Z.C.EUWSCH DAGBLAD ZAL MCCARTHY'S MACHT WORDEN BEPERKT? ver C=vdnöMQ=3 Het uitgebrande café te Tiel Hervormingen in Kenia Meerderheid voor Scelba „Wij moeten voortgaan met ons te versterken" Smokkel in gouden munten onderschept Dr Jan Kalf overleden HET OFFICIEEL BEZOEK VAN KONINGIN JULIANA Wil de Vietminh onderhandelen? C.N.V* koos nieuwe penningmeester PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Republikeinse commissie heeft er genoeg van Ook Eisenhower wil een eind maken aan de macht van de senator Mr. D. U. Stikker sprak te Bristol E.V.G. en bewapening van Duitsland de enige mogelijkheden Via JSiederland naar Indonesië Smokkelaar gepakt Onthulling monument te Eede en gedenksteen te Oostburg op Zaterdag a.s. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Hoofdkantoor: Goes, L. Voia.oa. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes 9e JAARGANG No. 2129 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 11 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zal mevr. Mansholt, de echtge- note van de minister van Land bouw, in Zierikzee de tentoon stelling openen, waardoor de vrouwen van Schouwen-Duive- land zich kunnen laten voorlich ten over de aanschaf van wo ninginrichting e.d. We twijfelen er niet aan of velen zullen de ex positie in de komende dagen be zoeken. WASHINGTON, 10 Maart. Het ziet er naar uit, dat er binnen kort een eind zal gemaakt worden althans voor een belangrijk deel aan de activiteit van de Amerikaanse senator McCarthy. De re publikeinse commissie voor de bepalingen van de politiek in de Senaat heeft vandaag een voorstel van deze strekking ingediend. Men vindt het in republikeinse kringen blijkbaar welletjes geweest en zoekt naar wegen om de macht van Amerika's communistenjager no. 1, te be knotten. Indien het plan wordt aangenomen, zal McCarthy niet meer alleen een verhoor kunnen afnemen. Hij zal dan in gezelschap moeten zijn van minstens één democratisch en één republikeins lid van de commissie van onderzoek. Bovendien, aldus het voorstel, zal een verhoor eerst dan kunnen geschie den, als de commissieleden er een machtiging toe geven. Een getuige zal de hulp mogen inroepen van een ad vocaat. Het dagvaarden van personen zou door de meerderheid van de com missie moeten worden goedgekeurd. OOK EISENHOWER Er zijn aanwijzingen, dat ook pre sident Eisenhower een krachtige campagne aan het opbouwen is om de bevoegden van senator McCarthy te beknotten. Op zijn persconferen tie verklaarde hij vandaag, dat hij de uitlatingen van de republikeinse se nator Ralph Flanders onderschrijft, dat het „McCarthyisme" de republi keinse partfj verdeelt en de dringend nodige aandacht afleidt van het com munistische gevaar overzee. HOOG TIJD. Het grote rumoer rond McCarthy's activiteit tegen „on-Amerikaanse acti viteit" is destijds ontstaan toen Tru man voor de commissie werd gedaagd. De oud-president weigerde prompt hieraan gehoor te geven. Onlangs volg de een andere onzienbarende kwestie, toen McCarthy enkele ministers ging NEW YÖRK, 10 Maart. De „New York Times" van heden bevat een be richt, dat afkomstig is uit Hongkong, waarin melding wordt gemaakt van een radiorede van de minister van Buitenlandse Zaken van de Vietminh. Hij zou gezegd hebben, dat de Franse voorstellen om een eind te maken aan de oorlog in Indo-China worden be studeerd op voorwaarde, dat de Fran sen uit deze jaren van oorlog een les hebben getrokken. De minister liet hierop een protest horen tegen het zen den van Amerikaans materieel en wa pens naar Indo-China. beschuldigen en voor zijn commissie1 daagde. Al deze zaken hebben in poli tieke kringen in Washington veel stof doen opwaaienen men gaat er nu een gevaar in zien voor de republikeinse partij, die ook de partij is, waartoe McCarthy behoort. Niet-blanken in het bestuur NAIROBI, 10 Maart. De Britse