T ZEEUWSE PLAKKEBORD I' l UIT ZEELANDS STEDEN 'T SPIEGELTJE Jeugdcentrum in Zierikzee GRABBELTON DE' BUS RAMMELDE Vlasindustrie van Dreischor gemoderniseei d Buitenlandse organisatie schonk f 30.000.- Twee belanyrijKe wedstrijden JEMEENTERADEN wefwoningen bouwen Winkelsluiting geregeld Aardenburg verleent subsidie voor torenbouw Goes krijgt jeugdleeszaal Kapelle en het woningprobleem Ned. Kamerkoor in Middelburg Rotterd, PhiL Orkest naar Goes Een maand voor burgemeester van Hulst BAAYENS UW OPTICIEN Goes Zierikzee. Zaterdag 6 Maart 1954 ZEEUWSCH; DAGBLAD pagina 2 Amsterdamse dirigent naar Schouwen' Duiveland Er bestaan in Zierikaee vergevorderde plannen om te komen tot de bouw van een jeugdcentrum. In deze plannen worden alle bestaande jeugdorganisaties, gekend, omdat men het ge heel op een zo breed moge lijke basis wil zetten. Naast het plan, dat werd opgesteld door de medewerker van de Stichting Zeeland, de heer Veldkamp, is uit de plaatse lijke jeugdverenigingen een plan voortgekomen, dat thans grondig wordt bestu deerd. Algemeen wordt verwacht, dat binnen vrij korte tijd met de bouw van het nieu we jeugdhuis zal kunnen worden begonnen. Het ge bouw zal a.m. omvatten een grote gymnastiekzaal, die zaJi kunnen worden gebru-ikt. daar de scholen en de plaat selijke gymnastiekverenj- Verder zullen er ciaal de belangstelling. Aan de gemeente Amsterdam is gevraagd voor een jaar een dirigent naar Schouwen en Duiveland te zenden, het geen in de moeilijke over gangsperiode een uitkomst zou betekenen voor die corpsen, welke thans zonder dirigent zitten. De hierover met Amsterdam gevoerde besprekingen zijn hoopge vend en dit plan zal waar schijnlijk wel kunnen wor den verwezenlijkt.. vandaag, alleen1 in den, waar de Zeeuwse col lecte f 39.45 opbracht In Westkapelle (in Hotel JDeValk") heeft de Vereni ging voor Ziekenhuisverple- ging onder leiding van de heer F. Minderhoud haar jaarvergadering gehouden. De secretaris-penningmees ter, de heer J. Stoel, meld de een batig saldo van ruien f3000.en 11 opnamen. De aftredende bestuursleden, de heren Stoel en J. Simonse, stelden zich niet herkies baar. In hun plaats werden de heren A. van Sighem en K. Flipse gekozen. De heren A. Roelse en A. Verhulst werden lid der controlecom missie en de wed.. Hendrik- se zal opnieuw als bode op treden. Op hartelijke wijze werd! tenslotte afscheid ge nomen van die heer Stoel,, die de vereniging 15 jaar heeft gediend. Hij kreeg een geschenk. In Caljjnsplaat werden in Hotel „Zeélandia" vier vergaderlokalen ko men, diie ook als bejaarden- sociëteit dienst kunnen: doen. Het derde onderdeel zaï worden gevormd door 'ri lokaliteit die als. vormings centrum voor jeugdleiders bestemd, kan. worden. Het gemeentebestuur van Zierikzee staat zeer sympa thiek tegenover de plannen en heeft reeds toezegging gedaan voor de bescMkbaar- steiling van de nodige grond, waarop het jeugdcentrum zal verrijzen. Bij de oprich ting stelt men. voorop; dat t c-!er geen voorwaarde con ti--la-jreastie zaT1 aandoen aan- tiie bestaande instellingen. De exploitatie van het ge bouw is al bij voorbaat ver zekerd, zodat zich op dit punt geen moeilijkheden zullen voordoen. In het algemeen krijgt thans op Schouwen- en Dui veland het culturele werk veel aandacht. De onder steuning van harmonie- en fanfarecorpsen to»v„ als be langrijke schakels iin "t cul turele leven van de dorps gemeenschappen, heeft spe- Wie een. toeikt dimr de provmeie maaut, ziet heel wat kerk- en. dorpstorens im de steigers: Seroos- kerkeKloetingeKattendijke's-Keer Arendskerke, Tholen, Sint Maartensdijk en, nog; enkele meer. Zij zijn in restauratie en dat is niet voor de tijd. Al jaren toonden zij ernstige ouderdamsverschijnseien en