IORDANIE NEEMT VEILIGHEIDSMAATREGELEN C=vd,nöddQ=J Wetsontwerp ouderdomsvoorziening vergt veel tijd Minister Wilson keert zich tegen McCarthy De Overheid, het gezin en de werkende vrouw PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 19 MAART 1954 Na de overval te Beersjeba Invlieger Lynch verongelukt Verantwoordelijkheid van de hand gewezen China en de V eiiigheidsraad Eerste Kamer Werkgelegenheidspolitiek is Rijkszaak Stevens krijgt steun Communisten buiten de wet A.R.-vrouwen trokken naar Utrecht Vergadering Scevar was goed bezocht Ditgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen; Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2736 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W* F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. kunt U in 't Zeeuwse Plakkebord lezen over hetgeen de gemeente^ Gorssel nog van plan is te doen' voor Bruinisse. Want Gorssel laat Bruinisse nog niet in de steek en dat is hartverwarmend. De Brunissenaren en ook al die andere inwoners van getroffen gemeenten wacht nog een massa werk en het is een geluk dat men dit ook nog elders in het land begrijpt. Prins Bernhard diep getroffen FORT WORTH, 18 Maart - „Het besturen van een vliegtuig i niet gevaarlijker dan het berijden van een paard; het doorbreken van de ge luidsbarrière was niet gevaarlijker dan vliegen in een toestel waarmee lijn diensten worden onderhouden". Prins Bernhard antwoordde dit gisteren aan journalisten, die hem commentaar vroegen op de Nederlandse uitspraken, dat hij zich enigszins in acht diende te nemen en zijn leven niet in de waag schaal moest stellen. Weinige uren later meldde U.P., dat de 33-jarige invlieger Joe Lynch was omgekomen met hetzelfde straal vliegtuig, waarmee de Prins en hij tweemaal de geluidsgrens, in duik vlucht, hadden overschreden. Lynch zou een demonstratie geven met de Sabrejet. Onmiddellijk na de start liet hij het vliegtuig een scheren de beweging maken. Daarbij raakte een vleugelpunt de grond. De invlie ger werd uit de cockpit geslingerd; hij was op slag dood. Het vliegtuig sprong uit elkaar. Prins Bernhard heeft uitdrukking gegeven aan zijn leedwezen over de dood van Lynch. „Ik ben diep getroffen door het be richt van zijn dood", aldus de Prins. „Hij was een van de beste piloten met wie men mij heeft laten vliegen". Prins Bernhard zeide, dat er geen enkele overeenstemming was tussen de vlucht die hij Zaterdag met Lynch had gemaakt en die waarbij Lynch is omgekomen. De Prins en Lynch had den Zaterdag op grote hoogte een wei nig gestunt. Lynch stuntte zijn laatste vlucht op zeer geringe hoogte, aldus de Prins. AMMAN, 18 Maart De regering van Jordanië heeft aile verant woordelijkheid voor de overval op de autobus in Israël, waarbij elf mensen werden vermoord van de hand gewezen. De Jordaanse premier dr Fawzi Moelki heeft besloten veiligheidsmaatregelen te treffen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Hij heeft gesproken met de com mandant van het Arabische Legioen, luitenant-generaal Glubb Pasja. Op het bureau van de premier van Jordanië heerste vandaag een grote bedrijvigheid. Hij kreeg bezoek van ministers en leden van het defensie comité en de minister van buitenlandse zaken besprak de toestand met de di plomatieke vertegenwoordigers van Arabische en andere landen. TEL AVIV Het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken heeft vandaag een verklaring uitgegeven waarin Jordanië thans officieel ver antwoordelijk wordt gesteld. De ver klaring zegt ondermeer: „Uit alle ge gevens blijkt, dat de schandelijke aan slag werd gepleegd door uit Jordanië afkomstige militairen". Met politiehonden is men vandaag het spoor nagegaan van de bende, die de overval pleegde. Volgens de Isra ëlische politie leidt het spoor naar de Jordaanse grens. Waarnemers der V.N. proberen thans de weg te reconstru eren, die de aanvallers na hun overval hebben ingeslagen. Anderhalf jarig meisje in bedje gestikt AMSTERDAM, 18 Maart Een meisje van Negentien maanden van 'n familie in de P. C. Hooftstraat te Am sterdam, dat in een tuigje in haar bed je was vastgebonden, is door verstik king om het leven gekomen. Lodge zal desnoods het Veto gebruiken NEW YORK, 18 Maart De Ame rikaanse afgevaardigde bij de Verenig de Naties, Henry Cabot Lodge, heeft op een persconferentie verklaard, dat hij er niet voor zou terugschrikken het Veto te gebruiken als dat nodig zou zijn om te voorkomen, dat China een zetel in de Veiligheidsraad krijgt. Hij dacht evenwel niet, dat zulks nodig zou worden. AMSTERDAM, 18 Maart De 45- jarige Weduwe A. A S. is gisteravond door gasverstikking in haar woning aan de Jacob van Lennepstraat te Am sterdam om het leven gekomen. