AFSLUITING DER ZEE-ARMEN IS NOODZAAK ver Verzoek aan minister Algera om spoedig betreffend wetsvoorstel in te dienen TIJDSDUUR 20 TOT 25 JAAR, KOSTEN 1,5 TOT 2 MILLIARD Amerikaanse luchtmacht wordt versterkt Conclusie van Delta-commissie: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ramp waarschuwend voorbeeld Voordelen van afdamming ollJU h l n V.iS. vergroten staat van paraatheid Naguib weer militair gouverneur De Amerikaans-Russische atoombesprekingen Hevig gevecht om Dien Bien PhQe Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vórststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2733 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 16 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. l^VÓUÖÓAQ^ is het rapport van de Delta commissie, waar velen, vooral in Zeeland, met belangstelling naar hebben uitgekeken voor publica tie vrijgegeven. Voor onze pro vincie is het van groot belang, niet zozeer voor de landwinst, want die zal slechts gering zijn, maar wel voor de veiligheid en ook voor de ontsluiting van dit gewest. DEN HAAG, 16 Maart In haar derde interim rapport, dat op 27 Februari werd uitgebracht en heden voor publicatie is vrijgegeven, heeft de Delta commissie aan de Minister van Verkeer en Water- staat verzocht te bevorderen dat een wetsontwerp tot afsluiting van de zeegaten wordt ingediend. Wel iswaar is men nog niet klaar met het hele complex van plannen doch men is zover, dat men met al gemene stemmen het afsluiten van de zeegaten ver kozen heeft boven het ophogen der dijken, omdat het eerste de enige werkelijk afdoende methode is om een herhaling van de ramp van 1 Februari 1953 te voorkomen. En daar op verschillende plaatsen di recte maatregelen genomen moeten worden ter ver hoging van de veiligheid, acht men een principiële beslissing ten gunste van het Deltaplan gewenst. In het rapport worden de technische en economi sche uitvoerbaarheid van de afdamming uitvoerig besproken. Hoewel men zich de technische moeilijk heden niet ontveinst meent men toch, dat de in de laatste jaren opgedane ervaringen van dien aard zijn, dat men deze alle kan overwinnen. Wat de levens duur betreft acht men het gehele complex van werk zaamheden in een periode van 20 tot 25 jaar vol tooid te kunnen hebben. Ook uit economisch standpunt bezien meent men dat het plan uitvoerbaar is. De totale kosten met in begrip van de noodzakelijke dijkversterkingen langs de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde (die immers niet mogen worden afgesloten) schat men op een bedrag van anderhalf tot twee milliard gulden. Men meent dat dit bedrag, te besteden in een periode van 20 tot 25 jaar, een last is die ons volk met het oog op de veiligheid van de waterkering niet alleen moet, maar in dit geval ook zal willen dragen, gezien de grote vitaliteit die het steeds toont wanneer het gaat om het behoud van zijn grond. Het rapport gaat niet in op de vraag hoe de dam men precies zullen moeten liggen van bijgevoegd kaartje wordt gezegd, dat hierop de afdammingen slechts schematisch zijn aangegeven. Het mag dan ook niet geacht worden te behoren tot het uitge brachte advies. Wel brengt men in het advies tot uitdrukking, dat de nieuwe dijken door het Rijk zul len moeten worden beheerd en onderhouden. Aan de band van de in dit rapport verwerkte gegevens kan men zich toch echter een idee vormen, van wat er in de komende 25 jaar zal gaan gebeuren, vooropgesteld, dat regering en Staten Generaal met het plan accoord gaan. We geven hier enkele punten: 1. Afgesloten zullen worden het Haringvliet, het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde met het Veerse Gat, henevens de achterliggende en aansluitende wateren. De Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde znllen niet worden afgesloten. 3. De dammen zullen zover mogelijk zeewaarts geplaatst worden. 3. In het Haringvliet zal een complex uitwateringssluizen moeten worden aangebracht, ook al om eventueel drijfijs te kunnen lozen. 