ARNEMUIDEN KAMPIOEN Schelde-Rijnverbinding gevaar voor Zeeuwse visserij? Koningin Juliana zag Nederlands jongste grond: de Braakmanpolder éérst 'n King s Cross Uit de wcutd uoh het boek Duizenden Zeeuwen begroetten hun Vorstin Zij voerde vele gesprekken met gemeente- en polderbesturen Groot bezwaar tegen dam door oesterpecelen De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Na sportieve wedstrijd met Krabbendijke Rillandia en Kloetinge moesten nederlaag lijden Maandag 15 Maart 1954 7EEUWSCH DAGBLAD pagina 2 GOES, 13 Maart - Duizenden Zeeuwen hadden vandaag ondanks de gure wind, die het wachten allerminst veraangenaamde, zich opgemaakt om Koningin Juliana te zien en te begroeten op haar tocht door een deel der provincie. Va;.morgen om zes minuten over halt elf reed de koninklijke trein het station van Vlissingen binnen en na een korte begroeting door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, wandelde onze Vorstin, toegejuicht door de Vlissingse bevolking, naar de steiger van de Prov. Stoombootdiensten, waar de „Ooster-Schelde" onder stoom lag om haar naar de overkant te brengen, waar enkele duizenden in spanning de komst van H.M. verbeidden. Het was een prachtig gezicht de „Ooster-Schelde" te zien naderen. Aan de steiger volgde een korte begroeting door het gemeentebestuur,van Breskens en het aanbieden van bloemen door de zesjarige Anneke Woittiez. Toen begon de officiële tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen, die voor de eer ste maal bij het huis van Notaris J. Mijs in Oostburg werd onderbroken. Was de belangstelling in Zeeuwsch- Vlaanderen groot, de climax kwam eigenlijk pas des avonds, toen de Ko ningin om precies acht uur in Hoede- kenskerke weer voet aan wal zette. Duizenden waren op de dijk geklom men en aan het gejuich kwam geen einde. Langzaam liep de Vorstin langs de mensenmenigte, steeds vriendelijk wuivend. De drukte herinnerde aan Terneuzen, waar de smalle straat naar het gemeentehuis ook tjokvol met mensen was geweest. Maar Goes vormde zonder enige twijfel het hoogtepunt. De wachtkamer tweede klasse, waar de Koningin af scheid nam van de Zeeuwen, werd bijna bestormd door de enthousiaste schare. Met moeite kon de politie de mensen in bedwang houden. Toen de Koningin eenmaal het perron was op gewandeld en in de trein was gestapt stond het perron binnen enkele secon den vol. Uit het rijtuigraampje keek H.M. lachend neer op de deinende me nigte, die niet moe werd haar toe te juichen. Maar al vlug zette de trein voor Soestdijk zich in beweging. Een laatste groet en ook aan dit bezoek was een eind gekomen. Zoals gezegd werd de tocht des mor- fens eerst onderbroken in Oostburg. en rood-wit-blauwe vlag verborg nog de eenvoudige steen, die in de gevel van het notarishuis was gemetseld. De heer Mijs vertelde Koningin Juliana over het' leed, dat meer dan negen ja ren geleden over Zeeuwsch-Vlaande ren was gekomen en over de intense vreugde, die de komst van Koningin Wilhelmina teweeggebracht. Zijn huis was het eerste in bevrijd gebied, dat zij toen bezocht. Ter herinnering daar aan verzocht hij H.M. de steen te ont hullen. Even later was het vlaggedoek van voor de steen weggevallen. De Harmonie van Oostburg speelde het volkslied. Op de steen staan deze woor den: „By de terugkeer van H.M. Ko ningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 in haar land was dit het eerste huis in bevrijd gebied, dat Hare Majesteit be zocht. Deze steen is op 13 Maart 1954 onthuld door H.M. Koningin Juliana". Direct na de onthulling welpen en padvinders vormden de erehaag heeft de Koningin enige tijd in het no tarishuis vertoefd, waar zij koffie dronk en