Nieuws uit de Provincie. Het goudland gevonden ABDIJSIROOP Ook voor het winkelpersoneel 48-urige werkweek? HOEST UW KIND Zierikzee. KERK VAN MARKT en veiling Woensdag 3 Maart 1954 Feestavond Lyceum. In de Concertzaal werd de jaarlijkse Lyceumavond gehouden, die geopend werd door de heer H. v. d. Wolf. Er werd een programma van zang, mu ziek, gymnastiek en rhythmische dan sen afgewerkt en na de pauze volgde onder regie van de heer J. C. Röhner de opvoering van de één-aeter; „Het spook van Cambrooke-Castle". AARDENBURG Auto in de sloot. Drie jonge Belgen uit Adegem hadden een bezoek gebracht aan een café te Aardenburg en wilden daarna binnendoor naar Sluis rijden. Reeds nabij de Elderschans gekomen, en met grote vaart rijdende konden zij de bocht niet haien en reden daarbij tegen een dikke kastanjeboom op die aan de zijkant de auto indeukte. De chauffeur werd daar bij uit de wagen geslingerd en de auto kwam enkele tientallen meters verder in een sloot terecht. Geen der inzittenden bekwam evenwel lichamelijk letsel. De auto moest later met een tractor uit Aar denburg uit de sloot worden getrokken. De bestuurder bleek onder invloed van sterke drank te zijn. DREISCHOR „Ons Belang" vergaderde. De Varkens houdersvereniging „Ons Belang" kwam in café Overweel bijeen onder voorzitter schap van de heer S. D. Klaasse, die mee deelde, dat alle varkens der leden, op één na, waren verdronken. De jaarver slagen volgden, waaruit o.m. bleek, dat de vereniging financieel er gunstig voorstaat. Het oude bestuur werd bij acclamatie herkozen, doch i.p.v. de heer A. den Haan, die naar elders vertrekt, werd de heer A, Hage gekozen tot bode-penningmeester. KRABBEN Dl}KE Afscheid onderwijzeres. Onder zeer gro te belangstelling is alhier afscheid geno men van mej. Y. B. van der Molen, onder wijzeres o.l. school, wegens haar vertrek naar Vught. Onder leiding van het hoofd der school, de heer C. J. Overbeeke en mevr. Overbeeke hebben de kinderen met muziek, zang en declamatie op waar dige wijze hun onderwijzeres een ere saluut doen toe komen, waar ieder der aanwezigen zeer van heeft genoten. On der de aanwezigen bevonden zich de bur gemeester, de gemeentesecretaris en wet houder Gebraad. Er werden caudeaux overhandigd door de kinderen, afd. Volks onderwijs, Zangvereniging en Gemeente bestuur. Met zeer gepaste woorden heeft mej. v. d. Molen aan het' eind van de avond allen voor dit bijzonder afscheid dank gebracht. MEL/SKERKE Openbare les en Ouderavond. Door het v.g.l.o. (hoofd dhr G. Beukelman), werd een openbare les gehouden. Eerst bezocht men de klas van de heer Kleistra; dan volgde men het kook-onderwijs van mej Boogaard en tenslotte bewonderde men de vele kledingstukken en handwerken, die gemaakt waren onder leiding van mer. Van Nes en mej. Volmer. De kin deren brachten zang en muziek ten geho re. 's Avonds werd de ouderavond ge houden van de lagere school, onder voor zitterschap van burgemeester A. J. Huys- man. Het hoofd, de heer G. Beukelman gaf een jaaroverzicht. De heer P. Sinke behandelde het onderwerp „de leugen" Mej. de Koning leverde eveneens een bij drage. ----- De heer 'Beukelman vertoonde nog een paar mooie films, waarna hij de avond sloot. NIEUWDORP Jaarvergadering CJM.V. en M.V. De C.J.M.V. „Bidt en Werkt" en de M.V. „Dorcas" hielden haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw te Nieuwdorp. De presidente mej. C. J. Meijler opende deze avond op de gebruikelijke wijze. Het pro gramma was goed gevuld. Na de pauze werd het goed gespeelde toneelstuk „De vluchtelinge" opgevoerd. De heer H. Hoo- gerbrugge