minister van Koloniën, Lyttelton, heeft vandaag meegedeeld, dat er een reeks ingrijpende wijzigingen in het bestuur van Kenia worden aangebracht. Er zal een soort kabinet worden ge vormd, dat samen met de gouverneur het gezag zal uitoefenen. In de minis terraad zullen drie blanken, twee Azia ten en een Afrikaan zitting hebben. Het is voor het eerst, dat niet-blanken aan het bestuur van Kenia zullen deel nemen. Tevens komt er een z.g. oor logsraad, die de leiding zal hebben bij bestrijding van de activiteit der Mau Mau. Een deel van de blanken in dit ge bied is scherp gekant tegen de deelne ming van Aziaten en Afrikanen in het bestuursapparaat. Krappe overwinning ROME, 10 Maart. Met 300 tegen 283 stemmen heeft de Italiaanse Ka mer haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet-Scelba. De regering, die een maand oud is, heeft 14 dagen gele den, eveneens met een krappe meer derheid, het vertrouwen van de Senaat gekregen. Voor het tot stemmen kwam zjjn er niet alleen harde woorden gevallen, maar hebben de communisten en link se-socialisten tumult veroorzaakt. De Franse regering heeft de demon straties, die voor Zaterdag op touw weren gezet door communisten en niet-communisten en die gericht wa ren tegen de E.V.G., verboden. BRISTOL, 10 Maart. Mr D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur in Groot-Brittannië, heeft vandaag te Bristol verklaard dat uit de Berlijnse conferentie is gebleken, dat de betrekkingen tussen Oost en West niet noe menswaard zjjn veranderd na de dood van Stalin. DaaTom moeten wij voort gaan met ons te versterken, aldus mr Stikker. Naar zijn mening kunnen daarbij alleen bevredigende vorderingen wor den gemaakt door het tot stand brengen van de Europese Verdedigingsge meenschap en door een bewapening van Duitsland. Mr Stikker sprak op een vergadering van de Brits-Atlantische commissie en de bond van Engelssprekenden. Hij verklaarde verder: „De Ameri kaanse en Britse troepen, onze wacht aan de Elbe, eenvoudig door Duitse di visies vervangen, zou onze verdediging niet versterken. Integendeel zulk een vervanging zou ons verzwakken met het oog op haar politieke gevol gen". „Het Europese-legerplan, dat de op richting van een Duits leger voorkomt, kan een uitweg bieden, maar na 1950 zijn gevaarlijke jaren voorbijgegaan en het vacuum in West-Duitsland is nog alleen met geallieerde troepen gevuld". IMPASSE DOORBREKEN. „Persoonlijk ben ik altijd van ge voelen geweest dat het vraagstuk der Duitse herbewapening in elk ge val diende te worden opgelost door het Duitse leger te verbinden met de Atlantische organisatie. En nog op dit ogenblik, nu er na Berlijn alle reden is de impasse over de E.V.G. te doorbreken, komt het me voor, dat dit alleen kan geschieden door versterking van haar banden met de Navo". Mr Stikker ging voort: „Op die wij ze zou een remedie worden gevonden tegen de Franse vrees dat Duitsland te zijner tijd een overheersende positie zal gaan innemen in de Europese mili taire organisatie. Verder zouden nauwe banden met het Verenigd Koninkrijk, b.v. door dit land een plaats te geven in het opperbevel van de E.V.G. en te laten meebeslissen op politiek gebied, de openbare mening in Frankrijk mis schien kunnen wijzigen". VRIJE MARKT Mr Stikker zei dat de Atlantische wereld zich op de lange duur alleen kan handhaven „als wij bereid zijn onze economische barrières af te dan ken. Dit is zeer duidelijk op ons ver deelde continent. AMSTERDAM 10 Maart. Hon derden gouden tiendollar munten, af komstig uit België zijn via Nederland naar Indonesië gesmokkeld,' waar voor gouden munspecie grote belangstelling bestaat. De recherchedienst der Amsterdam se douane heeft met de arrestatie van de 37-jarige J. G. V., die als een der topfiguren uit deze smokkelhandel wordt beschouwd, een schakel uit de iange ketting in handen