LELYSTAD NOG DIT JAAR OVER LAND TE BEREIKEN SPORT rn SPEL. Het goudland gevonden r Eind 1956 hoopt men de ringdijk via Oost-Flevoland te sluiten Strijd om nieuw land gaat door Een blik op „het slagveld' Meer belangstelling voor de wandelsport vereist Jaarvergadering Zeeuwse Schaakbond Jaarverslag Zeeuwse Turnkring Dinsdag 16 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van onze S-redaeteur). UTRECHT, Maart 1954. - In het vorige jaar was de aandacht van ons gehele volk gericht op de herwinning van het land, dat door de ramp verloren ging. De verove ring van nieuw land in het IJssel- meergebied raakte toen op de ach tergrond. En dat was niet alleen zo in de publieke belangstelling, maar ook in de werkelijkheid. De Zuider zeewerken werden een jaar stilge legd, opdat alle beschikbare wer kers, materialen en gereedschap pen naar Zeeland zouden kunnen stromen. Nu het voorjaar echter in het land komt, kan elke dag het sein worden verwacht, dat de strijd ter verovering van het nieuwe land moet worden hervat. We zullen daarom nu reeds ter oriëntering een blik op het „slagveld" werpen. Zoals bekend wordt thans gewerkt aan de drooglegging van de toekom stige polder Flevoland, die het Zuid oostelijk gedeelte van het IJsselmeer zal beslaan. Deze polder zal echter in twee étappes worden drooggemaakt. Het Oostelijk deel, 54.000 ha grond, is eerst aan de beurt. Dit heeft na tuurlijk tot gevolg, dat de dijk tussen A. en B. (zie kaart) in de toekomst midden in het land zal komen te lig gen, als ook Zuidelijk Flevoland droog gevallen is. Toch is dit geen geldver spilling. In de droogmaking van de de Zuiderzeepolders worden enorme kapitalen geïnvesteerd, die pas rente gaan afwerpen als een gebied in cul tuur is gebracht. Oostelijk Flevoland zal nu enkele jaren eerder voor be woning en bebouwing gereed zijn en dus komt het geld, aan deze dijk be steed, er weer ruimschoots uit. Deze dijk zal in de toekomst als sla perdijk dienst kunnen doen en bij on verhoopte natuurrampen of oorlogsge weld wellicht de helft van Flevoland voor overstroming kunnen behoeden. Bovendien zal over de Knardijk, zoals hij reeds gedoopt is, de weg worden aangelegd, die Harderwijk zal verbin den met Lelystad, het toekomstige centrum van het hele poldergebied. Wal al klaar is. In 1952 werd al begonnen met de aanleg van een kunstmatig eiland op de plaats, waar in de toekomst deze stad zal verrijzen. Op dit eiland wordt thans gewerkt aan de bouw van een sluis en van het gemaal Wortman. Zestig man ongeveer hebben de winter op dit eiland doorgebracht en dit was ongetwijfeld de meest geïsoleerde plaats in Nederland, toen het ijs de verbinding met de vaste wal verbrak. Slechts per helicopter was er af en toe contact met de be woonde wereld. Enkele van deze ballingen hadden hun vrouw en kin deren bij zich en er was ook een jonge dokter op het eiland. Dat was maar goed ook, want er werden en kele kinderen geboren; ongetwijfeld de eerste burgers van Lelystad. Zoals u op het kaartje ziet, is de Knardijk al gedeeltelijk gereed. Dit jaar hoopt men de dijk te voltooien en in het najaar zal men dus al per auto Lelystad kunnen bereiken. In 1951 werd reeds de eerste spa in de grond gestoken voor de bouw van het gemaal Lovink op een kunstmatig eiland tegenover Harderwijk. (B). Het werk aan de Roggebotsluis bewesten Kampen (C) en aan het eiland waarop het gemaal Colijn en de Noordelijke sluizen moeten verrijzen (D) startte in 1950. Enkele belangrijke dijkgedeel- ten zijn al gereed en