sprak een dankwoord en ging voor in dankgebed. OOS1 KAPELLE C.J.B.T.B. De heer de Visser, bestuurs lid van de C.B.L.B. sprak op de vergade ring van de C.J.B.T.B. (Chr. Jonge Boe ren en Tuindersbond), afd. Walcheren Noord Serooskerke en omstreken over „De Coöperatieve Boerenleenbank". Rijvereniging. De Rijvereniging „Wal cheren" gaf Zaterdagavond in het Vereni gingsgebouw te Oostkapelle een Ruiter- avond. De ruiters,hadden hun ros op stal gelaten en boden de talrijke aanwezigen een vlot programma van schetsjes, zang en muziek. Er was tevens een verloting met aardige prijzen o.a. een big, lamme ren, kippen en een haan. Onder regie van de heer A. Haandrikman werd ten slotte op voortreffelijke wijze het toneelstuk „Jonas weet het wel" opgevoerd. Jaarfeest. De Chr. Zangver. „Sursum Corda" vierde in het Ver. gebouw haar jaarfeest. Medewerking verleende de voordrachtkunstenaar Anne Holtrop uit Soestdijk. Afwisselend luim en ernst brengend is deze er uitstekend in ge slaagd de talrjjke aanwezigen te doen ge nieten van deze kunst. Er werden voorts enkele toneelstukjes opgevoerd. Ook di verse zangnummers en de „Radiokrani." vielen goed in de smaak. Jaarvergadering School. De Vereniging „Een School met den Bijbel" kwam in jaarvergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer J. de Kam. De jaar verslagen van secretaris en penningmees ter gaven alle reden tot tevredenheid. De aftredende bestuursleden de heren J. Cop poolse, A. H. Geertse en A. de Visser Wz. werden allen herkozen. Tijdens de rond vraag werden verschillende onderwijs zaken, o.a. de a.s. verschuiving der school- cursus naar 1 Sept., besproken. Praatavond. De afd. Walcheren Noord v. d. Zeeuwse Groententelers Verenigin hield een praatavond in de Lagere Lam bouwschool. De technische leider bij de Piantenziektenkundige Dienst te Goes, de heer J. Hertgers, sprak over: „Bestrij dingsmiddelen in de Tuinbouw". Door de grote verscheidenheid van aan de markt gebrachte bestrijdingsmiddelen is het voor de tuinder een waar doolhof de juiste keuze te doen. Een geanimeerde bespreking volgde. ers. Na de pauze, waarin het werk der leerlingen werd bezichtigd, heeft het schoolhoofd de heer A. C. de Keyzer een causerie over „de laatste schooljaren en daarna?" gehouden. Burgemeester Van Doorn heeft een deel dezer vergadering bijgewoond en een korte toespraak ge houden, wijzend op het nut van dit on derwijs voor kerk en maatschappij. Geslaagd. Voor hulpmonteur electro- techniek is te Amsterdam geslaagd de heer M. J. van Burgh. Aan de modevak school te Breda slaagden voor het examen lingerie, de dames M. Geuze, P. van Beul den, L. den Boer en J. Nieuwkerk. Vergadering Groene Kruis. De plaatse lijke afdeling van „Het Groene Kruis" kan op een gunstig jaar terugzien. Dit werd duidelijk op de ledenvergadering, die zeer goed was bezocht en waar zuster Slager's rapporten aantoonden dat 2827 ziekenbezoeken waren afgelegd in 82 ge zinnen. De voorzitter, oud-burgemeester B. J. van Oeveren, dankte de zuster har telijk voor haar werkzaamheden. De kas vertoonde een klein tekort hetgeen een gevolg is van de aankoop van nieuw ma teriaal en een gift v. f 500 aan Stavenisse. De leden der financiële commissie, de heren C. Geuze en Jac. Kesteloo, werden herkozen. In de vacature De Haas werd gekozen burgemeester Van Doorn. Het le dental bedraagt thans 419. Zuster Fuyk- schot uit Goes vertoonde aan het slot van de avond een film over rheumatiek bestrijding. 