REGERINOSPOLITIEK IN INDO-CHINA GOEDGEKEURD C_v&nö^q3 Verklaring van Nasser Felle brand in Tiel eiste twee mensenlevens Moordenaar verhoord Radicalen drongen aan oP rechtstreekse besprekingen met de Vietminh PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Debat in de Franse Nationale Vergadering Engeland vreest moeilijkheden E.D.G-'verdrag volledig afgewerkt Korte conferentie in Parijs ADENAUER EN BIDAULT SPRAKEN OVER DE SAAR Rapport-van der Goes van Naters diende als grondslag Leden van de Chr* Besturenbond Goes e*o* hadden fijne avond Overweldigende belangstelling voor toneelstuk ,,Vuur op aarde" Café-restaurant ging in vlammen op Drie personen, die naar beneden sprongen, werden gewond Dc productschappen voor de voedselvoorziening Nixon springt op dc ketting Binnenlandse Zaken en Financiën afgehandeld Eerste Kamer keurt twee begrotingen goed N. V. Polynorm spoedig rendabel? Kinberg vrij, doch spoorloos Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD SZLZ 'ON ONVOHVVf 36 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 10 MAART 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zullen vele burgemeesters aan het rekenen gaan. Minister BeeX heeft n.l. in de Eerste Kamer meegedeeld, dat er een nieuwe salarisregeling voor hen in de maak is, die spoedig gereed zal zijn. Het zou ons niet verwonde ren, dat vele burgemeesters met belangstelling uitzien naar wat daar voor hen „in" zit, of beter gezegd, aan salarisverhoging uit komt. PARIJS, 9 Maart. De invloedrijke radicale leider Pierre Mendes- France heeft Dinsdag in het voortgezette debat over Indo-China in de Franse Nationale Vergadering onder meer verklaard: „Het is een zeer grote misvatting dat de komende Geneefse conferentie vrede voor Indo- China kan brengen. Noch de Sowjet-Unie, noch communistisch China hebben er belang bij de Franse wensen t.a.v. Indo-China te bevredigen. En indien zij daartoe wel geneigd waren, wat zou Frankrijk dan in ruil kunnen aanbieden? Ik beveel rechtstreekse onderhandelingen met de Vietminh-leiders aan aldus Mendes-France, die hier nog aan toevoegde: „Sommige Franse ministers koesteren diep in hun politieke ziel het verlangen een Amerikaans militair ingrijpen in Indo-China teweeg te brengen. Te zelfdertijd pogen zij door handige diplomatie de indruk te wekken, dat zij de Indochinese oorlog willen beëindigen". De radicale leider kreeg herhaaldelijk applaus van de socialistische en communistische afgevaardigden. De minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, vroeg het woord toen Mendes-Franc zeide dat op de Geneef se conferentie de behandeling van het Indochinese vraagstuk aan die van Korea zal worden gekoppeld. Aan een behandeling van het Koreaanse vraag stuk zal op geen enkele wijze voorrang worden gegeven boven die van het Indo-Chinese. Ik wil er in dit verband op wijzen, dat aan de besprekingen over Korea delegaties zullen deelne men, die de behandeling van het Indo chinese vraagstuk niet zullen bijwonen en omgekeerd", aldus Bidault. GEEN ILLUSIES. „A.F.P." meldt nog, dat premier La- niel tevoren, voor de tweede maal in het debat over Indo-China het woord vragend, had verklaard „dat zich aan de vooravond van de Geneefse bespre kingen bepaalde factoren voordoen, die de mening zouden kunnen doen post vatten, dat de conferentie zal slagen" waaraan hij toevoegde: „De Franse re gering zal, zonder zich aan enige illusie over te geven, gebruik maken van elke gelegenheid, die zich zou voordoen, om een oplossing van het Indochinese vraagstuk te bevorderen". Sprekend over de onderhandelin gen, die thans met de Indo-Chinese staat Vietnam worden gevoerd, zeide Laniel, dat Frankrijk geen enkele verplichting zou aangaan, indien de wederpartij tezelfdertijd niet een overeenkomstige verbintenis zou sluiten. „Doch de regering zal niet terugkomen van haar in Juli 1953 Bij a.s. verkiezingen in Honduras. LONDEN, 