WESTDUITSE BONDSDAG WI|ZIGT GRONDWET ver Bijzonderheden over het Drie-eilandenplan. Grondwettelijke hindernissen voor E. V. G. uit de weg geruimd Slechts ongeregeldheden in Khartoem Kruiend ijs schuift kilometer over de dijk 33-ste R.AX officieel geopend (L=VAnöAAq=^ Amerika belooft Pakistan militaire hulp V.P.R.0. verwelkomt 115.000ste lid Nederland naar Geneefse conferentie Onderwijsstaking in Frankrijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met meer dan vereiste meerderheid Eisenhower stelt Nehroe gerust* Ook India kan militaire hulp krijgen. Misschien nu meer zendtijd 7hans kunnen wij publiceren Na het aftreden van Naguib Bij Staveren ,Hulp" voor de Paus In enkele regels melden wij nog Hachelijk avontuur DE BILT ZEGT: Minder buien Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD <r 9e JAARGANG No. 2719 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 27 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. leest U in de krant, dat de West- duitse Bondsdag met meer dan de vereiste meerderheid een grondwetswijziging heeft aange nomen, waardoor de invoering van een dienstplicht mogelijk is. De aanvulling der grondwet moet nu nog door de Bondsraad worden goedgekeurd, maar ook daar verwach. men een meerdex'- heid. BONN, 26 Februari. De Westduitse Bondsdag heeft Vrijdag met 344 tegen 144 stemmen (negen meer dan de vereiste twee-derde meer derheid) de wijzigingen van de grondwet goedgekeurd, die de invoering van een dienstplicht mogelijk maken. Men heeft besloten thans de aan vulling van de grondwet te beperken tot het invoegen van twee be palingen. De eerste geeft de federale regering het recht de wetgeving voor de verdediging, voor de dienstplicht vanaf het achttiende jaar en voor de civiele verdediging af te kondigen. Het tweede bepaalt, dat de grondwet het afsluiten van de verdragen van Bonn en Parijs niet ver hindert. De regeringsfracties stemden in gesloten front voor, de socialisten zonder uitzondering tegen. Zij hebben het in de loop van de zit ting echter nog eens duidelijk gemaakt, dat zijn niet te boek wensen te staan als principiële tegenstanders van een militaire taak der Bondsrepubliek. Zij waren tegen deze „miskraam", echter niet tegen een democratische wetge ving op de dienstplicht. De liberale partij staat erop, dat het opperbevel over de Duitse troepen zal worden overgedragen aan de Bonds president. De christelijke partij wenst echter de kanselier tot opperste bevel hebber te maken. De Beiderde vleugel De aanvulling der grondwet moet nu nog door de Bondsraad, de vertegen woordiging van de negen Westduitse landen, worden goedgekeurd. Daarbij is eveneens een meerderheid van twee derde nodig, doch de regering is van deze meerderheid verzekerd, nadat on langs Hamburg en Würtemberg naar de coalitie van Bonn zijn omgezwenkt. Vermoedelijk zal de Bondsraad op 19 Maart de grondwetswijziging behan delen en men neemt aan, dat de Bonds regering dan spoedig de Duits-gealli eerde verdragen ter ondertekening aan president Heuss zal voorleggen. BEHANDELING Bij de behandeling der wijzigingen noemde de minister van justitie de aanvulling een authentieke interprets tie. Die was vo'gens hem nodig gewor den omdat het bij de beoordeling van de verdragen om een politieke beslis- ilng ging, die het parlement niet mocht overlaten aan een gerechtelijk orgaan. Anders zou men naar zijn mening de rechtsstaat tot een justitie-staat wor den. Talrijke woordvoerders van de rege ringspartijen verdedigden hetzelfde standpunt. Dr Adenauer zelf was