SEM]ONOW VERWERPT WESTELI|K VOORSTEL ver Sluwe Amerikanen gevat dank zij nuchtere Nederlanders r Oostduitsers onder de plak Beperking der communistische bedrijvigheid in Amerika „Geef ze terug zei Arnold Nieuwe politiewet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Levari „Interne aangelegenheid", menen de Russen Geen verlichting der gevolgen van Duitslands verdeling Arbeiderskapitaal in Duitse ondernemingen Schietpartij in Porto Rico Voorstel in Pan-Amerikaanse conferentie Delegatie van de V.S. diende daaatoe een resolutie in Kerkje te Eefde afgebrand Prins Bernhard bij president Eisenhower Zeeuwen pleegden overleg in Gieten VORSTELIJKE GIFT UIT DRENTE VERDEELD Avontuur in Los Angelos Handelaar in blanke slavinnen door oplettendheid ontmaskerd Grootste deel voor Schouwen jonge vrouw vermoord Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2726 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 8 MAART 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. zullen Prov. Staten hun excursie naar Schouwen en Duiveland, die vorige week moest worden uitgesteld, maken. Vanmiddag zal dan in Zierikzee, voor hen die daartoe zijn uitgenodigd, ge legenheid zijn hun bezwaren te gen het Reconstructierapport kenbaar te maken. BERLIJN, 8 Maart De Sowjetrussische Hoge Commissaris in Duitsland, Vladimir Semjonow, heeft Zaterdag het Westelijke voorstel tot voeren van viermogendhedenbesprekingen om te komen tot ver lichting van de gevolgen van de verdeling van Duitsland van de hand gewezen: In gelijkluidende brieven aan de drie Westelijke Commissarissen verklaart de Russische Hoge Commissaris, dat de onderwerpen, die zij ter bespreking hadden voorgesteld het best door de Duitsers zelf be handeld kunnen worden. Op 22 Februari hadden de Westelij ke Hoge Commissarissen de Sowjet russische autoriteiten schriftelijk het voorstel gedaan besprekingen van de vier Hoge Commissarissen en de vier commandanten van Berlijn te openen over vereenvoudiging van het perso nen- en goederenvervoer tussen Oost en West-Berlijn. Bij enkele dezer be sprekingen zouden Oost- en West- duitse deskundigen toegelaten kunnen worden. HET OUDE LIED. Semjonow heeft het Russische voorstel herhaald dat ter conferen tie van Berlijn is gedaan. Dit voor zag in twee aparte Oost- en West- duitse commissies een van het co ördineren van maatregelen voor de handel, de financiën, het verkeer en de grensvraagstukken en de tweede ter bevordering van de culturele betrekkingen tussen Oost- en West- Duitsland. „De vorming van dergelijke Duitse commissies zou een oplossing van de interne Duitse vraagstukken het best bevorderen, daar dit een interne aan gelegenheid van de Duitsers zelf is", aldus Semjonow. „De commissies zou den dergelijke kwesties onmiddellijk op lossen in het belang van de bevolking van beide delen van Duitsland, zonder enige inmenging van de bezettingsauto- Nieuw statuut der communistische partij BERLIJN, 7 Maart. In „Neues Dcutschland", het voornaamste dag blad der Oostduitse communistische partij, is het ontwerp van een nieuw partijstatuut gepubliceerd, dat voorziet in de strikste gehoorzaamheid der le den en volkomen inachtneming van de partijdiscipline. Het ontwerp zal „op zo breed moge lijk plan" worden besproken. Het zal ter sprake komen op het 30 Maart a.s. in Oost-Berlijn te houden congres der S.E.D. Het is de bedoeling, dat het dan tevens zal worden goedgekeurd. In het ontwerp worden speciale be voegdheden en nieuwe volmachten ge geven aan de commissie, die belast is met partijcontrole. Ook wordt er voor het eerst in verklaard dat „de Oostduitse com munistische partij vecht voor de er kenning harer Sowjetrussische zus terpartij als de grootste voorvecht ster der internationale arbeidersbe weging". Het ontwerp-statuut is opgesteld door een speciale commissie, die onder leiding stond van de eerste partijsecre taris Walter Ulbricht. Theoretisch gezien zou een nieuw, op het ontwerp gegrondvest statuut der Oost-Duitse communistische partij, premier