PREMIER LANIEL STELT VOORWAARDEN r Sleutel voor een oplossing is in handen van communistisch-China Geruchten rondom leider van communistisch China Verkiezingen in Egypte Tegen bestuurder acht maanden geëist H?1 '4//? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indo-China in de Franse Nationale Vergadering Westerse pogingen mislukt Brits voorstel voor een Europees leger Mao Tse Toeng zou herstellende zijn in vacantieoord Daling van de Nederlandse bodem Discussie van professoren Een lange adem Weer won de mens de strijd om het land. Sultan van Marokko gewond .<r Zakenlieden ontdoken belastingen Veertig vermisten» tien doden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2725 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 6 MAART 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. brengt een onzer redacteuren een pagina over Veere. Dit schilderachtige stedeke zal bij de verwerkelijking van het Drie- eilandenplan grote offers moe ten brengen. De nadelige ge volgen zijn echter niet opgewas sen tegen de voordelen, die dit plan voor de gehele provincie met zich meebrengt. En daar van is men in Veere door drongen. (Zie pag. 3.) PARIJS, 5 Maart. De Franse premier, Joseph Laniel, heelt tijdens het debat over Indo-China in de Franse Nationale vergadering onder meer verklaard, dat het terugtrekken van de troepen der Vietminh uit Laos en Cambodja een essentiële voorwaarde is voor het sluiten van een bestand in Indo-China. In Vietnam, de grootste der verbonden staten van Indo-China, was de toestand ingewikkelder. Tot de bestandsvoorwaarden zou het volgende kunnen behoren: 1. Tonking Instelling van een Niemandsland rondom de delta van de Rode Rivier. Evacuatie van de Vietminh-troepen uit het Delta gebied. 2. Centraal Vietnam De troepen der Vietminh zouden op bepaal de plaatsen geconcentreerd moeten worden. 3. Zuid-Vietnam Evacuatie of ontwapening van alle eenheden der Vietminh. spanningen hebben we onze tegen stander gedwongen zijn toon, zo niet zijn gedrag te wijzigen. REACTIES. Politieke kringen te Parijs achten het zeer onwaarschijnlijk, dat de Viet- minh-opstandelingen hun voornaam ste terreinwinsten zullen opgeven om Een staken van het vuren, aldus de Franse premier, kan alleen het resul taat zijn van met zorg gevoerde on derhandelingen, waartoe wij slechts bereid zijn na overleg met de ver bonden staten van Indo-China. We beschouwen echter alle plannen als onaanvaardbaar, die onder het mom van een staken van het vuren onze soldaten en onze vrienden in ge vaar zouden brengen, zonder dat wij voldoende waarborgen hebben ont vangen. De conferentie van Genève zal over een vijftigtal dagen worden gehouden, doch zelfs indien deze termijn korter zou zijn, moeten we toch geen enkele gelegenheid voorbij laten gaan om de vijandelijkheden te staken. Als wij vóór Genève een concreet voorstel krijgen, zal dat worden bestudeerd in de geest, die ik zo juist heb beschre ven, aldus Laniel. Onze militaire inspanningen zul len gedurende de komende onder handelingen met verslappen, aldus de premier, want dank zij deze in- Kwestie-Triëst onopgelost ROME, 5 Maart. De Wes terse pogingen, om de kwestie- Triest op te lossen via de „strikt geheime diplomatie", waarbij dan de Engelsen en Amerikanen met Italië en Znid-Slavië afzonderlijk besprekingen zouden voeren, zon der dat de twee laatste landen rechtstreeks met elkaar in contact gebracht zouden worden, zijn op niets uitgelopen. Tito heeft namelijk de wens te kennen gegeven, om de zaak in rechtstreekse onderhandelingen met Italië op te lossen. een snelle wapenstilstand te bereiken. De delta van de Rode rivier is een van de belangrijkste bronnen voor de voedselvoorziening van de rebellen en pogingen van de Franse Uniestrijd krachten om de ongeveer 70.000 tegenstanders, die in dat gebied ope reren, onschadelijk te maken, zijn tot dusverre mislukt! NIET VOOR GENEVE. Algemeen wordt in de Franse hoofd stad aangenomen, dat het conflict in Indo-China niet voor de Geneefse conferentie zal worden aangepakt. Franse functionarissen hebben te kennen gegeven, dat zij niet veel voe len voor rechtstreekse onderhandelin gen met de Vietminh voor Genève, hoofdzakelijk omdat er geen ononder broken frontlinie is en het