BIDAULT GAAT IN BONN MET ADENAUER PRATEN ver L^v&nöèAqJ) O v ÜREENSTEMMIG OVER HET MOERDIJKKANAAL De schat op de vuilnisbelt Een karweitje ,op hoog niveau' NIEUWE OPSCHUDDING IN AMERIKA Schietpartij in de lucht Felle strijd in Indo-China Minister Algera bezocht Schouwen-Duiveland Nederland naar Genève Belgische Senaat keurt E.V.G. goed Prins Bernhard in „Sabre" vliegt Thunderjet brandend neergestort PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Brusselse onierentie zou worden uitgesteld Indien de besprekingen over de Saar mislukken zal een achtlandenconferentie worden gehouden Koningin Juliana naar Engeland Grote verbetering van het kanaal T erneuzen-Gent Heeft McCarthy zijn vingers gebrand? 25e werkbezoek aan het rampgebied Besprekingen in Zierikzee over keersluis bij de haven Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2731 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 13 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. •i zal Koningin Juliana in Eede een monument onthullen. Het zal de herinnering levend houden aan ie terugkeer van Koningin Wil- helmina op 13 Maart 1945. Over dit gebeuren, vandaag 9 jaar ge leden, vindt U een artikel van één onzer redacteur op pag. 3. PARIJS, 12 Maart. Naar uit de Franse hoofdstad vernomen wordt, zal de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, in het begin van April een bezoek brengen aan kanselier Adenauer om de besprekingen over de Saar voort te zetten. In Bonn heeft de voor zitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de West-Duitse Bondsdag meegedeeld, dat de zes landen met de Kolen- en Staalge meenschap samen met Engeland en Amerika een conferentie zullen houden over het Saarvraagstuk, indien Bidault en Adeauer er niet in zullen slagen overeenstemming te bereiken. De Franse regering ziet in het berei ken van overeenstemming over de Saar een vereiste voor het indienen van het E.V.G.-verdrag bij het Franse parlement. Oorspronkelijk werd ver wacht, dat de twee staatslieden ge bruik zouden maken van de conferen tie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de K.S.G.-landen, die eind van deze maand in Brussel worden ge houden. UITGESTELD Volgens de laatste inlichtingen te Parijs echter zou deze Brusselse confe rentie nog enige tijd uitgesteld worden. De Nederlandse regering heeft te ver staan gegeven, dat zij deze ministers conferentie, waarop de politieke aspec ten van een verenigd Europa bespro ken worden, voorbarig acht, daar naar haar oordeel de politieke plannen voor een verenigd Europa nog niet ver ge noeg gevorderd zijn. De Franse en Belgische regeringen zouden de conferentie nu nog niet wensen met het oog op de zaken in eigen land betreffende de E.V.G. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart, H. M. Koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek bren gen aan Engeland. Haar zal de „Honorary freedom of the carpen ters company" worden aangebo den. De Carpenters Company is een van de oude gilden van de City van Londen. Voorts zal H. M een bezoek brengen aan het Royal .Sussex Regiment, waarvan zij ere kolonel is. Inmiddels heeft de regering van het Saargebied het nieuwe Franse memo randum over de Saarkwestie, dat mi nister Bidault deze week tijdens de korte bespreking in Parijs aan Bonds kanselier Audenauer heeft overhan digd, goedgekeurd. BRUSSEL, 12 Maart. Na de Bel gische Kamer heeft thans ook de Se naat het wetsontwerp, waarin de goed keuring wordt gevraagd van het ver drag der Europese Defensiegemeen schap aanvaard. Dit gebeurde met 125 stemmen voor en 40 tegen, alsmede twee onthoudingen. Een poging van