenover. Daar aan zal een (helemaal niet ongezond) conservatisme niet vreemd zijn, maar meer nog komt deze huivering hieruit voort, dat men de mogelijkheid van af voer der producten langs de weg nog niet zo goed kan overzien. De land bouworganisaties (want die hebben 't meeste belang bij de havens) hebben op het ogenblik deze zaak in studie. Vermoedelijk zal men zich wel met de conclusies van het rapport moeten ver enigen. En "dan het wegennet. Naar ons ge voelen staat deze zaak nog geheel op losse schroeven zolang men de nauw keurige plannen van de Deltacommis sie niet kent. Er komt een hoofdver keersader Noord-Zuid maar waar de dam, die de „drie eilanden" en Schou wen zal verbinden, precies komt te lig gen, is nog onbekend. En evenzeer is het onbekend de Deltacommissie heeft dit althans in het midden gela ten of die verkeersader over de dam zal moeten lopen, dan wel dat men daarachter andere wegen zal gaan aan leggen. En geldt hetzelfde niet van ae uost- Westverbinding? Komt er in het kader van het Deltaplan een vaste verbinding tussen Zijpe en Anna-Jacobapolder of zal men aangewezen blijven op de veerdienst? Voor de wegenaanleg lijkt ons dit van het grootste belang, want een vaste verbinding zal heel wat meer verkeer lokken dan verbinding met een veerdienst en dat meerdere verkeer zal zwaardere wegen eisen! Van deze twee aders, Noord-Zuid en Oost-West, is het afhankelijk hoe men de secundaire wegen moet projecteren. Het lijkt ons dan ook zeer gewenst, dat de Deltacommissie spoedig de goedkeuring van het parlement krijgt op haar plannen en dat zij dan met even bekwame spoed de situatie voor Schouwen-Duiveiand in grote lijnen schetst. Want dit eiland kan niet wach ten. Iedere dag dat men de opbouw vertraagt is teveel. Het is een niet te loochenen feit, dat de jeugd van Zeeland wegtrekt en Schouwen-Duiveland heeft hierop geen uitzondering gemaakt. Natuurlijk heeft de Reconstructie-commissie zich ook hiermee bezig gehouden en zij ziet eigenlijk maar één oplossing: uitbrei ding van het industrieel productie-ap paraat, „waarbij met name aandaent zal dienen te worden besteed aan de ontwikkeling van ambachtsbedrijven tot klein-industrieën". Als voorwaarde hiervoor stelt men: goede verkeers verbindingen, voldoende technische scholing der arbeiders en voldoende faciliteiten voor de zich ontwikkelende nijverheid. Nu moet het ons van het hart, dat alles wat in het rapport hierover ge zegd wordt, wel erg vaag is. We vin den het heel mooi, wanneer gezegd wordt, dat „de bevolking bij verdere inschakeling in het economisch proces in direct contact komt met het volle leven, terwijl ook de daadkracht zal toenemen". En: „dat dat ongetwijfeld zal doorwerken op sociaal en cultureel gebied, zodat er een levende gemeen schap ontstaat met tal van mogelijk heden tot verdere ontplooiing" maar we missen de concrete voorstellen om tot die inschakeling in het economisch proces te komen. Men suggereert, dat het er tot dusverre „geen levende ge meenschap" maar „een dooie boel" ge weest is waar haalt men dan eigen lijk die „plaatselijke initiatieven" van daan, die men wil gaan steunen, om dat die de kansen bieden op verdere ontplooiing. Naar ons gevoelen heeft de Delta commissie het meer bij het rechte eind, wanneer zij er op wijst, dat de moge-1 constructierapport is opgesteld voordat lljkheid nu open ligt, dat arbeiders in J het Deltaplan bekend werd gegeven! Drie-eilandenplan wordt uitgewerkt. Hiernaar is thans een onderzoek in gesteld, dat vrijwel beëindigd is. Het ligt in het voornemen, dat thans spoe dig met de verbetering van deze dijk vakken wordt begonnen en dat deze werken in een snel tempo zullen wor den beëindigd, opdat, in afwachting van de