AUTOBUS MET ISRAËLIËRS UITGEMOORD ver Nog 159 levenslang gestraften in Nederlandse gevangenissen C=V&nÖdAQ=J „Niet afwachten, maar dadelijk handelen" Caisson voor Schelphoek ging verloren} 60 mille Straaljager stortte neer, vliegers gedood Koningin Elizabeth met de dood bedreigd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ernstig incident bij Beersjeba In enkele seconden twaalf millioen dollar schade V*N*-waarnemers stellen een onderzoek in Eisenhower bevestigt Raad voor de Scheepvaart Tweede stuurman kreeg berisping Geneefse conferentie in Volkenbondpaleis Eerste Kamer Over vier jaar alle andere politieke delinquenten vrij Ditgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2735 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 18 MAART 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers- Ds W C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg- Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Ternenzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. wordt Opa Kip in Dreischor honderd en drie jaar. Hij is de oudste inwoner van Zeeland en geniet nog een goede gezondheid. Onze hartelijke gelukwensen. TEL AVIV, 17 Maart In de nabijheid van Elath, in het Negueb- gebied, is vandaag een autobus met vijftien Israëlische passagiers die op weg waren naar Beersjeba, door in khaki geklede personen aange vallen. Er waren slechts drie overlevenden, n.l. het dochtertje van de chauffeur en twee soldaten. De regering van Israël heeft een verklaring uitgegeven waarin zij deze beschieting een moordpartij noemt, bedreven door in militair ver band georganiseerde Arabieren, en een oorlogsdaad waarvoor zij Jor danië verantwoordelijk stelt. Israëliërs zijn van oordeel, dat de aanval zorgvuldig was voorbereid. Er was een hinderlaag gelegd op een plaats waar de weg met enige scherpe bochten 500 meter stijgt. De bus had weinig vaart. De overlevenden vertelden, dat de aanvallers een salvo losten op de chauffeur, die dodelijk werd geraakt. De bus zwenkte om en bleef vlak voor een ravijn staan. De aanvallers, gekleed in een soort khaki uniform met een rode riem om drongen de bus binnen en openden het vuur op de weerloze passagiers. Onder de doden bevond zich de vrouw van de chauffeur. Zij werd door de aanvallers in de bus neergeschoten. Haar negenjarig zoontje werd ernstig gewond en overleed later doch een vijfjarig dochtertje bleef ongedeerd, doordat een dode militair op haar viel en haar zo aan het oog van de aan vallers onttrok. Toen de aanvallers dachten dat zij alle inzittenden gedood hadden, ver dwenen zij. Een militaire Israëlische woordvoer der noemde dit voorval het ernstigste incident in deze streek sinds de stich ting van de staat Israël. De kwestie is aan de wapenstilstandscommissie Voorgelegd en een groep waarnemers is onmiddellijk naar Beersjeba ver trokken. VERKLARING DER ISRAËLISCHE REGERING. De Arabjgche aanvallen hebben thans een hoogtepunt bereikt. De Is raëlische regering kan geen toestand gedogen, waarin het leven harer onder danen voortdurend en straffeloos be dreigd wordt. Er zijn onmiddellijk maatregelen getroffen om te voorko men dat Israëlisch bloed blijft vloeien, aldus luidt onder meer de verklaring, welke de autoriteiten te Tel Aviv heb ben afgelegd. De Israëlische stafchef, generaal- majoor Mosje Dayan, verklaarde, dat „het in de huidige sfeer onmogelijk is te zeggen, dat er geen oorlog zal ko men". Hij onthulde, dat twee weken geleden tijdens de regeringscrisis in Syrië de Israëlische reserve-eenheden waren opgeroepen en binnen 48 uur gereed waren om langs de Syrische grens tot actie over te gaan. VERKLARING JORDAANSE REGERING. Uit Amman wordt gemeld, dat de Jordaanse regering een onderzoek ge last heeft naar deze moordpartij. De Jordaanse voorlichtingsdienst merkt op, dat de plaats van het inci dent 20 kilometer binnen Israëlisch gebied ligt en dat de naaste Jordaanse militaire post op 50 kilometer afstand ligt. „Dit", aldus de voorlichtingsdienst, „maakt het onwaarschijnlijk, dat de aanslag door Jordaniërs is gepleegd". WEST-DUITSLAND zal binnenkort voor buitenlanders de passen afschaf fen, uitgezonderd de reizigers uit de Oost-Europese