T ZEEUWSE PLAKKEBORD 'T SPIEGELTJE Mevr* Mansholt opent expositie te Zierikzee* J Deuren op slot! GEWAS MET TOEKOMST? NOTEERT U Kats huldigde Groene Kruis-jubilarissen. Zakenlieden aan de Markt protesteren bij B* en W* Aandacht zou van hun winkels worden afgeleid Bouw zuivelfabriek te Zierikzee OOK ZEELAND KRIJGT ZIJN NIJVERHEIDSDAG Op Woensdag 12 Mei a.s. te Terneuzen Gemeenten op W» Zuid-Beveland vormen één keuringskring Met Goes als centrale gemeente VAN MARKT en veiling Die Schöpfung Plattelandsvrouwen geven voorlichting over besteding huisraadschade-uitkering. Donderdag 4 Maart 1954 ZEEUWSCH DAGEI.AD pagina 2 Gladiolentelers kwamen bijeen. Onder voorzitterschap van de hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, de heer M. Wattel, hebben de Walcherse gladiolentelers te Middelburg een voorbereidende commissie in het leven geroepen, die de mogelijkheden voor een eventueel op te richten vereni ging of coöperatie gaat onderzoeken. In deze commissie hebben zitting de heren R. Joosse, L. H. W. van der Slikke, beiden te Nieuw en St. Joos- land, M. Ton te Middelburg, L. de Rijke te Vrouwenpol der en J. H. Brevet te Se- rooskerke, welke laatste zich met de administratie zal belasten. Deze in voorbereiding zijnde vereniging of coöpe ratie zal zich voornamelijk bezighouden met de collec tieve droging van de knol len en een zo voordelig mo gelijke verzending. Ook werd op deze verga dering de suggestie naar vo ren gebracht, dat misschien het particulier initiatief hierin een grote rol zal gaan spelen, indien een van de telers of een buitenstaander het aandurft een eigen dro gerij te gaan exploiteren. Voorts werd op deze verga dering gesproken door de heer K. van Koeveringe, se cretaris van de onlangs op gerichte coöperatieve gla- diolentelersvereniging O. Zuid-Beveland te Waarde. Deze spreker belichtte breedvoerig het voor en te gen van diverse droogme thoden en schetste de moei lijkheden waarmee de Zuid- Bevelandse telers bij hun eerste pogingen te kampen hadden. Over ongevallen gesproken Voor een jury bestaande uit artsen en wijkverpleeg sters van Noord-Beveland hebben in Hotel „De Koren beurs" te Kortgene de E.H. B.O.-ploegen van Noord- Beveland, een wedstrijd ge houden in eerste hulp en vervoer. Een zeer realisti sche wedstrijd, mogen we wel zeggen, met goed ge bruik van grime. Twee fiet sers, die links af wilden slaan waren overreden door een vrachtauto. Een van de ze ongelukkigen had een schedelbasisfractuur opgelo pen en ernstige verwondin gen aan boven en beneden- arm en de andere patient had een open beenbreuk en verwondingen aan 't hoofd. Geen gemakkelijke opgave dus, maar de ploegen trok ken met flair aan de slag. Wissekerke werd nummer één en wel met 192 punten. Kortgene had er 168, Kam perland 125 en Wolfaarts- dijk, dat bij de „Noorder lingen" was ingedeeld, 114 punten. Het maximum aan tal te behalen punten be droeg 290, zodat er aan de prestaties nog wel een en ander te schaven valt. Maar we zijn blij, dat Noord-Be veland deze ploegen heeft. In tijd van nood zullen zij zeker hun taak naar beho ren weten te verrichten. De opbrengst van de gla- diolenknollen is momenteel redelijk te noemen. De grootste risicofactor schuilt wel in een eventuele onver wachte bezuinigingsmaatre gel door landen, waarnaar dit product geëxporteerd wordt. Tenslotte werd op deze bijeenkomst nog enig poot- goed getoond en gekeurd. Kolenvisser. Een Yersekse schipper heeft een „kolenmijn" aan geboord. In het Kanaal door Zuid-Beveland heeft hij een tijd met de kor gevist naar kolen, die tijdens het over laden naar de wal tussen kade en schip gevallen wa