uitvoering van de uiteindelijke plannen, die op grond van de adviezen van de Delta-commissie zullen worden vastgesteld, in het betrokken gebied een redelijke veiligheid zal worden be reikt. Voor de uitvoering van deze verbe- teringswerken zullen de nodige voor stellen bij de Staten-Generaal worden ingediend. De Saar het dichtstbevolkte land ter wereld. NEW YORK, 18 Maart. In de laatste 20 jaar is de wereldbevolking toegenomen met ongeveer een half milliard mensen, ofwel met een kwart van de wereldbevolking in 1930. Medio 1952 werd het totale aantal wereldbe woners geschat op 2.469 millioen, en de bevolkingsdichtheid op 18 inwoners per vierkante kilometer. Ruim de helft van de wereldbevolking (1307 milli oen) leeft in Azië en bijna een zesde (399 millioen) in Europa. De bevol kingsdichtheid in Europa is met 81 inwoners per km2 gestegen, zo blijkt uit het statistisch jaarboek 1953 van de V.N. De Nederlandse inlichtingendienst van de V.N. deelt over de inhoud o.m, mede, dat Hongkong de dichtstbevolk te plaats ter wereld is met 2221 in woners per km2. Daarna volgt de Saar met 376 en dan Nederland met 320 in woners per km2. Bloedvergieten op grote schaal. Rebellen hielden zich twee nachten erg rustig. HANOI, 18 Maart. - Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen vijf dagen de Vietminh ruim 5000 man aan doden en gewonden verloren heeft. Het aantal gesneuvelden be draagt alleen al 3000. De Fransen zouden 1000 man aan gesneuvelden en gewonden verloren hebben. Te Saigon zeide men te geloven, dat de opperbevelhebber van de Vietminh, generaal Vo Nguyen Giap, bij zijn eer ste hevige aanval op de vesting Dien Bien Phoe, die duurde van Zaterdag avond tot Maandagochtend, ongeveer een van de drie divisies, waarmede hij Dien Bien Phoe belegert, heeft verlo ren. Candidaat voor voorzitter schap der Assemblee van de V.N. LONDEN, 18 Maart. De vijf lan den van het Verdrag van Brussel zijn overeengekomen de Nederlandse oud minister van Buitenlandse Zaken mr S. N. van Kleffens, die thans buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister in Portugal is, voor te stellen als candidaat voor het voorzitterschap van de algemene vergadering der Ver enigde Naties op de zitting, welke in September van dit jaar te New York wordt geopend. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen be sloten de vijf landen Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg bij besprekingen in het begin van deze week mr van Kleffens als candidaat voor te stellen bij be vriende delegaties. De huidige algemene vergadering wordt geleid door mevrouw Vijaya Laksjmi Pandit van India. DEN HAAG, 17 Maart.' Ter voorziening in de vacature van kantonrechter te Den Helder is door de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar een lijst van aan- beveling samengesteld, waarop in alpha- betische volgorde zijn geplaatst; Mr C. W. F. Pot, kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem; Mr II. Ruis, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het Arrondissement Amster dam, kantoonrechter-plaatsvervanger te Amsterdam en Mr A. Veenhoven, griffier van het Kantongerecht te Middelburg, kantonrechter-plaatsvervanger te Mid delburg. NEW YORK, 18 Maart. In de meeste landen ter wereld is de kinder sterfte in de afgelopen jaren aanzien lijk verminderd, zo blijkt uit het sta tistisch jaarboek 1953 van de V.N. Na Zweden, Hawaï en Nieuw-Zeeland is de sterfte onder kinderen in hun eer ste levensjaar in Nederland het ge ringst. In de laatste dertig jaar is de kindersterfte in Nederland met twee derden verminderd, namelijk van 74,4 per 1000 ievendgeboren kinderen tot 22,5. In België is. de kindersterfte on geveer twee maal zo hoog als in Ne