hoe langer herstel werd uitgesteld, hoe duurder de res tauratie zou kosten. Maar voordat eenmaal de. steigers rond de torenmuren stondenmoest er heel wat voor bereidend. werd worden verzet. Want zelfs eemkleiiie restauratie loopt al vlug in de duizenden. Monumen tenzorg legt een. zware last ep de gemeenschap, maar er is een algemene regeling.waarbij Rijk, Provincie en Gemeente (of kerk dan wel particuMer) elk een deel in de kosten bijdragen. „We kunnen het geld beter besteden, voor de bouw van nieuwe huizen", zo wordt er wel eens gezegd. Wij zouden wilden ant woorden, dat men het één moet doenmaar het ander niet. mag laten. U moet zich onze Zeeuwse steden en dorpen, eens, voorstellen zonder torens en kerken, zonder oude, monumentale gebouwen. Bekijk, alleen maar eens het gerestaureerde gedeelte van de Mid delburgse Abdij of de grote kerk ira Goes. Wat zou er van het stadsbeeld overblijven, als deze monu menten, die blijkbaar alleen ons voorgeslacht kon bouwen, zouden verdwijnen Het leven in onze hyper moderne air-conditioned flats (of dupiexworwiige:i:...f zou op een niet te beschrijven wijze verarmen. Daarom moeten wij alleen maar blij zijn, dat er altijd nog geld gevonden kan worden om de geschiedenis van een plaatsvan. een provincie, levend te houden in steent V.. .J enkele films van het Rode Kruis vertoond, w.o. een film, over de ramp.. Dokter L. P. Maas sprak een inlei dend woord en in de pauze werd een verlating voar het Rode Kruis gehouden, welke f 31.25 opbracht. Uit IJzen- dijke werd gemeld, dat de dienstgeleider der Invoer rechten en Accijnzen, de heer A. C. Reitsma,, bevor derd is, tot hoofdassistent. Hij' wordt per Iff Maart a.s. overgeplaatst naar Enschede Gok uit Hansweert zijn per die datum twee overplaat- singen van ambtenaren I. en A. De heer J, Notebaart, assistent,, gaat naar Schie dam en de grenskommies Eiburg gaat naar Winters wijk. Te Utrecht slaagde voor het examen lerares coupeuse mej, L. Ingels te Serooskerke (W.). .NOTEERT U Krabbendijke: II Maart 8 u.: Ledenvergadering School met de BijbeL Westkapelle: Zaterdag avond 20 Maart 8 uur Ver enigingsgebouw: „Vechten ea dienen", film- Prot. Ge zondheidszorg. Souburg: 11 Maart 8 uur, Rehoboth: Jaarvergadering Boerenleenbank. 8 Maart T.45 uur, Geref. jeugdgeh. Begunstigersavond Geref. M.V. Grijpskerke: IQ1 Maart 7.30 uur, Herv. kerkr Uitvoering Chr. Zangvereniging Belgen in Tholem. Tholen heeft Donderdag Belgisch bezoek gehad. Des morgens, arriveerde er uit Singene (dat ook over stroomd is. geweest) een bras met 5il gasten, onder wie de burgemeestei en de schepe nen uit die plaats, alsmede de commissaris uit Meche- ten. Op het stadhuis werd het gezelschap omtvanj door het college vare B. en W. en de gemeentesecreta ris: Daarna brachit men een bezoek aan de oesterputten in de gemeente, waarbij die heer HL Bal toelichting ver strekte. In de directiekamer werden de gasten onthaald. Daarna vertrok het ge; schap naar de andere plaat sen op het edaredi die door de ramp werden getroffen. Opbouw kan beginnen ZATERDAGMIDDAG' Kloetinge en Veere zullen het hard te verduren hebben. GOES, 6 Maart. De belangrijkste wedstrijden die vandaag, ijs en we der dienende gespeeld zullen wor den zijn ongetwijfeld de ontmoetingen Kapelle IKloetinge I en Kats Veere I. Kloetinge zal z'n wedstrijd, moeten winnen om nog een kans te maken in de eerste klasse te blijven. Pakken de Kloetingenaren echter van begin af goed aan, dan zien we ze deze wedstrijd misschien nog wel eens win nen. Kats en Veere spelen in hogere regionen. Veere heeft op het ogenblik nog de beste papieren, wint Kats ech ter, dan hebben beide clubs uit vijf tien wedstrijden 24 punten. Het zal dus wel gaan spannen op Noord-Beve