tij dens het gehele debat aanwezig, doch hij achtte het zelf niet nodig in te grij pen. De socialisten bi-achten in hun felle aanvallen op de voorstellen voorname lijk juridische argumenten in het ge ding. der christelijke partij staat er daar naast op, dat de Duitse troepen regio naal zullen worden ingedeeld en dat past de minder federalistische ingestel de liberalen weer niet. Om bij deze meningsverschillen de snelle aanpassing der grondwet niet in gevaar te brengen heeft de regerings coalitie ter elfder ure een compromis gesloten, dat bepaalt, dat deze zaken te zijner tijd eveneens-in de grondwet en dus met twee-derde geregeld zullen worden. KARATSJI, 25 Febr. Ameri ka heeft het Pakistaanse verzoek om militaire hulp ingewilligd, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron te Karatsji, de Pakistaanse hoofdstad. NIEUW DELHI, 26 Febr. In een schrjjven aan premier Nehroe van In dia, heeft president Eisenhower India verzekerd, dat indien enig land, ook Pakistan, Amerikaanse militaire hulp gebruikt voor agressieve doelen, hij, Eisenhower, onmiddellijk maatregelen zal nemen om deze hulp stop te zetten. President Eisenhower zegt verder, dat het besluit der Verenigde Staten om Pakistan te helpen in genen dele van invloed is op de vriendschap, die wij voor India gevoelen. Indien enig land, aldus Eisennower, ook Pakistan, misbruik zou maker, van Amerikaanse hulp en deze tegen een andere staat zou aanwenden, zal ik onmiddellijk, in overeenstemming met mijn constitutionele bevoegdheid, de nodige maatregelen nemen, zowel binnen als buiten de Verenigde Na ties, om dergelijke agressie tegen te gaan. Elk verzoek van India om mili taire hulp zou ik met de grootste welwillendheid in overweging men, aldus voegde Eisenhower er aan toe. De brief van Eisenhower is gisteren door de Amerikaanse ambassadeur, George Allen, aan Nehroe ter hand gesteld. HILVERSUM, 26 Febr. De VPRO heeft vanavond in zijn met bloemen versierde studio, waar bestuur, directie en personeel bijeen waren, 't 115.000ste lid feestelijk binnengehaald. Het was de heer J. Roelofs uit Blijham (Gron.) Hij was in gezelschap van zijn zuster, die hem als lid had opgegeven. Beiden ontvingen een boekwerk uit handen van de voorzitster van de VPRO, mr dr Nicolette A. Bruining. In de bijeenkomst, die ook werd uit gezonden, zei de presidente, dat de VPRO gezn zendtijd genoeg heeft om zijn taak naar wens te vervullen. Mis schien krijgen we die nu, aldus mr Bruining, nu de 115.000 is gepasseerd en zelfs reeds 541 leden daarboven zijn genoteerd. WASHINGTON, 26 Febr. De V.S. hebben Zuid-Korea en dertien landen van de V.N. met troepen in Korea uit genodigd voor de besprekingen over Korea op de a.s. conferentie te Genève, aldus heeft het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Omstreeks twee maanden geleden konden wij, als eerste krant in Nederland, de mededeling doen, dat het drie-eilandenplan geen „droom voor een verre toekomst" meer was, maar dat de plannen zich reeds in een vergevorderd stadium bevonden. Dat was goed nieuws voor Zeeland, maar het liet de vraag onopgelost hoe die plannen er dan wel concreet uit zouden zien. Naarstig hebben wij gespeurd en ook ditmaal kunnen wij, als eerste krant in Nederland, de bijzonderheden van dit plan voor leggen. Wij zijn daar temeer trots op nu uit tal van publicaties gebleken is, dat andere kranten in deze de kous op de kop heb ben gehad "f- Wilt U enkele details? We doen een greep en verwijzen U verder naar pagina 3, waarin wij U uitvoeriger inlichten, 1. De Oostelijke dam zal lopen van de omgeving van het Goese Sas naar Kats, zodat er een rechtstreekse verbinding van Noord-Beve land naar Goes ontstaat. 