BRAND BIJ B.P.M. WOEDT ONVERMINDERD VOORT MOERDIJKKANAAL OVER ACHT JAAR WERKELIJKHEID Wacht van het Witte Huis verdubbeld r r Een van de tanks leeggebrand Thee en koffie worden duurder De gerechtelijke geschiedenis van de zaak-Fonteyn» Nieuwe stap van Adenauer Dean legt zijn functie neer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De tram op Schouwen-Duiveland Voor de derde maal voor de Hoge Raad. Kanaal Terneuzen-Gent wordt over gehele lengte verbreed en krijgt vier bruggen Na de schietpartij in het congres Moeder van twee kinderen was de leidster In enkele regels melden wij nog Overwegwachter krijgt vier jaar Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2722 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 3 MAART 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Directeur: JACQ DE SMIT F. E. Baron v. d. Feltz, Mia- zullen vele huismoeders, als ze lezen, dat de koffie- en thee- prijzen verhoogd zullen worden, weer de wenkbrauwen fronsen. „Zo schieten we helemaal wei nig op met onze 5 pet loonsver hoging", zullen velen opmerken. Er is echter ook een meevaller tje, want de roomboter wordt goedkoper. ROTTERDAM, 2 Maart. - Hedenavond om tien uur woedde de brand, die gisteravond door een hevige ontploffing op het B.P.M.- terrein aan de Vondelingenweg te Pernis, uitbrak, nog onverminderd voort, d.w.z. in één tank, want van middag om zes uur was een van de tanks totaal leeggebrand. De vele brandweerlieden, die zich gesteund weten door zwaar materiaal, con- Men acht de toestand nog steeds critiek, daar men vreest, dat door de sterke afkoeling van het blussen de „hoed" van de tank in de lucht zal vliegen. De brandweren, die van avond uitgerust werden met schuim- blusapparaten, die vanmiddag met speciale Dakota's uit Engeland waren gehaald, schijnen overigens weinig winst te boeken. Men verwacht ech ter, dat het vuur morgenmiddag zijn spel zal hebben uitgespeeld. Hoeveel schuim en water in de vuurzee wordt gespoten, wordt dui delijk, wanneer men weet, dat een autospuit 3800 liter per minuut in de vlammenzee stort. In totaal zal men bovendien nog negen ton schuimblus- ■niddel aanvoeren. DE OORZAAK. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing en de brand is men nog steeds in het onzekere. In de loop van de dag werd aangenomen, dat een nieu we vulmethode de mogelijkheid van de oorzaak van de brand, kon zijn, Van de zijde van de B.P.M. werd dit echter ten stelligste ontkend. Aan de overzijde van de Vonde lingenweg bevindt zich een aantal tanks van de Fa Pakhuismeesteren, centreren alle aandacht op deze laatste tank. Volgens deskundigen brandt de inhoud van de tank niet, doch ontstaat er steeds boven de vloeistof in de tank een brandbaar gas, dat zich een weg baant naar buiten door gaten in de tank. Als dit gas, dat met grote kracht naar buiten wordt geperst, met de bui tenlucht wordt vermengd, ontstaat een grote steekvlam. waarin eveneens benzine en olie is opgeslagen, van de weg af worden deze tanks steeds door de brandweer nat gehouden. Roomboterprijs verlaagd AMSTERDAM, 2 Maart. - Met ingang van Woensdag 3 Maart zullen de koffie- en thee- prijzen opnieuw verhoogd worden. De thee zal met 6 centen per pak je van 100 gram in prijs verhoogd worden; de stijging van de koffie» prijs bedraagt 22 cent per 250 gr. De groothandelsprijs voor verse boter is met ingang van gisteren met 32 cent per kilo verlaagd. Nog geen overeenstemming 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. - Naar het A.N.P. verneemt hebben de besprekingen tussen het mini sterie van Verkeer en Waterstaat en de directie van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij inzake het personen- en goederenvervoer op Schouwen en Duiveland nog niet tot een beslissing geleid. De be sprekingen met de R.T.M., doch ook met andere departementen die bij deze zaak nauw zijn betrokken, duren nog voort. Geruchten als zou een beslissing ten gunste van het busvervoer op het eiland zijn geno men, werden van officiële zijde ten stelligste tegengesproken. De directeur-generaal van het verkeer heeft de R.T.M. in over weging gegeven hangende de be sprekingen, minder haast te maken met de aanleg en vernieuwing van tramrails op het eiland. Zulks mag volgens de directeur-generaal even wel niet betekenen dat het herstel van de tramrails geheel wordt stop gezet. 