Grotewchl en president Pieck beroven van hun vooraanstaande po sitie in de S.E.D. In Amsterdam is op 80-jarige leef tijd overleden de violist en oud-con certmeester van het Concertgebouw orkest, de heer Louis Zimmerman. riteiten. Vraagstukken die Berlijn aangaan zouden eveneens door de Duitse autoriteiten opgelost kunnen worden". Semjonow herinnerde er aan, dat de Oostduitse regering zich bereid ver klaard heeft, onmiddellijk met West Duitsland dergelijke besprekingen te voeren. De Sowjetrussische autoritei ten zijn op hun beurt bereid, alle steun te verlenen aan de totstandkoming en het werk van genoemde commissies", aldus Semjonow. De Oostduitse premier, Otto Grote- wohl, gaf op 24 Februari hetzelfde ant woord op het Westelijke voorstel in een regeringsverklaring. De enquêtecommissie van McCarthy WASHINGTON, 6 Maart De en quêtecommissie van senator McCarthy onderzoekt op het ogenblik achter ge sloten deuren de redenen voor het af zetten van generaal Douglas Mac Arthur door president Truman in 1951. Charles Grimes, juridisch adviseur van de commissie, heeft Zaterdag me degedeeld, dat luitenant-kolonel L. Bunker, oud-medewerker van generaal Mac Arthur, de afgelopen week door McCarthy's commissie is gehoord. BONN, 6 Maart. De Christelijke partij van dr Adenauer overweegt het initiatief te nemen tot maatregelen om te komen tot het geleidelijk deelnemen van de ar beiders aan het kapitaal van de onderne mingen, waarin zij werken. De partij wenst daarmee uitvoering te geven aan de beginselen, die op de onlangs in Ham burg gehouden partijdag werden opge steld. Daar werd gepleit voor het deelne men van het personeel aan de bedrijfs winsten. Commissies uit de partij hebben de vorming van een interministeriële com missie bepleit. Deze zou moeten nagaan welke belem meringen uit de weg zouden moeten wor den geruimd om op grondslag van vrij initiatief van de bedrijven tot het deel nemen van de arbeiders in de eigendom te komen. In een aantal bedrijven is reeds op vrijwillige basis een winstaandeel aan de arbeiders toegezegd. Nationalisten roeren zich SAN JUAN, 6 Maart. Portori- caanse nationalisten hebben zich Za terdag twee uur gewapenderhand in hun hoofdkwartier te San .Juan, de hoofdstad van Porto Rico, verzet tegen de politie, die 38 van hen arresteerde wegens schending van de wet inzake ondermijnende activiteit. De politie maakte van traangasbommen gebruik om de nationalisten, die van vuurwa^ pens gebruik maakten, tot overgave te dwingen. Onder de gearresteerden be vindt zich de leider van de groep. Al len zijn onder zware bewaking in de staatsgevangenis opgesloten. Ook in elf andere Portoricaanse steden werden nationalisten aangehouden. CARACAS, 7 Maart. De delegatie van de Verenigde Staten heeft Zater dag in de zitting van de Panamerikaanse conferentie het ontwerp van een resolutie ingediend, waarin de invoering van maatregelen tegen „ondermij nende bedrijvigheid" van de internationale communistische beweging wordt aanbevolen. Het ontwerp veroordeelt deze bedrijvigheid als inmenging in Amerikaanse zaken. Het ontwerp dat op Guatemala gemikt is, is matiger gesteld dan men in Noordarnerikaanse kringen verwacht had. Sommige Zuidamerikaanse afge vaardigden zijn echter van mening dat de tekst voor verschillende uitleg vatbaar is. Ned. Mettray getroffen ZUTPHEN, 7 Maart Vanochtend omstreeks half zeven is brand uitge broken in het kerkje van de Protes tants Christelijke opvoedingsinrich ting „Nederlands Mettray" te Eefde, onder Zutphen. Toen de brand werd ontdekt sloegen de vlammen reeds uit het dak. In een ogenblik stond het ge bouw in lichterlaaie. De brandweren uit Grossel, Warnsveld en Zutphen werden gealarmeerd. Die uit Zutphen behoefde echter geen dienst meer te doen. Toen de brandweren arriveerden had de brand, aangewakkerd door een sterke Zuidwestelijke wind, reeds een zodanige omvang aangenomen, dat er geen sprake meer van was het kerkje te behouden. Men moest zich beper ken tot de nablussing. Na ruim 1 uur