57. ANN ALAND Motorpech. De dienstbus van de T.A.D., die Maandagmorgen om half 10 uit Ber gen op Zoom naar Sint-Annaland vertrok, kreeg even buiten de gemeente Oud-Vos- semeer motorpech. Gelukkig was de chauffeur Polderman juist bij een boerde rij, waar men telefoon had en waar de heer Van de Klundert werd opgebeld, die al spoedig met een andere bus aanwezig was, om de passagiers over te nemen en hen naar Sint-Annaland te rijden, waar ze na een half uur vertraging aankwa men. Werk gestagneerd. Tengevolge van de weersomstandigheden zijn de werkzaam heden, betreffende de bestrating van de Dorpsweg in de bebouwde kom van de gemeente Sint-Annaland gestagneerd. Hoewel reeds een flink gedeelte bestraat is, loopt het thans weer tegen. VEERE Toneelavond. In het Schotse Huis trad Zaterdagavond het Veerse Dilettanten Toneel voor de eerste maal voor het pu bliek op met het blijspel in 3 bedrijven: „De Waarheid en Femina". Onder regie van de burgemeester Jhr I. F. den Beer Poortugael werd het stuk op zeer ver dienstelijke wijze ten tonele gebracht. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de kas van het Groene Kruis. Op 2 Maart zal te Westkapelle en op 13 Maart te Gapinge het stuk worden op gevoerd. De opbrengst van deze avonden komt ook geheel ten goede van het Groe ne Kruis. Aan het slot van de avond werd door dr M. van de Sluys namens het Groene Kruis, aan de dames bloemen aangeboden. Jaarvergadering Groene Kruis. Onder voorzitterschap van de heer S. Kodde kwam de afd. Veere-Gapinge van het Groene Kruis in jaarvergadering bijeen Het ledental van de vereniging bedroeg op 31 Dec. 1953 404. Door de wijkzuste. werden in 1953 3400 bezoeken afgelegd aan patiënten. Hoewel de jaarrekening een klein batig saldo aanwijst, vertoont de balans per 31 December 1953 toch een klein nadelig slot. Ook dé begroting voor 1954 vertoont, een nadelig slot van ruim f 200.Be sloten werd om van de werkende gezins leden boven 21 jaar de helft van het con tributiebedrag te gaan heffen. De pen ningmeester A. Vermeulen, werd bij ac clamatie herkozen. Zr Y. M. M. Stelleweg wijkzuster in algemene dienst van het Groene Kruis, vertoonde hierna een film over de Rheuma-bestrijding en enkele filmpjes over de opvoeding van kinderen van 25 jaar. VROUWENPOLDER Groene Kruis. „Het Groene Kruis" kwam in jaarvergadering bijeen o.l.v. de heer W. Maas. De penningmeester boekte een goed slot van f 62,78. De vereniging telt 137 leden. De heer A. Sturm werd herkozen als bestuurslid. De contributie werd verhoogd van f 3.50 tot f 5.In het afgelopen jaar heeft de Wijkzuster 499 bezoeken afgelegd. WESTKAPELLE Aanvangsuur Kerkdiensten. Met in gang van Zondag 7 Maart a.s. begin nen de Kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk des morgens weer een half uur vroeger n.l. om 9.30 uur. De' middag uren blijven ongewijzigd. Ditzelfde geldt ook in de Gereformeerde Kerk. ZOUTELANDE Ontspanningsavond „L.J.G." en „Z.P.M." Zaterdagavond werd door de „L.J.G." en „Z.F.M." een ontspanningsavond gehóu den in „Middendorp". Na opening door de voorzitter der L.J.G., de heer A. Din- gemanse, bracht het L.J.G.-orkest enkele populaire liedjes ten gehore. De avond werd gevuld met een toneelspel „Een enigst kind" een schets en een voordracht. DAT LUKT ME NOOIT De toestand van de kapi tein was verre van roos kleurig. Hü had zo ver schrikkelijk in zijn ogen gewreven dat hij ze nog slechts met moeite kon open krijgen. Daarbij was de sterke ammoniaklucht ook zijn hut binnen ge drongen zodat een nieuwe vloedgolf van tranen over zijn wangen rolde. Op de tast vond hij de deur, voorzichtig stak hij zijn hoofd naar buiten en opende man moedig zijn ogen. In een soort waas