T ZEEUWSE PLAKKEBORD GEEN FIETSENREKKEN OP DE MIDDELBURGSE MARKT Zaalhandbal in Zeeland. 'T SPIEGELTJE - Ir H. Steur als raadslid toegelaten J NOTEERT U Burgemeester erkent Wildschadecommissie niet DE BUS GEMEENTERADEN Melkmateriaal uitgereikt Raad van 's-H. Arendskerke stelde uitbreidingsplan vast. P* Ton volgde Bosselaar als voorzitter op De Bondsvoorzitter sprak over het Chr. Landbouwonderwijs 22 ALBERT HEIJN Woensdag 3 Maart 1954 ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 2 Naar de sloper. Jan Heijse in expositie herdacht. Een Frans schip komt naar Vlissingen, ditmaal om ge sloopt te worden. In de rampnacht strandde bij Jan Heij die kortgeleden Schevenmgen vorig jaar de j, De nagedachtenis van de begaafde Veerse kunstenaar- E M.M. uit Middelburg nam het initiatief. Zaterdagmiddag a.s. om tussen de dames en heren half vier zullen in het Vei- van „Marathon" uit Vlissin- acneveiimgcu »un6 )»<"-= is gestorven, wordt nu op inggebouw te Midelburg de- gen en het organiserende „Carthage unLangs is men treffende wijze geëerd in de monstraties worden gegeven E.M.M. uit Middelburg. De erin geslaagd het vaartuig prQv Bibliotheek. Heijse met een sport, die tot op he- speeltijd voor de dames be- vlot te kiggen, waarna ner kunstenaar bjj- Gods gratie den in Zeeland geen be- draagt 2x15 min. en voor schip naar Ridderkerk is ge- heeft op de plaats> waar kendheid genoot: het zaal- de heren 2x20 min. Beide sleept. Gistermiddag men nu van. zijn grafisch handbal. De Middelburgse met een rust van tien minu- „Carthage aan de laatste werk genielen kan_ veel Athietiek- en Handbalver- ten. reis begonnen: Ridderkerk- vertoefd Hij was gedurende Er worden reeds stappen Vlissmgen. De boot zal m ondernomen uiteraard Vlissingen worden gesloopt wanneer deze demonstraties door de firma Cracau, zo Zaalhandbal, dat zich uit- tot een succes worden in hebben de scheepsmakelaars UI)nleUw woru stekend leent om in de win- competitieverband te gaan Muller en Reitsma, die hun t beschouwen van het termaanden, wanneer de Spejen Prijzenswaardig is, bemiddeling hierbij hebben tentoongesteide getroffen He h,„t™rt d^t men vaJn deze voor8Zee: verleend, meegedeeld. Het ^oor de klaarh4id en de su land nieuwe tak direct een schip heeft ook nog enige per;eure eenvoud de vol- Zaterdagsport gemaakt heeft, tijd aan de ketting gelegen. dragen compositie en de weergaloze techniek van het- eniging E.M.M. nam hiertoe het initiatief. 40 jaar een trouw bezoeker van de provinciale boeke rij. Opnieuw wordt men, bij velden voor de buitensport niet bespeelbaar zijn, be oefend te worden, is een uitermate snelle en daardoor vermoeiende sport. Elk zaal handbalteam bestaat uit 10 spelers, waarvan er 7 steeds in het „veld" zijn. De ove rige drie in verband met het vermoeiende element mogen op elk gewenst ogen blik een medespeler vervan gen. Zaalhandbal wordt be oefend op een speelveld, dat als grootste afmetingen 50 x 25 en als kleinste 30 x 15 mag bezitten. In tegenstel ling met veldhandbal, waar bij dit onbeperkt is toege staan, mag met de bal slechts eenmaal worden gesluit, waardoor het spel bijzonder flitsend en voor de toe schouwer aantrekkelijk wordt. Dank zij de welwillende medewerking van de zijde der directie van de Coöp. Veiling „Walcheren" is het aan E.M.M. gelukt deze el ders in Nederland in korte tijd populair geworden sport, te introduceren. Zaterdag middag