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 18 Maart „Ik zal mijn uiterste best doen om zo spoedig mogelijk met een wetsontwerp inzake de definitieve ouderdomsvoorziening te komen, maar heb geen overspannen verwachtingen omtrent het tijdslimiet. Het Kabinet heeft zijn standpunt over het S.E.R.-advies nog niet bepaald. Het zal niet zo eenvoudig zijn om dit advies in een wetsontwerp te verwerken. De heer Oosterhuis heeft van het S.E.R.-advies gezegd dat het een com promis was op hoog niveau. Beter is het echter te spreken van een synthese", zo zei Minister Suurhoff gisterochtend in de Eerste Kamer tijdens de ver dediging van zijn begroting van Sociale Zaken. De minister wenst niet te voldoen aan de gedachte van prof. Molenaar (V.V.D.) om de gehele sociale verze kering overhoop te halen, voordat dit ontwerp wordt ingediend WERKGELEGENHEID. Uitvoerig heeft Minister Suurhoff de aanvullende werkgelegenheid ge sproken. Er is momenteel een zekere spanning op de arbeidsmarkt, in het bijzonder in de bouwnijverheid, maar de bewindsman ontkende dat dit een gevolg zou zijn van een bewuste werk gelegenheidspolitiek. Moeilijkheden zullen er altijd wel blijven, maar in iedere geval is de tijd dat er mens onterende toestanden waren lang ver vlogen. Dat men op de aanvullende werkgelegenheidsobjecten dezelfde lo nen heeft als in het vrije bedrijf is een nadeel, omdat dan de automatische prikkel om normale arbeid te verrich ten ontbreekt. Het voordeel is echter veel groter: de werkloze krijgt een lit nswaardig bestaan. Verschillende Kamerleden hebben gepleit voor een verkorting van de ar beidstijd. Op de lange duur zal er wel een korte werktijd tot stand komen, maar dat is dan een teken van voor spoed, aldus Minister Suurhoff. Een wettelijke regeling om het be drijfsleven te dwingen oudere ar beidskrachten in dienst te nemen zal er niet komen. REORGANISATIE D.U.W. Er was van verschillende kanten critiek geoefend op het feit, dat de Provinciale Besturen er bekaaid afko men bij de reorganisatie van de D.U.W. En men bepleitte de inschakeling vaii de provincies bij de aanvullende werk gelegenheidspolitiek. De minister ver klaarde dat er naar een oplossing wordt gezocht. „Het moet zo zijn", al dus de bewindsman, „dat ik kan optre den als de provincies in gebreke blij ven om een aantal werkgelegenheids objecten ter hand te nemen". De werk gelegenheidspolitiek is rijkszaak. De minister moet daarvoor de verantwoor delijkheid dragen. En dat kan niet als de bevoegdheden der Provinciale or ganen te groot zijn. LEERPLICHT VOOR 14-JARIGEN. Staatssecretaris van Rhijn heeft nog medegedeeld dat er een gedeeltelijke leerplicht voor 14- en 15-jarigen zal komen, die voorbestemd zijn voor de fabriek. Er is gebroken met de gedach te van volledig verplicht onderwijs. Er zal een zgn. „part-time" onderwijs worden gegeven. Dit onderwijs zal meer gericht zijn op de vorming van de persoonlijkheid dan op het aankwe ken van kennis. Initiatief en verant woordelijkheidsbesef komen op de voorgrond te staan. Ook zal aandacht geschonken worden aan de lichamelij ke opvoeding. Binnenkort zal er op dit terrein wel iets bereikt zijn. Het gaat hier om 60.000 14- a 15-jarigen. De kosten worden geschat op 5 millioen galden. Tenslotte deelde de staatssecretaris nog mede, dat de regering denkt aan een vacantie van 18 dagen voor jeug dige arbeiders en dat de loongrens voor de sociale verzekering op 6.000 ge bracht moet worden. Na korte replie ken werd de begroting z.h.s. aangeno men. Volgende week komt de Eerste Kamer weer bijeen om de begrotingen van Oorlog en Marine en Maatschappe lijk Werk te behandelen. Volgens Israëlische officieren is het mogelijk, dat de aanval is ge pleegd door Arabische stamleden, die onder leiding stonden van geoefende guerilla's. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft zijn diplomatie ke vertegenwoordigers in Londen, Washington en Parijs opdracht gege ven de drie Westelijke mogendheden op de hoogte te brengen van de „oor logsdaad" van de Jordaanse regering, aldus wordt uit Tel Aviv vernomen. Het is nog niet bekend of Israël de Veiligheidsraad zal vragen handelend op te treden of dat het een dergelijk verzoek van de kant van de drie Wes telijke mogendheden zal afwachten. V.S, gaan voedselpakketten naar West-Europa zenden WASHINGTON, 18 Maart Het hoofd van de Amerikaanse organisatie voor werkzaamheden in het buiten land (F.O.A.), Stassen, heeft medege deeld, dat de V.S. van plan zijn in het komende belastingjaar gratis voedsel pakketten naar West-Europa te zen den, waar meer dan vijf millioen be hoeftige gezinnen van zullen profite ren. In het Stadion te Amsterdam werd Woensdagmiddag de voetbal wedstrijd gespeeld voorlopig Ne derlands elftal tegen het elftal van de Engelse combinatie (profs), welke door de gasten met 21 werd gewonnen. Een zeer mooie Engelse aanval op het Nederlandse doel werd beslo ten met een hard schot van links binnen Haynes, dat Steiger te machtig was en de stand gelijk maakte (11). V.l.n.r.: Logie, Tebak, Haynes, Klaassens en Terlouw. WASHINGTON, 18 Maart - Senator McCarthy krijgt steeds meer verwijten naar zijn hoofd ge slingerd. Vandaag heeft de Ameri kaanse minister van defensie, Char les Wilson, verklaard, dat hij geloof hecht aan het legerrapport, waarin McCarthy en zijn rechtskundig raadgever Cohn, ervan beschuldigd worden op de een of andere manier vrijstelling voor dienstplicht te heb ben gezocht voor David Shine, een andere medewerker van McCar thy's ondercommissie. Wilson zei bovendien dat McCarthy's tegenbeschuldiging, dat de minister voor het leger, Stevens, zou hebben gepoogd, de onderzoekingen van Mc Carthy's senaatscommissie naar ande re delen der weermacht af te leiden, „nimmer in overeenstemming met de waarheid is geweest". Wilson verklaarde verder, dat uitge sproken communisten bij de strijd krachten worden ontslagen. Er zijn echter grensgevallen, die moeilijkhe den opleveren. Wilson ontkende dat het leger communisten zou „vertroete len". Hij heeft het volste vertrouwen in Stevens. De bewering van McCar thy, dat de overheid niet bekend was met gevallen van communistische in filtratie, noemde hij onjuist. McCarthy kreeg nog van andere zij de de wind van voren. Te New York verklaarde de voorzitter van de demo cratische partij, Stephen Mitchell, dat „politieke extremisten" trachten Ame- Irikanen tegen Amerikanen op té zet- ten door het gevaar van de zijde van 't internationaal communisme te over drijven. Door het werk van deze groep komt de Rooms Katholieke kerk in een kwaad daglicht te staan, zei Mitchell. Vele niet-katholieken menen dat ka tholieken vooraan staan in de rijen van hen „die geloven, dat het doel de mid delen heiligt". McCarthy zelf is Rooms Katholiek. McCarthy, deze verklaring horend, gaf als commentaar: „Het is onjuist en on-Amerikaans, dat het hoofd van een politieke partij opzette lijk poogt religieuze kwezelarij te ver wekken". Inmiddels is een juridische subcom missie uit het Amerikaanse Huis van afgevaardigden vandaag begonnen met de behandeling van voorstellen om de communistische partij buiten de wet te stellen. „Wij zijn vastbesloten in deze zitting van het congres een alomvat tend wetsvoorstel af te handelen", zo verklaarde de republikeinse voorzitter van de subcommissie, Graham. Het is de eerste maal, dat een wetgevende commissie uit het Huis zich bezig houdt met voorstellen, die er uitsluitend op zijn gericht om het communisme als politieke beweging in de V.S. buiten de wet te stellen. HANOI, 19 Maart De Franse strijdkrachten in Indo-China hebben Fhoeong Khe, zestig km ten Zuiden van