ver Koningin Juliana onthulde monument aan de grens te Eede René Mayer dreigt regering omver te werpen Mislukte aanslag op Fatemi na diens arrestatie Geen grond voor ongerustheid over vergoeding watersnoodschade PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederland kreeg een nationaal gedenkteken „Symbool van onze wil en onze kracht om samen op te bouwen" Alleenwonende vrouw vermoord Prins doorbrak geluidsbarrière De conferentie van Genève C.N.V. wijdt conferentie aan ouderdomsvoorziening Woedende menigte bestormde jeep Mossadeq's naaste medewerker moet terechtstaan wegens hoogverraad Minister v* d Kieft tot agrariërs: Een der twee Joodse pleegkinderen gevonden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telel 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2732 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 15 Maart 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. kunt U op pagina 3 lezen over een goede bekende, die met ze ventig kilo bagage, zijn schrijf machine en twee fototoestellen, een tocht om de wereld is be gonnen. Onze lezers kennen hem allemaal; het is onze reizende correspondent Alfed van Sprang. Hij is Zaterdag vertrokken en zit nu reeds ergens in Cairo. ren, de burgemeester van Meldeghem, vice-admiraal C. W. Slot, generaal mr H. J. Kruis, gep. kap. ter zee J. van Leeuwen, de kolonels F. de Kroon en J. Gerritsen (welke ook op 13 Maart 1945 in Eede waren geweest), de Ge deputeerden Lockefeer, Mes, Philipse en Schout, de Griffier en oud-Griffier der Staten, resp. dr B. D. H. Tellegen en mr J. M. Piaar, de burgemeesters van West Zeeuwsch-Vlaanderen, het gemeentebestuur en de geestelijkheid van Aardenburg, vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, Rijkspolitie, Kon. Marechaussée en onderwijs, enige ver zetslieden en nabestaanden van hen, die voor de bevrijding vielen, de ont werper en vervaardiger van het monu ment, de beeldhouwer Peter Roovers, alsmede de leden der Monumenten commissie. KOFFIETAFEL. De Koningin heeft in het Parochie huis een echte Zeeuwsvlaamse koffie maaltijd gebruikt, waarbij de gebak ken paling niet ontbrak. Aan het ein de van de maaltijd heeft zij namens haar moeder „de groeten aan alle re ünisten van de vorige keer" overge bracht. Padvinders stonden langs het pad naar het gebouw opgesteld en bo ven de toegangsdeur was een fraai bal dakijn aangebracht. (Zie ook pag BAARLE NASSAU, 13 Maart He denmorgen is de 67-jarige mej. A. Martens, wonende aan de Nieuwstraat alhier, op gruwelijke wijze vermoord in haar woning gevonden. De avond tevoren is de vrouw nog door enkele buren bezocht en toen vanochtend de bakker geen gehoor kreeg ging hij met enkele buren op onderzoek uit. De ach terdeur bleek open te zijn en men vond toen de vrouw met een ernstig verminkt gelaat dood in de keuken. In de slaapkamer was het bed omge woeld en de linnenkast overhoop ge haald. Het was algemeen bekend, dat de vrouw wel enig geld had. De po litie meent reeds aanwijzingen te heb ben inzake de vermoedelijke dader(s). 2). Militaire pensioenbond vraagt voorschot AMSTERDAM, 13 Maart Tijdens een hedenmiddag gehouden protestver gadering van de alg. militaire pen sioenbond is een resolutie aangenomen, waarin met klem bij de regering wordt aangedrongen te willen bevorderen, dat de te verlenen verhoogde toesla gen op de pensioenen in ieder geval op 1 Januari 1953 zullen ingaan en dat reeds nu, in afwachting van de behan deling der voorstellen van de staats commissie een minimumvoorschot van f 300,zal worden verleend aan ge- pensionneerde militairen en weduwen EEDE, 13 Maart „Hier keer de op 13 Maart 1945 onze Lands vrouwe terug tot haar volk". In dui delijke letters staat het te lezen op het monument, dat