T ZEEUWSE PLAKKEBORD Burgemeester van Zierikzee kan inwoners gebieden huis te verlaten Herbeplanting Schouwen-Duiveland kost meer dan een millioen JEUGDLEIDSTER VOOR OOST ZUID-BEVELAND J Prov* Staten accoord met midden weg door Braakman* Maar de Dienst Herverkaveling neemt een groot deel voor zijn rekening Opbouwende nfl 'ïliddenstand Toch meer subsidie voor Zeeuws Drankweer Comité Presentiegeld Statenleden te hoog of te laag? Raad van Katteadijke besprak grenswijziging. Bij dreigende vloed Dodelijk ongeval te 's-Gravenpolder. Donderdag i8 Maart 1954 pagina 2 Streekjeugdraad opgericht Met ingang van 29 Maart a.s. zal mej. C. J. v. d. Klift uit Amsterdam worden aangesteld als jeugdleidster in Oostelijk Zuid-Beveland, voor dit werk omvattend de gemeenten Rilland-Bath, Krabbendijke, Waarde en Kruiningen. Zij wordt in dit gebied jeugdleidster vanwe ge de Ned. Herv. Kerk en zij heeft als speciale opdracht het jeugdwerk, dat vooral door en na de ramp met moeilijkheden te kampen heeft, weer op gang te hel pen en zo mogelijk uit te breiden. Ook de training van het kader behoort tot de taak van mej. Van de Klift. De nieuwe jeugdleidster heeft haar opleiding ontvan gen aan de C.I.C.S.A., de school voor maatschappelijk werksters in Amsterdam, tij dens welke opleiding zij zich heeft gespecialiseerd als jeugdleidster. Daarna,is zij enige tijd werkzaam geweest op het bureau van de lande lijke Hervormde Jeugdraad in Amsterdam. Mej. Van de Klift zal zich voorlopig ves tigen in Krabbendijke. Haar benoeming moet nog offi cieel worden goedgekeurd door de Classis Goes van de Ned. Herv. Kerk. In verband met deze be noeming is een tijdelijke commissie, die sedert een half jaar besprekingen heeft gevoerd over de aanstelling van een jeugdleidster, omge zet in een Streekjeugdraad voor Oost Zuid-Beveland. In deze commissie hebben uit #lle vier gemeenten afge vaardigden van de plaatse lijke kerkeraden en van de jeugdraden zitting, alsmede vertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters van C.J. M.V. en C.J.V.F. Voorzitter van deze Streekjeugdraad is ds G. den Boer uit Waarde. Mej. Wika M. A. de Vlieger is secretaresse en de heer M. Wondergem uit Kruiningen is penningmeester. Verder maken deel uit van de raad mevr. E. Dek uit Kruinin gen, de heren J. P. Walra ven en C. G. Lobbezoo, bei den uit Rilland-Bath, J. J. Straub uit Waarde, M. Schouten en J. Koster uit Krabbendijke en G. de Voogd uit Goes voor het C. J.M.V. Kcrkwcrve herstelt zich. Langzaam maar zeker komt het leven in Kerkwer- ve weer op gang. Er zijn nu ongeveer 15 gezinnen terug gekeerd en twee aannemers zijn druk bezig met het her stel der huizen. Drinkwater wordt nog steeds per tank-, wagen aangevoerd. De la-ui- denier heeft zijn winkel weer helemaal in orde. Het wederopbouwplan bevindt zich in een vergevorderd stadium. Burgemeester Francke heeft goede moed, dat nog in 1954 de eerste nieuwe woningen betrokken kunnen worden, hetgeen dus voor enkele gezinnen het einde van de evacuatietijd zal betekenen. TS ort na elkaar heeft ons blad twee artikelen ge- 7V bracht over het christelijk onderwijs. Artikelen die tegelijk herinneringen waren aan wat het voor geslacht een eeuw geleden tot stand wist te brengen. Wij, die het christelijk onderwijs als de gewoonste zaak der wereld zijn gaan beschouwen kunnen ons bijna niet voorstellen wat daarvoor nodig is geweest. Wat was het meer dan honderd jaar geleden in Goes moeilijk om te komen tot de oprichting van een chris telijke lagere school! Welk een enorme weerstanden moesten worden