BELANGRIJKE WI|ZIGING VAN OMZETBELASTING Gewetensplicht of kinderroof Eisenhower bevoegd tot gelasten van grote vergeldingsactie gevaar voor het verkeer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND CLvAnöA&qJ) Vereenvoudiging door kleiner aantal tarieven Een brugdeel op weg naar zijn plaats Vrijstelling voor culturele en sociale organisaties Heffing 3 procent vervalt Foster Dulles over de New Look" Ook bij aanval ïn Europa Van kop tot staart een nieuw systeem Mogelijk uitstel van Geneefse conferentie 1 Britse soldaten gedood in Kanaal-zone EEN op de DRIE auto^s zaak McCarthy openbaar Koningin 11 Juli naar Engeland de bilt zegt: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2734 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 17 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. vragen wjj Uw aandacht voor een landgenoot, die in Autralië een.boekhandel is begonnen. De man, een bedrijfsleider uit Assen, heeft er hard voor moeten ploeteren. Maar hij zette door en daarmede zijn landgenoten in den vreemde een grote dienst. Vooral het Christelijke boek vindt in hem een warm propa gandist. De geschiedenis van de ze pionier vindt U op pagina 3. (Van onze parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 17 Maart In haar Memorie van Antwoord op de „Wet op de omzetbelasting 1952" heeft de Regering belangrijke wijzigingen in deze belasting aangebracht. In het algemeen heeft zij de omzetbelasting vereen voudigd. De verbeteringen die zijn aangebracht vergen van de schatkist ruim 44 millioen gulden. Om dit bedrag te dekken wordt voorgesteld de belasting bij invoer te verhogen (totale opbrengst 25 millioen gulden), terwijl tevens compensatie wordt verkregen door de invoer van metaalertsen, zink, lood en tin onder de omzetbelasting te laten vallen. Dit betekent een vermeerdering van opbrengst van 15 millioen gulden. De overeenstemming die met de andere Beneluxlanden is verkregen over de unificatie van de omzetbelasting wordt door deze wijziging niet essentieel verbroken. Maar nu gebleken is dat de Belgische Regering uit budgetaire overwegingen deze overeenkomst nog niet kan naleven vindt de Nederlandse Regering het niet noodzakelijk om slaafs de afspraken na te komen. Een aanpassing op de gesloten overeenkomst is echter zonder veel moeite mogelijk. ten van diensten aan particulieren en 5 pCt voor andere ondernemers. Het nieuwe tarief zal 4 pCt worden. Het uitzonderingstarief van 3 pCt voor de vervoersdiensten en de bouwnijverheid blijft bestaan. 4. Leveringen door groothandelaren vallen onder een tarief van pCt. De variatie tussen 0, en 1 pCt is vervallen. Er komt dus één percen tage. Het ligt echter in het voorne men van de Regering om meer vrij stellingen van de omzetbelasting te gev(jn. Daarover worden momenteel gegevens ingezameld. UITBREIDING VAN DE VRIJSTELLING. Het aantal vrijstellingen zal aan merkelijk uitgebreid worden. Zo zal schriftelijk onderwijs van omzetbelas ting wórden vrijgesteld. Ook organisa ties op sociaal en cultureel terrein zul- Het is een belangrijke administra tieve verbetering, dat de kleinhande laar niet meer zijn ontvangsten voor de omzetbelasting zal behoeven te boe ken. Er blijft echter de verplichting bestaan om de inkoopfacturen in te boeken. Iedere kleinhandelaar, die naast zijn leveringen aan particulieren ook nog aan andere zaken levert dus ook grossier is wordt ontheven van de verplichting om omzetbelasting te be talen als zijn „grossiers-omzet" niet hoger is dan 10.000. Er zijn ook kleinhandelaren, die zelf een product vervaardigen. Volgens de wet zijn zij fabrikant. Maar als de omzet van de kleinhandelaar-fabrikant, wat zijn pro ductie betreft, niet groter is dan 1.200 wordt hij ook vrijgesteld. De Regering is tot het inzicht geko men dat het grote aantal heffingsper centages afbreuk doet aan de eenvoud van het omzetbelastingsstelsel. Zij heeft daarom de volgende wijzigingen voorgesteld: 1. Het 3 pCt tarief - voor leveringen door fabrikanten - vervalt. Onder dit percentage vielen boeken, petro leum en wild en gevogelte. Deze ar tikelen zijn nu vrijgesteld. 2. Voor leveringen door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren wordt een nieuw percentage van 4 ingesteld. Dit geldt cok voor am bachtslieden, zoals banketbakkers, fotografen, maatkleermakers en tandartsen. 