Koningin Juliana vanmiddag om precies kwart over twaalf heeft onthuld door 't wegne men van onze nationale driekleur, die rond het onderste deel van dit eenvoudige gedenkteken was gedra peerd. De Koninklijke Aardenburg- sche Fanfare speelde het Wilhel mus en wat aarzelend zongen de schoolkinderen mee. Na negen jaar heeft Nederland zijn nationale mo nument gekregen, op het uiterste puntje van het nu weer vruchtbare Zeeuwsch-Vlaanderen, maar enkele tientallen meters van het grenskan- toor. Koningin Juliana bleef enkele ogen- 'bliken in gedgfchten verzonken staan, ïoen kwam Aardenburgs burgemees ter, de heer J. M. A. C. van Dongen, naar voren, om een krans te leggen aan de voet van het monument, dat hij even daarvoor een symbool van onze Wil en onze kracht om samen op te bouwen had genoemd. De inwoners van Eede juichten de Koningin toe, de tientallen genodigden verspreidden zich en zochten hun auto's weer op om in snelle vaart te vertrekken naar het Patronaatsgebouw van Eede. De plechtigheid had maar kort ge duurd. Veertien minuten vóór het of ficiële tijdstip van één minuut voor half één had de onthulling reeds plaatsgevonden. De Koningin was te voren enkele minuten op het gemeen tehuis van Aardenburg geweest, waar o.m. de Gouverneur van Oost-Vlaan- deren, de heer M. van den Boogaerde, namens Koning Boudewijn zijn op wachting had gemaakt. Direct was het gezelschap (toegejuicht door de van Oranjesjerpen en vlaggetjes voorziene Aardenburgse jeugd) naar de plaats van het monument vertrokken. Aan de éne kant van het gedenkteken stond een padvinder en aan de andere kant een padvindster. Achter het mo nument stonden de marechaussée's (in ceremonieel tenue), die Koningin Wil- helmina op 13 Maart 1945 bij haar eer ste tocht door bevrijd Nederland had den begeleid. Een erehaag van doua niers vormde de afzetting van het plantsoen, waarin het monument is ge plaatst. De straten van Eede waren versierd met jonge dennebomen en duizenden vlaggetjes. KERNACHTIGE SPEECH. Burgemeester Van Dongen heeft in een korte, kernachtige speech op de grote betekenis van dit historische ogenblik gewezen. „Het is een dag van vele herinneringen. Wij denken aan de oorlogstijd, die moeilijk, aan de bevrij ding, die zwaar was. Aan de moeilijke winter ook die volgde. Onze huizen waren verwoest, onze dorpen waren weg, onze landerijen lagen vol mijnen, de bevolking was grotendeels geëvacu eerd. Wij gedenken op dit ogenblik al len, die door of voor de bevrijding hun leven gaven. Op die dag in Maart 1945 ging het gerucht door Zeeuwsch-Vlaan deren, dat de Koningin zou komen. Menigeen ging naar de grens. De ont roering was groot. Ik heb grote man nen zien wenen als kinderen, toen on ze Vorstin de grens overschreed. Wij voelden ons weer één met Oranje. Af- Het moment van de onthulling. Naast H.M. de Koningin staat burgemeester J. M. A. C. van Dongen. zettingen waren niet mogelijk. Namens de bevolking betuig ik onze eerbie dige sympathie en aanhankelijkheid, onze wil om Zeeuwsch-Vlaanderen en Nederland weer groot en sterk te ma ken onder Uw bezielende leiding", zo zei Aardenburgs burgemeester. VOORGESTELD. Zeer velen zijn daarna in het Pa rochiehuis aan H.M. voorgesteld. Van hen noemen wij drie leden der Be stendige Deputatie van Oost-Vlaande- LOS ANGELOS, 13 Maart Prins Bernhard heeft vandaag met een Sabre oefenstraaljager de geluidsbarrière doorbroken. Hij verklaarde na afloop: „Het was niet bijzonder sensationeel, maar wel interessant". Na zijn vlucht kreeg de Prins van J. H. Kindelberger, voorzitter der Noordamerikaanse raad, het bewijs van lidmaatschap van de „Club der ge- luiasbarrière-doorbrekers". Tijdens de vlucht werd de Prins vergezeld door invlieger Joe Lynch en deze