NEDERLANDS PROTEST AFGEWEZEN Europese Conventie voor de Rechten van de mens Beschuldigingen van McCarthy door .Eisenhower verworpen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De gearresteerde Nederlanders in Indonesië Misdrijven ta.v. staatsveiligheid en openbare orde Vandaag vertrekt Prins Bernhard naar Amerika* Uitvoerig programma. De verhoging van pensioenen» NOODWET IN INDONESIË. Extraheffing op transfer gelden van 662/3 pCt. Regering is niet bereid individuele klachtrecht toe te staan Brand bij Pernis is geëindigd Op wekelijkse persconferentie Senator noemt opwinding over ondervraging storm in glas water Verkiezingen in oyrie BRITTEN IN CONTACT MET MAU MAU-LEIDERS Blanke kolonisten protesteren In enkele regels melden wij nog Oud-verzet voert actie voor 5 Mei* DE BILT ZEGT; Afnemende wind Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2723 Abonnementsprijs 0.47 per treek, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 4 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; .1. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. r x=. y&nö&&Q=j kunt U in de krant lezen, dat de Indonesische regering er ein delijk toe is overgegaan om Nederland van repliek te dienen op de vele nota's, die ons land heeft verzonden. De Nederland se protesten worden verworpen, maar in ieder geval weten de Nederlanders nu waar hun land genoten in de Oost aan toe zijn. DJAKARTA, 3 Maart. - De Indonesische regering heeft in haar Woensdagmiddag aan het Hoge Commissariaat te Djakarta verzon den antwoord, het Nederlandse protest inzake de recente arresta ties van een aantal Nederlanders in Indonesië afgewezen, „Sedert de souvereiniteitsover- dracht wordt de veiligheid van de Republiek Indonesia nog steeds in gevaar gebracht door elementen, die de staat omver wensen te wer pen of onrust stoken en de binnen landse veiligheid in gevaar te bren gen", zo wordt in de nota van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken te Djakarta mede gedeeld. „Onder deze elementen", zo vervolgt de nota, „bevindt zich een niet gering aantal Nederlandse staatsburgers, dat, zoals uit het onderzoek is gebleken, rechtstreeks dan wel niet rechtstreeks betrokken is bij deze gevaarlijke beweging. De Indonesische regering, die de absolute plicht heeft om de veilig heid van de R.I. te handhaven, kan uiteraard dergelijke misdrijven niet toelaten, zo wordt vervolgd. De nota zegt, dat de arrestaties van NEW YORK, 4 Mrt. Prins Bernhard zal op zijn tocht door de V.S. niet minder da~ twaalf duizend kilometer afleggen. De Prins vliegt vandaag met een Ame rikaans militair vliegtuig van Parijs naar Washington, waar hij morgen om negen uur wordt verwacht. Voor Vrijdag, Zaterdag en Zondag is er geen programma vastgesteld. Op acht Maart begeeft de Prins zich per auto naar ialtimore, waar hij de gast zal zijn van de vliegtuigbouwer Glenn Martin. Op de negende vliegt de Prins naar Grand Ra pids midden in Michigan. Diezelfde dag staat een bezoek aan de luchtmachtbasis Scott op het programma. De volgende dag zal de Prins, na de nacht doorgebracht te hebben te Grand Rapids, naar St Louis vliegen voor een bezoek aan de McDo nalds vliegtuigfabriek. Het diner gebruikt de Prins die dag als gast van generaal Curtiss Lemay o. d. luchtbasis Ossutt te Nebraska, 's Nachts vliegt de Prins recht streeks door naar Los Angeles, waar hij vier dagen zal verblijven en verscheidene vliegtuigfabrieken bezoeken. Op vijftien Maart verlaat de Prins Ca- lifornië en vliegt naar de luchtmacht basis Biggs bij El Paso te Texas. Van daar begeeft hij zich naar Mexico, waar hij drie dagen zal blijven. Op de negentiende keert de Prins naar de luchtbasis terug om per vliegtuig door te reizen naar 'n militair vlieg veld in Florida Eglin. Op 20 en 21 Maart staat een bezoek aan het eveneens in Florida gelegen vlieg veld Patrick op het program. Op 22 Maart bezoekt de Prins het vliegveld Maxwell in Alabama en op 23 Maart fort Benning in Georgia. De vier en twintigste vliegt de Prins terug naar New York om op de ze ven en