eind 1956 hoopt men de 85 km lange ringdijk rond de nieuwe polder te kunnen sluiten. Een jaar eerder wordt echter al be gonnen aan het graven van de afwa teringskanalen. Het heeft n.l. techni sche voordelen om deze reeds „onder water" uit te baggeren. Zodra de diik dan dicht is, kunnen de drie g- beginnen de polder „drr"r J zoals de vakterm zorgen er dan vo beurt en dat in vuen geen plassen overblijve. ,...s in de oude '1—"-'-makerijen dikwijls het geval was. jstvaardcrsdiep. AiS laatste Zuiderzeepolder zal in de toekomst aan Noordhollands Oostkust de Markerwaard worden drooggelegd, die eveneens 54.000 ha groot zal zijn. Tussen Flevoland en deze Marker waard blijft een 400 meter breed ka naal vrij, het Oostvaardersdiep (F.). De naam herinnert aan de Oostinje- vaarders, die vroeger via Zuiderzee en IJ Amsterdam moesten bereiken. Dit kanaal zal het IJmeer met het IJssel meer verbinden en dus de verbinding te water open houden tussen de hoofd stad en de Friese, Overijselse en Drentse kanalen. Het aardige is nu, dat het eerste stukje ringdijk van de Markerwaard al gereed is gekomen. Bij Lelystad is dit dijkgedeelte gelegd, aan de overkant van het toekomstige Oostvaardersdiep, om zo een goede rede te vormen voor de schepen, die materialen aanvoeren. (E.). In tegenstelling tot de Wieringer- meer en de Noordoostpolder, zal Fle voland niet onmiddellijk aan het oude land verbonden zijn. Tussen de polder on de Veluwe blijft een strook water estaan, die de naam Veluwemeer zal ragen. In het Noorden wordt dit meer Gesloten door de Roggebotsluizen (C) en in het Zuiden voorlopig door -en tijdelijke sluis bij Harderwijk. Als ok het Westelijk Flevoland droog is, -opt het meer echter door langs de VEIUW6 De gearceerde gedeelten van de ringdijk zijn reeds gereed. Gewerkt wordt aan de stukken, die door een dubbele lijn zijn aangegeven. De door een stippellijn aangegeven dijkgedeelten bestaan nog alleen op papier. Verklaring der letters: A Centrum Lelystad, thans bouwput uoor sluis en gemaal Wortman. B Bouwput voor gemaal Lovink, ten Z. hiervan de tijdelijke Hardersluis. C Bouwput Roggebotsluis. D Bouwput voor sluis en ge maal Colijn. E Eerste dijkgedeelte van de toekomstige Markerwaard, thans rede roor de schepen. F Toekomstig Oostvaardersdiep. G Ont worpen brug voor verbinding met Noordoostpolder. KP Kampen. EB Elburg. HW Harderwijk. Utrechtse kust tot het overgaat in het IJmeer. Sommige gedeelten van de polder dijk langs dit Veluwemeer krijgen geen bazaltglooiing, maar een strand. In de toekomst zullen de tienduizen den vacantiegangers op de Veluwe dus ook strandgenoegens kunnen smaken. Een tocht over de Oostelijke polderdijk met aan de ene kant het uitzicht op de hoge gronden van de Veluwe en aan de andere kant een blik in de wijde ruimte van de polder belooft trouwens ook iets zeer bijzonders te worden. In tegenstelling tot de gewoonte bij de oudere polders zijn voor Flevoland over alle dijken wegen geprojecteerd, wat voor dit gebied in het hart van het land dringend nodig was. Het Veluwemeer zal een afzonder lijk waterpeil krijgen, dat evenals het peil van het Oostvaardersdiep onaf hankelijk blijft van het waterpeil in het IJsselmeer. Het zal meer een zoet waterreservoir zijn, dat helpen kan om het uitdrogen van de gronden op de Veluwe te voorkomen. Voor Friesland en West-Friesland zal hetgeen rest van het IJsselmeer een zoetwaterreservoir vormen van rond 100.000 ha oppervlakte. Het peil van dit zoetwaterbekken heeft men echter pas volkomen in