vertelde na afloop: „Zijne Ko ninklijke Hoogheid vliegt goed, hij was gedurende de gehele vlucht zeer kalm»'. Van de 25 minuten die de „Sabre" in de lucht was hanteerde de Prins voor het grootste gedeelte de stuur- knuppel en ook bij de duikvlucht bo ven de Majove-woestijn, waarbij de geluidsgrens werd overschreden be stuurde hij het toestel. Gedurende de vlucht maakte hij ook eei. aantal loo pings. Later bestuurde de Prins een Ame rikaans marinevliegtig, waarbij hij vergezeld werd door kolonel A. T. House van de Amerikaanse luchtmacht. Op ongeveer 2700 m hoogte sloeg, vermoedelijk door een mankement aan de benzineleiding, de motor af. Kolonel House nam toen de bestu ring over en slaagde erin een veilige landing te maken in de internatio nale luchthaven van Los Angelos. Reuter Het congres van de Fran se radicale partij is geëindigd met het aannemen van een motie, waarvan het doel is te voorkomen dat de onenig heid in de partij over het E.V.G.-ver- drag tot een volledige scheuring zal leiden. In de motie wordt het plan, om een (West-) Europees leger in te stellen, goedgekeurd in zijn boven-nationale vorm, „mits de door de Franse rege ring gestelde voorwaarden worden aanvaard". In de motie wordt echter n ie t aangedrongen op een onver wijlde bekrachtiging door Frankrijk van het E.V.G.-verdrag. PARIJS, 13 Maart De invloedrij ke radicale leider René Mayer heeft vandaag gedreigd de Franse regering omver te werpen door zijn ministers uit de regering te nemen, als de con ferentie van Genève zou worden ge bruikt als excuus om het debat in de nationale vergadering over de bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag opnieuw uit te stellen. Mayer sprak op het congres van de radicale partij te Parijs en wees erop, dat verwerping van de E.V.G. zou be tekenen, dat Amerika zich uit Europa zal terugtrekken. Hjj meende, dat de regering opzettelijk de onderhande lingen over het Saarprobleem heeft uitgesponnen. (Zoals bekend is de Franse regering van oordeel, dat dat probleem moet worden geregeld alvo rens het E.V.G.-verdrag kan worden geratificeerd). De vier radicale ministers en twee van de drie radicale staatssecretarissen zijn vóór de E.V.G. Hun terugtrekking uit het kabinet zou zeker een rege ringscrisis betekenen. Van de zijde van het C.N.V. bereikte ons de volgende reactie op het dezer dagen gepubliceerde advies inzake het ouderdomspensioen „Een wettelijke regeling van de ou- derdomsverzekering is reeds jarenlang een ideaal geweest van de Christelijk- sociale beweging. In deze kring is dan ook met grote belangstelling kennis genomen van het advies inzake een wettelijke regeling der ouderdoms voorziening, hetwelk de Soc. Econo mische Raad dezer dagen aan de Rege ring heeft uitgebracht. Naar aanleiding hiervan heeft het C.N.V.-bestuur be sloten het advies in een bijzondere con ferentie te bespreken", die Zaterdag a.s. te Utrecht in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen zal worden gehouden. TEHERAN, 13 Maart. Terwijl een woedende menigte de jeep bestormde waarin hij naar de gevangenis werd overgebracht, is Hoessein Fatemi, de Perzische oud-minister van buitenlandse zaken, die sinds de val van Mossadeq spoorloos was en kort tevoren was gearresteerd, door een man met een mes in de rug gestoken. „Doodt de verrader" schreeuwde de menigte. De man, die de aanval op de gearresteerde oud-minister had volbracht, toonde vol trots zijn mes en verdween in een cadillac. Fatemi, die zich thans in een militair ziekenhuis bevindt maakt het vrij goed. De messteken zijn afgeschampt en hij zal binnenkort terecht moeten staan wegens „hoogverraad". De oud-minister, die slapend werd aangetroffen in een schuilplaats ten Noorden van Teheran, is 35 jaar