BOUW EN INRICHTING KERNREACTOR ver Bijdrage in de kosten tot een maximum van f 8.500.000 gevraagd Nachtelijke corpsteamrit K.L-officieren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND L=V8,nÖdó,Q=J Ontwerp van wet tot financiering Fictieve diensttijd voor bezitters onderwijzersacte Individueel klachtrecht niet aanvaard Strenge straf tegen Nederlander geëist Binnenkort verschijnt de nieuwe concordantie. Straaljager verongelukt, twee doden Ontploffing in electrische centrale REGERING PROTESTEERT IN DUITSLAND Exportbeperking van eieren zal gevolgen hebben De conferentie van Geneve* Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2724 Abonnementsprijs 0.4'; per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 5 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; .1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. laat een onzer redacteuren, ter gelegenheid van de jubilerende N.C.L.B., de oude garde en het jonge geslacht aan het woord om hun bevindingen te vertel len over de sociale toestanden van toen en nu. De verschillen zijn groot, maar de dank aan God voor de ontzettend vele verbeteringen is nog groter. (Zie pag. 3.) 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland. Gevraagd wordt de ministers van O., K. en W„ van Economische Zaken en van Financiën te machtigen in het jaar 1954, onder door hen te stellen voorwaarden, ten laste van het rijk een bijdrage te verlenen in de kosten van de bouw en inrichting van een kernreactor tot een maximum van f 8.500.000, zijnde de helft van het voor het eerste jaar van de bouw, voor de investeringen in het kern reactor-project benodigde bedrag van 17 millioen gulden. De achterstand, die na de oorlog in ons land op het gebied der weten schap bleek te bestaan, zo ontlenen we aan de Memorie van Toelichting, leidde op verschillende gebieden der wetenschap tot een bundeling van alle beschikbare krachten. Op deze wijze kwam in het voorjaar van 1946 de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek van de Materie tot stand (F.O.M.). De minister heeft boven dien in Maart 1953 de advies-commis sie kernpsychisch onderzoek (de z.g.n. commissie Kluyver) in het leven ge roepen. Deze commissie heeft zich in het bijzonder beziggehouden met het organisatorische probleem en daar over onlangs aan de ministers van O., K. en W., Economische Zaken en Financiën een rapport uitgebracht. Dit rapport wordt thans bestudeerd. VERGEVORDERD STADIUM. Inmiddels moet het werk van de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek van de Materie doorgang kunnen vinden. De door haar verrichtte on derzoeken zijn in een zodanig stadium van ontwikkeling gekomen, dat de vraag aan de orde werd gesteld of niet moest worden overgegaan tot de bouw van een proefreator in Neder land. Hoewel met deze reactor kleine hoe veelheden electriciteit geproduceerd zullen kunnen worden, beoogt men met de bouw allereerst het leren ken nen en oplossen van de problemen, waarvoor men bij de economisch ver antwoorde omzetting van de atoom energie wordt gesteld. 's-GRAVENHAGS, 4 Maart. Op de onlangs door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gedane oproep tot de bezitters van de onderwijzersacte, die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn, doch die in beginsel bereid zijn als nog een betrekking bij het l.o. te aan vaarden, hebben zich voor 1 Maart 1400 aktebezitters aangemeld. Dage lijks komen nog nieuwe aanmeldingen binnen, zo deelt het ministerie mede. De regering heeft besloten aan hen, die naar 't lager onderwijs overgaan, fictieve diensttijd toe te kennen en wel van de tijd, die zij na het be reiken van de 21-jarige leeftijd bui ten het onderwijs bobbon af gebracht. Deze toekenning van nctieve diensttijd zal ook gelden voor hen, die reeds bij het onderwijs werk zaam zijn, doch thans geen aan spraak op fictieve diensttijd kun nen maken. Het Ministerie van O., K. en W. vestigt er echter nog de aandacht op, dat uit het feit, dat zich meer dan 1400 aktebezitters hebben aangemeld, niet mag worden afgeleid, dat deze allen naar het onderwijs zullen over gaan. Teneinde hierover meer zeker heid te krijgen, heeft de minister aan degenen, die zich hebben aangemeld, een uitvoerig schrijven gericht met gegevens omtrent benoeming, salarië ring, diensttijd en pensioenaanspraken van het l.o.