T ZEEUWSE PLAKKEBORO GEEN OPLOSSING VOOR OESTERCULTUUR 'T Afsluiting is technisch zeer goed mogelijk Zeeuwse ondernemers op 12 Mei naar Terneuzen W oningbouwverening te Arnemuiden gaat jubileren NOTEERT U Aan afdamming ook nadelen verbonden EN TEN Middelburgse schoolkinderen ontvingen saneringskaarten Voorjaarsvergadering C.J.M.V. in Zeeland Ledenvergadering afd. Walcheren N.V.S. Vijf belangrijke onderwerpen komen op Nijverheidsdag aan de orde Opruimingswerk in Kruininger Veerhaven Marathon jubileert Dinsdag 16 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Feest op 27 Maart a.s. Op 28 Maart 1914 werd te Arnemuiden een wo- ningaouwvereniging opge richt. Bewogen met de wo ningnood in het dorp heeft de heer J. J. C. van der Graaff, die op 1 September 1910 als hoofd der Bijz. La gere School op Geref. grond slag naar Arnemuiden kwam, de stoot tot oprich ting van deze vereniging ge geven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling op 27 Maart a.s. het jubileum op enigszins feestelijke wijze te vieren. Tevens zullen dan de twee nog in leven zijnde bestuursleden worden ge huldigd t.w. de heer v. d. Graaff, die vanaf de oprich ting secretaris-penningmees ter is en de heer J. J. Wijk Nog hetzelfde jaar werd bij het gemeentebestuur een plan ingediend voor de bouw van 150 woningen in de Molenpolder. De gemeen teraad wenste echter op nieuw geen medewerking te verlenen. In 1917 slaagde men er in 10 woningen te bouwen in Tuindorp, terwijl in 1919 Lezing K.L.M.- vlieger. De bekende K.L.M.-piloot de heer Van Veenendaal heeft in Nieuwerkerk enkele spannende verhalen uit zijn loopbaan bij de luchtvaart verteld. Bovendien vertoon de hij een tweetal kleuren films n.l. één over West- Indië en één van een K.L.M. vlucht rond de wereld. Ds Westerhof had de vlie ger ingeleid, burgemeester A. A. van Eeten bracht hem dank en overhandigde hem een boekwerk over de ramp. Ook de heer Stegeman, die nogmaals een complex, nu niet zijn politieboot 10 maan- van 20 woningen, kan wor den gebouwd. Gedurende de dertiger jaren en in de oorlog kon men weinig acti viteit ontplooien. In 1947 kwam de vereni ging weer met plannen op tafel. Het gemeentebestuur achtte het toen beter zelf tot realisering daarvan over te den lang regelmatig van en naar het dorp voer ontving namens de ingezetenen uit handen van de burgemeester een aandenken. Ook in Bruinise heeft de heer Van Veenendaal zijn causerie gehouden en de films vertoond. Burgemees ter Michaëlis sprak een openings- en een dankwoord. gaan, daar men op deze huis, die tot eind 1953 zitting wijze goedkoper geld kon Appels naar in het bestuur heeft gehad. lenen. De door het gemeen- p___i_ --ï tebestuur gebouwde wonin- ranKTlJK. gen zijn thans aan de wo- Met ingang van heden is ningbouwvereniging over- -de invoer van 3000 ton ap- gedragen, zodat zij thans 69 pelen naar Frankrijk open woningen bezit. Momenteel gesteld. Met ingang van 12 worden plannen ontworpen, Maart j.1. is de export van die voorzien in de bouw van 12 woningen. In verband met het jubi leum hadden wij een ge sprek met de heer v. d. Graaff, die vertelde, dat hij, wanneer er kinderen thuis moesten worden bezocht in verband met ziekte, hjj zich steeds weer verbaasde over de slechte woningtoestanden in de gemeente. Hoe langer hoe meer kwam bij tot de overtuiging, dat hierin drin gend verandering diende te worden gebracht. Toen hij met plannen bij het gemeentebestuur kwam om een woningbouwvereni ging te stichten, kreeg hij geen enkele medewerking. Hij wendde zich toen tot dokter v. d. Bijl, die ook overtuigd was van de nood zaak tot betere woningbouw te komen. Samen ontwier pen zij plannen en op 28 Maart 1914 kwam het tot de oprichtingsvergadering. peren naar dit land echter stopgezet. Kraamzorg ui W.Z.