overwonnen, voordat de eerste kin deren konden worden toegelaten. Zonder de overtui ging, dat het moest, zonder het geloof, dat hier een opdracht lag, zouden die mannen hun pogingen nooit hebben opgegeven. Maar zij begonnen, toen het niet anders kon, zonder toestemming. Al hun geld (en dat was heus niet veel) gaven zij voor die school. Kijk ook naar Wissekerke, waar de christelijke kleuter school morgen haar eeuwfeest gaat vieren. De om standigheden lagen hier geheel anders, maar is het niet om er stil van te worden, dat daar een man ge heel uit eigen middelen een kleuterschool stichtte, waarin de kinderen van Jezus zou worden verteld? Het geslacht van onze dagen vindt kennis der historie overbodige ballast. Velen accepteren zonder erbij na te denken en zonder enige dankbaarheid hetgeen ook op het gebied van het christelijk onderwijs in de vorige eeuw tot stand kwam, als een vanzelfsprekend ipts. Nu de oudste christelijke onderwijsinrichtingen in onze provincie gaan jubileren past het ons met grote eerbied en dank aan God het pionierswerk van dit voorgeslacht te gedenken'. Ingezonden Mededeling (Adv.) 103-jarige. Vandaag hoopt de heer Plattelandsjongeren v^a^diïtChhidin- hadden prettige avond ken. Hij geniet nog een goe de gezondheid. Opa Kip is de oudste inwoner van Zee land. De christelijke plattelands- jeugd van de Bevelanden heeft in Goes zelf voor een goede ontspanningavond ge zorgd. De afdeling Noord- Beveland kon een welver diende pluim in ontvangst nemen voor de prestaties der leden: accordeonmuziek en jodelliedjes. En de jonge lui van Zuid-Beveland kwa men met een pianoduo voor het voetlicht. Er werd ook een zangconcours gehouden, waaraan alle afdelingen meewerkten. De „koperen long" kreeg het hoogste aan tal punten. Enkele films werden vertoond en enige schetsjes werden ten beste gegeven. „Wie doet dat uit de doeken?" was een ge slaagd programma-onder deel Enkele bussen met jonge plattelanders gaan op 27 April a.s. naar Alphen aan de Rijn, waar de lande lijke bondsdag gehouden zal worden. NOTBERT U Middelburg: Zaterdag avond a.s. 1 uur Bogardzaal: Jaarvergadering C.P.M.B., afd. A en B en C.J.B.T.B. St. Maartensdijk: Vrijdag morgen 10 uur: Raadsver gadering. Kapelle: Vrijdagavond half 8 C.J.M.V.-gebouw: Jonge Kerk. Na lange tijd kan Ouwer- kerk weer de kraan van de waterleiding open draaien. Door de kreek is een plas tic-buis gelegd en vanaf dat punt liggen andere buizen. Al is er dan water, daarme de is Ouwerkerk er nog niet. Er moet nog een enorme massa puin worden opge ruimd, voordat met de her bouw kan worden begonnen. De gemeente kan daarover niet vrij beschikken, aange zien het puin eigendom is van de verschillende inge zetenen. Het gemeentebe stuur heeft nu verzocht om machtiging voor het oprui men, als er geen prijs op 't puin wordt gesteld. Een derde bericht uit Ouwer kerk. Dat gaat over het or gel der Herv. Kerk. Het is dezer dagen uit de noodkerk weggehaald om een grondi ge reparatie te ondergaan aangezien het door het zoute water werd beschadigd. En het vierde nieuwtje uit Ouwerkerk: het echtpaar L. Kuyper-v. d. Male heeft zijn 40-jarig huwelijksfeest gevierd. In Oud-Vossemeer hebben de boerderijen van de heren S. Smits en J. Jas- perse nachtelijk bezoek ge kregen van een hond, die het op de ganzen en de kip pen bleek te hebben voor zien. Acht ganzen en een aantal kippen werden de an dere morgen dood in de hokken gevonden. Uit Scherpenisse wordt gemeld, dat de kerkdiensten der Ned. Herv. Kerk en der Ge- ref. Gemeente met ingang van Zondag a.s. des morgens een