T ZEEUWSE PLAKKEBORD Volledige opheffing van gemeente Kloetinge voorgesteld Keert tram niet teru( op Schouwen en Duiveland 1 Ouwerkerk wijzigde zijn wederopbouwplan T SPIEGELTJE - -\ DE BUS NOTEERT U Voor de uitbreiding van Goes Kern naar Goes, andere delen naar Kattendijke, Kapelle en'sH. Abtskerke Nieuwe Burgemeester van Arnemuiden Kruiningen verwelkomde de nieuwe burgemeester Mej* P* dc Voogd jubileerde Gemeenteraden Groede vindt grenswijziging met Breskens niet nodig Dinsdag 2 Maart 1954 ZEEUV'SCH DAGBLAD pagina 2 Er komen 25 Noorse ges henkwoningen e raad van Ouwerkerk is accoord gegaan met enkele wijzigingen in het wederopbouwplan. Deze wa ren noodzakelijk met het oog op een andere bouw plaats van woningen. De ge meente krijgt 25 Noorse ge- schenkwoningen (zij komen half April). Door de aan koop van te saneren krot woningen zal de behoefte aan stenen huizen niet meer zo groot zijn, dat het be staande wederopbouwplan geheel gerealiseerd zal wor den. Door de aanvaarding der geschenk woningen (keu rig ingericht en door de iso latie des zomers koel, maar des winters wann) wordt 't algemene bouwvolume van 30 tot 20 huizen terugge bracht. De houten woningen komen te staan langs de nieuwe weg, die loopt van de Oostweg naar de Baalpa- penweg. Achterlangs komt een pad te liggen. Van de zijde van B. en W. werd medegedeeld, dat er in het gewijzigde wederop bouwplan voldoende ruimte zal zijn om in alle behoeften van de komende jaren te voorzien. De woningwetwo ningen zullen (met het oog op de prijs) in blokken wor den gebouwd. Daarnaast is er genoeg gelegenheid voor particuliere bouw. Burge meester Romeijn zei, dat, indien het oude plan gerea liseerd zou worden, tussen de Noorse woningen en het dorp een gat zou blijven be staan, dat nooit opgevuld zou worden. Het is de bedoeling alle gegadigden voor een Noorse woning op te roepen en hun aan de hand van de tekenin gen te tonen wat zij krijgen. De gemeente moet nu vlug de beschikking hebben over bouwrijpe grond. Dan kun nen de funderingen voor de geschenkwoningen worden gelegd. Omstreeks Juli moe ten zij voor bewoning ge reed zijn. Verder krijgt Ouwerkerk n:°uwe riolering. De Ver. van Ned. Gemeenten heeft het opstellen van een plan opgedragen aan het Inge nieursbureau Der Weduwen. Op korte termijn wordt al met de uitvoering begonnen. De raad besloot de wethou derssalarissen te verhogen tot f 600.— en adhaesie te betuigen aan het plan tot vorming van een culturele vereniging voor de bewo ners van het Beiersdijkje. Een laatste mededeling van de burgemeester was, dat hij t.g.v. de te waterlating van de „Ouwerkerk" in Amster dam een gift heeft ontvan gen voor zijn gemeente. De gasboeien in de Zeeuw se en Zuidhollandse wateren zijn na de ijsgang thans op nieuw ontstoken en in de hoofdvaarwateren is de ge wone betonning weer ge legd. Dit laatste geldt ech ter nog niet voor de z.g. ne venvaarwateren. Bij Hoede- kenskerke zijn verkeersbor den geplaatst met het oog op de grote drukte van en naar de boot, „Veilige snel heid 15 km." staat erop. Als nu de automobilisten zich maar naar dit opschrift ge dragen! Uit Dreischor kwam het bericht, dat aan zuster C. A. van Thiel, die naar Sprang vertrekt, namens het bestuur van 't Groene Kruis een kapstok werd aangebo den Wegens haar grote ver diensten gedurende drie jaar. In Sint Maartensdijk heeft de heer C. Suurland gisteren zijn 40-jarig jubi leum gevierd als landbou wersknecht bij de familie A. W. en C. L. Geluk. In sa menwerking met de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg zullen door de afdeling Wal cheren van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde in Mei a.s. weer Flo- ralia-plantjes worden uitge- De kleintjes deden het best De opbrengst van Ut Zeeuwse collecte ligt al bo ven de tien mille. Er is al ruim f 200.meer ontvan gen van de 46 gemeenten dan de vorige maal. En nu is dit het merkwaardige, dat het resultaat vooral te dan ken is aan de hogere op brengsten in de kleine plaatsen. (Middelburg moet zich toch wel een beetje schamen!). Een ver klaring is deze: in de kleine gemeenten wordt veel meer met lijsten gewerkt en in de steden wordt op straat ge collecteerd. U herinnert zich, dat wij vorige week Stave- nisse op de eretribune heb ben gezet. Het blijkt echter, dat ook in andere rampge meenten een grote activi teit is ontplooid. Wij noe men alleen maar Waarde, Kruiningen, Sint Philips- land, Eikerzee, Ellemeet en Oosterland. In Eikerzee werd zelfs bijna driemaal meer opgehaald dan in 1952. De ongeveer 250 bedrijven, die zijn aangeschreven, rea geren nog wat langzaam, maar verwacht wordt, dat er toch behoorlijke giro-over schrijvingen zullen binnen komen. T\ e klap ts gevallen, het bouwvolume is verdeeld. Er zullen heel wat lelijke woorden worden gesproken door bur gemeesters en wethouders..... Want vele gemeenten zullen diep teleurgesteld zijnDie teleurstelling zal meer worden veroorzaakt door het veel te geringe bouwvolume voor heel Zeeland dan door de wijze van toedeling. Bij dat laatste zullen ook wel enkele fouten zijn gemaakt, maat gelukkig is er nog een reserve achtergehouden om noodzakelijke cor recties aan te brengen. Uit de cijfers, die wij gisteren publi ceerden, blijkt duidelijk, dat de nadruk valt op de herbouw. De herbouw gemeenten zullen er niet erg over te spreken zijn, dat hun toewijzing voor nieuwbouw wel heel erg pover is in vergelijking met die aan de gemeenten zonder herbouw ge vallen. Zij zeggen, dat herbouw van uiterst geringe invloed is op de opheffing van het woningtekort. Maar de andere gemeenten geloven daar niet veel van. Cijfers zijn op dit punt niet beschikbaar. Uit eigen ervaring weten wij, dat de herbouw inderdaad niet veel te betekenen heeft voor het inhalen van het woningtekort. Hoe men het ook keert of wendt: de gemeenten, die nog altijd niet alles hebben her bouwd, zijn er slechter aan toe. Want daar is nog steeds niet de oude woningvoorraad van 10 Mei 1940 terug. De bouw nijverheid is daar voor een groot deel nog altijd geconcen treerd op de herbouw. En aan normale aanvulling van het huizentekort kan veel minder worden gedaanEr is één lichtpunt, n.l. dat men mag verwachten, dat nu ook inder daad alle herbouwgevallen, waarvoor volume wordt ge geven, verwezenlijkt kunnen worden. Tot voor kort was het zo, dat de herbouw vrij was, maar dat die doodnuchter door Den Haag werd afgeremd door minder financieringen goed te keuren. Deze minder fraaie methode schijnt nu toch te zijn afgeschaft. .J De oportngisi van de Zeeuwse collecte voor de jeugd is nu in 46 gemeenten bekend. Met de giften van bedrijven is tot heden f 10.489,90 binnen gekomen. Dit zijn de opbrengsten der gemeenten: Oosterland f26.05; Eikerzee f 122.18; El lemeet f 25.74; Kattendijke f80.12; Graauw f45.60; Waarde f50.90; Baarland f42.46; Oostburg f 164.71; Goes f 767.69; Oudelande f46.51; Poortvliet f333.65; Renesse f 118.73; Kruiningen f 160.04; Bruinisse f 78.34; Cadzand f 162.75; Oostkapel- le f93.80; Terneuzen f343.41 Hulst f 71.09; Vogelwaarde f 42.24; Kortgene f 342.90; Domburg f56.37; Middel burg f 586.02; Sint