3. Het onderscheid tussen het verrich ten van diensten voor particulieren en voor anderen vervalt. Tot nu toe betaalt men 4 pCt voor het verrich- len van de nieuwe wijzigingen profi teren. Geen omzetbelasting wordt meer geheven van internaten voor schip perskinderen en andere internaten, jeugdherbergen, kinderkampen, volks hogescholen, militaire tehuizen en can- tines. Ook de jeugdorganisaties en sport bonden krijgen ruimer armslag. Geen omzetbelasting meer op georganiseerde kampen, trainingscursussen e.d. De in- leggelden voor competities, kosten van behandeling van protesten en scheids- rechterskosten, worden aan de omzet belasting onttrokken. Niet echter het verlenen van toegang tot wedstrijden en demonstraties. Leveringen, welke door fabrikanten worden verricht aan particulieren en aan ondernemers zullen worden onder worpen aan een heffing van 4% pCt. Deze bepaling is o.m. van belang voor de gas- en electrieiteitsbedrijven. Aan het verlangen door de Kamer geuit om deze producten vrij te stellen van de omzetbelasting meent de Re gering niet te kunnen voldoen. Dit zou de schatkist n.l. 35 millioen gulden kosten. ER KOMT NOG MEER. Verschillende artikelen zullen uit het 10 en 15 pCt tarief worden gehaald. Zij worden in een lager tarief onder gebracht. De Regering wenst echter niet mee te delen wélke artikelen dat zijn. De behandeling van dit ontwerp zal n.l. nog wel enige tijd op zich la ten wachten. En nu vreest de Rege ring, dat er een kopersstaking zal op treden als zij vertelt voor welke ar tikelen de omzetbelasting verminderd zal worden. Dit zal zij pas op het laat ste moment doen vlak voor de open bare behandeling in een apart wets ontwerp, dat dan uiterst snel behan deld zal worden. Eerste Kamer over verdwenen Joodse kinderen WASHINGTON, 16 Maart Sprekend over de betekenis van de zgn. „New Look" in de Amerikaanse militaire politiek heeft Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat Eisenhower bevoegd is zonder noodzakelijkerwijs eerst het eongres te moeten raadplegen, een ver geldingsactie op grote schaal te gelasten, indien het gebied der V.S. of van hun bondgenoten wordt aangevallen. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 16 Maart In de Eer ste Kamer, die de begroting van Justi tie behandelde, (minister Donker kreeg heel wat waardering voor zijn beleid) is uitvoerig gesproken over het pro bleem der verdwenen Joodse kinderen, Betty Melhado en Anneke Beekman. Baron De Vos van Steenwijk (V.V. D.) noemde dit geval diep treurig en schroomde niet het woord „kinderroof" te gebruiken. De kinderen, zo zei hij, moeten een veilig bestaan kunnen lei den en daarvoor moet de bewindsman maatregelen nemen. Bovendien moet eenstrafvervolging worden ingesteld tegen hen, die deze ontvoering hebben mogelijk _gemaakt. De K.V.P.-senator Witteman senn-- derde de „tragiek" van deze gevallen. Het gaat hier om pleegouders, die zich aan deze kinderen hebben gehecht en die ze nu moeten afstaan. Men heeft de R.K.-kerk in gebreke gesteld, maar is dit wel juist? De heer Witteman plaatste hier een vraagteken. Hij noem de het de taak van de kerk de gewe tens voor te lichten aan de hand van de Katholieke leer en de pleegoudërs menen nu de kinderen niet te moeten teruggeven. De heer De Vos van Steenwijk ging aan deze problematiek voorbijhet on derduiken was, zo zei hij voorts, niet mogelijk zonder medewerking van be paalde kringen in de R.K.-geestelijk- heid. De tegenstelling in ons volk wordt daardoor wel zeer verscherpt, aldus de liberale afgevaardigde. De heer Witteman besprak vervol gens het probleem der politieke gevan genen. Hij bepleitte een soepeler rege ling van de voorwaardelijke in-vrij- heidstelling. De C.H.U.-fractie-voorzit ter, de heer Kolff, was het echter met de minister eens dat men zich moet hoeden voor sentiment. Hij voelde niets voor een „generaal pardon". Prof. Diepenhorst (A.R.) was dit met hem eens maar wees erop, dat een goede gratie-politiek het aanzien van de men selijke gerechtigheid óók dient. Spoorwegwachter veroordeeld UTRECHT, 16 Maart. De Utrecht se meervoudige kamer heeft vandaag de 49-jarige Utrechtse overwegwachter bü de N.S. B. P. H., wien het veroor zaken van dood door schuld was ten laste gelegd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien weken. De eis was vier maanden gevangenisstraf. Dit is dus in tegenstelling met het geen de Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, Maandag