ren. Hij haalde niet minder dan 80 mud op, hetgeen men wel als een goede vangst mag betitelen Matthaus-Passion tc Aardenburg. In de gerestaureerde Ned. Herv. kerk te Aardenburg, de „Sint Baafskerk" zal op Palmzondag 11 April een uitvoering worden gegeven van de „Matthaüs-Passion" van de beroemde componist Joh. Sebastiaan Bach. Aan deze uitvoering wordt me dewerking verleend door het Amsterdams Oratorium koor, het Knapenkoor „Vre- desscholen" uit Amsterdam en het Noord-Hollands Phil- harmonisch Orkest. In totaal zijn er 200 medewerkers, 't Geheel zal onder leiding staan van de bekende diri gent Piet van Egmond. Voor deze uitvoering zijn ook tal van solisten aangezocht. De Christuspartij zal wor den vertolkt door de Duitse bariton Caspar Bröcheler uit Bremen, die van de Evan gelist door de Belgische te nor Willy van Hese uit Ant werpen. Verder werken mee Heieen Verkley, sopraan; Aafje Heijnis, alt; Jan Riet- velt, tenor; Leo Rommerts, bas; voor aria's en kleine partijen; Jaap Stotijn, hobo d'accacia; Jacq. Moolenijzer, hobo d'amore; Marius Ruij- sink, fluit; Jan Tames, fluit; Jan Hesmerg, viool; Jos Grubben, clavecimbel en Alex Schellevis, orgel. Daar het in de bedoeling ligt om de uitvoeringen tra ditioneel te maken, werd 'n Bachcomité opgericht met Burgemeester J. van Don gen als ere-voorzitter. Voorts werden ere-comi- té's opgericht voor Neder land en België. In het co mité voor Nederland heb ben o.a. zitting Jhr mr A. F. C. de Casembroot, commis saris der Koningin in Zee land, Mr Dr N. Bolkestein, burgemeester van Middel burg, Ir K. Kapsenberg, di recteur Kon. Mij. De Schel de te Vlissingen, Mr Dr A. Mes, lid van Ged. Staten en voorzitter van de Culturele adviesraad in Zeeland en meerdere West-Zeeuwsch- Vlamingen. Als wij nog eens alle grenswijzigingsplannen in Zeeland, die de laatste jaren de wereld zijn ingestuurd, naast elkaar zouden leggen, dan zouden we minstens enkele vier kante meters nodig hebben. Welke critiek men ook op het beleid van de Zeeuwse Gedeputeerden mag hebben, zeker niet op hun productiviteit wat deze grenswijzigingsplannen betreft. U moet echter wèl de nadruk op het woord plannen laten vallen, want verder zijn we in Zeeland nog niet. Laten we vandaag geen bespiegeling houden over de vraag, of dat prettig of jammer is! Maar alleen constateren, dat de plannen in de doofpot of minstens in de portefeuille zijn op geborgen. Dat geldt voor Walcheren, voor Zuid-Beveland en voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is misschien een kwestie van tact voorlopig de plannen te laten rusten en op een gegeven ogenblik er opnieuw mee voor de dag te komen. Maar nu zijn er dan toch enkele plannen, die naar alle waarschijnlijkheid niet meer in de laden der ambtelijke bureaux zullen verdwijnen. Zij betreffen Schouwen en Duive- land en Kloetinge. In hel laatste geval mogen wij niet eens meer van grenswijziging spreken, maar van volledige op heffing. Of deze nu absotüut noodzakelijk is? De argu menten van Ged. Staten hebben ons niet helemaal overtuigd. Dat Goes ruimte nodig heeft staat als een paal boven water. En dat Kloetinge een veer zal moeten laten: wie weet een andere oplossingMaar wij zijn altijd-, nog geporteerd voor kleine gemeenschappen. En al is Kloetinge dan inderdaad georiënteerd op Goeshet is en blijft een gemeenschap. Het laatste woord is er nog niet over gesproken. Ook andere gemeenten zijn hierbij betrokken. Misschien komen er nog wijzigingen in de voornemens. Hetgeen in Kloetinge door ieder wordt gehoopt. Te Yerseke wordt in zaal „Nolet" op 10 Maart een vergadering gehouden van de Ring Oost-Zuid-Beve land van