Philips- land f 167.76; Tholen f 805.60 Hoedekenskerke f 260. Een nagekomen melding van St. Laurens f 31.83. De in Sint Annaland ge houden inzameling ten bate van de Inwendige Zending op Geref. grondslag bracht f76.65 op. Kip kon ei toch kwijt. Iedereen weet, dat een kat, die in het nauw zit, rare sprongen kan doen. Van een kip is dat niet zo bekend, maar wij kunnen nu vertel len, dat een kip niet voor een kat behoeft onder te doen. U hebt wel eens een kip zwaar horen kakelen, omdat zij haai- ei niet kwijt kon. Dat gebeurde Zater dagmiddag ook in Wol- phaartsdijk. Niemand be steedde aan zoiets doodge woons aandacht. Ook de 76- jarige heer M. van Hekke deed dat niet. Hij zat rus tig zijn middagdutje bij de kachel te doen. De kip zag kans binnen te komen en ging stilletjes op zijn schou der zitten. Het duurde niet lang, ofhet ei lag op zijn schouder. Maar aange zien dit nu niet direct een vlakke plaats was, rolde het ei op de grond. Het viel mee: er ontstond maar een klein barstje. Het was overigens wel een sensatie voor Van Hekke, toen hij wakker werd! reikt. Aan alle daarvoor in aanmerking komende hoof den van scholen op Walche ren is medewerking ver zocht in een schrijven, waaraan de inspecteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, een opwekking toevoegde. Voor Vlissingen, waar de afdeling ook mede werking verleent, is er een aparte commissie, die onder leiding van de heer J. de Haas dit werk zal verzor gen. Tenslotte een minder mooi bericht uit Bruinisse. Daar zijn drie opvarenden van een schip uit de Vlucht- haven de garage Elenbaas in de Nieuwstraat binnenge vallen om „even" een auto te lenen. De „heren" hadden te diep in het glaasje geke ken en waren vergeten, dat de beleefdheid eist eerst te vragen, of de wagen ge huurd kan worden. Toen iemand hen daarop attent wilden maken kreeg hij een klap in zijn gezicht met het gevolg, dat zijn kunstgebit doormidden brak. Toen de garagehouder het wegrijden wilde beletten ontstond er een vechtpartij, waarbij rake klappen vielen. Colijnsplaat: Woensdag avond half 8 Hotel „Zee- landia": Filmavond Rode Kruis. Donderdagavond half 8 Geref. kerk: Districts ver gadering N.C.L.B. Sprekers de heren R. v. Weusen en H. Oudelarer. Goes: Maandagavond Maart 8 uur C.J.M.V.-ge- bouw: 83e jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. Drs J. J. Knibbe stelt zich niet her kiesbaar als voorzitter. Can- didaten: de heren J. Laport Sr. en D. J. Rouw. „In en om de raadszaal", te verzor gen door raadsleden. Zang van de heren A. A. Hille brand en P. v. d. Wiele. Hoedekenskerke: Donder dagavond kwart over 8 Ver, gebouw: Ouderavond chr. school. Vanaf 7 uur bezich tiging werk leerlingen. Za terdagavond 8 uur Ver. ge bouw: Vergadering Groene Kruis. Kloetinge: Donderdag avond 8 uur „De Tol": Jaar vergadering Ver. Oud-leerl Land- en Tuinbouwwinter scholen. Kloetinge: Collecte „Het Hoogeland" van 1 tot en met 6 Maart. Krabbendijke: Donderdag avond half 8 zaal Sinke Jaarfeest J.V. en M.V. Vrij dagavond 7 uur zaal Sinke Jaarfeest Jongensclub „Ema- nuël". Woensdagavond 10 Maart half 8 zaal Sinke: V. U.-samenkomst. Sint Annaland: Donder dagavond 7 uur zaal Rijn berg: Sportvereniging W. H, S. Woensdagavond 10 Maart 7 uur Cat. lok. Herv. kerk Ringvergadering Mannen- verenigingen Tholen. Maan dag 15 Maart: Voorjaarsstie- renkeuringen eil. Tholen Donderdagavond 11 Maart half 7 chr. school: ds J. Ho- vius uit Dordrecht spreekt over belang school met de Bijbel. Kapelle. Woensdagavond half 8 „De Zwaan": Z.L.M.