landen. s-GRAVENHAGE, 17 Maart He denmiddag omstreeks twee uur is nabij Harderwijk een Dual Gloster Meteor van de vliegbasis Soesterberg tijdens een oefenvlucht in het IJsselmeer ge stort. De beide inzittenden kwamen daarbij om het leven. Het waren de 24- jarige sergeant-vlieger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23-jarige ser geant-vlieger A. D. Moeke uit Amster dam. De straaljager stortte ongeveer tien kilometer ten Noordoosten van het ge maal Lovinck te Harderwijk in het IJsselmeer. Het ongeluk werd bekend toen de schippers van een vrachtboot het lijk van een der piloten aan de wal brachten. De rijkspolitie te water en ook de reddingboot van Lemmer, de „Hilda", zijn onmiddellijk uitgevaren om een onderzoek in te stellen. Voorlopig Nederlands elftal Football combination 12 AMSTERDAM, 17 Maart De Wed strijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Football combination ein digde in een 21 overwinning voor het Engelse elftal. Bij de rust was de stand 11. WASHINGTON, 17 Maart „Een president der Verenigde Staten, die bij een onverhoedse aanval op Amerikaans gebied niet onmiddellijk zou han delen en een vergeldingsactie gelasten, ongeacht of het congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aanvaller de oorlog te verklaren, zou opgehangen moeten worden", aldus verklaarde president Eisenhower vandaag op zijn wekelijkse persconferentie. Hij legde deze verklaring af i.v.m. vragen over de nieuwe Amerikaanse militaire politiek en bevestigde daar mee wat Dulles een dag tevoren had gezegd. „Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen dat vijan delijke vliegtuigen de Verenigde Sta ten naderen, om ons land aan te val len. Als ik nu niets doe en afwacht tot het congres de ontstane situatie heeft besproken, zou er iemand onder u zijn die mij niet voor schuldig zou hou den?" aldus Eisenhower. Hij voegde hieraan toe dat dit een extreem voorbeeld was, „doch het in stinct van zelfbehoud vergt in zo'n ge val een onmiddellijke reactie". „Er is niets revolutionnairs aan onze nieuwe militaire politiek. Zij betekent slechts, dat de Amerikaanse leiders de algemene wereldtoestand en de verde digingstechniek voortdurend bestude ren", verklaarde hij. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat het standpunt der Franse regering is, dat „overleg aan vergelding vooraf moet gaan". AMSTERDAM, 17 Maart In de nacht van 13 op 14 Juli van het vorige jaar is Phoenix caisson „AX177", die bestemd was voor de dichting van het gat in de dijken bij de Schelphoek in de Roompot op de Hompels gestrand en verloren gegaan. De caisson, die een waarde had van 60.000, is nu ge scheurd en ligt nog op dezelfde plaats. Het betonnen gevaarte is 60 meter lang, 20 meter breed en ongeveer 25 meter hoog. De caisson was door de zee sleepboot „Oceaan" en „Blankenburg" overgebracht van Portland. gekomen. Kapitein K., die de leiding had over het convooi, was vermoeid en is naar kooi gegaan. Hij gaf de wacht over aan de tweede stuurman en droeg deze op hem te roepen, zodra de boei nummer 1 aan de mond van de Room pot bereikt zou zijn. Dan zouden de sleepkabels, die tot dan een lengte hadden van ongeveer 400 meter, inge kort worden tot circa 100 meter voor het laatste moeilijke stuk van de reis in de Zeeuwse wateren. De kapitein is echter pas geroepen, toen de sleep al bjj boei nummer 2 was gekomen, te laat om een stranding te voorkomen. De tweede stuurman, die de wacht op de „Oceaan" had en de verant woordelijkheid voor de sleep, droeg heeft zijn positie niet gepeild, ook niet toen hij voor de verstreken tijd kon vermoeden, dat hij de plaats van de boei nummer 1 voorbij was. Hij heeft, zo zei hij, geheel vertrouwd op de loods. Dit werd hem door de inspecteur- generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, kwalijk genomen. De heer Metz achtte de tweede stuurman schul dig aan de stranding en vroeg de Raad tegen hem een berisping uit te spre ken. De Raad voor de Scheepvaart nam de suggesties van de heer Metz over, verklaarde de tweede stuurman schul dig en strafte hem met het opleggen van een berisping. De kapitein werd niet schuldig