GROTE PANIEK DOOR SCHIETPARTII ver Drie afgevaardigden ernstig getroffen e Ongeregeldheden in Soedan eisten dertig doden B.P.M.-terrein werd vlammenzee Dc heer JL Colijn te Goes jubileerde Arrestaties Cairo in PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ^=v&n In Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Portoricanen eisten vrijheid Vietminh-bataljon omsingeld Atassi deed intocht in Damascus Nehroe weigert Amerikaanse hulp Inwoner uit Hoofdplaat bij de gelukkigen Opening parlement tot 10 Maart uitgesteld MUZIEK VOOR DE SULTAN Vastenbrief van Oud- Katholieke Kerk Arbeidstijd op Koninginnedag Atoom-ontploffing op Marshall-eilanden Oitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Ocsterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2721 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 2 MAART 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. brengen we, zoals we Zaterdag j.l. hebben beloofd, weer een pagina over het drie-eilanden plan. Ditmaal staat een onzer redacteuren stil bij de econo mische voordelen, die dit grootse plan met zich mee brengt. En voordelen zijn er te over, be kijkt U pagina 3 maar eens. WASHINGTON, 1 Maart. Drie toeschouwers, die de zitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden bijwoonden, hebben vanmiddag plotseling ongeveer 30 schoten afgevuurd, waarbij in de vergaderzaal een grote paniek ontstond. Het bleek, dat twee afgevaar digden ernstig en drie licht gewond werden door deze aanslag, die werd gepleegd door Portoricanen, die de bevrijding van hun land kwamen eisen. Volgens de politie had men te doen met dezelfde groep Portoricanen, die in 1950 hebben geprobeerd een aanslag op president Truman te plegen. had, zjj het door een bloedig middel, de aandacht op de eis tot onafhanke lijkheid van Porto Rico te vestigen. Hieruit werd afgeleid, dat men met dezelfde doordrijvers te doen zou heb ben, die in November 1950 een aan slag op president Truman pleegden. De personen, twee mannen en een vrouw, stonden in een hoek bij de perstribune, toen zij hun schoten losten. Zij riepen daarbij: „Mijn land is niet vrij. Bevrijdt Porto Rico". Leden van het Huis trachtten bukkend de wandelgangen te berei ken of zochten dekking achter hun zetels. Toen het drietal opnieuw zijn vuurwapens trachtte te laden, wist de politie hen onschadelijk te maken. PANIEK. Terwijl iedereen in paniek een vei lig heenkomen zocht, lagen de vijf ge wonde afgevaardigden op de grond. De republikein Alvin Bently was er het ergst aan toe: getroffen in de borst viel hij ter aarde. Een andere ernstig gewonde, Jenson, lag badend In zijn bloed op de grond. Zijn colle ga Roberts werd op een draagbaar de zaal uitgedragen. De demoeraat Davis werd in zijn enkel getroffen. ONVOORBEREID. Het Franse persagentschap A.F.P. merkte op, dat de aanslag kennelijk niet goed voorbereid was en ten doel Dc strijd in Indo-China (van 500 man) SAIGON, 1 Maart. Frans-Viet- namese troepen hebben Zondag in de Delta van de Rode Rivier een Viet- minh bataljon van 500 man omsingeld en „uit de weg geruimd", nabij Van- dinh, 30 km ten Zuid-Westen van Hanoi. Zij doodden 96 opstandelingen en namen 98 gevangen, onder wie de commandant. Ook werden de zware wapens van het bataljon buitgemaakt. Het opperbevel meldde Maandag tevens, dat de 308 keurdivisie van de opstandelingen op volle terugtocht is in Noord-Laos na de volslagen mis lukking van de poging om Loeang Prabang, de hoofdstad, in te nemen. De ETanse luchtmacht bombardeer de