- vergadering. Souburg: Woensdagavond half 8 „De Zwaan": C.B.T.B. en C.J.B.T.B. Ir W. H. Ub- bink spreekt over grond- en pachtzaken. R.T.M. van mening veranderd GOES, 1 Maart Naar wij ver nemen heeft zich een volkomen on verwachte ontwikkeling voorgedaan in de kwestie van het vervoer op Schouwen en Duiveland. De Rotter damse Tramweg Maatschappij zou n.l. in principe besloten hebben af te zien van een verdere tramexploitatie en over te schakelen op het busver voer. Volgens onze inlichtingen is de definitieve beslissing nog niet ge vallen, maar uit de concept-zomer dienstregeling blijkt, dat alleen met autobussen is rekening gehouden. De conclusie ligt dus voor de hand, dat de R.T.M. er uiteindelijk van heeft afgezien haar trambedrijf weer op te bouwen. Voor deze overscha keling van tram op bus is de goed keuring van de minister van Ver keer en Waterstaat noodzakelijk. Deze is er uiteraard nog niet, maar men mag aannemen, dat, wanneer eenmaal definitief tot opheffing van de tram is besloten, de minister daarentegen geen enkel bezwaar zal inbrengen. De bevolking van Schou wen en Duiveland zal dit bericht met grote blijdschap ontvangen. De heer W, H. van der Heide te Meliskerke per 16 Maart a.s. benoemd MIDDELBURG, 1 Maart - Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Maart a.s. benoemd tot burge meester van Arnemuiden de heer W. H. van der Heide, secretaris ontvanger van Meliskerke. De heer van der Heide werd 22 Fe bruari 1913 te Leiden geboren, waar hij de driejarige H.B.S. doorliep en drie jaar onderwijs genoot aan de Middelbare Technische School te Haar lem. De nieuwe burgemeester begon zijn ambtelijke loopbaan als volontair, la ter tijdelijk ambtenaar ter secretarie van Leiderdorp. Met ingang van 1 Januari 1938 werd hij te werk gesteld als ambtenaar ge meentelijke dienst voor sociale zaken Gront Mij. krijgt terrein in Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM, 1 Maart. De Gront Mij heeft aan het gemeentebe stuur verzocht een terrein beschikbaar te stellen voor vestiging van bureaux en technische staf. Nog enige jaren moeten werkzaam heden worden verricht in het ramp gebied en het is nodig de leiding op een centraal punt te vestigen, in dit geval te Bergen op Zoom. De maatschappij heeft een terrein bij Rozenoord toegewezen gekregen. Het wordt zelf in orde gemaakt. Barakken, kantoren en bungalows voor de tech- te Leiden, waar hij de volgende ran gen heeft doorlopen: klerk 3e klasse, nische leiding worden meegebracht, adj. administratief ambtenaar en ad ministratief 3e klasse hoofdkassier. Met ingang van 17 November werd de heer Van der Heide aangesteld als ambtenaar ter secretarie, tevens ge meente-ontvanger van Meliskerke. Tot secretaris-ontvanger, tevens secretaris penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, werd hij benoemd op op 1 Augustus 1949. De heer Van der Heide, die gehuwd is en zeven kinderen heeft, is bestuurs lid van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, afdeling Zeeland, onder afdeling Walcheren. Hij is lid van de Geref. Kerk en politiek A.R. georiën teerd. GOES, 1 Maart. Met grote teleurstelling heeft men in Kloetinge ken nis genomen van de voorstellen tot grenswijziging, die Ged. Staten, naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Goes, hebben ingediend en die neerkomen op de volledige opheffing van de gemeente Kloetinge. De kern van deze gemeente zou bii Goes gevoegd moeten worden, terwijl de meer agrarische delen van Kloetinge verdeeld zullen worden tussen Kattendijke, Kapelle en 's-Heer Abtskerke. Vóór 15 