socialistische zijde om de stemming uit te stellen (op 11 April a.s. worden in België algemene verkiezingen gehouden) mislukte. Thans moeten nog West-Duitsland, Luxemburg, Italië en Frankrijk het verdrag ratificeren. Commissie Van Cauwelaert-Steenbevghe gereed BRUSSEL, 12 Maart. Zoals wij gisteren al meldden heeft de commissie Van CauwelaertSteenberghe overeenstemming bereikt over de problemen met betrekking tot de Belgisch-Nederlandse waterwegen. Het Belgische blad „De Nieuwe Gids" weet o.m. te melden, dat het Moerdijkkanaal zal worden gegraven overeenkomstig het Amsterdam-Rijnkanaal. Het nieuwe kanaal be gint bij de dokken van Antwerpen en er komt een verbinding door middel van een zijkanaal, dat in de Wester-Schelde uitmondt bij Bath. Hierna loopt het kanaal door slikgronden van de Ooster-Schelde ten Westen ven Bergen op Zoom, waarbij tevens is gedacht aan een verbinding met deze stad. Ver volgens zal de nieuwe vaarweg door Noord-Brabant naar het Hollands Diep worden gegraven en uitmonden nabij Moerdijk. Zal hij de geluidsbarrière doorbreken? LOS ANGELOS, 13 Maart. Prins Bernhard zal vandaag een vlucht ma ken in een oefen-straalvliegtuig van het type „Sabre". De mogelijkheid be staat, dat hij de geluidsbarrière zal doorbreken, aldus is meegedeeld. De „Sabre" is een twee-persoons versie van de F 86. Dit laatste toestel is veel in Korea gebruikt. De Prins bevindt zich vier dagen te Los Angeles voor een bezoek aan de vliegtuigindustrie. Dit bezoek is door de Amerikaanse regering georgani seerd. EINDHOVEN, 12 Maart. Van morgen omstreeks 10 uur is op de vliegbasis Eindhoven een Thunderjet- straaljager, bestuurd door de 22-jarige sergeant-vlieger W. Meijer uit Slie- drecht, direct na de start in brand ge raakt en drie km. verder omlaag ge stort. De piloot wist desondanks met zijn schietstoel het toestel te verlaten, waarbij hij een hersenschudding en enkele verwondingen opliep. Het vliegtuig, dat op 100 m. van een boerderij neerkwam, brandde geheel uit. In het kanaal worden twee sluizen gebouwd, n.I. één op de Belgische grens en één te Moerdijk. De vertak king van het Moerdijkkanaal bij Bath is bestemd voor de binnenscheepvaart van en naar Gent, Vlissingen, Terneu zen en Brussel. Wanneer het kanaal eenmaal voor het verkeer is openge steld, zal België afzien van de garan ties, die het verkreeg bij het verdrag van 1839. De vaarweg door Zuid-Beve land blijft in de huidige staat behou den. Om de verzilting tegen te gaan zal Nederland in het Volkerak een dam en een sluis mogen bouwen. De Nederlandse regering zal 20 van de aanlegkosten van het Moerdijkkanaal geraamd op 2 tot 3 milliard francs betalen. De onderhoudskosten, waarop geen rechten geheven mogen worden, zijn voor rekening van ons land. TERNEUZEN—GENT Het wordt wenselijk geacht te Ter- neuzen een nieuwe zeesluis te bouwen. Hierdoor zullen grote zeeschepen naar Gent kunnen varen en zal zich meer industrie langs het kanaal Terneuzen Gent kunnen vestigen. Naast deze nieuwe zeesluis is het nodig een sluis NIJMEGEN, 12 Maart. Bij de politie te Nijmegen is aangifte ge daan, dat op de vuilnisbelt der ge meente in de Ooypolder door vuil nissorteerders een geldkistje was ge vonden. Het kistje bevatte f 3700 aan geld, een spaarbankboekje en enige waardepapieren. Men kon nagaan uit welke wijk dit geldkistje afkom stig kon zijn. De eigenaar was wel dra gevonden. Deze verklaarde het volgende: gisteravond was hij uitge weest. Hij had het geldkistje veilig heidshalve in de vuilnisemmer gede poneerd. Des avonds had hij echter vergeten het kistje uit de emmer te halen. Zo was zijn schat naar de vuilnisbelt