derland. Het hoogste kindersterfte cijfer in Europa heeft Zuid-Slavië met 105,3. Daar sterft dus nog altijd ruim een tiende van het aantal kinderen voor het bereiken van het eerste le vensjaar. In verschillende gebieden buiten Europa is de kindersterfte veel hoger: 145 in Barbados, 140 in Aden, 134 in Chili, 116 in India, 111 in Co lumbia. Blijkens het statistisch jaarboek van de V.N. is er in Nederland één arts op elke 1200 inwoners en één tandarts op elke ,6000 inwoners. In- Nieuw-Guinea daarentegen is er slechts één arts op elke 40.000 zielen. De rebelen ondernamen Maandag en Dinsdagnacht geen aanval op de stad. Woensdagavond bereidde de be zetting, die op 14.000 man wordt ge schat, zich voor op het afslaan van een nieuwe, zware aanval. Waarnemers zeiden te geloven, dat generaal Vo Nguyen Giap de gevechts pauze van de laatste twee nachten heeft gebruikt voor net verplaatsen van zijn lichte artillerie van het.noor- den naar het zuiden of net midden. De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Navarre, heeft Woensdag bevel gegeven, dat alle be schikbare vliegtuigen moeten worden gebruikt om het omsingelde garnizoen te steunen aan de vooravond van de tweede ronde van de aanval van de rebellen op Dien Bien Phoe. Commu nistische artillerie op stellingen wer dén gebombardeerd, terwijl andere vliegtuigen voedsel en munitie boven de ingesloten vesting uitwierpen. De twee kleine vliegvelden van Dien Bien Phoe zijn door de Fransen niet te gebruiken door de beschieting door de artillerie van de rebellen. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Om trent de tunnelbouw te Velsen deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mede, dat in de zomer van dit jaar dit werk zover gevorderd zal zijn, dat begonnen kan worden de scheepvaart weg naar het Zuiden om te leggen over het voltooide gedeelte. Inmiddels is het op grond van de opgedane er varingen technisch mogelijk gebleken om de bouw met ongeveer een jaar te bespoedigen. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de internationale televisie verbinding, die gedurende ongeveer een maand acht verschillende landen met elkaar zal verbinden. In totaal zullen tussen 5 Juni en 4 Juli ongeveer twintig uitzendingen, waarvan één uit Nederland, plaatsvinden. De signalen zullen worden overgebracht door middel 'van straalzenders. De apparatuur van de P.T.T. voor deze „linkverbindingen" wordt thans gereviseerd in de werkplaatsen van Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum. Chr. Bond van Meubileringspatroons Plannen voor Nat. 'Vakschool hebben vastere vorm gekregen AMERSFOORT, 18 Maart. Moeten we ook in de bedrijven, die zich met de verkoop van meubelen en het inrichten van de woning bezighouden, in de richting gaan van verkoop of afbetaling? Deza vraag werd heden aan de orde gesteld op de alg. vergadering van da Chr. Bond van Patroons in de Meubileringsbedrijven, die te Amers foort gehouden werd. De secretaris hield een inleiding aan de hand van een rapport, dat de Stichting Propaganda Woninginrichting over deze materie heeft uitgebracht. Hij kwam daarbij tot een bevestigend antwoord. De secretaris, de heer C. Brouwer uit Vlaardingen zei, dat de branches, die werken met het een of andere af- Ingezonden Mededeling (Adv.) TOKIO, 15 Maart. Bijna vierhonderd duizend Japanse onderwijzers hebben vandaag betogingen gehouden als protest tegen twee wetsontwerpen van de rege ring, die tot doel hebben de politieke ac tiviteit van onderwijzers te beperken. De minister van Onderwijs heeft ver klaard dat onderwijzers in vele delen van het land de klaslokalen gebruiken voor het verspreiden van communistische pro paganda. de grote industriële centra gaan wer ken