-personeel. Daar de benoeming van onderwij zend personeel geschiedt door de ge meente- en schoolbesturen, is de mi nister voornemens bij de plaatsing van leerkrachten bemiddeling te verlenen. Na bestudering van verschillende bij dit project optredende problemen is de F.O.M. tot de conclusie gekomen, dat mits wetenschap en bedrijfs leven samenwerken Nederland technisch in staat is een proefreactor te bouwen. COMMISSIE KLUYVER. De commissie Kluyver is unaniem van oordeel, dat Nederland dit werk ter hand moet nemen. Met het be< drijfsleveli zal overleg gepleegd wor den om te komen tot een financiering op paritaire basis bij de uitvoering van het kernreactor-plan. De kosten voor de eventuele bouw en inrichting van een reactor, die naar zich laat aanzien drie jaar zal vorderen, worden momenteel geschat op ca 28 millioen gulden, waarvan een groot deel nodig is voor de aan schaf van zwaar water. Voor het eerste jaar zal naar schatting een be drag van 17 millioen gulden en voor de twee volgende jaren van 11 milli oen gulden nodig zijn. Bij een parti- aire verdeling der kosten zal dus van het rijk het eerste jaar een bijdrage worden gevraagd van 8,5 millioen gulden. Conventie voor de rechten van de mens Amendement Oud V. V.D.) met 32-37 stemmen verworpen (Van onze parlementaire redacteur.) Het is een dubbeltje op zijn kant geweest, maar bet amendement-Oud om het Individuele klachtrecht te aanvaarden, is tenslotte verworpen met 3237 stemmen. Minister Beyen heeft zich tegen dit voorstel met een zekere fel heid verzet. Hij vreesde, dat dit klachtrecht de weg naar misbruik wagen wijd zou openzetten. Op dit ogenblik wil de Regering dit recht dus niet aanvaarden. Dat hoeft ook niet, aldus de Minister, want het individuele klachtrecht is niet een essentiëel element in de conventie van de rechten van de mens. Dit recht is niet meer dan een additionele waarborg en aan zo'n waarborg hebben wij in ons land geen behoefte. Er is geen sprake van dat bij ons de rechten van de mens niet worden geëerbiedigd. Dat God in deze Conventie niet wordt erkend als de brond van alle recht is een gevolg van het feit, al dus de Minister van Buitenlandse Zaken, dat er op dit punt geen over eenstemming te bereiken was. Overi gens is dit een kwestie van het vori ge Kabinet geweest. Dit heeft op het standpunt gestaan, dat het belang van het bestaan van deze beginselen over de rechten van de mens, belangrijker geacht moet worden dan de verkla ring over de oorsprong van dit be ginsel. Voor ds Zandt (S.G.P.) was het feit zo'n groot mankement in deze Conventie hij noemde haar Huma nistisch dat hij tegen dit verdrag stemde. Prof. Oud (V.V.D.) heeft zijn amendement nog eens uitvoerig ver- Vijf rivieren in Zuid-Engeland zijn buiten haar oevers getreden als ge volg van een nacht zware regenval. Vele wegen zijn onbegaanbaar gewor den en huizen door water omsloten. In Kent is ontruiming gelast van hui zen aan rivieren. Interpellatie over pachten en koopprijs landbouwgrond. DEN HAAG, 4 Maart. De heer Engelbertink (K.V.P.) heeft een inter pellatie aangevraagd over de toepas sing van de in Augustus 1953 in wer king getreden wet Koop- en Pacht prijzen van Landbouwgronden. Je arrestaties in Indonesië. DJAKARTA, 4 Maart. Tegen de Nederlander V. Barkey, die voor het landgereeht te Djakarta heeft terecht gestaan op beschuldiging van het zon der vergunning in bewaring hebben van patronen voor vuurwapens is he den een