gekregen. Bij kans een jaar is de recherche met haar onderzoek bezig. Uiterst voorzichtig werd het net rond V. gespannen en dit weekeinde dichtgetrokken. Toen de men per auto uit het Zuiden van ons land naar Amsterdam terugkeerde, werd hij, even voordat hij zijn woning wilde binnengaan, gearresteerd. V. had een zending van honderd gouden tiendollar stukken bij zich, die een zwarte waarde hebben van, f 10.000.De gearresteerde, die vroe ger zeeman is geweest en ter camou flage het beroep van instructeur bij een autorijschool heeft, staat bij de douane bekend is smokkelaar van pro fessie. Zeelui, voornamelijk Javanen, zorgden voor het vervoer van de gouden munten naar Indonesië. Munten lenen zich bijzonder goed om in dubbele hakken van schoenen en sandalen onopgemerkt te worden vervoerd. Men vermoedt dan ook dat het geld op deze wijze Indonesië is binnengesmokkeld. De recherche neemt aan dat deze lucratieve sluik handel reeds geruime tijd aan de gang was. Wie de leveranciers en de medewer kers in België zjjn, is nog niet bekend. Bovendien is het zelfs helemaal niet uitgesloten, dat de munten niet uit België, maar uit Frankrijk afkomstig zijn. In dit laatste geval zou dus Bel gië de tweede schakel in de ketting vormen van een „transitosmokkelarij" uit Frankrijk via België en ons land naar Indonesië. „Een vrije markt in klein-Europa zal vooruitgang betekenen, evenals grotere welvaart in het Gemenebest zou doen. Maar onze nauwe banden met de overkant van de Atlantische Oceaan, die het complement van onze topzware economie vormt, noodzaken ons te streven naar een gemeenschap pelijke markt in het grotere Atlanti sche gebied". „Op die gemeenschappelijke markt dienen niet alleen goederen en dien sten zich vrij te bewegen. Hetzelfde moet gelden voor arbeidskrachten, Vrijheid op dat gebied zou zeker een hoogst belangrijke stap zijn in de rich ting van wederzijds begrip tussen de volken van onze landen", aldus mr D. U. Stikker. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. In Den Haag is Zaterdag j.I. overleden dr Jan Kalf, oud-directeur van het Rijks bureau voor de Monumentenzorg en groot kenner van de Nederlandse bouwkunst. De crematie heeft vandaag in alle stilte plaats gehad. Dr Kalf, die op 10 Mei 1873 te Am sterdam werd geboren, en dus de leef tijd van 80 jaar heeft bereikt, heeft zeer veel voor de talrijke monumenten die ons land rijk is, gedaan. Ook in Zeeland en met name in de door de oorlog getroffen plaatsen, is dr Kalf geen onbekend. Voor het her stel der Middelburgse monumenten met name heeft hij veel werk verzet. Hij was secretaris van de Rijkscommis- Zoals we gisteren al meld den heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag een felle brand gewoed in het café restaurant „De Roskam" te Tiel. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. De foto toont, wat er in de vroege morgenuren van Dins dag, nog over was van het café. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 10 Maart. Op de he den te Utrecht gehouden buitengewone alg. vergadering van het Chr. Natio naal Vakverbond werd een nieuwe penningmeester gekozen in de plaats van de heer G. Moll, die binnenkort zal worden gepensionneerd. Met 110 van de 143 stemmen werd gekozen de heer J. van Rheenen te Utrecht, thans chef-administrateur van het C.N.V. Er waren 33 blanco stemmen, uitgebracht door afgevaardigden die van mening waren dat het penningmeesterschap toevertrouwd diende te worden aan een der zittende bestuursleden van het C.N.V. In dat geval zou het aantal be stuurders dus met één zijn vermin derd. Op 1 Juli a.s. neemt de heer G. Moll afscheid van het C.N.V. en op deze datum zal de heer Van Rheenen het penningmeesterschap overnemen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht, DE BILT, 10 Maart. Bijna over al droog weer met nu en dan overdrij vende wolkenvelden. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.04 u., onder 18.38 u.; Maan op 10.49 u., onder 3.37 u. V.M. 19 Maart. Hoogwater Vrijdag 12 Maart. Vlissingen: 7.16 u. 1.70 m., 10.59 u. 1.44 m.; Terneuzen: 7.43 u. 1.91 m., 20.30 u., 1.66 m.; Wemeldinge: 8.53 u. 1.46 m., 21.34 u. 1.28 m.; Zierikzee: 8.34 u. 1.25 sie voor de Monumentenzorg tot 1946. m., 21.14 u. 1.08 m. Ook rijtoer door O.-Zeeutvsch Vlaanderen MIDDELBURG, 10 Maart. Het programma van het officiële bezoek van Koningin Juliana aan Zeeland op Zaterdag a.s., met als hoogtepunt de ont hulling van het monument aan de grens te Eede, is juist vanavond gereed gekomen. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de Koningin ook een tocht door de nieuwe Braakmanpolder zou maken, maar de toestand der wegen bleek daar van die aard te zijn, dat daarvan moest worden afgezien. H. M. zal nu des middags in het stadhuis van Terneuzen over deze polder uitvoerig worden ingelicht. Reeds om zes minuten over half elf hoopt de Koningin Zaterdag morgen in de koninklijke trein in Vlissingen te arriveren. Des avonds om kwart over 8 zal Zij, na een trip door Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, in Goes arriveren om een kwartier later per trein naar Soestdijk terug te keren. In O. Zeeuwsch-Vlaanderen zal de Koningin speciaal de vorig jaar ondergelopen gebieden bezoeken. Onze Vorstin zal de tocht over de Wester-Schelde met de „Ooster-Schel- de" maken. Om kwart voor elf ver trekt dit schip uit Vlissingen. Aan de zijsteiger der Prov. Stoombootdiensten in Breskens zullen B. en W. van deze gemeente hun opwachting maken. GEDENKSTEEN Zij vertrekt daar om tien voor half 12 en rijdt dan over Schoondijke naar Oostburg, waar Zij voor het huis van notaris Mijs zal uitstappen. De Konin gin zal de reis maken in de auto van de Commissaris der Koningin, die het nummer K 9999 draagt. Het huis van de heer Mijs was het eerste gebouw in bevrijd Nederland, waar Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 verblijf hield voor de lunch. Dit feit zal in de herinnering levend blijven door een steentje in de muur, dat Koningin Juliana zal ont hullen. Om vijf over half 12 hoopt Hare Majesteit in Oostburg te arriveren. Na een oponthoud van 20 min. ver trekt zij naar Ede, waar de aankomst op 12.15 u. is getimed. Daar zal een aantal van omstreeks 80 genodigden aanwezig zijn, onder wie de gouver neur van Oost Vlaanderen de heer M. van de Boogaerde, die namens Koning Boude wijn zijn opwachting zal maken. Hier zijn ook de colleges van B. en W. uit de streek, figuren uit de illegaliteit, alsmede de per sonen, die er met Koningin Wilhel mina negen jaar geleden waren. In enkele regels melden wij nog DAT het 11-jarige meisje W. E. uit Zonnemaire van een vrachtauto is gespron gen op de kruising van de Provinciale weg en de I. M. van der Bijlstraat en zo op- gelukkig terecht kwam, dat zij op slag gedood werd. Het meisje was bij de nieuwe straat, die wordt aangelegd, op de vrachtwagen geklom men. Het ongeluk gebeurde vlak bij de ouderlijke wo ning. DAT in Groede een afde ling is opgericht van de Z.P. M. (21 leden) en de L.J.G. (22 leden). DAT in Oosterland en Nieuwerkerk voor het eerst na de ramp de kranen in de huizen weer water geven. De tankauto's die de dorpen van water voorzagen zijn naar de plaatsen van be stemming, Apeldoorn, Mid delburg en Rotterdam terug gekeerd. Eén auto moet echter nog in bedrijf wor den gehouden, want Ouwer- kerk en Sirjansland zitten nog steeds zonder water. DAT, en dit is ook een te ken van het herstel, de straatlantaarns in Nieuwer kerk weer branden. Zo moet het gaan. DAT het dochtertje van de familie LobbezooAlme- kinders te Krabbendjjke gis teren spelenderwijs tegen een auto is opgelopen. De chauffeur, die het ongeluk zag aankomen, remde uit alle macht, doch kon niet meer