11 April verkiezingen in B»lgië BRUSSEL, 2 Maart. De Belgische minister-president Van Houtte heeft Dinsdag In de Kamer van Volksverte genwoordigers meegedeeld, dat op 11 April algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Veroordeeld wegens smaadschrift. AMSTERDAM, 2 Maart De thans 4 jaar oude rechtzaak tegen de 54-jarige ex-sergeant-Konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam zal deze maand voor de derde maal onder worpen worden aan het oordeel van de Hoge Raad. De behandeling van het beroep in cassatie, dat Fonteijn tegen het arrest van 25 November j.l., gewezen door het Haagse Gerechtshof heeft ingesteld, zal geschieden op Dinsdag 23 Maart a.s. om 11 uur ter terechtzitting van de Hoge Raad te Den Haag. Fonteijn, die naar zijn overtuiging in 1953 ten onrechte wegens asthma werd afgekeurd en uit de dienst ont slagen en nadien bijna 20 jaar lang voor rehabilitatie vecht, werd wegens smaadschrift eerst door de Amster damse Rechtbank veroordeeld. Hij had in een door hem verspreid pam flet de marine-artsen, die hem hadden afgekeurd, ervan beschuldigd, dat zij opzettelijk ten onrechte hadden afge keurd. Hij tekende hoger beroep aan, doch werd ook door het Amsterdams Gerechtshof veroordeeld. Van dit ar rest ging hij in cassatie en de Hoge Raad stelde hem in het gelijk: zijn zaak werd voor een nieuwe behande ling verwezen naar het Hof te Den Haag. Ook dit Hof achtte Fonteijn schuldig aan smaadschrift en was van mening, dat hij niet in het algemeen belang had gehandeld. Ook van dit arrest tekende Fonteijn beroep in cas satie aan. Voor de tweede maal stelde de Hoge Raad hem in het gelijk en ge lastte het Haagse Hof een nadere be handeling van deze zaak, waarbij uit drukkelijk werd bepaald, dat Fonteijn toegelaten moest worden tot het bewijs der waarheid zijner beweringen. STEEDS GEWEIGERD. Tot dat moment toe was hem dit zowel door Rechtbank als de twee ge rechtshoven steeds geweigerd. Het Haagse Hof wees daarop de zaak terug naar de rechter-commissaris te Am sterdam voor een nader onderzoek. Fonteijn werd door een speciaal be noemde commissie van artsen opnieuw onderzocht. Deze commissie kwam o.a. tot de conclusie, dat Fonteijn in ieder geval thans niet aan asthma lijdende is en dat er geen tekenen te vinden waren, waaruit zou kunnen blijken, dat hij dit vroeger wel gehad had. De commissie concludeerde echter, dat net thans onmogelijk is om. met zekerheid een uitspraak te doen over de juistheid van de afkeuring in 1935. Na sluiting van dit nieuwe onder zoek diende de zaak in November j.l. opnieuw voor het Haagse Hof. Weer kwam het Hof tot de conclusie, dat Fonteijn wegens gepleegd smaadschrift moet worden gestraft. Het legde hem twee maanden voorwaardelijk op. Fonteijn, die hoopt ontslagen te wor den van rechtsvervolging op grond van art. 261, o.a. is opgenomen: „noch smaadschrift bestaat voor zover de da der klaarblijkelijk heeft gehandeld in het algemeen belang of tot noodzake lijke verdediging", tekende voor de derde maal beroep in cassatie aan. Zo zal zijn zaak op 23 Maart a.s. voor de derde maal door de Hoge Raad worden onderzocht. De ex-sergeant- Konstabel heeft zelf vier cassatiemid delen ingediend en een pleitnota. De Saarkwestie BONN, 2 Maart. Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag in een schrij ven aan de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, voorgesteld volgende week de besprekingen over de Saarkwestie, die vóór Kerstmis werden onderbroken, voort te zetten. Dr Adenauer verklaarde zich bereid een omreis via Parijs te maken, als hij naar Griekenland gaat voor een officieel bezoek, dat op 10 Maart begint. President Eisenhower heeft Dinsdag ,alle mensen van goede wil" opge roepen Vrijdag a.s. deel te nemen aan een wereldgebedsdag als bijdrage tot de vrede, de vrijheid en „de eenheid der mensen". Belgisch blad weet te melden: BRUSSEL, 2 Maart. Het Belgische socialistische blad „Le Peuple" heeft bijzonderheden weten te bemachtigen over de kwestie van de waterwegen tussen België en Nederland. Men meldt, dat de commissie Van CauwelaertSteenberghe haar werkzaamheden thans heeft voltooid en het rapport, dat zal worden uitgebracht, in een laatste bijeenkomst op 11 Maart in Brussel zal worden getekend. In grote lijnen, aldus het blad, doet