VERPLICHTE PEHSI0EH REGELI HG VOOR ALLE NEDERLANDERS ver r Geluk gehad Berlijnse conferentie bracht enige ontspanning GENERAAL ALER VOLGT DR PLESMAN OP Dodelijk ongeluk te Wemeldinge ONGEREGELDHEDEN IN DE RAAD VAN BEERTA De handel met communistische landen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sociaal Economische Raad bracht advies uit Voor loontrekkenden wordt premie gecompenseerd door wegvallen van de vereveningsheffing; snocia'e regeling voor kleine zelfstandigen Fiscus zal de premies innen Verhoging richtprijs voor Baconvarkens Waterwegenrapport getekend Reclame in de aether? Mijnenveegoefening van Kanaalcommando Een dynastie wordt opgegraven Bewapening in de Sowjet-Uni' wordt met kracht voortgezet Uitgave: "lichting „Zeeuwsch Dagblad" oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ■JO, Tel. 2438bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2730 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, f 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 12 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mia- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. noek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zuilen 34 landbouwers uit het rampgebied naar Goes komen om hun contract te tekenen, waardoor zij zich binnenkort in de Noord Oost Polder kunnen vestigen. Voor de betrokkenen betekent dit alles het inluiden van een nieuwe periode, doch gezien de ervaringen, die de boe ren uit Walcheren hebben opge daan, zullen zij zich er onge twijfeld spoedig thuis voelen. DEN HAAG, 12 Maart. Als het advies van de Sociaal Economische Raad, dat onlangs aan dc Ministerraad is uitgebracht en thans voor publicatie Is vrij gegeven, wordt aanvaardt, zal binnen afzien bare tijd een regeling worden getroffen voor een ouderdomsvoorziening voor alle Nederlanders bo ven de 65 jaar. Uitgaande van het loon- en prijs niveau van begin 1954 zou het pensioen voor ge huwden 1260 gulden per jaar bedragen en voor on- ?ehuwden 765 per jaar. De hoogte van het pensioen en ook de premie) zal echter afhankelijk zijn van de koopkracht van de gulden. De gemeenteclassifi catie zal bij de uitkeringen geen rol spelen. De premie zal voor werknemers zowel als zelfstandigen 5,5 pet van het premieplichtig inkomen bedragen met dien verstande dat deze premie de eerste vijf jaren 4,2 pet zal bedragen. De loontrekkenden ont vangen voor de te betalen premies een loonsverho ging deze zal worden opgevangen door afschaf fing van de thans nog van kracht zijnde vereve- ningsheffing van 4 pet. De belastingdienst zal de premies innen. Ieder die een inkomen geniet is premieplichtig. Wie geen inkomen geniet behoeft niet te betalen en maakt toch aanspraak op uitkering van pensioen. De loongrens wordt gesteld op 6000 gulden. Voor kleine zelfstandigen die niet voldoende verdienen is een speciale regeling voorgesteld (zie de punten 10 en 11). Het advies van de S.E.R. is vergezeld van een minderheidsnota, opgesteld door de heren W. C. L. van der Grinten, M. J. H. Smeets en F. J. H. M. van der Ven (3 rooms-katholieke hoogleraren), die het stelsel van verplichte verzekering voor de gehele bevolking afwijzen op principiële over wegingen. In het uitgebreid advies springen verschillende dingen naar voren: 1. Gebleken is, dat de in de invalidi teitswet neergelegde ouderdomsverze- kering onvoldoende is en dat aan de Noodwet Ouderdomsvoorziening ern stige bezwaren kleven. De privaat rechterlijke ouderdomsvoorzieningen vertoonden weliswaar een verheugen de groei, maar kunnen de behoefte aan een wettelijke regeling niet wegnemen. 