de hand als een ander enorm project zou worden verwezen lijkt: de kanalisatie van de Rijn. Wordt dit project uitgevoerd, dan kan men de distributie van het Rijnwater zelf regelen en via de Gelderse IJssel het peil van het IJsselmeer naar believen opvoeren. Maar c%t is nog maar toe komstmuziek i-ueuwe inzichten. Uit het kaartje blijkt wel, dat het verloop van de dijken bij de nieuwe polder veel minder strak en rechtlijnig is, dan hij Noordoostpolder en Wierin- germeer het geval was. Nieuwere in zichten hebben de ingenieurs geleerd, dat deze gebogen lijn de voorkeur ver diende. Het dijkverloop, zoals dit op papier staat aangegeven, wordt trou wens tijdens het werk in détails nog voortdurend gewijzigd, naarmate de practijk dit wenselijk maakt. Bij dit grote werk komen nu eenmaal geen onteigeningsprocedures te pas en een kleine wijziging van opzet heeft hier dus geen lastige consequenties. Zo zal weldra de strijd om Oostelijk Flevoland weer volop gaan ontbran den. In zekere zin gaat het hier om het belangrijkste gebied in het nieuwe polderland, omdat hierin Flevostad zal verrijzen. En dat wordt de hoofd' stad van de Zuiderzeeprovincie, als besloten wordt, dat de polders inder daad tezamen onze twaalfde provincie zullen gaan vormen. Maar hoofdstad of niet, de 150.000 landgenoten, die in de toekomst de polders gaan bevolken, zullen Lelystad in ieder geval zien als de metropool, waar het hart van het nieuwe land klopt. SCHAKEN. Vlissiogea III kampioea In de eerste klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie werden twee van de drie afgebroken partijen uit de ont moeting tussen Middelburg II en Vlis- singen gearbitreerd. De uitslagen wa ren: J. A. VerdonkJ. H. Wessels K. HolsterH. Reynhout 10. Hierdoor werd de voorlopige uitslag 5%3hi voor Middelburg, zodat de hoofdstedelingen de beide punten in ieder geval binnen hebben. De stand is nu: Terneuzen 3 3 0 0 6 21% Goes 3 2 0 1 4 15% V.U.K. 3 1 0 2 2 12% Middelburg II 3102211% Vlissingen 4 1 0 3 2 17 In de derde klasse viel de beslissing. Vlissingen III behaalde een 62 zege op het bezoekende Middelburg IV en werd daardoor kampioen. De stand is: Vlissingen III 4 3 0 1 6 18% Middelburg IV 3 1 1 1 3 11 Souburg II 3 0 12 1 10% Woudstra won van Plinsinga. In de finale om het persoonlijke schaakkampioenschap van Zeeland werd eindelijk weer eens een partij gespeeld. J. L. Woudstra uit Rilland- Bath bezorgde de Vlissinger W. J. Plinsinga de eerste nederlaag, zodat deze beide spelers nog slechts in de strijd zijn. Alle andere werden reeds uitgeschakeld. De stand is: W. J. Plin singa 7 uit 8; J. L. Woudstra 5% uit 8; G. G. Boom 5% uit 9; M. J. Quakke- laar 5 uit 9; drs J. Scheltens 3 uit 9; W. Flissebaalje 0 uit 9. Jeugdkampioenschap. In de Zeeuwsvlaamse voorronde van het jeugdschaakkampioenschap van Zeeland werden de laatste partijen ge speeld. De uitslagen waren: de Koeyer Kopmels de KoeyerLensen 10; KopmelsPeters 10. De eind stand was: Kopmels 5 uit 6; Lensen 3% uit 6; de Koeyer 3% uit 6; Peters 0 uit 6. Kopmels kwam dus in de finale, terwijl tussen Lensen en de Koeyer 'n beslissingswedstrijd moest worden ge speeld. Deze werd door de Koeyer ge wonnen, zodat ook hij in de finale kwam. In deze finale werden reeds de vol gende partijen gespeeld: Kopmelsde Koeyer 10; de KoeyerKopmels WoudstraSnip 10; Snip Woudstra 10; WoudstraKopmels 0; Snipde Koeyer 10. De stand is nu: G. Woudstra 2 uit 3; G. Snip 2 uit 3; L. A. Kopmels 1% uit 3; J. de Koeyer uit 3. Zondag is het duizendste schip in