T ZEEUWSE PLAKKEBORD DUIZEND ZEEUWSE JONGEREN NAAR GENT 'T SPIEGELTJE POGING TOT OPLICHTING MISLUKTE. CHR. TYPOGRAFEN TE GOES VIERDEN JUBILEUM VAN HUN AFDELING Het zout bleef in de muren Wat kan men er tegen doen? GRABBELTON NOTEERT U OXO Neêrlands beste JL TOMATENSOEP Een verrukkelijke JÊ&L lichtgebonden soep van zonrijpe tomaten Bondsdag C.J.M.V.-C.f.V.F. op Tweede Paasdag Zuivelmiddag en -avond in Vlissingse Concertgebouw DE BUS LELDE Schouwse bijen houders bijeen Goed speurwerk van Goese politie. Groots opgezet en zeer attractief programma samengesteld Rheumatische Pijnen slopen Uw krachten- De busdienst Sluiskil'Breda Het Rode Kruis op W. Z.-Beveland Vrijdag 5 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ingezonden Mededeling (Adv.) Schouwen-Duiveland is weer droog, maar als een on zichtbare vijand is het zout achtergebleven in de muren van de overstroomde woningen. Dit levert voor de bewoners narigheid op en ook gevaar. Het behang wordt nat, in de kasten schimmellagen, het huis gaat stinken, het voedsel bederft en de bewoners kunnen ziek worden. Kan men iets doen tegen dit zoutgevaar? Deze vraag is besproken op een voor lichtingsavond, die als eer ste van een serie in het Huis van Nassau te Zierikzee is belegd door de Adviesgroep Rampschade Gebouwen, ge vormd door de Stichting Ra- tiobouw te Delft en door het Bouwmaterialen-instituut T. N. O. te Delft. De vergade ring werd gepresideerd door burgemeester A. A. van Eeten te Nieuwerkerk, voor zitter van de Herstelcom missie Schouwen-Duiveland. Onder de aanwezigen be vonden zich verscheidene burgemeesters en talrijke aannemers alsmede deputa ties uit Vlissingen, Amster dam en Heenvliet. Prof. dr C. A. Lobry de Bruyn, die samen met ir J. M. Phauth en de architect P. R. Rinses, de adviesgroep vertegen woordigde, schetste het doel van de onderzoekingen. Er bestaan, zo zei hij onder meer, geen middelen om het zout uit de muren te krijgen. Men heeft deze er varing ook in het buitenland opgedaan. In 1948-'49 is Ra- tiobouw op Walcheren reeds begonnen met het onderzoek en er werden heel wat proe ven genomen. Na de ramp kreeg men in Kortgene een achttal huizen ter beschik king om mee te experimen teren. Proeven zijn hier gunstig uitgevallen, maar niemand kan zeggen, wat de muren van deze wonin gen in de toekomst nog zul len gaan doen. Ir Phauth behandelde het schadeproces en wees er op, dat de wisselwerking die ontstaat by afwisselende droge en vochtige perioden de grootste schade voor zou te muren betekent. Het keu kenzout in de muren kris- Met schone schoenen de school in. Lange tyd heerste aan de voorzijde van het Christe lijke scholencomplex te Oostburg een onbeschryfe- lijke chaos waardoor by re genweer de scholen slechts alleen toegankelijk waren via de achterzyde. Tussen school- en gemeentebestuur is nu overeenstemming be reikt. Er zal een ruime be tegelde speelplaats voor de lagere school komen en een breed betegeld wandelpad voor de Ulo. Bovendien krijgt de lagere school een goed verharde uitweg naar de Prins Mauritsstraat en de Ulo naar de Schoolstraat, hetgeen van grote betekenis is met het oog op de veilig heid t.o.v. het verkeer. Voortaan zullen dus de leer lingen deze scholen met schone schoenen kunnen be treden. talliseert bij droogte en wordt weer vochtig bij nat weer. Dit doet spanningen ontstaan, vooral in de po reuze muren waardoor af brokkeling het gevolg is. Met enkele lichtbeelden verduidelijkte hij 't bespro kene. Het beste middel is te trachten de muren lucht dicht af te sluiten met bi tumen, plastic of board. In aansluiting hierop besprak de heer Rinses de herstel methoden. De bitumen-me- thode is zeer bewerkelijk. Soms moeten er vier lagen worden aangebracht. Aange zien de bitumenlagen goed droog moeten zijn