gevangenisstraf geëist van drie jaar. De Djaksa van het Landgereeht, Siahaan, voerde als bezwarende om standigheden aan, ten eerste dat be klaagde de patronen zonder vergun ning bewaard had in een tijd van on rust en in een tijd, waarin de staat van oorlog en beleg nog van kracht is. Ten tweede dat beklaagde bij het gerech telijk verhoor eerst heeft getracht de zaak te verdraaien. Tén derde dat hij na enige waarschuwingen te hebben ontvangen, heeft toegegeven dat zijn bij het verhoor door de politie afge legde verklaringen juist waren. Ten vierde dat hij geen afgifte bij de po litie heeft gedaan, wetende dat het in bewaring hebben van patronen onge oorloofd is. De hoge leeftijd van be klaagde in aanmerking nemend, eiste hij drie jaar met aftrek. Trommius heeft afgedaan. KAMPEN, 3 Maart. Na twee en een halve eeuw zal er wederom een nieu we concordantie verschij nen. Een uitgever in Kam pen (J. H. Kok), zal deze uitgave, die het gevolg is van de nieuwe bijbelver taling, verzorgen. De heer AV. van der Kamp te Kampen, ambte naar op het gewestelijke arbeidsbureau aldaar heeft, met behulp van en kele medewerkers, een ïieuwe concordantie sa mengesteld. Prof. dr W. H. Gispen te Amsterdam en prof. dr H. N. Ridder bos te Kampen hebben wetenschappelijk toezicht op dit werk gehouden. Prof. Gispen heeft zich vooral bezig gehouden met het Oude Testament, het Hebreeuws en het Aramees. Prof. Ridder bos heeft voornamelijk op de samenstelling van het Nieuwe Testament en het Grieks toezicht gehouden. Toen in 1637 de nieuwe Statenbijbel verscheen en in het jaar 1660 algemeen ingang had gevonden, maakte Abraham van Trommen, beter bekend 'als Trommius een. concor dantie op deze bijbelver taling. Hij deed twintig jaar over dit werk, dat ver scheen in drie delen die kwamen resp. in 1672, 1685 en 1691 in de handel. Alsr gevolg van de nieu we Bijbelvertaling is de concordantie van Trom mius onbruikbaar gewor den. dedigd. En de heer Schmal (C.H.) meende, dat de Minister na deze uit eenzetting nog moeilijk, overtuigende tegenargumenten zou kunnen leveren. Toen het tien minuten later op stem ming aankwam, was de heer Schmal echter nergens meer te bekennen. Er waren nog drie C.H. fractieleden over, t.w. de heren Tilanus, Beernink en de Ruiter en deze drie stemden allen tegen het amendement. De andere tegenstemmers waren: de K.V.P., A.R., C.P.N. en S.G.P. VERHOGING PENSIOENEN. De Tweede Kamer heeft ook enkele wetsontwerpen aanvaard om de pen sioenen te verhogen met 5 in verband met de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeper king. De heer Beernink (C.H.) drong er bij Minister Beel op aan om spoe dig te komen met het beloofde ont werp om de pensioenen te verhogen van hen, die voor 1 Januari 1948 zijn gepensionneerd, „Wie spoedig geeft, geeft dubbel", zo zeide hij. De Minis ter heeft op deze vraag medegedeeld dat het wetsontwerp zeer spoedig bij de Kamer zal worden ingediend. MAU MAU GENERAAL GEDOOD NAIROBI, 4 Maart. Britse troe pen hebben Donderdag de Mau Mau „generaal Gicoema" in het gebied van de berg Kenia gedood. Zij doodde voorts in een hevig gevecht ten Zui den van Nyeri zeven Mau Mau leden. Woensdagavond werd bij de Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn de start gehouden van de Nachtelijke Corpsteamrit voor Officieren van de Koninklijke Landmacht door Gelder land, welke rit was georganiseerd door de Militaire Commissie voor Automobiel- en Motor-, Oefen- en Betrouwbaarheidsritten (M.C.A.M. Aan deze rit namen 79 groepen, be staande uit telkens drie jeeps, bemand met twee officieren, dus in totaal ruim vierhonderd officieren deel. De finish van de wedstrijd, welke zich voor het grootste gedeelte op de Ve- luwe afspeelde, was op de legerplaats Ermelo. Het best geplaatste team kwam in het bezit van de wissel plaquette van de M.C.A.M., terwijl ook door de commandant van het eerste legercorps