-Vlaandereii. In 12 van de W.Z. Vlaam se gemeenten werd in 1953 524 kinderen geboren. Hier van werden 192 bevallingen door het Centrum verzorgd, terwijl elders nog in 6 ge vallen werd bijgestaan. Dit blijkt uit het jaarverlag over 1953 van het Centrum Kraamzorg in W. Zeeuwsch Vlaanderen. Het aantal verzorgingsda- gen bedroeg 2182. Hoewel er nog financiële moeilijk heden waren, kon men over de organisatie en de werk zaamheden tevreden zijn. Door een strenge selectie is er een keurcorps van kraamverzorgsters ontstaan, dat op uitstekende en cor recte wijze het werk doet, zelfs tot buiten W. Zeeuwsch Vlaanderen. Ook de artsen toonden zich zeer tevreden. In de loop van 1953 legden 6 kraamverzorgsters, met gunstig gevolg examen af. Dokter Hage uit Biervliet werd aan het bestuur toege voegd als vertegenwoordiger van het provinciale bestuur. Dit in de plaats van dokter Jongsma, die naar elders vertrok. De onderlinge ver houding met de Kruisver enigingen is uitstekend. Zeeland, heeft in de loop van de laatste jaren op sommige gebieden de eerste plaats in de rij der provincies bereikt. Dat mag ook wel eens worden gezegd tegen hen, die dit gewest toch eigenlijk maar beschouwen als een gebied dat nu ja wel allerlei in teressante dingen bezit, maar toch meestal achteraan komt. Vandaag hebben wij speciaal het oog op de schooltandverzorging, een lelijk woord voor een mooie zaak. Welnu: onze provincie was de eerste, waar deze verzorging op alle eilanden haar beslag kreeg en vandaag kan men lezen, dat na Vlissingen in Middelburg voor de eerste maal de zogenaamde saneringskaarten aan schoolkinderen konden worden uitgereikt. Op het platteland moesten voor enkele jaren heel wat weerstanden worden overwonnen, voordat ook de ouders van het nut der schooltandver zorging waren overtuigd. Uiteraard geschiedt alles op basis van vrijwilligheid. Niemand wordt gedwongen om zijn kinderen door de tandarts te laten behan delen. Maar steeds meer ouders zijn het grote belang voor hun kinderen gaan inzien. Het voorkomt niet alleen veel narigheid en pijn in de toekomst, maar het spaart ook heel wat geld uit! Want iedereen weet het: een verwaarloosd gebit kan lange tijd geen moei lijkheden opleveren, maar als de ellende eenmaal be gint, dan komt er vaak geen eind aan. Als reeds op jeugdige leeftijd een regelmatige controle begint, be schouwt ieder het later, na de schooljaren, als iets heel gewoons elk halfjaar de gang naar de tandarts te maken. Jong geleerd, oud gedaan: dat geldt ook van de zorg voor het gebit! Jonge hennen voor Waarde, In Waarde kunnen de houders van kippen weer vooruit De gemeenten Ka- merik en Zegveld hebben 300 jonge hennen beschikbaar gesteld. Ieder gezinshoofd kan voor Vrijdag a.s. een aanvraag hiervoor indienen op het gemeentehuis. Dit geldt echter alleen voor hen, die nog geen kippen hebben ontvangen uit vorige schen kingen. Bij' aankomst zullen de hennen worden verloot onder de gegadigden. St. Annaland. 17. Maart zaal Rijnberg 7 u. filmvoor stelling Shell. 17 Maart. Catechisatie lokaal Herv. Kerk 7 u. jaar vergadering Herv. Knapen vereniging. Kruiningen. Hedenavond 6 uur gemeenteraad o.m. vaststelling begroting 1954. Tholen. 19 Maart 8 u. jaar vergadering Chr. Kleuter school. 