Hanoi, ontruimd, aldus meldt het Franse opperbevel. Na een zware artilleriebeschieting slaagden de Fransen er in het garni zoen onder bescherming van een rook gordijn terug te trekken op Pholy, zes km verder naar het Zuiden. Woensdag waren er nog versterkingen naar Phoeong Khe gezonden. (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 18 Maart Honderden vrouwen hebben vandaag in Utrecht de conferentie van het Landelijk Stu diecentrum van Vrouwelijke Anti- Revolutionnairen bijgewoond. De pre sidente van „Scevar", mevrouw dr F. T. Diemer-Lindeboom, constateerde, dat voor het eerst in de geschiedenis zo veel A.R.-vrouwen op een politieke vergadering bijeen waren. Daar de partij thans 75 jaar bestaat, kan van overhaasting in dit opzicht dus niet gesproken worden. Na haar' openings woord verleende zij het woord aan de heer H. Algra, lid van de Eerste Ka mer, die sprak over: „Overheidsbe moeiing in verband met het gezin". De heer Algra zei, dat thans een phase is ingetreden, waarbij allerlei functies, die vroeger uitsluitend des gezins waren, over vele organen als kleuterscholen, huishoudscholen, jeugdverenigingen e.d. zijn verdeeld. Met deze ontwikkeling valt nu samen een groeiende overheidsbemoeiing-met het gezinsleven. Spr. toonde aan, dat deze bemoeiing, vooral voor zover ze valt op het terrein van de sociaal-economische politiek, sterk normerend werkt. In de sfeer van de loon- en prijspolitiek b.v. wordt steeds gesproken over „het nor male gezin", een term die ontleend is aan de statistiek en waarmee een vol komen fictieve grootheid wordt aange duid. Toch wordt alles op de minimum behoefte van dit reëele gezin afge stemd. In het gezins-inkomen wordt geen ruimte gelaten voor het offer aan kerk en charitas, voor het sparen voor de kwade dag. Ook uit de op de sta tistische behoefte gebaseerde woning bouw blijkt deze normerende tendenz. Naast de normerende komt de be schermende taak van de overheid op de voorgrond. Ook hier kan men niet zonder meer zeggen: dat is fout. Maar ook hier dreigen gevaren, b.v. als de overheid bij de kinderzorg gaat doen wat in de eerste plaats op het terrein van de familie en de kerk ligt. DE GROTE VRAAG. De centrale vraag is nu: hoe behoudt het gezin in deze tijd een zodanig com plex van functies, dat het ideaal een „liefde-gemeenschap" te zijn kan wor den bereikt. Voor de oplossing van de- Geen telkaarten Duitse grens meer aan BONN, 18 Maart Reizigers naar de Bondsrepubliek zullen binnenkort aan de Duitse grensposten niet meer geplaagd worden met „telkaarten", waarop zij hun levensloop moeten biechten. Tot dusverre moest iedere buitenlander, die de Duitse grens over ging een „inreiskaart" invullen. Bij de uitreis was er een soortgelijke proce dure die soms zeer lange wachttijden vergde. In enkele regels melden wij nog DAT de leden van de Mid delburgse buurtvereniging 't Zand, die gisteravond in het Schuttershof bijeen wa ren op een paar genoeglijke uren kunnen terugzien. Ge heel door eigen krachten werd onder leiding van de heer A. Caljouw een uitste kend programma afgewerkt. Mevrouw Krijger bracht op uitstekende wijze enkele klassieke liederen ten geho re, begeleid op de piano door de heer J. den Hollander. DAT ook de buurtvereni ging Veerseweg te Middel burg haar leden een zeer ge slaagde avond heeft aange boden in de „Goude Poorte". Ook deze avond werd ge heel door verzorgd. eigen krachten DAT enkele vrouwen van zeevarenden van de Kon. Rotterdamsche Lloyd het initiatief hebben genomen tot een handwerkactie van Lloydvrouwen ten behoeve van Ouwerkerk. De bedoe ling van deze actie is, dat wanneer de huizen in het dorp weer kunnen worden betrokken, in ieder gezin namens de Lloydvrouwen een verrassing in de vorm van een eigengemaakte handwerk of iets dergelijks kan worden gebracht. DAT de Ned. Herv. Meis jesvereniging „Dorcas" te Veere onder leiding van me vrouw S. C. Otte-Helmstrijd haar jaarfeest in het Schot sehuis heeft gehouden. Na het jaarverslag werden op vlotte wijze enkele toneel stukjes en voordrachtjes voor het voetlicht gebracht. DAT voor de afdeling Middelburg van de