gegaan. voor binnenvaartverkeer te bouwen en de tegenwoordige sluis af te breken. De huidige zeesluis blijft behouden. Overeengekomen werd, dat de ha ven van Terneuzen een tarief zal in voeren, dat niet lager is dan de ta rieven der grote Nederlandse zee havens. Bovendien zal de haven van Terneuzen kunnen profiteren van de voorkeurstarieven der Belgische spoorwegen. Over de tarieven van de binnenvaart te Terneuzen, de kade- en aanleggelden moet nog overleg worden gepleegd. Op Nederlands ge bied zal het gehele kanaal worden verbreed en gemoderniseerd. Van de totale kosten, die geraamd worden óp 3250 millioen francs zal Ne derland 15 moeten betalen. Andere bepalingen voorzien in een verbetering van de spoorwegverbin dingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en België. t mm mmmm mmê, I TM 4 i f I 4 /- p t Aan de Delftse groentenveiling wer den vanmiddag de eerste aardbeien aangevoerd door de kweker E. C. Bent velzen te Den Hoorn. De vruchten brachten 19 cent per stuk op. WASHINGTON, 12 Maart. Het Amerikaanse leger heeft vandaag een rapport gepubliceerd, waaruit zou blij ken, dat de rechterhand van senator McCarthy in diens commissie Voor on Amerikaanse activiteiten, Roy Cohn,* pogingen in het werk heeft gesteld om voor een andere medewerker van de senator, David Schine, speciale voor rechten te krijgen, nu Schine zijn dienstplicht moet vervullen. Er zou o.m. op allerlei manieren getracht zijn een bepaalde functie in het leger voor Schine te bemachtigen en te voorko men, dat hij naar landen buiten de V.S. zou worden gezonden. Deze publicatie heeft grote opschud ding verwekt en vele tongen in bewe ging gebracht. Een lid van McCarthy's commissie heeft al gezegd, dat als het waar is, Cohn onmiddellijk dient te worden ontslagen. De senator ontkende tijdens een persconferentie de juistheid van het rapport en noemde een en an der een poging tot chantage van het leger. McCarthy ging echter verder en toonde een memorandum, waaruit moest blijken, dat de minister van Defensie, Stevens, gezegd zou hebben, dat de subcommissie het onderzoek bij het leger diende te beëindigen en be ter eens bij de marine en de lucht macht kon gaan kijken. Prompt daarop heeft ministers Ste vens geprotesteerd en meegedeeld, dat het memorandum een leugen bevat. President Eisenhower, die van de ge schiedenis ook kennis heeft genomen, wenste zich over het geval niet uit te latenl Incident boven Duitsland MüNCHEN, 12 Maart. Een Mig straaljager van het Tsjecho-Slowaakse leger heeft vandaag boven Westduits gebied bij de Tsjechische grens schoten gelost op een niet geïdentificeerd vliegtuig. De aanvaller verdween daar op weer over de grens en het aange vallen toestel, dat door een ander vliegtuig werd vergezeld, vervolgde zijn reis in Zuidelijke richting. Toen later werd gemeld, dat de aan gevallen vliegtuigen tot de Ameri kaanse marine behoorden, heeft de Amerikaanse twaalfde luchtgroep bij Wiesbaden verklaard, dat vaststaat, dat geen van haar toestellen bjj het in cident betrokken is geweest. Welke vliegtuigen het dan wel waren is nog onbekend. Hoog boven het glinsterende water van de Theems met een schitterend uitzicht op de bijen korf Londen, zijn arbeiders op het ogenblik druk bezig de Vic- toria-toren te ontdoen van zijn steigers, die nu zullen worden opgetrokken rondom de legen darische Big Ben (links, op de achtergrond). De toren, die tij dens de bezetting zijn stem via de radio in de onderdrukte ge bieden horen liet, werd door een in de buurt ontplofte bom nogal beschadigd en slechts provisorisch hersteld. Met mi nisterie van Openbare Werken in Engeland heeft