2. Het is gewenst dat de wettelijke rege-ne het karakter krijgt van een Verp7>,ite sociale verzekering. 3. De ouderdomsvoorziening moet ïlch in beginsel tot alle ingezetenen, ongeacht de nationaliteit, uitstrekken. Men acht het ongewenst de verzeke ring te beperken tot diegenen, die een zeker inkomen genieten. Afgewezen wordt de mogelijkheid tot het vrijstel len van de verzekeringsplicht voor de genen, die menen vrijwillig voor een voldoende verzekering te hebben zorg gedragen. Dit zou niet in overeenstem ming zijn met het karakter van de voorgestelde verzekering en bovendien zijn er nog administratieve bezwaren. 4. De te verwachten economische neerslag van de verzekering maakt, al dus het advies, een uniform ouder domspensioen nodig. Dit pensioen is iets groter dan de maximum uitkering van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. Een belangrijke bepaling is, dat de weduwe, van wie de echtgenoot op het tijdstip van overlijden in het genot was van ouderdomspensioen, recht heeft op dit pensioen als ze tenminste 60 jaar oud is en hier recht op kan laten gelden als zij 60 jaar wordt. 5. De invaliditeitswet dient, voor wat het ouderdomsgedeelte betreft, ge handhaafd te blijven. Immers, deze verzekerden zouden er anders op ach teruit gaan, omdat zij nu zowel krach tens de noodwet alswel krachtens de invaliditeitswet uitkering genieten. 6. Iets nieuws in deze voorziening is de wettelijke regeling, dat dë reële waarde van de uitkeringen schommelt met de algemene welvaart. Dit houdt in dat op bepaalde tijdstippen de uit keringen en premies kunnen worden gewijzigd. Bezwaren hiertegen kan de Raad niet onderschrijven. 7. De Raad acht het in een sociale verzekering aanvaardbaar, dat niet al le verzekerden premieplichtig zijn. Een voorwaarde is dat het aantal niet- premieplichtigen in verhouding tot het aantal verzekerden niet te groot is. Het is gebleken, dat dit bij het aangelegde criterium niet het geval is. 8. De premieplicht vangt aan op 21- jarige leeftijd en eindigt op 65-jarige leeftijd. 9. Het heffen van de premie moet evenredig zijn met het inkomen, zo lang dit inkomen niet een bepaalde grens overschrijdt. Boven deze grens (de maximum-premie-inkomensgrens) blijft de premie constant. Deze grens is gesteld op f 6000. 10. De premie wordt betaald door loontrekkenden en zelfstandigen. Voor zelfstandigen adviseert de Raad om, in verband met te verwachten moeilijk heden bjj inning der premie, bij een inkomen tot een zekere grens (b.v. f2000.bij gehuwden) van premie- 3 ct per kg meer. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. Blij kens de twee-maandelijkse herbereke ning is de kostprijs van slachtvarkens met 3 cent per kg gestegen als gevolg van het oplopen der prijzen van de veevoedergrondstoffen gedurende de maanden Januari en Februari van dit jaar. In overeenstemming hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten met in gang van 15 Maart a.s. de richtprijs voor baconvarkens 2e kwaliteit met 3 cent te verhogen en vast te stellen op f 2.23 per kg koud geslacht gewicht. en aan beide regeringen aangeboden. BRUSSEL, 11 Maart. - Heden morgen hebben de heren Frans van Cauwelaert en Steenberghe in Brus sel het rapport betreffende de Bel gisch-Nederlandse waterwegen ge tekend. Het verslag bevat voorstel len voor de regeling van de drie problemen inzake de waterwegen n.l. de kwestie van het Moerdijk kanaal, het kanaal Terneuzen— Gent en de stop van Ternaaien. Het rapport is hedenmiddag aan de Nederlandse en Belgische rege ring aangeboden. ROTTERDAM, 11 Maart. De zesjarige Rienus Herman had op een bovenverdieping van de