worden er twee wedstrijden gespeeld; resp. Vogelvrienden bijeen. Iedere maand komen in Goes de leden van de ka narievereniging „Onze ge vederde vrienden" bijeen om eens gezellig te bomen over hun vogeltjes, die zij in vaak ruime kooien huis vesting hebben gegeven. Kent U de ware kanarie houder? Weet U met welke zorg hij zijn vogeltjes ver troeteld en hoe hij soms urenlang voor de kooi kan zitten, tevreden kijkend naar het vlugge gedoe van deze diertjes en luisterend naar hun zang? Ook dezer dagen kwamen zij weer bijeen om te spreken over een onder linge wedstrijd. Twee keur meesters hebben zich bereid verklaard de vogels op zang en kleur te komen keuren en ook is men van plan te zijner tijd een filmavond te geven. De vereniging koos op deze bijeenkomst als 2e secretaris, de heer H. v. d. Bosch en de voorzitter deelde cis door de leden bestelde ringen uit. /n ons blad is al heel wat keren geschreven over de achter- uitgang van de bevolking in Zeeland. Er werd gespeurd naar de oorzaken en er werd gezocht naar mogelijkheden om deze teruggang tot stilstand te brengenKortgeleden publi ceerden wij de gegevens over het bevolkingsverloop in het vorige jaar en daaraan werden heel wat conclusies ver* bonden. Het vraagstuk laat ons niet los en het doet ons groot genoegen te constateren, dat ook de autoriteiten er meer aandacht aan gaan besteden dan lange tijd het geval is geweest. Ged. Staten gaan nu een onderzoek instellen naar de oorzaken. Zij zullen zich met de gemeentebesturen in verbinding stellen om aan de weet te komen, waarom zo- velen wegtrekken. De resultaten van dit zeer uitgebreide onderzoek zullen ongetwijfeld richtlijnen opleveren voor hel beleid, dat het Provinciaal Bestuur in de toekomst zal hebben te voeren. Er zijn mensen, die deze teruggang van een randprovincie helemaal niet erg vinden. Zij beschouwen zo'n provincie hoofdzakelijk als een „leverancier" van arbeids krachten voor de grote centra. Tegen deze opvatting moet stelling worden genomen. Uit een oogpunt van nationaal be lang. De concentratie van mensen in de centrumprovincies is toch al zodanig, dat voor verdere uitbreiding moet worden gewaakt. Spreiding van mensen over de provincies betekent spreiding van welvaart. En dat brengt ons onmiddellijk op de vraag naar de arbeidsgelegenheid. In Zeeland hebben Ged. Staten zich altijd (noodgedwongen, vanwege het ge ringe bouwvolume!op het standpunt gesteld, dat daar wo ningen gebouwd moesten worden waar er voldoende werk was voor de bevolking. Het logische gevolg was, dat juist in plaatsen, naar meer werkgelegenheid noodzakelijk was, er geen of te weinig woningen kwamen. Het is maar één der aspecten van de kwestie, maar toch wel een zeer be langrijke. geen deze kunstenaar heeft gewrocht. Walcheren en vooral Veere gaven hem steeds weer de inspiratie voor een onderwerp een gezicht op Veere,een figuur van een boer en boerin, een paard, een kar. En Brugge trok hem door zijn brugge tjes, het verstilde leven der eeuwen. Zijn vier prachtige boekjes, die hij zelf drukte in niet minder dan 30 exem plaren, liggen hier ook in de vitrine. Zijn Cronycken der Stede Vere, zijn geestige Finksterkermis, zijn Wal cherse Fermielje en zijn Westenschouwe, stuk voor stuk juweeltjes van onover troffen grafische kunst. In de leeszaal treft de be zoeker ^Heijses originele te keningên voor de Zeeuwse Reflexen, simpel, doorzich