NieUWS uit de Provincie. Het goudland gevonden Een avond vol Astra-sfeer Zierikzee. Dijkleger op Walcheren in opbouw GEMEENTERADEN Parfumerie VAN BIEMEN KERK Vrijdag 5 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Gemeenteraad vergadert. Maandagavond zal de gemeenteraad bijeenkomen. De agenda vermeldt 18 punten: o.a. een voorstel tot het ver lenen van een garantie aan de Zie- rikzeesche Oratoriumvereniging voor een uitvoering tijdens de komende Paasdagen, zodat een bijdrage wordt verleend gelijk aan de helft van het tekort op de uitvoering tot maximaal f300. Indien gebruik wordt gemaakt van solisten kan dit bedrag verhoogd worden met maximaal f 200 en indien een orkest medewerkt deze bedragen nog eens te verhogen met maximaal f300. Voorts een voorstel tot het maken van 4 coupures in de nooddam rond Zierikzee n.l. 1 in de Hoofdpoortstraat en 3 coupures in de Weststraat, Zuid- wellestraat en Jannewekken tot straat hoogte. De Fa. de Oude ën de Jonge heeft zich bereid verklaard deze werk zaamheden uit te voeren. De coupures in Jannewekken en Hoofdpoortstraat moeten dienst doen voor afwatering bij hoge vloed in de stad. Voorstel tot onttrekking van een gedeelte Kadeweg aan het openbaar verkeer i.v.m. de bouw van het Rode Kruisziekenhuis ter plaatse. Tenslotte een voorstel van een nieu we productiemethode bij de gemeente gasfabriek. AGTEKERKE Groene Kruis. Dinsdagavond hield het _roene Kruis haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Bosselaar. Door de secretaris werd een overzicht ge geven van de werkzaamheden over het afgelopen jaar waaruit bleek dat er op nieuw Koninklijke goedkeuring was ver- xregen. De penningmeester sloot zijn boe ken met een batig saldo. De begroting voor 1954 werd vastgesteld op f 500. De aftredende bestuursleden J. Bosselaar on J. Birza werden herkozen. Door de eer Joh. Dekker werd verslag uitge bracht van de provinciale vergadering. Tot afgevaardigden naar deze vergade ring voor 1954 werd benoemd P. de Vis ser Wz. en tot secundus Joh. Dekker. werd verslag van het materiaal. Hieruit bleek dat er in 1963 104 stuks zijn uitgeleend aan 43 personen. BRU1NISSE Regenval. De maand Februari was wat de regenval betreft voor Duiveland een echt „normale" maand. Want de regen meter op het proefbedrijf Scheldemonden registreerde een neerslag van 39 mm, te gen 38.7 mm normaal. Weinig visvangst. Natuurlijk werd de visserij te Bruinisse gedurende Februari voor de grootste helft van deze maand lamgelegd ten gevolge van de vorst, maar toch werden nog 6220 kg zeesterren op gevist, die naar. de vismeelfabrieken gin gen om te worden verwerkt als vee voeder. Slachtvergunningen. Ter gemeentese cretarie van Bruinisse werden gedurende de maand Februari afgegeven 42 slacht vergunningen varkens en 8 slachtver gunningen koeien. CADZAND V.V.V. vergaderde. In verband met het feit, dat de voorzitter van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer de heer J. Ooster ling, wegens drukke werkzaamheden zijn functie moest neerleggen en de secretaris op doktersadvies zijn arbeid moest staken, terwijl ook het bestuurslid, de heer P. de Lijzer, bedankte, werd een bijzondere le denvergadering belegd. Tot bestuursleden werden gekozen de heren S. de Ridder, P. Risseeuw en J. Adriaansen. De heer Oskamp, directeur van de Prov. V.V.V. hield daarna een causerie. De voorzitter kon nog meedelen, dat er al zeer veel aanvragen binnen zijn voor de pensions, heigeen een verheugend teken is. Ouderavond ivieuterschool. Onder lei ding van burgemeester H. U. Bouwman werd de ouderavond van de Chr. Kleu terschool gehouden. De kinderen hadden aan deze bijeenkomst ook hun deel, want o.l.