half uur eerder, dus om half tien, beginnen. Twee berichtjes uit St. Philips- land. Het eerste: ten behoe ve van de heer A. v. d. Est is aanbesteed de bouw van een woning in de Prins Hen- drikpoider. Voor f12.650. werd het werk gegund aan W. Ligtendag. En het twee de bericht: de heer G. Beur- kens herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de landbouwer C, Stols. In Aardenburg was er eveneens een jubileum. Pe trus de Rooze was daar 35 jaar onafgebroken in dienst van het plantage- en fruit- teeltbedrijf „Ceres". De heer C. M. van den Broecke over handigde hem een envelop pe met inhoud in tegen woordigheid van het perso neel en van de Z.L.M. kreeg hij een diploma. Zaterdag middag a.s. zal de Commis saris der Koningin het 'ge meentehuis van Zonnemaire officieel heropenen. Ten slotte naar Middelburg, waar het lid van „Mediobur- gum", de heer J. Minet, slaagde voor het examen Weg Breskens-Hoofdplaat zal woeden verbeterd. Maar de Noordweg mag zeker niet worden vergeten! MIDDELBURG, 17 Maart De Prov. Staten hebben in de afdelingen zeer uitvoerig gediscussieerd over de wegen door de nieuwe Braakmanpol der. Ged. Staten hadden voorgesteld de Middenweg op het provinciaal wegenplan en de Noordweg op het tertiair wegenplan te plaatsen. Tegen deze voorstellen als zodanig werden geen bezwaren ingebracht, maar wel was er bij sommige Statenleden een zekere ongerustheid omtrent het tijdstip, waarop met name de Noordweg gereed zal komen. Ged. Staten hebben ge antwoord, dat de vrees, dat de Noordweg om financiële redenen niet spoedig tot stand zal komen, „niet denkbeeldig wordt geacht". Er wordt getracht op korte termijn tot verwezenlijking der voor Zeeuwsch-Vlaanderen uiterst be langrijke plannen te komen. Het tempo wordt beheerst door de noodzakelijke medewerking van derden en door hetgeen technisch mogelijk is. Besprekingen te Utrecht ZIERIKZEE, 17 Maart Dezer dagen is in Utrecht een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van de stichting Nieuw Schouwen Duiveland en van Landbouwherstel en Staatsbosbeheer, inzake de be planting van Schouwen-Duiveland. Gebleken is, dat, hoewel de herbeplantingsplannen nog niet geheel vaststaan, de kosten daarvan zeker meer dan een millioen gulden zullen bedragen. Hoewel het Nederlandse volk, in aan sluiting op de grote bedragen, welke reeds aan het Rampenfonds zijn gegeven, met gulle hand bijdraagt en de propaganda aetie een uitstekend verloop heeft, meent de stichting Nieuw Schouwen Duiveland dat een dergelijk bedrag voor dit doel nooit door particulier initiatief zal kun nen worden verkregen. Het was dan ook met vreugde, dat de bestursleden van de betrokken autoriteiten vernamen dat kortgeleden is besloten dat als onderdeel van de herverkaveling een groot deel van de herbeplanting zal worden uitge voerd. Op het budget van de herverka veling zal daarvoor een redelijke som worden uitgetrokken, zodat het „raam" der herbeplanting verzekerd is. Uit het overleg is gebleken dat deze herbeplanting door de herverkaveling „sober" zal zijn. Behalve dat de beplan ting van het landschap door de herver- kavelingsdienst sober zal zijn, bemoeit deze dienst zich in het geheel niet met de beplanting van stads-en dorpskernen, begraafplaatsen of b.v. het terrein van het nieuwe Rode Kruis ziekenhuis. De gemeenten krijgen alleen vergoed de bo men die er geweest zijn en deze vergoe ding zal slechts een fractie zijn van het bedrag dat nodig is voor een enigszins behoorlijke beplanting. Volgens een ruwe schatting zullen de kosten van aanvullende beplanting