tig, probleemloos, geestig soms. Men mag dankbaar zijn, dat op deze wijze een groot Zeeuws kunstenaar wordt herdacht. Kon. Onder scheidingen. Drie Koninklijke onder scheidingen zijn de laatste dagen in onze provincie uit gereikt. De eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend aan de heer H. P. de Bokx te Rilland- Bath, plaatsvervangend be drijfsleider van het land bouwbedrijf van de familie Binnen niet al te lange Westkapelle: Hedenavond: tijd zal in Zierikzee met de Hotel De Valk 8 uur Jaar- bouw van een jeugdcentrum vergadering Ziekenhuisver- van der Schaik. Dezelfde nWino medailles, maar dan in brons, zijn uitgereikt aan de MIDDELBURG, 2 Maart. Waar moeten de mensen in de binnenstad met hun fietsen blijven? Vooral op de Markt klemt die vraag bijzonder. Voor de terrassen van de café's en restaurants mogen, ingevolge een besluit van B. en W., geen rijwiclrekken meer worden geplaatst. En aangezien er in de binnenstad maar zeer weinig rijwielbewaarplaatsen zijn, worden de fietsen tegen de gevels gezet. Met alle bezwaren van dien. Sommige raads leden dachten, dat B. en W. een actie aan het voeren waren tegen de rijwielhekken, maar burgemeester mr dr N. Bolkestein ontkende dit ten stelligste: het gaat hun alleen om het zoveel mogelijk vrijhouden van de trottoirs terwille van het publiek. Drs Th. J. Westerhout (Arb.) wilde, dat B. en W. eens nauwkeurig zouden nagaan de mogelijkheid van het neer zetten van rijwielrekken op verschil lende plaatsen. Hij kreeg van de bur gemeester te horen, dat er geen ver ordening bestaat, die deze rekken ver biedt, maar dat B. en W. plaatselijk bekijken, of er ruimte voor zo'n hek is. Op de Markt b.v. kunnen buiten het terras van café's en restaurants geen hekken worden neergezet, om dat dan het publiek in moeilijkheden komt. In straten met minder verkeer en brede trottoirs kan het wel. Dan wordt ook toestemming gegeven. Naar aanleiding van de suggestie van de heer Westerhout om van ge meentewege op de Markt (midden gedeelte) fietsblokken te leggen, zei de burgemeester, dat dit door B. en W. uitvoerig is bekeken. In de prak tijk gaat het alleen om de Donderdag. Maar dan is de Markt geheel in be slag genomen. Van fietsblokken aan de Markthoeken kan juist dan geen gebruik worden gemaakt. Bovendien worden deze blokken on getwijfeld meer gebruikt door men sen, die de markt bezoeken dan door hen, die restaurants of café's binnen gaan. In het algemeen hebben B. en W. grote bezwaren tegen rekken. Vaak wordt het een rommel. Rijwiel- blokken worden altijd toegestaan. JACHTRECHT ORANJEZON. Een tweede discussie werd gevoerd naar aanleiding van de mededeling, dat Ged. Staten de verpachting van het jachtrecht aan Oranjezon aan 'n combinatie van jagers hadden goed gekeurd. De heer A. J. Schot (S.G.P.) meende, dat dit contract nimmer aan de raad ter inzage is voorgelegd. De heer M. Wattel (A.R.) wilde weten, of de verdelging van de konijnen nog altijd doorgaat en hoeveel er al zijn vernietigd. Maandelijks krijgen B. en W. een rapport toegezonden. De bur gemeester zei van die rapporten niet af te weten, maar wél enkele keren per jaar van de Houtvesterij mede delingen te ontvangen. worden begonnen en wel Poging „Westkapelle dank zjj een initiatief van Kapelle: 6 Maart C. J. M. het Ministerie van maat schappelijk werk. De plan nen beginnen vastere vorm te krijgen. Men heeft het oog laten vallen op een ge bouw aan de Grachtweg, dat na modernisering en uitbrei- V.