waar o.m. het dagelijks be stuur van Oostburg aan haar werd voorgesteld. DE BRAAKMAN Daarna werd naar Eede gereden, waar om even half drie weer werd vertrokken. Er was ruim 20 minuten op het tijdschema gewonnen en deze minuten werden besteed aan een door de Koningin bijzonder gewaardeerd „uitstapje", dat niet in het programma was opgenomen. H.M. zou eerst, mede op haar eigen verzoek, door de nieuwe Braakinanpolder zijn gereden, maar enkele dagen tevoren was gebleken, dat de toestand der nog niet verharde wegen dit niet toelieten. Enige wagens van de Rijkspolitie waren toen blijven steken en konden slechts met grote moeite uit de modder worden gehaald. Om de Koningin toch in de gelegen heid te stellen Nederlands jongste grond te zien, werd onder Biervliet aan het begin van de Middenweg uit- fistapt. Daar heeft burgemeester A. P. ostense van Biervliet onze Vorstin het één en ander van de polder ver teld. Het was een bijzonder prettige onderbreking van de tocht. Daarna begon de rit door Oost Ïeeuwsch-Vlaanderen. Bijna alle boer derijen vlagden en op dijken en weg- Boeken stonden de bewoners opgesteld Om de Koningin, die in de wagen van de Commissaris reed, te begroeten. Bij de grenzen der verschillende gemeen ten stapten de burgemeesters in en uit, na hun opwachting te hebben gemaakt. In Sluiskil, waar burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen zich bij het gezel schap voegde, bood Thea Wechgelaar bloemen aan. Na een zegetocht door de Terneuzense straten volgde een bezoek aan het zeer stijlvol versierde stadhuis. Ina Dieleman mocht bloemen aanbie den. In de raadszaal waren aanwezig de colleges van B. en W. der gemeen ten Terneuzen (met de raadsleden), Biervliet, Hoek, Philippine en Zaam- slag, alsmede de besturen van een vijf- tel polders, die vorig jaar onderliepen. Burgemeester Tellegen hield een korte toespraak, waarin hij o.m. zei, dat er geen tijd was geweest om erebogen op te richten, die zouden beantwoorden aan de vreugde over dit bezoek. Hij sprak de hoop uit, dat de Koningin binnen niet al te lange tijd haar bezoek aan de gemeente zou herhalen. Ieder had gehoopt, dat de komst van de Koningin niet zou worden vertraagd door de mist en in dat verband achtte hij het begrijpelijk, dat met alle kracht wordt gestreefd naar het behoud van de uit de nood der dijkbreuken geboren busverbin ding over land naar Breda, waardoor een bij alle weersomstandigheden betrouwbaar contact verzekerd is. Ook de kwestie van het bouwvolume werd nog even aangeroerd. Een groot deel van dit bezoek aan hst stadhuis was gewijd aan de voor lichting over de Braakmanpolder, die (aan de hand van enkele kaarten) werd gegeven door de heren H. Bak ker, Hoofd der Afdeling Domeinen van het ministerie van Financiën, en ir J. Kluytenaar, Rentmeester der Domei nen te Breda. O.m. werd medegedeeld, dat er 27 boerderijen, 6 grote en 12 tot 13 klei nere fruitteeltbedrijven zijn geprojec teerd en dat de eerste uitgifte van gronden dit jaar zal geschieden. Tenslotte onderhield de Koningin zich enige tijd met de gemeente- en polderbestuurders. Onder pittige marsmuziek, ten ge hore gebracht door de Terneuzense harmonie, zette de stoet zich weer in beweging en reed o.m. langs het nieu we ziekenhuis en het tehuis voor on- den van dagen. Onder Zaamslag werd enkele minu ten gestopt bij de boerderij van de fa milie De Kraker, de „Julianahoeve". Daar was de Koningin al eens geweest, toen zij nog Prinses was. Zij had daar toen de Axelse dracht gedragen en daar was een foto van haar genomen. DOOR OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gereden werd vervolgens over Zee dorp, Walsoorden, Duivenhoek en de