April zullen de betrokken gemeenteraden, waartoe ook 's-IIeer Arendskerke behoort, dat voor de verdere uitbouw van Goes-West een stuk van het grondgebied van ca. 45 ha zal moeten afstaan, hun meningen over de plannen van G.S. kenbaar moeten maken. Kloetinge's burgemeester. Jhr mr Schimmelpenninck van der Oye, zei ons: „We zullen ons met hand en tand tegen deze grenswijziging ver zetten." Kloetinge heeft uitstel ge vraagd tot 27 April om zijn verweer- schrift op te stellen. Men had een partiële herziening verwacht doch geen volledige liquidatie. Hetgeen historisch is gegroeid, kan, aldus de burgemeester, niet met één penne- streek ongedaan gemaakt worden. HOE WORDT KLOETINGE VERDEELD? Het gebied van Kloetinge, groot 1508 hectaren, zal, wanneer de plannen doorgaan, in vier delen uiteenvallen. De dorpskom en een gebied ten Oos ten daarvan, begrensd door de water leiding, een deel van de oude spoor weg naar Kattendijke en een lijn die ligt achter de Tervatense weg en Man- neeweg, komt aan Goes. Dit gebied is ongeveer 400 ha. groot. Het Zuidelijk agrarisch deel, waarin o.m. Abbekinderen ligt, komt aan Ka pelle en een ander gedeelte, waarin o.m. De Groe ligt, komt bij 's-Heer Abtskerke. Bij Kattendjjke komt dan het deel van Kloetinge, waarin o.m. gelegen zijn de Jokweg, de Dopweg en Zwar- tenburg. DE ARGUMENTEN. G. S. hebben de volgende argumen ten aangevoerd. De grensherziening tussen Goes en Kloetinge, die op 1 November 1940 tot stand kwam, is on voldoende. Hierop is ook door de ge meente Goes gewezen in haar verzoek aan G. S. om grenswijziging te bevor deren, waarbij werd gewezen op de re gelmatige bevolkingstoename en de daarmee gepaard gaande behoefte tot uitbreiding. G. S. hebben zich toen laten voor lichten door de Prov. Planologische Dienst en de Grenswijzigingscommis sie. Beiden achtten grenswijziging ur gent en het advies leidde ertoe deze grenswijziging los te zien van 'n even tuele herindeling van het gemeentelijk gebied in de zak van Zuid-Beveland. Men heeft ook bekeken of Goes niet in andere richtingen zich kon uitbrei den, doch dit bleek practische moei lijkheden op te leveren. In het Noord westen wordt de uitbreiding ernstig belemmerd door kostbare onteigenin gen, terwijl voorts pas na een ingrij pende sanering een harmonische aan sluiting van een uitbreiding in dit ge bied aan de bestaande bebouwing wordt verkregen. Naar nieuwe bloei Dc heer A. Schipper wacht een moeilijke taak GOES, 1 Maart. De gemeente Kruiningen heeft gisteren haar nieuwe burgemeester, de heer A. Schipper, ingehaald. Het was een sobere plech tigheid. Boven de sneeuwwade, die zich over velden en buizen had gespreid, als een milde bedekking van deze ontredderde gemeente, wapperde het rood-wit-blauw der vlaggen. De nieuwe burgemeester ziet deze ambtswisseling als een mijlpaal in zijn leven. Het aanvaarden van deze functie betekent voor hem, zoals hij in zijn toespraak liet blijken, een grote stap. Hij vroeg na zijn ambts aanvaarding het vertrouwen van alle inwoners en dit zal hem ongetwijfeld gegeven worden. Uitbreiding in Zuidelijke richting, over de spoorlijn, is eveneens zeer be zwaarlijk. Bouw van een tunnel lijkt uitgesloten. Uitbreiding naar het Westen, aan sluitend op plan-West, biedt mogelijk heden. Hier kan een groot aantal ar beiderswoningen worden geprojec teerd. En hiervoor zal dan ook 's-Heer Arendskerke een veer moeten laten. Er is voorts nog een uitbreidings mogelijkheid naar liet Noord-Oosten, dus ten Noorden van de Heernisseweg. Hier liggen echter kostbare boomgaar