-gebouw 7 uur Jaarverga dering J.V. op G.G. Aardenburg: 4 Maart 4 u. Eacwlovci^aulc.L illg. St Laurens: 5 Maart Ge- heren A. van Arenthals te Zaamslag, landarbeiders op het landbouwbedrijf van ie heer A. I. van Overbeeke en OSuurland, lcuidjauuw^rs- knecht op het bedrijf van de heer C. L. Geluk te Sint dig geschikt blijkt voor het Wereldgebedsdag. ref. Kerk 8 uur Vrouwen Maartensdijk. Proficiat, he- In .de gemeente 's-Heer Abtskerke heeft de Zeeuwse collecte 133,opgebracht gestelde doel De te Aar denburg gehouden fancy- fair van de Doopsgezinde Gemeente heeft zeer veel belangstelling getrokken en van de opbrengst zal zeker het interieur van de kerk weer kunnen worden geres taureerd en gedeeltelijk ver nieuwd. Maandag was het 35 jaar geleden dat de heer Jac. Schrier in dienst trad bij de heer M. W. van Aren thals te Kats. Vlissingen: 17 en 18 Maart Antwerpenaren uitvoeringen Chr. Gymna- verqeten Schouwen' ctl ölrTTZir on i (ïi n rr stiekvereniging. Zoutelande: 14 Maart 7.30 uur „Rode Leeuw" V.V.V.- ledenvergadering. Zoutelande: 11 Maart 7.30 uur „Middendorp" ouder- gadering Coöp. Boerenleen bank. Zoutelande: 16 Ala-rt 7.3C uur „Middenorp" ouder avond school met de Bijbel. Duiveland niet. De Nederlandse vereni ging „Neerlandia" te Ant werpen, waarvan de Neder landse consul-generaal be schermheer is, wil medewer king verlenen aan de door de stichting „Nieuw Schou wen en Duiveland" georga niseerde boomplantactie. De vereniging zal in Antwerpen boomplantcertificaten gaan verkopen. Veilingvereniging „Kapelle" vergadert Zaterdag. KAPELLE, 2 Maart. Zaterdag 6 Maart a.s. om 2 uur zal in hotel „De Zwaan'' te Kapelle de algemene ledenvergadering van de veilingsvereniging „Kapelle-Bie- zelinge en Omgeving" te Kapelle worden gehouden. Op de agenda staat o.m. be stuursvoorstel tot pensioenverzekering leden personeel, welke minstens 5 dienst jaren hebben. Verder stelt het bestuur voor 1% van de omzet over het boekjaar 19531954 bij te schrijven op de leden lening. Voorts komt in behandeling een bestuursvoorstel tot uitbreiding van de gasbewaring in het koelhuis. Overdracht te Zierikzee ZIERIKZEE, 2 Maart. Vanmid dag vond in Zierikzee de laatste uit deling plaats van schenkingen aan ge troffen melkslijters op Schouwen en Duiveland. De heer C. de Boer, voorzitter van de commissie-Noodfonds van de Ne derlandse melkhandel, sprak een ope ningswoord, waarin hij getuigde van het medeleven met de getroffen col lega's. Voor het Rampenfonds heeft de Nederlandse melkhandel f 60.000.- bijeengebracht. Daarnaast werd de commissie-Noodfonds gesticht, die f 21.000.inzamelde onder de leden der vier landelijke bonden van melk handelaren. Op 6 plaatsen hadden reeds uitreikingen plaats, o.m. in Goes, Bruinisse, Zierikzee en Kruinin- gen. Voor andere getroffenen, w.o. die uit Ouwerkerk en Oosterland, werd nu deze laatste uitdeling te Zierikzee gehouden. Er zijn nog enkele duizen den guldens beschikbaar, die voor in dividuele noodgevallen beschikbaar biij ven. De heer D. Boone, adviserend lid der commissie, sprak een dankwoord. Een twintigtal melkslijters nam daar op het hen toegedachte in ontvangst. Nadat allen hun emmers, bussen, roerders, vaten en maten hadden ge kregen, bedankten de heren Moer- mond uit Noordwelle en Kuijper uit Ouwerkerk voor de schenking. AAGTEKERKE. Teleurstelling over