was het vuur bedwongen. Het kerkje brandde geheel uit. Het eerst énkele jaren in de kerk aanwezige orgel, ter waarde van 30.000 gulden, werd daar door ook een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op onge veer 100.000 gulden, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. De brand is ontstaan boven in de kerk, in de omgeving van de kachel. Naar de oorzaak wordt nog een on derzoek ingesteld. DEN HAAG, 6 Maart. Verwacht kan worden, dat het ontwerp van een nieuwe politiewet binnen korte tijd bij de Staten-Generaal zal worden inge diend. De minister van Justitie vertrouwt, zo zegt hij in zijn Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer, dat de nieuwe regeling de rust in de politiekorpsen, indien de ze niet aanwezig mocht zijn, zal her stellen en dat het ontwerp de bezwaren van de huidige organisatie zal ophef fen. Het op gewenst peil brengen van de sterkte van het korps Rijkspolitie heeft voortdprend de zorg van de mi nister. Maatregelen zijn reeds getrof fen om voldoende jonge mensen aan te trekken. Volgens het ontwerp vormt de com munistische bedrijvigheid een bedrei ging van de souvereiniteit en de poli tieke onafhankelijkheid van de Ameri kaanse staten; brengt zij de vrede in gevaar en eist de invoering van maat regelen, die voortvloeien uit reeds be staande overeenkomsten. Het plan beveelt bovendien aan, dat alle staten van de „organisatie van Amerikaanse staten" het toezicht ver groten op personen verdacht van be drijvigheid ten gunste van het commu nisme. Ook zouden de Amerikaanse staten inlichtingen moeten uitwisselen, welke de uitvoering zouden vergemak kelijken van besluiten in verband met het communisme van vorige inter- Amerikaanse conferenties. Naar men in conferentiekringen ge looft, zal het ontwerp een levendig de bat tot® gevolg hebben voor de juri- disch-politieke commissie, maar ten slotte met geringe wijzigingen worden aangenomen. De Dominicaanse delegatie zal een radicaler ontwerp indienen dan dat van minister Foster Dulles. De strekking van het ontwerp kan in 3 punten worden samengevat: 1. Aanbeveling aan alle Amerikaanse republieken om de communistische partij of communistische groeperin gen te verbieden. 2. Vorming van een „waakzaamheids commissie", die onderzoek kan in stellen en aanbevelingen kan doen aan de regeringen inzake onder mijnende en anti-democratische communistische bedrijvigheid. 3. Zo spoedig mogelijk benoeming van de leden van deze waakzaamheids commissie door de raad van de or ganisatie van Amerikaanse staten. Wrak van vermist Ameri kaans vliegtuig gevonden NICE, 6 Maart Het wrak van het Amerikaanse vliegtuig van het type C-47, dat sinds Donderdagmiddag ver mist werd, is in de omgeving van Ni ce, bij St Etienne te Tinee waargeno men. Het ligt op een berghelling op een hoogte van 2.500 meter. Er zijn geen overlevenden. Het toestel had 16 passagiers en een bemanning van 4 leden aan boord. De geannexeerde Duitse gebieden BOCHUM, 7 Maart De premier van dé Westduitse staat Noord-Rijn land-W est-Falen, Karl Arnold, heeft zich wederom uitgesproken voor de teruggave aan Duitsland van de ge bieden aan de grenzen met Neder land en België, welke na de oorlog, in het kader ener „grensrechttrekking", onder Nederlands en Belgisch bestuur zijn geplaatst. Arnold, die deze eis stelde op een bijeenkomst van jongeren der Chris ten Democratische Unie, de (r.k.) grootste Westduitse regeringspartij, zeide nog dat het „niet slechts gaat om het lot der 12.000 inwoners van deze gebieden, doch ook om het hand haven van de rechten van de mens, die ook op politiek gebied gelden". WASHINGTONG, 7 Maart. Prins Bernhard heeft Zaterdag te Washing ton de lunch gebruikt met president Eisenhower. Onder de gasten bevonden zich generaal Alfred Gruenther, bevelhebber der strijdkrachten van het Atlantische Pact in Europa, Walter Bedell Smith, de plaatssvervangende minister van Buitenlandse Zaken en Milton Eisenhower, broer van de president. Het is mogelijk, aldus wordt gemeld, dat de