het C.J.M.V. en de C.J.V.F. Wika de Vlieger uit Goes zal spreken over „Wat maak ik van mijn le ven?" de C.J.V.F. te Yerseke voert een toneelstuk op en de muziekvereniging „Tovi- do" te Yerseke zorgt voor de muzikale omlijsting. Vandaag, Donderdag, hou den de Geref. jeugdorgani saties te Schoondijke in „Laus Deo" hun jaarfeest. Er zal een toneelstuk „Als het koren rijpt" worden op gevoerd. In St. Annaland houdt het Herv. Zangkoor hedenavond de jaarlijkse zangavond in 't catechisatielokaal der Herv. Kerk. Aanvang half acht. Colijnsplaat, Geref. Ge meente, hedenavond 7 uur Ds F. J. Dieleman te Yer seke. Wolfaartsdijk, 2.30 uur Raadsvergadering. Kats, 6 Maart zaal Ver sprille 6 uur: Uitvoering zangvereniging „Ons Ge noegen", opvoering toneel stuk. Werklieden te Aarden burg, gravend in de nabij heid van de zuiveringsin stallatie, hebben onder de grond een raketbom gevon den. De opruimdienst maak te het gevaarlijke projectiel onschadelijk. In Schoondijke hebben de Ned. Herv. Jeugdverenigin gen in Hotel „De Zwaan" hun jaarlijkse uitvoering gegeven. Opgevoerd werd bekende toneelspel „Pinky, een blank negermeisje". Ook werd er gedeclameerd en gemusiceerd. Gisteravond werd in dezelfde gemeente de Rode Kruisfilm „Mensen in het wit" vertoond. In Nieuwdorp organiseer de de N.C.L.B. een goede filmavond waar ondermeer werd vertoond de rolprent van het Bartimeus-instituut te Zeist: „In Holland staat een huis", die vertoond werd door Arti uit Rotter dam. Een collecte voor dit instituut bracht f34.op. Ook in Grijpskerke werd een filmavond gegeven en wel door Garage Centrum in samenwerking met de Shell in Hotel „Zeelandia". Bij de films over de werking van motoren enz. werd een des kundige toelichting gegeven. Na dp pauze draaide een reisfilm en een film over autosport. De postbeambte Domini- cus te Borssele is overge plaatst naar Roosendaal. Zijn opvolger, de heer Oppé komt uit Roosendaal. De afdeling Grijpskerke van de Z.L.M. telt thans 43 leden. Op de dezer dagen gehouden vergadering bleek dat het afgelopen jaar voor de vereniging gunstig ge noemd kan worden. De alg. secretaris der Z.L.M., mr J. F. G. Schlingemann heeft, na de afwikkeling van de huishoudelijke zaken diver se landbouwproblemen be sproken en een film ver toond. We wensen de 18-ja- rige L. Jansen Hz. uit Tho len een „Good luck" toe. Vrijdag vertrekt hij met de Groote Beer naar Canada, dat hem als zijn nieuwe va derland wacht. KATS, 3 Maart. Tijdens de ver gadering van het Groene Kruis alhier is in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur en van dokter Maas als vertegenwoordiger van de Provinciale vereniging een aantal jubilarissen ge huldigd. De heer M. de Regt werd in de bloemetjes gezet omdat hij veertig jaar bestuurslid is, waarvan 25 jaar voorzitter en de heer M. W. van Arent- hals omdat hij een kwarteeuw be stuurslid is. De vereniging voor Zie- kenhuisverpleging bestond eveneens een kwart eeuw en de heer M. Flipse, die sedert de oprichting bode is, werd eveneens gehuldigd. Zij kregen allen een cadeau aangeboden. De heer M. de Regt kreeg uit handen van dokter Maas de ere-medaille in zilver. Na mens de buurtverenigingen werd een prachtige bloemenmand aangeboden. Zij tenslotte nog vermeld, dat de heer De Regt zijn taak heeft overgedragen a~n de heer M. Breas. Zilveren jubileum bij de Vitrite fabriek. MIDDELBURG, 2 Maart. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Adri- aanse voor de eerste maal zjjn schreden zette naar de Vitrite Fabriek. In een bij eenkomst met directie, chefs en collega's is dit jubileum feestelijk herdacht. In zjjn felicitatietoespraak memoreerde de directeur, de heer B. A. Hesselink, de carrière van de jubilaris. Eerst werkte hij in de fabriek, maar al spoedig werd hij in de fabrieksadministratie opgeno men. Als administrateur werkte hij in diverse fabrieksafdelingen en na de in voering van de moderne bedrijfsadmini stratie werd de heer Adriaanse het ver antwoordelijk werk van de financiële en kwantitatieve magazijnadministratie op- :edragen. Nadat de heer Hesselink de be kende enveloppe met inhoud had over handigd, sprak de heer (Jroenemans, die de jubilaris ook prees om zijn prettig ka rakter naast zijn administratieve kennis. i-)e heer Meliefste bood namens de Per- soneelsraad zijn gelukwensen aan en de heer De Vlieger deed dat namens alle beambten onder aanbieding van een elec- rische platenspeler, ingeoouwd, in een -ioffer. Tenslotte dankte de heer Adri aanse voor alle gesproken woorden en ,'cschenken. Dynamische bedrijf stentoonstelling „Herrezen Middelburg" MIDDELBURG, 3 Maart. Het blijkt, dat ook de Stichting „Herre zen Middelburg" plannen heeft opge steld in het kader van de herdenking van het herstel en de wederopbouw van Walcheren en Middelburg. Zij bestaan o.m. in het plaatsen van drie tenten, elk negen meter hoog, op het middenterrein van de Markt, waar door tweederde van de beschikbare ruimte in beslag wordt genomen. In de tenten wil men gedurende de eer ste twee weken van Juli een z.g. dy namische bedrijfstentoonstelling on derbrengen, die allerlei machinerieën toont voor de vervaardiging van be paalde producten. Of deze tentoon stelling echter zal doorgaan staat al lerminst vast, want de neringdoenden aan de Markt, die verenigd zijn in de Vereniging „Marktbelangen", hebben besloten bij het college van B. en W., dat reeds toestemming verleende, te protesteren, omdat zij ernstige scha de voor hun zaken vrezen. In een spoedvergadering, die gis teravond werd gehouden, is uitvoerig gesproken over de bezwaren, die er tegen de plannen bestaan. Algemeen AANBESTEDING Toren te Baarland. Voor de restauratie van de toren te Baarland zijn de volgende inschrijvin gen ingekomen: Ea. I. Woudenberg en Zn te Utrecht en Middelburg f9200,7,2 fa. J. la Grand en Zn te Hoedekenskerke f 11.338,-f 5,5 Aannemersbedrijf D. Huurman Jr N.V. te Delft f 10,735, 8 A. C. Koole te Baarland f12.900,j- 7 A. de Bruijne en J. M. van Riet te Goes f 11.900,b 10 Het eerste bedrag is de aannemings som voor het leveren van steigers, ke ten en loodsen, terwijl het percentage aangeeft de z.g. regie. De begroting was f 63.285,zodat de fa. Wouden berg als laagste inschrijver uit de bus is gekomen. was men van oordeel, dat door de tentoonstelling de aandacht van de bestaande zaken zal worden afgeleid en dat de duizenden bezoekers, die deze zomer worden verwacht, zullen worden afgeschrikt, wanneer zij de Markt met tenten volgezet vinden. Een ander bezwaar was, dat het en kele malen niet mogelijk zal zijn marktdag te houden, hetgeen aan deze markt grote afbreuk zal doen. In het algemeen constateerde men, dat de kermis ieder jaar voor de zakenlieden aan de Markt een flinke strop bete kent, doordat de aandacht van de massa dan op de kermis is geconcen treerd en daar veel geld wordt uit gegeven. In de vergadering is ook gesproken over de eigen plannen. Gedurende het gehele zomerseizoen zullen de huizen aan de Markt worden verlicht. De dak goten zullen voor rekening van de kas der vereniging van electrische lampjes worden voorzien) terwijl de middenstanders zelf voor de verlich ting van de verticale gevellijn zullen zorgen. Wij vernamen tenslotte nog, dat ook de besturen van „Handelsbelang" en van V.V.V. grote bezwaren