nu echter besloten de schade te laten herstellen en tegelijk verweer de muurgedeelten te laten ver nieuwen. zdJ HANOI, 12 Maart. De Franse legerleiding heeft meegedeeld, dat Vietminh-strijdkrachten ter sterkte van ongeveer 30.000 man, die Dien Bien Phoe, een Frans bolwerk in de bergen van Zuid-West-Tonkin, omsin geld houden, het fort beginnen te na deren. Er wordt thans hevig gevochten. Men verwacht binnen enkele dagen nog krachtiger aanvallen der opstan delingen. ^Voorts is meegedeeld, dat de Viet- mrnh een nieuwe bevoorradingsweg naar communistisch China heeft aan gelegd, die in de omgeving van Dien Bien Phoe begint.'Deze weg is veel korter, dan de vroegere. In Noord-Laos, waar de Vietminh- troepen grotendeels zijn weggetrokken om de strijd tegen Dien Bien Phoe te voeren, zijn de Fransen een tegen offensief begonnen. Bij een veehouder te Alphen aan de Rijn is onder de varkens pest gecon stateerd. Niet minder dan 45 dieren moesten worden afgemaakt. De Koning van Saoedie-Arabië zal Za terdags 20 Maart in Cairo aankomen voor een officieel bezoek. Vier zijner mi nisters vergezellen hem. GOES, 12 Maart. Voor de 25ste maal heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera,, een bezoek gebracht aan het rampgebied. Zoals bekend betrof het opnieuw Schouwen en Duiveland, waar de minister zien op de hoogte stelde van de vorderingen bij het herstel. In Zierikzee heeft een bespreking plaats gehad met B. en W. van deze gemeente. Er zou gesproken zijn over de waterkeringen van de stad aan do havenzijde. Zoals bekend fungeren tientallen woningen aan de haven als waterkering, terwijl de van de haven naar het Westen aflopende straten bij hoge vloeden door vloedplanken worden geblokkeerd. In het structuurplan voor de gemeente is voorgesteld aan deze gevaarlijke toestand een eind t« maken door het aanbrengen van een keersluis, die bij hoge vloeden gesloten zou kunnen worden. De minister was bij dit bezoek ver- De Rijksweg Zijpe-Zierikzee werd gezeld van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en van de heren ir G. B. R. de Graaff, ir J. W. de Vries, ir J. H. van der Burgt, allen hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, alsmede de hoofdin genieur L. A. P. van der Velde van de Dienst Dijkherstel Schouwen-Duive land. Ook de Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casembroot was aanwezig. RONDRIT Het eerste bezoek gold de nieuwe aanlegsteiger voor de boot met kop- lading van het veer A. J. Polder- Zij pe. Daarna werd naar Ouwerkerk gereden. Door de' ongunstige toe stand van de weg naar dit dorp stap te het gezelschap voor Ouwerkerk uit en begaf zich te voet verder naar het dorp, vanwaar men een overzicht had over het sluitgat. Atoomdocumenten vermist in de V.S. WASHINGTON, 12 Maart. De republikeinse afgevaardigde Thomas Pelly heeft vandaag verklaard, dat bij de atoominstallatie te Hanford, Washington, enkele documenten wor den vermist. Hij zei" op een persconferentie, dat hij om een onderzoek door de commis sie voor atoomenergie heeft verzocht. Over de aard van de documenten is niets meegedeeld maar Pelly neemt aan, dat zij zeer geheim zijn. In enkele regels melden wij nog geïnspecteerd, waarbij de wenselijk heid naar voren kwam, het nog on voltooide gedeelte NieuwerkerkZie rikzee te moderniseren. Voorts werd een bezoek gebracht aan Het Dijkwater. Hierbij kwam sterk naar voren de gedachte aan afsluiting, waarbij 145 ha land zou worden ge wonnen. Deze plannen worden nader bestudeerd. Een definitief besluit hier omtrent is zeer spoedig te verwachten. Na bezichtiging van diverse andere objecten, o.m. de Schouwense