-v. mej. Wisse te Souburg deden zij een aantal spelletjes, terwijl o.l.v. mej. Meijer enkele versjes werden gezongen. Dë secretaris de heer A. J. Boogaard gaf wegens het 10-jarig bestaan van de school een overzicht van deze periode. In de pauze was er gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen. Mej. Wisse hield een causerie over het werk en materiaal der kleuters, waarna enkele films werden vertoond. 's-H. ARENDSKERKE Jubileum. De varkensvereniging „Helpt Elkander" te 's Heer Arendskerke vierde dezer dagen haar 50-jarig bestaan. Dit feest werd herdacht met een gezellige avond voor de leden in café „de Tol". Benoeming. In de plaats van de heer A. Traas is tot koster van de Ned. Herv Kerk te 's Heer Arendskerke benoemd de heer Chr. Nijsse. stond onder leiding van de heer D. Geuze, voorzitter van het schoolbestuur. OOSTERLAND Lezing. In het Chr. Verenigingsgebouw hield mej. Draaisma voor de 4e en laat ste maal een lezing, uitgaande van de Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande. Aan de hand van lichtbeelden werd ditmaal een doelmatige huisver lichting behandeld, en passeerden ver schillende soorten meubelen de revue. Namens de vele aanwezigen dankte mevr. v. Westen-Leendertse de spreekster voor de nuttige lessen, waarna deze de dames een tot ziens toeriep, bij de tentoonstelling van 1020 Maart in Zierikzee. OOSTKAPELLE Stierenkeuring. Dinsdagmiddag had de jaarlijkse stierenkeuring plaats. Aange voerd werden 5 dieren. Goedgekeurd werden „Tinus van Iepenhof" van I. de Buck; „Frans v. Adema" van J. Coppool- se; „Bèrtus" van A. Geldof en „Adema v. Laurahoeve" van J. A. Lous. Eén stier werd afgekeurd. A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje" kwam in jaarvergadering bijeen, oXv. de heer J. Jobse Mzn. De heer A. Maljaars Jao.zn hield een inleiding over „Beginsel en Ide aal". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het aantal leden thans 82 be draagt. De penningmeester sloot zijn boe ken met een batig saldo van f 140,12. De actie, voor het a.s. jubileum der partij, onder de leden bracht ruim f 118.op Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden de heren J. Geldof en P. Wat- tel Jac.zn herkozen. OUWERKERK Damclub. Na een lange periode van stilstand, is thans de damclub weer ge start. Evenals vroeger hoopt men wed strijden te organiseren. Oudste inwoner. Daar de oudste in woonster nog niet teruggekeerd is van evacuatie, is thans de oudste inwoner de heer A. C. Boogerd, die op 20 Maart de 90-jarige leeftijd hoopt te bereiken. RENESSE Instnifwerk. Ter afwisseling organiseert de instuifcommissie a.s. Zaterdagavond een ontspanningsavond, waarvan de jeugd zelf het programma zal verzorgen. Ook de gewone instuifavonden worden goed be zocht en de commissie zorgt steeds voor een aantrekkelijk programma. Zo heeft zij voor enkele spelen een competitie op gesteld, de winnaars ontvangen mooie prijzen. RILLAND-BA TH Benoeming. De heer J. L. Woudstra, le ambtenaar ter gemeente-secretarie, is met ingang van 1 April a.s. benoemd als ad junct-commies ter secretarie te Arnhem. Ouderavond. Woensdagavond werd in het kerkgebouw der Vrij Evang. Gemeen te te Bath, een ouderavond gehouden, van de Zondagsschool „Nathanaël" aldaar, oX v. de heer J. Walrave. Mej. v. Strien te Temeuzen behandelde het onderwerp „Kind en Zondag". Verder werden diver