4. De hoofdvaarwegen zullen worden afgeschermd met dammen tegen ijs- opstuwingen. Deze schermdammen zullen ook de gelegenheid bieden vaste lichtopstanden te plaatsen, waaTdoor het aantal ongelukken hij mist zal verminderen. 5. Achter de afsluitdammen zal een zoetwaterreservoir ontstaan waarin het thans nutteloos in zee stromende water van de Rijn en de Maas en van de kleinere stromen kan worden verzameld om in tijden van droogte en lage rivierafvoeren de verdroging van de landbouwgronden tegen te gaan. 6. Met het oog op dit zoetwaterbekken zal de landwinst niet zo aanzienlijk zijn. Men acht het nodig Rijn en Maas beneden de Moerdijkbrug te nor maliseren. Daar zal men inderdaad enige grond kunnen winnen, terwijl in het Hollandsch Diep en het Haringvliet gelegenheid zal zijn het Rijn- Maasslib op de vaak ondiepe oevers vast te leggen. 7. De afsluitdammen zullen tevens als wegen kunnen dienst doen. Wordt echter het tracé hiervoor niet doeltreffend genoeg geacht, dan kunnen ten Oosten van de dammen verbindingen worden verwezenlijkt die onder voordeliger voorwaarden kunnen worden verkregen, dan bij de open zee-armen. 8. Na de afdamming zal de duinenrij zich in een langzaam tempo gaan sluiten. Het bankengebied voor de zeegaten zal geleidelijk verdwijnen en de in dit gebied aanwezige hoeveelheid zand zal in een langzaam tempo naar de kust worden gedreven, waardoor gedurende de eerst volgende eeuwen een verbreding van het strand benoorden Westkapelle valt te verwachten. 9. De thans aanwezige zeedijken zullen als binnendijken behouden blijven. 10. De afdamming van de Oosterschelde zal de ondergang van de oesterteelt tot gevolg hebben. Men zoekt echter nog naar een mogelijkheid om het lonend bestaan van deze teelt in enigerlei vorm te bestendigen. De conclusie waartoe de Deltacom missie gekomen is, is zeer absoluut: „Het afsluiten is een noodzaak!" Men zal zich herinneren dat zij tot opdracht kreeg die waterstaats-technische voor zieningen te bestuderen en aan te be velen, die dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de storm vloed van 1 Februari 1953 geteisterde gebieden. Gezien die opdracht had men de keuze tussen het versterken en op hogen der bestaande dijken en afslui ting der zeearmen, (of eventueel een combinatie van beide). Men heeft de afsluiting gekozen en wel op grond van deze overwegingen: a. Aangezien de helft van het totale oppervlak van ons land (bewoond door 60 pCt van de bevolking) be neden de normale hoogwaterstand van de zee is gelegen, is er alles aan gelegen, dat een herhaling van de ramp kan worden voorkomen. Dit klemt nog meer als men bedenkt, dat dit deel van ons land nog steeds aan betekenis wint en dat de te be schermen belangen dus gestaag ver groten. De ramp is al een waarschuwend voorbeeld geweest en de commissie onthult dat het nog veel erger had kunnen zijn. Slechts op het laatste nippertje en met de allergrootste krachtsinspanning is men er toen in geslaagd een begin van doorbraak van de dijken langs de Hollandse IJssel te dichten. Als dit niet was gelukt zou het centrale deel van ons land geïnundeerd zijn en zou de eco nomie van Nederland als geheel ge durende vele jaren zijn ontwricht. b. Zou men het systeem van ophogen en versterken der dijken verkiezen, dan moet men er rekening mee houden, dat vrijwel al onze dijken met anderhalf tot twee meter zullen moeten 'worden verhoogd. Tot deze hoogte is men gekomen op grond van berekeningen, die weliswaar geen nauwkeurige uitkomst hebben, maar toch in staat zijn de gedach ten te bepalen. Men heeft overwo gen, dat de jongste stormvloed wel een zeer uitzonderlijke is geweest, maar dat het nog heel wat erger had kunnen zijn, omdat tal van fac toren nog niet maximaal ongunstig waren. Zo was het springtij b.v. niet zo krachtig als 14 dagen daarvoor, de storm was wel hevig, maar er zijn wel eens heviger stormen ge weest en bovendien was de water- aanvoer van de grote' rivieren naar de benedenbekkens op die le