30 Maart gemeentehuis 11 u. aanbesteding Havenbe schoeiing. Westkapelle. 17 Maart jaarvergadering Winkeliers vereniging. 18 Maart Herv. jeugdge- bouw 8 uur Ned. Chr. Bouw bedrijf sbond, spreker de heer H. Koetsveld. 18 Maart, gemeentehuis 7.30 u. gemeenteraad. 20 Maart Verenigingsgeb. Jaarvergadering Rode Kruis. Middelburg. 16 en 17 Maart Schouwburg 8 uur C.F.A. „Robin Hood". 19 Maart „Mercurius" To neelavond „De Zeeuwen" 19 Maart Schuttershof 8 u. Uitvoering „O.N.D.A." Na het muzikaal gedeelte opvoe ring van „Luctor et Emer- go", een Zeeuws toneelspel van Piet van Damme. 17 Maart C.J.M.V.-gebouw 8 u. jaarvergadering Chr. Besturenbond. Goes. 18 Maart „De Land bouw" 8 u. vergadering en Bloenmententoonstelling Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw en Plantkunde. Souburg. 19 Maart „Reho- both" 7.45 u. jaarvergade ring Geref. jongens- en meisjesclubs. 20 Maart „Rehoboth", 7.30 u. Feestavond voor ouden van dagen, georganiseerd door de C.J.M.V. (Vervolg van pagina 1) Ook de beswaren die aan de afdamming kleven heeft de commissie zich terdege gerealiseerd, maar zij heeft die niet zo groot gevonden, dat ze een mindere veiligheid zouden rechtvaardigen. De meeste bezwaren kan men zonder al te veel moeite en kosten te boven komen. Eigenlijk ziet men maar één bezwaar dat men niet zal kunnen ondervangen: de ondergang van de oesterteelt. Hierin is 20 miilioen gulden geïnvesteerd en 900 mensen verdienen met deze visserij hun brood, zo is in het rapport te lezen. De oesters brengen rond 4 miilioen per jaar in het laadje en de mosselen rond vijf miilioen. Men wil dan ook nog zorg vuldig onderzoeken of er niet toch nog een mogelijkheid te vinden is om het lopend bestaan van de oesterteelt in enigerlei vorm te bestendigen. „In geval van schade zal op het verlenen van tegemoetkomingen ge rekend moeten worden"! zo wordt er echter aan toegevoegd. technisch in staat? En ook daarop blijft de Deltacommissie het woord niet schuldig. Dit luidt volmondig „Ja"! Men ontveinst zich niet de grote moeilijkheden: de stroomgeulen zijn machtiger en d-oer dan die elders ooit zijn bedwongen. De getijstromen zijn sterk en bieden slechts kort ge legenheid om die werkzaamheden uit te voeren waarvoor rustig water vereist is. Er kunnen stormen op stekt en mist zal het werk kunnen bemoeilijken. En daarnaast zal het moeilijk zijn al het benodigde uit voeringsmateriaal behoorlijk te con centreren, wat toch noodzakelijk is. óE BUS De kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente te Tholen heeft een besluit ge nomen ten aanzien van de verwarming van het kerk gebouw. Er zal voortaan van propaangas gebruik worden gemaakt. De eleetri- sehe voetverwarming blijft echter gehandhaafd. Gedurende Februari werd er op het postkantoor te Axel heel wat gespaard. Er werd ingelegd voor een be drag van f 59.707,94 en te rugbetaald f26.859,30. Het bureau van prof. dr J. Waterink is voornemens te Zierikzee een psychotech nisch onderzoek te houden. De hoofden van scholen zijn bij de voorbereiding daarvan ingeschakeld. Voor het candidaatsexa- men klassieke taal en lette ren slaagde aan de Rijksuni versiteit te Leiden, de heer C. H. Kerlen te Middelburg. Te St. Maartensdijk is is overleden de weduwe Bentschap KnookKloet. Zij bereikte de ouderdom van 93 jaar en was de oudste in woonster van deze gemeente. G. S. hebben met ingang van 1 Maart j.l. benoemd tot goederenklerk in vaste dienst bij de Prov. Stoom bootdiensten in Zeeland, de heer J. de Bree te Breskens. In