Paal naar Kloosterzande. In het ge meentehuis aldaar onderhield de Ko ningin zich met de gemeentebesturen van Hontenisse, Graauw en Vogel waarde, alsmede met de polderbestuur ders van acht polders, die vorig jaar waren geïnundeerd. Hier werd een speciale foto genomen van H.M. temid den van alle bestuurders. Een klein half uur verbleef zij tenslotte nog in het huis van haar Kamerheer in bui tengewone dienst H. A. A. Baron Col- GOES, 13 Maart. Voor de Vereniging „Zeeuwse Visserij Belangen" (Ze- vibel) heeft de secretaris van „Zevibel", drs R. Cambier gesproken over de plannen voor de nieuwe Schelde-Rijnverbinding en de gevaren, die hieraan vast zitten voor de oestercultuur in het Oostelijk deel van de Oosterschelde. Deze vergadering, die vandaag te Verseke is gehouden werd bijgewoond door vele vissers en oesterkwekers. Mogen de Belgen tevreden zijn over hetgeen de heren Van Cauwelaert en Steenberghe hebben bereikt, de Zeeuw se vissers zijn het zeker niet, zij het dan ook, dat het rapport nog niet is gepubliceerd. Men ziet er een bedrei ging in, evenals in het Deltaplan. De heer Cambier begon met het ge ven van een uitvoerig historisch over zicht waarin hij het tractaat van 1839 besprak, de afdamming van het Sloe en het graven van het Kanaal door Zuid-Beveland en de Belgische be zwaren noemde, die tegen deze vaar weg, zijn gerezen, waarvan vooral het oponthoud bij de sluizen te Wemel- dinge en Hansweert een voornaam ar gument was. Ook de andere Belgische eisen nam hij onder de loupe. Vervolgens besprak hij de zes op lossingen die door de Commissie zijn bestudeerd. Plan 1: (door België voorgesteld) om een kanaal te graven van de dokken te Antwerpen langs Hoogerheide en Zevenbergen geeft de visserjj geen hin der. Plan 2: tot aanleg van een dam in de Westerschelde bij Bath, het door steken van de Kreekrakdam en de aan leg van een dam in de Oosterschelde is onaanvaardbaar omdat deze dam dwars door de oesterpercelen zou moe ten worden aangelegd terwijl door het uitbaggeren van de Eendracht vele mosselpercelen vernietigd zouden wor den. Plan 3: is ongeveer hetzelfde met dit verschil dat er van de Antwerpse dok ken een kanaal naar de Westerschelde zou lopen ten Z.O. van Bath. Plan 4: betekent eveneens het leg gen van een dam door de Oosterschel de maar dan meer Oostelijk en ziet er voor de visserij wat gunstiger uit hoe wel het bezwaar t.o.v. de oesterkwe kers blijft. Plan 5: tot het graven van een ka naal van Antwerpen naar de Ooster schelde en plan 6, dat wederom het doorsteken van de Kreekrakdam be oogd met een dam in de Oosterschelde iets Westelijker dan volgens plan 5 leveren dezelfde bezwaren op. Spr. wees erop, dat een dam in de Oosterschelde op ruwe wijze de oester- cultuur kan bederven omdat het zand, dat regelmatig door Wester- en Noord westerstormen naar de slikken voor Noord-Brabant wordt gevoerd, nu voor die dam zal komen te vallen op de oesterpercelen. Voorts zal het.rnis- lopen met de ansjovis-visserij te Ber gen op Zoom. De heer Cambier noem de tenslotte nog het Deltaplan aan gezien de heren van Cauwelaert .en Steenberghe hun rapport afhankelijk gesteld willen zien van de conclusies, waartoe de Delta-commissie zal komen. Er zal dus stelling genomen moeten worden tegen afsluiting der zeegateü en tegen het léggen van een dam in de Oostelijke hoek van de Oosterschel de. Drs Cambier wekte daarom de le den op eendrachtig te zijn. De vergadering, die voorts werd. bij gewoond door burgemeester A. C. Wil- lemsen van Yerseke en de heer J. H. Bal van Tholen, bestuurslid van het bedrijf sschap voor visserij-producten besloot een protest-actie te beginnen en de uitvoering van deze actie in handen te leggen van de commissie van Dertien. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart zal ook dit jaar een reü nie voor Nederlandse sportvliegers hou den en wel op Zaterdag 20 Maart in het internationaal cultureel centrum, Pavil joen Vondelpark te Amsterdam. lot d'Escury in Kloosterzande, die ook de gehele reis meemaakte. Tegen ze venen vertrok de „Ooster-Schelde" van Perkpolder om ruim een uur later in Hoedekenskerke te arriveren. Aan boord werd een warme maaltijd ge bruikt. Aan de steiger werd het ge meentebestuur van Hoedekenskerke aan haar voorgesteld, evenals mej. Van Waes, de verloofde van burgemeester Stieger. De Koningin had mej. Van Waes vorig jaar ontmoet in Kruinin- gen, waar zij maatschappelijk werkster was. In Goes maakte tenslotte het da gelijks bestuur der stad zijn opwach ting. ..Koningin Juliana heeft van dit bezoek geweldig genoten", zo heeft de Commissaris der Koningin de pers na afloop van deze drukke dag verklaard. Zij heeft met veel belang stelling kennis genomen van allerlei zaken, die haar werden voorgelegd. Z.L.M. West Zuid-Beveland te Goes bijeen GOES, 13 Maart Voor de Kring West-Zuid-Beveland van de Z.L.M. heeft ir P. R. Bouman uit Axel van middag in de „Prins van Oranje" ge sproken over landarbeid nu en in de toekomst. Als voorwaarden voor een efficiënte bedrijfsvoering in de toe komst noemde ir Bouman in zijn in teressant referaat een goede vakoplei ding voor de arbeiders de Z.L.M. moet overgaan tot het organiseren van cursussen voor de werknemers), een goed begrip tussen werknemers en werkgevers, goede woningen voor de arbeiders en goede lonen naar pres tatie. Uitvoerig stond ir Bouman nog stil bij de moeilijkheden van de ar beidersvoorziening in deze tijd. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer J. M. Klompe meede len dat het ledental het afgelopen jaar was gestegen. Voor de landbouw was het afgelopen jaar goed geweest, maar de toekomst zag hij niet bepaald optimistisch tegemoet. Tenslotte deed hij nog enige mededelingen over de komende landbouwtentoonstelling te Goes. De penningmeester vermeldde een bedrag van 10.569,43 aan inkomsten en 887,90 aan uitgaven. Ingezonden Mededeling (Adv.) Bij een belangrijke conferentie hoort een rus tige, "willige" sfeer. Als U die wilt bereiken, zeg dan op de juiste momenten: „Wacht even eerst 'n King's Cross!" Ook dan doet deze pure, zuivere Virginia won deren. Al vele jaren lang Ook daarom is KRABBENDIJKE, 13 Maart. Aangemoedigd door een grote schare en thousiaste supporters heeft het eerste elftal van Avnemuiden vanmiddag be wezen de club te zijn, die dit jaar recht heeft de titel te voeren van de Zeeuwse kampioen. In een vrij goed gespeelde wedstrijd, waarin de zenuwen een grote rol gespeeld hebben, hebben de Walchenaren Krabbendijke op eigen veld verslagen met 42. Groot was de vreugde toen het elftal na de rust, die met gelijke stand (22) was ingegaan, de leiding nam en deze later vergrootte. Nog groter was deze toen scheidsrechter Mos het eindsignaal blies. De Arnemuidse supporters waren dolgelukkig en niemand weerhield hen om hun spelers in het veld geluk te wensen en een vreugdedans te maken met de spelers in het middelpunt. In het Krabbendijkse kamp was de vreugde vermengd met droefenis, maar de spelers toonden zich ware verliezers en ook de inwoners zelf, want de wedstrijd was nog maar nauwelijks ten einde of de muziekvereniging „Concordia" trad aan om de kampioenen een sere nade te brengen. De mannen van Marijs hebben deze overwinning en hét kampioenschap volkomen verdiend. Zowel tactisch als technisch waren ze de meerdere van hun gastheren. Dat ze wel degelijk voor de zege