opstande- lingenleger voor het merendeel uit guerilla-eenheden bestaat. Bovendien hebben Vietnam, Laos en Cambodja laten uitkomen, dat zij iedere Franse poging om rechtstreekse onderhande lingen met de Vietminh te beginnen als verraad zullen beschouwen. STOURBRIDGE, 5 Maart. Patrick Gordon-Walker, staatssecretaris voor gemenebestaangelegenheden In de laatste Britse Labourrègering, heeft Vrijdagavond te Stourbridge in Wor cestershire, een Europees leger voor gesteld onder een bevelhebber en een internationale staf in plaats van de voorgestelde Europese Defensiege meenschap van zes landen. Onder dit opperbevel zouden Ame rikaanse, Britse, Franse, Westduitse en andere Europese eenheden kunnen worden geplaatst, aldus zeide hij op 'n politieke bijeenkomst. Het Westduitse aandeel zou kunnen worden beperkt tot de sterkte die voor de E.V.G. is beraamd. Ook pleitte Gordon-Walker voor een Raad voor de Wapenproductie, voor het vaststellen in welke landen wa pens dienen te worden gemaakt. Lioe Shao-Tsji de e.v.t. opvolger? UTRECHT, 5 Maart. Vandaag is te Utrecht het symposium van het Koninklijk Nederlands Mjjnbouwkun- dig Genootschap gehouden. Er is ge sproken over de daling van de bodem. Prof. jr. van Weelden gaf zijn visie over de invloed van het ijs op de hoog te van de zeespiegel. In de ijstijd is de spiegel 100 meter lager geweest dan nu. Volgens zijn mening is er thans nog zoveel ijs, dat de spiegel nog 40 tot 60 meter kan rijzen. De daling van het land gaat minder snel dan de spiegel- rijzing. De snelheid van de daling van de bodem is ongeveer 20 cm per eeuw. Prof. dr ir F. A. Vening zei, dat onge veer 6000 jaar na Christus de bodem 97 meter gedaald zal zijn. Tijdens de discussie zei prof. Thijs- se, dat de Deltacommissie zeer geïnte resseerd is in deze vraagstukken. Hij geloofde niet in klimaatswisseling bin nen betrekkelijk korte tijd. Hij gelooft eerder in een vrij snelle spiegelrijzing, a' is de snelheid niet precies na te gaan. De peilschalen geven echter de laatste 25 jaar geen spiegelrijzing aan. Eerlijk gezegd, aldus prof. Thijsse, be greep hij er niet veel van. HONGKONG, 5 Maart. Verschil lende waarnemers in Hongkong bren gen het hoofdartikel van Donderdag van het Volksdagblad van Peking in verband met het feit, dat de leider van communistisch China, Mao Tse Toeng, reeda lange tijd op het poli tieke toneel ontbreekt. Dit officiële communistische dagblad heeft in een artikel ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Stalins sterfdag gevraagd om „collectieve lei ding'-' van China, in navolging van het „roemrijke voorbeeld" in de Sow- jet-Unie. Men zou het hoofdartikel kunnen uitleggen als een poging om het vertrouwen van de bevolking te doen bewaren in hét Centrale Comité van de communistische partij onder Lioe Shao-Tsji, dat de regering zou waarnemen tot Mao's terugkeer. Op de laatste vergadering van het Centrale Comité hield Lioe Shao-Tsj de voornaamste toespraak. Waarnemers geloven, dat dit een aanwijzing is, dat Lioe eventueel Mao zal opvolgen bij diens over lijden. Lioe, een vooraanstaand theoreti cus van de Chinese communistische partij, staat, naar men aanneemt, tussen de Chinezen, die sterk pro Russisch zijn en degenen „van de oude school", die jaren lang onder grote moeilijkheden tegen de Chi nese nationalisten gestreden hebben zonder hulp van Rusland in. Mao was „met vacantie", toen het Centrale Comité vorige maand bij eenkwam. Toen waren er geruchten, dat hij dood of stervende was. Hij zou lijden aan tuberculose, een hart en een ongeneeslijke nier-kwaal heb ben of herstellende zijn. in een va- cantie-oord aan de Golf van Tsjihli, ten Oosten van Peking. De geruchten over een spoedig aftreden van Churchill houden nog steeds aan, maar Churchill zelf schijnt niet aan heengaan te denken. Het is opgevallen, dat zjjn oude vitaliteit geheel is te ruggekeerd. Iedereen is het er over eens, dat de premier weer te hard en te lang werkt. Hij staat vroeg op en werkt tussen ontbijt en lunch vijf uur, tussen de lunch en het avondeten zes uur. Na de lunch gaat de premier een korte tijd rusten en hij schrijft zijn uithou dingsvermogen vooral toe aan dit korte slaapje. Na het diener werkt hij weer, drie, vier of vijf uur, al naar het uitkomt, want