Tiio.ea is gecollecteerd voor de Chr. Militaire Te huizen. Deze collecte, in de Ned. Herv. kerk gehouden, bracht f78.88 op. begint het er aardig op te lijken dat we over zo'n 25 jaar van Vlissingen, Middel burg of Goes linia recta over de zeedammen naar Rotter dam kunnen rijden. De plan nen van de Deltacommissie zijn reëel en minister Algera is verzocht zo gauw moge lijk een wetsontwerp in te dienen Met een gezond gebit van school Primeur voor openbare lagere school C MIDDELBURG, 15 Maart. Negentien jongens en meisjes, leerlingen van de zesde klas der lagere school, zaten vanmorgen in de brede zetels van de trouwzaal van het Stadhuis. Het was voor hen een belangrijke dag, want zy kregen hun saneringskaart als bewjjs, dat hun .gebit in orde is. Vyl jaar lang zijn deze leerlingen van de openbare school C steeds onder controle van een tandarts geweest en als zy over een paar maanden van school gaan, kannen zy die kaart aan hun eigen tandarts tonen. Het was de eerste groep kinderen lüt Middelburg, die zover was en het bestuur der Stichting Schooltandverzor ging Middelburg vond dit wel van zodanige betekenis, dat er een kleine plech tigheid voor werd georganiseerd. De jongens en meisjes kregen niet alleen hiun saneringskaart, maar ook een tandenborstel. Mevrouw Roskam, die de kinde ren de laatste jaren behandelde, had een mooie tekening gemaakt met plaatjes en een rympje over het nut van een goede tandverzorging, welke tekening de jongelui nog zal worden toegezonden. En vanmorgen kregen zy ook nog koffie en koek. De voorzatter der Stichting, wethou der A. J. Berenpas, verwelkomde de leerlingen en een aantal autoriteiten Hij vertelde, dat de Stichting in Maart 1949 met haar werkzaamheden begon en dat de medewerking van alle kan ten zeer verheugend is geweest. De tandartsen stimuleerden deze verzor ging en gaven de garantie, dat het werk voortgang zou kunnen vinden. Het zie kenfonds zorgde vooral voor de finan ciële basis, terwijl ook de Kruisvereni gingen steunden. Twee scholen traden niet toe, maar momenteel zijn alle lagere scholen in Middelburg bij de Stichting aangeslo ten. Burgemeester mr dr N. Bolkesteln verklaarde namens het gemeentebe stuur het werk der Stichting bijzonder op prijs te stellen en wethouder J. Post van Vlissingen bood namens de Stich ting Schooltandverzorging Vlissingen en Souburg zijn gelukwensen aan met het bereikte resultaat. Dat deed ook burgemeester J. L. Dregmans namens de Sichtlng Schooltandverzorging voor het Walcherse platteland. H\) deelde mede, dat op bet platte land nu vyf klassen zyn gecontroleerd "ji dat er nog maar ëén school Is, die niet meedoet. Tandarts P. Blaauw gaf namens de afdeling Zeeland van de Ned. Mjj tot Bevordering van de Tandheel kunde de verzekering, dat de Stichting op de bijstand van die kant kan blyven rekenen. Namens het Middelburgs Ziekenfonds -heeft de heer L. Onderdijk daarna de kaarten en de tandenborstels aan de jongens en de meisjes uitgereikt. Adri- aan Gilde was de eerste Middelburgse jongen, die in het bezit kwam van het bewijs, dat zijn gebit is gesaneerd. Ten slotte heeft de heer F. A. Rosendaal, hoofd van school C, namens zijn leer lingen bedankt voor het werk, dat de Stichting heeft verricht. SLUIS, 15 Maart. In de Zaterdag ge houden zitting van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van Prov. Staten van Zeeland in de kieskring Sluis werd van de lijst der K.V.P. geschrapt de heer C. J. van Beleir te Westdorpe. Aan leiding hiertoe was, dat voor deze candi- daat niet 't vereiste aantal verklarin gen van bewilliging tot de candidaatstel- ling werd ingeleverd. GOES, 15 Maart. Zaterdagmiddag vond in de Prins van Oranje te Goes de Voorjaarswerkvergadering plaats van het C.J.M.V. in Zeeland. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer C. Leunis uit Terneuzen, werden de jaarverslagen uitgebracht. De secre taris, de heer Jac. Sinke uit Souburg, kon melding maken van een stabiel le dental, vooral wat het Jongenswerk- be treft. Het aantal C.J.M.V.'s bedraagt 1 65 met 1323 leden, het aantal Jongens- clubs omstreeks 80 met 990 leden. Voorts werd melding gemaakt van de diverse activiteiten der Prov. Commis sie in het afgelopen jaar. De penningmeester, de heer G.. J. de Jonge uit Yerseke, gaf een uitvoerige toelichting bij de cijfers over 1953, doch moest melding maken van een klein na delig slot. Vervolgens deed de voorzitter een groot aantal mededelingen, o.m. over de Bondsdag te Gent, de zomerdag, die samen met de C.J.V.F. in Juli op Zuid- Beveland wordt gehouden, alsmede het feit, dat er kampeergelegenheid - is ge vonden in St. Michielsgestel, zodat de leden niet meer zo'n verre reis heb ben te ondernemen, indien ze een Bondskamp willen meemaken. Na de pauze was er samenzang o.l.v. de districtssecretaris, de heer M, J. Bij- leveld. Tenslotte werd een open forum gehouden, waarbij vragen werden ge steld over de Loon- en Bezitsvorming. Het forum stond onder leiding van de heer de Munek, oud-voorzitter der afd. Goes. De heer Byleveld hied de dag sluiting. Ds Odé moet rust houden. Ds A. W. M. Odé, die Zondagmorgen tijdens de dienst in de aula onwel is geworden, zal op doktersadvies een week rust dienen te houden. De andere bezwaren kan men aldus onderverdelen: a. In strenge winters (volgens de sta tistieken eenmaal in de vijf jaar) zal het verkeer te water in de af gesloten bekkens meer last van ijs ondervinden dan nu het geval is. Men meent dat men dit door tijdig inzetten van ijsbrekers en door het afschermen van de hoofdvaarwegen tegen ijsstuwingen vrijwel zal kun nen voorkomen. Het drijfijs wil men afvoeren door de sluizen in het Haringvliet. b. Sommige havens zullen door het wegvallen van het tij op grotere diepte moeten worden gebracht; men meent dat dit alleen maar ten goede zal komen aan die havens. c. De "waterlozing zal grotendeels die nen te geschieden door de sluizen in het Haringvliet. Bij stormvloed zal die lozing niet kunnen plaats hebben, maar laboratoriumproeven hebben aangetoond, dat de ber- gingsruimte van de afgesloten zee armen voldoende is om ook dan ge vaarlijke hoge standen uit te slui ten. Voor gebieden die door bet wegvallen van het lage tij niet meer op de zeearmen kunnen lozen zul len voorzieningen moeten worden getroffen. Men heeft wel eens de vrees geuit, dat het afsluiten der zeearmen ver hoging van de hoogwaterstanden tot gevolg zou kunnen hebben. Voorlopige berekeningen hebben echter aangetoond, dat die verho gingen bij stormtij zowel bij Hoek van Holland als in de mond van de "Westersebelde niet meer dan twee tot drie centimeter zullen bedragen. Wel zal moeten worden gerekend op grotere stormvloedsverhogingen in de zeeinhammen die zullen over blijven buiten de afsluitdammen. Hieraan zal men de waterkeringen dienen aan te passen. d. Tijd en kosten. Dit overzicht van voor- en nadelen pleit zeer sterk voor de afsluiting der zeearmen. Vervolgens is men gaan overwegen of de tijd die men voor elk van beide nodig heeft en de kosten die men