dit jaar in de Amsterdamse haven aange komen. Het was de 9500 brt metende „Celebes" van' de maatschappij „Ne derland", die van Londen kwam. Een dramatisch moment, vastge legd op de plaat: redders slepen een slachtoffer van de vliegtuig ramp op het Kallang vliegveld bij Singapore uit de vammen. Bij de landing op een van de banen van dit vliegtuig, sloeg de ma chine, een Constellation met be stemming Londen, over de kop en vloog in brand. Alle passagiers en de stewardess kwamen hierbij om het leven. Acht andere per soneelsleden werden gered. VOETBAL Het voorlopig Nederlands Elftal voor Woensdag DEN HAAG, 15 Maart. Het voor lopig Nederlands elftal, dat Woensdag 17 Maart a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen de London Foot ball Combination speelt, is als volgt samengesteld: doel: Steiger (PSV), achter: Odenthal (Haarlem) en Te- bak (Eindhoven), midden: Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), (aan voerder), voor: Van Beurden (BVV), Michels (Ajax), Van der Gijp (EMMA), Ben- naars (DOSKO) en Heyster (HDVS), 'SS? Kring Zeeland N.W.B. bijeen Niet voor de medaille» maar louter en alleen voor de sport en de natuur MIDDELBURG, 15 Maart. De zo bij uitstek gezonde wandelsport kan in Zeeland nog steeds niet bogen op een groot aantal regelmatige beoefe naars. Veelal wordt gewandeld „voor de médaille" en komt het uiteindelijke doel van deze mooie sport, het genieten van de natuur, fris en vrij, op de tweede plaats. Dat valt zeer te betreuren. Er wordt wel eens beweerd, dat Zeeland, dat bijna geheel van bos en hei is verstoken, zich voor de wandelsport niet zo best zou lenen. Maar wie kent niet het genot van een lange, heerlijke wandeling door de ruime polders van ons Zeeuwse land? Het dwalen door duinen en langs stranden, door de bossen van Domburg en Oostlcapelle? Om na dit alles over stedeschoon van oude pittoreske plaatsjes maar te zwijgen. Het ware te wensen, dat meer instan ties en verenigingen zich geroepen zou den voelen de organisatie op zich te ne men van bepaalde wandeltochten en een grote aantal sportmensen hieraan deel zouden nemen. Helaas, het zijn steeds weer de zelfde enkelingen, die hierin een lei dinggevende rol spelen. Een van deze weinigen ls de heer De Back uit Scherpenlsse, leider van de wandel sportvereniging „Op Sap" uit die plaats, die zich steeds weer opwerpt als organisator van diverse wandel tochten en met zijn ploegje ook aan andere tochten, zowel in als buiten Zeeland, deelneemt. Tweede Paasdag oraniseert deze wandelsportvereniging uit Scherpe nlsse de eerste grote wandeltocht van dit jaar In Zeeland. Wjj wensen de heer De Back een grote stroom deel nemers toe! Ook in Goes vallen enkele lichtpun ten te constateren. Zoals wij reeds eer der meldden, organiseert daar een commissie middagtochten voor de schooljeugd, een prijzenswaardig Initia tief, waarmee a.s. Zaterdagmiddag ge start- zal worden. Er bestaan reeds plannen om te komen tot een decentrali- TAFELTENNIS. Goes III practisch kampioen GOES, 15 Maart. In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscom- petitie liet Wilno II de kans om zich practisch in veiligheid te stellen voor bijgaan, want het werd met 73 door Be Fair geklopt. De stand is nu: W. v. Zoelen 8 5 3 0 13 56—24 Wilno 1 8 6 0 2 12 54—26 Sorry 8 4 2 2 10 37—43 Be Fair 9 4 2 3 10 48—42 Wilno II 9 1 1 7 3 41—49 Spirit 8 1 0 7 2 14—66 In de 3e klasse A veroverde V'S.V. de eerste plaats met een iets beter ge middelde dan Be Fair II door een roy ale 91 zege op