oud. Hij vluchtte vorig jaar in Augustus toen generaal Zahedi de premier Mos sadeq tot aftreden dwong. De regering had op zijn hoofd een prijs van ruim 10.000 gulden gezet. Fatemi was Mossadeq's naaste mede werker bij het nationaliseren van de Perzische olie-industrie en werd in September 1952 door een regerings woordvoerder van onwettige geldhan del beschuldigd. DEN HAAG, 13 Maart De door de watersnood getroffen boeren en tuinders behoeven geen ongerustheid te koesteren over de vergoeding van de watersnoodschade, zo heeft minis ter v.d. Kieft, mede namens minister Mansholt, medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Weyden. In de eerste behoeften is, door ruime verlening van voorschot tentot nu toe een bedrag van ruim 23 millïoen gulden voorzien. Hoewel tot nu toe geen definitieve betaling van de vergoedingen van agrarische schade kon plaats vinden ligt het toch in de bedoeling, dat in de agrarische sector in ruime mate ge bruik zal worden gemaakt van de be voegdheid, bedoeld in artikel 61 van de Wet op de Watersnoodschade tot het vaststellen van normen ter bepaling van bijdragen. Hiermede zal een min of meer automatische vaststelling mo gelijk worden gemaakt die de afhan deling zeer zal bespoedigen. Het taxe ren van hoeveelheden, kwaliteiten en waarde van de onderscheiden goede ren in individuele gevallen dat tot een vertraging zou leiden wordt hiermede vermeden. Er kan een aanvang worden ge maakt met de definitieve berekening en uitkering van de vergoedingen doch aangezien dit voor alle schadegevallen nog enige tijd zal vergen blijft de mo gelijkheid tot het verstrekken van voorschotten voorlopig nog open. Twee politiemannen arresteerden Fatemi. Zij kregen onmiddellijk pro motie en zijn thans de helden van de dag. Toen bekend werd, dat Fatemi was gearresteerd verzamelde zich direct een menigte voor de woning van de militaire gouverneur in Teheran en eiste dat Fatemi zou worden uitgele verd. Toen later bekend werd, dat Fa temi zich in het politiebureau bevond verzamelde de woedende menigte zich daar en eiste „het bloed van de ver rader" Toen de jeep, waarin Fatemi zich be vond wegreed verbrak de menigte de troepenafsluiting en sprong een zekere Djafari, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de monarchistische op stand van Augustus, naar voren en stak de oud-minister tweemaal in de rug. Soldaten en politie dreven de mensen hierna terug. Op het ogenblik wordt een opname op geluidsband van een toespraak van Fatemi van 17 Augustus 1953 bestu deerd, die het voornaamste bewijsma teriaal voor het toekomstig proces te gen Fatemi zou kunnen opleveren. Men beweert, dat Fatemi toen de Sjah en generaals van het leger heeft be schimpt. Er zijn nu nog vier medewerkers van ex-premier Mossadeq voortvluch tig, namelijk Karim Sandjabi, oud-mi nister van onderwijs, Kazem Hassibi, oliedeskundige, Zirak Zadeh oud-mi nister van economische zaken, en Hagh Sjenaz, oud-minister van verver Het andere meisje nog zoek AMSTERDAM, 13 Mrt. Opnieuw heeft de verdwijning van de twéé Joodse pleegkinderen, Betty Melhad<$ en Anneke Beekman, stof doen op* waaien. Zoals men zich zal herinneren werden deze twee meisjes, wier ouderj tijdens de oorlogsdagen met anderé Joodse landgenoten door de Duitsera om het leven zijn gebracht, na de bes vrijding onder voogdij gestéld van dq voogdijraad en van de commissie vooè oorlogspleegkinderen, doch ontvoerd De 13-jarige Betty is thans door da justitie teruggevonden in een Belgisch klooster en naar ons land terugge bracht, Anneke Beekman, die in een ander klooster verbleef en die men ook wilde terughalen, is samen met een vrouw gevlucht. De aanhouding vsg» deze vrouw, E. van M. genaamd, ËH thans bevolen en wel