9 Maart De gouverneur van Brits Honduras heeft de regering te Londen dringend verzocht een com missie te zenden om te onderzoeken hoe nauw de betrekkingen zqn tussen de Verenigde Volkspartij en de aan grenzende, door communisten geleide staat Guatemala. Over zes weken worden er algemene verkiezingen in Brits Honduras gehou den. De Britten daar vrezen, dat zij zullen leiden tot een toestand zoals in Brits Guyana, waar de linksen de macht overnamen. De Verenigde Volkspartij is de enige politieke partij in Honduras, die vol ledig georganiseerd is. Zij heeft gene genheid voor Guatemala getoond, dat al jarenlang tracht Engeland de kolo nie afhandig te maken. De verkiezingen worden voor de eerste maal volgens algemeen kies recht gehouden. Engeland wil de kolo nie geleidelijk aan zelfbestuur geven. De Verenigde Volkspartij, die anti- Brits en antikoloniaal wordt genoemd, eist onmiddellijk zelfbestuur, buiten het Britse Gemenebest. De bevolking bestaat grotendeels uit Creolen (50.000). Het aantal blanken is ongeveer 3.000. afgelegde verklaring, waarin zij de verenigde Indochinese staten alge hele onafhankelijkheid toezegde", verklaarde hij. De premier ontkende met klem dat de berichten, volgens welke Frankrijk, in ruil voor de toegezegde Amerikaan se hulp, zich zou hebben verplicht geen wapenstilstandsbesprekingen in Indo- China te openen, waarheid bevatten. VERTROUWEN. Na de hervatting van het debat werd een motie ingediend, welke door de fracties die de regering Laniel steu nen, was goedgekeurd. In deze motie die de conferentie te Genève toejuicht, wordt gezegd, dat Frankrijk in Indo- China strijdt krachtens de bepalingen van de grondwet inzake de Franse Unie, waartoe de verbonden staten in Indo-China uit vrije wil zijn toegetre den. De verwerping van deze bepalin gen door de verbonden staten van In do-China zou, aldus de motie, Frank rijk ontslaan van zijn verplichtingen tegenover hen. Deze motie kreeg met 340 tegen 272 stemmen voorrang boven andere mo ties. Hiermede gaf de Nationale Ver gadering te kennen dat zij de rege- ringspolitiek in Indo-China steunt. •s-GRAVENHAGE, 9 Maart. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, heeft hedenmorgen aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, overhandigd de acte van bekrachtiging van het verdrag' tussen het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland en de aan de Europese Defensie Gemeenschap deelnemende staten. Het ratificatie proces van het E.D.G-.verdrag voor Ne derland is hiermede volledig afgewerkt. PARIJS, 9 Maart. Bondskanselier Adenauer op doorreis van Bonn naar Griekenland heeft in de Franse hoofdstad enige tijd van gedachten gewisseld met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault over de Saarkwestie. Naar verluidt diende het plan van mr Van der Goes van Naters als grondslag bij de gedachtenwisseling. Minister Bidault heeft Adenauer een ontwerp-voorstel over de Saarkwestie overhandigd. Hoewel er geen bijzon derheden zijn bekend gemaakt, wordt in een door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven cummuniqué gezegd, dat het voorstel op dezelfde basis berust als het plan van mr Van der Goes. De situatie in Egypte. CAIRO, 9 Maart. „Ik heb afstand gedaan van het voorzitterschap van de Revolutionnaire Raad en van het pre mierschap, omdat ik mij bewust ben van het grote gevaar dat Egypte en onze revolutie bedreigde", heeft vice- premier Nasser aan een vertegenwoor diger van A.F.P. verklaard. „De imperialisten en de aanhangers van het oude regiem dachten, dat een diepe kloof ons scheidde en zij hebben getracht daarvan gebruik te maken. Dit gevaar ziende, zijn wij terugge keerd tot de toestand van voor de cri sis. Wij hebben onze geschillen verge ten om gezamenlijk de twee voornaam ste doelen van onze revolutie te be reiken, n.l. terugkeer tot het consti tutionele leven en ontruiming van ons