in de subcommissie voor de strijdkrachten met nadruk heeft bevestigd en waarbij hij zei, dat ook de bondgenoten zouden worden geraadpleegd. Foster Dulles zei met nadruk dat zijn verklaring omtrent Eisenhowers reactie geen betrekking had op ont wikkelingen, die zich in de Indochinese oorlog zouden kunnen voordoen. „Het congres heeft' niet bij voorbaat ver klaard in te zullen stemmen met een betrokken worden der Verenigde Sta- ■f011 ir» do Tndnohinooo hofo_ kent echter niet, dat de Verenigde Staten afzijdig zouden blijven, indien b.v. communistisch China zich met de ze oorlog zou inlaten. Het houdt slechts niet in, dat de Amerikaanse regering tot enige actie in Indo-China zou over gaan, zonder tevoren het congres te hebben geraadpleegd en de goedkeu ring der Amerikaanse volksvertegen woordiging te hebben verkregen", ver klaarde hij. WASHINGTON, 16 Maart De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, heeft ver klaard, dat de conferentie te Genève over vraagstukken betreffende het Verre Oosten, welke volgens de plan nen op 26 April moet beginnen, moge lijk zal worden uitgesteld. Volgens door hem ontvangen berich ten waren er enige aanwijzigingen, dat te Moskou een vertragingstactiek wordt gevolgd. Franse waarnemers wijzen erop, dat dit mogelijke uitstel ook kan beteke nen, dat Rood-China en Moskou het niet eens zijn over deze conferentie. Verscheidene vragen of de presi dent bij een onverhoeds bombarde ment van b.v. Londen of Parijs dezelf de bevoegdheid tot het gelasten van vergeldingsaanvallen zou bezitten als bij een aanval op New York, Detroit of Chicago, beantwoordde Dulles bevesti gend. Dinsdagmorgen werd de eerste grote overspanning van de brug over de Oude Maas bij Rotterdam geplaatst. Deze overspanning, wel ke bij een Dordtse firma werd ge monteerd, is van Dordrecht naar de plaats van bestemming ge transporteerd om daar met bokken op de pijlers te worden getild. Het indrukwekkend transport op de Oude Maas bij Dordrecht. CAIRO, 16 Maart De Britse am bassade heeft gemeld, dat in de zóne van het Suez-kanaal twee Britse sol daten gedood, twee gewond, waarvan één ernstig, en twee vermist zijn. Vijf Britse militairen, die terugkeer den van een militair kamp naar een filtreerinrichting waar zij werkzaam waren, werden dichtbij de filtreer inrichting door vijf Egyptenaren met vuurwapenen aangevallen. De twee militairen, die vermist wor den waren Maandag uitgestuurd om een andere filtreerinrichting te gaan repareren. Technodienst A.N.W.B. concludeert t EINDHOVEN, 16 Maart. Sinds 1948 is de Technodienst van de A.N.W.B. bezig met het keuren van personenwagens. In deze periode werden 18.000 auto's gekeurd en heeft men een duidelijk overzicht kun nen krijgen van de toestand, waarin de Nederlandse personenauto's verkeren. En men is tot een ontstellende conclusie gekomen: van elke drie personenwagens, die in Nederland dagelijks op de weg zijn, is er één met een defecte stuurinrichting en versleten remvoeringen. De Britse politie speurt naar de be drijvers van een sabotagedaad aan boord van de Britse lange-afstands- duikboot „Turpin". Er waren electri- sche draden doorgesneden, toen het schip werd gereviseerd. Bij ongeveer vijftig procent van de wagens komen belangrijke euvels voor, die de kans op een ongeval abnormaal groot maken. Het schrik wekkende resultaat van deze enquê te is een klemmend argument voor een deskundig en diepgaand perio diek onderzoek van het Nederlandse wagenpark. Veie ongevallen zijn on getwijfeld aan mechanische gebre ken te wijten. De Technodienst van de A.N.W.B. stelt zich ten doel aan de autobezitter een volkomen neutraal overzicht te geven van de technische toestand van zijn wagen. De A.N.W.B. heeft hiervoor zes technostations: in Den Haag, Amster dam, Utrecht, Eindhoven, Enschede en Groningen en bovendien nog drie rij dende contróle-stations (technomobie- len). De monteurs van de Technodienst zijn gedurende het onderzoek heel wat ervaringen rijker geworden. Ervarin gen, die elke veilig-verkeersman de haren ten berge zal doen rijzen. Menig automobilist van de achttienduizend, die oprecht meende, dat hij een wagen in goede conditie reed, heeft uit het Het vreemde model vliegtuig dat hier op het vliegveld bij Washington op zijn staart staat, met de piloot in de cockpit, is de nieuwste vondst van Lockheed, de K.F.V.