een officiële tijd om naar bed te gaan heeft Chur chill niet. Hij zegt dat zijn da gelijks program tussen ontbijt en diner „hem onafhankelijk van de zon maakt, die anders iemands werkwijze teveel verstoort". Niemand weet hoe hü de pre mier moet bewegen het 'n beetje kalmer aan te doen en er zijn er maar weinig, die het durven te proberen. Zijn dokters hebben hun best gedaan en in het begin gehoorzaamde de premier. Maar het duurde niet lang of hij viel weer in zijn oude tempo. CAIRO, 5 Maart. De Egyptische premier, Abdel Nasser, heeft mede gedeeld, dat de Revolutionnaire Raad besloten heeft, dat algemene verkie zingen gehouden zullen worden, ten einde de constituante in staat te stel len 23 Juli bijeen te komen. Deze grondwetgevende vergadering zal hetzelfde aantal leden hebben als de vroegere Kamer van Afgevaardig den (ongeveer 300). Dit laatste heeft Ali Maher verklaard, de voorzitter van de grondwetscommissie. Prins Bernhard is Vrijdagmiddag in Washington aangekomen. Hij werd o.a. verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur, dr J. H. van Roijen. Door handgranaat in de Moskee MARRAKESJ, 5 Maart. Sultan Mohammed VI van Marokko is licht gewond aan het voorhoofd, door de ontploffing van een lichte granaat van Italiaanse makelij, toen hij zich in de moskee van Marrakesj bevond om deel te nemen aan de gebruike lijke gebeden op Vrijdag. Twee der trouwste aanhangers van de sultan bevonden zich aan diens zijde. De sultan, die door vier Franse artsen is onderzocht, heeft kneuzingen boven het rechteroog en enkele klei ne splinters gekregen. Behalve de sultan werden ook nog vijf mensen door granaatscherven licht gewond. Volgens een ooggetuige heeft de pasja van Marrakesj, El Glaoei, on middellijk zijn revolver getrokken en de dader neergeschoten. Lijfwach ten wierpen zich vervolgens op hem en doodden de man met hun bajo netten. Ook bij St. Mary's in Kansas (V.S.) heeft de mens weer de strijd om het hier door droogte verdorde land gewonnen. Een tractor, een pomp en een achtduimspijp waren nodig, toen stroomde het water overvloedig over de velden van de uitgemergelde Kaw-vallei. Met deze nieuwe irrigatiemethode kan bijna 5000 liter water per minuut worden verkregen. Deskundigen schatten, dat één dergelijke pomp meer dan genoeg water geeft voor een veld van bijna honderd Hectare. De aan te leggen buizenleiding zal van een sproeier-installatie worden voorzien. Het Zuiden van Noorwegen heeft de laatste dagen te kampen met abnor maal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lamlegt en vooral de steden en dorpen aan de kust meer op een nederzetting in de ijsvelden van de Noordpool doet gelijken dan op een plaats m een land waar de be schaving met al zijn voordelen al lang is doorgedrongen. Hoe het zij, het lijkt ons maar eng om des ochtends bij het openen van de voordeur tegen een dergelijke sneeuwberg aan te kijken. En dan maar wachten op de sneeu- ploeg Het ongeluk op de Rijksweg bij Rilland MIDDELBURG, 5 Maart. De Arrondissementsrechtbank heeft van morgen de zaak behandeld tegen A. K. te Nieuw- en St. Joosland, die ervan werd verdacht als bestuurder van een vee-auto op 8 December 1953 op de Rijksweg bij Rilland-Bath een aanrijding met een autobus te hebben ver oorzaakt, waarbij twee personen het leven verloren en anderen ernstig en minder zwaar werden gewond. De eis luidde: 8 maanden onvoorwaardelijk met ontzegging van de bevoegdheid gedurende 2 jaar een motorrijtuig te besturen. K. zou zonder noodzaak de linker-weghelft hebben bereden en niet voldoende naar rechts zijn uitgeweken. Bovendien was hem ten laste ge legd, dat hij op het moment van het ongeluk zodanig onder de invloed van alcoholhoudende drank verkeerde, dat hij zijn auto niet behoorlijk kon besturen. De autobus reed op de bewuste dag aan het eind van de middag met 25 naar huis terugkerende arbeiders in de richting Bergen op Zoom. De chauffeur, W., hield normaal rechts, reed niet harder dan 45 tot 50 km en had de stadslichten aan. W., als ge- Boot op dc Ganges gekapseisd BOEXAR, 5 Maart. Woensdag is midden op de Ganges een boot ge kapseisd met 150 passagiers aan boord, die op weg waren naar een godsdien stige plechtigheid. 