P.Z.E.M. II. Schelde II kreeg vap Will van Zoelen III de zevende achtereenvolgende nederlaag te slikken (37), zodat de stand hier als volgt luidt: V.S.V. 8 6 1 1 13 61—19 Be Fair II 8 6 1 1 13 56—24 W.v.Zoelen III 7 5 0 3 10 45—25 P.Z.E.M. II 6 2 0 4 4 20-%0 Amor 6 1 0 5 2 2337 Schelde II 7 0 0 7 0 5—65 In de 3e klasse B is Goes III door een 37 overwinning op Spirit II nog maar één puntje van de titel verwij derd. Sorry III, dat met de zelfde cij fers won van het bezoekende Wilno III is de enige concurrent van de leiders, De stand is hier: 6 3 2 2 0 satle van deze schoolwandeltochten door geheel Zeeland. Ook voeren de vereni gingen „Kaspargo" en „O.K.K." uit Goes onderhandelingen met het hoofd bestuur van de N.W.B. over toetreding en organisatie van tochten. Deze waarlijk van elke vorm van on gezonde sensatie ontblote sport met een grote zowel geestelijk als lichame lijk opvoedende waarde behoeft in Zeeland zeker meer belangstelling! La ten de enthousiaste enkelingen, die ge lukkig al zijn het dan slechts enke lingen in elke plaats van zeeland te vinden zijn, de koppen by eluaar ste ken en trachten een wanuelsportverenl- glng in liun woonplaats op te richten, opdat meer deelnemer» van meer toch ten zullen kunnen gaan genieten! DE KjSINGVEKGADEKLN G. In de ledenvergadering van de kring Zeeland van de afd. ZeelandNoord- Brabant van de Ned. Wandelsport Bond, welke Zaterdagmiddag In het Ned. Koffiehuis te Middelburg werd ge houden, werd een en ander scherp naar voren gebracht. De voorzitter, de heer W. P. Joziasse te Middelburg deelde me de, dat voor Zeeland een speciale folder zal worden ontworpen, teneinde de be langstelling voor deze sport te doen op leven. Een speciaal woord van .welkom kon de voorzitter richten tot de afgevaardig den van 't afdelingsbestuur, de heer De Back uit Scherpenlsse en W. den Hol lander uit Geldrop (Eindhoven). Voorts werd op deze vergadering de heer A. C. Veenis uit Goes gekozen tot be stuurslid van de kring Zeeland. Ook kwam het wandelsportconfiict (tussen de N.B.V.L.O. en de N.W.B.), nog even ter sprake, waarbij werd me degedeeld, dat de commissie van arbi trage haar werkzaamheden heeft moe ten stoppen wegens onoverkomelijke moeilijkheden. 12 7 6 5 0 49—11 33—27 29—21 32—38 7—53 Goes III V.S.V. II Sorry III Wilno III Spirit II In de 4de klasse tenslotte behield M, T.T.C. I de leiding, want A.T.T.C. II moest met een 100 nederlaag naar huis. Sorry VI bleef de Middelburgers op de voet volgen door de strijd om de tweede plaats met A.T.T.C. I met dui delijke cijfers te winnen (91). Sorry IV haalde een kleine, maar belang rijke 64 zege op M.T.T.C. II, waar door de stand nu als volgt is: M.T.T.C. I Sorry VI A.T.T.C. I P.Z.E.M. III M.T.T.C. II Sorry IV Sorry V A.T.T.C. II 9 7 8 7 9 10 9 11 0 0 2 2 4 5 4 10 17 13 11 9 7 7 5 1 76—14 50—20 50—30 39—31 43—47 42—58 31—59 23—87 „mis is zo ontdaan, dat hij het ge i eedschap laat waar het is en terug holt naar zijn leger. Wat is de wereld geheimzinnig! Overal dezelfde ver schijnselen. Onkel Freerik's tochten langs het strand, het goudstuk, het vreemde schip, de man op het vlot, de bundeltjes, de dure kleding, het kostbare versiersel op moeders borst. En hier de onverwachte verdwijning van Arent Dirksz uit de rotshaven, de verschijning van een burghtheer in de gedaante van Onkel Freerik en deze vreemde verschoning in de nacht. Is dit de gewone loop der dingen, die hjj als jongen niet heeft opge merkt en nu ontdekt? De burghtheer blijft verscheidene weken weg. Van zijn