den en men acht het een vraag of in gebruikname van dit gebied in ver band met de door de storm aangerichte schade aan het fruitareaal wel verant woord is. Men acht het Noord-Oos ten meer recreatiegebied. Er blijft dus nog één mogelijkheid open en dat is de uitbreiding naar het Oosten. In deze richting is dan ook reeds gebouwd en er zijn nog tal van plannen tot de bouw van een R.K. kerk, een Geref .kerk, een rusthuis en een viertal scholen. Goes heeft, aldus G.S., een dusdanige behoefte aan uitbreiding, dat een re gelmatige stedebouwkundige ontwik keling dier gemeente voor lange tijd gewaarborgd is. Men is dan ook tot de overtuiging gekomen, dat voor een re gelmatige ontwikkeling van Goes over langer tijdvak gezien, toevoeging van de kern van de gemeente Kloetinge aan Goes onafwendbaar moet worden geacht. G. S. staan op net sianupu..-, uat liet platteland, waar het nog gaat is, voor verstedelijking moet worden behoed. De dwang der feitelijke ontwikkeling heeft het college echter genoopt van dit standpunt af te wijken. Goes, aldus G.S., is het streek- en agrarisch centrum. Het aantal inwo ners zal in 1975 naar schatting onge veer 18.000 bedragen en men heeft cius zeker armslag nodig. De godsdienstige en politieke structuur der beide ge meenten vertoont weinig verschil. Kloetinge is sterk agrarisch. Onge veer 2/3 deel der bevolking verdient zijn brood in de landbouw. Van het overige deel werkt de helft m Goes. De dorpskern van Kloetinge heeft sterk het karakter gekregen van een woongedeelte van het nabije centrum Goes, hetgeen in de omvang en struc tuur van het verzorgend handelsappa raat in Kloetinge eveneens tot uiting komt. ZEER INGENOMEN. De nieuwe burgemeester van Arne muiden opvolger van de heer J, v. d. Bos verklaarde ons zeer in genomen te zjjn met de benoeming. Hij zag Arnemuiden als een gemeente met een goede toekomst en met een zeer werkzame en vooruitstrevende bevolking. Er kan een bijzondere ont wikkeling worden verwacht, als een maal de grootse plannen (Drie-eilan den- en Deltaplan) verwezenlijkt zijn. De heer Van der Heide zal zich zo vlug mogelijk gaan inwerken in de speciale problemen, die de visserij kurk waarop Arnemuiden drijft oplevert. Hij hoopt op het vertrouwen der bevolking, waaraan hij zich volle dig zal geven. Op het kruispunt aan de Kruiningse Zanddijk bij de Lindebomen werd de nieuwe burgemeester en zijn gezin 'n eerste welkom toegeroepen. Het feest comité uit de buurtverenigingen wachtte hem daar op. Namens dit co mité werd hij toegesproken door dok ter J. Nieuwenhuijse, die zijn waar dering uitsprak voor de moed waar mee de heer Schipper deze functie heeft aanvaard. De heer Schipper ant woordde hem, dat hij alle krachten zal inspannen om de gemeente tot grotere bloei te brengen. De kleine Elsje de Jonge bood Mevr. Schipper een tuil bloemen aan. Hierna ging het in snelle vaart naar het gemeentehuis, waar in de raad zaal vele genodigden wachtten. Nadat het benoemingsbesluit was voorgele zen sprak loco-burgemeester P. H. A. Polderman de nieuwe burgemeester toe. Hij herinnerde aan het herstel en de vele problemen die nog wach ten. De wederopbouw en het herstel van de gronden, de uitbreiding van het gemeentehuis, de stichting van het dorpshuis, het wijkgebouw en het ontspanningslokaal, de vernieuwing van bestrating en riolering, het zijn allemaal problemen die moeten wor den aangevat. Doch er zijn ook nog andere aspecten: het stationsempla cement wordt vernieuwd, een han delsgebouw met koelcellen wordt aanbesteed, terwijl de gemeente en