onge veer f 250.000.bedragen, terwijl aange nomen mag worden dat voor een bedrag van f 500.000.ook zeker een behoor lijke bestemming zal zijn als onderdeel van de herbeplanting. Dit is nog een zeer groot bedrag, doch gezien de tot nu toe bereikte resultaten lijkt het niet onmogelijk dit te bereiken. Als dat mocht gelukken zal ir Otto, land schapsarchitect te Utrecht, in overleg met de gemeentebesturen, plannen ontwerpen en dan bestaat er dus een redelijke kans dat de herbeplanting van het gehele eiland verzekerd zal zjjn. Jaarvergadering „V.Z.O.S," De Coöp. Landbouwvereniging „V.Z. O.S." hield haar 58e jaarvergadering. De heer G. M. bij de Vaate nam af scheid wegens gevorderde leeftijd, als secretaris-penningmeester, welke func tie hu 9 jaar heeft vervuld, terwijl hij 20 jaar als bestuurslid de vereniging heeft gediend. Op spontane wijze werd de heer bij de Vaate gehuldigd en naast een cadeau, werd hem het ere lidmaatschap der vereniging aangebo den. Als zijn opvolger werd benoemd de heer J. v. d. Welle te Zierikzee. o-.'-'nnden Mededeling (Adv SPROETEN**—-m komen vroeg in't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL N.F.O. afdeling Schouwen bijeen. HAAMSTEDE, 16 Maart. De afde ling „Schouwen" van de Ned. Fruit telers Organisatie hield in hotel Bom haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer J. C. Priemis, die eraan herinnerde, hoe door de ramp vaak meer dan 20-jarige arbeid in een ogenblik werd vernield. De voorzitter zag in de noodzakelijke opbouw der bedrijven een kans op vernieuwing. De niet-getroffen bedrijven hadden 'n goed jaar, maar ook zij zullen moeten moderniseren, willen zij in de toe komst een lonend bedrijf hebben. Aan het eind van het boekjaar be droeg het aantal leden 86. Ook de fi nanciële tóestand van de afdeling is gunstig. Na de pauze verkreeg Ir. A. Groot het woord, die een inleiding hield over „Hagelverzekering in de fruit teelt en wat hiermee in 1953 bereikt is". Het Bevahuis in de Lange Vorststraat te Goes. In de Lange Vorststraat in Goes wordt morgen een modern pand, op getrokken uit prachtige steen, geopend. Op de plaats waar vroeger twee oude huizen stonden, heeft het „Bevahuis" een gloednieuwe zaak gevestigd, die er zijn mag. Het is een waardevolle aanwinst geworden voor de Lange Vorststraat deze zaak in herenkleding en speciaal in werkkleding. Vooral de pui ontworpen door architect De Bruijne uit Goes, is opvallend fraai. Maar ook van binnen in de ruime win kel ziet alles er keurig en verzorgd uit. Het probleem van het daglicht is opgelost door een ruime lichtbak in het midden van het plafond. En ook in het magazijn achter de winkel kan men van deze lichtbak, die doorgetrok ken is, profiteren. Het „Bevahuis" is menigmaal van plaats veranderd, maar nu in de Lange Vorststraat heeft men hét geschoten. In 1922 vestigde men zich in de Ganze- poortstraat. Tien jaar later, in 1932, werd het pand in de Papagaaistraat betrokken en eindelijk heeft men het gevonden in de Lange Vorst, „om er nooit meer vandaan te gaan", zoals de vrouw des huizes het uitdrukte. Eén der Statenleden was van oor- deei, dat voor de financiering van de uitvoering van het tertiair wegenplan een andere weg zal moeten gevolgd dan tot dusverre. Nu wordt er alleen maar besteed hetgeen de provinciale middelen toelaten. Kunnen de kosten niet uit een geldlening worden bestre den? Enig bezwaar was gerezen tegen het feit, dat voor de aanleg van de nieuwe weg vanaf de Nieuwlandse Mo len onder Biervliet cultuurgrond aan de landbouw moet worden onttrokken. Een ander Statenlid