voorkomen, dat het meisje met haar autoped te gen de wagen reed. Zij werd met een hersenschudding naar huis gebracht. DAT het met het zoontje van de heer van V. uit Zie rikzee beter afliep. Het knaapje zakte weg in het zand aan de binnenvoet van de Westhavendijk, maar werd gelukkig nog tijdig van de verstikkingsdood ge red. Vooral plaatsen, waar vroeger sloten zijn geweest, zijn zeer gevaarlijk. Dus, pas op!!! DAT in Ellemeet onder grote belangstelling, ook van de geëvacueerde bewo ners, het strafeest is gehou den. Vooral de Oostdijke- naars lieten van zich horen en uit alles bleek hoe ge hecht men aan het dorp is. Negen ruiters trokken nog naar Renesse om het jubi lerende echtpaar van de H. te huldigen, 's Avonds werd het feest voortgezet in café van de Have. DAT de leden van de Bond van Ouden van Dagen In Goes gisteravond een paar onvergetelijke uren hebben meegemaakt in „Het Slot Ostende". De Mauna Loa Hawaians onder leiding van Nico van Be veren en de Hawa's onder leiding van Adxi Koole maakten uitste kende muziek en het gezel schap onder leiding van de heer P. M. Blondel zorgde voor een paar leuke schets jes. O.a. waren dat generaal Kruis, vice- commissaris van W. ZeeuwschVlaande- ren, Kolonel van Leeuwen, de vjjf Ne derlandse Marechaussees, die de Ko ningin op haar eerste tocht door be vrijd gebied begeleidden, evenals de toenmalige griffier der Staten, dr B. D. admiraal Slot, de toenmalige militaire H. Teilegen. Mevr. Quarles van Ufford, die hier de plaats van haar overledeA echtgenoot, de voormalige Commissaris der Koningin zou innemen, kan helaas door ziekte niet komen. Ook is uitgenodigd mevr. Koch, wier man een grote plaats in de illigaliteit heeft ingenomen. Na een korte rede van de burge meester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, zal de Koningin om één minuut voor half één het monu ment onthullen. De muziekvereniging zal het Wilhelmus spelen en de school kinderen zullen enkele liederen zingen. Na afloop van deze plechtigheid zal in het patronaatsgebouw van Eede wor den geluncht. NAAR TERNEUZEN Om drie uur wordt vertrokken en dan gaat de tocht over Waterlandkerk je, langs Stroopuit en Turkije naar IJzendijke, over Philippine en Sluiskil naar Terneuzen, waar de stoet om vijf voor vier hoopt aan te komen. In het stadhuis zullen de colleges van B. en W. van Terneuzen, Zaamslag, Philip pine en Biervliet de Koningin begroe ten, alsmede de besturen der polders rond Terneuzen, die op 1 Februari 1953 onderliepen. Hier zullen de heren H. Bakker, hoofd afd. Domeinen van Fi nanciën uit Den Haag en ir J. Kluise- naar, rentmeester der Domeinen uit Breda Hare Majesteit van voorlichting dienen over de Braakmanpolder. Na Terneuzen zal de volgende route worden gevolgd: Othene, Reuzenhoek, Hellegat, Ossenisse (aankomst tien voor vijf), Walsoorden, De Paal, Dui- velshoek, Kloosterzande gemeentehuis. Hier zullen de colleges van B. en W. van Hontenisse, Graauw en Vogel waarde, alsmede de besturen van de geïnundeerde polders in deze streek aan de Koningin worden voorgesteld. Ee* kort bezoek aan de Kamerheer van H. M. de Koningin, baron Collot d'Escury te Kloosterzande, vormt het slot van het bezoek aan dit deel van Zeeland. Om kwart voor zeven vertrekt de „Ooster-Schelde" uit Perkpolder en een uur later hoopt de Koningin in Hoedekenskerke te arriveren. Italiaans schip bij Ritthem gestrand. VLISSINGEN, 11 Maart. Gister avond omstreeks kwart voor negen is bij Ritthem ter hoogte van „De schone Waardin" het Italiaanse c.s. „Minfiore" aan de grond gelopen. De sleepboten „Goeree" uit Vlissingen en „Walvis" uit Terneuzen zijn ter assistentie uitge varen. De „Monfiore" is 5498 brt. groot en behoort aan de rederij „Navigazione Alta Italia" te Genua. Het schip was op weg van Huelva naar Sluiskil,

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1