het rapport voor de problemen, die verband houden met de Belgisch- Nederlandse waterverbindingen, de WASHINGTON, 2 Maart. De wacht van het Witte Huis is Dinsdag verdubbeld. Dit is een voorzorgsmaat regel tegen mogelijke aanslagen op het leven van president Eisenhower door Portoricaanse extremisten, die Maan dag vijf leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben ver wond door schoten vanaf de publieke tribune van het Huis. Het hoofd van de geheime dienst, wiens taak het is de president der V.S. en zijn gezin te beschermen, heeft verklaard, dat de geheime dienst en kele maanden geleden inlichtingen kreeg, dat de Portoricaanse nationa listen pogingen zouden kunnen doen om de president schade of letsel toe te brengen. Gok bjj het kapitool was het Dins dag merkbaar, dat er extra veilig heidsmaatregelen getroffen zijn: Alle bezoekers zonder speciale vergunnin gen werden niet tot de publieke tri bune van het Huis en de Senaat toe gelaten. DE SLACHTOFFERS. Van een lid van het Congres, dat Maandag werd getroffen, de republi kein Afvln Beniley, ls de luesiaud ».og steeds ernstig. Hij kreeg een kogel in de horst. Een tweede slachtoffer, Ben Jensen, verkeert eveneens nog in ernstige toestand. DE LEIDSTER. De leidster der Portoricaanse aan slagplegers, Lolita Lebron, is gehuwd en moeder van twee kinderen. Zij heeft echter niet willen mededelen waar haar gezin zich bevindt. Zij zeide gedurende het verhoor onder meer: „Ik wil gestraft worden. Ik poog mijn bestraffing niet te ont lopen". De vraag, of zich nog een dergelijke aanslag zou kunnen voordoen, beant woordde zjj bevestigend. „Dit zal zo blijven, zolang er geen verandering komt in de politieke toestand in Porto Rico", verklaarde zij. De voetbalwedstrijd Rode Duivels Zwaluwen, welke te Gent werd ge speeld, is in een 51 overwinning voor de Belgen geëindigd. Na de sensationele schietpartij door Portoricaanse nationalisten in het Capitool te Washington, waarbij vijf leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den werden gewond, werd een Portoricaanse vlag in beslag ge nomen. Twee mannen en een vrouw hadden zich toegang we- +o', to „ero/-haffsn tot de pers tribune, vanwaar zij met Duitse pistolen in het wilde weg op de afgevaardigden begonnen te vu ren. Boven het rumoer klonk de stem van een vrouw, die schreeuwde: „Porto Rico moet vrij". volgende oplossingen aan de hand: 1. Er zullen twee nieuwe sluizen te Terneuzen worden gebouwd; één voor zeeschepen en één voor bin nenvaartschepen, alsmede een ver breding van het kanaal Terneuzen Gent over de gehele lengte. 2. Er komt een nieuw kanaal, dat de Antwerpse haven direct via de Moerdijk met de Rijn zal verbin den. (Het z.g. Moerdijkkanaal, waaroveT wij enkele weken gele den bijzonderheden publiceerden, Red. Z.D.). 3. Opheffing van de Stop van Ter- naaien, waardoor de haven van Luik een gemakkelijker toegang zal krijgen tot de Nederlandse ka nalen. OVER ACHT JAAR? Het blad meent, dat op z'n gun stigst het Moerdijkkanaal over acht jaar gereed zal kunnen zijn. België zou de kosten van aanleg op Neder lands grondgebied gedeeltelijk en in België geheel betalen. Ook de werken aan het kanaal van Terneuzen naar Gent zullen voor het grootste deel voor rekening van de Belgische schatkist komen. VIER BRUGGEN. Teneinde het verkeer voor de oeverbewoners te vergemakkelijken, zullen op Zeeuws gebied vier extra bruggen worden gebouwd over het kanaal GentTerneuzen, terwijl op Belgische bodem een tunnel zal worden aangelegd in de buurt van Zelzaete. Door deze tunnel, die een half milliard francs zal kosten, wordt dan de autostrade van Ant werpen naar de kust geleid. Zodra het rapport is getekend, al dus „Le Peuple", zal het aan de re geringen ter goedkeuring worden voorgelegd. Daarna zullen de parle menten der beide landen de overee ï- Komst uiteraard dienen te bekrach tigen. DAT ter hoogte van de overweg in het Twintig- gemeten-wegeling te 's-H. Abtskerke de vrachtauto, bestuurd door de heer H. uit Goes werd gegrepen door een uit Goes komen de goederentrein. Hoewel zich geen persoonlijke on gelukken voordeden, werd de vrachtauto zwaar be schadigd. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. DAT gistermiddag ook op de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk een ongeluk is ge beurd. De heer W. M. van L. uit Wolfaartsdijk, die blijkbaar niet geheel rechts gehouden heeft, reed tegen de stilstaande personen auto van een firma uit Zut- fen, bestuurd door de heer J. C. van A. Beide voertui gen werd beschadigd. DAT op Woensdag 7 en Donderdag 8 April a.s. in de Statenzaal te Middelburg weer de traditionele ten toonstelling van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen zal worden ge houden, mèt de (eveneens tot een traditie geworden) loterij. De opbrengst komt ten goede aan de sociale in stellingen en- diaconieën in de stad. Dames, die hand werken of andere voorwer pen willen inzenden, dienen dat te doen vóór 31 Maart a.s. aan het adres van me vrouw De Casembroot, Kor te Burg 2. DAT door de opdooi van de sneeuw te Westkapelle mej. J. de H. met haar fiets is gevallen. De ontboden arts constateerde een ge kneusde enkel en achtte op name in het ziekenhuis noodzakelijk. DAT de wijzers klokken van de van de Middel burgse Lange Jan gister avond een spelletje van kat en muis hebben gespeeld. Een en ander ging gepaard met aanhoudend klokgelui van „Jan's" zijde en van grote hilariteit van de Zeeuwse hoofdstedelingen. DAT zekere J. F. de C., een 40-jarige Middelburger ongevraagd, ongeweigerd Maandagavond is gaan toeren in de auto van een arts, die voor diens huis stond. Na de rit zette hij de wagen weer netjes terug. Intussen had de politie er lucht van gekregen en prompt werd de met een anders bezit mooi weer spe lende man in de kraag ge grepen. De dokter bleek 'n doosje sigaren uit de auto te missen, 't Wordt voor de C. wel een duur ritje met dat proces-verbaal. DAT met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot leraar aan de Ambachts school te Zierikzee, de heer E. Stek te Leeuwarden. DAT gistermorgen vele fruitkwekers in Kapelle aanwezig waren bij het ope nen van de gascellen in het koelhuis van de vei ling, waarin ongeveer 350 ton fruit ligt opgeslagen. Het bleek, dat de kwaliteit der vruchten zeer goed was, zodat men met een gerust Jiart de cellen weer kon sluiten. DAT gisteravond te Krab- bendijke een bijeenkomst werd georganiseerd door de A.N.W.B., waar ir Palstra heeft gesproken over het probleem van het veilig ver keer op de weg. Tevens- werden enkele films ver toond, o.m. over de Wegen wacht. Het was een leer zame avond. Wegens dood door schuld UTRECHT2 Maart. - „Het is de laatste tijd wel opvallend, dat er zoveel ongelukken gebeuren met niet-gesloten spoorwegover- overgangen. Om dit tot uiting te brengen en ter waarschuwing voor andere beambten, eis ik vier maan den gevangenisstraf." Een en ander werd hedenmiddag gezegd door de Off. van Justitie van de Utrechtse rechtbank tegen de 49- jarige overwegwachter B. P. M. te Utrecht, die gedagvaard was, beschul digd van het veroorzaken van dood door schuld. Op 20 November van het vorige jaar had verdachte verzuimd de overweg bomen aan de Coneordiastraat te Utrecht tijdig neer te laten, waardoor twee van hun dienst terugkerende politie-agenten de overweg passeer den toen de laatste trein uit Amster dam naderde. De agent M. de Kogel werd door de sneltrein gegrepen en gedood. Zijn collega kon zich nog juist in veiligheid brengen. Verdachte had in October j.l. ook een dergelijk ongeval gehad, dat ech ter geen erge gevolgen had gehad. Binnenkort gewoon burger WASHINGTON, 2 Maart. Arthur Dean heeft zijn functie van speciale ambassadeur der V.S. bij de Koreaan se politieke onderhandelingen neer gelegd. Zijn juridische werkzaamheden als gewoon burger laten het niet langer dan Maart of April toe om aan het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verbonden te blijven, aldus verklaarde hij te Washington. Dean is verzocht zich beschikbaar te stellen als adviseur bij het voor bereiden van de conferentie van Genève. DE BILT ZEGT: Veel wind DE BILT, 2 Maart. Zwaar be wolkt met tijdelijk sneeuw of regen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige tot krachtige Zuide lijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.22 u., onder 18.24 u. Maan op 6.46 u., onder 17.56 u. Hoogwater Donderdag 4 Maart: Vlissingen: 1.20 u. 1.89 m., 13.47 u. 2.08 m. Terneuzen: 1.50 u. 2.09 m., 14.13 u. 2.28 m. Wemeldinge: 3.05 u. 1.58 m., 15.28 u. 1.81 m. Zierikzee: 2.48 u. 1.33 m., 15.18 u. 1.55 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1