zag hij de opgewonden menigte op de kade slaan. „Wat moet ik doen!!" stotterde hij, zenuwachtig op zijn nagels bijtend. „Zal ik de stoute schoenen maar aantrekken?7!" Met kleine spleetoogjes schatte hij de afstand van zijn deur tot aan de loopplank. „Misschien lukt het me" zuchtte hij zijn tranen voor de twintigste maal afvegend. „Als ik mijn ogen dat stukje maar kan openhouden. Daar heb ik weer houvast aan de relingdat zo'n overgehaalde ammoniakfles alles moet bederven!! Aumijn ogen lijken wel speldekussens Toen telde de man tot drie, zette zijn ogen zoveel mogelijk open en wankelde met grote passen in de richting van de loopplank. Toen de menigte de kapitein zag steeg er een oorverdovend gejuich op. Maar de man graaide met twee handen naar de veilige reling. „Oh" bibberde hij: „Was ik die garnaal met zijn puntmuts en zijn kraai maar nooit tegengekomenik sla een figuur als een dronken haai Alles werd hem groen en paars voor zijn ogen. Oók de smalle loopplank vlak voor hem. „Hoe kom ik daér overheen!!" kermde de man „dat lukt me nooit Rond de Arbeidswet. In de practijk zou hierdoor niet veel veranderen» (Van onze §-redacteur.) AMSTERDAM, 1 Maart. Al sedert 1922 bepaalt de Arbeidswet, dat de arbeid in fabrieken, werkplaatsen, broodbakkerijen en kantoren door een werknemer hoogstens gedurende 814 uur per dag en 48 uur per week mag worden verricht. Meestal wordt verondersteld, dat de situatie voor 1922 wel veel ongunstiger geweest zal zijn. Dat is echter niet het geval, want de Arbeidswet 1919 in haar oorspronkelijke vorm beperkte de diensttijd tot 8 uur per dag en 45 uur per week. Alleen omdat de buitenlandse wetgeving ons hierin niet wilde volgen en niet verder wilde gaan dan 48 per week, is de wet in 1922 in deze zin gewijzigd. Onze industrie zou anders in haar con- currentie-positie benadeeld zijn. De landarbeiders vallen niet onder de Arbeidswet, en, zoals bekend, worden thans pogingen aangewend om hierin verandering te brengen. Er zijn echter nog andere grote groepen, die wel onder de wet vallen, maar voor welke een langere arbeidstijd werd vast gesteld. Wij denken hier in de eerste plaats bedienden de 48-urige werkweek wet- aan het winkelpersoneel, waarvoor of ficiéél thans een 53-urige arbeidsweek geldt. De oorzaak hiervan ligt natuur lijk in de late winkelsluiting van voor de oorlog: in de week acht uur en s Zaterdagsavonds zelfs tien uur. In ver band met de vervroegde winkelslui ting van thans heeft de minister van Sociale Zaken nu aan de Directeur- Generaal van de Arbeid opdracht ge geven na te gaan of er nog wel rede nen aanwezig waren om het winkel personeel wat de arbeidsduur betreft in een uitzonderingspositie te plaatsen. Bij besprekingen hierover met de werkgevers- en werknemersorganisa ties bleek het winkelbedrijf gekant te zijn tegen een wijziging van de huidige situatie. Zowel de werkgevers als de werknemers besloten tenslotte een en quête in te stellen naar de werkelijke arbeidsduur in winkelbedrijven op ctft" ogenblik. - Ook de Ned. Chr. Beambtenbond hield een enquête onder 4000 van zijn leden-winkelbedienden eh de bonds voorzitter, de heer H. J. Vermeulen, heeft ons op een persconferentie één en ander over de merkwaardige resul taten van dat onderzoek medegedeeld'. Het bleek n.l., dat slechts 7 vah de winkelbedienden thans langer werkt dan 48 uur per week. Hierbij zijn waarschijnlijk nog enkele fili aal-chefs e.d. inbegrepen, die ais ze 3 of meer man personeel onder zich hebben toch niet onder de Arbeids wet vallen en in welker positie dus door een wetswijziging geeh veran