DE EREDIENST VAN 'T NIETS r DEZE WERELD 1 PERIODE ZONDER BESPREKINGEN IS VOORBIJ. v&rr 6&q tot ö&q In de gevangenis om het leven gebracht* Ds H.VELDKAMP Weer vluchtelingen uit het Oosten, NAVu -ministers voor Geneve bijeen, Lawine-gevaar in de Alpen. Molotof over Berlijn en Geneve Maar militair samengaan van West-Europa zal derde wereldoorlog veroorzaken. EEN UITKOMST VOOR MAAGLIJDERS C R. MAAGTABLETTEN LOUIS RIETBERGEN ©e Radio* Het Vlaams en het Nederlands» Oerwoudziekten onder opstandelingen Zaterdag 6 Maart 195-4 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 DOOR Met een kleine variant op wat eens een Duits geleerde heeft gezegd, kan men de stelling verdedigen: wat voor een mens men is hangt daarvan af, wel ke leer men aanhangt. De leer beheerst voor een niet onbelangrijk deel het leven. Wat iemand doet is meestal het resultaat van wat hij eerst gedacht heeft. De heorie is van grote invloed op de iractijk. Men moet wel in hoge mate voor zichtig zijn met de vaak luchtig uit gesproken bewering, dat de leer er minder toe doet, omdat het toch maar op het leven aankomt. Als net er op aankomt is dit een gevaarlijke leugen, omdat de geschiedenis leert en de practijk nog elke dag bewijst dat leer stellingen, theorieën, opvattingen, dog ma's of hoe men het verder maar noe men wil, van verstrekkende betekenis geweest zijn voor de handelingen en de levenspractijk van de enkehng en de massa. Aan elke revolutie op de straat met barricaden en machinegeweer is een revolutie in het denken voorafgegaan. De theorieën die eerst in da hoofden der mensen uitgezaaid zijn, ontkiemen straks in de daden. Wat op de studeer kamer wordt uitgedacht, op de kathe der wordt geleerd, in de vergaderingen wordt verkondigd, in de krant wordt geschreven, en zich zodoende vasthaakt in het denken der mensen, wordt straks vlees en bloed in het dagelijks doen en laten. De dichter van de eer- s.a Psalm heeft dit al zo goed begre pen, die eerst spreekt van het wande len in de raad, d.i. de gedachtenwereld der godlozen, dat vanzelf voert tot het staan op de weg der zondaren en ein digt in het zitten in het gestoelte der spotters. Trouwens, de allereerste bladzijden van de Bijbel leren dit al. De aanval van satan op de mens wordt uitge voerd met het wapen van de leerstel ling, de leugentheorie. De zondige daad van het eten van de verboden vrucht is resultaat van het zondige denken. Men moet met het bovenstaande ern stig rekening houden, als men iets wil verstaan van de moderne mens, die, zoals Dr van Riessen ergens opmerkt, met gesloten ogen langs afgronden wandelt en meent op veilige wegen te gaan, die van God geen probleem meer maakt, en in Jezus zelfs geen vijand meer ziet". Dit om de eenvoudige re den, dat God uit het gezichtsveld van deze „vierde" massamens volkomen verdwenen is. Hij vindt het de moeite niet waard, zich om God te bekomme ren, en zo hij zich nog ergens mee be moeien of vermoeien wil, d.an is het... met zichzelf. BERLIJN, 5 Maart. Sedert het einde van de koudeperiode neemt de stroom van uitgewekenen uit Oost- Duitsland weer met sprongen toe. Da Westduitse minister voor vluchtelin genzaken, prof. Oberlander, schatte deze toeneming op ongeveer veertig procent. Nadat in Februari slechts 5.961 Oost duitsers zich in West-Berlijn hadden laten inschrijven ongeveer 2.000 minder dan in Januari melden zich nu weer gemiddeld 500 uitgewekenen per dag. Vooral het aantal jongeman nen neemt toe als gevolg van de om standigheid, dat er in Oost-Duitsland opnieuw krachtige acties op touw zijn gezet om leden te werven voor de ge- kazernee-' e volkspbbtie. PARIJS, 5 Maart. De volgende ministersvergadering van de Noord- Atlantische Raad zal op 23 April a.s. te Parijs worden gehouden. De confe rentie van'de ministers van Buitenland se Zaken en Verdediging van de 14 lan den zal samenvallen met de vijfde ver jaardag van de ondertekening van het Noor;' tlantisch Verdrag. De i- nisters kwamen het laatst bij een in December 1953 in 't hoofdkwar tier van de N.A.V.O. te Parijs. De vergadering zal waarschijnlijk drie dagen duren en slechts enkele uren voor de opening van de conferentie van Ge- nève (op 26 April) gesloten worden. Men verwacht dan ook, dat enkele mi nisters, die bjj de Aziatische besprekin gen betrokken zijn, onmiddellijk van Parjjs naar Genève zullen doorreizen. Reeds 8 doden. GENEVE, 5 Maart. Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrijkse en Beierse Alpen tot dus verre acht doden geëist, terwijl acht personen nog worden vermist. Het Zwitsere lawine-instituut te Genève waarschuwde skiërs, dat er op hoogten boven de 1850 meter een groot lawinegevaar bestaat, zelfs op gewoon lijk veilige plaatsen, en dat het pas seren van een skiër voldoende kan zijn om de sneeuwmassa's in beweging te brengen. Dit is het, wat wij bedoelden met het opschrift: de eredienst van het Niets! De mens die geen God meer heeft, moet op de een of andere manier een surrogaat zoeken, en dat surrogaa' isNiets. Het Latijnse woord voor „Niets" is Nihil. De allernieuwste afgod, die de mens heid ontdekt heeft, is niet: de onbe kende god, maar zijn naam is „Nihil". Hij telt zijn aanhangers bij milli- oenen. Zijn eredienst is over de hele wereld verbreid. Het getal priesters en priesteressen voor de god, die Niets, Nihil, heet, is legio. Deze aanhangers heten daarom naar hen: Nihilisten. En de eredienst, die zfj bedrijven, heet: het nihilisme. U bent dat woord in de krant, in boek of geschrift misschien al eens te gen gekomen. U hebt misschien nooit goed begrepen, wat er nu eigenlijk mee bedoeld werd. U hebt natuurlijk ook wel in de Bijbel gelezen, dat de afgo den der heidenen „ijdèlheden", d.i. nullen, nietigheden, worden genoemd, en u zoudt misschien denken, dat het huidige „nihilisme" daar een herleving van is. Maar dan vergist u zich toch. Het is n.l. nooit zo dat de een of an dere beschouwing, afgoderij of zondige eredienst van vroeger zonder meer herleeft. Er is geen herhaling van de geschiedenis, en tenminste niet in de zonde-geschiedenis. De zonde heeft al tijd de gewoonte om te groeien. Zij wordt al groter, en bij het ouder wor den ook al lelijker. En bij dat ouder worden merkwaardigerwijs ook steeds sterker. Het grote verschil tussen het in de Bijbel voorkomende „nihilisme" (als we dat nu eens zo noemen mogen) en het moderne nihilisme is dit, dat daar God die afgoden spottend „niets' „Nihil" noemt, en daarmee de dienaren van dit „Niets" in hoge mate blameert. De Nihilisten van onze eeuw gaan er evenwel prat op, dat zij aanbidders van het „Niets" mogen zijn. Zij zullen u niet lelijk aankijken, als u ze zó be titelt. Ze voelen het niet als een scheldnaam, maar veeleer als een ere naam, in ieder geval als de gewoonste en natuurlijkste zaak ter wereld. Als u nu vraagt: zeg nu eens heel gewoon en duidelijk, wat dit nihilisme nu eigenlijk inhoudt, dan is dat waar lijk nog niet zo eenvoudig te zeggen, omdat hier een heleboel filosofie aan vastzit, en u weet, zodra elke filosoof z'n mond opendoet, wordt alles erg in gewikkeld. Nog erger soms dan een preek! Maar wij willen wel proberen u op weg te helpen, en u komt al heel dicht in de buurt als u onthoudt, dat de nihilist, dat is dus de niets-aan- bidder, die mens is, voor wie niets geldt; niets moet hem verbinden, of ergens toe verplichten. Van wetten of normen wil hij niet weten. Er is geen Wetgever, en dus ook geen wet. En als er geen wet is, is er ook geen zonde. Daarom is deze eredienst zo'n pret tige eredienst. Daarom telt hij zovele aanhangers. Want de godheid, voor wie deze mens z'n altaar opricht, zegt wel (gelijk elke god moet zeggen): ge zijt aan Mij ge