twinstigste naar Nederland terug te vliegen. De Prins zal op zijn reis worden verge zeld door kolonel Edwinston Bobbins. DEN HAAG, 3 Maart. Naar het oordeel van de Regering zou het niet juist zijn de pensioenen in verband met de huurverho gingen verder te verhogen dan de salaris sen. De Regering is van plan een wets ontwerp aanhangig te maken, waarin de ze verhoging nader geregeld zal worden. Nederlandse staatsburgers werden verricht wegens misdrijven ten aan zien van de staatsveiligheid en de openbare orde. Tot 22 Februari 1954 werden 35 Nederlandse staatsburgers gearresteerd. RECHTSBIJSTAND. Het hoofdparket is thans bereid om te zijner tijd overeenkomstig de wet aan de betrokkenen te vragen of zij wel of geen rechtsbijstand wensen. De regering bevestigt indertijd brie ven te hebben ontvangen, waarin de vraag werd gesteld aan enkele ge arresteerden of zij het op prijs stellen, dat hun zaak door een door het H.C. aan te wijzen raadsman zal worden verdedigd. De regering van de R.I. meende op dat tijdstip dit verzoek niet in overweging te kunnen nemen, aange zien ten aanzien van deze verdedi ging de wettelijke procedure dient te worden gevolgd. BEZOEK. Inzake het geven van toestemming aan een consulair ambtenaar om de gevangenen te bezoeken, wordt er op gewezen, dat het wel of niet verlenen van deze toestemming afhankelijk is van het beleid van de justitie, die geval voor geval zal overwegen, reke ning houdend met de aard van elk ge val afzonderlijk. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft bij de nota een lijst van gearresteerde Nederlanders overlegd, waarop voorkomen hun namen en datum van arrestatie. Tot haar spijt kan de regering echter nog niet zeg gen, waar betrokkenen gevangen worden gehouden. DJAKARTA, 3 Maart. Bij presidentieel besluit is uitgevaardigd een noodwet tot een extra-heffing op transfergelden. Dit is de vijfde noodwet in dit jaar. In artikel 1 van deze noodwet wordt be paald, dat op transfergelden, die zijn be doeld als betaling voor diensten („invi sibles"), een extra-heffing van 662/3 van het bedrag zal worden gedaan. De publicatie van dit bericht in het heden te Djakarta verschenen P.I. Aneta- bulletin bracht de handels- en industriële wereld in Djakarta in beroering. De noodwet werd van kracht op de dag van uitvaardiging, n.l. 2 Maart. De nieuwe noodwet was vandaag het belangrijkste onderwerp van gesprek in de kringen van handel .scheepvaart en industrie. In deze kringen bleek nog een grote mate van onzekerheid te heersen. Vooralsnog zijn verschillende vragen niet beantwoord, aangezien de bij de uitvoe ring van de wet betrokken overheids diensten nog geen gedetailleerde uitvoe ringsvoorschriften hadden ontvangen. Van welingelichte zijde werd verno men, dat de nieuwe noodwet in de eer ste en voornaamste plaats zou zijn ge richt op de overmaking van winst en dividend. Wat deze overmaking betreft zou de verhouding van de gulden tot de rupiah, van thans X 3, worden ge bracht op 1 5. Nederlandse Parlement behandelt (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 3 Maart. De eerste wet, die tot stand Is gekomen via de organen van de Raad van Europa is gistermiddag door het Nederlandse parlement in behandeling genomen. Het is de Europese Conventie voor de Rechten van de mens. De Verenigde Naties hebben wel reeds een Verklaring over de Rechten van de mens, maar dit is niet meer dan een uitspraak van wenselijkheid. De conventie, die de vijftien landen van de Raad van Europa hebben ondertekend en die door de vijftien landsparlementen moet worden goedgekeurd (Nederland is er wat laat mee, want tien parlementen keurden de conventie reeds goed), is meer dan de in 1948 door de Verenigde Naties goedgekeurde Verklaring omdat zij voor de 15 Europese landen bindend is en sancties bevat. onderwerpen, die men individueel kan zien als inbreuken óp de rechten van de conventie, aldus prof. Oud. Men moet ze dus individueel bij de com missie aanhangig kunnen maken. Wat heeft de conventie anders voor zin? Een staat zal nooit zichzelf aan