raadde spreker toepassing in de maanden November tot en met Februari af. Na de pauze werd uitvoe rig met de sprekers over de ze problemen van gedachten gewisseld. Ruzie om een meisje. J. F. V. te Poortvliet en C. L. G. te Scherpenisse kre gen enige tijd gelegen ruzie om een meisje, een ruzie, die zo hoog opliep, dat G. een mes trok en V. in de hand stak. V. moest zich on der dokters behandeling stellen, die de wond heeft gehecht. De Rykspolitie heeft tegen G. proces-ver baal opgemaakt. Het jaarlijkse solistencon cours van de Bond van Har monie- en Fanfareverenigin gen in Zeeland zal dit jaar op 13 en 20 Maart a.s. in Ho tel „De Zwaan" te Kapelle worden gehouden. Het aan tal deelnemers is zo groot, dat twee dagen nodig zijn. Er zyn niet minder dan 130 personen. Als jurylid zal op treden de Rotterdamse mu sicus Piet van Mever. Als Bondspianisten zullen fun geren de heren P. de Rooy te Vlissingen en W. L. Hart- hoorn te Goes. De op één na oudste inwoner van Ouwer- kerk, de heer A. C. Boo- gerd, hoopt op 20 Maart a.s. zyn 90e verjaardag te vie ren. De weduwe Hendrikse- Hoogerhuis, thans nog ge- evacueerd, is de oudste. Zy werd geboren in 1859. Aan de T.H. te Delft slaagde voor het candidaatsexamen na tuurkundig ingenieur de heer G. J. Geluk te Noord- welle. In Hotel „De Kroon" te Wissekerke heeft de Oranjevereniging vergaderd Aan oud- burgemeester J. J. v. d. Maas, die bedankt heeft als ere-voorzitter, zal gevraagd worden erelid te blijven. De vergadering be sloot op 30 April een Oran jefeest te organiseren. Des morgens is er koraalmuziek, kerkdienst en volkszang, des middags optocht met ver sierde fietsen en des avonds zyn er volksspelen, zang en muziek. Wyien mej. P. C. de Vis ser heeft aan de Geref. Kerk van Domburg een legaat ge schonken van f 2000. De Ned. Herv. Kerk ontving 'n De verhoging der productiviteit van het Zeeuwse bedrijfsleven is het onderwerp en het doel van de Nijverheidsdag, die op 12 Mei a.s. in Terneuzen zal worden georganiseerd. Wie spreekt over produc tiviteit, denkt onmiddellijk aan concurrentiemogelijk heden. Nu is het niet gemakkelijk de vraag te beant woorden, of deze concurrentiemogelijkheden voor het Zeeuwse bedrijfsleven over de hele Unie ongunstiger liggen dan in andere provincies. Het zal per bedrijfs tak belangrijk verschillen. Maar wat wèl een handi cap is voor de Zeeuwse ondernemers is het feit, dat zij hoge vervoerskosten moeten betalen voor de ver plaatsing van hun artikelen en producten. Nog meer dan hun collega's in het centrum zullen de Zeeuwse bedrijfshoofden dus aandacht dienen te besteden aan de rationalisatie en de efficiency in hun zaken. Met name geldt dat het kleine en middelgrote bedrijf. Op een Nijverheidsdag, zoals ook Zeeland die nu krijgt, kan aan dit onderwerp bijzondere aandacht worden besteed. Het is prettig, dat onze provincie ook hier voor enkele instellingen kent, die met raad en daad het bedrijfsleven bijstaan. Daar is het Economisch Technologisch Instituut, dat meer de economische kant behandelt, en verder kennen we het Rijks- nijverheidsconsulentschap voor de technischevraag stukken. Het spreekt vanzelf, dat zich heel wat grens gevallen voordoen en dat vaak van beide instanties adviezen nodig zijn. Gelukkig bestaat er een goede samenwerking, hetgeen niet in alle andere provincies het geval schijnt te zijn. Het is de bedoeling, dat de Nijverheidsdag door een intensieve voorlichtingscam pagne zal worden gevolgd. Wanneer dit wordt gecom bineerd met de plannen van het E.T.I. om (op ver zoek) in sommige plaatsen een analyse van bedrijven te geven en adviezen aan de hand te doen over be drijfsvoering, financiering enz., dan zal het Zeeuwse bedrijfsleven er alleen maar baat bij hebben. bedrag van f 1000. Beide le gaten zyn vrij van