land: Onze verwachtingen. Ie klasse: Kapelle IKloetinge I2 Nieuwdorp IColpl. Boys I1 Wolf aartsdijk IWemeldinge I 1 2e klasse A: Wemeldinge IIWolfaartsdijk II 1 Nieuwdorp HColpl. Boys 1 Kapelle ITKloetinge II2 RiMandia IIKrabbendijke II 2 2e klasse B: Bevelanders ISerooskerke I 1 Goes VWïssekerke I1 'is-H. H.Kinderen I—S.V.Di I 2 Kats IVeere I1 Cpr -me IYerseke III2 2r oJe C 1. UIMeeuwen I2 2e klasse E: Zaamslag IIS.V.D. II 0 (I winst thuisclub,- 2 winst be zoekende club; 0 gelijkspel!. ART SENDIENST. De volgende artsen hebben a.s.. Zondag dienst: Middelburg*. C. F. Frumeao, Groenmarkt 17, Tel. 2635; Vlissingen; W. A. Bouwman» Koudekerkseweg 78, Tel. 2525» Goes: T. F. v. d. Werfï, Wijngaard straat 43', Tel. 2121; Hoedekenskerker De Book, Tel. K 1194—276; "s-Heer Arends- kerke, Heïnkenszand en Worfaartsdjjk: A. J. Zonnevylle, Dorpsstraat E 141, 's- Heer Arendskerke, Tel. K 1106—202; Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Le- wedorp en Nieuwdorp: J. Ji. Gelderblom, Nieuwdorp, Tel. K 1196—327 voor M. Kie vit en A. Folmer, Driewegen, Tel. K 1195 275 voor W. Lucas Lnyckx; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: A. Heynders Schildt, Serooskerke, Tel. K 1189—212; Koudeberke» Westkapelle en Zoutelande: L. Sloos, Koudekerke, Tel. K 11852311; Tholen. Oud-Vossemeer en Poortvliet: P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40 en A. Kuged te Poortvliet, Tei. 10: ZIEKENAÜTODIENST GOES: 7-13-Mrt. Van Strien, Goes, Tel. K 1100—2428, APOTHEKEN Van 613 Maart: Middelburg: Nonfte- bel; Lange Delft; Vlissingen: v. d. Sande. Badhuisstraat; Goes: Laport,. Markt. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. In West Zuid-Beveland wordt de dienst van hedenmiddag 12 uur tot Maandag ochtend waargenomen door Joh. Klaas- sen te Heïnkenszand, Tel. K 1106—28S en door M. Gaakeer, Ovezande, TeL K 1195— 283. BORSSELE. Poortvliet gaat zes woning Onder voorzitterschap van burge meester Dominicus vergaderde de raad -van Borssele. De heer Van Lïere was wegens ziekte afwezig. Aan de heer A. J.. Melis werd meeg.ed.eeld, dat hoogoveneement de aangewezen sub stantie is- voor de bewerking, van de -haven. Het subsidie aan het Kon. Wilhelm! nafonds werd van Vs cent, per inwoner op 1 cent gebracht. Het reglement van het B.A. werd gewijzigd, waardoor een aftredend lid, dat reeds 70- jaar is, niet herkiesbaar zal zijn. Aan de Bijz. la gere school werd een bedrag, toege kend van f597 voor het aanschaffen van schootoneubelen. De jeugdraad kreeg een subsidie van. f.40] voor de instuif. De korfbalvereniging. YzOiP.©. kreeg f 10 voor-1953. en f 4Q voor 1954. De havenmeester ontving een gratifi catie alsmede loonsverhoging. De Win kelsluiting werd als volgt geregeld) Van 1 April tot 11 October' mogen die winkels tot 7 uur geopend zijn. De kapperszaken zijn, 's Maandagsmiddags na 1 uur gesloten, van Dinsdags tot Vrijdags -tot 8 unr geopend en op Za terdag tot 6 uur 's avonds. In de kap perswinkels mogen, na sluitingstijd, die geldt voor alle zaken, geen toiletarti kelen worden verkocht. De begroting voor 1954 werd goedgekeurd. De heer Van Westeinde vroeg of het waterlei dingnet kon worden uitgebreid; B. en W. zullen dit bezien. Voor de veekeu ring zal weer een medaille beschik baar worden gesteld. De heer W. P. Nieuwenhuize stelde voor de busdienst op Zondag te laten doorrijden tot het dorp. Bij stemming bleek, dat vier raadsleden het hiermee eens waren en twee niet. De raad! van Aardenburg besloot Donderdag mej. G. jM. de Krijger, ty piste ter secretarie en de arbeiders Iz. de Koene en E. Snoeck in vaste dienst te' benoemen-. Een destijds door het raadslid v. d. Lijke ingediend verzoek om een nachtlamp te laten branden op het gevaarlijke