hebben moeten vechten, behoeft weinig betoog. Zeker niet als men bedenkt, dat de ruststand 22 was. Voor de rust was Krabbendijke zelfs de leidinggevende club: tot twee keer toe wisten de Krabbendijkenaren een voorsprong te nemen. HET VERLOOP. Zelden zal de Zaterdagmiddagcom petitie zo in het middelpunt er be langstelling gestaan hebben dan van daag. Ruim 700 voetbalenthousiasten hadden zich langs de lijnen geschaard. En zelfs het afdelingsbestuur gaf blijk van aanwezigheid. Aanvoerder Tramper van Arnemui den won de tos en verkoos de eerste helft met de (sterke) wind mee te spelen. De weersomstandigheden spra ken een hartig woordje mee, maar dat weerhield beide clubs niet om alles te geven voor de overwinning. De wed strijd was nog maar een paar minuten oud, toen Krabbendijke de leiding nam door goed samenspel. De Arnemuide .Pedro Antonio de Alarcón Fr as- riode van breedsprakige zoetigheid, quita". Uitg. Spectrum. 1.25. Hierin vinden we twee verhalen van deze Spaanse verteller uit de vorige eeuw, wiens schrijftrant ons sterk herinnert aan die van onze Hildebrand. In het eerste verhaal zijn het een mole naar met zijn knappe vrouw Frasquita en haar vele hooggeplaatste bewonderaars, op wie hij zijn camera obscura richt. Vooral de burgemeester die dodelijk op Frasquita verliefd is, komt er heel komiek op te staan. Zij en haar man, die weet dat hij nooit aan haar behoeft te twijfelen, komen echter door enkele misverstanden in zulke verwikkelin gen terecht, dat de molenaar zich toch door haar bedrogen waant, omdat zij wel alle schijn tegen heeft. In het tweede verhaal blijkt de schrijver de kunst te verstaan door 'n eindeloos Uitspinnen je geduld te tergen en toch tegelijk je aandacht geboeid te houden, totdat je het eindelijk bij de laat ste zin uitschatert. Niet prettig doet het ons aan dat deze uitgever, die gewoon is zo nauwlettend toe te zien, dat niets in zijn boeken het zedelijk gevoel kwetst, er blijkbaar niet het minste bezwaar tegen heeft, dat met de Naam, die ons met heilige eerbied moet'vervullen, zo slordig en achteloos wordt omgesprongen. Hier kan blijkbaar alles en dat geeft aan de overigens kostelijke humor telkens een wrange bijsmaak. M. Gerben Colmjon: De Nederland se letteren in de 19e eeuw; uit gave van de Wereldbibliotheek. 1953. „Schatgraven in platgetreden ter rein", noemt Colmjon in de ondertitel zijn boek. En welk een schatgraverij Kostelijke uren bezorgt dit boek U en iedere bladzijde brengt nieuwe ontdek kingen. Onze beoordeling van de schrijver uit de 19e eeuw berust in 't algemeen op de grond die onze Nederlandse le raar legde! Weinigen onder ons zullen behoefte voelen zich een eigen oordeel te vormen over die schrijvers, die ons niet de meest prettige lesuren in her innering brengen. Colmjon heeft het echter wel de moeite waard gevonden deze letter kunde grondig te doorvorsen en hij maakt Uw belangstelling wakker: on ze I9e eeuw is niet een saaie, dode pe- maar een levende eeuw met eigen ka rakters, al zijn dat, naar Colmjon's me ning, niet altijd de „groten", die Uw letterkunde-boek noemde. De „officiële letterkunde" moeten wij niet als de enige maatstaf nemen bij het beoordelen van een tijdvak; uit talrijke particuliere brieven, artikelen, niet-uitgegeven werken toont Colmjon ons het ware aangezicht van de 19e eeuwse letteren. In talloze citaten ver gelijkt hij de Nederlandse letteren met de buitenlandse en toont duidelijk aan, „Inleiding in de Zielkunde", prof. dr. A. Kuypers. Uitg. J. H, Kok, Kampen. Ingeb. f 16.50. Prof. dr. A. Kuypérs heeft de oor spronkelijke uitgave van „Inleiding in de Zielkunde" van dr J. H. Bavinck, herzien en hier en daar