dering zou komen. Daar tegenover bleek, dat ruim 50' van de onder vraagden zelfs maar 46 uur per week werkt, terwijl 28 procent een nog kortere werkweek heelt. Als de andere enquêtes deze cijfers in grote lijn bevestigen en bij het grote aantal personen, dat bij dit on derzoek was betrokken is niet anders te verwachten wil dit dus zeggen dat er in de practijk maar weinig zal veranderen als ook voor de winkel- telijk wordt ingevoerd. De werknemersorganisaties zijn van plan dan tevens te trachten enkele groepen kantoorpersoneel, die thans nog in een uitzonderingspositie ver keren, een 48-urige werkweek te ver zekeren. Het betreft hier administra tief personeel bij de groot iandel in tabak en in aardappelen, groenten en fruit, kantoorbedienden bij scheep vaartondernemingen en reisbureaux en ook het magazijnpersoneel. ^ending Officiële Publicatiën De Wethouder van Sociale Zaken van de Gemeente Vlissingen, zal in plaats van op Woensdag 3 Maart, op Donderdag 4 Maart spreekuur houden van 24 uur des n.m. (Hendrikstraat 12). BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen en aangenomen naar Krabbendijke, J. van Leeuwen, Ev. Luth. predikant te Schiedam, die over gaat naar de Herv. Kerk. Bedankt voor Kampen (toez:), G. Kaastra te Sexbierum; voor Onst- wedde (toez.), C. J. v. d. Broek te Est-Mekeren. Toegelaten tot de Evangeliebediening. Ds W. J. Hubeek, voorheen predi kant bij de Rem. Geref. Gemeente te Vlaardingen, thans voorganger van de afd. Leiden van de Ver. van Vrijz. Hervormden, is toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerken. Beroepen te Ooitgensplaat, R. Zijl stra te Grauw-Eersum. Bedankt voor Boskoop, C. H. Appelo te Nijkerk; voor Onstwedde, J. A. v. d. Peppel te Heikum. Beroepbaar. De heer H. J. van Duine, cand. te Wassenaar, zal gaarne beroepen in overweging nemen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Harderwijk, M. Baan te Dordrecht. Bapt. Gemeenten. De Uniecommissie van de Baptis ten-gemeenten in Nederland heeft be roepbaar verklaard de heer J. Kiwiet te Rüschlikon (Zwitserland). Ingezonden Mededeling (adv.) Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS -Werelds beste hoestsiroop - SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. BOSCHFONTEIN 2 van Suez. MUIDERKERK 1 v. Penang. RIJNDAM 1 v. Rotterdam. SLOTERDIJK 1 te Tampico. ZUIDERKRUIS 1 v. Amsterdam. DIEMERDIJK 2 v. Balboa. HEEMSKERK 1 v. Kp Finisterre. MAASDAM 2 v. New York. NOORDAM 1 v. Bermuda. ORANJEFONTEIN 1 n. Las Palmas. ORANJE 1 n. Southampton. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 1 v. Suez. NIEUW AMSTERDAM 1 v. Havanna. SIBAJAK 1 n. Fremantle, DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 1 Maart. IONIAN SKIP PER v. Gothenburg; ASPEN v: New Port News; PRINS WILLEM IV v. Chris- tiansund; FRIVOLITY v. Bremen; NAR WAL v. Antwerpen. Vertrokken 1 Maart. INDUS n. Gothen burg; PRINS WILLEM IV n. Valentia; ASPEN n. Bremen. Gepasseerd naar Antwerpen 1 Maart. IMPORT v. Vigo; EREBUS v. Aveiro; POORTVLIET v. Cardi; ALIOTH v. Bre men; FEROSIA v. Zeebrugge; ARIE S v. New Port n. Gent; PETER SWENDEN v. New Port n. Gent; HOLLAND v. White- ham. 2 Maart. SCHIPPERSGRACHT Rotterdam. De Amerikaanse landbouw politiek. WASHINGTON, 2 Maart. In zijn jaarverslag aan president Eisenhower deelt de Amerikaanse minister van Landbouw, E. Benson, mede, dat in het afgelopen jaar een eind is gekomen aan een langdurige daling van de Amerikaanse prijzen van landbouw producten. De minister deelt in zijn rapport voorts mede, dat in het afge lopen jaar een gezond, permanent agrarisch programma