40 personen worden nog vermist, men heeft 10 lijken geborgen. In enkele regels melden wij nog DAT ds J. van Leeuwen, Ev. Luth. predikant te Schiedam, die overgaat naar de Ned. Herv. Kerk, hoogst waarschijnlijk begin April naar Krabbendijke zal ko men. Zoals wij al bericht ten heeft de predikant het op hem uitgebrachte be roep naar deze gemeente aangenomen. DAT gisteren de Bond van Chr. Plattelandsvrou wen en -meisjes uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg vergaderde. Me vrouw N. Verschoor-v. d. Vlis te Vlissingen hield een boeiende causerie over: ,Het religieuze gevoel van het kind" en las tevens en kele passages voor uit een nog niet door haar uitgege ven boek. Na de pauze ver telde de heer P. Dekker te Zuidzande over zijn reis naar Amerika, toegelicht met gekleurde plaatjes. Het was een leerzame en gezel lige middag. DAT op Wuensdag 31 Maart a.s. in Oostburg de jaarlijkse Paasveemarkt en -tentoonstelling zal worden gehouden. DAT de loodsdienst aan de Wielingen gisteravond om tien over half acht moest worden gestaakt, we gens de zware storm, die buitengaats op de Noordzee woedde. DAT in de kerk van de Vrij Evangelische Gemeen te te Yerseke gisteravond de Vrouwenwereldgebeds dag werd gehouden. De bij eenkomst werd geopend door mevr. Bogaards-Loen, presidente van de N.C.V.B. en gesloten door de kapi- teine van het Leger des Heils. DAT ook in Krabben dijke gisteravond in de Geref. Kerken een Vrou wenwereldgebedsdag- bijeenkomst werd gehou den. Het valt te betreuren, dat er niet meer vrouwen aanwezig waren. DAT gisteravond de Chr. Jongensclub „Emanuël" te Krabbendijke de 25ste jaar vergadering heeft gehou den. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer M. Schouten, die deze jongens club al 25 jaar leidt, had de heer C. J. Snoep de lei ding. De avond werd ge vuld met voordrachten en enkele schetsjes, terwijl 'n toneelstukje „Moeders lied" werd opgevoerd. De heer Snoep sloot de bijeenkomst met dankgebed. DAT op 21 Mei a.s. een bijeenkomst wordt gehou den van de Schoolraad (9e district) te Middelburg. Ge sproken zal worden door ds G. van Veldhuizen te Rot terdam over: „Voor de eer ste gongslag", door dra A. de Kam-Bouma te Goes over beroepskeuze en door prof. C. Veenhof te Kampen over: „De prediking der Heilige Schrift omtrent de mens en de opvoeding". 's Morgens om 9 uur zal de heer J. W. Kögeler, wet houder van onderwijs te Middelburg, de aan deze scholendag verbonden ten toonstelling, waarvoor zich reeds 14 exposanten hebben opgegeven, openen. tuige gehoord, verklaarde, dat de van de andere richting komende vee-auto niet steeds rechts hield en dat de wa gen, vlakbij zijnde, een draai naar links maakte. De laadbak van de vee auto, die uitstak, kwam daarbij met de bus in aanraking, die finaal open scheurde. De bestuurder van de vee-auto bleek verdwenen te zijn. Een uur later ongeveer vond de politie hem op enkele tientallen meters van de plaats van het ongeluk, terwijl hij aan de slootkant lag. Hij rook naar alcohol, maar vestigde niet de in druk, dat hij dronken was. K. zou maar twee flesjes bier hebben ge dronken. Een bloedproef bracht echter de conclusie, dat het wel wat meer was geweest, hoewel K. dat ontkende. BELASTINGONTDUIKING. Voorts moesten drie zakenlieden voor de groene tafel verschijnen op beschuldiging te hebben getracht be lasting te ontduiken. Zij vermeldden te weinig aan inkomsten of aan om zet. Toen het uitkwam, moesten zij niet alleen het verschuldigde voldoen, maar zagen hun aanslagen verdub beld. Tegen de Middelburgse grossier A. M. V. werd 3 weken onvoorwaar delijk geëist, tegen P. S. uit Middel burg 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De zaak te gen J. J. v. D., winkelier te Koude- kerke, werd terugverwezen naar de rechtercommissaris voor nader onder zoek. DE BILT ZEGT: Minder wind DE BILT, 5 Maart. Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen West en Zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.15 u., onder 18.29 u. Maan op 7.37 u., onder 22.25 u. Hoogwater Zondag 7 Maart: Vlissingen: 2.29 u. 2.24 m., 14.56 u. 2.40 m. Terneuzen: 3.39 u. 2.58 m., 16.04 u. 2.66 m. Wemeldinge: 5.07 u. 1.89 m., 17.30 u. 2.05 m. Zierikzee: 4.50 u. 1.60 m., 17.20 u. 1.77 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1