gecompleteerd. Deze derde druk, die nauwelijks enige aanbeveling behoeft, vooral niet voor diegenen, die zich in deze studie spe cialiseren of aanstalten maken om deze weliswaar moeilijke, maar zeer mooie studie-richting te kiezen, heeft door de vele correcties, wijzigingen en hoe zeer onze letterkundigen beïnvloed zijn door de grote Duitse, Franse en Engelse schrijvers. Een waardevol boek voor hen, die geleid door schrijvers sterk persoonlijk oordeel (dat ook wel eens verzet in U oproept) en grote kennis de schatten van de 19e eeuw gaarne opnieuw ont dekken. F. D. T. R. Stegeman: Landbouw- geschiedenis voor lagere land bouwscholen. ƒ1.55. Uitg.; Van Gorcum Comp., Assen. Een zeer nuttig en bruikbaar boek je voor de algemene vorming van aanstaande landbouwers. Aantrekke lijk uitgegeven. Wij wensen het werk je een goede ontvangst toe. W. J. L. C. J. van der Ven: De teelt van Witlof. Uitgave: J. B. Wolters, Groningen-Djakarta. f 2.50. Evenals alle vorige, in de „Kleine Tuinbouw-biblotheek" verschenen de len is deze uitgave weer keurig ver zorgd. Gezien de groeiende belangstel ling voor de witlofteelt in Nederland is dit boekje een waardevolle aanwinst en zal, als handleiding voor de prac- tijk en bij het onderwijs, dank zij de grondige manier waarop de 'stof is be handeld, stellig een grote waardering vinden. W. J. L. toevoegingen veel aan actualiteit ge wonnen. Om een voorbeeld te noemen, voor Jungs complexe psychologie heeft dr Kuypers evenveel plaats ingeruimd als voor iedere andere theorie. C. Job, Joseph Roth. Het Spectrum. Utrecht/Antwerpen. Prismaboek. In de Prismareeks is thans het boek Job van de bekende Duitse roman schrijver Joseph Roth verschenen. Het verhaal handelt over het gezin van de jood Mendel Singer, dat naar de Ver. Staten emigreert. De overgang van het plattelandsdorpje in Polen naar de grote stad in de Ver. Staten is te groot en Mendel Singer ziet zijn geluk in scherven liggen. Hij komt in opstand. Maar dan komt als een wonderlijke genade, Menuchim, het kind van zijn verdriet, tot zijn vader terug. En Men del is tevreden. Dit sterke boek is vooral boeiend door de sobere en sug gestieve verteltrant. W. F. Boerefijn W. van Dam-, Onze Zeevisserij, (met werk boekje) f2.50. Uitg.: J. B. Wol ters, Groningen-Djakarta. Het meegeven van enige kennis om trent onze nationale trots, de zeevis serij, aan leerlingen der lagere en Ulo scholen, is toe te juichen. Schrijvers hebben hun onderwerp op ten aantrekkelijke manier weten uit te beelden en kunnen zich dan ook verzekerd weten van belangstelling voor deze uitgaven bij het onderwijs. Zeer nuttig is het hierbij uitgegeven werkboekje. W J. L. Land- en Tuinbouwcatalogv.s. Winter 1953/54. Het is niet altijd doenlijk op de hoogte te zijn met de nieuw verschenen vakliteratuur. Lofwaardig is dan ook de uitgave van een catalogus, door de N.V. Uitgevers Maatschappij W. E. J. Tjeenk Willink, waarin zij de belang rijkste, bij haar verschenen, werken noemt, met een korte bespreking. Voor belangstellenden op aanvrage gratis verkrijgbaar bij de uitgeefster. W. J. L. naars hadden dit niet zo vlug voorzien en ze beseften, dat er aangepakt moest worden. Wat ze dan ook deden. Met man en macht werd er gezwoegd en er ontstond een druk op het Krab bendijkse doel, die haast niet meer te stuiten was: Krabbendijke stond met de rug tegen de muur te verdedigen. De druk werd echter te groot en na goed positiespel konden de Arnemui- denaars weldra de stand op gelijke voet brengen. Aan de' andere kant heerste er echter ook grote bedrijvig heid, en een doelpunt, ontstaan uit een ver schot, bracht de Krabbendijkenaars aan de leiding. Nog voor de rust werd deze