kruispunt Draaibrug werd afgewezen. Men- achtte de f50. idie het jaarlijks kost, een onnodige uitgave. Het verzoek van het Prot. tehuis „Rozenoord" te Sluis om subsidie werd eveneens getorpedeerd. De heren Ros- seel en. v. d. Lijke stemden voor. Aan de Herv. kerkvoogdij werd een kas- geMlening verstrekt voor 1954 van f50.000.en vaar 1955 van £70.009. voor afbouw van de toren. Aan de Chr. opleiding voor kleuteranderwjjzeres te Middelburg werd voor een leerlinge uit deze gemeente een subsidie ver' strekt van £75. De heer Rosseel deelde mede; dat de Ned. Herv. Gemeente heeft besloten een tientaf overbodige banken der St. B'ataafskerk aan de ge meente te schenken teneinde deze te plaatsen in het park „De Elderschans" en andere plantsoenen: De raad aan vaardde dit aanbod met vreugde: POORTVLIET, 5 Maart De raad van Poortvliet heeft gisteren besloten zes woningen te bouwen, n.l. vier aan) de linkerzijde van de Van Qeveren straat en twee aan de rechterzijde. Zij zullen allen van hetzelfde type zijn, In deze spoedeisende raadsvergade ring is over deze bouw gedebatteerd want men had ook premie-woning- bouw kunnen bevorderen. De heer Krijger was eerst voor premiebouw, doch toen hem bleek, dat de bouw van woningwetwoningen meer noodzake lijk was, legde hij zich er direct bij neer. De noodzakelijke bouwkosten en het bouwrijp maken van het terrein, zullen berekend worden. Na een toe lichting door de burgemeester en dis- trictsopzichter Blaas werd gekozen het woningtype van het bouwkundig bur. Fraanje. De woningen zullen worden toegewezen aan J. Anthonisse, J. P. Gebraad, A. van Tiggele, Kik, Ouden aarde en Wed. v. d. Jagt, zonodig te ruilen met C. Geuze. GOES, 5 Maart. Tijdens een hedenavond in de »P rins van Oranje" gehouden veegadering van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek is beslo ten. een comité op te richten dat een plan zal uitwerken tot stichting van een jeugdleeszaal. In het comité zul len vertegenwoordigers van de lees zaal, het onderwijs en de jeugd verenigingen zitting hebben. In deze vergadering, die onder lei ding stond van de voorzitter, de heer B. Burger, heeft mej. J. A. Moerkerke van der Meulen, directrice van het bureau „Boek en Jeugd" te 's-Gra- venhage, een causerie gehouden. Zij! vertelde, dat zij een rapport heeft op gesteld, waarin zij tot de onaangename conclusie kwam, dat de meeste lees zalen- vanaf de oprichting geen. reke ning hebben gehouden met de jeugd bibliotheek. Dit vond meestal zijn oor zaak in ruimtegebrek en gebrek aan financiën-. Ze was er van overtuigd, dat de instelling thans wel iets gun stiger is geworden. Het is- ook geble ken, dat voor het vormen van school bibliotheken bet onderwijzend perso neel niet voldoende tij;di beeft om alle nieuwe jeugdboeken, die op de markt verschijnen dat waren er vorig jaar 700' te recenseren. Het bureau „Boek en Jeugd" heeft zich daarom tot taak gestéld voorlichting te geven. In vele gemeenten wordt nu getracht in samenwerking met de scholen te komen tot jeugdleeszalen, teneinde de aanschaf van boeken goed te kunnen verantwoorden. Bijkomende factoren zijn, dat zo'n leeszaal over voldoende ruimte moet beschikken, turn» ook voor exposities en lezingen. Daarbij komt ook het probleem der exploitatie- middelen» doch zij had goede hoop, dat in de naaste toekomst voor dit doel rijkssubsidie zal worden ver leend. In de rondvraag werd besloten-, uit sluitend aandacht te schenken aan de lagere scholen en de laagste klassen, der hogere scholen. DREISCHOR, 5 Maart Werd vroeger de vlasiadustrie te. Drei schor in een 50-tal' bedrijfjes en vol gens de verouderde methode van het molenrwingjelen uitgeoefend, thans zal hierin verandering komen-. Reeds in 1950 was op