bonden, maar mijn naam is: niets! Ge zijt dus aan niets gebonden. Ge zijt uw eigen wet en uw eigen god! tie's waarin hij zich heden ten dage aan ons oog voordoet. Deze tempel, waarin van goed en slecht, waarheid en leugen, een cocktail gemaakt wordt, is niet in één dag gebouwd. Er is al jaren lang aan gebouwd, maar nu komt zo langzamerhand „de Meiboom in de kap". Het moderne nihilistische mensen leven is de rijpe vrucht van wat ja renlang in de gedachtenwereld der mensen is ingedragen. Het fatale hier bij is, dat deze stelsels niet worden voorgedragen in de onbegrijpelijke taal der geleerden, maar smaakvol worden opgediend in romans en in to neelzalen. Als we daareven spraken van een „rjjpe vrucht", dan is dat niet helemaal juist, want rijp is dit „nihilisme" nog niet. Het zal dit pas worden bij de ver schijning van de nihilist en wetteloze bij uitnemendheid, de antichrist. Hoe hiervoor de bodem bereid werd en wordt, en hoe dit nihilisme zich in de practijk openbaart, daar zouden we een volgende maal graag nog eens op door willen praten. Ingezonden Mededeling (adv.) LONDEN, 5 Maart De Sowjetrussische minister van Buiten landse Zaken, Viatfjeslaf Molotof, heeft gisteravond gezegd dat de komende Geneefse conferentie er toe kan bijdragen een oplossing te vinden voor de Indochinese en Koreaanse vraagstukken, aldus meldt radio-Moskou. „Het is thans nog niet mogelijk de te Berlijn gehouden viermogend- hedenbesprekingen op hun juiste waarde te schatten, doch de bereikte overeenstemming, welke heeft geleid tot het uitschrijven van de komen de conferentie te Genève, kan er toe bijdragen de oplossing van twee belangrijke Aziatische vraagstukken te bevorderen, hetgeen zal bijdragen tot een verdere vermindering der internationale spanning", zo zei Mo lotof. Deze verschrikkelijke eredienst van het Niets, dat is van het normloze en zinloze, heeft zich en hiermee ko men we op ons uitgangspunt terug langzaam ontwikkeld tot die propor- Volgens Molotof waren de Verenig de Naties, tengevolge van Amerikaan se druk, er niet in geslaagd een oplos sing voor het Koreaanse vraagstuk te vinden. „Maar", zo zegt hij verder, „de Berlijnse besprekingen hebben er toe bijgedragen de tot nu toe onont warbare knoop los te maken en ver tegenwoordigers van de Sowjet-Unie, China, de Ver. Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk en van Noord- en Zuid-Korea, kunnen thans gezamenlijk spreken over het bereiken van een de finitieve oplossing van het Koreaanse vraagstuk. De te Genève vergaderende gedelegeerden zullen zich geplaatst zien voor een moeilijke taak, nl. het .herstel van de vrede in Indo-China, jje echte C. R. MAAGTABLETTEN het verzekeren van de nationale rec:h- *- ten der Indochinese volken en het vin den van een oplossing in het Koreaan se vraagstuk. Het voornaamste punt hierbij is of alle landen, die aan deze besprekingen zullen deel nemen, de noodzaak er kennen van een herstel van de vrede in Indo-China, niet door het voortzet ten van een hopeloze oorlog, doch door te streven naar het bereiken van over eenstemming overeenkomstig het be ginsel dat elk volk recht heeft op vrij heid en nationale onafhankelijkheid". „Men moet de resultaten der Ber lijnse besprekingen niet overschatten, vooral niet, nu te Genève zal moeten blijken hoe de te Berlijn bereikte over eenstemming over bespreking van Azi atische vraagstukken in de practijk zal uitwerken. Winst. Doch het Is een feit, dat een einde Is gekomen aan de vijfjarige periode, waar in geen besprekingen tussen de grote mogendheden zjjn gevoerd. De Berijjnse conferentie heeft er toe bijgedragen Ingezonden Mededeling (adv.) Maag'-'jders D kunt weer alles gaan eten. zijn weer in Nederland verkrijgbaar. geven direct verlichting en zijn pijn stillend. Vooraanstaande doktoren en chirurgen, hier te lande, tellen wij