bouwvolume* Maandagmiddag kwam de raad van Aagtekerke bijeen. Daar het de eerste vergadering in dit jaar was, memo reerde de voorzitter in het kort de voornaamste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. De herbestrating van het Dorpsplein kwam tot stand alsme de de bouw van de zuiveringsinstal latie. Wethouder Melse antwoordde hier op namens de raad. Aan de Vereniging voor Veilig Verkeer te Middelburg zal een subsidie van f 5.per jaar wor den verleend. Een verzoek van de Bond van Mobilisatie-invaliden om 'n jaarlijks subsidie werd voor kennisge- ving^aangenomen. De subsidie voor het Koningin Wil- helminafonds werd gebracht op f7.50 per jaar. Besloten werd de huurverhoging van 29 toe te passen voor de wo ningwetwoningen. Besloten werd de toepassing van de Woonruimtewet 1947 te handhaven, aangezien de wo ningnood nog niet is opgeheven. Na enige bespreking werd besloten tot aankoop van een gemeentevlag, hetgeen ter uitvoering aan B. en W. werd overgelaten. Door de voorzitter werd mededeling gedaan betreffende het toegewezen bouwvolume. Dit hield in dat er voor Aagtekerke niets beschikbaar is, het geen door de leden ten zeerste werd betreurd. In de rondvraag bracht de heer S. de Visser Gz. zijn bezwaren naar voren over het feit dat er op Zondag 31 Ja nuari is gevlagd. De heer S. Verhage vroeg naar de verplichte aansluiting op de riolering, daar dit, gezien de hoge kosten, voor sommige mensen grote moeilijkheden oplevert. Het bleek evenwel, dat aansluiting ver plicht is. De heer S. de Visser Pz. vroeg of het gemeentebestuur niet mede kan werken aan het tot stand komen van meer telefoonaansluitingen, gezien de vele aanvragen die er thans zijn. De voorzitter zei, dat door B. en W. alles gedaan wordt dit gedaan te krijgen. In de dezer dagen gehouden raadsver gadering heeft burgemeester A. A. Elen- baas mededeling gedaan van een schrij ven van Gedeputeerde Staten betreffende grenswijziging Goes. Blijkens de voor stellen zal een ca 45 ha groot gebied aan de gemeente Goes worden toegevoegd. De behandeling van dit schrijven zal in de volgende vergadering plaats vinden. Voor kennisgeving werd aangenomen een door een groot aantal inwoners van 's-Heer Hendrikskinde*en ondertekend request, waarin er op aangedrongen wordt woningen te bouwen in plaats van een nieuw gemeentehuis. De voorzitter deelt mede, dat thans aan 6 inwoners een premie is toegekend voor woningverbetering. Afgewezen wordt het verzoek om subsidieverhoging van het „Koningin Wilhelmina Fonds". De schaakvereniging te Nieuwdorp kreeg een eenmalige subsidie van f 50. toegewezen. De C.J.M.V. te 's-Heer Arendskerke en te Nieuwdorp kregen f 0.05 per boek en per jaar subsidie voor elk boek uit hun bibliotheek. Aan de Chr. School te Lewedorp en te Nieuwdorp werd medewerking verleend voor de aanschaf van een stofzuiger. De heer Meijaard wilde aan deze medewer king de voorwaarde verbinden de stof zuiger te kopen bij een leverancier in de gemeente. De voorzitter merkte op, dat het gemeentebestuur hiertoe niet bevoegd is. De heer van Oosten vraagt of de openbare scholen ook stofzuigers hebben. De voorzitter zegt, dat er op Nieuwdorp één is, voor 's-Heer Arendskerke wordt het bekeken. De heer C. N. de Regt werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Bij de vaststelling van de rekening 1952 van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg, zei de heer De