Prins een bezoek aan Mexico zal brengen van 16 tot 18 Maart. Prins Bernhard zal voor zijn terugkeer naar Nederland nog een dag of vier in New York vertoeven. ZAANDAM, 7 Maart Getuige een brief, die het hoofd van het gezin aan zijn zoon in Zaandam heeft geschreven, heeft de familie Heydeman, bestaande uit man, vrouw en twee dochters van resp 16 en 18 jaar, in Los Angeles (V.S.) een avontuur beleefd, dat de arrestatie tot resultaat heeft gehad van een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen. De familie, afkomstig uit Utrecht, was naar Amerika geëmigreerd, waar zij een voorlopig onderdak kreeg bij Nederlandse kennissen, die daar reeds geruime tijd wonen. Teneinde de bei de dochters aan 'n betrekking te hel pen, plaatste vader Heydeman een ad vertentie, waarin vermeld werd, dat twee Nederlandse meisjes, juist in Amerika aangekomen, een betrekking zochten. Er kwamen 70 aanbiedingen op. Be sloten werd met een man, die zich aandiende als John, in zee te gaan. Deze John bood vader Heydeman een betrekking van 60 dollar per week aan bij de filmmaatschappij Paramount waarin hij naar hij zeide geïnteres seerd was. Voor de oudste dochter, El- se, wist hij een betrekking als ver koopster in een broodwinkel, die "zijn eigendom was en waarbij zij 75 dollar per week zou verdienen. Aan het jong ste meisje, Marie, bood hij tót slot 35 dollar per week aan, indien, zij zijn huishouden zou wilen doen. Hij ver telde, dat hij een zoontje had en dat zijn vrouw hem had verlaten. WEL MOOI. Het leek allemaal te mooi om waar te zijn, zeker toen John de familie bovendien nog toezegde, dat zij voorlopig wel haar intrek in zijn woning mocht nemen. Nog diezelfde avond maakte John met de vader en de dochters een auto tocht om de gesloten overeenkomsten te vieren. Al waren de Nederlanders zich er van bewust, dat in het land der onbegrensde mogelijkheden de for tuin iemand soms plotseling kan toe lachen, enige twijfel rees diezelfde GOES, 6 Maart De 100.000 gul den, die de Drentse landbouwers voor het Zeeuwse rampgebied bijeen heb ben gebracht, zijn thans verdeeld. Het grootste gedeelte gaat naar Schouwen. Vrijdag en Zaterdag is een delegatie van twaalf personen, be staande uit leden van de Stichting v. d. Landbouw en landbouwers uit Schouwen en Duiveland en uit Krui ningen, onder leiding van de voorzit ter van de Stichting, de heer C. de Putter, naar Drente geweest om in Gieten over de verdeling van dit mooie bedrag te beraadslagen met leden van de Drentse commissie van beheer van het Landbouwnoodfonds Drente. Men besloot het bedrag over de vol gende projecten te verdelen: 1. Verbetering van het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse. 2. Voor voorlichting op het terrein van woninginrichting en woning bouw. 3. Voor de opvoering van de kwaliteit van de veestapel op Schouwen. 4. Voor verdere opbouw van de proef tuin te Haamstede. Tenslotte krijgt ook Kruiningen een deel van het bedrag en wel voor het inrichten van een speciale vergader ruimte tevens leeszaal in het te stich ten dorpshuis, waarin een agrarische bibliotheek zal komen. Na de bespreking te Gieten werd een film over het Zeeuwse rampgebied vertoond en Zaterdag werd een aantal excursies gemaakt naar de gebouwen van de Drentse telersvereniging te As sen, naar de D.O.M.O.-Melkafzet- fabriek te Beilen en naar het K.I.- station te Meppel. In enkele regels melden wij nog DAT de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" uit Heinkenszand Zaterdag in Kloetinge een uitvoering heeft gegeven van het to neelstuk „Werpt geen steen" In de pauze kon men luiste ren naar accordeonmuziek. DAT eveneens Zaterdag de J.V. op G.G. Nondum plus Ultra te Kapelle haar jaarvergadering heeft ge houden. Er was een aantrek kelijk programma van zang, declamatie en toneel. Ook hield men nog een wedstrijd in mastklimmen en kon men genieten van het spel „Pen sionperikelen". DAT Zaterdagmiddag in de boomgaard van de heer C. Mallekote een groot aantal fruitkwekers bijeen waren waren