hebben tegen het voornemen van „Herrezen Middelburg". Stagnatie in het kanaal door Walcheren. MIDDELBURG, 3 Maart. In ver band met de uitvoering van werkzaam heden zal de waterstand in het kanaal door Walcheren van 8 tot 20 Maart a.s. op een peil van 0,60 m N.A.P. k 0,30 m N. A.P. worden gebracht. Tussen 4 en 8 Maart en tussen 20 en 25 Maart dient bovendien rekening met grote dalingen en stijgingen van de water stand te worden gehouden. Tenslotte zal de scheepvaart van 6 Maart tot 22 Maart bij het passeren van de binnen keer- en schutsluis te Vlissingen reke ning moeten houden met langdurig] oponthoud. ZIERIKZEE, 3 Maart. Op een heden in hotel „Mondragon" te Zie- rikzee belegde bijeenkomst is door de directie van de Verenigde Zuivel- bereiders te Rotterdam aan N.V. Aan nemersbedrijf v.h. G. Tiemstra Zn te Nijmegen opdracht gegeven tot het bouwen in regie van een nieuwe zui velfabriek aan de Zelke, onder archi tectonische leiding van ir R. de Roos en ir P. H. Hekkema. Het lag aanvankelijk in het voor nemen, dat in tegenwoordigheid van het college van B. en W. Woensdag middag de eerste paal zou worden ge slagen op het werkterrein. Door het uitzonderlijke slechte weer moest hier echter van worden afgezien. De fabriek, die centraal gelegen als zij zal zijn een belangrijke func tie krijgt in de eilandelijke melkvoor- ziening, kan omstreeks September van dit jaar zijn voltooid. „Als de dammen er liggen moe ten we 's avonds de deuren op slot doen". Eerst snapten wij niet goed het verband tussen het één en het ander, maar het werd ons vlug duidelijk. (En nu hopen wij alleen maar, dat lieden met min der goede bedoelingen het ver volg niet lezen). Het is n.l. zo, dat een heleboel Noordbevelan- ders de deuren van hun huizen, boerderijen of schuren niet op slot doen, voordat zij naar bed gaan. Diefstallen komen op het eiland bijna nooit voor. De bevolking zelf dénkt niet aan zoiets en een ongunstig uit ziend individu is vlug genoeg ge signaleerd. Al bij de boot! Straks wordt dat anders. De opheffing van het isolement betekent: min der veiligheid. En dus zullen de Noordbevelanders zich maar vlug moeten aanwennen 's avonds hun deuren dicht en op slot te doen Opvoering van de productiviteit MIDDELBURG, 3 Maart. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 12 Mei a.s. in Terneuzen een Nijverheidsdag voor Zeeland te organiseren onder auspiciën van de Contactgroep Opvoering Productiviteit te 's-Gravenhage. Deze Contactgroep stelt zich ten doel de verhoging te propageren van dé productiviteit van het economische leven in Nederland. Zij wil naast de be staande instituten en bureaux een stimulerende en algemeen voorlichtende functie op dit terrein verrichten. Bovendien streeft zij naar het ten goedé komen van de technische bijstand in het kader van het Marshallplan a- 1 de Nederlandse industrie en de landbouw. Het gehele bedrijfsleven en de z.g. efficiëncy-organisaties zijn in de C.O.F. vertegenwoordigd. Omtrent de organisatie van de Nij verheidsdag vond dezer dagen ten kantore van het E.T.I. voor Zeeland een oriëterende bespreking plaats on der leiding van de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten, als mede voorzitter van het E.T.I. Zij werd bijgewoond door de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer A. Hendrikse, secretaris van de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir J. P. Berdenis van Berlekom namens de Maatschappij voor Nijverheid en Han del, ir J. v. d. Kooy, de Rijksnijver- heidsconsulent in Zeeland, en drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. Namens de Contactgroep waren aan wezig mr