Schipper, dat het hem opgevallen is, dat de kerkelijke sub sidie van de Ned. Herv. Kerk te 's-Heer Arendskerke gering is. De voorzitter zei dat hier niets aan te doen is. Vastgesteld werd een plan van uitbrei ding in hoofdzaak voor het gehele gebied van de gemeente. Er waren bezwaren te gen de geprojecteerde industrieterreinen bij het station 's-Heer Arendskerke en te Lewedorp. Naar aanleiding hiervan werd besloten deze terreinen voorlopig af te voeren. Tenslotte werden voor de gehele ge meente straatnamen ingevoerd, zodat de te houden met de gevoelens, die in de raad leven. Later deed de burge meester nog voorlezing van een brief, waaruit bleek, dat de kwestie gerui me tijd geleden toch in de commissie is geweest. NIEUW RAADSLID. Het onderzoek van de geloofsbrie ven van het nieuwe raadslid, ir H. Steur (A.R.), had tot resultaat, dat de heer Koek namens de commissie tot toelating adviseerde. De heer A. J. Kaland (C.H.) informeerde naar mogelijke bezwaren van de zijde van Ged. Staten, aangezien ir Stem: bij het onderwijs is betrokken als hoofd der Chr. Landbouwwinterschool. Nadat de burgemeester had gezegd, dat de benoeming als zodanig niet aan de goedkeuring van Ged. Staten is onderworpen, maar dat dit college slechts een uitspraak doet ingeval van beroep, deelde de heer Hoek mede, dat uit de bestaande jurisprudentie de conclusie kan worden getrokken, dat ir Steur geen functie bekleedt bij het lager of middelbaar onderwijs, zodat van onverenigbaarheid van functies niet kan worden gesproken. B. en W. waren, aldus de burge meester, tot dezelfde conclusie geko men. In de volgende raadsvergade ring zal de heer Steur worden ge ïnstalleerd. ANDERE ZAKEN. De andere agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Bij het voorstel tot verlenging van de subsi dieregeling voor niet-commerciële bi bliotheken, deelde de heer Schot mede daar tegen te zijn. Hij vond het niet nodig voor dit doel gemeentegelden beschikbaar te stellen. De bibliothe ken dienen haar eigen boontjes te doppen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) bij zondere aandacht voor het sneeuwrui men bij de scholen met het oog op de gezondheid van de jeugd. De bur gemeester zegde toe het te zullen be kijken, maar wees erop, dat sneeuw ruimen een dure geschiedenis is en dat er altijd wel klachten komen. Ingezonden Mededeling (adv.) HAXKt MDDEN. IN STAAIWARENFARRIEKEN IE ZEVENIERCEN Jaarvergadering Kring Walcheren der C.B.T.B. Nadat de heer Wattel gewezen had op het bestaan der Wildschadecom missie, verklaarde de burgemeester, dat hij deze commissie niet erkent, zolang zij niet de beleefdheid heeft zich voor te stellen. „Deze Wild schadecommissie heeft zich zeer on- hehhelijk gedragen en B. en W. nog nooit in kennis gesteld van haar ao ties", zo zei hij. De heer Wattel verzocht tenslotte in het vervolg het contract (dat loopt tot 1962) in de commissie van bijstand voor de bedrijven te brengen en op het punt van dit jachtrecht rekening Ingezonden Mededeling (adv.) Chocohagel250 gram 39 Grote Snijkoek per m 39 Daisy Biscuits 250 gram 25 A.H. Beschuit ?