vroeg, of langs de nieuwe wegen door de Braakman rij wielpaden zullen worden aangelegd en hoe breed die zullen zijn. Ged. Staten konden nog onmogelijk ze„ jdi, wanneer de Middenweg gereed zal zijn. Gezien de loyale houding van Domeinen, die hierbij ten nauwste be trokken is, hadden zij de verwachting, dat deze dienst bereid zal zijn zijn aan deel in de aanlegkosten bij te dragen. Het aandeel der Provincie kan worden gefinancierd uit een over 1953 beschik baar gebleven bedrag, alsmede uit de begrotingspost voor 1954. MIDDELBURG, 17 Maart Ged. Staten hebben hun standpunt met be trekking tot het niet extra subsidiëren van het Zeeuwse Drankweer Comité prijsgegeven en stelien thans de Prov, Staten voor over het jaar 1954 een ex tra bijdrage van 400,te verlenen, zodat in totaal ƒ1000,zal worden uitgekeerd. Het gedane verzoek, waaromtrent in eerste instantie een afwijzend advies werd gegeven, is door een nadere toe lichting in een enigszins ander licht komen te staan, zo schrijven Ged. Sta ten. Zij zijn echter van oordeel, dat er ten aanzien van de subsidiering van het werk der drankbestrijdingsorgani- saties mede een taak ligt voor die ge meenten, waar plaatselijke verenigin gen bestaan. Op het ogenblik is de ver houding tussen het provinciale aandeel in de subsidieverlening en het aandeel der gemeenten nogal onevenredig. Al leen Middelburg en Vlissingen dragen iets bij ter bestrijding van het alco holisme, n.l. 100,— en ƒ150,—. Wat het subsidie betreft drijft het werk dus bijna geheel op de Provincie. Ged. Staten achten het principieel onjuist, dat het Zeeuws Drankweer Comité plaatselijke verenigingen on dersteunt met gelden, die van de Pro vincie afkomstig zijn, terwijl de ge meenten, waar de verenigingen zijn gevestigd, weinig of niets bijdragen. Zjj willen nu alleen voor 1954 400,ex tra geven, teneinde het Drankweer Co mité financieel in de gelegenheid te stellen zodanige activiteiten te ontwik kelen, dat ook de gemeenten het be lang van de bestrijding van het drank misbruik zullen gaan inzien en daar van de financiële consequenties zullen aanvaarden. Meningen verschilden. MIDDELBURG, 16 Maart. Wie gedacht had, dat alle Statenleden blij zouden zijn met de voorgestelde verhoging van het presentiegeld van f5. tot f 25.die heeft zich vergist. Er is in de afdelingen nogal wat over te doen geweest. Eén der Statenleden was zelfs van het hoge bedrag geschrok ken en had liever gezien, dat het maar ƒ15.was geworden. Want welke indruk zou die f25.naar buiten maken? zo vroeg hij zich af. Een collega antwoordde hem prompt, dat hij 25 gulden vrij laag vondvooral nu voor afdelings- en commissievergaderingen geen vergoeding meer gegeven zal worden. En een derde vond de publieke mening niet zo belangrijk, maar de oplossing minder fraai. Met dat laatste waren Ged. Staten het eens: de ge volgde weg was zeker niet de meest sympathieke om uit de moeilijkheden te geraken, maar zeker een middel om een onjuiste toestand af te schaffen. Een Statenlid, dat in een randgebied der provincie woont, drong er met klem op aan de zaak breed en ruim te bezien. Om de vergadering van die dag bij te wonen moest hij de vorige dag al vertrekken en zou hij pas de volgende dag thuis kunnen zijn. Ook een handarbeider moet Statenlid kun nen worden en dat gaat niet, als hij maar 5 gulden krijgt. Er was nog een mening, n.l.: laten de politieke partijen hun Statenleden, voor wie de ver gaderingen jinanciale bezwaren opleveren, maar helpen. Dit lid wilde wel hogere vergoedingen voorverblijfkosten en hij wilde ook weten, of