lasten. Twee rectificaties. Giste ren meldden wy in de IJl- berichten een ongeluk te Biezelinge, waarby twee luxe auto's betrokken wa ren. De oorzaak zou zijn dat een der bestuurders, de heer G. uit Kapelle teveel links had gehouden. Dit is echter niet juist, zo vernamen we, niet hij, maar de andere be stuurder had deze verkeers- fout gemaakt. De heer G. gaat dus vrijuit. Het tweede is van geheel andere aard. Niet te Grjjps- kerke, zoals we schreven, doch te Colijnsplaat werd een Shell-filmavond gehou den. 100 jaar Kleuter school. In Wissekerke zal binnen kort een uniek feit worden herdacht, zo vernamen wy. Op 18 Maart a.s. zal het h.l. een eeuw geleden zijn, dat de Kleuterschool in deze ge meente werd gesticht. Wie enigszins bekend is met de moeilijkheden, die kleuter schoolbesturen ondervinden, omdat zy nog altyd van par ticuliere gelden afhankelyk zyn, moet de pet toch wel diep afnemen voor hen die 100 jaar geleden op Noord- Beveland het initiatief heb ben genomen om een derge lijke school te stichten. We kunnen het niet nagaan, maar vermoeden, dat de school te Wissekerke de oudste is in onze provincie. Het jubileum zal hoe kan het anders op 19 Maart a.s. feestelyk worden ge vierd. Axel: Donderdagavond 11 Maart half 8 „Het Cen trum": Uitvoering Chr. Fan farecorps „Hosanna". Middelburg: Zaterdag avond Geref. Jeugdgebouw: Filmvoorstellingen Spelen- commissie Geref. jeugd: „Johny Jones, zyn huis en zijn stad", „Goed Werk manschap", „Scheepsbouwer van Essen", „Sweeney gaat uit" en een tekenfilm. Half 8 voor jongeren tot en met 15 jaar, 9 uur voor ouderen. Oostburg: Vanavond leer lingenavond chr. Uloschool: Zang Ambonese leerlijden, voordracht, gymnastiek en lezing. Waarde: Vanavond half 8 Café Kloet: Groene Kruis. Goede gezondheid vraagt volledige voeding". VLISSINGEN, 3 Maart. Het Ne derlandse Zuivelbureau en de Zeeuw se Melkfederatie hebben in het Con certgebouw een algemene voorlich tingsmiddag en -avond georganiseerd, waarvoor vele dames een paar uurtjes vry hadden genomen. Nadat de presi dente van de Vertrouwenscommissie, mevrouw Kapsenberg, een kort inlei dend woord had gesproken, hield de adviseuse van het Zuivelbureau, mevr. BuurmanKaptein, een interessante causerie over het onderwerp: „Een goede gezondheid vraagt een volledige voeding". Daarop volgde de vertoning van de film „Land en Melk", die een goed overzicht gaf van de bereiding der zuivelproducten en die aantoonde, dat ons land met recht een zuivelland wordt genoemd. Mevrouw Buurman hield vervolgens een praatje over het onderwerp: „Hoe voed ik myn gezin goed en goedkoop?" Zij kwam niet met dorre cyfers, maar met practisehe wenken, die iedere huisvrouw ter har te kon nemen. Het bleef op deze bijeenkomst niet bij het met woord en beeld aantonen van de voedingswaarde van zuivelpro ducten. De dames mochten ook proe ven van uiensoep met kaas, van stamp pot met melk en blokjes kaas en van karnemelk met limonadesiroop, alles door de leerlingen van de Huishoud school klaargemaakt. Tot slot konden de dames vragen stellen. Een forum, bestaande uit me vrouw Buurman, mevr. Sareis—van Rijn, directrice van de Huishoudschool, en. de heer C. den Engelsen, gaf ant woord. Er waren heel wat vragen, waaruit de grote interesse van de aan wezigen bleek. .J De Zeeuwse collecte te Zierikzee heeft f 666.20 op gebracht. De Zeeuwse collecte bracht in Kloetinge f 83.13 op; in Wolfaartsdijk f $9.72 en in Poortvliet f 333.65. De collecte voor Rozenoord, het tehuis voor bejaarden te Sluis bracht te Schoondijke f526.op. Er is grote schade geleden. ZIERIKZEE, 4 Maart. De Byen- houdersvereniging „Schouwen-Duive land" kwam byeen in „Concordia". Na een openingswoord van de voorzitter werd het omgekomen bestuurslid, de heer Joh. Flikweert uit Nieuwerkerk, door