dijk, de dijken aan de Zuid-Westkust van Schouwen en de werkzaamheden ter versterking en verbreding van de Westhavendijk bij Zierikzee, waar men thans aan de afwerking toe is, volgde de bovengenoemde bespreking met B. en W. van Zierikzee. Tijdens de rondrit over het eiland heeft de minister ook een bezoek ge bracht aan Bruinisse. In de haven werd de noodbekisting, die daar tegen de hoge vloeden is aangebracht, be zichtigd. Tevens werd gewezen op da nieuw geprojecteerde vissershaven. N4 de besprekingen in Zierikzee vertrok de minister via het veer ZijpeA.J. Polder naar Den Haag. DAT met ingang van Dinsdag a.s. de invoer van Nederlandse appels in .Bel gië weer is toegestaan. 9 Oc tober j.l. werd deze invoer stopgezet. DAT de Vlissingse politie twee Rotterdammers heeft gearresteerd, die een asbak uit een café hadden gepikt en dat deze politie nog zoekt naar de dief die gereedschap uit de tas van een fiets heeft meegenomen, die onbeheerd stond. DAT, om nog even in de sfeer van de misdaad te blij ven, de opperman A. K. uit Nuland die op Schouwen- Duiveland een onbeheerde gummieregenbroek had meegenomen, door de Mid delburgse Politierechter werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en dat K. de J. die in St. Maar tensdijk bij een alleen wo nende doofstomme vrouw had ingebroken 4 maanden voorwaardelijk kreeg met een proeftijd van 3 jaar. DAT een loodgieter uit Vlissingen B. G., die teveel gedronken had en de boel in het huis van de fam. K. op stelten zette en de dochter des huizes naar de keel vloog (hij was zijn oude liefde nog niet vergeten) veroordeeld werd tot een week gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Bovendien moest hij nog f 40.boete betalen. DAT de Zeeuwse gemeen tebesturen het in principe eens zijn geworden over het stichten van de Zeeuwse Muziekschool. DAT de heer M. J. de V. uit Vrouwenpolder die met een tractor en aanhangwa gen in Middelbudg reed door geen voorrang te ver lenen op de hoek van de Bachten Steene tegen de personenauto reed, bestuurd door de heer W. G. van L. uit Oostkapelle. Het gevolg was lichte schade aan de voertuigen. DAT de Chr. zangvereni ging „Asaf" te Axel Woens dag 21 April de „Johannes Passion" zal uitvoeren. Het orkest wordt gevormd door het kamerorkest van St. Ni- colaas onder leiding van de heer A. Delvaux, aangevuld met bekende instrumentale solisten. DAT de burgemeester van Vlissingen vandaag in het Stedelijk Museum een ten toonstelling zal openen van kleurenreproducties van meesterwerken van voor 1860. De reproducties zijn beschikbaar gesteld door de „Unesco". -GRAVENHAGE, 12 Maart. - Naar wij vernemen heeft de Neder landse regering besloten de uitnodi ging te aanvaarden tot bijwoning van de conferentie van Genève over het Koreaanse vraagstuk. Ons land is een van de zestien landen, die I troepen hebben op Korea en daarom :ijn uitgenodigd aan de conferentie, waar ook de kwestie Indo-China aan de orde zal komen, bij te wonen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft inmiddels meege deeld, dat de vijf staten, die het ver drag van Brussel hebben getekend, waaronder ook ons land, Maandag te Londen zullen bijeenkomen om te spreken over de tactiek, die gevolgd zal dienen te worden tijdens de be sprekingen In Genève. DE BILT ZEGT: Vrij koud. DE BILT, 12 Maart. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laag hangen- Hoogwater Zondag 14 Maart: Vlissingen: 10.30 u. 1.26 m., 23.14 u. 1.18 m. Terneuzen: 10.55 u. 1.47 m., 23.42 u. 1.40 m. Wemeldinge: 11.49 u. 1.23 m., u. m. Zierikzee: -11.30 u. 1.06 m., vu. -.m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1