A. Seret en ir P. Th. Post humus Meyjes. Al deze heren ver klaarden zich bereid zitting te nemen in een voorlopige werkgroep, waar van het secretariaat bij het E.T.I. be rust. Tot heden zijn reeds provinciale Nijverheidsdagen gehouden in Gro ningen, Leeuwarden, Deventer, Den Bosch en Roermond. Zij hadden steeds een tweeledig doel. In de eerste plaats om de belangstelling te peilen voor de opvoering der productiviteit en ver der om zo mogelijk door middel van de aan de Nijverheidsdag gekoppelde publiciteit de kleine en middelgrote ondernemers ervan te doordringen, De keuring van vee en vlees GOES, 3 Maart, Bij K. B. van 23 December zijn de gemeenten op Zuid- Beveland ten Westen van het kanaal verplicht gesteld een gemeenschappe lijke regeling voor de keuring van vee en vlees op te stellen, met Goes als centrumgemeente. Dit betekent, dat de thans bestaande keuringskringen Ovezande en Heinkenszand worden opgeheven en dat het dorp Schore van de kring Kruiningen zal overgaan naar de kring Goes. Uit de betrokken gemeenten werd een commissie benoemd die de instelling van een gemeen schappelijke regeling heeft bestudeerd en tlians een ontwerp heeft aan geboden. De gemeenschappelijke regeling is zo eenvoudig mogelijk yan opzet ge houden; binnen de grenzen der wet is er naar gestreefd de kringgemeenten zoveel mogelijk medezeggenschap te verlenen. Er wordt één keuringskring ge vormd, bestaande uit de gemeenten Baarland, Borssele, Driewegen, Elle- woutsdijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-H. Abtskerke, 's-H. Arendskerke, 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Hoedekens kerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezande en Wol faartsdijk. De gemeente Goes is de centrale gemeente. Aan het hoofd van de keuringsdienst in de keuringskring staat een veearts, die tevens directeur is van het slacht huis te Goes. Er zal een commissie van advies worden ingesteld, waarvan de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate voorzitter is; de leden worden benoemd uit de colleges van B. en W. der kringgemeenten. De benoeming van het hoofd van dé keuringsdienst geschiedt door de raad der centrale gemeente uit een aanbe veling van twee personen door B. en W. dier gemeente opgemaakt, na over leg met de commissie van advies. De inkomsten van de dienst zullen ondermeer bestaan uit de opbrengst van de keurlonen, met uitzondering van de opbrengst van de invoerkeur- lonen in de gemeente Goes, welke ten bate van het openbaar slachthuis te Goes komen. Onder de uitgaven wordt gerekend een uitkering van f 1.per in het openbaar slachthuis te Goes ge slacht dier, als vergoeding voor het gebruik van het slachthuis door de keuringsdienst van vee en vlees. De concept-begroting sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven groot f 43.902.50, met een post onvoor zien van f 454.50. NIEUW KEURLOON. Er is een nieuw keurloon ontworpen dat voor de kringgemeenten is gesteld op f 8.50 voor een rund, f 5.50 voor een pink, f3.50 voor een kalf, f2.— voor 'n nuchter kalf, f8.50 voor 'n paard, f 4.voor 'n veulen, f 4.50 voor een varken, f 2.voor een big, f 2.voor Eindles Veeverloskundecursus te Aagtekerke. AAGTEKERKE, 3 Maart. Maan dagavond werd de eindles gehouden van de door de afdeling Aagtekerke van de Z.L.M. georganiseerde cursus in veeverloskunde. De cursusleider, dierenarts L. J. J. Geldof te Oostkapelle, stelde de leer lingen een aantal vragen. Uit de ant woorden bleek, dat de cursisten de leerstof goed onder de knie hadden. Hierna wenste burgemeester Bosse- laar hen geluk met het behaalde resul taat. De heer C. den Engelsen felici