onder onze cliënten. De chte Ameri kaanse C. R. MAAC TA3LETTEN zijn die lichtgele tabletten. Alléén verkrijgbaar bij de importeur Nieuwe Binnenweg 400 - Rotterdam. Vraagt de ratis brochure zonder enige verplichting. tüienqt oni ZONDAG 7 MAART 1954. (402 m.) VARA: 8.00 klaarheid te* brengen in een aantal in ternationale vraagstukken. Zjj heeft voorts de weg gebaand voor besprekin gen van vertegenwoordigers der Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepu bliek met afgevaardigden van andere landen". „De maatregelen der Sowjetrussische regering zijn gericht op een verminde ring der internationale spanning en zij betekenen dientengevolge een ver sterking van de vrede. De feiten heb ben aangetoond dat de maatregelen van het Kremlin vruchten hebben af geworpen. Uit alles blijkt dat de Sow jetrussische politiek er toe heeft bij gedragen de internationale positie der Sowjet-Unie en van het gehele demo cratische kamp te versterken". W est-Duitsland. Tevoren had Molotof verklaard, dat West-Duitsland, zodra het de beschik king heeft over een nieuw leger, de te Bonn gesloten overeenkomst betref fende een Europees leger niet langer zal nakomen. „Dan zullen de werkelijke doel einden der Westduitse politiek en de agressieve, op weerwraak berusten de berekeningen van West-Duitsland worden onthuld. En de buurlanden der Westduitse federale republiek zullen dit het eerst ondervinden. Het is thans reeds duidelijk dat de Amerikaanse, Britse, Franse en West duitse regeringen de mogelijkheid uit sluiten van het verenigen van Oost en West-Duitsland in één Duitse staat. De Westerse politiek van het vormen ener militaire groep van bepaalde Eu ropese landen, die gericht is tegen an dere Europese staten zal leiden tot het voorbereiden van een nieuwe Europese oorlog, welke wederom een derde we reldoorlog tot gevolg zon hebben". De Postcheque- en Girodienst heeft schietpartij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gewond werd, is thans van de lijst van personen, wier toestand oritiek is, afgevoerd. Hij is echter nog niet geheel buiten gevaar. Alle tot dusver in verband met de witte pokken epidemie geldende beperkende bepalingen ten aanzien van de bewegings vrijheid der militairen, zijn opgeheven. Molotof heeft als commentaar op de conferentie van Ber lijn aangekondigd, dat de periode van vijf jaar, in welke tijd geen besprekingen tussen Oost en West werden gevoerd, voorbij is. Wij hebben in Berlijn eikaars stand punten leren kennen en de princi piële verschillen zijn juist duidelijk aan het licht gekomen tijdens de be sprekingen, zo zei Molotof verder, in zijn rede, waarin hij een duidelijke situatie-tekening gaf van de grote internationale politiek. Opvallend in deze verklaring is, dat Molotof er geen doekjes om windt en de Westelijken duidelijk laat weten waar ze aan toe zijn. En, alsof hij er nog aan twijfelde dat dit het geval zou zijn, voegde de Rus er nog ten overvloede aan toe, dat de Sowjet Unie inderdaad be vreesd is voor de herbewapening van Duitsland. Dit land is belust op weerwraak en zal toeslaan zodra het weer een leger heeft. En Molotof besloot zijn verklaring met ongeveer te zeggen, dat de N.A.V.O. en E.D.G. de oorzaak zullen zijn van de derde wereldoorlog. Hier is geen woord Frans bij. Ondanks zijn drei gende houding is de Rus eerlijk! Molotofs vrees voor de weerwraak van Duitsland kunnen we niet volgen, maar toch kunnen we een klein beetje in zijn bezwaren tegen de Duitsers ko men als „Die Deutsche Zukunft" schrijft, dat de onderhandelingen over de teruggave van de correctiegebieden zo snel mogelijk moeten beginnen. Ne derland, zo beschuldigt dit blad, heeft van een eeuwenoude voorbeeldige vre- desgrens een open wonde gemaakt. Er zal geen Duitse regering zijn, die af stand wil doen van de afgescheiden gebieden. De onophoudelijke