Ged. Staten presentiegeld genieten. Dat laatste bleek inderdaad het geval te zijn. Als de Staten straks met het voorstel accoord gaan, dan zal voor de verga dering van aandeelhouders van de P.ZJ2.M., die door een aantal Statenleden wordt bijgewoond, ook geen presentiegeld meer worden gegeven. DUUR VOOR DOMEINEN. Van Domeinen zal volgens het colle ge heel wat worden gevergd in finan cieel opzicht. Voor de aanleg van de Middenweg zal een bijdrage van 25 in de kosten worden gevraagd en dan nog eens 35 voor de aanleg van de Noordweg. Ged. Staten gaan nu een onderzoek instellen naar de vraag, hoe duur de wegen zuilen zijn. Zij vinden het in hoge mate urgent met belang hebbenden tot overeenstemming te ko men. Ook al wordt dan de voorkeur ge geven aan de Middenweg als secun daire weg, dit betekent volstrekt niet, dat Ged. Staten niet een open oog zou den hebben voor de verbetering van de bijzonder slechte weg Breskens Hoofdplaat, die op de Noordweg zal aansluiten. Beide gemeenten hebben al op ver betering aangedrongen, maar deze kon nog niet worden voorbereid, omdat de Staten nog geeti beslissing hadden ge nomen over de vraag, of de Noordweg inderdaad op het tertiair wegenplan zal worden geplaatst. Er zal nu be spreking met de belanghebbenden plaatsvinden. Overigens zal deze verbetering nog wel op moeilijkheden stuiten, daar de onderhoudsplichtigen in totaal 35 der kosten moeten dragen. Dat is vooral voor Het Vrije van Sluis niet gering. DE FIETSPADEN. Ged. Staten antwoordden verder, dat de fietspaden, die de Provincie aan legt, een breedte hebben van 2.40 me ter. Of zij langs de nieuwe wegen ko men werd niet medegedeeld. Inderdaad gaat bij de Nieuwlandse Molen cul tuurgrond verloren, maar Ged. Staten meenden terwille van het verkeer over dit bezwaar te moeten heenstappen, 't Doortrekken van de weg HoekSt. Annapolder was niet verantwoord: de hogere uitgaven zouden niet evenredig zijn aan het geringe aantal kilometers weglengte, dat zou worden gewonnen. ANDERE VERDELING DER MIDDELEN. Tenslotte deelden Ged. Staten mede, dat een verandering van de verdeling der middelen voor aanleg en instand houding van landwegen in een verge vorderd stadium van voorbereiding verkeert. Na de totstandkoming van de nieuwe financiële regeling zullen alle bestaande provinciale regelingen moe ten worden herzien. Ged. Staten zijn voornemens, zodra dit na goedkeuring door de Kroon mo gelijk is, alle nodige maatregelen te treffen om de werken in de Braakman zo spoedig mogelijk tot stand te bren gen. Tegelijk zullen voor wat de aan sluitende wegen aangaat met de be langhebbenden besprekingen dienen te worden gevoerd. De raad van Ratteudijke heeft zich nog niet uitgesproken over de door Ged. Staten aanhangig gemaakte grenswjjzi- gingsplannen. Uit de brief van Ged. Staten bleek o.m., dat, wanneer de plan nen zouden doorgaan, het zielental der gemeente niet veel zal uitbreiden, maar dat Katteadijke er een gebied van 380 lia bij krjjgt. De heer J. van Sabben stelde voor niet aan deze uitbreiding mee te werken. Op voorstel van de lo co-burgemeester, de heer C. Burger, zal het schrijven met de situatietekening onder de raadsleden circuleren. Vóór 15 April zal de raad nog bijeenkomen om een beslissing te nernsn. Subsidieverzoeken van de Chr. Ver eniging voor Zwakzinnigen en van het "Wegencongres werden afgewezen. Mej. L. op 't Hof ontving eervol ontslag als hoofd der kleuterschool te Wilhelmina- dorp wegens vertrek naar Zierikzee. Mej. L. C. A. Gelok te Kattendijke werd in haar plaats benoemd. Aan de orde kwam