achterstand echter weer wegge werkt. Na de rust speelde Arnemuiden met de wind in de rug. Het bleek weldra, wie er als overwinnaar uit de strijd zou komen. Het Krabbencij spel vertoonde veel tekortkomingen en het leek er op of er maar één elftal aan het voetballen was. Dat de voorsprong van Arnemuiden niet groter is gewor den komt voor rekening van de stug verdedigende achterhoede van de gast heren. OVERIGE WEDSTRIJDEN. Rillandia, dat bij een gelijk spel van Krabbendijke en Arnemuiden nog een kans zou hebben op het kampioen schap heeft het er in Koudekerke le lijk bij laten zitten (12). Ook Kloe- tige werd verslagen en wel door Co- lijnsplaat (21). De Kloetingenaren kunnen zich hiermee niet meer van de onderste plaats spelen. Wolfaarts- dijk en Nieuwdorp hebben de punten eerlijk gedeeld (66). In de tweede klasse A bracht het tweede elftal van Arnemuiden Krab bendijke II een 50 nederlr-g toe. V.C.K. deed het met nog gre c jfers (012) tegen Rillandia. De wedstrijd Kloetinge IIColpl. Boys II werd afgelast en Kapelle II Wolfaartsdijk II eindigde in een 30 overwinning voor de thuisclub. Wissekerke bleek in de tweede klas se B niet opgewassen tegen Bevelan ders I (41). S.V.D. behaalde in Cort- gene een benauwde 43 overwinning. In de tweede klasse E tenslotte won De Beren I met 13 van S.V.D. II. De stand is: Arnemuiden Krabbendijke Rillandia Wolfaartsdijk Nieuwdorp Kapelle Wemeldinge Colpl. Boys V.C.K. Kloetinge C. den Engelsen: Veevoeding. Uitg.: fa. G. W. den Boer, Mid delburg. Een keurig uitgegeven handleiding over de uitgebreide materie der vee voeding, aangepast aan de klei-akker- boqwbedrijven. Het werkje heeft een uitgesproken practisch karakter en is daardoor voor de praktijk onmisbaar. Warm aanbevolen! W. J. L EERSTE KLASSE. 18 13 4 1 55—21 30 18 14 0 4 77—36 28 18 13 1 4 66—38 27 18 9 2 7 53—52 20 17 6 5 6 49—47 17 18 6 2 10 47—66 14 18 5 3 10 44—54 13 17 4 3 10 37—47 11 18 4 3 11 29—51 11 18 3 1 14 35—78 7 W. F. Boerefijn W. van Dam. Onze Oliewinning, (met werk boekje) f 1.90. Uitg.: J. B. Wol ters, Groningen-Djakarta. Wederom een geslaagde uitgave in de serie: „Nederland werkt". Ongetwij feld zal de jeugd voor dit onderwerp een grote belangstelling koesteren en het boekje met graagte doorwerken W. J. L. J. B. M. van den Belt: Algemene Landhuishoudkundige Onder werpen. J. B. Wolters, Gronin gen, Djakarta, f 1.75. Kennis van de in dit boekje behan delde onderwerpen is onmisbaar voor hen, die in de landbouw werkzaam zijn. Dat de stof nu gegoten is in een vorm, geschikt voor het onderwijs op lagere landbouwscholen, verdient alle lof. Ook vele ouderen zullen, door het lezen van dit werkje, menige vraag op dit gebied beantwoord zien. L. „Kerk en film" Zaterdag sprak te Goes voor de Heryormde Jeugdraad wika J. A. Hes over „Kerk en film". Hij wees er op hoevelen ontspanning zoeken door het bioscoopbezoek (In ons land 1 mil- lioén mensen per week; in België het dubbele aantal). Voor velen blijkt de film het geestelijk voedsel te zijn ge worden. Wika Hes meende, dat het „bioscoopkwaad" werd overschat. Het zedelijk peil in de film, aldus naar zijn mening, is gelijk aan dat van de radio. De film werkt echter de oppervlakkig heid in de hand. De film echter biedt mogelijkheden ten goede en ten kwa de. Hier begint de taak voor de kerk om op deze dingen te wijzen. Vandaar dat de Herv. Synode na de oorlog het Filmcentrum in het leven heeft geroe pen, dat een zo breed mogelijke taak heeft en ook de filmcritiek ter hand heeft genomen. Na deze causerie was er een geani meerde discussie. Wika D. E. Hiensch had de leiding van deze bijeenkomst.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2