de aanwezigen met een minuut stilte herdacht. Ook vele materiële verliezen werden geleden, vooral door de leden uit Dui- veland, die soms hun gehele byen- stand verloren. Het hoofdbestuur, als ook de Ryksbyenconsulent heeft zich direct met de getroffen vereniging in verbinding gesteld en steun toegezegd. Ook de groep Overyssel, die de vereni ging geadopteerd heeft, biedt hulp aan. Mede door de ramp, daalde het aantal leden van 86 op 69. In het voorjaar werd 200 en in het najaar 630 kg „by- ensuiker" besteld. Er was een batig saldo van f62.27. De heer W. P. L. Bakker te Zierikzee werd als bestuurslid herkozen, terwijl tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer C. P. Flikweert te Nieuwerkerk. Hierna werd een bespreking gehou den over de schadeopgave en wanneer materiaal zal worden aangevraagd. De meeste gedupeerde leden kunnen dit jaar geen bijen houden. De opgegeven schade zal aan de groep Overyssel worden doorgegeven. Daar in de West hoek enkele byeenhouders weer gaan beginnen, zal aan het hoofdbestuur ge vraagd worden, de voorjaarssuiker gratis ter beschikking te stellen. Besloten werd een schryven te rich ten tot de instanties, die de herinplant van bomen op het eiland zullen ver zorgen, met het verzoek, zoveel moge lijk bomen en heesters aan te planten, die door de bijen bevlogen worden, ter uitbreiding van de zgn. „bijenweide". Nadat besloten was, deze zomer geen excursie te houden, maar wel een zo mervergadering in de Westhoek, waar op dan de situatie van de bijenstand nader onder het oog zal worden gezien, i.v.m. vervroegde en verhoogde aan vraag van „byensuiker", werd deze vergadering door de voorzitter geslo ten. Dank zij opmerkzaamheid van handelaar. GOES, 4 Maart. Dank zy de opmerk zaamheid van een Goese zaad- en zak- kenhandelaar is de Goese politie na naar stig speuren er in geslaagd de hand té leggen op een veertigjarige inwoner van St Jansteen, L. genaamd, die, tydelyk in Goes gevestigd, een poging tot oplichting heeft gepleegd. De man die ontkende, is vandaag voor de officier van Justitie te Middelburg geleid. Hy schijnt ook andere firma's benadeeld te hebben. De Goese handelaar, K.A.M., kreeg op zekere dag van een bekende groenten- en fruitgrossier te Goes de opdracht een gro te party zakken te leveren ter waarde van ongeveer f 2000.De party moest gelost worden op het Wolfaartsdijkse Veer, waar ze zou worden afgehaald. De handelaar belde de betrokken groenten- en fruitgrossier op, die van geen bestel ling afwist. Toen L. in Wolfaartsdyk ar riveerde samen met een door hem be stelde Middelburgse expediteur bleek het hem al spoedig, dat de zaak scheef liep en hy verdween met spoed. Inmiddels Commissie Chr. Kweekschool voor Tholen en de Westhoek. ST. ANNALAND, 4 Maart. Op het eiland Tholen en in de Westhoek van Noord-Brabant zyn plannen in voorbereiding om ie komen tot oprich ting van een Christelijke Kweekschool te Klundert. Deze school zal, zo mo gelijk, een filiaal zijn van de Dordtse Chr. Kweekschool. In deze commissie hebben zitting Ds. J. Spelt, Ned. Herv. predikant te Dinteloord, burgemeester Johs. van den Bos van Sint Annaland, burgemeester Mr. G. Drayer van Klun dert, burgemeester C. A. van der Hooft van Willemstad en de heer E. Hasker, Hoofd van de Prinses Julianaschool te Breda. Aan alle Mulo-scholen is reeds ge vraagd, het aantal leerlingen, dat kweekschoolonderwys wil volgen, op te geven. - werd ook de politie gewaarschuwd. De volgende ochtend deed L. opnieuw een bestelling, nu weer op een andere naam. De politie zette op de plaats waar de be stelling moest worden afgeleverd posten uit, doch of de man het rook, hij kwam niet. Toen volgde een speurtocht om zijn identiteit te weten te komen. Tal van adressen waarmee hij in aanraking was geweest, moesten