Fe bruari laag. Er is dus een situatie denkbaar (misschien pas over vele eeuwen, misschien over enkele tien tallen jaren, misschien ook nog deze maand!) dat de waterstand nóg ho ger zal zijn. En er is nog meer: langzaam maar zeker daalt het land ten opzichte van de zeespiegel. Deze laatste stijgt door het afsmelten van poolijs, ter wijl het land en dus ook de dijken geleidelijk lager komen te liggen. Bovendien klinken de dijken in en schuren zij af ten gevolge van ver keer en weersomstandigheden. c. Een verhoging met anderhalf tot twee meter zou toch nog geen vol doende veiligheid bieden, want er blijven ook dan nog onbekende zwakke plekken over en bovendien blijft nog de grote vijand van de dijken: de oever val. Vooral langs de Oosterschelde treden deze veelvul dig op. Men heeft uitgerekend dat dit water in de laatste 20 jaren ruim 100 millioen kubieke meter zand, beneden N.A.P. gerekend, heeft weggevoerd en dat dit een verdieping van de Oosterschelde heeft teweeggebracht van gemid deld 20 cm. Bewesten Zierikzee is deze verdieping in 20 jaar tij ds zelfs 43 cm. Dit kan men niet ondervan gen door de dijken op te hogen terwijl hieraan toch een einde ge maakt dient te worden. d. Het ophogen en verzwaren der dij ken zou omstreeks 2500 ha goede cultuurgrond aan zijn bestemming onttrekken (achter iedere dijk een breedte van rond 30 meter). Tegen deze nadelen van het ophogen der dijken kan men vele voordelen stellen, die pleiten vöor het afsluiten der zeearmen. a. De nieuwe afsluitdammen kan men zo sterk en zo hoog maken als men zelf wil. En achter deze dijken ligt dan altijd nog het stelsel van de te genwoordige zeedijken, zodat een herhaling van de ramp als ons land nu getroffen heeft, vrijwel uitgeslo ten kan worden geacht. b. De nieuwe dijklijn wordt aanzien lijk korter en dus overzichtelijker. De kosten van onderhoud zullen veel lager komen te liggen. c. De landbouw zal ten zeerste gebaat zijn bij het zoetwaterreservoir, dat achter de dammen zal ontstaan vooral de productiviteit van lichte gronden zal hierdoor kunnen wor den opgevoerd. Bovendien zal men de zoutlijn, het punt waartoe het zoute water de rivieren opstroomt, aanzienlijk kunnen terugdringen. In de Rotterdamse Waterweg ligt die lijn nu ongeveer hij de Parkhaven te Rotterdam; als echter de rivier- afvoeren laag zijn, komt die lijn zeis tot voorhij Krimpen aan de SCHEMA AFSLUITINGEN f/r* oooeoxfBKVo yaaeu LÏ- aT0WMvuxot«R»«a BAR., O ND HOCK3CHE WAARD WDfiECH OVtRf LAKKf t\ - N* DCVCLAND J w a t c h e R <3? ZUID BEVEL AND STORMVLOEDKERING INHOLl US5CL (PLAATS MOöEL'JKEO'JOEHORENOC jnOG NIET BEPAALD WERKEN d. Lek. Met alle schadelijke gevolgen van dien! De Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zullen uit hun isolement kunnen worden verlost en terecht slaat men deze voordelen zeer hoog aan. Men wijst er op, dat de land bouw op hoogwaardiger gewassen zal kunnen overschakelen, omdat enerzijds de grote centra beter be reikbaar zullen zijn en anderzijds het zoetwaterreservoir de techni sche mogelijkheden biedt. Intensi vering van de agrarische arbeid zal hiervan het gevolg zijn. Een tweede voordeel is, dat arbeiders van de eilanden in de grote centra van ver keer en industrie zullen kunnen werken, doch op hun eiland zullen kunnen blijven wonen, wat ver schillende economische en sociale voordelen met zich brengt. Verder ziet men in het verschiet een grote re kans voor industrievestiging in deze tot nu toe geïsoleerde gebieden, waardoor ook de jongeren zullen kunnen blijven wonen op hun ge boortegrond en men verwacht heil van een nauwer cultureel contact tussen eilanden en de grotere cul turele centra. Ook ziet men de mogelijkheid dat deze gebieden in de toekomst re creatieoorden zullen worden waar zowel dagjesmensen als logeergas ten gaarne zullen vertoeven. e. Ook het verkeer te water zal voor delen ondervinden van het afdam men. De vaart zal minder bezwaar lijk en minder gevaarlijk worden, een grotere spreiding en een betere