verklaard. Vanmiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze stranding. Als betrokkenen werden gehoord de kapitein van de „Oceaan", C. J. K. uit Maassluis en de tweede stuurman (met dispensatie) van deze sleepboot, A. van der E., eveneens uit Maassluis. Als ge tuigen werden gehoord de kapitein van de „Blankenburg", P. W. J. de K. en de zeeloods C. I. le M. uit Vlissingen. De loods le M. was 's avonds om half twaalf aan boord van de „Oceaan' Géén uitstel WASHINGTON, 17 Maart De Russische regering heeft er mee inge stemd, dat de conferentie van Genève op 26 April zal beginnen en gehouden zal worden in het Volkenbonds-paleis. Er liepen geruchten, dat deze confe rentie zou worden uitgesteld. Voor de Franse regering betekent dat een op luchting. Ze is weliswaar niet al te op timistisch gestemd over de mogelijk heid dat de conferentie tot een wapen stilstand in Indo-China zou leiden, doch zij acht het aan de andere kant zeer gewenst dat het met de betrokken Aziatische landen tot een bespreking van het Indochinese vraagstuk komt, opdat aldus de mogelijkheden voor een beëindiging van de thans reeds zeven jarige Indochinese krijg kunnen wor den nagegaan. LONDEN, 17 Maart. Scotland Yard heeft gisterochtend het echtpaar Churchill bijzonder bewaakt naar aan leiding van een brief aan Downing- street, waarin gedreigd wordt met een aanslag op het leven van mevrouw Churchill. LONDEN, 17 Maart Een lid van het Britse parlement heeft een brief ontvangen, waarin Koningin Elizabeth met de dood wordt bedreigd „als zij in Gibraltar voet aan wal zet. De brief, die gericht was aan de lei der van de liberale fractie in het La gerhuis, Clement Davies, droeg een Londens poststempel. Davies zei, dat het schrijven wellicht afkomstig is van een krankzinnige. Hij had de brief naar Scotland Yard ge zonden, waar het stuk op vingeraf drukken zal worden onderzocht. Naar verluidt hebben de leider van de labour-fractie, Attlee en andere le den van het parlement soortgelijke brieven ontvangen. Zoals bekend zijn Koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburg van plan op terugreis van Australië Gibral tar aan te doen. Protesten van Spaanse zijde tegen dit bezoek zijn door het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken afgewezen. Op de luchtbasis van Lawson in Californië lagen verschillende vliegtuigen vernield her en der zo als deze C-19 „Vliegende Vracht wagen" bij een van de startbanen toen een tornado er in een alles vernielende tocht over heen was gestreken. Acht van deze enorme vliegtuigen werden volkomen ver nietigd door de „staart" van de tor nado, die niet alleen het vliegveld, maar ook het nabijgelegen Fort Benning teisterde. Twee personen werden gedood, er waren tal van gewonden en de schade, die werd aangericht wordt geschat op ruim twaalf millioen dollar. „I.C.A." en „I.C.-plus" Kort geding tussen B«P«M»-Shell en Caltex DEN HAAG, 17 Maart De Bataaf se Petroleummaatschappij B.P.M. en de Shell Nederland hebben in kort ge ding de Caltex-verkoop Mij in Neder land gedagvaard over een merken kwestie. Zoals algemeen bekend begon in ons land op 8 Januari van dit jaar de verkoop van Shell benzine waaraan tricresylphosphaat is toegevoegd om vervuiling van de motor en voortijdige verbranding te voorkomen. Deze toe voeging die in de-Ver. Staten „T.P.C." heet wordt o.a. op de Europese markt gebracht onder de naam „I.C.A.". Kort nadien kwam Esso met „E54" en de Britse Petroleum B.P. met „O 8" en sinds een dag of tien de Caltex met „I.C.-plus". Dit laatste acht de B.P.M. nu een inbreuk op verkregen merk recht. Da Caltex is niet bereid de eis om het merk te laten vallen. De zaak diende voor de vice-presi dent van de Haagse rechtbank. Na mens B.P.M. en Shell trad op mr Wijckerheld Bisdom die o.a. aanvoerde, dat de naam „I.C.-plus" suggereert, dat de kwaliteit beter is. Het merk ver toont een verwarring stichtende gelij kenis. Mr Blackstone, die een verweer sprak namens de Caltex ontkende dit en zei dat „I.C.A." een beschrijvende betekenis heeft en dus als merk on bruikbaar is. De vice-president van de rechtbank hoopt op 22 Maart a.s. reeds uitspraak in dit kort geding te kunnen doen. Chr. Beambtenbond heeft 15.000 leden. UTRECHT, 17 Maart. De Nederlandse Chr. Beambtenbond heeft gisteren een ledenal van 15.000 bereikt. Deze aanwas ics voor een aanzienlijk deel vrucht van de propaganda-actic die in deze dagen gemaakt wordt met het oog op het feit, dat de bond op 20 November a.s. zestig jaar bestaat. Het gelukte om alleen na 1 Januari reeds 700 nieuwe leden in te schrijven. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 17 Maart Minister Donker heeft in de Eerste Kamer op nieuw verklaard zich niet bevoegd te achten om een oordeel te vellen over de houding van de Aartsbisschop Coadjutter in de zaak van de verdwenen kinderen. En verder wenste hij geen gedétailleerde mededelingen te doen omdat het onderzoek daardoor belemmerd kan worden. Ter zijner tijd zal beoordeeld worden in hoeverre en door wie de strafbare feiten zijn gepleegd. De bewindsman sprak in dit verhand van een drama. Zowel voor de kinderen als voor de pleegouders. Dit standpunt van de minister van Justitie was te verwachten. Uitvoeri ger kon hij uiteraard spreken over de 600 politieke delinquenten, die nog in gevangenissen vertoeven. Hij vond geen aanleiding om reeds op dit mo ment de positie van de levenslang ge straften in ogenschouw te nemen. Daarvoor zjjn hun misdaden te ontzet tend geweest. De minister had de critiek, die door verschillende Kamerleden was geuit, niet goed begrepen. Wat wil men eigenlijk? Wil men geen strenge maat regelen en toch .de garantie hebben dat niemand ontvlucht? De minister speelde het balletje terug. En men moet toegeven: de Kamer heeft zelf strenge maatregelen geëist. 159 LEVENSLANG GESTRAFTEN. Wat voor misdadigers zitten nu nog gevangen? Minister Donker heeft niet geaarzeld dit uitvoerig op te sommen. Zo zijn er nog 159 levenslang gestraf ten. 90 van hen zijn als zodanig ver oordeeld, 64 hebben de doodstraf ge kregen en daarna gratie. Het zijn 153 mannen en 6 vrouwen, waaronder 15 Duitsers. Zij hebben zich aan de afschuwelijk ste misdrijven schuldig gemaakt: Jq- denvervolging, silbertanne moorden, mishandelingen, executies, verraad (ai of niet in .dienst van Duitse instanties), brandstichting en mishandelingen in concentratiekampen. Het is niet zo dat een levenslang gestrafte zich aan een zo'n feit heeft vergrepen. Integendeel, de veroordeling berust meestal op een complex van misdragingen. Het aantal dodelijke slachtoffers, dat deze levens lang veroordeelden op hun geweten hebben is volgens de minister ontstel lend groot. Het is zelfs bjj benadering niet te becijferen. Alleen bij Fischer is reeds de dood van 12.000 Joden bewe zen verklaard. Van de 159 gevallen zijn In enkele regels melden wij nog DAT te Kortgene gisteren in tegenwoordigheid van G.S., die het Initiatief heb ben genomen, vertegen woordigers van de Noord- Bevelandse polderbesturen een informatieve bespreking hebben gevoerd over de sa menvoeging van de 27 pol ders van het eiland. De heer C. Philipse deelde mee, dat mettertijd een plan aan alle polderbesturen van Noord- Beveland zal worden ge stuurd. DAT de Stichting „Ge meenschap Eiland Tholen" gisteren besloten heeft een gemeenschapsgebouw te bouwen te Scherpenisse. De Stichting v. d. Landbouw in Noord-Holland schonk hier voor 50.000. Het gebouw biedt ruimte aan 30Q perso nen, zo vertelde ir M. A. Geuze, voorzitter van de Z. L.M. DAT Stavenisse een her tenkamp krijgt. De gemeen te Bergen (N.-H.) schonk de hertjes die reeds zijn ge arriveerd. De gemeente zal het kamp exploiteren. DAT gistermiddag het 15- jarig zoontje van de heer M. M. te Krabbendijke het „initiatief" genomen heeft eens een eindje te gaan rij den met een personenauto, hoewel hij bepaald niet veel ervaring had achter het stuur. Toerend met nog een ander knaapje naast zich, kwam hij dan ook niet ver der dan de Doelstraat, waar hij met een vaart van 70 km per uur uit de bocht vloog en een huis ramde. DAT tengevolge van dit ongeval heel Krabbendijke in opschudding kwam in de eerste plaats omdat de wa gen en ook de gevel van het huis lelijk waren bescha digd, maar ook omdat de boosdoener van de schrik was weggelopen en een uur later pas op de zeedijk werd gevonden. DAT de keurmeester van de