initiatief van burgemeester A. Hu Vermeulen een commissie bezig geweest de be- drijiüjes coöperatief niet elkaar te verbinden om zodoende gezamen lijk te komen tot het vlaszwümgelen met een zwingel turbine. Deze com missie van voorbereiding- heeft me dewerking gekregen van het E.T.I. te Middelburg, dat' hierover twee belangrijke rapporten heeft uitge bracht en volledig heeft medege werkt. De tijd bleek echter nog niet rijp om tot verwezenlijking- der plannen- te komen. De ramp bracht echter verandering,, daar alle bedrijfjes door het water zijn Ingezonden Mededeling (adv.) Wij: hadden nooit' gedacht, dat wij onze duurste serie flanellen damespyama's, die wij- in het afgelopen seizoen als da meest ge slaagde, bij horrcfcrden voor 13.90 verkochten, nu nog, eens voor zen abnormale prijs zouden kunnen aanbieden. Maar de fabrikant, (voor wie het zachte najaar een streep door de rekening was), wilde ze niet langer bewaren en verkocht ons de hele voorraad, alles wat er nog lag, Damespyama's van- een zware kwaliteit, „de beste". Twentse keperflanel, de pantalon met elastiek in de band, het! rufmvallende jasje met een contraste rende kraag en zakken, gekleurde knopen en met ceintuur, kortom pyama's die een warme nachtrust garanderen aan hen, die overdag tot in hun botten ondervinden wat deze nog koude maanden beiekenen. Warme flanellen dames pyama's om jaren plezier van te hebben, (U weet hoe grillig, ons weer is); die U nu koopt voor bijna zeven- geiden- goed koper dan normaal: Onze postorderklanten kopen deze Twentse ke perflanellen damespyama's in luxe uitvoering, in de maten 42 t/m 48, in de kleuren zalm, rose, oud- rose en reseda, niet voor T3190 maar voor w Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 guldon franco), Bl} retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON1^ 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND vernield. Met medewerking: van het Bedrijfschap voor Hennep en Vlas is bereikt kunnen worden-, dat' een, inte grale bedrijfsschadevergoeding is uit gekeerd, wat door 't gemeentebestuur is aangegrepen- om bij de vlassers te bereiken, dót het deel van, de schade vergoeding, dat niet direct nodig is voor het herstel van hun bedrijfjes te investeren in een gezamenlijke zwüa- iiturbime. De Vlassersbond „Luctlor et Ermergo" kon zodoende overgaan tot de stichting van een coöperatieve ver eniging, waarin alle vlassers aandelen hebben gestort, terwijl ook vlassers, varr buiten de gemeente aandeelhou der zijn geworden. Zo is een kapitaal! van ruim f 25.000 bijeen gebracht, dtoch voor het gestelde doel is minstens f 60.000 nodig. Met medewerking van de- Commis saris der Koningin, Gedeputeerde Loc- ltefeer en. het E.T.I. is contact verkre gen. met een. buitenkandse organisatie, die zich bereid verklaarde f 39.000 te schenken. Hierdoor zullen de vlassers over kunnen gaan tot modernisering van de vliasmdustrie en kan op be scheiden wijze worden begonnen met 1 coöperatieve zwingelturbine, die de basis kaïn worden voor de verdere ont wikkeling. De schenking, zal worden beheerd door een stichting, waarvan het be stuur werdt gevormd- door een- viertal vlassers, de burgemeesters van. Drei schor en Aardenburg en een vertegen woordiger van de schenker. Deze stich ting- zal een turbine: aankopen- eni deze- in bruikleen afstaan aan de opgerichte coöperatie en hiervoor een bruikleen overeenkomst vaststellen. Het gel® van. de schenking zal steeds beschikbaar blijven voor het stimuleren en uitbrei- den van- de- vlasnijverheidl De betreft fènde organisaties zijn reedk druk be zig aan de voorbereiding tot yerwerke>- iijki-ng van de reeds lang gewenste- vernieuwing van de vlasbewerkings methode: KAPELLE, 5 Maart. De gemeen