voor elk van heide zal moeten maken, niet ver uit elkaar liggen. Wat de tjjd betreft rekent men voor beide projecten 20 tot 25 jaar. Bij het af sluiten zal de factor tegenslag een har tig woordje meespreken bij het op hogen en verzwaren der dijken zal echter veel tijd heengaan met onteige ningsprocedures en dergelijke moeilijk heden. Ook de kosten ontlopen elkaar niet: voor heide projecten rekent men op anderhalf tot twee milliard gulden. Dit is natuurlijk geen cijfer dat op eni ge begroting is gebaseerd: het dient slechts om de gedachten te bepalen bij de orde van grootte. Men is wel van mening dat men met dit bedrag ook alle bijkomende kosten van het afslui- tingsplan zal kunnen financieren. Technisch mogelijk? Na al deze overwegingen is de beslissing niet moeilijk meer: van. zelfsprekend valt de keus op het af sluiten der zeearmen. Dat moet ech ter deze gewichtige vraag nog be antwoord worden: „Is men daartoe MIDDELBURG, 15 Maart. De af deling Walcheren van de Ned. Ver. van Suikerzieken hield Zaterdagmiddag in de groene zaal van het Schuttershof een ledenvergadering, waarvoor grote belangstelling bestond. Wegens ziekte van de afdelingsvoor zitter sprak de heer P. Theune uit Vlissingen een openingswoord, waarin hij de belde sprekers, dokter L. J. H, Brongers uit Middelburg en de heer N. Bloemendaal, directeur van de N.V.S., verwelkomde. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer J. van Akkeren (secretaris) bjj acclamatie herkozen. In de plaats van het bestuurslid, de heer F. E. Hen driks, die zich niet herkiesbaar stelde, werd mr W. de Bruine uit Vlissingen Maar daar stelt men de ervaring te genover die men in de afgelopen jaren overal heeft opgedaan, bij de Zuider zeewerken zo goed als op Walcheren, bij de Braakman zo goed als op Schou wen en de Bevelanden. „Wij hebben nu een kern van specialisten zo zegt men met enige trots waarop we ge heel en al kunnen steunen. Men vindt ze op de laboratoria zo goed als op de sleepboten, onder de ingenieurs zo goed als bij de rijswerkers. Zo'n goede ploeg krijgt men nauwelijks meer ooit bijeen! Daarnaast is er de technische voor uitgang van de laatste jaren en de uit gebreide kennis van de zeearmen en het stelsel van de benedenrivieren. Ook is het theoretisch inzicht dusdanig verdiept, dat het mogelijk is allerlei betrouwbare voorspellingen te kunnen doen. En ten slotte beschikt men over materialen waardoor prestaties kun nen worden bereikt, die in een nabij verleden nog ondenkbaar waren. Dat alles werkte vertrouwen. Als men de moeilijkheden kent en weet wat men er tegenover kan stellen, dan is de kans op succes het grootst. Vermelden we ten slotte dat het rap port ondertekend is door de heren ir A. G. Maris als voorzitter, door de le den dr ir V. J. P. de Blocq van Knuf felen, prof. ir P. Ph. Jansen, jhr ir C. L. C. van Kretschmar van Veen, ir G. P. Nijhoff, dr ir J. A. Ringers, 'prof. J. Th. Thijsse, ir R. Verloren van The- maat, ir J. W. de Vries en ir L. T. van der Wal en door de secretaris dr ir J. van Veen. De voorstellen aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat zijn ge formuleerd door ir A. G. Maris in een begeleidend schrijven. maar het begin is van de poging ook de productiviteit van het Zeeuwse be drijfsleven te verhogen. Als deze dag de belangstelling voor het onderwerp en voor de gedachten, die eraan ten grondslag liggen kan worden gewekt is al veel bereikt. Dan komt het werk op langere termijn. Het is de bedoeling te trachten de leiders van