is opgesteld, en dat er maatregelen zijn genomen ter aanpassing van de landbouwproductie, die in en na de oorlog aanzienlijk is uitgebreid, aan de behoeften, die in vredestijd bestaan. BURGERLIJKE STAND MIDDELBURG. Geboren: Hubregt J., z.v. C. Abrahamse en G. Goedegebure; Michaël E., z.v* M. M. A. Castenmiller en J. P. J. Westerveld; Krijn, z.v. H .v. Win kelhof en G. G. Somsen; Johanna F., d.v. J ,C. de Priester en J. Brasser; Jan K., z.v. J. Janse en F. Meeuwse; Anna d.v. Joh. Korstanje en A. Sonke; Astrid H. A., d.v. M. G. Felius en J. M. J. Schou- wenaar; Willem, z.v. W. Rijnbende en A. J. Mullié; Elvira H., d.v. J. A. v. d. Valk en P. de Bruijne; Anna J. P., d.v. L. A. E. Castenmiller en M. Th. v. d. Leeuw; Marietje, d.v. A. Bloks en P. C. Reijii- oudt; Cornelis K., z.v. C. Schout en J. J Boon; Jantje F., d.v. M. Pouwelse en S. T. Smit. Ondertrouwd: J. 1. Hermans te Vlis singen, 21 j. en A. v. Leest, 21 j.; J. J. Parere te Huizen, 24 j en M. J. Sitanijs, 19 j. Gehuwd: L. C. Cornu, 23 j. en D. de Nooijer, 18 j. Overleden: E. A. Polvliet, 67 j. geh. m. J. P. Leempoel; Ma. Schuit, 82 j., wed. v. L. Polderman. OUWERKERK Filmavond. In café Slager werd in het kader van het cultureel herstel een film avond gegeven, die ingeleid werd door burgemeester Romeijn. De heer Klaassen gaf een toelichting op het programma, waarna achtereenvolgens vertoond werden een film over de eeuwfeesten te Zierik- zee, over India en een kleurendocumen taire over de Amerikaanse kust, met mu ziek uit de Hebriden-symphonie van Men delssohn. Na de pauze volgde een film over de haringvisserij en een Amerikaan se kleurenfilm van de Tennessee-valley. De burgemeester deelde mede, dat er plannen bestaan tot het oprichten van een verenigingsgebouw. POORTVLIET Ouderavond Bjjz. school. Zeer vele be langstellenden hebben de ouderavond van de Bijz. school bijgewoond die gehouden ia onder voorzitterschap van de heer H. Overbeeke. De heer C. Geuze hield een inleiding over opvoedingsplicht der ou- De storm teistert land en zee, striemt het woeste duinland langs de kust en de duistere moerassige bossen daarachter. Eenzaam op duizend schreden gaans van het vlek Sceveling, in een lage hut van riet en drijfhout van vergane scheepjes, wier rampzalige bezitters, naakt uitgeschud door het kustvolk begraven liggen op dezelfde plek, waar de zee hun verdronken lichaam op het zand stuwde, zit een vrouw, sterk en robuust en in de kracht van haar le ven. Op een lage driepoot hurkt een jongen van omstreeks twaalf jaar, De hut is plomp en zwaar, deur en raamgat zijn aan de landzijde, de wand, naar de zee gekeerd, is dicht. Daar zou alles kapot waaien, vooral nu Onkel Freerik het raamgat heeft dichtgemaakt met perkament van bok- kenhuidjes, dat in zomertijd verwijderd kan worden. De zee, die 's zomers rustig is en zwijgt, begint in herfsttijd te murmu reren, later dreigend te brommen en in stormgetij kwaadaardig bulderend schrik te jagen onder mens en dier. „Waar blijft Onkel Freerik?" roept de jongen, zijn opgekropte angst uit schreeuwend in deze schielijk afge beten kreet. Zijn moeder maakt een kort gebaar met hoofd en schouders, onwillig, om dat ze haar eigen vrees verbergen wil. „Misschien zoekt hij strandgoed, Harm Joris", antwoord ze achteloos. De jongen kijkt verachtelijk. Hij weet beter. En moeder ook. Onkel Freerik zoekt geen drijfhout, snijdt geen takken, veracht zelfs het vangen van hazen en konijnen. Soms xomt hü thuis met een hertebout en één keer velde h(j een wild zwijn. Hy laat zich bedienen als een prince. Zijn ogen zijn zwart