ouderlijke woning aan de Nic. Beetsstraat te Rotterdam het venster weten te ope nen en was zover op het kozijn ge klommen, dat hij plotseling het evenwicht verloor en met een rauwe kreet van grote hoogte in de achter gelegen tuin viel. Daar kwam hij toevallig terecht op de havenarbei der J. Roemer, die juist gebukt stond, omdat hij in zijn tuintje aan het werk was. Dit gelukkig toeval is zijn redding geweest. Nog de man noch het knaapje hadden enig letsel bekomen en het enige resultaat was dat de havenarbeider hevig ge schrokken was, het jongetje een huilbui kreeg en de ouders blij wa ren, dat alles zo goed afgelopen was, vordering af te zien en bij inkomens tot een tweede grens (b.v. f3000. een toenemend percentage van de pre mie in te vorderen. Het niet ingevor derde deel komt voor rekening van de Overheid. 11. Heeft de invordering van de pre mie geen resultaat, dan moet voor elke verschuldigde, maar niet betaalde jaar premie, het ouderdomspensioen met 2 pet verminderd worden. Dit zal ook (Zie vervolg pagina 2) Ned. Middenstandbank vergroot kapitaal met 50 pet. AMSTERDAM, 11 Maart Op Donderdag 18 Maart a.s. stelt de Ne- derlandsdhe Mlddenstandsbank N.V. de inschrijving open op 864.000 gewone aandelen, in stukken van 800 nomi naal, ten volle delende in de winst over 1954 en volgende boekjaren, tot de koers van 105 pet. De inschrijving wordt uitsluitend opengesteld voor houders van claims. Voor elk aandeel van 800 dienen 2 grote en 20 kleihe claims te worden Ingeleverd. Dividend bewijs nummer 11 is aangewezen als claim. Naar bekend participeert de staat in het kapitaal van de Mlddenstandsbank voor een bedrag van 6 mlllioen ge wone aandelen, waarop 10 pet is ge stort. De minister van financiën heeft zich bereid verklaard dit belang met 50 pet. te vergroten. Door deze uitgif te wordt het gewone volgestorte kapi taal met 50 pet. verhoogd. HILVERSUM, 12 Maart. De N.C. R.V., die thans in de radio-actie ten bate van „Loesje" te Arnhem en de Johannesstichting een bedrag van f 144.000.heeft bijeengebracht, heeft in haar verantwoording van Donder dagavond voor de microfoon medege deeld, dat van overheidswege het be richt was gekomen dat het voortaan verboden is de namen van personeels verenigingen te vermelden als deze be dragen voor deze actie schenken. Desgevraagd deelde de programma leider van de N.C.R.V., de heer Hoek ons mede dat deze bepaling door de regeringscommissaris voor het radio wezen is gemaakt in verband met het verbod van reclame in de aether. De N.C.R.V. had echter zelf reeds maatregelen getroffen om reclame te gen te gaan door de schenkers niet zelf, zoals bij vorige acties, voor de mi crofoon te laten spreken maar slechts een verantwoording te laten uitspre ken door een medewerkster. Hierbij werden de namen van personeelsver enigingen van firma's en bedrijven ge noemd omdat men dit een verantwoor ding voor de leden van deze vereni gingen acht en omdat dit bovendien deelneming stimuleert, zoals bij vroe gere acties is gebleken. De vraag is nu of en in hoeverre het uitspreken van een reeks namen van personeelsverenigingen als reclame kan worden aangemerkt. Ook Nederland doet mee 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. In het Zuidelijke deel van de Noordzee nabij Harwich zullen vlooteenheden van bij het Kanaaleommando van de Navo aangesloten landen van 15 tot 27 Maart mijnenveegoefeningen houden. Van Nederlandse zijde nemen aan deze oefeningen deel Hr. Ms. mijnen vegers Marsdiep, Volkerak, Texel- stroom, Vliestroom, Westerschelde en Hollands Diep. Voorts neemt de Bel gische zeemacht deel met vijf mijnen