en beschoot de divisie op haar terugtocht door het oerwoud ten Wes ten van de rivier de Namhoe naar haar bases in Tonkin. Volgens de pi loten worden vele gewonden gedeel telijk op draagbaren, naar het Noor den gebracht. De nieuwe Syrische president DAMASCUS, 1 Maart. De nieuwe Syrische president, Hassem el Atassi, heeft Maandag zjjn intocht in Damas cus gehouden, aan het hoofd van een stoet auto's, waarin leden van de nieuwe regering en talrijke politici gezeten waren. Een grote menigte juichte hem toe op zijn tocht naar het paleis van de president. Duizenden militairen ston den langs de route en alle winkels, .kantoren en scholen waren gesloten. Tanks en pantserwagens patrouilleer den in de stad. De aanslag heeft, zo werd later ge meld, nog een slachtoffer gemaakt. Een zaalwachter kreeg tijdens het ge beurde een hartaanval. NEW YORK, 1 Maart. Premier Nehroe van India heeft medegedeeld, dat hij het aanbod van president Eisenhower om ook aan India mili taire hulp te verlenen, van de hand gewezen heeft. Hij zeide er van over tuigd te zijn, dat de Amerikaanse pre sident geen kwade bedoelingen jegens India koestert. De militaire hulp aan Pakistan was echter een „slechte" maatregel, waaraan India niet zomaar aan voorbij kon gaan. Nehroe noemde de voorgestelde hulp aan Pakistan een vorm van in terventie in de Indisch-Pakistaanse problemen, die waarschijnlijk verder strekkende gevolgen zal hebben dan vorige soorten interventie. Uitzending naar Amerika 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. De heer L. J.Vervaet te Hoofdplaat, werkzaam als koelmontcur te Vlis singen, is één van de acht gelukkigen, die in de gelegenheid gesteld worden i gedurende een jaar het leven in het algemeen en hun werk in het bij zonder tijdelijk van een andere kant in de Oceaan te bekijken. Drie van de acht Nederlanders zipi Zaterdag j.l. reeds vertrokken. De overige zullen Zaterdag a.s. met de „Noordam" zee kiezen en 22 Maart in Amerika aankomen. Zij danken deze tijdelijke verande ring aan het „Work Study Training Program" van het Bureau voor Bui tenlandse Werkzaamheden (F.A.O.), het Programma van Werk en Studie, waarvan de uitvoering destijds onder auspiciën van de „Economie Coope ration Administration" (E.C.A.) is uit gegaan en later onder die van het „Mutual Security Agenoy" (M.SA.) is voortgezet. Naguib kwam in Khartoem KHARTOEM, 1 Maart. De ongeregeldheden, die vandaag in de Soedanese hoofdstad, Khartoem, zijn uitgebroken, hebben tot nu toe ongeveer 30 doden geëist. Meer dan 100 personen zijn gewond en meer dan 30 personen zijn gearresteerd. Onder de doden bevinden zich twee politie-officieren, van wie de ene, de Brit Harold McGuigan, de enige Britse politie-officier in Khartoem was. De ongeregeldheden begonnen een massaal karakter aan te nemen, toen president Naguib van Egypte op het vliegveld aankwam. Hij werd hier opgewacht door de gouverneur-generaal, Sir Robert Ho we, de Soedanese premier en een ere wacht. Op het vliegveld had zich een menigte van ongeveer 50.000 personen verzameld. Toen president Naguib de wacht wilde inspecteren doorbrak de menigte het politiecordon en de ont vangstplechtigheid kreeg een chao tisch karakter. Buiten het vliegveld echter werd een grote menigte van aanhangers van de Soedanese onafhan kelijkheid door de Soedanese troepen op een afstand gehouden. Hier hief men kreten aan zoals „Geen Engeland en geen Egypte". President Naguib en de gouver neur-generaal reden langs een omweg naar het paleis van de