se filmstrips vertoond over het Zondags school leven. De heer B. Meeuwsen sprak een slotwoord en eindigde met dankge bed. SI. ANN ALAND Huisslachtingen. Gedurende de maand Februari 1954 zijn ter secretarie van Sint- Annaland 45 vergunningen afgegeven yoor het verrichten van een huisslachting. Voetbalwedstrijd. De uitslag van de tussen V.V.N. II en W.H.S. II gespeelde voetbalamtch in de 2e klasse B is; 20. Benoeming. Mej. J. Kalle, thans werk zaam als onderwijzeres aan de School van de Geref. Gemeente te Den Haag, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot tij delijk onderwijzeres aan de Schooi met den Bijbel te Sint-Annaland. Naar wij vernamen, heeft zij deze benoeming aan genomen. ,T MAARTENSDIJK Overplaatsing. De wachtmeester J. Hoekman der Rijkspolitie is overgeplaatst naar OosterlancL VROUWENPOLDER Stierenkeuring. Dinsdagmiddag werd alhier de verplichte stierenkeuring ge houden. Van de 8 aangevoerde stieren werden er 2 goedgekeurd en wel Jantje's Adema geb. 1952; Doris, geb. 1953, beiden zijn eigendom van S. de Bruijn te Se- rooskerke. YERSEKE Schaken. „De Pion" Kampioen! Dins dagavond speelde „De Pion" te Kapelle zijn laatste competitie wedstrijd voor de 2e klasse B van de Z.S.B. tegen V.UK. II. Zonder een partij te verliezen werden de verdedigers van hun koning met 9—1 door de Pion verslagen. Hier mede behaalde de Pion voor de tweede achtereenvolgende maal, ongeslagen het kampioenschap van de 2e klasse B van de Zeeuwse Schaakbond. De gedetailleer de uitslagen waren; P. de BoeL. U. C. Manneke 01; W. F. BurgerC. Vlaming 01; J. d. BoeJ. P. L. Zonruiter 0-1; A. IK DE KAPITEIN, JIJ ZIJN PET Door het plotseling ver dwijnen van de kapitein ontstelde iedereen hevig. Een paar seconden was het doodstil terwijl alle geno digden, nieuwsgierigen, koek-verkopers, kranten mensen en agenten met open monden naar de lege loopplank staarden. Maar direct daarop kwam alles in actie. De agenten bliezen op hun fluitjes, de krantenmensen schreven in hun blocnotes, de heren begonnen te roepen en de dames te huilen. Er vielen zelfs verschillende mensen flauw onder andere de vrouw van de burgemeester. „Hu!" riep ze „wat verschrikkelijk daar kan ik niet tegenhou me vast, ik ga van mijn stokjeen toen viel ze in de armen van de snel toegeschoten burgemeester. Er waren er echter maar twee die aan het lot van de kapitein dachten: Pieter en Karolus. Hoewel de man hen verre van vriendelijk had behandeld vonden ze het toch niet te pas komen om hem maar rustig te laten dobberen. „Jij neemt zijn pet en ik neem hem zelf" com mandeerde Pieter tot Karolus en toen dook het tweetal de patrijspoort uit. CabboortA C. Willemsen 01; D. Ge braadJ. Zuidweg 01; Jac. v. Zweden P. Vette 01; W. WilsingM. C. Pol derman M. de VisserJ. Pleune 01; G. HeerspinkA. Beerens 01; N. N. N.N. ZAAMSLAG Geref. Schoolvereniging. De jaarverga dering van de Vereniging tot bevorde ring van Geref. Lager Schoolonderwijs alhier, die onder leiding stond van de heer F. de Koeijer, was zeer goed bezocht. Na afdoening der huishoudelijke zaken de kleuterschool telt 80 leerlingen zo ver namen wij en tot bestuursleden werden gekozen de heren G. de Leeuw, K. F. Haak, A de Bruijne, A. Scheeie en A. Wilhelm sprak de voorzitter een woord van dank tot de afgetreden bestuursle den C. A. Dees en J. v. d. Wege. Men besprak voorts verzetting van het cur susjaar, doch kwam niet tot een besluit. In de rondvraag heeft de heer Dees mede namens de heer v. d. Wege de voorzitter dank gezegd. De heer