te Kapelle kampt nog steeds met een groot woningtekort. Nu. de toewijzing voor bouwvolume is bekend' gewor den en de gemeente schraal uit de bus Is gekomen, Is de toestand er dan ook niet veel op verbeterd. Het ge meentebestuur heeft naar middelen gezucht om tot een grotere woning bouw te komen. Bouwen In de vrije seetor is toegestaan, doch rijkspremfe wordt niet gegeven. Om het bouwen te stimuleren zal de hellt van de rijks- premie, welke nu komt te vervallen, door de gemeente verstrekt worden. Donderdagavond was er ten. ga- rmeentehuize een bijeenkomst belegd -om de woningbouw met-dedaaraan -vastzittende, financiering mej: de be langhebbenden te bespreken. De op komst voor deze bijeenkomst was zeer groot,, betgeen er dón ook op wijst dat het aantal woningzoekenden uiter- 'mate groot is. Burgemeester van- S'uy- lekom gaf een uiteenzetting van de woningtoestand en besprak vervolgens bet plan in al zijn facetten. Voor bet financieringsgedeelte werd het woord gevoerd door de heer Karsten, direc teur van de N.V. Boüwkas van Noord- Ned'erland'se Gemeenten, die- de werk wijze van de spaarkas uiteenzette.. Betrokkenen zullen l'ff van de be nodigde hypotheek moeten sparen, willen zij de gehele hypotheek op nemen. Gerekend wordt dat voor een huis- zoals- er im de Oude Bosstraat staan, 30 jaar lang ongeveer £37 per maand aan rente en aflossing betaald zal- moeten worden, waarna de schuld dam geheel zal' zijn afgelost.. Aam het eind van de uiteenzettin gen volgde een bespreking, waarvan druk gebruikt werd gemaakt. MIDDELBURG» 5 Maart. Het zal wel aan de vrij forse prijs gelegen j hebben, dat de. Concertzaal vanavond' maar matig bezet was. We kunnen ons tenminste niet voorstellen, dat de vele leden van de Zeeuwse konen,, die toch- enthousiast hun partijen meezingen, dit staaltje van meesterzangkunst zou den hebben wi-llén- missen, a-lthams; diegenen, die in of bij de hoofdstad wonen. Want wat hier door het Ne derlands Kamerkoor onder leiding van Felïx de Nobel werd ^pnesfeerd, be hoort tot het beste, wat op dit gebied wordt gegeven. Juist datgene» waarnaar ook deer een amateuakoor wordt gestreefd, werd hier tot in de perfectie bereikt. Een weergaloze- zuiverheid, zonder een spoor van detonatie. Een feilloze, glasheldere uitspraak, waarbij vooral dei uitstekende' articulatie opviel. Dy namisch blijkgevend van een bijzon dere adem-techniek. Rvthmisch zon der enige schommeling. En daarbij, zonder verlies van het strnnkarakter, een verbluffende- samenzang, die een harmonisch geheel vormde. Deze fac toren, waarnaar een amateurkoor toehi altijd! streeft, waren hier, tot in de uiterste verfijning op te merken. Of men nu de fijnzinnige door Felix dfr Nobel' bewerkte Yaferius-Tiedbren hoorde, of d'e indrukwekkende- mid deleeuwse madrigalen van Di Lasso, of de prachtige kunstzinnige Breton- se volksliederen- van Henk Bladings, of' dó weemoedSg-bartstochtelijice spi- rituals,, overal waren deze factoren voor de volle, honderd procent' aan wezig. - Nu gaat het natuurlijk niet aan om dit koor (van slechts, veertien men sen) met een amateurkoor te verge lijken. Dit zijn allen beroepszangers- (essenj, die over een van nature uit- istekende stenm beschikken en dagelijks repeteren, Di-t is ook niet de bedoe ling. De hoogte van sommige ama teurkoren is ook bijzonder,: En dan is de prestatie wellicht nog groter. Het bewijst alleen, welk een machtige- be koring er- (frkwij-ls- van bet eenvoudige Eed' uitgaat. Met name va-n het volks lied; En ongetwijfeld beeft het e.v.t, aanwezige koorleden geïnspireerd. In enkele nummers verzorgde FeEx de- Nobel zelf de begeleiding- op- bui tengewoon- muzikaal gave wijze. Ook zijn leading-, was- zeer suggestief_e_n stempelt, hem