en diverse wapen inspecteurs prijzen waren beschik baar gesteld. In een dergelijke rit hangt van goed kaartlezen vrijwel alles af. We zien hier een groep rij ders bij een ernstige studie van een stafkaart. OLDENZAAL, 4 Maart. Heden morgen omstreeks half tien is een Gloster „Meteor 7" straaljager van de vliebasis Twenthe van de Koninklijke luchtmacht in Noord Lutte (gemeen te'Losser) verongelukt. Het vliegtuig een z.g.n. „Dual-meteor", met twee vliegers aan boord, is neergekomen op een weiland nabij de boerderij van de familie Kuipers. Nadat het toestel op de grond was gekomen is het in brand gevlogen. De inzittenden, de 26-jarige gehuwde eerste luitenant vlieger Sleper te Almelo, instructeur van de jachtvliegschool en de 21-ja- rige ongehuwde sergeant-vlieger Van der Laag te Breda kwamen om het leven. DEN HAAG, 4 Maart. Tengevolge van een ontploffing in een onder station van de electriciteitsmaatschap- pij Zuidholland aan de hoek Water straat, die vanmorgen om kwart over zeven plaatsvond, is de electriciteits- voorziening van Den Haag en enkele omliggende gemeenten o.m. Delft, ge ruime tijd in ernstige mate verstoord geweest. Ook de spoorwegen hebben de nodige last ondervonden. Het trein verkeer naar Delft en Leiden was enige tijd gestagneerd, maar de N.S. kon vrij spoedig op een ander net overschakelen. Bij de ontploffing de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, wel ontstond er brand, maar deze kon spoedig door de brandweer bedwongen worden. (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 4 Maart. Op mondelinge vragen van de heer Den Hartog (V.V.D.) heeft Minister Mansholt vanmiddag in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat het hem bekend is dat het bedrijfsleven in Duitsland voor stellen heeft gedaan om een verandering te brengen in de invoerrechten op eieren. In Duitsland streeft men naar een landbouwpolitiek met vaste prijzen en met een geleidend invoerrecht. Het voorstel kan voor onze uit voer zeer ernstig zijn, aldus de Minister. Hoewel er nog geen voorstel bij de Bundestag is ingediend heeft de Re gering reeds een memorandum naar Bonn gestuurd, waarin gezegd wordt, dat een wijziging van het invoerrecht ernstig betreurd zal worden. De ex port van eieren naar Duitsland omvat niet minder dan 20 van onze ge hele uitvoer naar dit land. In dit memorandum is er dan ook op gewezen, dat de voorgenomen exportbelemmering stellig conse quenties zal hebben voor de Duitse producten, die ons land binnen ko men. De Regering overweegt nog, aldus Minister Mansholt, om een protest in te dienen bij de O.E.E.C. en de E.B.U. Het schijnt de bedoeling te zijn om op de hoogte van het invoerrecht af hankelijk te stellen van de prijs der eieren. Bij een lage prijs zal het in voerrecht hoog zijn, bij een hoge prijs laag. Zo zal bij een uitvoerprijs van 10 ct een invoerrecht van 5.2 ct. betaald moeten worden volgens het nieuwe In enkele regels melden wij nog DAT het 4712 ton meten de schip „Carthage" de laatste reis tot een goed einde heeft gebracht. Het vaartuig is gisteren in Ter- neuzen aangekomen, om daar door de Vlissingse fir ma V. Cracau Zonen ge sloopt te worden. Het is het eerste zeeschip, dat na de oorlog in onze provincie on der de slopershamer komt. DAT de leden van de Vereniging van Leerling- Scheepswerktuigkundigen in de Technische school te Middelburg hebben genoten van een aantal door de Kon. Shell beschikbaar ge stelde films. De voorzitter van de vereniging, de heer E. Visscher, directeur der Technische en Machinisten- school, sprak een openings- en slotwoord. DAT de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, gis teravond de bazar heeft ge opend in de Margrietschool aan de Minister Lelystraat, Deze bazar wordt gehouden om aan geldmiddelen te ko men voor de zo noodzake lijke verbeteringen aan de inventaris van de Vlissingse Chr. Kleuterscholen. De ba