teerde namens het Veeconnsulent- schap, terwijl de heer S. de Visser sprak als voorzitter van de afd. der Z.L.M. Namens de cursisten sprak de heer S. Maljaars een dankwoord en bood hij de heer Geldof een boekenbon aan. Het diploma kon worden uitge reikt aan: G. de Visser, Joh. Maljaars, S. Maljaars en L. de Visser, allen te Aagtekerke; Chr. Dekker, A. de Vis ser en J. de Visser te Westkapelle; A. Minderhoud, P. Brouwer, J. Wisse, L de Visser, P. Wisse en J. Geschiere te Domburg; C. Abrahamse, S. Wisse en M. Koole te St. Laurens; W. Wisse en J. Wisse te Meliskerke en C. de Bruijn te Oostkapelle. een schaap en f 2.voor een geit. De tarieven voor Goes zijn gedacht als volgt: Rund boven 200 kg geslacht gewicht f 16.50 (oude tarief f 12.50), rund be neden 200 kg. f 12.(f9.kalf bo ven 80 kg. geslacht gewicht f 8.25 be neden de 80 kg. f6.75; varken, boven de 80 kg. geslacht gewicht f 8.75, var ken beneden de 80 kg f7.50 (f6.50), biggen f3.(f2.50), paarden f 16.50 (f 12.50), ponnyveulen f 12.(f 9.25 en f5.50), nuchter kalf f2.50 (f2.25), schapen f3.(f2.50), geiten f 1.50 (f2.-). Er is geen verhoging van de keur lonen voor huisslachtingen voorge steld. MIDDELBURG, 2 Maart. Aardappelen Meerlanders grote 11; Fruit: Goudreinette I 41—51, II 34, K 3547; Winston K 35; Saint Rémy I 4041; Jonathan I 5357, II 35—36, K "30—51; Provisiepeer I 33, K 2526. Groenen: Koolrapen 216; Sprui ten 1580; Boerenkool 2434; Savoye- kool 2638; Rodekool 714; Gelekool 25 —27; Wittekool 20; Witlof 41—72; Bos- selderie 31; Prei 828; Kroten per kg. 818; Peen per kg 37; Uien 46; Sla- dunsel 1.48—1.83; Veldsla 1.49—2.13; Was- peen 1013; Knolselderie per kg 329; Knolselderie per stuk 14. TERNEUZEN, 3 Maart. Waspeen 1011, Breekpeen 37, Rode kool 7 15, Prei 814, nolselderij 2836, per stuk 2225, Spruiten 41—^47, afw. 22, Uien 5—8, Witlof 50—72. Fruit: Appelen: Brabantse Belle fleur K 2022, Golden Delicious K 54, Goudreinette H I 45.30—45.50, H II 21.70—23, K 31—33, fabr. 16—30, Jonathan H I 58.20—59.50, K 42—47, fabr. 25.7027, Zoete appelen 19, ove rige soorten appelen 322. Peren: Gieser Wildeman fabr. 27 31, St. Remy K 3638, fabr. 32, ove rige soorten peren 29—31. dat een periode is aangebroken, waar in meer aandacht dient te worden be steed aan de moderne ideeën op het punt van het bedrijfsbeheer, teneinde daarvan in de concurrentiestrijd te kunnen profiteren. Het ligt in de be doeling ook deze Nijverheidsdag voor Zeeland door een intensieve voorlich tingscampagne te doen volgen. Terneuzen is gekozen, omdat het kleine en middelgrote bedrijfsleven vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen is ge vestigd. VLISSINGEN, 3 Maart. Hoewel het enerzijds te betreuren valt, dat, op een enkele uitzondering na de Zeeuwse Oratoriumverenigingen wer ken plegen uit te voeren, die tot de overbekende gerekend moeten wor den, is het anderzijds toch een goed ding, dat op deze wijze wordt voor komen, dat de standaardwerken wor den vergeten. Toch zou het goed zijn als in onze provincie een of andere dirigent de moed bezat met de ge woonte te breken en een nieuw geluid deed horen. Waar moet het heen als men steeds blijft teren op het oude vertrouwde? Ook de moderne kunst dient eens een kans gegeven te worden. Toen Haydn voor de taak stond de chaos, die aan de schepping vooraf ging, te verklanken, moet dat voor hem een zware opgave zijn geweest, daar hij zelfs in zijn kerkmuziek (missen) meestal een luchtige toon aanslaat. De gealtereerde octaven, die hij in dit gedeelte schreef, waren voor zijn tijd zeer gedurfd en moeten zijn tijdgenoten wel zuur in de oren hebben geklonken. Maar zelfs in