omdat zjj een minderjarig meisje heeft onttrokken aan het wettig over haar gestelde ge zag. Deze vrouw, uit Hilversum afkom stig, heeft het meisje al eens eeraër ontvoerd. Toen de Koningin te Eede arriveerde boden twee oorlogsweesjes haar een welkomst-bouquet aan. In enkele regels melden wij nog DAT het kinderkoor „De jonge stem" Zaterdag in Kloetinge met veel succes de kinderoperette „Hans en Grietje" heeft opgevoerd. Ook de liedjes, die de kinde ren zongen, vielen zeer in de smaak. DAT de kring Tholen en St Philipsland van de Z.L.M. Donderdag 18 Mrt in Hoofd dorp een avond zal aanbie den uit dank voor de gebo den hulp na de ramp. Ir M. A. Geuze zal een lezing hou den over zijn reis naar Scan dinavië en de burgemeester van Stavenisse zal de film Storm over Stavenisse" vertonen. DAT de afdeling 's-Heer Abtskerke van de L.J.G. Za terdagavond haar jaarlijkse uitvoering heeft gegeven in Nisse. Opgevoerd werd het stuk „Deining om de dorps dokter". DAT tot le ambtenaar ter secretarie te Rilland Bath is benoemd de heer P. Hart- hoorn, thans ambtenaar ter secretarie te 's-Heer Abts kerke en Nisse. DAT de broers S.J. en A.C. van de L. Zaterdagmiddag in Kortgene hooglopende ruzie hebben gekregen. Het resultaat van een vechtpar tij was, dat broer A. C. in het ziekenhuis te Goes moest worden opgenomen. DAT de heren J. Maas te Colijnsplaat, J. A. Pijnacker Hordijk te Nw en St Joos- land, A. J. de Smit te Bres- kens, en J. J. Vin je te Scher- penisse aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd zijn voor het candidaats- examen civiel-ingenieur. DAT de Kattendijkse Raad morgen bijeen zal komen om o.m. te spreken over de grenswijziging van de ge meente. DAT de „School met de Bijbel" te Rilland-Bath Za terdag haar 30-jarig bestaan in een feest-vergadering heeft herdacht. De kinderen weerden zich geducht en lie ten zien hoe goed ze konden rekenen en wat ze van Aard rijkskunde en Vaderlandse Geschiedenis afwisten. Ver der beeldden zij versjes en sprookjes uit. Bijzonder mooi was het tableau „Als kaars jes in de nacht". DAT Zaterdag te Middel burg weer zaalhandbal is ge speeld. E.M.M. speelde met haar junioren, dames en he ren teams tegen Tonido uit Goes. DAT Zaterdagmiddag in het Geref. Jeugdgebouw te Middelburg de heer H. C. van Donk uit Goes voor de Walcherse Arjos gesproken heeft over de achtergrond van Hardegarijp. DAT Zaterdag in hotel „De Zwaan" het eerste ge deelte van het solistencon cours van de Bond van Har monie en Fanfareverenigin gen in Zeeland is gehouden. De uitslagen publiceren we morgen. Twee Nederlanders gedood bij vliegtuigongeval te Singapore DEN HAAG, 14 Maart. Twee Ne derlanders zijn om het leven gekomen bij een vliegtuigongeval te Singapore, waarbij een constellation van de B.O.A.C. verbrandde, en 32 passagiers en de stewardess om het leven zijn ge komen. Het zijn de 31-jarige B.P.M.-employe P. Nieuwland die met verlof op weg naar Nederland was en G. Hoffman, vertegenwoordiger van de Borneo-Su matra Mij te Kucheng in Brits West Borneo. Het toestel daalde voor een landing, toen plotseling een felle steekvlam uit het toestel schoot. Acht bemannings leden konden uit de vlammen worden gered. DE BILT ZEGT: DE BILT, 14 Maart. Droog weer met vrij krachtige tot matige wind tussen Oost en Noordoost. Zwaar be wolkt me plaatselijk opklaringen. De zelfde of iets hogere temperaturen. Op- en ondergang van Zon enMaan: Dinsdag: Zon op 6.55 u., onder 18.45 u. Maan op 15.44 u., onder 5.37 u. Hoogwater Dinsdaglfi Maart: Vlissingen: 0.16 u. 1.37 m„ 12.45 u. 1.62 m. Terneuzen: 0.44 u. 1.58 m„ 13.12 u, 1.83 m. Wemeldinge: 1.45 u. 1.24 m., 14.15 u. 1.50 m. Zierikzee: 1.26 u. 1.04 m., 14.00 u. 1.28 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1