vegers, terwijl de Britse marine deel neemt met zeventien mijnenvegers. Schepen van de Britse marine en vliegtuigen van het Bomber Command van de R.A.F. zullen oefenmijnen leg gen. De mijnenvegers van de deelnemen de landen zullen gezamenlijke opera ties onder oorlogsomstandigheden be oefenen. Tijdens het vegen zullen jachtvliegtuigen van squadrons van de Britse marmereserve en snelvarende patrouillevaartuigen van de Britse kustverdediging de mijnenvegers aan vallen, die worden verdedigd door snelvarende patrouillevaartuigen en door vliegtuigen van het Fighter Com mand en het Coastal Command van de R.A.F. Gedurende de oefening zullen de deelnemende schepen te Harwich zijn gebaseerd. Sedert de hoofdinspecteur voor het antiquiteitenbezit in Egypte de bedolven, onvoltooide grafkelder van een Egyptisch koning uit de derde Dynastie ont dekte, hebben archeologen in spanning op verdere bijzonderheden gewacht. Nu is een opening gemaakt in de acht voet dikke massieve muur van zwara zandsteen, die meer dan 5000 jaar geleden werd gebouwd om de grafkelder af te sluiten. Zand en steenresten, binnengedrongen in de gang achter de muur, sluiten deze echter tot de zoldering volkomen af, zodat het voorlopig onmogelijk blijft door te dringen tot de ruimte, waar vermoedelijk Koning Sanakt is begraven. De onvoltooide pyramide, waar de opgravingen nog maanden zullen vergen, is gevonden bij Sakkarah, in de buurt van Cairo. Op de foto de minister van Onderwijs van Egypte (links), die het eerste laagje zandsteen verwijdert van de muur die de toegang tot de pyramide afsluit. Russen houden verkiezingsredevoeringen MOSKOU, 11 Maart. Drie vooraanstaande figuren in de Sowjet-Unie hebben vandaag redevoeringen gehouden met het oog op de verkiezingen voor de opperste Sowjet, die Zondag zullen worden gehouden. Het waren Molotof, minister van Buitenlandse Zaken, Boelganin, minister van Defensie en Worosjilof, de president van het presidium van de opperste Sowjet. Zij waren het er blijkbaar allen over eens, dat vooral door de Berlijnse confe rentie een merkbare ontspanning in de wereld is te constateren. Nieuwe president~directeur der K.L.M. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. De raad van bestuur van de K.L.M. heeft in overleg met de raad van commissa rissen besloten in een buitengewone algemene vergadering van aandeel houders, die op 30 Maart a.s. zal wor den gehouden, generaal I. A. Aler te benoemen tot directeur. Daarna zal de heer Aler worden aangewezen als pre sident-directeur van de maatschappij, zulks met ingang van 1 Mei a.s. Hij zal hiermee wijlen Albert Plesman opvol gen. Verder is meegedeeld, dat de direc teuren F. von Balluseck en drs M. J. v. d. Ploeg de persoonlijke titel van plaatsvervangend president-directeur zullen krijgen. Generaal Aler, die 57 jaar is, was reeds 15 jaar bij de K.L.M. werkzaam' n.l. van 1925 tot 1940. Bij de mobilisatie, die aan de twee de wereldoorlog voorafging, verliet hij de K.L.M. en kreeg een functie bij het veldleger als kapitein-vlieger. Na de oorlog klom de heer Aler op, tot hij op 15 September 1950 werd benoemd tot chef-luchtmachtstaf. Op 1 Novem ber 1953 yerliet hij de Kon. Lucht macht in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De communistische, socialistische en republikeinse organisaties van Itali aanse transportarbeiders hebben be sloten heden te Rome het werk vier uur neer te leggen. De bakkersorgani saties hebben besloten op een nader te ïepalen tijd 48 uur te staken. Molotof met name zei, dat de Ber lijnse conferentie een belangrijke stap voorwaarts is geweést, ook al omdat