en toch op de eilanden blijven wonen. En dat, bij een groter bevol kingsoverschot in bepaalde streken, de kans op vestiging van industrieën aan wezig is. Hierachter schuilt meer wer kelijkheidszin dan achter het kunstma tig opvijzelen van ambachtsbedrijfjes. Maar men moet er bij zeggen: het Re- E kranten in de Sowjet-Unie hebben veel ophef gemaakt van de „schitterende over winning", die de communistische partij Zondag j.I. heeft geboekt, toen het Russische volk naar de stembus was geroepen voor de ver kiezing van de Centrale Commis sie, een instelling die men heel in de verte kan vergelijken met ons parlement. Natuurlijk waren er slechts communistische candidaten, maar ieder, die zijn bezwaren tegen de partij wilde kenbaar maken, kon dat doen door een streep te geven door zijn biljet of helemaal niet te stemmen. Maar dat heeft slechts één op de 5000 kiezers gewaagd: 99,98 pet van het totaal aantal kie zers is opgekomen of in getallen uitgedrukt: 120.321.192 mensen heb ben door hun stem hun sympathie betuigd met de gang van zaken. Is dat niet een „schitterende over winning"? Natuurlijk kan men over dit alles de schouders ophalen en lachen over de wijze waarop de Sow jet-pers de lof trompet steekt over deze „echt vrije en democratische verkiezingen". Men kan de cijfers in twijfel trekken, ook al zijn deze dan gewaarmerkt door Kroesjef zelf, een der zeer groten uit het Sowjet-presidium. En men kan op de angst wijzen, die ongetwijfeld de gewone man ervan weerhoudt op eni gerlei wijze zijn ontevredenheid tot uitdrukking te brengen. En misschien is het wel zo, dat die ene op de vijf duizend, die niet is opgekomen of zelfs een kras door zijn stembiljet heeft ge haald, duchtig aan de tand zal worden gevoeld door minder zachtzinnige poli tiemannen. Maar tochtoch moet men niet proberen alle waarde aan deze cijfers te ontzeggen. Stel eens dat men in Rusland werkelijk vrije democratische verkiezingen zou kunnen organiseren met communistische candidaten en ook candidaten van andere partijen, dan zou wel eens kunnen blijken, dat de partij van Malenkof veruit aan de 99.98 pCt. spits zou gaan. Vijf en dertig jaren op voeding in communistische geest heb ben zeker hun werk gedaan en heb ben een volksgeest tot aanzijn geroe pen, die eerder tevreden dan ontevre den is met het regiem van thans! Er zijn wel eens lieden die het laten voor komen of er maar een klein beetje hulp van buitenaf nodig is om het Sowjet-volk tot opstand te brengen het is naar ons gevoelen een domme en uiterst gevaarlijke redenering. Dit alles klemt temeer nu Malenkof de door Stalin zo strak gehouden teu gel enigszins laat vieren. De jongste benoemingen geven daarvan onom wonden blijk. Tot minister van Kun sten en Wetenschappen is een man be noemd, Georgi Alexandrof, die door Stalin als een „ketter" was weggezui verd. Alexandrof had voor de oorlog een wijsgering hoek geschreven, waar voor hij de Stalin-prijs ontving. Maar niet lang daarna werd hij gedwongen die prijs terug te geven, want men had ontdekt dat in het boek teveel aan dacht werd besteed aan de Westerse wijsbegeerte. Direct na Stalins dood keerde hij terug in het openbare le ven, kreeg hoge opdrachten en een maand geleden werd hij zelfs onder scheiden met de orde van Lenin, de hoogste onderscheiding die de Sowjet- Unie kent. En deze man staat nu aan het hoofd van alle radiostations, van alle staatsdrukkerijen en uitgeverijen enzovoorts! Niet minder indruk heeft trouwens de benoeming van Eugene Varga ge maakt, die opnieuw de eerste econo mische raadsman van het Kremlin ge worden is. Ook onder Stalin bekleed de deze Hongaar deze functie, maar toen hij zeven jaar geleden beweerde, dat er geen sprake van was, dat