-l, die verticaal opstijgt en landt. Het toestel werd gebouwd voor de Marine van de Verenigde Staten en heeft niet eens een startbaan of een vliegdekschip nodig. Het wordt aangedreven door turbine-motoren van tezamen 5500 pk en dat is op het ogenblik alles wat erover bekend is. Spoedig zullen echter nadere bijzonderheden worden vrijgegeven. Volgens hetzelfde principe wordt op het ogenblik een der gelijk toestel gebouwd door de Consolidated Vultee-fabrieken. In enkele regels melden wij nog DAT de zeelieden, die zich onlangs in Goes en Vlis singen tegen de politie ver zetten, door de Middelburg se politierechter zijn ver oordeeld tot 60 of 20 da gen. DAT de chauffeur J. F. de G., die te Middelburg in een dronken bui een steen door de ruiten van de woning van zijn zwager gooide een boete van 40 tegen zich hoorde eisen. DAT met ingang van 1 September a.s. benoemd is tot leraar Engels aan de Chr. H.B.S. te Middelburg, de heer W. de Haan te Sneek, die zijn benoeming aan vaardde. Aan dezelfde school is tot tijdelijk leraar teke nen benoemd met ingang van heden de heer J. de Geus te Amersfoort. DAT de politie in Vlissin gen twee knaapjes bij de oren heeft genomen, die een étalageruit in de Hobein- straat uit baldadigheid had den bespuwd. Ze werden er met hun neus opgedrukt en moesten zelf de ruit weer schoon maken. DAT de heer A. Schout voor de A.R.-Kiesvereniging te Terneuzen gesproken heeft over de betekenis van de komende verkiezing van de Provinciale Staten. De vergadering was matig be zocht, doch op de inleiding volgde een goede discussie. DAT in de duinen bij Retranchement weer myxo- matose is geconstateerd. Reeds verscheidene dode konijnen zijn aangetroffen. DAT men in Retranche ment bang is, dat de Belgi sche duinen die het natuur reservaat het Zwin van de zee scheiden, te zwak zijn. Men vreest weer een door braak, zodat een tweede Zwingeul gevormd wordt. DAT in Zierikzee gister middag het opvangcentrum voor de jeugd „De Koebel" is geopend, geschonken aan Zierikzee door bemiddeling van de Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerk en Vluchtelingen. Aanwezig waren de Zwitserse gasten prof. E. Frick en Pfarrer H. Hellstern, aan wie een watersnoodtegel werd aan geboden. DAT de heer J. A. Baar- spul hoofd van de lagere school op G.G. te Koude- kerke benoemd is tot hoofd der Christelijke school te Putten. DAT in Stavenisse een af deling van de N.C.V.B. is opgericht. Mevrouw Bouter- Bouter is presidente gewor den. Technorapport begrepen, dat hij zich zelf en het verkeer in groot gevaar heeft gebracht. ONTSTELLENDE CIJFERS. In 9,6 pet van alle gevallen was de voetrem niet in orde. By 10,2 pet werk te de handrem niet. In liefst 87,2 pet was de stuurinrichting defect. In 5,8 pet vertoonden de banden scheuren, zo dat zy elk ogenblik konden springen. In 10,2 pCt voldeden de schokbrekers niet aan de eisen. In 4,6 pet was het chassis gescheurd. Op elke 1.000 wagens werden er 316 met versleten remvoe ringen aangetroffen. WASHINGTON, 16 Maart De sub commissie van onderzoek uit de Ame rikaanse senaat heeft besloten de be schuldigingen en tegenbeschuldigingen tussen haar voorzitter .Senator Mc Carthy, en functionarissen van het le ger in het openhaar te onderzoeken, waarbij getuigen onder ede zullen staan. McCarthy verklaarde zich bereid voor deze kwestie het voorzitterschap af te staan aan het republikeinse lid Karl Mundt. Deze leidde ook de beslo ten vergadering van Dinsdag) waarop vijf resoluties werden aangenomen be treffende het nieuwe onderzoek. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. H. M. Koningin Juliana zal op 11 Juli a.£ een bezoek aan Engeland brengen, ten einde de in wijdingsplechtigheid bij te wonen van de nieuwe Nederlands Her vormde kerk in Austin Friars te Lon den. Overdrijvende wolkenvelden DS BILT, 16 Maart Zwakke tot matige wind, overwegend uit Noorde lijke richtingen. Overdrijvende wolken velden met opklaringen, maar in de ochtend plaatselijk mist. In het midden en Zuiden van het land minder koud dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.50 u., onder 18.48 u. Maan op 18.07 u., onder 6.05 u. Hoogwater Donderdag 18 Maart 1954: Vlissingen: 1.35 u. 1.73 m., 14.00 u. 1.91 m. Terneuzen: 2.05 u. 1.93 m., 14.26 u. 2.11 m. Wemeldinge: 3.18 u. 1.44 m., 15.38 u. 1.68 m. Zierikzee: 3.01 u. 1.19 m., 15.28 u. 1.42 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1