grondgebied door de Engelsen". Kolonel Nasser gaat op advies van zijn artsen vijf dagen rust nemen. GOES, 9 Maart. Overweldigend was de belangstelling voor de jaarver gadering van de Chr. Besturenbond Goes e.o. die vanavond in „De Prins van Oranje" is gehouden. Twee zalen waren tot de laatste plaats bezet. En geen wonder, want de leden wachtte de opvoering van het toneelstuk „Vuur op Aarde", geschreven door Anne Holtrop en uitgegeven door het C.N.V., dat door een achttal leden werd vertolkt. Het is een spel, dat tot de mensen spreekt en de goede uitvoering ervan maakte dat men aan het eind van deze avond bevredigd huiswaarts keerde. Het stuk vertolkt het zoeken naar recht en gerechtigheid. Hierop wees ook de voorzitter, de heer A. de Lange, in zijn openingswoord. Géén klassen strijd moet het ideaal zijn, maar het zoeken naar mogelijkheden tot overleg. Nu zijn we zover, dat de vruchten rij pen. Nu begint men langzamerhand te begrijpen dat men samen is geroepen om het bedrijfsleven op te bouwen. Natuurlijk er kan van de leden nog TIEL, 9 Maart. Een felle brand, die in de afgelopen nacht in café restaurant „De Roskam" te Tiel heeft gewoed heeft aan twee mensen het leven gekost. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat niemand van de bewoners op normale wijze het brandende gebouw kon verlaten. Twee hunner slaagden er in 't geheel niet in weg te komen en kwamen in de vlammen om. Het waren het elfjarige dochtertje van de eigenaar van de zaak en de 53-jarige textielhandelaar J. van P. uit Dordrecht. Drie mensen, die door uit het raam te springen het vege lijf trachten te redden, werden gewond. zoeken naar de Na de besprekingen met Bidault heeft Adenauer later nog een bezoek gebracht aan premier Laniel. Men verwacht, dat Adenauer en Bidault hun overleg op 31 Maart zul len hervatten bij de conferentie over de voorgestelde Europese politieke gemeenschap, die te Brussel wordt gehouden. REACTIE UIT BONN. In Bonn meent men, dat de bespre kingen niet veelbelovend zijn ingezet. Het heet, dat de door de Franse mi nister aan Adenauer gedane voorstel len ver verwijderd blijven van de voorstelling, die Adenauer zich van een Saarregeling heeft gemaakt. In elk geval verheelt men zich in Bonn niet, dat de volgende besprekingen der deskundigen op grondslag van het Straatburgse rapport van mr Van der Goes nog menige moeilijkheid zullen opleveren. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. De broodbezorger E. K., die verdacht wordt Zondag de moord in de van Kinsbergenstraat te Den Haag te heb ben gepleegd, is opnieuw door de Haagse politie verhoord. Volgens K. is hij in de nacht de ty piste op de gang tegen gekomen en heeft hij haar toen om f 10. gevraagd. Toen zij weigerde, volgde hij haar de kamer in. Het meisje wilde gaan gil len, waarop de man haar de keel dicht kneep. Toen zij, naar zijn mening, be wusteloos was, doorzocht hij de kamér en nam uit een tas, die onder de tafel stond, f 960.weg. K. is oud-S.S.-er; de typiste werkte bij de generale staf in de Juliana-kazerne. Voorlopig wordt aangenomen, dat roof het enige mo tief van de daad is geweest. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. De Stichting voor de Landbouw heeft aan de Tweede Kamer een schrijven ge richt over de wetsontwerpen tot in stelling van productschappen en tot opheffing van bedrijfschappen voor de voedselvoorziening. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw maakt in dit schrijven bezwaar tegen de door de regering in afwijking van het S.E. R.