er besloten is er een bijeenkomst in Ge- nève op te laten volgen. Worosjilof heeft daaraan nog toegevoegd, dat ook het sluiten van handelsverdragen tus sen de Sowjet-Unie en het Westen tot vermindering van de spanningen zou kunnen leiden. BEWAPENING Zowel Worosjilof als Boelganin spra ken over de bewapening van Rusland. Eerstgenoemde zei, dat alles wat de Russische strijdkrachten nodig hebben om te kunnen waken over de schep pende arbeid van het grote vredelie vende Sowjet-volk, tot haar beschik- WEMELDINGE, 11 Maart. Heden middag heeft zich een ongeluk voorge daan aan boord van een hijskraan, die gemeerd lag in het kanaal door Zuid- Beveland te Wemeldinge. Door de zui ging van een voorbijvarend schip bracht een staaldraad een lier in be weging, met gevolg dat de 27-jarige werman M. Vermaart, wonende te Hellevoetsluis van de rondvliegende slinger der lier enkele slagen tegen het hoofd kreeg, waardoor hij zwaar ge wond tegen het dek viel en enkele ogenblikken later overleed. Dokters hulp kon hier niet baten. De over ledene is naar een ziekenhuis in Goes overgebracht. king staat. Hij riep op tot uiterste waakzaamheid. Boelganin wees er op zijn beurt op, dat de strijdkrachten en vooral da luchtmacht de uitrusting heeft gekre gen, die onder de tegenwoordige om standigheden nodig is. Hij voegde daaraan nog toe, dat het een misreke ning is geweest, wanneer men meende, dat na de dood van Stalin allerlei ver wikkelingen zouden ontstaan, waar door de eenheid in Rusland zou wor den verbroken. C.P. N.'tractie verwijderd BEERTA, 12 Maart. Tijdens een Donderdagmiddag gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Beerta hebben enige leden van de C.P.N.- raadsfractie ongeregeldheden veroor zaakt. Bij de behandeling van de ingeko men stukken werd een voorstel be treffende een verzoek tot interpellatie door de heer Telkamp (C.P.N.) inzake maatregelen tegen huurverhoging, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De heer Telkamp zeide hierop enige beledigende woorden tegen de voorzit ter, burgemeester C. P. van Essen. De vergadering werd hierop ge schorst. Na heropening deed de voor zitter een voorstel van orde dat inhield dat de heer Telkamp de vergadering niet meer mocht bijwonen. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Telkamp weigerde de vergadering te verlaten, waarop hij door de politie uit de raadszaal werd gezet. Later bij de behandeling van de ge meentebegroting liet het C.P.N.-raads lid, de heer Stok zich beledigend uit over de burgemeester. De politie moest eraan te pas komen om ook dit com munistische raadslid te verwijderen. De C.P.N.-leden Mulder en Stubbe spraken toen de vergadering weer werd voortgezet, ook beledigende woorden. Zij werden er eveneens door de politie uitgezet. Er was toen nog een lid van de C.P.N.-fractie aanwezig. Deze verliet de vergadering naderhand ook. >*- In enkele regels melden wij nog DAT de heer A. M. den Hollander uit Oostkapelle in zijn eendenkooi een witte rat heeft gevangen. De leng te van het lieve beestje van neuspuntje tot staart is 25 cm. DAT de heer A. Dinge- manse voor de L.J.G. uit Oostkapelle gesproken heeft over de jeugd van vroeger en de jeugd van nu. DAT het met de oester export vrij goed gaat. Voor al naar de grote soorten is veel vraag. DAT Bruinisse op zijn beurt de adopterende ge meente Gorssel heeft gehol pen. De Middenstandsbond schonk nl. honderd gulden aan het opvoedingsgesticht De Nederlandse Mettray" waarvan de kerk afbrandde. DAT in het kader van de Berscherming Burger Bevol king in Dreischor een vlet met aanhangmotor is gesta- tionneerd. DAT de