N.C.V.B. mevrouw prof. dr G. H. J. van der Molen een lezing heeft gehouden over het on derwerp: „Wij Christenen en de komende wereldorde". De leiding van deze avond berustte bij mevrouw R. Blauw-Mulder. DAT het Groene Kruis uit Zonnemaire, dank zij een gift uit Zwitserland, over kan gaan tot het stichten van een wjjkgebouw met een zusterhuis. Ook zal aan dit wijkgebouw een badhuis verbonden worden. De raad van Zonnemaire voteerde voor dit doel 15 mille. DAT te Oosterland 30 Maart 46 woningwetwonin gen zullen worden aanbe steed. Dit betekent het be gin van de herbouw van het dorp, het eerste op Schou- wen-Duiveland. DAT op 23 Juni a.s. in Zierikzee de gemeenteraads verkiezing gehouden zal worden. De candidaatsstel- ling is bepaald op 11 Mei. ze vraag, die vooral op politiek terrein ligt, zijn we allen verantwoordelijk. Het is daarom van het grootste belang, dat de vrouw, die hierbij zo nauw be trokken is, ook in onze partij in volle rechten meespreekt, zo besloot de heer Algra. Er volgde een geanimeerde gedach- tenwisseling. DE WERKENDE VROUW. Stond in de ochtenvergadering dus het gezin in het centrum, 's middags werd aandacht gevraagd voor de wer kende vrouw. Er was geen inleider om het onderwerp „Gelijk loon voor ge lijke arbeid" te behandelen. Dat ge beurde door een forum van acht vrou wen onder leiding van de presidente. Dit podiumgesprek was uitermate inte ressant. Enkele huisvrouwen, een pre- dikants-assistente, een psychiater, een maatschappelijk werkster en anderen debatteerden naar aanleiding van vra gen uit de zaal. De presidente stelde in een korte in leiding vast, dat de kwestie van gelijk loon bij gelijke arbeid voor man en vrouw tot de politieke vragen van de dag behoort. Zo ligt b.v. een verdrag van het Int. Arbeidsbureau over deze materie ter ratificatie bij de Neder landse regering en deze zaak zal bin nenkort ook in het parlement spelen. Wat de principiële kant van de zaak betreft werd opgemerkt, dat de Bijbel hier natuurlijk geen vaste richtlijn geeft, maar dat daarin wel overal de roep om gerechtigheid, ook om sociale gerechtigheid weerklinkt. Toegegeven werd, dat deze zaak slechts leeft bij een klein deel van de 450.000 onge huwde wérkende vrouwen, n.l. alleen bij de ouderen die ook graag een eigen thuis willen hebben. Voorts werd op gemerkt, dat de vrouwen meer behoor den mee te leven in de vakbeweging, opdat ook daar de roep van „gelijke betaling" weerklank zal vinden. De stelling, dat de werkende vrouw minder behoeften zou hebben dan de man werd afgewezen. De kamerhuren zijn hoog; na een vermoeiende dagtaak kan ook de zelfstandige vrouw niet al haar huishoudelijk werk als b.v. de was zelf doen. Bijzonder schrijnend achtte men, dat het verschil in belo ning steeds groter wordt, naarmate de vrouw ouder wordt. Juist dan zijn haar behoeften groter en deze gang van za ken betekent voor haar ook een laag pensioen CIJFERS Vele motieven van werkgeverszijde tegen gelijke beloning werden met de cijfers in de hand ontzenuwd. Het ziektecijfer b.v. is voor de vrouw wei nig hoger dan voor de man. Slechts de helft van de vrouwen geniet een ver vroegde pensionnering. Wel was men het er over eens, dat de gelijke belo ning voor de vrouw slechts zeer ge leidelijk kan worden ingevoerd, gezien de ernstige economische consequenties, die dit meebrengt. Deze eerste grote politieke vrouwen- vergadering in een tot de laatste plaats gevulde zaal er waren naar schat ting 400 deelneemsters mag zeker geslaagd worden genoemd. Ongetwij feld zullen bijeenkomsten als deze een stimulans zijn voor een actiever mee leven van de vrouw op politiek ter rein. DE BILT ZEGT: RUSTIG WEER. DE BILT, 18 Maart In de ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Wei nig wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.45 u., onder 18.52 u. Maan op 20.26 u., onder 6.31 u. Hoogwater Zaterdag 20 Maart: Vlissingen: 2.30 u. 1.94 m., 14.53 u. 2.05 m. Terneuzen: 3.01 u. 2.12 m., 15,19 u. 2.23 m. Wemeldinge: 4.21 u. 1.55 m., 16.40 u. 1.75 m. Z'erikzee: 4.06 u. 1.28 m., 16.31 u. 1.46 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1