afwikkeling van het verkeer wor den mogelijk, wat tijdsbesparing betekent, het onderhoud van de vaargeulen zal aanmerkelijk wor den verlicht en het varen bij mist zal minder gevaarlijk worden door dat men op de schermdammen lichtopstanden zal kunnen plaat sen. (Zie vervolg op pag. 2, kolom 4). De Nederlandse luchtmacht gaat de Spitfires, die men thans nog bezit, ver kopen. Het zijn er 20, die sedert de bevrijding op Soesterberg waren ge- stationneerd en door training van onze vliegers op straalvliegtuigen overcom pleet raken. In enkele regels melden wij nog DAT de motorkotter, de Ye 80 nog steeds op de Krammerplaat vast zit. Tij dens het hoog water gelukte het niet op eigen kracht los te raken. Vandaag zal een sleepboot proberen het vaar tuig los te krijgen. DAT de Hervormde Ge meente van Enschede gelden bijeen wil brengen voor een nieuw avondmaalstel voor de de Hervormde Gemeente van Ouwerkerk, die tijdens de watersnood veel van haar goederen verloren zag gaan. DAT gisteren in de Chr. Landbouw Winterschool te Middelburg aan 13 jonge boeren en tuinders het mo torenkennis-diploma is uit gereikt. Morgen publiceren we meer over deze eindles. DAT de leden van de Ned. Christelijke Vrouwenbond uit Yerseke gisteravond met veel belangstelling geluis terd hebben naar zr. Kuik die sprak over het onder werp: „De betekenis van het zwakzinnige kind in het der hemelen Koninkrijk". DAT de Middelburgse po litie gisteren een goede slag heeft geslagen door de 40- jarige Hagenaar De B. aan te houden, die er van ver dacht wordt enkele honder den guldens te hebben ver duisterd. De B. is op trans port gesteld naar Den Haag. DAT twee Ambonezen el kaar op de Middelburgse Markt in de haren zijn ge vlogen. De vuisten kwamen er bij te pas en de ene Am bonees werd zo lelijk toe getakeld, dat hij naar het Gasthuis moest worden ge bracht. DAT in Zeeland een or gaan in het leven geroepen zal worden, dat middelen en wegen zal aangeven ter op voering van de productivi teit in het bedrijfsleven. Het orgaan zal bestaan uit ver tegenwoordigers van het be drijfsleven zelf, van ambte lijke en de semi-ambtelijke instellingen, terwijl ook werknemers erin vertegen woordigd zullen zijn. DAT er in Middelburg een baldadigheidspsychose is ontstaan. Al enkele avonden zijn er op de Noord- en Seis- singel en omgeving lampen en mantels van straatlan taarns vernield. De schade is al meer dan 100 gulden. Zaterdagavond werden van een gebouwtje in de Abdij alle ruiten stukgeslagen. De politie speurt ijverig naar de daders. DAT de expositie in Zie rikzee „Het water weg, nu kopen met overleg" tot gis teravond toe reeds 1200 be zoekers heeft getrokken. De tentoonstelling blijft ge opend tot 20 Maart. DAT het lid van de Twee de Kamer, mr Beerninck, voor de C.H.U.-leden uit Waarde en omgeving een belangwekkend referaat ge houden heeft over actuele politieke problemen. WASHINGTON, 15 Maart Terwijl in de Ver. Staten het aantal manschap pen van leger, vloot en het korps mari niers wordt verminderd, wordt het luchtmachtpersoneel uitgebreid en de luchtafweer versterkt. Elke voor offen sieve doeleinden bestemde jager of bommenwerper zal worden uitgerust met atoomwapens voor tactisch ge bruik tegen vijandelijke grondstrijd krachten. Naar Europa worden thans twee squadrons B-61 matador-bom menwerpers overgebracht, die draad loos kunnen worden bestuurd en dus onbemand tegen een vijand kunnen worden ingezet. Het aantal bataljons van de luchtafweer dat met leidbare projectielen van het type „Nike" wordt uitgerust zal eveneens worden ver groot. „Nike" is een projectiel, dat elk vijandelijk vliegtuig zelf opspoort en daarbij sneller vliegt dan het geluid. Op 1 Juli 1957 zal de luchtmacht uit 137 „Wings" bestaan. De vloot beschikt dan bovendien over op 16 vliegdeksche pen gestationneerde „Groups" en over vijftien „Squadrons" voor bestrijding van duikboten. Het leger zal tegen het eind van Juni bestaan uit 17 divisies, achttien regi menten en regimentsgevechtgroepen, CAIRO, 