kele zeer bloeiende industrieën télt. Nadat hij ook Mevr. Schipper geluk had gewenst, hing hij burgemeester Schipper de ambtsketen om. REDE BURGEMEESTER SCHIPPER. In een piëteitsvolle rede heeft bur gemeester Schipper hierna zijn voor ganger, burgemeester M. Vogelaar, herdacht en enige ogenblikken stilte verzocht ter ere van diens nagedach tenis. Zich wendend tot de heer Pol derman, bracht hij deze vervolgens hulde voor zijn werk, dat hij onder moeilijke omstandigheden steeds met zorg heeft verricht. Tot de wethou ders en de raad zei de heer Schipper ondermeer, dat hjj iedereen in onpar tijdigheid zal geven waar hij recht op heeft. Hij wees op de grote beteke nis van eenheid in B. en W. en zei voorts: „Ik bied U mijn vertrouwen en vriendschap aan. Kruiningen zal weer tot bloei komen. Wij zullen ge zamenlijk de moeilijkheden het hoofd trachten te bieden". Nadat hij zich tot de politie-beamb- ten, de gemeente-secretaris en de secretarie-ambtenaren had gewend zei de heer Schipper in het algemeen dat hij zijn volle steun zal geven aan on derwas, sport, jeugdzorg en vereni gingsleven en dat hij zich tot taak ge steld heeft ook de ontplooiing van het geestelijk leven te helpen bevor deren. Met de bede: „Moge God ons nabij zijn" besloot hij zijn aandachtig beluisterde toespraak. VELE TOESPRAKEN. Vele toespraken volgden. Nadat de heer J. van Ballegooijen Sr namens de raad had gesproken, zeide de heer j. Blok namens het secretarieperso- neel zijn steun toe. Namens de dienst gemeentewerken en de Centrale Dienst sprak de heer de Jonge, die tevens dank bracht aan loco-burge meester Polderman en de herstelcom missie. De heer W. V, L. M. de Groof bood namens de herstelcommissie zijn steun aan. De krachtmens Vogelaar is gegaan, aldus deze spre ker. Zijn heengaan betekende een ramp apart voor de gemeente. Hij bracht de heer Schipper lof, dat hij deze moeilijke taak heeft durven aan vaarden. De heer Glerum, de dijk graaf, bood namens het polderbestuur en de landbouwverenigingen zjjn ge lukwensen aan en de heer Stel, hoofd der O.L. school, namens de hoofden van scholen. Ds W. C. van Burgeier, sprekend namens verschillende kerkgenoot schappen, wees op de moeilijke taak die de burgemeester ook op geestelijk terrein wacht. Burgemeester Des Tombe van Apel doorn bood opnieuw zijn steun aan, Burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle sprak namens de ver eniging van B. en S. en als „buur man", burgemeester J. C. van Burg namens de collega's op O.-Z.-Beve land. Voorts voerden het woord Pastoor Figelet van Hansweert, burgemeester S. A. N. van Oeveren van Wolfaarts- dijk, loco-burgemeester C. Burger van Kattendijke, de districtscommandant der Rijkspolitie, Maj. W. H. van Bal legoyen de Jong, de heer M. J. van Poelje namens 't Gewest Zeeland van de P. v. d. A. en de heer A. Lokerse namens de Geref. Gemeente. Nadat de heer Polderman de wet houders en raadsleden had dank ge zegd voor de hem verleende steun tijdens zijn tijdelijk burgemeester schap, heeft de heer Schipper alle sprekers afzonderlijk dank gebracht. Hierna kregen de aanwezigen ge legenheid de heer Schipper en diens echtgenote met een handdruk geluk te wensen. Des avonds vond in Hans- weert een receptie plaats waar ook velen hun nieuwe burgervader heb ben verwelkomd. 