vreterij aan de Duitse gebieden moet eindelijk ophouden, zo besluit dit Duitse blad. Dit is geen opschepperige taal, maar algemeen wordt aangenomen dat de Bondsregering ook op dit standpunt staat. Gezegd wordt dat het niet klopt, dat in het hart van het beschaafde Europa 12.000 mensen wonen, die zon der enige aanleiding ontzet zijn uit hun politieke rechten en geen zelfbe schikkingsrecht hebben. De bezettende mogendheden, zo wordt verder gerede neerd, zijn gebonden aan de bepalin gen van het Duitse Verdrag. De Geal lieerden hebben destijds toestemming gegeven tot de grenswijzigingen. Dus, dat moet de wonderlijke conclusie zijn, de Duitse Regering kan de gean nexeerde gebieden terugeisen. We weten dus, wat ons in de toe komst staat te wachten, tenzij de Duitsers, en dat zou verstandig zijn, zich weten te herinneren wat er zo allemaal een tien jaar geleden is ge beurd. Het is te hopen! Voorlopig behoeft Molotof, van zijn standpunt uit bezien dan, zich niet on gerust te maken over de derde wereld oorlog. Zondag 14 Maart zal zich een zwijgende menigte bewegen over de Champs Elysees te Parijs naar het graf van de onbekende soldaat om daar te demonstreren tegen de herbewapening van Duitsland. Nu is dat niet zo erg, maar Francois Poncet, de Franse Hoge Commissaris in Wet-Duitsland, heeft Bondskanselier Adenauer duidelijk ge maakt, dat de Grondwetswijziging voor de wederinvoering van de Duitse dienstplicht niet toegepast kan worden zolang het bezettingsstatuut nog van kracht is. Ook van andere Franse zij de is Adenauer erop gewezen, dat hij niet mag vergeten, dat het Vetorecht van de Hoge Commissarissen nog steeds van kracht is. De boot is nu helemaal aan. De Franse nationalisten hebben in hun vrees voor een Duits leger hun laatste troeven uitgespeeld. Het bezettingsstatuut verbiedt de Duitsers inderdaad een leger op de been te helpen. Dit recht wordt al leen verkregen, als het bezettings statuut ongedaan wordt gemaakt dat wil zeggen als de conventies van Bonn en de E.V.G. worden bekrachtigd. Veel enthousiasme kunnen we in het Franse Parlement voor de E.V.G. ook om deze reden niet verwach ten. Nee laat Molotof zich niet onge rust maken. Hij kan eerder in zijn handen wrijven. V Het is op het ogenblik in Europa gelukkig niet helemaal huilen met de lamp uit. Een spoedige regeling van de Saarkwestie door middel van een Europese status van het gebied (het plan Van der Goes van Naters) ligt binnen het bereik van de politieke mo gelijkheden. Adenauer is n.l. van plan de nationale aanspraken van Duitsland op dit gebied te offeren in ruil voor de totstandkoming van de E.V.G. In de Bondsdag kan hij rekenen op een meerderheid. Natuurlijk sputteren de socialisten heftig tegen, maar opval lend is, dat de heftige reacties de laat ste maanden achterwege zijn gebleven. Dinsdag a.s. begint Adenauer over de ze kwestie op het Parijse vliegveld Orly te onderhandelen. Helaas is aan deze kwestie weer een grote maar ver bonden, de maar van de Franse rati ficatie, de maar, die voor Europa een nachtmerrie en voor Rusland nog steeds een blijde tijding is. Nog eens, laat Molotof gerust zijn??!! BRUSSEL, 5 Maart. Teneinde het ge bruik van beschaafd Nederlands in Bel gië te bevorderen, heeft de minister van Onderwijs, Pierre Harmei, een bijzondere commissie in het leven geroepen, die on der voorzitterschap staat van prof. dr E. Blancquaert. In een toespraak ter gele genheid van de installatie van deze com missie zei de minister dat een voortdu rende paraatheid in de strijd tegen de Vlaamse dialecten noodzakelijk is. Het spreken van beschaafd Nederlands, zo betoogde hij, is niet alleen nodig voor de ontwikkeling van de cultuur in de Vlaam- provincies, doch is ook een eerste vereiste tegenover de Walen, die het Nederlands wensen te leren en dit in eigen land wil len spreken. Op het ogenblik is men in Wallonië van oordeel dat het leren van zuiver Nederlands maar tijdverlies is om dat men in Vlaanderen alleen maar dia lect spreekt. Hoewel de Vlaamse dialec ten vaak kernachtig en rijk aan beelden de uitdrukkingen zijn, aldus minister Harmei, passen zij niet in de omgang tussen beschaafde mensen. HILVERSUM I. Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.45 Sport- med. 8.50 Voor het platteland. 9.00 Muzi kale caus. met gram. 9.45 „Geestelijk le ven", caus. VPRO: 10.00 „Geef het door", caus. 10.05 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd. AVRO: 12.00 Sport- spiegel. 12.05 Lichte muz. 12.35 „Even af rekenen, Heren!" 12.45 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.05 Med. of" gram. 13.10 Opwek kend woord voor de Nationale Inzame ling van het Leger des Heils. 13.15 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Pianorecital. 14.45 „De strijd om Troje", hoorsp. 15.10 Disco-caus. 15.55 Toneelbe schouwing. 16.10 Hammond-orgelsp. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 „De Prêtres- Ouvriers", caus. VARA: 17.30 Voor de sportuitsl. 18.30 Gram. 18.50 Radiolyin- pus. 19.20 Gram. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Puzzie-parade. 21.05 „De ring van de Pro feet", hoorsp. 21.50 StrijkorK. 22.25 Act. 22.40 Piano a quatre mains. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram UlLve.KBk.iti xl. m.) NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwartet. K RO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Radio Onderwijs Congres. 11.45 Or gelconc. 12.15 Gram. 12.20 Radio Onder wijs Congres. 12.30 Gram. 12.40 Ham mondorgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath nws. 13.10 Lichte muz 13.40 Radio Onderwijs Congres. 14.(if Voetbalwedstr. v. amateurs Nederland— Engeland. 16.40 Gram. IKOR: 17.00 Ver- telüienst. 18.00 Zangdienst .18.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen", caus. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Samenzang. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.20 Radio Onderwijs Congres. 20.30 „Die ver- kaufte Braut", opera. (Ie bedrijf). 21.30 Act. 21.40 Russisch ens. 22.00 „Het stille licht", hoorsp. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 Viool en piano. 23.4024.00 Gram. MAAJVUau S MAART 1954. HILVERSUM L (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke lie deren. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa- terst. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Ka- merork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 „In 't spionnetje". 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Metropole-ork. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Fluit en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de pad vinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Muzikale caus. 18.30 Accorde onclub. 19.00 „In en om de Universiteit". 19.15 Rep. of gram. 19.25 Cabaret. 19.45 Regeringsuitz.: Ir A. W. van de Plassche: „De Raad voor de landbouwvoorlichting". AVRO: 20.00 Nws. 20.05 „De globe". 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Filmprogr. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Or gelconc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradiot 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.1# Metropole ork. 15.50 Gram. 16.00 Bijbel* overdenking. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: de heer en mevr. F. R. J. Eibrink Jansen- Wegenaar: „Verlofgangers uit Nieuw- Guinea vertellen". 18.00 Fanfare ork. 18.20 Sport. 18.30 Zigeunerkwintet. 18.45 En gelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Vo caal ens., Bachork. en solist. 19.30 „Volle en Staat", caus. 19.45 Huismuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.40 „Al* de Hollandse Hemql in Maarthoor sp. 21.30 Mil. kapel. 