bepaalde bedrijven bij el kaar te brengen, opdat zij van gedach ten kunnen wisselen over allerlei on derwerpen, die hun bedrijven raken. De moderne discussiemethoden, die daarbij onder leiding van een ge schoold discussieleider wordt toege past, maakt het mogelijk de onderne mers bij elkaar te brengen rondom een concreet doel, bij welke ontmoeting zij veel van elkaar kunnen leren. Na de pauze was allereerst het woord aan de heer Brongers, die de geschie denis van de suikerziekte belichtte, en eveneens de wordingsgeschiedenis van het moderne geneesmiddel insuline be handelde. Een en ander was voor de aanwezige diabetici een uiterst leerza me voorlichting. Hierna voerde de heer Bloemendaal het woord. Deze gaf een overzicht van de hedendaagse toestand en werken van de N.V.S., waaruit bleek, dat het leden tal bijna de 14.000 gepasseerd Is. Op Walcheren zyn echter nog lang niet alle suikerpatiënten lid van deze ver eniging. Het ware te wensen, dot ge zien deze uitnemende voorliohtingsmtd- dagen en de lage contributie, iedere suikerzieke zich zou aansluiten. Tweehonderd zeventig bedrijven krijgen uitnodiging MIDDELBURG, 15 Maart Vijf sprekers zullen op de Nyverheidsdag voor de provincie Zeeland, die op Woensdag 12 Mei a.s. in Terneuzen zal worden gehouden, het woord voeren. Opvoering der productiviteit van het Zeeuwse bedrijfsleven is het motto, dat boven alle speeches van elk twintig minuten kan worden geschreven. De dag is bestemd voor de middelgrote en kleinere bedrijven, die elk (270 komen ervoor in aanmerking) een uitnodiging zullen ontvangen. De dag wordt georganiseerd door de in Zeeland bestaande organen: het E.T.I., de Kamers van Koophandel, de Mij, voor Nijverheid en Handel, het Rijksnijverheids-consulentschap, in samenwerking en met steun van de C.O.P., de Contactgroep Opvoering Productiviteit. Het wordt de zesde Nijverheidsdag, die in één der randprovincies van ons land wordt gehouden. De C.O.P. heëft sedert haar oprich ting al heel wat gedaan voor de ver hoging der productiviteit. Tal van be drijven maakten reeds gebruik van de aangeboden diensten. In Nederland be staan maar 122 bedrijven met meer dan 1000 werknemers, hetgeen niet meer dan 15 pCt van het totaal uit maakt. Verreweg het grootste gedeelte ligt in de categorie tussen de 10 en 20 werknemers. Speciaal tot deze groep, aangeduid als de middelgrote en klei nere bedrijven, wendt de C.O.P. zich. Met opzet is voor de bedrijven in de excentrisch gelegen provincies de orga nisatie van "dagen in centraal gelegen plaatsen sinds enige tijd achterwege gelaten. Voor de ondernemers uit deze provincies bleken de afstanden te lang, zodat zij ook te lang uit hun bedrijven waren. Bovendien sprak het kosten- vraagstük een woordje mee. Meestal waren ook de problemen op de cen traal georganiseerde dagen speciaal die van hei; grote bedrijf en tenslotte werd er naar de mening van velen uit de provincie te geleerde taal gespro ken. De ervaring heeft bewezen, zo ver klaarde ons mr A. Seret van de C.O.P., dat vele ondernemers niet of zeer on voldoende hun vakbladen lezen. He laas zijn velen ook volkomen onwetend van de aanwezigheid in hun eigen pro vincie van instellingen, die hun op elk gebied voorlichting kunnen verstrek ken: E.T.I., Kamer van Koophandel, Rljksnijverheldsdienst enz. Eén der be doelingen van de komende Nijver heidsdag is de ondernemers erop te wij- ren, dat zij bij wijze van spreken vlak naast de deur alle mogelijke service kunnen krijgen. In Terneuzen zullen vijf onderwer