worden opgespoord het geen dan ook lukte. Toen volgde con frontatie, doch de man ontkende en bleef ontkennen ook toen hy door verscheidene personen werd herkend. Hij heeft zich ook door de fa de B. en de fa A. te Goes in een taxi laten rond- ryden zonder te betalen, dus ook op dit pvtnt heeft Vrouwe Justitia nog een ap peltje met hem te schillen. Grote omzetten van Melkfabriek „Walcheren". MIDDELBURG, 3 Maart. De Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivel- fabriek „Walcheren" hield haar alge mene vergadering onder voorzitter schap van de heer S. Simonse te Sint Laurens in het Nederlands Koffiehuis. Het jaarverslag over 1953 werd goed gekeurd. Er blijkt uit, dat van veehou ders ontvangen werd 16.322.670 kg melk met 3.72 vet. Er werd voor be taald f3.767.486,88 of gemiddeld 23,06 cent per kg. Bygekocht werden o.a. 2.023.817 kg melk, 20.200 kg boter 85.194 kg ondermelk en 69.250 kg ma gere melkpoeder. De producten brach ten op f4.163.973,08. Van de vloeibare producten werd 60 los en 40 in flessen verkocht. De onkosten bedroe gen f724.210,80 of 4,44 cent per kg. melk. De voornaamste bedragen zijn lonen f 179.933,30, steenkolen, gas, electrici- teit en water f91.225,67, melkaanvoer- kosten f 170.799,46, verpakkingskosten melkinrichting f 78.308,33. Voor af- schryving op gebouwen en machines werd f62.453,72 bestemd. Op de balans komen o.m. voor als activa: gebouwen en machines f 425.000, geldmiddelen f636.810,72, terwijl als passiva voorkomen reserve f 108.275,37, pensioenfondsen f 90.491,38 en leden kapitaal f339.743,48. GOES, 4 Maart. De jaarlijkse Bondsdag van C.J.M.V. en C.J.V.F. zal dit jaar op Tweede Paasdag niet in Zeeland gehouden worden. Men zal zich over de grenzen hegeven om samen met de Prot. Jongerenorganisaties in Vlaanderen in Gent de toogdag te gaan houden. Niet minder dan 1000 jongeren uit Zeeland worden er die dag verwacht en het gaat er op lijken, dat het een grote manifestatie wordt, want ook het programma is de moeite waard. De vroegere districtssecretaris in Zeeland van het C.J.M.V., de heer J. C. Gordeau, die thans onder de industriejeugd in Enschedé werkt, zal het Bondsonderwerp behandelen. Voorts is er een mars en hoe kan het anders in deze omgeving er zijn diverse zeer attractieve excursies ge organiseerd. De Bondsdag zal op de morgen van Tweede Paasdag om 10 uur aanvan gen met een wijdingsdienst onder lei ding van een Belgisch predikant. Na afloop van deze dienst staan een aan tal excursies op het programma. Men zal een bezoek kunnen brengen aan het Gravensteen, Belfort, Stadhuis, Bothanische tuin en het Park. Na de tocht volgt een maaltijd. GROOTS OPGEZET. Het middagprogramma is groots van opzet. Er wordt geopend met een vlaggenmars en het zingen der Bondsliederen. Daarna spreekt de heer Gordeau, waarna er volksdan sen zullen worden uitgevoerd en er samenzang zal zyn o.l.v. de heer O. Willems uit Anderlecht. De Jonge Kathelijners te Brussel zullen een toneelstuk opvoeren. De dag wordt besloten met een massale mars en een openlucht bijeenkomst op de Vrijdagmarkt. Pijpercorpsen zullen in de stoet meelopen. VERVOER. Een groot probleem by de opzet van deze Bondsdag vormde het vervoer. Ook deze zaak heeft men groots aan gepakt. Ieder komt ditmaal op eigen gelegenheid naar Breskens of Terneu zen, waar tientallen extra bussen de Bondsdaggangers rechtstreeks naar Na 40 jaar Feestavond met toespraken en opvoering toneelstuk GOES, 4 Maart. Met een uiterst gezellige feestavond heeft de afdeling Goes van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond vandaag het veertigjarig bestaan gevierd in het „Slot Ostende". In deze vergadering is dank ge bracht aan de oprichters, de oude „strijdmakkers", dank zij wier volharding en geloof in het Evangelie