ook de aanleg van een weg GoesWemeldinge, die van Wemeldinge over de spoorlijn zou lopen tot de oude Rijksweg te Kloe- tïnge. De raad besloot niet mee te werken, omdat het plan voor de ge meente niet van belang is. Ged. Staten hadden enkele wijzigin gen van de begroting voor 1954 voor gesteld. De posten voor het Dorpshuis en de aanleg van straten te Kattendijke en Wilhelminadorp waren eruit ge licht. Besloten werd voor deze zaken nu tekeningen en begrotingen naar Ged. Staten te zenden. ZIERIKZEE, 17 Maart Hedenmid dag heeft de raad van Zierikzee in spoedeisende vergadering gesproken over de beveiliging van de bevolking bij eventuele hoogwatervloed. De bur gemeester werd gemachtigd, wanneer hij zulks nodig acht, de last tot het ver laten, of openstellen der huizen uit te vaardigen, terwijl ook het sein of de toestand veilig is van hem zal uitgaan. De heer Catshoek (P.v.d.A.) vroeg hem de nodige soepelheid te betrach ten in gevallen dat de mensen niet ge negen zijn hun huizen te verlaten. De burgemeester antwoordde dat de ver ordening nu eenmaal een strafbepaling moet bevatten doch beloofde soepel te zijn. Met algemene stemmen stelde de raad vervolgens de verordening vast. De raad keurde een voorstel goed tot het aangaan van een geldlening van anderhalf millioen tegen 3% per jaar af te lossen in veertig gelijke jaar- termijnen. Met ingang van 15 Maart benoemde de raad m.a.s. tot tijdelijk lerares aan het Zierikzeese lyceum, mej. Thünis- sen. Een voorstel om een door de N.V. 's-GRAVENPOLDER, 16 Maart. Vanmiddag vond op de hoek Dorps straatRaadhuisstraat een aanrijding plaats. De fietser J. R. uit 's-Graven- polder wilde in de Dorpsstraat, komen de van de richting Goes, de Raadhuis straat inslaan. Waarschijnlijk bemerk te hij de achterop komende vrachtwa gen van J. J. T. uit Hoedekenskerke niet. Hij werd gegrepen. Dokter Kole en enkele E.H.B.O.-ers verleenden eerste hulp. Het slachtoffer is enkele uren na aankomst in het ziekenhuis overleden. Waterleiding Mij gesloten driemaande lijkse kasgeldlening te garanderen ont lokte enige discussie doch werd toch goedgekeurd met die restrictie dat de gemeente garant zal zijn voor dat ge deelte, dat zij aandelen heeft in ver houding tot het geheel. In de rondvraag vroeg de heer Van Leeuwen (V.V.D.) verwijdering of ver smalling van de kistdam op de Gracht- weg bij de gasfabriek in verband met het verkeer. B. en W. zullen dit onder zoeken. Ook informeerde de heer Van Leeuwen naar het bouwplan-Buijze waarop de voorzitter antwoordde dat van de zijde van B. en W. de nodige voortvarendheid wordt betracht. Begrafenis van de heer J. van den Berg-Jumelet BRUINISSE, 16 Maart. Onder grote belangstelling vond gistermiddag op de Algemene Begraafplaats te Brui- nisse de begrafenis plaats van de heer Jan van den BergJumelet, bekend oester- en mosselkweker en exporteur. Aan de groeve herdacht de heer Jac. de Rijke uit Zonnemaire, hoofd bestuurslid van Schuttevaêr, het vele dat de overledene voor Schuttevaêr had gedaan. Zijn grote liefde voor deze schippersvereniging had tot gevolg, dat mede door zijn initiatief vele ver beteringen ten gerieve van de schip perij in de loop der jaren werden tot stand gebracht. Ds van den Brink las een Bijbel gedeelte en bad het Onze Vader. Een zoon van de overledene, dokter D. van den Berg uit Bussum, dankte voor de belangstelling. De juridische commissie van de Ameri kaanse senaat heeft een voorstel goedge keurd tot verlaging van de kiesgerechtig de leeftijd van 21 tot 18 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2