22.00 „De Bijbel voor het persoonlijk leven", caus. 22.05 Gram. '22.10 Viool, cello en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-bew 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Ork, conc. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landb, 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Granz 13.00 Nws. 13.15 Pianorecital. 13.35 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Ork. conc. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 lachte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse liederen. 18.23 Luchtvaartcaus, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamerork. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. Epidemie uitgebroken in Laos SAIGON, 5 Maart. Volgens be richten, die van het leger te velde in Saigon ontvangen zijn, zijn er onder de opstandelingen in Laos epidemieën van oerwoudziekten uitgebroken. Eén soldaat op de tien zou niet in staat zijn aan de strijd deel te nemen. De epidemieën worden toegeschreven aan slechte voeding en gebrek aan medicamenten. Besprekingen over Europese landbouwintegratie. DEN HAAG, 5 Maart. Vertegen woordigers van de agrarische nandei en industrie uit verscheidene West- Europese landen zijn dezer dagen in Parijs bijeen geweest om van gedach ten te wisselen over de Europese Landbouwintegratie. Deze integratie zal, zoals bekend is, binnenkort het onderwerp van een conferentie der ministers van Landbouw dezer landen vormen. Op de vergadering van de af gevaardigden van de agrarische handel en industrie is de wens geuit aan de voorbereidende werkzaamheden deel te nemen, hetzij in de O.E.E.S., dan wel als onderdeel van een daartoe be stemde organisatie. Portoricanen in staat van beschuldiging. WASHINGTON, 4 Maart. De vier Portoricanen, Lolita Lebron, Rafael Cancel Miranda, Andres Figueroa Cor- dero en Irving Flores Rodrigez, die de aanslag in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben gepleegd, zijn door een federale hoge jury in staat van beschuldiging gesteld. Zes getui gen waren gehoord. Zij zullen ieder beschuldigd worden van het plegen van een aanslag op vijf personen met het doel te doden. Bende-activiteit op Sicilië. PALERMO, 5 Maart. Acht gedetineerden in de gevangenis van Palermo, onder wie vier leden van de bende van de indertijd gedode Siciliaanse ban dietenkoning Salvatore Giuliano, zijn gisteren on der heftige pijnen in el kaar gezakt, nadat zij voedsel hadden gebruikt, dat hun door verwanten was gebracht. Een der ge vangenen, Angelo Russo, een voormalige handlan ger van Giuliano, stierf tien minuten later. De overige zeven mannen zijn herstellende. Men meent, dat de „Zwarte Hand", een or ganisatie van het gehei me Maria-genootschap, de hand in deze vergiftiging heeft. Drie weken geleden werd een andere bandiet. Gaspare Pisciotta, in de gevangenis door vergif om het leven gebracht. Hij had er zich op be roemd, dat hij zijn leider en neef, Giuliano, had gedood. De politie neemt aan, dat de Mafia Pisci otta uit wraak heeft ver moord. In verband met deze zaak zijn twee ci piers van medeplichtig heid beschuldigd. Uit voorzorg heeft de politie een andere aan hanger van Giuliano, Pas- quale Sciortino, naar een andere gevangenis op Si cilië overgebracht. Naar de dood van Russo wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld. Inmiddels hebben deze geheimzinnige moordaan slagen geleid tot een he vige communistische aan val op de regering. In de Kamer onderbraken com munistische afgevaardig den een debat om een verklaring over het ge beurde te e4sen. Een van hen, Giancarlo Pajetta riep uit: „Ten tijde van het fascisme konden wij in de gevangenis onze soep gebruiken zonder vrees voor vergiftiging, maar nu kan eten de ge vangenen lelijk parten spelen".

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5