christelijke kleu terschool Maandag weer be gint te draaien. .Voorlopig wordt school gehouden in de koffiezaal van de conferen tiekamer. Er zijn echter nog geen schoolmeubelen, maar Nieuwerkerk heeft voorlo pig haar meubelen in bruik leen afgestaan. Mooier kan het al niet. DAT de Plattelandsvrou wen uit de provincie Fries land aan de inwoners van Dreischor koektrommeltjes en washandjes hebben ge schonken. De artikelen wor den Donderdag uitgereikt. DAT in de haven van Yer- seke een klipperschip van ongeveer 450 ton laadver mogen is aangekomen. Tot- nutoe heeft het schip de beurtvaart onderhouden tus sen Urk en Amsterdam maar in de toekomst zal het een waardevolle aanwinst zijn voor de Yersekse vis sersvloot. DAT een vrachtauto in de Spuistraat te Middelburg een hardstenen stoep heeft stukgereden, hetgeen voor de eigenaar een schadepost van zeker f200.beteken de. Het nummer der auto is bekend en de bestuurder zal een proces-verbaal krijgen. Ook het fiets- en voetpad langs de Poelendaeleweg tussen Lageweg en Dorus Rijkersstraat is kapot gere den. Dat gebeurde door een vrachtauto van de fa. S. uit Vrouwenpolder. De chauf feur kreeg een proces-ver baal. DAT Woensdagmiddag de 10-jarige J. M. J. de R. op de Middelburgse Kanaalweg op een door een paard ge trokken volgwagen van een bandenwagen was geklom men. De bestuurder verbood het hem, maar inplaats van aan de achterkant de wagen te verlaten liet de jongen zich tussen de beide wagens zakken. Hij viel en kreeg de wielen van de achterste wa gen over zijn lichaam heen. Dokter Van der Slikke, die hem hielp, constateerde wonderlijk genoeg, dat het joch geen letsel had opge lopen. Hij stuurde hem wel naar bed om wat van de schrik te bekomen. Brits-Amerikaanse besprekingen op komst. WASHINGTON, 11 Maart. Van gezaghebbende zijde is Donderdag te Washington vernomen dat de Verenig de Staten en Groot-Brittanië „betrek kelijk spoedig" besprekingen zullen openen over door premier Sir Winston Churchill gedane voorstellen tot her ziening der lijsten van goederen van strategisch belang, welke niet aan communistische staten mogen worden geleverd. De nieuwe Britse voorstellen voor zien, naar verluidt, in een uitgebreide herziening dezer lijsten, welke in de practijk zou neerkomen op het opstel len van een geheel nieuwe lijst van goederen, welke de communistische staten niet mogen bereiken, omdat zij voor hen van belang zijn voor de oor logsindustrie. De Britten zouden heb ben voorgesteld dat op deze lijst mili taire uitrustingsstukken worden ver meld en machines en/of gereedschap pen, welke uitsluitend of vrijwel uit sluitend kunnen worden aangewend voor de vervaardiging van wapens. In kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meent men dat een „aanzienlijke verzachting" van het verbod op uit voer van strategische goederen naar communistische staten thans niet noodzakelijk is, daar er voldoende ruimte is voor uitbreiding van de handel tussen de Westerse landen en de Sowjet-Unie en haar bondgenoten met uitzondering van communis tisch China in niet-strategische goederen. DE BILT ZEGT; Vrij zonnig. DE BILT, 11 Maart. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuidoost. Over het al gemeen iets lagere temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag; Zon op 7.02 u., onder 18.40 u. Maan op 12.00 u., onder 4.22 u. Hoogwater Zaterdag 13 Maart: Vlissingen: 8.46 u. 1.39 m., 21.37 u. 1.20 m. Terneuzen: 9.10 u. 1.62 m., 22.05 u. 1.42 m. Wemeldinge: 10.11 u. 1.29 m., 23.03 u. 1.12 m. Zierikzee: 9.53 u. 1.10 m„ 22.42 u. 0.94 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1