en zijn haren donker, zijn han den slank en blank en zijn houding is trots en fier als van de hoge heren, die Joris zag, toen hü met moeder in des Graven Haghe toefde. Ook frutselt Onkel soms aan kleine werkstukjes, zijn dunne buigzame vingers vervaar digden knoopsels van vezelstengels en plantendraden, uitsneden figuren in hout en perkament, tekeningen met de ganzenveder, vreemde dieren, ze, dat deze man geen verongelukte zeevaarder is, geen zieke zwerver, ook geen verdoolde wegkruiper of galge brok, zoals er velen in het eenzame duinland een ellendig bestaan leiden, levend van strandjutten en stroperij en ais de nood nijpt van misdaad. Joris valt terug in zijn houding van argeloos toeschouwer. Dit is een be daagde vent hier uit de streek, op weg overvallen door de storm, die hem te machtig werd. FEUILLETON door K. JONKHEID prachtige mensen, vrouwen in statige kledij en barse heren in ijzeren uit rustingen. Ruw rumoer rammelt aan de deur. Beiden kijken op. Hun gebaren ver starren in de spanning van het ogen blik. Bewegenloos wachten ze. Het is Onkel Freerik. Zij a armen ondersteunen een man, mager, oud, bijna naakt, wiens korte hozen de dij benen omsluiten tot aan de knie, het bovenstuk dekt zyn lichaam tot heup en leden. Zijn bovenlijf glimt van klam zeewater, dat tegen hem aansloeg, het armzalige kledingstuk plakt druipend op zijn huid. Uitgeput zakt hij op de drempel en kruipt naar binnen. Joris en zijn moeder kijken toe met onderzoekende blikken. Dadelijk zien Moeder weifelt. Zal ze hem haar laatste napje geitenmelk geven? Ze doet het niet. Hy kijkt zo afstotend, zo wantrouwend en stug. Ze weet, dat het volk van Sceveling haar beschouwt met kwaadaardige achterdocht en be jegent met ruwe spot. Soms hoort ze hun opmerkingen, schamper en steke lig jegens haar en haar dode man. Daarom vermijdt ze hen in stille wrok, die zich nu heeft toegespitst op deze kerel. Leunend met zyn rug tegen de wand zit hü krom en hygend op de grond. Zyn ogen gluren bedachtzaam naar de mensen in de hut. Schuchter heid, vrees en achterdocht liggen in zün ogen, spreken uit zijn houding, uit iedere voorzichtige beweging die hy maakt. 1 Langzaam komt hij bij, het neerge- doken hoofd'heft zich op, zijn spieren spannen, zijn klamme ledematen ko men in beweging, zijn spichtig lichaam klautert moeizaam overeind. Hij bromt een paar woorden als betoon van dank, tast naar de deur en strompelt naar buiten. Onkel Freerik gaat mee tot halfweegs de contrije van Sceveling, waar de kerel thuishoort. De man voelt zich opgelucht, als zyn geleider hem alleen laat en terug keert naar zijn woning. Hij is bang van die donkere vreemdeling, die niemand kwaad doet en jaren geleden reeds vast verblijf kreeg in de hut van moeder en zoontje, maar toch al tijd een vreemdeling blijft. Men ver telt van hem vreemde dingen: dat hy een groot heer is, verslagen door zijn vijanden, weggevlucht en schuil blij vend, om zijn leven te redden en de dag der wraakneming af te wachten. Ook dat hij als misdadig edelman is verbannen van zijn familie. Dat hij niet alleen lezen kan, maar zelfs de wonderlijke const van het scriven ver staat, een kunst, die alleen beoefend wordtdoor geleerden en door monni ken, die al hun dagen en hun einde loze nachten doorbrengen in een stille cel en met onmetelyk geduld sierlijke letters en kleine prenten tekenen op kostbaar perkament van de fijnste lammervelletjes. Er zijn wel edellieden die de schrijfconst beoefenen uit ijdel- heid, maar hun getal is klein, want een rechtschapen edelman schrijft liever met zün zwaard over het