-advies voorgestelde uitbreiding van het bestuur van het productieschap voor groenten en fruit met een verte genwoordiger van de hano<-. dringt de Stichting aan op uitbreiding van de telersvertegenwoordiging in 't productschap voor aardappelen. De brand ontstond omstreeks kwart voor vier in het cafégedeelte van het pand. De eigenaar en zijn gezin, als mede enige logé's en drie kostgangers, in totaal 9 personen, sliepen allen op de boven het café gelegen étage. PAS AFGESNEDEN. Toen men via de trap uit het huis wilde vluchten, bleek, dat het vuur hen de pas had afgesneden. Drie per sonen sprongen daarop door het raam en werden erstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De anderen wisten via het dak naar het aangren zende huis te vluchten. Het gehele café is afgebrand. Onmid dellijk nadat het vuur was gedoofd is de brandweer gaan zoeken naar slachtoffers. Spoedig vond men de beide verkoolde lijken tussen de zwart ge blakerde puinhoop. Echtpaar door kolendamp bedwelmd 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. In de Meloenstraat te Den Haag is gisteren het echtpaar G. het slachtoffer gewor den van kolendampvergiftiigng. Bij het echtpaar woont in de 53-jarige onder wijzeres E. E. P. Toen deze onderwij zeres naar school wilde gaan, bemerkte zij dat het echtpaar nog niet was opge staan. Zij vermoedde echter niet dat er iets ernstigs aan de hand was en gaf bij het verlaten van de woning al leen een klopje op de deur van de ka mer van de heer en mevrouw G. Toch vond zij het achteraf een wat vreemd geval en belde na haar eerste lesuur het echtpaar op. Toen de telefoon niét werd aangenomen, ging zij naar huis terug en bevond dat het echtpaar be dwelmd was door kolendamp. De G.G. D. heeft de heer en mevrouw G. naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. Hun toestand is op het ogenblik goed. Ver moedelijk is de elleboog van de kachel pijp door roet verstopt geweest. De Britse minister van Marine, Tho mas, heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat de marine binnenkort zeer verbeterde wapens tegen duikboten in gebruik zal nemen. Het zou gaan om projectielen, die door vliegtuigen wor den gelanceerd. WASHINGTON, 9 Maart. De Amerikaanse vice-president, Nixon, zal Zaterdag a.s. evenveel vrije spreek tijd voor radio en televisie krijgen als de democratische leider Stevenson ver leden Zaterdag, aldus deelde de voor zitter van de republikeinse partij, Hall, Maandag te Washington mede. Nixon zal antwoorden op Stevenson, die on dermeer heeft gezegd, dat de republi keinse partij voor de ene helft achter McCarthy staat en voor de andere ach ter Eisenhower. Nixon zal spreken over „Het leiderschap van de repu blikeinse partij en het program van de regering-Eisenhower", aldus Hall. McCarthy zeide te Miami, dat ook J hij van plan is vrije spreektijd te ver- werven. De radio- en televisiezenders deelden echter mede, dat Hall's ver. zoek .eerder was ontvangen en dat, nu de republikeinse partij al vrije zend tijd was toegekend, McCarthy geen gelegenheid zal worden gegeven. méér belangstelling komen en daarom wekte de heer De Lange de bestuurs leden van de aangesloten organisaties op deel te nemen aan de komende be spreking op 17 Maart waar het Rap port Chr. Besturenbonden onder de loupe zal worden genomen. Hierna was het woord aan de secre taris, de heer M. D. v. d. Slikke, die eveneens meer belangstelling vroeg voor de vergaderingen. We hoorden uit zijn mond voorts dat de Chr. Besturen bond Goes e.o. rond de 1100 leden telt. Nadat de heer Meijboom een kort maar krachtig pleidooi had gehouden voor het Chr. Bureau voor Beroeps keuze in Zeeland sprak de heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V., die zijn toehoorders op het hart bond toch het belang van de Chr. Sociale bewe ging in te zien. Het was een waar woord dat met grote instemming werd beluisterd. Het toneelstuk werd zeer goed ge speeld. De zaal genoot. Hier stonden mensen op het toneel, die het zeker niet gewoon zijn regelmatig voor het voetlicht te treden en juist door het eerlijk enthousiasme waarmede ge speeld werd, won het stuk aan waarde. De dames W. Dekker als mevr. v. d. Brink, W. T. Louisse als Wil v. d. Brink, secretaresse en D. Boer als Sjaan (zij vooral