2. Veere zal door de Westelijke afsluitdam van het open water worden afgesloten. Er liggen daar kansen voor een watersportcentrum. 3. De landwinst zal omstreeks 1700 tot 2000 ha. bedragen. 4. De schepen die door het kanaal door Walcheren naar de open zee willen varen, zullen hun weg door de vaarroute onder langs Noord- Beveland moeten zoeken en de sluis in de Oostelijke dam moeten passeren. 5. Het plan voor een brug tussen Kortgene en Wolphaartsdijk is vol ledig van de baan. Uiteraard zal dit alles grote consequenties met zich brengen en wij stellen ons dan ook voor hieraan in de komende dagen nog een aantal pagina's te besteden. Allereerst zullen de economische consequenties onder de loupe worden genomen; vooral voor Noord-Beveland zijn deze van het grootste belang. Ook Goes is bij dit alles nauw betrokken men denke slechts aan de opening van Goes Noord! Ook hieraan zul len wij aandacht besteden. En ten slotte zal "Veere in een geheel andere positie komen te verkeren ook dit is een speciale reportage waard! Het Witte Kruis te Purmerend zal eerstdaags een primeur in den lande brengen, nl. het organiseren van een grootmoedercursus, daar men er in Purmerend van overtuigd is, dat „grootmoeders soms zeer onpaedago- gisch tegen hun kleinkinderen kunnen optreden". In het Gausdahl-hotel in de Noorse bergen ten Noorden van Oslo brengen op het ogenblik drie meiskes een heerlijke wintervacantie door, ver van het werk, dat hen straks thuis, in Kopenhagen, weer wacht. De kinderen, dia hier in de Noorse sneeuw ronddartelen, dat het een aard heeft, zijn de drie Deense prinsesjes, de dochtertjes van koning Frederik van Denemarken en van Koningin Ingrid, die binnenkort, zoals bekend, een bezoek aan ons land zullen brengen. Van links naar rechts: Anne Marie (7 jaar), Prinses Margrethe, de Deensa troonopvolgster (13 jaar), en Prinses Benedikte (9 jaar). PARIJS, 26 Febr. Uit protest te gen de onvoldoende geachte begroting van onderwijs hebben Franse profes soren en leraren Vrijdag gestaakt. Overal in Frankrijk waren college zalen en schoollokalen verlaten. Aan de universiteiten was de staking volkomen. De leraren van middelbare en technische scholen verlieten hun werk na de ochtenduren. De scholieren werden naar huis gezonden met een schriftelijke uitleg voor de ouders. CAIRO, 26 Februari. Nergens in Egypte heeft het aftreden van generaal Naguib tot dusverre geleid tot onge regeldheden. In de pers wordt weinig over de ex-president gezegd. Het on afhankelijk blad „Al Akhbar" schreef echter: „Egypte kan geen enkel indi vidu verafgoden, omdat het alleen zijn STAVEREN, 26 Febr. Tijdens de sterke Westenwind is vanmiddag het ijs op het IJsselmeer gaan kruien en bij Staveren over een afstand van on geveer een kilometer over de dijk ge schoven. Daarbij heeft het alle obsta kels, die het op zijn weg vond, meege nomen. Kippenhokken en hekwerk, die achter woningen stonden, werden meegesleurd, terwijl zich ijsbarricades tot anderhalve meter hoogte aan de binnenkant van de dijk hebben ge vormd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tengevolge van de harde wind is ook het ijs aan de Zuid- en Westkant van Urk in beweging gekomen. Lang zaam schoven grote ijsmassa's over de havendammen en stortten aan de bin nenzijde naar beneden. Aan de voet van de vuurtoren is het ijs opgescho ven en tot op bijna 20 m. van de daar staande woningen genaderd. Ook over de dijken van de Noordoostpolder schuift het ijs en stort aan de binnen kant naar beneden. Grote bazaltblok- ken worden door het ijs opgeschoven naar boven. Voorlopig dreigt nog geen gevaar voor de dijken en voor de wo ningen, aangezien de wind is gaan lig gen. AFSLUITDIJK Toen vanmiddag om ongeveer 4 uur een zware bui met harde wind uit W.Z.W.