vleeskeuringsdienst, de heer M. H. te Oostkapelle in de stal van een landbouwer te Aagtekerke een trap van een koe tegen zijn knie heeft gekregen. Opname in het ziekenhuis te Middel burg was noodzakelijk. DAT gisteravond de leden van de Jonge Kerk te Goes in „De Prins van Oranje" bijeen kwamen om enke le interessante films over de Jonge Kerkkampen in het binnenland en Zwitserland té bewonderen.Wika Hienseh had de leiding van deze avond. Ook werden nog en kele volksdansjes opgevoerd. Helaas was de belangstelling matig. DAT Meliskerke gisteren middag van licht verstoken was, maar dank zij een goe de oorzaak. Immers een zgn. onrendabel gebied uit de omgeving werd op het elec- trisch licht aangesloten. Gisteravond brandden de lichten weer overal, ook in het betreffende buurtschap Francke, waar de bewoners thans voor het eerst de vreugde konden beleven, door het omdraaien van een knop zich te baden in het schijnsel van electrische lampen. Vijf boerderijen werden aangesloten. DAT vanmorgen in de sta tionswachtkamer 2e klasse te Goes afscheid genomen wordt van de heer J. van Zweden, die al meer dan 35 jaar in dienst van de Ned. Spoorwegen ia. er hoogstens 12 die zuiver politieke misdrijven hebben begaan. De rest heeft zich dus schuldig gemaakt aan criminele delicten. Deze mensen wor den aan de gewone gevangenen gelijk gesteld. Zij hebben nog het voordeel, dat bij de berekening van de voor waardelijke invrijheidsstelling de pre ventieve hechtenis meetelt. Bjj de cri minele gevangenen is dat niet het ge val. NOG VIER JAAR. De voorwaardelijke invrijheidsstel ling wordt normaal toegepast. Zij, die in Mei 1945 zijn gearresteerd en tot 12 jaar zijn veroordeeld lopen reeds vrij rond. In het algemeen lopen de ge straften tot 15 jaar zelfs weer buiten de gevangenis. De 18 jarigen kunnen over drie jaar op de voorwaardelijke invrijheidsstelling rekenen. De veroor deelden tot 19 en 20 jaar moeten nog iets langer wachten, maar men kan wel zeggen, aldus de minister, dat de tijdelijk gestraften over vier jaar vrij zullen zijn. Dan blijven de levenslang gestraften over. Bij de criminele gevangenen is het de gewoonte om de voorwaarde lijk invrijheidsstelling te bepalen als zij 12 a 15 jaar hebben gezeten. Zodra we door de tijdeljjk gestraften heen zijn komt dit probleem dus aan de or de. Wel zijn er volgens de minister in enkele gevallen uitzonderingen ge maakt. Gezien de feiten kon hij de aan drang van de Kamer niet begrijpen om een soepel beleid te voeren. Soepeler als nu zal hij moeilijk kunnen zijn. Dat liet hij heel goed merken. Men moet ook niet zeggen dat hij een koud en hard man is. Deze opmerking van de heer Witteman (K.V.P.) had de be windsman van Justitie kennelijk ge troffen. De feiten bewijzen dat ik dit niet ben, zo repliceerde hij. Al mijn voorgangers hebben de kwestie van da voorwaardelijke invrijheidsstelling la ten liggen. „Ik heb het advies van de commissie-Pompe om deze na één' der- de van de straftijd te doen ingaan in studie genomen". Is dat geen bewijs dat ik niet koud of hard ben? 's-H. ARENDSKERKE. Bouwvolume verstrekt. De Raad van 's Heer Arendskerke heeft gisteren tot onderwijzer aan de o.l. school te Nieuwdorp benoemd de heer A. A. W. Koop uit Welle. Tot secretaris-penningmeester van Maat-' schappelijke zorg werd benoemd de heer M. van Oosten. Aan 14 inwoners van de gemeente werd bouwvolume verstrekt voor pre- miebouw. Tijdens de rondvraag werd aange drongen op een speelgelegenheid voor de kinderen in Lewedorp en Nieuw dorp. De heer de Vlieger brak een lans voor een parkeerterrein bij het vereni gingsgebouw te Nieuwdorp. DE BILT ZEGT: Rustig weer DE BILT, 17 Maart Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. In de ochtend hier en daar mist. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hoger. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.47 u., onder 18.50 u. Maan op 19.16 u., onder 6.18 u. Hoogwater Vrijdag 19 Maart: Vlissingen: 2.03 u. 1.83 m., 14.27 u. 1.99 m. Terneuzen: 2.34 u. 2.05 m., 14.53 u. 2.18 m. Wemeldinge: 3.50 u. 1.52 m., 16.10 u. 1.72 m. Zierikzee: 3.34 u. 1.26 m., 16.00 u. 1.45 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1