was geknipt voor haar rol!) speelden vlot en ook de he ren M. P. Dekker als mijnheer v. d. Brink, M. den Toonder als Henk Schuil, afdelingsbaas, L. M. Hollestelle als Toon Schijf, M. Paauwe als Antho ny Flintermans, fabriekseigenaar, en M. Bazen als de vakverenigingsbe stuurder Massink, deden het uitste kend. Het slot van de avond bracht dan ook een welverdiend applaus, voor ds speelsters en spelers een kleine atten tie en voor de regisseur do P. Romijn een boek. De heer L> uangs overhandigde deze geschenken, de op- voerenden dankend voor de moois avond. Het ligt in de bedoeling hel stuk ook in Stavenisse te gaan opvoe ren. Welnu het is het waard. Zij tenslotte nog vermeld, dat hel accordeon-duo Van Haafte, tussen ds bedrijven door, voor gezellige muziek zorgde. De Chr. Best. Bond te Heinkenszand hield dezelfde avond ook haar jaarver gadering te Nieuwdorp. We komen hierop nader terug. Hawker „Hunter" straaljagers binnenkort in ons land, 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Naar wij vernemen zullen binnenkort enkele Hawker „Hunter" straaljagers in ons land aankomen die zullen dienen om vliegers er reeds enigszins mee ver trouwd te maken. Het ligt in de bedoe ling om omstreeks één April, wanneer de N.V. Kon. Nederlandse vliegtuigen- fabriek Fokker de serie-productie van Gloster „Meteor 8" straaljagers zal be ëindigen, een aanvang te maken met de serie-productie van de Hawker „Hunter F 1" straalvliegtuigen voor de Kon. Luchtmacht. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. De Eerste Kamer heeft vandaag de be grotingen van Binnenlandse Zaken en van Financiën goedgekeurd, nadat de ministers Beel en v. d. Kieft hun be leid hadden verdedigd. Er zijn nogal harde woorden gevallen over de N.V. Polynorm, waarin de regering een be drag van f«0 millioen heeft geïnves teerd, welk bedrag grotendeels als ver loren moet worden beschouwd. De heer Teuling (K.V.P.) verweerde zich tegen de minister, omdat de heer v. d. Kieft had gezegd, dat Polynorm blijkbaar een troetelkind is van de Ka nerleden. Hjj spoorde de regering aan de handen van dit bedrijf af te trek ken. In zijn antwoord meende de be- wiedsman, dat de Polynorm waar verliezen zijn geleden in hoofdzaak omdat het geen continubedrijf was hans op een basis is, waarbij de ren tabiliteit in zicht is. De minister was bereid het zo gauw mogelijk af te sto ten. OORLOGSSCHADE. Prof. Hellema (A.R.) vroeg de mi nister of er met de molestmaatschap- pijen kan worden overlegd om een vlottere afwerking van de materiële oorlogsschade te bereiken. De minis ter zegde dit toe. MINISTER BEEL. Bij de verdediging van zijn begro ting heeft minister Beel er op gewezen, dat hij de burgemeesters vrij laat bij hun gedragingen tijdens ontvangsten n „schoonheids- en andere konigin- n". Hij behoudt zich echter het recht voor als een burgemeester de hoogheid van zijn ambt uit het oog verliest, hem hierop te wijzen. De minister heeft verder nog toegezegd, dat het ontwerp- politiewet spoedig zal worden inge diend. Nog enkele instanties moeten hierover worden gehoord. In enkele regels melden wij nog DAT de Klas Vlissingen van de Nat. Res. een aantal lokalen in de Willem Hl- kazerne, in tegenwoordig heid van hoge militaire en burgerlijke autoriteiten in gebruik heeft genomen. De ze klasse, die ruim 100 vrij willigers telt, heeft nu de beschikking over 5 lesloka len, een bureau, een cantine en een rustkamer. Na de in gebruikname volgden een défilé met de drumband voorop, dat werd afgenomen door de garnizoenscomman dant, tevens territoriaal commandant Zeeland, maj. A. Kornet. Na het défilé volgde een mars door de stad en werd na de terug keer in de kazerne de film Helden zonder glorie" ge draaid. Namens de Inspec teur Nationale Reserve sprak Kapt. v. d. Horst. DAT de afdeling Arne- muiden van het Rode Kruis gisteravond een gezellige avond heeft georganiseerd. De toneelvereniging „Arne's Glorie" bracht het blijspel ,,'n Zeeuw ging passagieren" op de planken en een accor deonduo zorgde voor een vrolijke noot. DAT het afgelopen jaar gunstig is geweest voor de exploitante van de weeg brug in Kapelle. Niet min der dan 6. 