gouverneur. Inmiddels echter marcheerden de voorstanders van Soedans onafhanke lijkheid naar het peleis. Hier ontstond handgemeen, waarbij de demonstran- CONTACTAVOND NATIONALE RESERVE GOES, 1 Maart. Door het dis trict Zeeland van de Nationale Re serve is hedenavond een contact avond gehouden in „De Prins van Oranje" te Goes. Vrijwilligers uit alle delen der provincie waren hier aan wezig en met hen ook de vrijwilligers van de luchtwachtdiensten en die van de Reserve gemeentepolitie. Door burgemeester mr W. C. ten Kate is het woord gevoerd evenals door de secretaris van Steun Wettig Gezag, de heer P. de Kam, die in zijn toespraak mededeelde, dat binnenkort een nieuwe propaganda-actie gevoerd zal worden. De avond werd verder gezellig doorgebracht met een een- acter „De soldatendochter" dat door vrijwilligers met flair ten tonele werd gebracht en met enkele films onder meer de goede propagandafilm „Pa raat of prikkeldraad" en de Verzets- film „Helden zonder glorie". „Onder Ons" zou na afloop nog wat muziek verzorgen, doch het werd zo laat, dat men hieraan niet meer kon toekomen. De leiding van de avond berustte bij le luitenant J. Minnaard. ten met stokken en traangasbommen bestookt werden. De demonstranten, die met messen en speren vochten, richtten zich niet slechts tegen de ordetroepen, doch ook de onafhankelijk gezinde en de „pro- Naguib" Soedanesen raakten hand gemeen. Tegen de avond heerste er' weer rust, zij het een „gewapende". Het paleis van de gouverneur-gene raal, waar president Naguib onderge bracht was, werd bewaakt door Soe danese en Britse troepen. De opening van het parlement, waarvoor generaal Naguib en de Brit se minister van staat, Selwyn Lloyd, naar Khartoem waren gekomen, is uitgesteld tot 10 Maart. VERANTWOORDELIJK. Abdel Rahman el Mahdi, zoon van El Mahdi, wiens troepen generaal Gordon indertijd doodden, en vete rane-leider van E. Oemma, de partij die geen aansluiting bij Egypte wenst, doch volledige onafhankelijkheid van Soedan nastreeft, heeft van de rege ring opdracht ontvangen zijn aanhan gers uit de stad te doen vertrekken. Indien hij deze opdracht niet nakomt, zo is hem medegedeeld, zal hij ver antwoordelijk worden gesteld voor mogelijke nieuwe wanordelijkheden. Invoering van nieuwe Bijbelvertaling. DEN HAAG, 1 Maart. De oud- Katholieke kerk van Nederland heeft Zondag een herderlijke brief voor de vastentijd 1954 laten lezen. De oud-Katholieke kerk drukt er haar vreugde over uit dat zij sinds enige maanden een nieuwe vertaling van de Bijbel bezit, nadat zij meer dan twee eeuwen gebruik heeft gemaakt van de vertaling van Andreas van der Schuur. Voor de thans gereedgekomen ver taling is, aldus de brief, na diepgaand overleg gebruik gemaakt van de ver taling van het Oude Testament, zoals deze op hoogst wetenschappelijk ver antwoorde wijze is tot stand gebracht en in 1951 uitgegeven door „Het Ne derlands Bijbelgenootschap" welke uitgave door de toevoeging der zoge naamde deuterokanieke boeken de in de Katholieke Kerk gebruikelijke vol le inhoud van het Oude Testament be vat, terwijl de vertaling van de boeken van het Niéuwe Testament de vrucht is van de wetenschappelijke arbeid in de eigen Kerk van de oud-Katholieken. De bisschoppen van deze Kerk ver klaren vervolgens in deze brief dat de ze vertaling met ingang van de vasten tijd wettelijk wordt ingevoerd en in gebruik genomen. Tenslotte spoort de brief de gelovi gen aan de Bijbel tot hun meest gele zen boek te maken. DE BILT ZEGT: Veel bewolking DE BILT, 1 Maart. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijk zwakke veranderlijke wind. Tempera turen om het vriespunt tot lichte dooi. De bewoners van Marrakech in Frans Marokko, zongen en dansten in de straten om zo op uitgelaten wijze hun blijdschap te tonen over het bezoek van de nieuwe sultan, Sidi Moham med Ben Moulay Arafa, aan hun stad. Een duizendkoppige menigte volgde vanaf de trottoirs 't kleurige schouw spel, dat de voorbijtrekkende stoet van de sultan, tijdens dit eerste bezoek sinds de troonsbestijging bood. Veertig jaar tassen de rails" GOES, 1 Maart. Vandaag is de heer J. Colijn, Technisch Inspecteur bij de Nederlandse Spoorwegen, in de wachtkamer van het Goese station in de bloemetjes gezet. Hij vierde zijn veertigjarig dienstjubileum en het valt te begrijpen, dat velen hem even de hand kwamen drukken. Hij is im mers bekend geworden door de „ope ratie badkuip", de technische „stunt" in de Kruiningerpolder, een staaltje van technisch durven èn kunnen, dat de spoorwegen heel wat goodwill heeft opgeleverd. Nadat hij was verwelkomd en Mej van Sundert uit Breda aan Mevrouw Colijn bloemen had aangeboden, heeft de Hoofdingenieur van de Weg, ir Hoorweg uit Breda hem hierover lof toegezwaaid. Hij releveerde de loop baan van de jubilaris, een „loopbaan- op-rolletjes" die zijn bekroning vond in de reeds genoemde prestatie. Na 1 Februari wist de heer Colijn in één dag de spoorwegverbinding Vlissin genMiddelburg weer op gang te krijgen en daarna sprong hij op de Sloedam samen met de Aannemings- Mij Van Splunder. Toen kwam de 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. Het college van Rijksbemiddelaars heeft, gezien een voorstel van de Stichting van de Arbeid met betrekking tot de arbeidstijd op Koninginedag bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan op Koninginnedag voor zover het werk zulks toelaat, vrijaf te geven met be houd van loon. Deze vrije dag zal niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. Door hevige ontploffing ROTTERDAM, 1 Maart. Van avond omstreeks half negen heeft zich op de terreinen van de B.P.M. een enorme ontploffing voorgedaan In een tank met een inhond van 10.009 kub. meter. Van deze tank, die met zware benzine was gevuld, is het dak afgevlogen, terwijl de inhoud in brand geraakte. De vlammen sloegen over naar een tweede tank, waarvan de inhoud eveneens spoedig in brand stond. De gehele omgeving werd door het felle vuur in een vuurgloed gezet. Kort voor de ontploffing waren nog twee personeelsleden ter controle op de tanks geweest, gelukkig voor hen dat zij tijdig de tank hadden verla ten. Persoonlijke ongelukken hebben zich dan ook niet voorgedaan. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. Er werd groot alarm gemaakt De bedrijfsbrandweren en de brand weren van verschillende omliggende gemeenten rukten uit. Het blussen werd bemoeilijkt door sneeuwval en de gladheid van de weg. Dit is de tweede brand, die zich in twee dagen tijds bij de B.P.M. voordoet. Zondagavond ontstond er namelijk ook brand door een ontplof fing in een tank. Toen kon de brand echter met schuim worden gedwongen. Zoals het vannacht de deskundigen toescheen, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de brand nog enkele dagen zal voortduren. Van de zijde van de B.P.M. werd nog medegedeeld dat gezien de afstand, die in acht moet worden genomen, de toestand moeilijk is te controleren. Men ver wachtte, dat eerst morgen in de loop van de ochtend een duidelijk beeld van de situatie