om de demonstraties met de Kinkelder nevelspuit bij te wonen. Over de ver richtingen van deze spuit was men over het algemeen wel tevreden. DAT de vertegenwoordi ger W. uit Breda, met zijn wagen komend uit de rich ting Goes, op het kruispunt bij de spoorwegovergang te Kloetinge hard moest rem men en daardoor slipte. Zijn auto schoot het plantsoen in en werd beschadigd. DAT dit jaar door de oud leerlingen van land- en tuinbouwcursussen te Kloe tinge weer een bloementen toonstelling wordt gehouden Dit werd besloten op de jaarvergadering van de ver eniging van deze oud-leer lingen, die in de „Tol" werd gehouden. DAT een begin is gemaakt met het slechten van de nooddijk, die Renesse lange tijd tegen het water heeft beveiligd. DAT de jeugdclubs op Schouwen-Duiveland, aan gesloten bij de C.J.V.F. Za terdagmiddag in Zierikzee een jeugdmiddag hebben ge houden. De leiding had Wi- ka de Vlieger uit Goes. Mevr. van Leeuwen uit Brouwershaven vertelde een verhaal uit deze tijd naar aanleiding van de gelijkenis van de Verloren Zoon. An dere punten van het pro gramma waren het opvoe ren van het emigratiespel en een wedstrijd in het uitbeel den van sprookjes. DAT de Middelburgse po litie Zaterdagavond vier jongens van 22 en 24 jaar naar het bureau heeft mee genomen waar zij het groot ste deel van de nacht heb ben doorgebracht. De heren mochten het „Schuttershof" niet in, maar wilden zich wreken door een bromfiets op de kop te zetten en fiets banden te laten leeglopen. Dat gebeurde ook bij twee fietsen van politieagenten. Een stevig P.V. was het re sultaat van hun wraakoefe ning. dag bij moeder Heydeman, die voor alle zekerheid het nummer van de auto noteerde, toen ze haar man en doch ters zag vertrekken. Ten onrechte, dacht ze 's avonds, want John bracht hen allen keurig terug. John verscheen de volgende dag weer, weldra gevolgd door twee zijner vrienden, die Else en Marie aanboden in een auto te stappen om John's hui$ en broodwinkel te gaan bekijken. De sluimerende argwaan groeide bij de ouders aan. Zij stonden dit niet toe. John stelde daarna voor, dat de fa milie bij hem in de auto zou stappen. Ook hierop gingen de Nederlanders niet in. GESNAPT. Onverrichterzake verdween John met zijn twee vrienden, waarna vader Heydeman zich voor het verkrijgen van inlichtingen tot de politie wend de. Men toonde hem enkele foto's. Uit één ervan herkende onze landgenoot John, die in werkelijkheid Jack Nestor bleek te heten, juist uit de staatsge vangenis was ontslagen en een straf had moeten ondergaan wegens handel in blanke slavinnen. KOM MAAR. Op advies en verzoek van de recher che verleende de familie enige 'mede werking bij de nieuwe arrestatie van Nestor. John belde de volgende dag Marie op en vroeg haar of ze zin had een autotochtje met hem te maken. „Kom me maar halen", antwoordde zij. Toen hij dat deed liep hij in de val. In drie wagens waren de rechercheurs gearriveerd en hadden het huis omsin geld. Hij is inmiddels verhoord en heeft volgens de brief van vader Heydeman een bekentenis afgelegd. Met Para mount of een broodwinkel had hij niets te maken. Het was er hem om te doen geweest de meisjes en desnoods ook de ouders naar Mexico te ontvoe ren. Naar zijn handlangers wordt ge zocht. DEN HAAG, 7 Maart Hedenmor gen trof de kamerverhuurster van een pand in de van Kinsbergenstraat in Den Haag haar huurster, de 31-jarige typiste Y. v. d. P., dood op haar bed aan. Zij bleek op gewelddadige manier van het leven te zijn beroofd. Naar het motief van de misdaad alsmede naar de dader wordt een onderzoek ingesteld. Mej. v. d. P., Indisch type, zou vol gens de eerste gegevens van recherche zijn gewurgd. Er waren tekenen, die erop wezen, dat er voor het bed een worsteling is geweest en de hele ka mer was overhoop gehaald. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de dader naar geld heeft gezocht. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Zwaar bewolkt met nu en dan en kele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1