gelaat van een tegenstander in een heet ge vecht, dan met een vreedzame ganze- veder op het koele perkament. (Wordt vervolgd). GOES, 2 Mrt. 1954. „veiling. Appels: Op monster: Jonathan I gr. 59, I 60.05, Goudreinette 1 gr. 50.95— 51.20, I 45.7047.60, Jonathan I gr. 59.10, I 60.80, Golden Delicious I gr. 67—72, I 53—61, II 29—33, Winston I gr. 63—67, I 51—63, Zure Bellefleur I 26—34, II 14. Peren: /St. Remy I gr. 3738, I 36, II 35, Kleipeer I 4048. Verpakt fruit: Golden Delicious I 6175, Goudreinette I gr. 48, Forel- lenpeer I 5582. Gewone veiling. Appels: Jonathan K 4151, F 3136, Zoete Ermgaard K 46, F 1826, Golden Delicious K 43—57, F 30—36, Winston K 33—50, F 16—27, Zure Bellefleur K 21—25, F 810, Laxton Su. K 40, F 21, Goud reinette K 2836, F 2231, Bramley Seedling F 18, Goudreinette stek 8 13, Golden Delicious stek 1525. Peren: St. Remy K 34—38, F 33—34, Kleipeer K 4041, F 25, Br. A. Lucas K 27, F 20, Gieser Wildeman K 50, F 38. Prijs voor verse kippeneieren f 1.78 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 et. per stuk minder uitbetaald. EIERMARKT. GOES, 2 Maart. Handelarenprijs per st. in centen. Kipeieren 916; Poelje-eieren 8; Eendeieren 8; Kalkoeneieren 15; Gans eieren 20. KRABBENDIJKE, 2 Maart 1954. Exportveiling: Golden Delicious H I gr. 77.60, H I 71.80, Goudreinette H I 12.20—50.60, Winston H I gr. 66, H I 52, Present van Engeland H I gr. 56, H I 47. Gewone veiling: Winston los 5 50.80, verpakt 4181, Present van Engeland 2231, Jonathan los 533, verpakt 6062, Golden Delicious 18, Goudreinette 1737, Cox Orange Pip pin 17„ Ellison Orange 47, Comtesse ae Paris 2329. BERGEN OP OOM, 1 Maart 1954. Savoye kool 1125, Kroten 1112, Witlof 06—68. SINT-ANNALAND, 2 Maart. Uien, mid del 9.Ü18.70, bonken 7.58, drielingen 12,38, picklers 26.51. Alles per 100 kg. Aan voer 37 ton. bCHERPENISSE, 2 Maart. Uien, middel 8.69, bonken 7.51, drielingen 12.60. Alles per 100 Kg. Aanvoer 8 ton. GRAANBEURS ROTTERDAM. ROTTERDAM, 1 Maart. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe; witte tot i 28.45, extra kwa liteit iets daarboven; rode, op vocht- conditie, tot 127.90. Voedergranen: Zomergerst, kalm pryshoudena, maaikwahteit f 21.25 122.00, overigens f22.00f23.75; grove geschoonde iets daarboven. Haver, kaïm prijshoudend, f 22.75— f24.25, extra blanke daarboven. Rogge, flauw, f 20.75-f 21.50. Peulvruchten, vast voor prima kwa liteiten, groene erwten f 40f 55; schokkers £60f80; bruine- bonen kalm i 80—f 101. AARUAPPELBEURS ROTTERDAM. ROTTERDAM, 1 Maart. Klei- aardappeien 35 mm opwaarts: Eigen heimers f 18.50f 20; Bintjes f 15.50 f 16; Alpha's f 13f 13.50; Bevelanders f 15.75; Furore f 15.50—f 16.50; Zand- aardappelen: Eigenheimers f 9.50. VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM, 1 Maart. Aanvoer in totaal 1780 stuks. Vette koeien en ossen 918; Varkens 862. Vette koeien 2.80—2.98, 2.60—2.78, 2.302.48; Varkens (lev. gew.) 1,90, 1.88, 186. VEEMARKT. ROTERDAM, 2 Maart. Aanvoer in to taal 4514. Vette koeien en ossen 650; Ge- bruiksvee 956; Vette kalveren 75; Gras kalveren 237; Nuchtere kalveren 2059; Varkens 155; Biggen 122; Paarden 129; Veulens 8; Schapen of lammeren 96; Bok ken of geiten 27. Vette koeien 280—298, 260—278, 230— 248; Vette klaveren 240250, 230-40, 200230; Graskalveren 420, 350, 240; Nuchtere kalveren 42, 38, 34; Bjgge.i uO, 45, 35; Slachtpaarden 195, 185, 165; Scha pen 140, 120, 95; Lammeren i 10, 100, 90; Kalf- en melkkoeienll50, 940, 780; Vare koeien 800, 675, 600; Vaarzen 870, 700, 575; Pinken 585, 485, 375.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5