25 jaar gezinsverzorgster. MIDDELBURG, 1 Maart. Heden was het precies 25 jaar geleden dat mej. J. P. de Voogd haar loopbaan als gezinsverzorgster bij het Centraal Bu reau Huiszorg te Rotterdam, een on derafdeling van het Groene Kruis al daar begon. Ruim twintig jaar heeft mej. de Voogd hieraan haar beste krachten kunnen wijden. Hierna trad zij in dienst bij de Gezinsverzorging uitgaande van de Hervormde Gemeen te te Middelburg, waarin zij dus ook al zo'n kleine vijf jaar meeloopt. Zowel van Middelburgse als van Rotterdamse zijde heeft men dit zil veren jubileum niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Zo kwam de commissie Gezinsverzorging der Herv. Gemeente Middelburg haar aan huis persoonlijk gelukwensen. De voorzitter, de heer J. de Kuiper, bood haar een fraaie boekenplank aan. Ook uit Rotterdam waren geschenken en bloemstukken gekomen. Mej. de Voogd heeft haar sporen bij dit werk welverdiend. Haar werk doet zij met veel ambitie en grote liefde en hoopt het nog jaren te kun nen doen. In de vorige week gehouden raads vergadering van Groede heeft burge meester J. C. Everaars o.m. zijn be zwaren geuit tegeu de voorgenomen grenswijziging met Breskens. Hjj sprak de hoop uit, dat deze dit met meer aan de orde zou Komtu ...„.iveerde zijn bezwaren met de mededeling, dat Breskens uitbreiding van territoir niet meer nodig heeft, nu de nieuwe haven niet aan de Oostzijde, maar aan de Westzijde zal komen. De burgemeester onderstreepte de noodzaak van fietspaden langs de zeer smalle provinciale wegen Groede Breskens en GroedeNieuwvliet. Voor verbetering (asfaltering) van de weg OostburgGroede is een rijkssubsidie gewenst. Nodig is ook de aanleg van een sportveld en de riolering van de St. Bavodijk. Nieuwvliet heelt toe stemming verleend tot lozing' van het rioolwater via het Nieuwvlietse zuive- ringsgemaai. Medegedeeld werd, dat de districts inspecteur voor het brandweerwezen heeft bericht, dat het besluit van de raad om geen brandreservoir aan te leggen zal kunnen leiden tot ernstige vertraging in de brand weerbestrij ding. Het verzoek van de muziekvereniging E.M.M. om een subsidie ter dekking van het tekort van f 400.tot f 500. werd afgewezen. Voorgesteld werd om (behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten) alle subsidies aan de plaatselijke verenigingen met 10 te verhogen. De bijdrage aan het Kon. Wilhelmina- fonds werd verhoogd van té tot 1 cent per inwoner per jaar. Een verzoek van de Stichting „Rozenoord" te Sluis om subsidie werd eveneens afgewezen en het adres van Hulst om adhaesie te betuigen aan de actie tot inpoldering van het Verdronken Land van Saef- tinge werd voor kennisgeving aange nomen. De raad stelde een verordening vast, waarbij de burgemeester de bevoegd heid krijgt ontheffing te verlenen van het verbod tot het organiseren van vermakelijkheden vóór 1 uur des Zon dags. Hij kan dit echter slechts doen, als er geen kerkdiensten zijn. Gebleken is, dat niemand grond wil verkopen in het uitbreidingsplan. De raad besloot in principe zo nodig onteigening toe te passen. Driewegen geeft meer subsidie voor Kon. Wilhelminafonds. De raad van Driewegen heeft be sloten de bijdrage aan het Koningin Wilhelminafonds te verhogen van tot 1 cent per inwoner per jaar. De heer P. G. Machielse ontving een pre mie tot verbetering van zijn woning. Aan mej. S. Mulder werd per 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de o.l. school. Daar de districtsontvanger, de heer J. van Oos ten, benoemd is tot districtsontvanger in de gemeenten Blankenham, Blok zijl, Kuinre en Vollenhove, werd de aanstaande vacature besproken. Men besloot het district te handhaven en sollicitanten op te roepen, 't aandeel van Driewegen in de kosten bedraagt 7/47.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2