<R°J1R0L25 Choc. Repen EXTRA Zwart Reep DEZE WEEKi Fijne Snijworst 100 gram 36 Geld. Ham 100 gram 45 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER' wijkindeling volledig komt te vervallen. digen. Jubileum A. ten Bruggencate bij N.V. P.Z.E.M, MIDDELBURG, 2 Maart. Maan dag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. ten Bruggencate te Vlissingen, hoofdtekenaar bij de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg, bij dat bedrijf in dienst trad. De jubilaris werd te zijnen huize toegesproken door de hoofdingenieur, ir. R. Froyen, die bjj afwezigheid van de directeur, hem dank bracht voor de wijze waarop deze in de afgelopen 25 jaar zijn taak heeft verricht en de hoop uitsprak nog vele jaren van diens goede diensten te mogen profiteren; de gelukwensen gingen vergezeld van de gebruikelijke enveloppe. De Technische Ambtenaar, de heer A. W. Strubbe, sprak als chef van de afdeling Tekenkamer en herinnerde aan het grote aandeel, dat de jubilaris heeft gehad in de werkzaamheden ten behoeve van de uitbouw van het be drijf. Namens directie en personeel bood spr. een schildersdoos met inhoud aan en aan mevrouw ten Bruggencate een bloemstuk. De voorzitter van de Personeelsver eniging, de heer C. van Hoek, sprak eveneens zijn gelukwensen uit, onder aanbieding van een aandenken. De heer Ten Bruggencate dankte al len voor de vriendelijke woorden en geschenken en hoopte nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf te kun nen geven en de goede verstandhou ding met chefs en collega's te besteri- MIDDELBURG, 2 Maart. Met 'n feestelijke jaarvergadering heeft de kTing Walcheren van de C.B.T.B. van middag in het Schuttershof te Mid delburg haar 35-jarig bestaan her dacht. Op deze vergadering heeft de heer J. Bosselaar, die ongeveer 20 jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd, zijn functie aan een jongere kracht overgedragen. De landelijk voorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel, sprak op deze vergadering o.a. over de Chris telijke Landbouwscholen. De voorzitter kon in zijn openings woord behalve de landelijk voorzitter, ook drs J. J. Knibbe, prov. secr. van de C.B.T.B., afgevaardigden van de Plattelandsvrouwen en jongeren or ganisaties en een groot aantal leden met hun dames verwelkomen. In zijn overzicht over 1953 her dacht spreker dankbaar de vele ar beid, die wijlen de heer C. Zwagerman op Walcheren had gedaan. Uit zijn overzicht bleek verder, dat de prijzen voor de producten dat jaar over het algemeen goed waren geweest. De veestapel bleef vrij van ziekten en de t.b.e.-bestrijding maakte goede opgang. "Vele leden uit Zeeland waren als emi grant vertrokken en spreker hoopte, dat zij waar zij zich bevonden, ons volksbestaan zouden voortzetten. Het overzicht van de secretaris, de heer Wattel, strekte zich dit keer uit over 35 jaren. Het was een bijzonder overzicht, want hij had alle belang rijke C.B.T.B.-gebeurtenissen op rijm gezet. Het verslag van de penningmeester vermeldde een tekort over 1953 van f220.62. Dank zij het gunstig over schot van vorige jaren was er toch nog een saldo van f2171.92. Tot opvolger van de heer Bosselaar werd hierna met ruime meerderheid de heer P. Ton uit Grijpskerke als voorzitter gekozen. DE LANDBOUWSCHOLEN. De heer v. d. Heuvel begon zijn rede met er op te wijzen, dat bij het vie ren van jubilea van Chr. organisaties gedacht moet worden aan drie pun ten, n.l. dankbaar gedenken de ijve rige zorg van God; dankbaar geden ken wat aan zegeningen gegeven is en samenbundelen de lessen uit het verleden en hiermee gewapend de drempel naar de toekomst overschrij den. Bij de oprichting van de C.B.T.B. in 1918, aldus spreker, was een der oogmerken