klagen. De heer Bruins Slot (A.R.) was niet zo overtuigd. Deze conventie vond hij niet zo belangrijk. Voor Ne derland verandert er niet veel. De „zware instellingen" hebben niet veel waarde, omdat de vrijheid in de ver dragsluitende landen toch wel geres pecteerd worden. Er gebeurt niets in ons land wat strijdig is met dit verdrag. Ais het er op aankomt wordt de zaak toch op nationaal niveau beslist. Waarom dan de rompslomp van het amendement Oud op onze hals halen? „Veel ge schreeuw en weinig wol", noemde de heer Bruins Slot het amendement. Minister Beyen sloot zich daarbij aan hij zal heden zijn rede vervolgen ondanks de beperkte betekenis van de Conventie acht de Regering haar toch belangrijk. Zo'n uitlating spreekt voor de geoefende luisteraar boek delen. BRON VAN HET RECHT. Een tweede discussiepunt is de er kenning van God. De regering heeft hierop bij de totstandkoming van de De rechten die de 15 landen aan vaarden zijn: het recht op leven, bescherpiing tegen pijniging en on menselijke behandeling, bescher ming tegen slavernij en horigheid, het recht op. vrijheid en veiligheid, het recht op een billijke recht spraak, bescherming tegen de te rugwerkende kracht van de wet, bescherming van de huisvrede en van het briefgeheim, gewetens- en godsdienstvrijheid, vrijheid van woord en drukpers, vrijheid van vereniging en vergadering wat het recht tot het stichten van vak verenigingen insluit het recht om te huwen, het recht op eigendom, het recht op opvoeding wat te vens inhoudt het recht der ouders om hun kinderen volgens hun gods dienst en hun levensbeschouwing onderwijs te doen genieten en het recht op vrije en geheime ver kiezingen. KLACHTRECHT. Wanneer men meent, dat in een der landen deze rechten worden aange tast, heeft men klachtrecht daartegen. Geniet alleen een staat dit klacht recht, of mag ook de individuele per soon een klacht indienen bij de spe ciale commissie van de Raad van Europa, die zal trachten de kwestie minnelijk te schikken? De conventie zelf laat dit open. De landsregerin gen kunnen daaromtrent in een ver klaring hun eigen visie geven. De Nederlandse Regering is niet be reid het individuele klachtrecht toe te staan. Wij moeten eerst de prac- tijk even aanzien, zo zegt zij. Desal niettemin bleken de P. v. d. A., de V.V.D., de C.H.U. en de K.N.P. ervoor te zijn om het individuele klachtrecht vast te leggen. De heer Oud (V.V.D.) "diende daar over een motie in. De K.V.P. afge vaardigde, mej. dr Vink, was het met de Regering eens. Vordering van woonruimte, de ra diopolitiek van de V.A.R.A., de posi tie van de gehuwde vrouw als amb tenares, de motie Stokman (K.V.P.) over het humanisme zijn allemaal conventie in Rome niet qp aange drongen, omdat ook in de Verklaring over de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties een dergelijke er kenning achterwege is gelaten wegens de gemengde samenstelling van de V.N. „Bij deze conventie hebben we echter te doen met christelijke lan den en is die tegenstelling dus niet aanwezig," zo betoogden mej. dr Vink (K.V.P.) en mr Schmal (C.H.) „Wanneer ik noten wil lezen heb ik een sleutel nodig", aldus de heer SchmaL Op dit punt is echter geen amendement mogelijk, omdat dit de praeambule van het verdrag zou wij zigen, waarmee zich alle andere lan den accoord moeten verklaren. De heer Bruins Slot betreurde de opper vlakkige praeambule eveneens. Node mist hij een verwijzing naar de bron van alle recht: God, maar hij begreep dat er op dit gebied niet voldoende te bereiken was.-* Na zijn herbenoeming als president van Egypte heeft generaal Naguib 'n bezoek gebracht aan Khartoem, waar hij de opening van het Soedan Par lement zou bijwonen. Zijn komst was echter aanleiding tot bloedige relletjes, waarbij 30 personen werden gedood en meer dan honderd werden ge wond. De noodtoestand werd afge kondigd en de opening van het Par lement verdaagd tot 10 Maart a.s. Bij zijn aankomst te Khartoem werd generaal Naguib begroet door de Britse Gouverneur-Generaal, Sir Robert Howe (midden). 