Agema hoofd van de school te Othene sloot de vergadering. Ver. voor Chr. Volksonderwijs. In de School voor Chr. Volksonderwijs alhier, werd de algemene vergadering gehouden oXv. de heer J. van Hoeve. Na de opening en een welkom deed deze enkele mede delingen van hetgeen het afgelopen jaar is gebeurd. Uit de verslagen bleek, dat de rekening 1953 sloot met een voordehg saldo van f 483,70 terwijl de exploitante rekening een goed saldo aangaf van f 1622,75, De heren J. van Hoeve, J. W. Kusee en F. Wieland werden herbenoemd. Tot lid van de commissie van beheer der Chr. Bewaarschool werd herbenoemd de heer J. van Hoeve. Het hoofd der school de heer P. de Leeuw bracht hierna ver slag uit over 1953. Het leerlingenaantal bedraagt 145. Op een vraag om het cur susjaar aan te vangen op 1 September deelde het hoofd der school mede dat er contact was opgenomen met de diverse schoolbesturen en het gemeentebestuur. De heer P. de Leeuw sloot deze vergade ring. MIDDELBURG, 4 Maart. Ook op Walcheren is het dijkleger in op bouw. Dat bleek in de maandelijkse vergadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen, die vanmiddag onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke in Hotel „De Burg" werd gehouden. De vergadering had be zoek van de voorzitter van de Polder Walcheren, mr dr R. W. Graaf van Lynden, de Griffier, jhr mr G.O. D. Rutgers van Rozenburg, en de hoofd opzichter, de heer A. Hoefkens. Zij spraken over het dijkleger en vooral over de alarmering in geval van nood. Alle burgemeesters hebben aangebo den deze alarmering in hun gemeen ten zelf te verzorgen, zodat geen men sen van de Polder Walcheren behoe ven te worden ingeschakeld. De alar mering zal dan nog sneller kunnen geschieden. In de vergadering kwam ook aan de orde een brief van Ged. Staten aan de gemeenten met betrekking tot de gehele of gedeeltelijke buitenwerking- stelling der bepalingen van de Woon- ruimtewet 1947. Algemeen was het gevoelen, dat de bepalingen onver zwakt dienen te worden gehand haafd. Al is deze wet dan een nood zakelijk kwaad, niemand durft de consequentie aan in voorkomende ge vallen niet meer over wettelijke be voegdheden te beschikken. Quality Street, een blijspel vol humor GOES, 4 Maart. Het vorige jaar was de ramp oorzaak, dat de jaar lijkse avond van de leerlingen vereni ging van het Chr. Lyceum „Astra" niet kon doorgaan ditmaal echter was het weer volop feest in het Schut tershof en dit temeer omdat het de vijfde Astra-avond was, een lustrum dus. Nadat voorzitter Ger Doekes zijn openingswoord had gesproken werd een bont programma afgewerkt: zang, gymnastiek zoals wij in onze jeugd niet gehad hebben, meisjes dansten een menuet en een krontjongband bracht op een voortreffelijke wijze enkele liedjes ten gehore. Maar hoogtepunt was toch „het stuk": Quality Street, oftewel: Een deftige straat, een blijspel in vier be drijven van de Engelsman James Bar- rie. Een uitstekende' keus voor een dergelijke schooluitvoering, want het is een stuk vol humor en toch ook vol levenswarmte, al speelt het in een andere tijd als de onze, zodat het wel eens moeilijk is de karakters te door zien. Dat men desondanks toch die warmte gevoeld heeft, is wel in hoofdzaak de verdienste van de twee hoofdrolspeelsters, Greetje Velthuizen en Rie Drogendijk als de gezusters Throssel. De eerste had de meest dankbare rol en zij heeft daar goed gebruik van gemaakt. De mannelijke hoofdrolspeler, Wim Veldhuyzen. speelde zijn rol met humor en begrip, maar overtuigend was het