te komen tot het oprich ten van Chr. Landbouwscholen. In die tijd was er geen enkele Chr. Landbouwschool en hij wees op de gevaren om de jeugd naar openbare •landbouwscholen te sturen. Hij gaf hierna in het kort de geschiedenis van het Chr. Landbouwonderwijs waarna hij enkele lessen trok uit het verleden, die hij in verschillende pun ten besprak. Wat betreft het landbouwonderwijs moest volgens hem op dezelfde grond slag worden doorgegaan. Met de op ander terrein werkzame Chr. organi saties móest zo nauw mogelijk worden samengewerkt. Bewaar de eenheid in de organisaties, aldus spreker. Hij wees er verder op, dat propa ganda een bloeiende organisatie kan geven. Maar ook dat een organisatie slechts haar beslag kan krijgen als alle leden meewerken. U hebt 400 leden, aldus spreker, als u allen mee wilt werken kunnen het er volgende week 800 zijn. Laat nooit los uw pre tentie elke chr. boer lid van de C.B.T.B. Laat dit ideaal geen ogenblik los, maar laat het vooral u nooit los laten, zo besloot hij. DE LEERLINGEN. Nadat mej. A. Boudeling namens de Chr. Landbouwhuishoudschool en de Chr. school, aan de Singelstraat ge lukwensen had overgebracht, zongen de leerlingen van die scholen o.l.v. de heer P. A. Bouwense, enj^e liederen. Een tweetal jongedames hielden 'i. voordracht. Hierna werden nog felicitaties over gebracht door drs Knibbe namens de Prov. C.B.T.B., de directeur van de Chr. Landbouwwinterschool, ir H. Steur, de heer C. den Engelsen na mens de Rljksveeteeltconsulent en P. Sanderse namens de jongeren. AFSCHEID. In zijn afscheidswoord zei de voorzitter dat hij met weemoed maar ook met dankbaarheid af scheid nam als voorzitter, lid van het prov. bestuur en als lid van het hoofdbestuur. Hij dankte de leden en het bestuur voor het vertrouwen en de samenwerking. Hij eindigde met het voorlezen van het laatste vers uit het boek Prediker. De heer D. Kasse bracht dank voor het vele werk, dat de scheidende voor zitter voor de C.B.T.B. had gedaan, waarin hij ook mevr. Bosselaar be trok. Onder applaus werd de heer Bosselaar tot erevoorzitter benoemd. Als aandenken werd hem een rook tafel aangeboden. De vergadering werd door drs Knibbe met dankgebed besloten. De nieuwe burgemeester van Arne- muiden, de heer W. H. v. d. Heide, thans nog gemeente-secretaris van Meliskerke. Vergadering Onderlinge Waarborg Mij. Paarden Walcheren. De „Onderlinge Waarborg Mij Paar den Walcheren" hield haar jaarverga dering in café „De Eendracht" te Mid delburg, onder voorzitterschap van de heer L. J. Lorier. De uitgebrachte jaarverslagen lieten een optimistisch geluid horen. In 1953 traden 33 nieuwe leden toe. Voor 38 paarden werd een vergoeding uitge keerd. De premie voor 1953 werd vast gesteld op 2V4 Daar het tevens 50 jaar geleden was, dat de Vereniging was opgericht, gaf de boekhouder W. Wouters te Veere hierover een over zicht. Deze periode is tijdens de inun datie van Walcheren 17 maanden on derbroken geweest. Bij de aanvang waren slechts 53 personen lid. Dit aan tal is toegenomen tot ten hoogste 629 leden. De uitkeringen liepen uileen van 4 paarden tot 102 paarden per jaar In totaal werden door de Vereniging in die periode 2521 paaiden aan de leden vergoed tot een bedrag van f 975.078,08. Verder werd de werkwijze van de Vereniging besproken. Verschillende felicitaties werden aan de vereniging gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2