's-GRAVENHAGE, 3 Maart. De grote brand op de terreinen van de B.P.M. te Pernis, die Maandagavond is begonnen, is vandaag om 17.55 uur geëindigd. Op dat tijdstip was het vuur in de tweede tank gedoofd. Slechts een zeer klein gedeelte van de inhoud van deze tank is verbrand, aangezien het mogelijk is gebleken, de zware benzine te doen afvloeien. o DAMASCUS, 3 Maart. Over ten hoogste drie maanden zullen in Syrië verkiezingen worden ge houden, zo heeft Sabri Assati, de eerste minister Woensdag ver klaard tegenover talrijke delegaties, die hem kwamen gelukwensen. WASHINGTON, 3 Maart. Presi dent Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie de be schuldigingen van senator McCarthy, dat het leger „communisten in be scherming neemt", van de hand ge wezen en verzekerd, dat de uiteinde lijke verantwoordelijkheid voor de uitvoerende taak van de Amerikaan se regering bij de president berust. Zonder senator McCarthy bij naam te noemen verklaarde de president, dat hij iedere ambtenaar van de uit voerende macht, die niet op een be hoorlijke wijze door de commissies van onderzoek van het congres wor- NAIROBI, 3 Maart. De Britse opperbevelhebber in Oost-Afrika, ge neraal Sir George Erskine, beeft de op 3 Februari j.l. ter dood veroor deelde Mau-Mau-leider, „generaal China" weten te bewegen persoon lijke brieven te schrijven aan Mau- Mau-leiders in de bossen en Kikoejoe- reservaten, waarin hij vredesbespre kingen voorstelde. Tot nu toe zijn 26 brieven verzon- gunstige zin geantwoord op de aan sporing van generaal China om zich over te geven. De doodstraf van ge neraal China is inmiddels veranderd in levenslange gevangenisstraf. Blan ke kolonisten zijn hierover zeer ver ontwaardigd. Inderhaast hebben ze een protestbijeenkomst belegd, waarop het ontslag van de gouverneur en de legerbevelhebber, generaal Erskine, werd geëist. Voorts werd de eis ge steld, dat generaal China onmiddellijk den. Vijf plaatselijke leiders hebben in zou worden opgehangen. Een spelmoment uit de Dinsdag te Gent gespeelde voetbalwedstrijd Rode Duivels—Zwaluwen, die in een 5—1 zege voor de Belgen is geëindigd. DAT de heer J. A. Stols te St. Philipsland door het hoofdbestuur van de Kon. Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" candi- daat wordt gesteld voor de functie van algemeen voor zitter. De algemene vergadering van deze vereniging zal op Vrijdag 26 Maart a.s. te 's-Gravenhage worden ge houden. DAT van de acht werk kampen, die in Zeeland l door Zwitserland worden gebouwd de eerste werd op 15 Augustus j.l, door Prins Bernhard te Hans- weert geopend er nu zes gereed en in gebruik zijn. De laatste twee zullen 1 Mei a.s. klaar zijn. De kam pen bieden plaats aan 1386 arbeiders. De barakken staan in Bruinisse, Ooster- land, Zierikzee, Noordgou- we, Brouwershaven, Eiker zee en Hansweert. DAT in de Abdijstraat te Biezelinge nabij de hoek van het Jufferswegje, gis termiddag een aanrijding heeft plaats gehad tussen stede gisteren toch is door twee luxe auto's, resp. be- gegaan. Achttien ruiters stuurd door de opticien J. maakten de tocht naar G. uit Kapelle en D. de G. Westen-Schouwen, en bij te- uit Den Hagg. De botsing liep met materiële schade af. Oorzaak was het teveel naar links rijden van eerst genoemde bestuurder. DAT bij de Vlissingse politie aangifte is gedaan rugkomst werden zjj opge wacht door de Harmonie „Witte van Haamstede". DAT de heer S., inspec teur van de Sophiavereni- ging in de buurt van Zon- nemaire een man bewuste- meester Overbeeke, is over geplaatst naar Bruinisse. DAT het ledental van de afd. Kapelle van de Z.L.M. flink gestegen is. Het be draagt thans 53. Op de gis teravond gehouden verga dering heeft mr J. G. Schlin- gemann gesproken over wat de Z.L.M. doet voor de leden en daarna een inte- den ondervraagd, volledig zal steunen. Hij zeide, dat de V.S. bij het front maken tegen het communisme hun ondergang tegemoet gaan, indien zij methoden gebruiken, die niet in over eenstemming zijn met de Amerikaan se traditie van recht en billijkheid. Hij prees generaal Zwicker, die door senator