335.00 kg. suiker bieten werden gewogen, aldus bleek uit het jaarver slag van de Vereniging „De Weegbrug", dat gisteravond werd uitgebracht. DAT het telefoonverkeer GoesZierikzee gisteren werd vertraagd tengevolge van een kabelstóring. DAT zuster Bakker uit Westkapelle een nieuwe fiets heeft gekregen van het Groene Kruis als blijk van waardering voor het vele werk, dat zij in het dorp heeft verricht. DAT het 18 maanden oude kindje van de fam. B. Janse uit Arnemuiden in een ton met water is gevallen. Ge lukkig vond men de kleine nog tijdig. Dr de Weerd uit Nw- en St. Joosland slaag de erin door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. DAT de gemeenten Oos- terland en Bruinisse sinds gisterenmiddag ongeveer drie uur verstoken zijn van electrische stroom. De ver moedelijke oorzaak is een beschadiging van de kabel Zijpe-Anna Jaeobapolder. Technici van de P.Z.E.M. dachten vannacht het ernsti ge euvel te verhelpen. DAT gisteren voor de Jon ge Kerk uit Biezelinge ds Schellevis gesproken heeft over de geestelijke verzor ging in de werkkampen. Mevr. Wissevan de Vrie hield de dagsluiting. DAT de oudste inwoner van Burgh, de heer A. Slaa- ger een onvergetelijke 95-ste verjaardag heeft gevierd. Burgemeester jhr A. van Citters kwam hem zelfs ge lukwensen. De jarige is nog zeer kras. Kort geleden wil de hij nog een nieuwe fiets kopen om de omgeving te verkennen. Maar dat ging niet door. En nu wandelt hij nog fiks. Vorige zomer tip pelde hjj nog naar Burgh- sluis om naar het dijkherstel te kijken. STOCKHOLM, 9 Maart. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de 37- jarige Zweed Albert Kinberg, die in dertijd heeft gepoogd de Sowjetrussi- sche ambassade te Oost-Berlijn binnen te dringen om een onderhoud te heb ben met minister Molotof, die hij om medewerking voor het vestigen van de wereldvrede wilde vragen, op vrije voeten is gesteld. Kinberg bevindt zich nu op het Zweedse consulaat-generaal te Berlijn. Hij zal binnenkort naar Zweden terug keren. Toen Kinberg indertijd werd tegen gehouden, ontspon zich een gevecht tussen hem en leden der Oost-Duitse veiligheidspolitie, waarvan hij er ver scheidene tegen de grond sloeg. Uit eindelijk werd de'grote en zeer sterke Zweed overmeesterd. Zweden heeft de Sowjet-Unie enige tijd geleden verzocht Kinberg op vrije voeten te stellen, waarbij het tevens verontschuldigingen voor zijn optreden aanbood. Toen Kinberg door de Oostduitse overheid in een vliegtuig was gezet, dat hem naar Zweden zou terugbren gen, is hij op het laatste ogenblik uit het toestel gesprongen. Onderscheiding voor generaal Hasselman. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Luit. gen. Hasselman, chef van de generale staf, heeft vandaag uit handen van de Amerikaanse ambassadeur een hoge Amerikaanse onderscheiding ontvan gen. Deze onderscheiding is hem ver leend voor de buitengewone wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft ge kweten bij de opbouw van het Neder landse leger. DE BILT ZEGT: Lente zet door. DE BILT, 9 Maart. Droog weer met over het algemeen weinig bewol king. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Zacht lenteweer. Op de Wad deneilanden en in Noord-Holland langs het IJsselmeer echter gematigde temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.06 u., onder 18.36 u. Maan op 9.49 u., onder 2.36 u. Hoogwater Donderdag 11 Maart: Vlissingen: 8.15 u. 1.99 m., 18.48 u. 1.79 m. Terneuzen: 6.46 u. 2.18 m., 19.19 u. 2.00 m. Wemeldinge: 8.00 u. 1.65 m., 20.31 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.41 u. 1.42 m., 20.11 u. 1.30 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1