toch niet helemaal. De bijrollen waren dikwijls alleraardigst; vooral Joekie ten Kate en Arda Walrecht verdienen een' pluim. Na afloop kreeg régisseur Drs A. P. Cornet de hulde in ontvangst te ne men die hij verdiende. Zijn vrouw kreeg bloemen evenals mevrouw Barends, terwijl de heer Goedee een boek kreeg aangeboden voor het grote aandeel dat hij had aan het program ma voor de pauze. En natuurlijk kre gen de speelsters bloemen en de jon gens een. pakje sigaretten of een plak chocolade. Drs Barends sloot de avond met een korte toespraak. RETHANCHEMENT. Kolentoeslag verhoogd. Ingezonden Mededeling (Adv.) Welk scheermesje U ook vraagt heeft ze voor U KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES PREDIKBEURT. Hedenavond 7.30 u. zal in de Geref. Gem. te Arnemuiden voorgaan ds Aangeenbrug te Terneuzen. Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad van Retranchement onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. De leden waren eenstemmig van oordeel, dat toepassing van artikel 31 der Woonruimtewet 1947 voor Retran chement vooralsnog niet gewenst is. De omstandigheden op huisvestingsge- bied zijn nog van dien aard, dat de voorschriften ter bevordering van een doelmatige verdeling van de woonge legenheid nog niet kunnen worden ge mist. Op voorstel van B. en W. werd zon der hoofdelijke stemming besloten de kolentoeslag ten behoeve van de minst draagkrachtigen voor de periode var. 1 Januari tot 1 April van f 2.50 te ver hogen tot f3.60 per week. Eveneens op voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming be sloten tot vernieuwing van een deel der schoolbanken. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de wedde van de klokkenist te verhogen tot f 100 per jaar. Het Koningin Wilhelminafonds zag zijn subsidie verhoogd tot 1 cent per inwoner. Aan de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer werd een bij drage verleend van f 80 in de kosten van een door alle V.V.V.'s in W. Z. Vlaanderen uit te geven nieuwe fol der. ZAAMSLAG. Geschil over wegverbetering* De raad van Zaamslag kwam onder voorzitterschap van burgemeester H. D. Trimpe bijeen. De raad besloot ad- heasie te betuigen aan het schrijven van de raad van Hulst inzake inpolde ring van het Land van Saeftinge. Meegedeeld werd, dat de verbete ring van de Zaagstraat is opgedragen aan C. de Ruijscher en P. A. Rammelo voor de som van f 5075. De raad kon zich met 8 tegen 3 stem men niet verenigen met hetgeen G.S. voorstelden, n.l. de wedden van de ge meentewerklieden af te stemmen op die van de rijkswerklieden. In de raadsvergadering van 14 De cember j.l. werd meegedeeld, dat de fa. Huberts voor de afrekening van de verbetering van de weg Reuzenhoek arbitrage aangevraagd had, waarbij vordering van f 18.000,wegens meer dere kosten werd ingediend. B. en W. hebben zich hiertegen verzet, omdat het werk in het begin niet liep en later van gemeentewege moest worden af gemaakt. Het voorstel van B. en W om als eisende partij een vordering in te stellen van f 17.000,als boete voor de te late oplevering, werd aangeno men. Tot gemeentewerkman werd be noemd uit 39 sollicitanten de heer D. P. Bareman. Tot hoofd van de O.L. school werd benoemd de heer A. C. Brakman te Terneuzen. Op een vraag van de heer Visser naar het ge ringe bouwvolume antwoordde de voorzitter, dat men zal trachten meer volume te krijgen, doch optimistisch was hij daarover zeker niet. De heer Van Cadsand vroeg naar de verbete ring van de Rozemarijnstraat. Volgens de voorzitter