McCarthy onheus zou zijn be jegend. De president noemde het een onge lukkig iets, dat de jongste ontwikke lingen de aandacht afleiden van de ernstige problemen, waarvoor het land zich geplaatst ziet. „Ik beschouw het als een ongeluk kige zaak", zo zei Eisenhower, „wan neer wij door het niet in acht nemen van de normen van fatsoen worden afgeleid van deze ernstige proble men, waartoe de waakzaamheid tegen iedere vorm van ondermij ning van binnenuit behoort." MCCARTHY'S REACTIE. Kort na Eisenhowers persconferen tie heeft McCarthy de opwinding over de ondervraging van officieren van het leger door zijn equête-commissie een storm in een glas water genoemd. Hij verklaarde tegenover de pers, dat de president en hij het thans klaar blijkelijk eens waren over de nood zaak om van de communisten af te komen. „We zijn het blijkbaar alleen niet eens over de wijze waarop we degenen moeten aanpakken, die com munisten beschermen", zo zei de se nator. „Als een domme, verwaande of on nozele man, die een machtspositie be kleed, voor onze commissie verschijnt en hij blijkt de communistische par tij te hebben gesteund, dan zal hij ontmaskerd worden. Het feit, dat hij misschien generaal is doet er niets toe wat mij betreft", aldus McCarthy, van diefstal van brandstof- loos op de weg zag liggen, ressante lezing gehouden Een uit een opslagplaats aan TT_i 1»- de Binnenhaven. De dader had zich toegang verschaft door de afrastering kapot te knippen. De politie speurt naarstig naar de dader. DAT de gemeentepolitie Het bleek de heer O. te zijn, die bij het sneeuwrui men van de wagen was ge vallen. Met de auto van S. werd de man naar zijn wo ning vervoerd. DAT de Nederlandse Reis- vereniging in samenwer- te Vlissingen weer heel wat king met de Z.V.U. gister- heeft te stellen met de avond te Middelburg een jeugd. Op een terrein aan filmavond heeft georgani- de tweede Binnenhaven zijn seerd onder het motto een aantal vernielingen ge- „Naar Italië". De film gaf pleegd, o.m. werd een voe derbak vernield. Ook hier ontbreekt nog ieder spoor van de jeugdige daders. DAT ondanks het ongun stige weer het jaarlijkse strafeest in Burgh-Haam- een prachtig beeld van het natuur- en stedenschoon, waarmee dit land zo rijk is begiftigd. DAT de groepscomman dant der Rijkspolitie te Oosterland, opperwacht- over zijn reis naar Ameri ka, een en ander toegelicht met lichtbeelden. DAT de laatste dagen tussen de 3 en 4000 ton mosselen van de Wadden zijn gearriveerd voor ex port naar Frankrijk. Het schijnt, dat de mosselen in de Waddenzee weinig van het ijs te lijden hebben ge had. DAT dr Korringa, bio loog van het Rijkslaborato rium te Bergen op Zoom op 20 Maart a.s. naar Italië zal vertrekken ter bestu dering van de oestercultuur in dat land. Hij zal zes weken in Italië blijven. AMSTERDAM, 3 Maart. „Er gaat op 5 Mei te Amsterdam in elk geval iets ge beuren dat een voorbeeld kan zijn voor de waardige instandhouding van een on misbare traditie en een getuigenis van da overwegende wens, Nederlands bevrijding te blijven vieren". Dit heeft de heer H. Luirink vandaag medegedeeld namens een commissie, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van Expoge, Kunstenaarsverzet, Nationale Fe deratieve Raad van het voormalig Ver zet, oud-B.S.-ers en Studentenverzet. „Wij hebben", aldus de heer Luirink, „organisaties uit alle stromingen van het volk, zoals de vier vakverbonden, de oud verzetsorganisaties, de werkgevers- mid denstands- studenten-, jeugd-, kunste naars- en vrouwenorganisaties, bovendien de voorzitters van de vijf gemeenteraads fracties uitgenodigd tot het beleggen van een bijeenkomst ter vorming van een ini tiatief-comité. In de oorlog en gedurende de watersnood waren alle Nederlanders een. Ook voor de onderhavige nationale herdenking moeten alle controversen op de achtergrond kunnen worden gesteld". DE BILT, 3 Maart. Veel bewol king met enkele buien, maar ook enkele opklaringen. Aanvankelijk ma tige Zuidwestelijke wind, later zwak ke veranderlijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1