15 Maart. President Na guib heeft krachtens een Maandag ge publiceerd decreet de functie van mili tair gouverneur van Egypte weer aan vaard. Deze functie berustte bjj luitenant- kolonel Nasser, toen hjj In het begin van de maand enige dagen premier was. Naguib is thans weer president, pre mier en militair gouverneur. De Egyptische premier bestudeert een verzoek van de Sowjet-Unle om de wederzijdse legaties tot ambassades te verheffen. De Sowjet-Unie is de enige grote mogendheid, die te Caïro niet door een ambassadeur is verte genwoordigd. Het Engels-Perzische oliegeschil. WASHINGTON, 15 Maart. Vol gens bevoegde kringen te Washington zou de regeling van het Engels-Perzi sche oliegeschil nog slechts een kwestie van hoogstens enkele weken zijn. Een delegatie, welke een internationale groep van acht van de grootste olie maatschappijen vertegenwoordigt, staat op het punt naar Teheran te vertrekken. Zij neemt voorstellen me de, welke gemakkelijk door de Per zische regering aanvaard zullen kun nen worden. Deze voorstellen kunnen als volgt worden samengevat: 1. De Perzische regering zal een bedrag van ongeveer honderd milli oen dollar ontvangen, waardoor zij in staat zal zijn aan haar onmiddel lijke verplichtingen te voldoen. 2. Er zal een overeenkomst geslo ten worden met de Perzische rege ring, waardoor de groep maatschap pijen het recht van vervoer en ver koop van de Perzische olie zal krij gen. 3. Er zal een overeenkomst geslo ten worden, waarbij een regeling getroffen wordt voor de bedragen, welke de Perzische regering nog verschuldigd is aan de Anglo Irani an Oil Company. 122 bataljons van de luchtverdediging en de vlootstrijdkrachten uit 1080 schepen, waaronder 404 grotere ge vechtsvaartuigen als vliegdekschepen, kruisers en torpedobootjagers. Uit meldingen van de Amerikaanse geheime dienst blijkt dat ook de Sow- jetrussische luchtmacht gestadig wordt uitgebreid, waarbij een toenneming in kwaliteit en operatiedoelmatigheid is vastgesteld. Het blijkt, dat Rusland be zig is met de bouw van nog meer over grote afstand opererende bommenwer pers, waarmede een rechtstreekse aan val op de Verenigde Staten zou kun nen worden ondernomen. De Sowjet- Unie beschikt over een groot aantal lichte straalbommenwerpers, die een ernstige bedreiging vormen voor de landen in Europa en het Midden-Oos ten. Amerika wil een reeks voorstellen doen, WASHINGTON, 15 Maart. Vol gens welingelichte kringen te Washing ton zullen de Rnssisch-Amerikaanse besprekingen over de atoomenergie wel dra in een nieuwe phase treden. De regering der Verenigde Staten zou de Sowjet-Unie op grond van het algemene plan tot samenwerking op het gebied van'de atoomenergie, dat in December door generaal Eisenhower werd gedaan, een reeks voorstellen willen doen. Naar men meent te weten, zouden de Verenigde Staten zich hierover met Engeland en Frankrijk verstaan heb ben. SAIGON, 16 Maart De Rode Viet- minhtroepen hebben Maandag het in Tonkin gelegen, ingesloten bergfort Dien Bien Phoe vele malen hevig aan gevallen in de zwaarste slag in de ze ven en half jaar durende strijd in In- do-China. Iedere stormaanval werd uitgevoerd met strijdkrachten van een regiment. De aanvallende troepen werden onder steund door artillerie, die onlangs in aanzienlijke hoeveelheden is aange voerd. DADER VAN MOORD AANSLAG GEARRES TEERD BAARLE NASSAU, 15 Maart De dader van de moordaanslag op de al leenwonende mej. M. alhier, is gegre pen. Het is de 77-jarige A. H. alhier, die volledig bekend heeft. Hij heeft de vrouw, aan wie hij 100 had ge leend in een driftbui met een pook neergeslagen, toen hij na herhaaldelijk verzoek om het geld terug te krijgen, weer ten antwoord kreeg, dat zij het bedrag niet bij de hand had. DE BILT ZEGT: Noordelijke wind. DE BILT, 15 Maart Zwaar be wolkt en nevelig weer met. plaatselijk opklaringen. Overwegend droog. Mati ge tot zwakke wind tussen Noordoost en Noord. Iets minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1