een tijdperk van strijd veranderde in een tijd waarin sociale zekerheid mogelijk werd. Deze stryd werd ook vertolkt in het toneelspel „Vuur op aarde", geschreven door Anne Holtrop en uitge geven door het C.N.V., dat voor hier het eerst door een achttal leden van de Chr. Besturenbond Goes e.o. werd opgevoerd. Dankbaarheid was de grondtoon van deze avond. Dankbaarheid beluis terden de aanwezigen in de openings woorden van voorzitter M. D. van der Slikke en vooral ook daarna in het historisch overzicht van de secretaris, de heer D. Gorsse. De drang naar een heid werd levend in de vergadering van 21 Januari 1914 toen de Goese Instonden Med^rV'irïg (adv.). Maar za vreten ook in op Uw humeur en gestoL Laat dat toch niet zo daargaan. Dryf die pynen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en inge wanden trager werken. De zes mi nerale zouten van Kruschen bren gen ze weer op gang. Als dat ge beurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pynen tot het verleden. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Het Kamerlid, de heer Van der Himst, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van het artikel in „De Volks krant" dd. 26 Februari j.l., omtrent de busdienst SluiskilBreda, en zo ja, is de minister bereid mede te de len, of het juist is, dat de Nederlandse Spoorwegen een schade zouden lyden van f 120.000 per jaar by handhaving van deze busdienst? 2. Zo de minister tot de conclusie mocht komen, dat het in de vorige vraag vermelde bedrag juist moet worden geacht, is de minister dan be reid, mede te delen, op welke bereke ning deze schade berust? 3. Kan de minister reeds thans mededelen, of aan de onderneemster dezer buslijn een definitieve conces sie zal kunnen worden verleend, zon der dat op een of andere wyze een achteruitgang in de spoorwegverbin ding zal worden veroorzaakt? typografen bijeenkwamen onder lei ding van het oud-lid D. Glerum en men besloot tot oprichting van een afd. Goes van de Chr. Bond. Er werd een bestuur gevormd, bestaande uit de heren C. Bustraan, A. M. Duyve- waardt, D. Glerum, C. K. Maartense en P. A. Touw. Hij herinnerde met vele grappige voorvallen aan hetgeen in die jaren passeerde; ook aan de bezetting waarin de N.C.G.B., hoewel verboden, toch actief bleef, om na de oorlog met vernieuwde kracht ver der te gaan. Hulde bracht hij aan de voorzitters C. Bustraan, N. Steenblok, C. K. Maartense, aan de secretarissen A. Duyvewaardt, J. v. d. Klooster en A. Geense en aan de penningmeesters D. Glerum, C. Kuijper en J. Everse. Een nieuw tijdperk breekt nu aan, zo besloot de heer Gorsse zyn overzicht en hy drong by de leden aan op her nieuwde activiteit. GELUKWENSEN. Hierna was het woord aan de bonds- secretaris, de heer G. Jens, die Goes „een schakel in de bond" noemde en namens het hoofdbestuur een harte lijke felicitatie uitbracht. De heer J. Ooms sprak namens de A.N.G.B. en tevens namens de heer Govers, die hier de R.K. bond vertegenwoordig de. „Niet tegenover elkaar doch naast elkaar", zei de heer Ooms, die voorts nog een bloemstuk aanbood. Namens het district Zeeland van de Federatie van Drukkerspatroons sprak de heer J. v. d. Klooster een geluk wens. „VUUR OP AARDE". Na de pauze, waarin loten ten bate van D.E.L. werden verkocht, volgde het sociaal toneelspel „Vuur op aar de", een spel, waarin het probleem der sociale gerechtigheid op overtui gende wijze naar voren werd ge bracht. Juist deze overtuiging bete kende de waarde van dit stuk en daarom past het niet critiek te leve- ren op het spel waaraan inderdaad hier en daar nog wat geschaafd kan worden. De aanwezigen hebben er ten zeerste van genoten en de speel sters en spelers verdienen daarvoor hulde. Ze kregen die ook, d.w.z. de dames kregen bloemen en regisseur P. A. Romijn