kan worden verkregen. In i enkele regels melden wij nog DAT de leden van Prov. Staten gisteren niet naar Schouwen-Duiveland zijn gegaan, zoals het plan was. Het weer werd spelbreker, waardoor men de excursie en bijeenkomst te Zierikzee een week heeft moeten uit stellen. DAT tot hoofd van de Chr. Kleuterschool „Reho- both" te Zierikzee met in gang van 1 April a.s. is be noemd mej. L. van 'tHoff uit Oosterland, thans hoofd der kleuterschool te Wilhel- minadorp. DAT gistermorgen bij Se- rooskerke eén vrachtauto en een luxe auto met elkaar in botsing zijn geweest. De inzittenden kwamen met de schrik vrij; de auto werd zwaar beschadigd. DAT de bewoners van het Beijersdijkje te Nieuwer- kerk een comité hebben ge vormd met het doel te ko men tot het vormen van 'n culturele vereniging. De ge meenteraad van Ouwerkerk heeft desgevraagd adhaesie aan deze plannen betuigd. DAT op het landbouw bedrijf van de fam. A. Dees te Waarde gisteren drie ju bilarissen zijn gehuldigd. Het waren de heren J. Staal, die 45 jaar en P. Hol- lestelle en W. F. v. d. Berge die beiden 25 jaar in dienst van het bedrijf waren. Door de Z.L.M. zijn getuigschrif ten aangeboden. DAT de Middelburgse athletiek- en handbalver eniging E.M.M. het initia tief heeft genomen om zaal handbal in Zeeland in te voeren. Daartoe zullen Za terdagmiddag demonstraties worden gegeven in de vei ling te Middelburg. Morgen publiceren wij bijzonderhe den hierover. DAT de muziekvereniging „Concordia" te Krabben- dijke gisteravond de heer J. L. Kriekaard een serenade heeft gebracht in verband met diens 60ste verjaardag. De heer Kriekaard („noem me maar „Jilles", ze kennen me niet anders", zou hij zeggen) is het manusje van-alles van diverse ver enigingen te Krabbendijke. Geen wonder, dat er in de loop van de dag veel be stuursleden op bezoek kwa men om hem geluk te wen sen en natuurlijk kwamen ze niet met lege handen. DAT een matroos, die te diep in het glaasje gekeken had, het gisteravond in de laatste trein naar Vlissin gen zo bont heeft gemaakt, dat de conducteur tussen Rilland en Krabbendijke moest ingrijpen. De dronke- broer was daar niet op ge steld en gaf de conducteur een doffe dreun. De man met-de-tang ook niet mis retourneerde een rechtse directe. Het eind van het liedje was, dat de Goese politie „Jan" ingere kend heeft en met veel moeite naar het politie- burea heeft gebracht, waar „deze morgen wel niet zon der zorgen zal zijn" voor onze landsverdediger. DAT de raad van Nieuw- land gisteravond in ver band met de gevaarlijke bocht in de rijksweg Goes -Middelburg, besloten heeft een vCrkeerverbod in te voeren voor de Korteweg voor het verkeer komende uit de richting Goes en een parkeerverbod voor de Mo lendijk (vanaf de woning van de heer C. Moens) tot de oprit Vinkebuurt. Na lo- Iting werd vervolgens be noemd tot hoofdonderwijze res aan de kleuterschool, mej. E. C. de Engelsman te Middelburg. DAT gistefmorgen op de hoek KarelsgangOud Ar- nemuids Voetpad te Middel burg een vrachtauto, be stuurd door L. P. de K., en een veewagen (aan het stuur B. v. d. B. uit Ga- pinge) met elkaar in bot sing zijn gekomen. De vee wagen werd beschadigd en tegen de K. werd proces verbaal opgemaakt, omdat hij geen voorrang zou heb ben verleend. DAT Donderdag en Vrij dag a.s. in de Middelburgse Schouwburg weer filmvoor stellingen voor de school jeugd zullen worden geor ganiseerd door het Aard rijkskundig Jeugdcentrum. Donderdag zijn er drie voor stellingen, n.l. om kwart voor 9, om 10 uur en om kwart