pen aan de orde worden gesteld. Aller eerst zal het gaan over de betekenis van combinatievorming voor de mid delgrote en kleinere bedrijven. Vervol gens zal de ondernemers worden ver teld hoe zij kunnen profiteren van de resultaten der wetenschappelijke on derzoekingen. De noodzaak en de enor me voordelen van een goede boekhou ding en een goede kostprijsberekening zullen hun eveneens worden voorge houden. De vraag wat de handel voor hun bedrijven kan doen zal in de vier de plaats beantwoord worden en ten slotte zal het punt: werkverhoudin gen in de bedrijven worden doorge sproken. Alle onderwerpen znllen worden ge steld tegen de achtergrond van de steeds groter worden concurrentie, die elke ondernemers verplicht aan de op voering van de productiviteit alle aan dacht te besteden. De sprekers zullen uitgaan van voorbeelden uit de prak tijk en na afloop van iedere speech zal er gelegenheid bestaan tot discus sie. Zoals gezegd komen in Zeeland 270 middelgrote en kleinere bedrijven voor deze Nijvefheïdsdag in aanmerking. Van die 270 zijn er maar 2 met meer dan 500 werknemers en 36 met minder dan 10. In de grote klasse van 10 tot 25 werknemers zijn er 135 in Zeeland, terwijl dit aantal 50 bedraagt in de groep bedrijven, die 25 tot 50 man in dienst hebben. Dan volgt Zuid-Beve land met 49 en daarna Walcheren met 48 bedrijven. MAAR HET BEGIN. GOES, 15 Maart. Met man en macht wordt gewerkt aan het vrijma ken van de Kruininger Veerhaven voor de schepen van de Prov. Stoomboot diensten. Na de stagnatie tengevolge van de vorst is het werk weer al ge ruime tijd op gang gekomen en de voor bereidingen zjjn thans zo ver gevor derd, dat deze week grootscheepse aan vallen kunnen worden gedaan op de enorme massa's zand, steen, klei, enz., die rond de grote en kleine dichtings caissons werden gedeponeerd en die eerst opgeruimd moeten worden om het wegslepen der caissons zelf mogelyk te maken. De datum van 1 Mei a.s. voor liet opnieuw in gebruik nemen van het veer Krniningen-Perkpolder is bij dit werk richtsnoer. Enige indruk van het opruimingswerk krijgt men uit de cijfers van hetgeen persé verdwijnen moet, wil de nieuwe Veerhaven weer toegankelijk zijn voor de boten. Behalve de twee grote (AX en BX) caissons ligt er een aantal klei nere beton-elementen, die waarschijnlijk niet weggehaald zullen worden, maar ter plaatse zullen worden gesloopt. Dan is er de z.g.n. peiler, die verlaagd zal worden om de zolderschuiten de toe gang tot de haven mogelijk te maken. Voorlopig worden vier kleinere caissons opgeruimd. En dan de cyfers: er moet uit de Veerhaven worden weggehaald 6000 ton stortsteen, 100.000 m3 bagger- werk, 6600 m3 zand (dat uit de cais sons moet worden gezogen), 14.000 m3 rupelklei en nog eens 3000 m3, die als een soort van dam op de caissons ligt. Bovendien moet dan nog een stuk van de oude havendam worden opgeruimd. Men ziet dus wel, dat er nog heel wat gebeuren moet, voordat de haven kan worden vrijgegeven. Het spreekt vanzelf, dat de 12e Mei VLISSINGEN, 15 Maart. 1 Juli zal de Vlissingse Sportvereniging Marathon een kwart eeuw bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum zul len op de avond van die dag te Vlis singen athletiekwedstrijden voor scho lieren worden georganiseerd. Verder heeft de jubilerende vereniging nog op haar programma staan de Zeeuwse veldloopkampioenschappen op Zater dag 3 April te Schoondijke en de 2de Parkloop te Vlissingen op Zaterdag 10 April.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2