tot een begaafd diri- igent» Niet minder dan driemaal moest een toegift worden gegeven» waaruit wel bleek, met welk een enthousias me de (zij bet dón niet buitengewoon "talrijke) aanwezigen- het optreden-van het koor waardeerden-, 's Middags- had' bet Kamerkoor opge treden voor de jeugd (met een stamp volle zaal); terwijl bet avondconcert daor de Radio Unie- wérd opgenomen. Middelburg. B. GOES, 5 Maart. Naa-r wij verne men. zal het Rotterdams. Philharmo- nisch 5 Orkest op Dinsdag 18 Mei a,s. een concert in Goes geven en wel in de. Grote Kerk. Het orkest zal onder leiding' staan van Ed-uaTd Flipse, ter wijl de piani3t Marinus Flipse als so list zal optredfem MIDDELBURG, 5 Maart De Ar rondissementsrechtbank heeft heden morgen de burgemeester van Hulst, B. A. Th. M.. T., veroordeeld tot 'n on voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand. De eis luidde 3 maanden. Hem was ten laste gelegd, dat hij bij het invullen van- z-ijin belasting biljetten niet aangegeven zou hebben, dat hij in 1946> f 2400.—in 1948 f3600 en in 1950' nog eens f 3ffO0.verdiend zou hebben aan het in orde maken en het bijhouden van de- administratie van een zakenman. Ingezonden Mededeling (Adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GO-ES TEL. 2159 CJL jongeren bijeen. De leden van de C.H. jongerengroep Goes e.o. vergaderden gisteravond. De heer H. Freïje hield een interessante causerie over „De C.H.U.en de vrouw" waarop een levendige discussie volgde. Het tweede gedeelte van de avond was gericht op goede ontspanning, die ver zorgd werd door mej. Verbuig uit Kloetinge. Prof. dr J, Rasker komt spreken. De pas benoemde hoogleraar aan de Leidse Universiteit, prof. dr. J. Ras ker, thans nog Herv. predikant te Haarlem zal op Vrijdag, 12: Maart a.s; voor de Herv. Organisaties- „In dienst der Kerk" spreken: over het herderlijk schrijven van de Gen. Synode- over deze zaak. De bijeenkomst wordt gehouden in dê „Prins van Oranje". Inrichting Zuivelfabriek. De directie van de Verenigde Zuivel- bereiders deelde een en ander mede over de. opzet» de inrichting en de be doeling va-n de nieuwe, zuivelfabriek.. Wegens de centrale ligging, is- Zierik zee gekozen als- plaats- voor de houw.. De nieuwe fabriek, wordt groter en moderner, dan de- in de ramp gesneu velde fabriek „,De Dujf" te Nieuwer- kerk. Het is de bedoeling, dat de nieu we fabriek alles maakt, wat stad en eiland nodig hebben terwijl mogelijk in. de toekomst de melk industrieel ter plaatse wordit verwerkt. Het hoofdgebouw krijgt een inhoud van 3600- m-3-, die ingenomen wordt door de bedrijfsruimten,, als een melk- ontvanggedee.lte, een verwerkings ruimte, een tanklokaal (waar 6O.OQ0 1. imelk kan worden bewaard), een ma- ichinekarner en ketelhuis, e.d. Als nevengebouwen zijn ontworpen enkele garages en een woning voor de ibedrijfschef. Op de bovenverdieping van het hoofd-gefeouw zijn schaftloka len en kantoren gedacht. Tn September kan- de- fabriek voor ingebruikstelling gereed zijn. Federatie-cursus C.J.V.F, Met ingang van 17- Maart a.s. zal Wika de Vlieger uit Goes een Federa tie-cursus houden, gedurende 10 ach tereenvolgende weken. Geregelde eur- sus-bezoekers(stera); worden na afloop in het bezit gesteld van een cursusbe- wijs. AANBESTEDING Boerderij te Kortgene. Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland werd aanbe steed het. bouwen van- een boerderij voor de heer C. P. Filïus te Kortgene. Ingeschreven werd door: I. P. de Kok te- VlSssim-gen f 42.130-, kosten vreemde arbeiders £4120; Fa. Gebrs. Kievit te Colijnsplaat f 42.625, kosten vreemde arbeiders f 2450.; Joh. Bayens te Kapelle f 43.580,, kosten vreemde ar beiders f2600.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2