zal dit grondig geschie den. Voorts komen er in de West- en v. d. Baanstraat nieuwe trottoirs. De heer Florussen vroeg naar de bouw van de nieuwe muziektent. De voorzitter moest hem teleurstellen: in de komende zomer zal er zeker nog niet op de nieuwe tent geconcerteerd kunnen worden. Tegelijk met de bouw zal een plantsoen worden aangelegd. AXEL. Komt er melksanering? In gehouden vergadering van de raad van Axel werd besloten f 1650 beschik baar te stellen voor de Chr. Nat. School, ten behoeve van uitbreiding van schoolmeubelen wegens toeneming van het aantal leerlingen. Door B. en W. is een commissie in gesteld ter bestudering der mogelijk heden tot verbetering van het Spui- paadje. Hiertoe werden benoemd de heren D. J. Oggel, J. M. Verberkmoes en G. A. M. IJsebaert. Bij de rondvraag wees de heer W. de Feijter op de spoorwegovergang bij de Armendijk, die niet aan de eisen voldoet. Mevr. Folkersmav. d. Staal achtte invoering der melksanering noodzake lijk. Voorts achtte zij aanleg van een speelweide in Plan-West dringend no dig, gezien de baldadigheid der jeugd in plantsoenen enz. en de geringe me dewerking der ouders in dit opzicht. De heer C. van Bendegem bepleitte busvervoer van arbeiders aan het gas bedrijf naar Terneuzen gedurende de winterperiode. De heer Oggel wees op het grote gevaar voor ongelukken bij de open bare school in de Kerkdreef. „ending Hb.INKENSZAND Kolenvereniging. De kolenvereniging „Samenwerking" vergaderde Dinsdag Uit de jaarverslagen bleek dat de ver eniging thans 230 leden telt. De kas ver toonde een batig slot. De aftredende be stuursleden de heer H. van Damme en D. de Winter werden herkozen; de he ren M. Rottier en G. Kuzee werden ge kozen als leden der kascommissie. Op verzoek van de kolenlossers zal bekeken worden of zij in aanmerking kunnen ko men voor de 5% loonsverhoging. In ver band met het 40-jarig bestaan der vereni ging, dat men volgend jaar hoopt te vie ren kreeg het bestuur mandaat hiervoor maatregelen te nemen. KAPELLE Damwedstrqden. Voor het persoonlijk kampioenschap van de damclub „Kapelle" werden deze week de volgende partijen gespeeld: C. van LiereC. van Overloop 11; Chr. v. d. SchraafG. Lepoeter 2— 0; C. v. d. SchraafC. v. d. Vliet 11; C. BlankenburghJ. C. van Liere 20; C. van LiereA. Hoogstrate 2—0; C. vail OverloopJ. Poortvliet 20; Chr. Kor- stanjeJ. de Neef 20; J. Ganseman C. Sulsters 20; J. Walrave—C. v. d. Vliet 1—1. OOSTBURG School met den Bijbel. De jaarlijkse ouderavond van de school met den Bij bel in hotel „De Eenhoorn" gehouden, heeft weer bijgedragen tot het contact tussen school en ouders. Het hoofd de heer J. B. Fondse stelde ter algemene be spreking een aantal problemen over „straffen in huis en op school" en het valt te begrijpen dat hierover een inte ressante discussie ontplooide. Mej. T. Hooijberg sprak over „Wat kinderen zeg gen" een eveneens zeer interessant en leerzaam onderwerp. Tijdens de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Na de pauze droeg mej. J. F. v. Bortel 'n opvoedkundige schets voor-en werden 2 onderwijsfilms vertoond. De vergadering Gerbrand? Ja! Die is al jaren dood. Een stoere kaerel". „Heb jij mijn vader gekend?" „Ja". „Weet je waar hij begraven ligt?" De oude richt zich half op, zijn bo venlijf rust op de rechter elleboog, de vingers van zijn linkerhand krauwen bedachtzaam in het vieze, warrige baardje, dat de aangekoekte korsten vuil aan keel en hals met een ver waarloosd manteltje der liefde toedekt. „Weet je moeder dat niet?", infor meert hij. „Dat is een lastige vraag". Mijn moeder praat niet graag daar over". De twee jonge kerels lachen hon- nend. „Vraag het aan de bewaarder van 's Graven Steen, die weet het wel' roept er een. 