terugkeer heeft Joris niets gemerkt, maar het kleine meisje vertelt hem, dat Papa weer thuis is en dat ze dadelijk heeft ge vraagd, of Joris naar zee mag. Het is midden Juli en prachtig zomerweer. De lucht is als doorbalsemd met zoete morgengeuren, als kort na het rijzen van de zon, Joris van zijn pasbegon- nen dagtaak opkijkt, en de burght heer voor zich ziet. De edele heer kijkt goed gehumeurd, want hij kijkt met scherts in zijn ogen en lacht vriende lijk bemoedigend, terwijl Joris beteu terd geen raad weet met zijn verras sing en niet in staat is, de juiste hou ding te vinden. „Ik hoor, dat je naar zee wilt. Daar voor ben je ook bestemd. Maar vertel eens, of je de zee kunt verdragen. Zeezieke flodderzakken kan ik niet gebruiken, alleen flinke kerels, dat begrijp je wel". „Ik ben de zee gewend", antwoordt Joris. Hij vertelt van zijn dienst bij de visserman en van zijn tocht met Arent Dirksz. De burghtheer luistert aandachtig. „Waar heb je onze taal geleerd? Hier in de keuken?" vraagt hij met lichte verwondering, de zaak, waarom het eigenlijk gaat, een ogenblik loslatend. „Neen, heer, thuis". „Thuis? Hoe kan dat? Van wie?" „Van Onkel Freerik". Onkel Freerik, van zelf, zonder be doeling. De burghtheer houdt zich ferm, maar de schok, die Joris' woorden hem ge ven, kan hij niet verbergen. Hjj kijkt in Joris' ogen, onderzoekend, kwaad denkend. Dan vraagt hij bedachtzaam: „Is die Onkel Freerik rijk?" Wat moet Joris daar op antwoorden? „Waar leeft hij van?" Joris wordt onrustig. De ogen van FEUILLETON door K. JONKHEID „Wie is Onkel Freerik?" Daar weet Joris geen antwoord op. Onkel Freerik is Onkel Freerik! „Waar komt die Onkel Freerik van daan?" vraagt de burghtheer nog aan dachtiger. „Dat weet ik niet". „Wat is het voor een man?" „Hij is een heer als u. Hij spreekt met uw stem en hij kijkt met uw ogen". „Met mijn ogen?" „Ja, heer. Uw ogen zijn als de zijne en uw stem en spraak zijn als van de uwe". Joris spreekt in de stijl van de burghtheer zijn fel geworden en ze laten hem geen seconde los," ze dwin gen om een positief bescheid. „Er komt soms een schip....", aar zelt Joris. „Wat gebeurt er met dat schip?" „Er zijn mannen met een vlot en één van hen geeft bundeltjes aan On kel Freerik". De burghtheer zwijgt. Dan, opeens opgewekt, zegt hij: „Trés bi en, mon gargon. Je gaat naar zee. Ik zal de Major last geven". Haastig loopt hij weg. Joris weet niet, wat hij hiervan den ken moet. Hij is blij. En toch niet rustig. Er is iets niet in orde, daar is hij nu zeker van. Als hij maar een maal veilig op zee is! Maar niet in dienst van de burghtheer, bedenkt hij. Ik ga vluchten, ik zal wel zien waar heen. In elk geval langs de kust, dan vind ik wel een schip. Vannacht zal Joris zich gereed hou den en morgen in de vroegte, als de poort geopend is en de valbrug neer, zal hij verdwijnen. De burghtheer roept de Major in een afgezonderd kamertje en spreekt hem over Joris. „Neem dat jonge mens mee in het woeste land, waar niemand komt dan stropers en bandieten en zorg, dat hij niet terug keert". „Rovers en bandieten nemen alleen, wie een losprijs waard is, een hoog geplaatst persoon, een edelvrouw, een kind van hoge en rijke familie. Deze jongen is niets daarvan. Dus hij moet worden weggesmokkeld, om op zee te worden verkocht voor de slavernij. Heeft hij voldoende waarde voor dit gevaarlijk bedrijf? Mensenrovers wor den gehangen!" „Dat bedoel ik niet", zegt de burght heer kort. Je hebt een scherpe pon jaard en er is zand genoeg". De Major