onze tijd, waarin dergelijke desonanlen haast tot stijlelementen zijn verheven, bereikt hij er nog zijn doel mee. En zo is het in zijn gehele werk. Met geniale melodische, rythmische en harmonische vondsten onderstreept hij a.h.w. de tekst en schept een muziek, die te allen tijde het ideaal zal blijven van illustratieve toon kunst. De Vlissingse Oratoriumvereniging, met begeleiding van het versterkte Vlissingse orkest, onder leiding van Jan Kuiler, was enigszins gehandi capt door de restauratie van het in terieur, die de St. Jacobskerk mo menteel ondergaat. Maar het was in haar voordeel, dat de kerk nu heer lijk was verwarmd. En de vrijwilli gers, die in hun vrije tijd deze nieu we apparatuur aanbrachten, verdie nen ook van de zijde der kunst veel dank. Over het algemeen kunnen we deze uitvoering zeer geslaagd noemen. Minder gunstige momenten als hier en daar onzuiverheden en technische gebreken in het orkest konden de door een uitstekende koorklank, pri ma solo-zang en goed orkestspel ge vestigde totale indruk geenszins te niet doen. Van de solisten moet vooral de so praan met ere worden genoemd. Met haar krachtig volume wist zij ook de uiterste hoeken van de ruime St. Jacob te bereiken, terwijl ze de duiven liet kirren met thriller en andere co loratuur dat het een lieve lust was. Jan Kuiler verdient lof. We kennen de barricade, die door een dirigent genomen moet worden, alvorens men tot een goede prestatie met dilettan ten-vereniging komt Van nabij en hebben er daarom destemeer respect >or. Een betreurenswaardig feit is ech ter door dit concert aan het licht ge bracht, n.l. de geringe belangstelling, die de Vlissingse zangers voor deze oratoriumvereniging hebben. De be zetting van bas en tenor dient op kor te termijn verdubbeld te worden. Vlissingen. B. Niet veel animo. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Sint-Annaland heeft zich slechts één sollicitante aangemeld. De animo is dus niet groot. „Het water weg..." GOES, 3 Maart. Onder het motto: „Het water wegNu kopen met overleg!" hebben de gezamenlijke plattelandsvrouwenorganisaties in ons land in nauwe samenwerking met de arbeidersorganisaties het vorig jaar in het rampgebied een vijftal tentoonstellingen georganiseerd. Deze exposities wer den o.m. gehouden in Goes en Haamstede. Nu men op Schouwen-Duiveland ook aan de opbouw en het herstel toe is, heeft men besloten van 11 tot 20 Maart a.s. in het „Huis van Nassau" te Zierikzee deze tentoonstelling voor de laatste maal te houden. De echtgenote van de minister van Landbouw, mevr. H. J. Mansholt-Postel heeft zich bereid verklaard de opening te ver richten. Mevr. Prof. C. W. Willinge Prins-Visser zal een korte uiteenzetting geven. De openingsplechtigheid begint op 11 Maart 's middags om 2.30 uur. keuze is men uitgegaan van goede kwaliteit, practische bruikbaarheid en goede vorm en kleur. De voorlichting en rondleiding ge schiedt door plattelandsvrouwen, die hiervoor een speciale opleiding hebben ontvangen. De tentoonstelling, waarvoor geen entree wordt gevraagd, zal dagelijks geopend zijn van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Zoals bekend is het doel van deze expositie de bevolking te helpen en voor te lichten bij de besteding van de huisraadschade-uitkeringen door haar te laten zien een aantal ingerichte keukens, kamers, slaapkamers, badge- legenheden en een afdeling huishoude lijke toestellen en benodigdheden. Alle tentoongestelde artikelen zijn door deskundigen uit de vrouwenorga nisaties uitgezocht met medewerking van een binnenhuisarchitecte. Bij de

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2