de Ver. Staten ten onder zouden gaan aan een economische crisis en dat de eco nomische grondslag van het commu nisme het kapitalisme is, toen werd 't Stalin te bar. Hij moest zijn „dwalin gen" herroepen en sindsdien hoorde niemand meer iets van hem. Tot nu, nu hij weer in zijn oude functie is her steld! V Dit alles kan niet nalaten bij de Westerse wereld de indruk te wekken, dat er toch wel iets aan het verande ren is achter het ijzeren gordijn en dat de politiek van Malenkof toch wel wezenlijk verschilt van die van zijn voorganger. En hoe sterk moet die in druk dan wel niet zijn in Rusland zelf, waar men al deze dingen van meer nabij en intenser meemaakt! Op het gebied van de binnenlandse politiek doet Malenkof het zo slecht niet. Het hoge stemmencijfer is heus niet alle maal schijnLaat men zich daarin niet vergissen. betalingssysteem een steeds groter deel van de koopkracht tot zich trekken. Doet men hieraan niet mee, dan zal dat de omzet in meubelen en woning textiel ongunstig beïnvloeden. De meu- belhandel levert duurzame consump tie-goederen, die zich zeer goed lenen voor verkoop tegen betaling op lange re termijn. Men zal dus ondanks de be zwaren wel in deze richting moeten gaan, maar met de grootste voorzich tigheid. Een bij deze branche aange bracht consumptief-crediet-systeem zal gebruikt moeten worden. Er zijn daarbij enkele punten, die beslist in acht genomen moeten wor den. De beoordeling van de credietaan- vrage zai b.v. door een ander dan de verkoper moeten geschieden. Ook moet worden gejocht naar een systeem, waarbij niet de detaillist het risico van de credietveriening draagt. Hoe aan trekkelijk daarom een eigen instituut van de handel ook lijkt, het zal voor deliger en beter zijn een bank voor de financiering te interesseren. Tenslotte wees spr. er op, dat de ko per natuurlijk de kosten van de cre dietveriening moet dragen, doch dat 't nooit de bedoeling mag zijn uit deze credietveriening extra winst te slaan. Enkele grote firma's in ons land den ken daar anders over en verdienen dik aan hun verkoop op afbetaling. In de discussie bleek Wel, dat de ver gadering over het algemeen niet en thousiast was voor een credietsysteem, maar dat men van oordeel was tot be houd van de omzet deze weg wel te moeten inslaan. Als de Stichting een concreet project heeft gemaakt, zal dit aan de bond worden voorgelegd. VAKOPLEIDING. Het plan tot oprichting van een Na tionale Vakschool bleek vastere vor men te hebben aangenomen. De school zal worden ondergebracht in het Am bachtscentrum bij het Rotterdamse Groothandelsgebouw. Dit centrum zal de opleiding en research voor verschil lende ambachten ter hand nemen. Of ook voor de patroons algemeen verbindendverklaring van deelname aan het verleden jaar opgerichte be drijfspensioenfonds zal worden aange vraagd, moet nader worden bekeken. Als het S.E.R.-advies over de ouder domsvoorziening het tot wet weet te brengen, moeten de werkgevers nu toch al meedoen aan deze regeling. De voorzitter, de heer E. van Tel lingen uit Zeist, werd bij acclamatie herkozen. De zomervergadering van de bond zal op 29 en 30 Juni worden ge houden te Middelburg. Een voorstel van de afdeling Gro ningen om te komen tot instelling van een bondsfonds, waaruit de le den een uitkering zouden kunnen krijgen bij ongeval, ziekte e.d., zal door een speciale commissie worden bestudeerd. Een minderheidsvoorstel van deze afdeling om niet mee te werken aan de invoering van de werkclassificatie werd verworpen. Het vorige jaar werd bij de aanvaar ding van de C.A.O. 'juist besloten, wel medewerking te verlenen aan deze wetenschappelijke functie waardering der werknemers.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3