begrijpt. Een ponjaard, die doden kan en zand, dat alles bedekt. ,Ik doe niet graag aan moord", ant woordt hij braaf. De burghtheer lacht schamper. „De hoeveelste zal het zijn? Gewis niet de eerste". (Wordt vervolgd). Bevredigende activiteit in 1953, GOES, 15 Maart. In de onder Voorzitterschap van drs A. J. C. Nord- lohne gehouden algemene jaarverga dering bleek uit het jaarverslag van de secretaris, dat het Zeeuwse schaak leven, gezien tegen de achtergrond van de nationale ramp, zich niet onbevredi gend heeft ontwikkeld. De clubcompe titie, waaraan helaas door de S.V. „Zierikzee" nog niet wordt deelgeno men, de diverse titelwedstrijden, zoals de persoonlijke kampioenschappen voor hoofdklasse, le klasse en jeugdige schakers, het kampioenschap snel schaken en de schoolschaakwedstrijden zijn even zovele tekenen van een goe de activiteit. Deze verheugende activi teiten tonen, dat Zeeland niet achter wenst te blijven bij de nationale ont wikkeling, welke de beoefening van het schaakspel thans doormaakt. Bij de behandeling van de begroting 1954 werd vastgesteld, dat een contri butieverhoging vooralsnog niet nodig is. Tot voorzitter en penningmeester werden resp. herbenoemd drs J. Schel tens (die wegens ziekte verhinderd was), en de heer P. Langedijk (Vlis singen). In de plaats van de heer H. Voorhans, die zich hiet meer herkies baar had gesteld, werde tot 2e secre taris benoemd de heer L. J. Simpelaar (Terneuzen). Tenslotte werd besloten op Hemelvaartsdag te Terneuzen de massakamp ZeelandBelgisch West- Vlaanderen te organiseren. Aantal leden blijft stijgen. MIDDELBURG, 15 Maart. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van de Zeeuws- Brabantse Turnkring. Ondanks de zware slagen, die ook deze tak van sport dooi de ramp te incasseren kreeg, mag toch nog van een goed jaar worden gesproken. Niet minder dan 8 verenigingen werden min of meer ernstig getroffen. Het leden aantal steeg -ook dit jaar en wel van 4534 tot 4565. Verheugend is, dat sinds de be vrijding ieder jaar een stijging van het ledental kon worden genoteerd. De grootste vereniging is nog steeds VTV uit Vlissingen, dat met 460 leden ver boven alle andere uitsteekt. Maar ook Volharding uit Goes met 339 leden en UDI uit Bergen op Zoom met 327 mogen er zijn. Alle overige verenigingen blij ven beneden de 300. Een belangrijk deel van het werk be stond ook nu weer uit het afnemen van de vaardigheidsproeven. Zwemproeven werden afgenomen te Middelburg, Goes en Wemeldinge. Athletiekproeven wer den niet afgelegd, maar voor de Jeugd proeven (meisjes en jongens tot 12 jaar> bestond meer belangstelling dan voor heen. In totaal legden 602 jongens en meisjes deze proeven met succes af. De juiste aantallen zijn; meisjes A 396; meis jes B 11; jongens A 173; jongens B 22. Ook voor de gewone vaardigheidsproe ven werd druk geëxamineerd. Niet min der dan 828 maal kon een diploma wor den uitgereikt. Voor het komende jaar staan weer be langrijke dingen op het programma. Op Zaterdag 3 April zullen in het Goese Ly ceum de nieuwe vaardigheidsproeven worden gedemonstreerd. VZOS in Yer- seke zal op Zaterdag 3 Juli de adspiran- tenwedstrijden organiseren en op 18 Sep tember zal een Technische Dag worden gehouden. Op Zaterdag 13 November worden te Middelburg de verenigings wedstrijden gehouden. Een dual-meet met de Turnkring 's-Gravenhage e.o. is m voorbereiding. Verder zijn er dan natuur lijk de jaarlijkse diersteden -en driekrin gen ontmoetingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4