zar is ook heden- en mor genavond geopend. DAT tot geestelijk verzor ger van de arbeiderskam pen in Wester Schouwen, tijdelijk is aangesteld vic. Cupedo. Deze functionaris is genegen om naast zijn eigenlijke taak bij het ge meentewerk te Burgh te helpen. DAT bij de verkiezing van ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk te Oosterland tot ouderling is herkozen de heer L. Stoutjesdijk en tot diakenen de heren M. Steenpoorte en M. de Vis ser. In de vacature voor ouderling werd gekozen de heer W. v. d. Maas. DAT de gecombineerde Geref. Jeugdverenigingen te Krabbendjjke gisteravond onder leiding van de heer gelegen werkterrein de eer- A. A. Allaart hun jaarlijkse ste van een serie van 84 feestavond hebben gehou- palen in de grond is gesla den. De M.C. en J.C. voer den samen een schets op ge titeld: „Sebastiaan de spin", waarna een spreekwoorden- strijd werd gehouden. Voorts werd opgevoerd het toneelstuk „Naar de nieu we wereld". Een tableau werd verzorgd door de M.V. Het slotwoord sprak de oud-voorzitter en ere lid van de J.V., de heer M. G. Meeuwsen. DAT de Middelburgse ge meentepolitie proces-ver baal heeft opgemaakt tegen zekere J. A. uit Middelburg, die er van wordt verdacht drie weken geleden uit een pakhuis aan de Kinderdijk drie hl. witte bonen te heb ben gestolen. De man be weert thans, dfit hij de bo nen heeft gekocht. DAT gisteren op het tus sen de Prov. straatweg en de Vissersdijk te Zierikzee gen voor de bouw van de ïieuwe zuivelfabriek. Het is de eerste fabriek die zal worden herbouwd in het rampgebied. De plechtig heid had eerst eergisteren moeten plaats hebben, doch kon toen door het slechte weer niet doorgaan. DAT in het Verenigings gebouw te Hoedekenskerke onder leiding van ds S. J. M. Hulsbergen gisteravond de ouderavond is gehouden van de Chr. school. Van 9 tot 12 u. was in de laagste klassen en van 1 tot 3 u. in de hoogste klassen de les op een geluidsband opgeno men, waardoor de ouders deze avond hun kinderen bij de les konden volgen. Het hoofd der school, de heer M. Allewijn, gaf voor af een toelichting. Mej. Bakker droeg nog voor uit „Herinneringen" van W. G. v. d. Hulst. voorstel terwijl momenteel 1.5 ct "wordt geheven. Is de uitvoerprijs 14 ct. dan blijft het invoerrecht onveran derd. Het zal dan variëren van 2.1 a 2.3 ct. per ei. Op een ei van 18 cent wordt mo menteel een invoerrecht van 7 cent betaald. Bij het nieuwe systeem zal het in voerrecht nul cent bedragen. De con clusie van de Minister was dan ook, dat onze pluimveehouders ernstig ge troffen zullen worden als de voorstel len van het Duitse bedrijfsleven wer kelijkheid worden. Westelijken hebben administratief gedeelte geregeld. LONDEN, 4 Maart. De Westelijke mogendheden voeren thans besprekin gen over de organisatie van de komen de conferentie te Genève. Zij zijn thans zo ver gevorderd, dat zij de Sowjet- Unie voorstellen kunnen doen over het administratieve gedeelte van de conferentie. Mogelijk zullen gedelegeerden uit 20 landen de opening van de conferentie bijwonen. Thans wordt nog het ant woord ingewacht van 13 landen. Xn diplomatieke kringen neemt men aan, dat alle uitgenodigden delegaties zullen zenden. Amerikaanse, Franse en Britse des kundigen zullen nog vóór „Genève" in Washington bijeenkomen voor bespre kingen over het Koreaanse vraagstuk. DE BILT ZEGT: Iets kouder DE BILT, 4 Maart. Zwaar be wolkt met opklaringen en enkele bui en. Iets kouder dan gisteren. Aanvan kelijk zwakke tot matige Zuidweste lijke wind, later matige tot krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.18 u., onder 18.27 u. Maan op 7.19 u., onder 20.54 u. Hoogwater Zaterdag 6 Maart: Vlissingen: 1.56 u. 2.08 m., 14.23 u. 2.25 m. Terneuzen: 3.02 u. 2.42 m., 15.23 u. 2.58 m. Wemeldinge: 4.26 u. 1.76 m., 16.49 u. 2.01 m. Zierikzee: 4.11 u. 1.48 m., 16.40 u. 1.72 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1