over 11, en Vrijdag zijn er zelfs vier en wel om 9, 11 en 2 uur, alsmede om kwart over 3. ^Vertoond zul len worden een flim over Turkije, over het Kanaal van Corinthe, en de film „Olympic Elk", die gaat over een eiland van de Ver. Staten, waar geen mens mag komen, maar dat uit sluitend is „bewoond" door elanden. Walt Disney mocht er van de Amerikaanse re gering een film maken. „badkuip" aan de beurt. Het leverde hem een zeldzame promotie op. Een promotie, die ir Den Hollander, de „grote baas" van de N.S., hem telegra fisch deed toekomen en zoiets gebeurt maar hoogst zelden. Hij schetste de jubilaris als een man van karakter met een grote mate van zelfstandig heid. In Utrecht koestert men terecht grote bewondering voor hem. Hij over handigde de heer Colijn een fraai horloge met inscriptie en oorkonde. Namens de lijnploegen voerde ver volgens de heer Meyaard uit Lewe- dorp het woord, die hem kenschetste als een man, die open staat voor ieders belangen en hem daarna een fraaie actentas overhandigde. De heer Dubois uit Terneuzen, sprekend na mens de inspectie Vervoer van de dienst MechelenTerneuzen, bracht hem dank voor de prettige samenwer king. Nog vele sprekers volgden. De Goe se stationschef, de heer v. d. Veen, die een schrijfbloc aanbood, de heer Bonder namens Van Gendt en Loos, de heer Van Londen uit Middelburg namens de restauratiehouders en de heer Koster namens de sport- en ont spanningsvereniging. Nadat tenslotte de heer Bruggeman, opzichter van de weg uit Roosendaal, het woord had gevoerd, sprak de heer Colijn een hartelijk dankwoord. En, zoals te verwachten was, wimpelde hij alle loftuigingen met een simpel handgebaar af. Niet ik, maar zij. Dit alles was mogelijk dank zij de steun en het vertrouwen van de directie en de grote medewerking van het perso neel. Hiermee was de plechtigheid af gelopen. Doch des middags volgde nog een druk bezochte receptie, waar velen hem en zijn echtgenote de hand zijn komen drukken. „Euphonia" kwam 's avonds de feestvreugde nog verhogen, door de jubilaris voor het station een sere nade te brengen, die natuurlijk zeer op prijs werd gesteld. WASHINGTON, 1 Maart. De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie heeft Maandag bekend ge maakt, dat op de Marshall-eilanden een „atoomapparaat" tot ontploffing is gebracht. Volgens de voorzitter der commissie, Lewis Strauss, is de ont ploffing de eerste in een reeks proef nemingen. CAIRO, 1 Maart. Ahmed Hoes sein, leider van de uiterst linkse so cialistische partij in Egypte, die verle den jaar met alle andere partijen door de revolutionnaire raad werd ontbon den, behoort tot de 12 personen, die Maandag in Cairo zijn gearresteerd. Waarnemers zijn van mening, dat de arrestaties verband houden met de betogingen van Zondag waarbij der tien studenten werden gewond en een politieman het leven verloor. In een perceel aan het Zaanhof te Amsterdam, is de 44-jarige mevrouw J. M. W., doordat zij zich verslikte in een doperwtje, gestikt. Het Amerikaanse ministerie van het leger heeft bekendgemaakt, dat een derde batterij atoomkanonnen binnen enkele maanden naar Europa gezonden zal worden. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.24 u., onder 18.22 u. Maan op 6.27 u., onder 16.27 u. Hoogwater Woensdag 3 Maart: Vlissingen: 0.38 u. 1.66 m., 13.07 u. 1.85 m. Terneuzen: 1.07 u. 1.87 m., 13.34 u. 2.05 m. Wemeldinge: 2.16 u. 1.44 m., 14.42 u. 1.66 m. Zierikzee: 1.57 u. 1.21 m., 14.30 u. 1.42 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1