-richting kwam opzetten, brak ook het ijs los langs de afsluitdijk. ROME, 26 Februari. Drie zich noemende „leerlingen van Christus" zijn uit Frankrijk naar Rome gekomen om, naar zij zeiden, de paus te gene zen. Tevergeefs hebben zij getracht toegang tot de pauselijke vertrekken van het Vaticaan te krijgen. Zij zeiden, dat eenvoudige handoplegging door een van hen voldoende zou zijn om het „dreigende onheil" van de paus af te wenden. De Minister van Economische Zaken, Prof. Dr J. Zijlstra heeft Vrijdag middag de 33e R A.I.-automobielententoonstelling te Amsterdam geopend. (Voor ons verslag zie pag. 3). Tijdens de rondgang, v.l.n.r.: (op de rug gezien) Mr A. de Roos, W. Stein- metz, beide wethouders van Amsterdam, en Minister Zij Is tra. DAT met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot leraar aan de R.H.B.S. en Middelbare Meisjesschool te Middelburg de heer P. W. Bulthuis, leraar tekenen en kunstgeschiedenis aan het Zierikzees Lyceum. DAT op 16 Maart a.s. de officiële opening zal plaats vinden van het opvangcen trum „De Koebel" van de Stichting voor Maatschappe lijk Werk en Gezinszorg op Schouwen en Duiveland. De barak is een geschenk van het Zwitserse Hilfswerk. Voor de opening hopen uit Zwitserland over te komen prof. E. Frick en pfarrer H. Hellstern resp. voorzitter en secretaris van het HilJfewerk. DAT op de algemene ver gadering van de landelijke rijverenigingen te Utrecht aan de rijveren. „Schouwse Ruiters" te Dreischor acht hoofdstellen met bustrenzen- beugels zijn aangeboden. Het was een geschenk van ritmeester b.d. Gruppelaar te Ede. DAT in de school met de Bijbel te Westkapelle een ouderavond is gehouden on der leiding van de heer H. Wouters. De inspecteur van C.N.S., de heer J. A. van Bennekom hield een toe spraak, waarna de heer A. Springer sprak over: „Het orde-probleem in de oude en nieuwe school". De leerlin gen, wier werk zich in grote belangstelling der ouders mocht verheugen, verleen den ook medewerking met declamatie en fluitspel. Het hoofd der school, de heer A. de Vree die de leiding had, sloot met dankgebed. DAT gisteravond de A.R.- kiesvereniging te Wolfaarts- dijk heeft vergaderd onder leiding van de heer M. v. d. Vrede, die een openings woord sprak in verband met het a.s. 50 jarig bestaan. Dit jubileum zal op 29 Maart a.s. worden herdacht met een bijeenkomst in de Geref. Kerk, waar drs O. Jager te Vrouwenpolder de feestrede zal houden. De oud-wethou ders en raadsleden der A.R. zullen eveneens het woord voeren. De heer J. de Kam heeft tijdens de vergadering gesproken over „Beginsel en ideaal", waarop een drukke bespreking volgde. DAT de buurtvereniging „de Zuidweg" te Krabben- dijke haar jaarlijkse buurt- avond hield. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. J. de Visser herkozen, ter wijl de heren J. Kervinck en J. Zuidweg werden gekozen. De burgemeester, de heer J. Vader, hield een toespraak, waarin hij wees op de bur gerplichten. Gemeenschap pelijk zang, declamatie en spelen zorgden voor afwis seling. De mondorgel- en mandolineclub „Erato" te Rilland verzorgde het muzi kale gedeelte. DAT gisteravond in de consistorie der Geref. Kerk te Heinkenszand een aantal leden der jeugdvereniging bijeen waren om te luisteren naar een referaat van dr Veerman over „Waarom An ti Revolutionnair". De be doeling was om te komen tot oprichting van een afde ling der Arjos, doch dit bleek nog niet mogelijk. Wel zijn er mogelijkheden voor de toekomst. De heer R. Zui dema te Goes sloot de bij eenkomst met dankgebed, nadat dr Veerman nog een aantal vragen had beant woord. DAT burgemeester Jansen van 's H. Abtskerke gister avond voor de Kapelse Jon- gekerkgroep het 4e hoofd stuk van het Huwelijksrap port der Ned. Herv. Kerk heeft behandeld. Hierin wordt gesproken over „Over heid en Huwelijk". Er was grote aandacht voor deze leerzame uiteenzetting. Mevr L. Slabbekoorn-Groen- leer hield de dagsluiting. In de vacature Henny Worm- goor werd als penningmees- teresse gekozen Mevr. D. Sandee-Wisse. DAT gisteren een boot uit Yerseke en een uit Ouddorp van de Wadden met mosse len zijn teruggekomen. vrijheid en waardigheid verafgoodt. Mensen zijn voorbijgaande schaduwen en zij kunnen alleen in aanzien staan, zolang zij hoog verheven idealen ver tegenwoordigen". In Cairo doen vele geruchten de ronde over de toekomst van Naguib. O.m. wordt geopperd, dat hij wellicht „om gezondheidsredenen" binnenkort naar Luxor of een andere plaats in Opper-Egypte zal vertrekken. In tegenstelling tot de rust in Egypte is er in Khartoem, de hoofdstad van Soedan, wel betoogd tegen het aan da kant zetten van Naguib. Voor de hoofdmoskee verzamelde zich een me nigte, die -leuzen riep als: „Geen Unie (van Soedan met Egypte) zonder Na guib". Later ging de menigte ordelijk uiteen. Premier Ismail Azhary gaf een vei'- klaring uit, waarin hij zeide, dat de ministerraad, hoewel deze de omstan digheden, welke tot het aftreden van de president hebben geleid, betreurt, hoopt dat de zaken in Egypte volgens de belangen van het volk zullen wor den geregeld. Na een beroep op de Soedanezen te hebben gedaan om zich niet in de kwestie te mengen, legde de premier er de nadruk op, dat de be- tx'ekkingen met Egypte vriendschappe lijk blijven. De secretaris van de pro-Egyptische unionistische partij, Khadr Hammad, verklaarde, dat er het communique van de Egyptische revolutionnaire raad over het ontslag van Naguib niets staat, dat deze actie zou wettigen. De unionististen steunen Egypte omdat dit land door Naguib werd geleid, „de enige Egyptische politicus die iets over Soedan weet. Wat in Soedan tot stand is gebracht, is uitsluitend aan hem te danken", aldus Hammad. Zaterdag komt de unionistische partij in algemene vergadering bijeen. (?- Veertien kinderen van Sylt, een eiland voor de Westkust van Sleeswijk-Holstein, hebben Vrij dag een hachelijk avontuur be leefd, toen zij, van school op weg naar huis over het ijs langs de kust lopend, plotseling merkten, dat de ijsberg waarop, zij zich be vonden los geraakte en snel naai' zee afdreef. Zij slaagden er ech ter in, springend van de ene drij vende schots op de andere, na drie uur weer de vaste wal te be reiken. DE BILT, 26 Febr. Wisselend be wolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid west en West. Weinig verandering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.31 u., onder 18.16 u. Maan op 5.00 u., onder 12.20 u. Hoogwater Zondag 28 Februari: Vlissingen: 9.41 u. 1.19 m., 22.32 u. 1.17 m. Terneuzen: 10.03 u. 1.41 m., 22.58 u. 1.39 m. Wemeldinge: 11.01 u. 1.15 m., 23.58 u. 1.12 m. Zierikzee: 10.45 u. 0.96 m., 23.41 u. 0.92 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1