's Graven Steen. Dat is de Gevan genpoort, waar struikrovers, moorde naars en ander swaer gheboefte be recht wordt.' „Wat is die Onkel Freerik voor een mens?" vraagt de oude. Hij wil de jongen afleiden en tevens iets te we ten komen. Joris staat als een stenen beeld. Spijt en woede beroeren hem, doen zijn hart bonzen, zijn mond beven, zijn ogen knipperen taften een opdringende traan. Zonder enig wederwoord keert hij zich af. ,,'s Graven Steen", mompelt hij ge- ergerd. De oude kijkt hem na. Hij heeft Gerbrand, gekend, tien, twintig jaar geleden. Hier in het woeste duinland, vol weerbarstig struikgewas met door nen en stekels, warrige planten van taaie stengels met klittende weerhaken en klevende zaadbollen, rondom bezet met scherpe prikkels, die zich hechten aan kleding, huid en vachten van mens en dier. Hier huisden in zijn jonge tijd de wilde zwijnen, ongehinderd, sterk, slim, gevaarlijk, nooit te vangen dan met sluwheid of met overweldigende overmacht. Hier vluchtten de herten in ranke vaart, ontvliedend de verra- delijke speer, hier doken de hazen in hun leger en de konijne» in hun hol, hier kon in barre wintertijd de beer zijn klauw vertonen tot schrik van hutbewoners en zwervelingen. Hier zwierven de uitgestotenen, de weg- grond zijn kostelijk. En de zee heeft vis genoeg. Joris blijft uren lang weg en komt eindelijk thuis, gramstorig en prikkel baar. Moeder begint een lang verhaal van belangrijke tijdingen uit 's Graven Haghe. Kareltje, het vijftienjarige Graatje, wordt ingehuldigd als Heer der Nederlanden. Zijn vroeg gestorven vader was een seer scoenen mens, maar zijn moeder een zottinne, scherp FEUILLETON door K. JONKHEID kruipers, de onderduikers wegens plundering, roof of moord, misdadigers, roven, dieven. Hier was voor luchtige stropers een heerlijk vrije wereld, hier was Ger brand in zijn element. De dieren waren immers van nie mand! Toch kon een stroper, die ge snapt werd, gestraft worden. Dit voel de hij als onrecht, waartegen hij zich verweren mocht Nu wordt het nog ellendiger. De heren van Des Graven Haghe zijn be zig, met hun wufte praèhtfestïjnen de streek leeg te moorden. En het over levende gedierte zoekt een andere woonplaats jn veiliger streken. De oude vlijt zich weer in het zand. Hier is het goed. De zon en de warme van tong en krank van geest en er lopen griezelige geruchten, dat ze bij haar reizen en rondzwerven door haar uitgestrekte rijk haar dode man altijd meesleepte en te middernacht, bij het spokige licht van toortsen en flam bouwen, op eenzame vlakten, de kist liet openen, om te zien of de dode nog aanwezig was. „Komt de Heer Graaf naar 's Gra ven Haghe?" vraagt Joris. „Niet alzo. Alles zal gebeuren in de stad van Brussel". Wat in Brussel gebeurt, belangt Joris niet. Verstoord zit hij voor zich uit te staren, tot onrust van zijn moeder. Is vader gevangen geweest in het 's Graven Steen?" vraagt hij plotse ling. „Ik heb je toch verteld, dat vader bij het vissen in zee verdronken is?"' „Ik wil weten, waar hij begraven ligt"'. Daar gaat moeder niet op in. Ze ratelt verder. „Vader heeft nooit in het 's Graven Steen gezeten. Zelfs niet in het Diefsteen. Hoe komt de vent daar op?" Het Diefsteen. Joris herinnert zich het gezien te hebben. Een gebouw met torens en poortgewelf, waar cleen ghe boefte