ontving een boek. Het was reeds zeer laat toen de heer Jens deze avond met dankgebed sloot. Gent zullen brengen, 's Avónds ge schiedt het omgekeerde. Er is echter één maar aan de ge hele zaak verbonden. Ondanks stappen met steun van het Provinciaal Be stuur van Zeeland ondernomen bij het ministerie van O., K. en W. en van Buitenlandse Zaken, is het tot heden niet gelukt ontheffing te krijgen van het feit, dat ieder in bezit moet zijn van paspoort of bewijs van Neder landerschap. Het is wel jammer, daar vele jon geren voor één dag op kosten worden gejaagd, zonder dat hier strikte aan leiding voor bestaat. Voor de deel nemers uit Zeeuwsch-Vlaanderen geldt dit bezwaar niet zo, daar zij wel vaker in België komen, maar voor de deelnemers uit overig Zeeland klemt dit toch maar al tezeer. Het ware te wensen, dat de bevoegde autoriteiten zij het ter elfder ure toch nog tot het inzicht kwamen, dat men voor een dergelijke Bondsdag toch waar lijk op een of andere wyze een uit zondering moet kunnen maken! Een belangrijk jaar Landsteiner-penningen en -plaquette uitgereikt GOES, 4 Maart. Op de jaarverga dering van de Kring West Zuid-Beve land van het Nederlandse Roode Kruis, die vanavond in de „Prins van Oranje" gehouden is, zijn Landsteiner- penningen uitgereikt aan verscheidene donores en zelfs een Landsteiner- plaquette aan de heer J. A. H. Heintz- bergen te Goes, die nu reeds 15 maal zijn bloed heeft gegeven. Het bleek op deze vergadering en we behoeven dit nauwelijks te memoreren dat de kring in het af gelopen jaar zeer belangrijk werk heeft verricht. Men denke slechts aan de ramp en wat daarna kwam. Dit kwam ook tot uiting in een door de voorzitter, de heer A. J. van Heel, voorgelezen dankschrijven van de al gemeen voorzitter Baron van Tuyl van Zuylen. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. Bruyning, stipten we aan dat, de vereniging thans 1590 leden telt en dat men een korps heeft van 28 helpsters en 50 helpers. Het werk in het medisch centrum, het wellfare- werk, de lectuurvoorziening en de ac tiviteit van de moedermelkcentrale was bevredigend. De penningmeester, de heer J. Hommes, had een batig sal do in kas van f 87.54, hetgeen meeviel aangezien de uitgaven een bedrag van totaal f43.334,88 beliepen. De heer A. H. van Heel trad af als bestuurslid en de voorzitter dankte hem voor het vele werk dat hij o.m. als leider van het informatie-bureau heeft verzet. In zyn plaats werd benoemd de heer Colenbrander. Er werd nog op gewezen, dat het Rode Kruis nog veel meer leden kan gebruiken. Wil men het werk nog heter kunnen verrichten dan zullen de vaste inkomsten moeten stijgen. Nadat mej. Jansen nog het een en ander had verteld over de activitei ten van het Jeugd Rode Kruis, volg de de uitreiking van de Landsteiner- penningen aan degenen, die nu vijf maal bloed hebben gegeven. Het wa ren de heren A. de Bruyne, Jac. Ca- pello, J. van Dalen, N. Fierloos, E. Keilen, C. van Ketel, M. v. d. Leur, P. J. Melse, W. Meyer, B. J. Nonne- kes, P. Nonnékes, L. Polfliet, W. Ruis- sen, I. Sinke, ds H. M. Strating, Jac. Thoorenaar, C. Verrijzer en W. A. de Vos te Goes, en aan de dames W. Brandenburg, M. E. Hofstra-Maat, mevr. Joosse-Steutel te Goes en mevr. Lenshoek-Van Wageningen te Kloe tinge. In een korte toespraak vertelde de heer Van Heel, dat Goes thans be schikt over 275 donores, waarvan er thans 188 bloed hebben gegeven in het afgelopen jaar. De transfusiedienst heeft dus nog meer donores nodig en hij deed daarom een dringend beroep op de aanwezigen hiervoor propagan da te maken. De rest van de avond werd gevuld met een interessante causerie van Kolonel Vooren, die met het Rode Kruiscorps op Korea heeft gewerkt en vertelde over zyn ervaringen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2