wordt ingesloten, landlopers, dronkaards, bedelaars. Moeder laat hem niet los. Ze valt hem op het lijf met de bijtende vraag: „wat zeiden de lui van Sceveling om trent Onkel Freerik?" „Daar is gans geen praat om Onkel Freerik geweest", liegt Joris nors. Nu zwijgt ze maar. Die middag ligt Joris in het duin. Hij overlegt, wat t moeder hem gezegd heeft. Dat hij moet werken en niet langer luieren en stropen. Hazen en konijnen behoren aan de Graaf en aan de Heren van Des Graven Haghe. Ze heeft hem gedreigd met gevang en geseling, als hij betrapt wordt. Hij kijkt verachtelijk naar een twee tal kleine vletjes, open scheepjes, voor zien van mast en razeil, zoals gebrui kelijk op grote schepen, maar onbruik baar en gevaarlijk op een nietig vletje. Moeder wil, dat hij op zulk een din getje zal meevaren, de visserman hel pen, netten huiten boord gooien er weer binnen slepen. Wat is dat in de verte? Het komt nader, een schip met grote zeilen, bemand met drié koppen. Nee, het zijn er vier! Hij ziet, hoe ze een klein vlot neerlaten, ge maakt van saamgebonden stukken boomstam. Eén van hen boomt het vlot naar land. (Wordt vervolgd). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen (N.-H.), J. den Besten te Babiloniënbroek; te Vee- nendaal, J. Th. Doornenbal te Oenen. Bedankt voor Doorn (2e pred. pl.), K. Ch. van Gorcom te 's-Gravenzande. Geref. Kerken. Tweetallen te 's-Gravenhage-W. (3 vacatures), J. Kremer te Utrecht en B. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs; J. Nawijn te Aalten en G. W. Rijksen te Rotterdam-Z.; A. Brouwer te Barne- veld en D. Krijger te Lochem. Beroepen te Wierum, B. G. v. d. Valk, cand. te Nunspeet. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Grand Rapids (Neth. Ref. Church), C. Smits te Sliedreeht. Bapt. Gemeenten. Bedankt voor Nieuw Weerdinge, S. Zijlstra te Eindhoven. VEILINGBERICHTEN KAPELLE, 3 Maart. Exportveiling. Ap pelen; Jonathan I gr. 58.20, I f. 57.50; Goudreinette I gr. 52.50, I f. 46.50; Peren: Saint Remy I f. 36.10. Gewone veiling: Golden Delicious I gr. 6267, I f. 4153, K 47; Saint Remy 3137; Wintercheer 15 -27; Jonathan 2547; Goudreinette 26— 40; Golden Delicious 2351; Zure Belle fleur 1824; Zoete Ermgaard 1648; Keu- leman 815; Br. Alex Lucas 1922; Gelders Zoet 815; Hollands Zoet 10 23; Zoete Pippin 829; Francisca Borgia 2627; Court Pendu 621; Rembour Mor tier 13—24; Comtesse de Paris 26. Groen ten; Prei 924; Rodekool 1112; Uien 16%; Koolrapen 24%; Kroten 13; Breekpeen 9. BERGEN OP ZOOM, 3 Maart. Groenten en fruit veiling. Waspeen 1923; prei 26 37; kroten 58; savoyekool 2734; rode kool 7—11; witlof 63—75; spruiten ge schoond 1.071.16; spruiten niet ge schoond 3060; boerenkool 2332; schor seneren 2432. EIERMIJN. De A.V.M. eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijdag 5 Maart a.s. als volgt vastgesteld: Prijs klasse I 16%; II 15%; III 14%; V 13%. SINT-ANNALAND, 4 Maart. Uien mil- del 9.18, bonken 7.82, drielingen 12.80, picklers 24.50. Alles per 100 kg. Aanvoer 25 kg. SCHERPENISSE, 4 Maart. Uien. middel 9.12, bonken 7.68. Alles per 100 kg. Aan voer 5 ton. EIERVEILING. MIDDELBURG, 4 Maart. Mini mumprijs voor pluimveehouders f 1.85 per kg. SCHEEPSTIJDINGEN INDRAPOERA 4 te Penang. 1TTERSUM 4 te Santos. ORANJE 4 te Southampton. KOTA INTEN 4 te Sagaja. NIEUW AMSTERDAM 3 te New York. SIBAJAK 3 v. Fremantle. LEOPOLDSKERK 3 v. Rotterdam. ZUIDERKRUIS 3 n. Las Palmas. BLOMMERSDIJK 3 te Philadelphia. DONGEDIJK 3 v. Bremen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5