PRESIDENT GEDOEMD AF TE TREDEN ROBERT STEVENS ZEER VERBOLGEN ver Sjisjaki beschuldigd van fascisme en verkrachting van de democratie NAGUIB „GENÈVE HEEFT MEER KANS DAN BERLIJN" Vluchtelingen uit Shanghai in Nederland Duitsland legt zich niet bij de verdeeldheid neer Opstand in Syrië nam ontslag DULLES IN APRIL NAAR GENÈVE Is niet voornemens af te treden t PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Churchill in het Lagerhuis: Hïlavïteit OllenhauerDuitslands veiligheid alleen mogelijk in het kader van de Ver. Naties Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hooidkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 20-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2718 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 26 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mia- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, GoesK. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. staan Egypte en Syrië in het middelpunt der belangstelling. Beide landen hebben gisteren een nieuwe president gekregen. In Syrië, waar president Sjisjaki gedwongen werd af te treden, ging het zelfs met een opstand gepaard. In Egypte schijnt .het er, volgens de berichten, kalmer aan toe gegaan te zijn. BEIROET, 25 Februari. President Sjisjaki van Syrië is vanavond afgetreden na een opstand in bijna het gehele land tegen zijn regering. Hij maakte zich drie jaar geleden zelf door middel van een staatsgreep meester van de macht. De tekst van het ontslag van de president, die Syrië in de loop van de avond per vliegtuig heeft verlaten, luidt: „Om bloedvergieten van het volk, dat ik liefheb, van het leger, waarvoor ik mij zou opofferen en van het Arabische vaderland, dat ik oprecht heb willen dienen, te voorkomen, bied Ik het Syrische volk mijn ontslag van het presidentschap van de republiek aan, in de hoop, dat ik op deze wijze mijn vaderland dien en terwijl ik Allah bid dit land voor alle onheil te behoeden". president, de 79 jarige Hasjem el At- tasie, tot nieuwe president uitgeroe- Zijn aftreden is door radio-Damascus tegen het einde van de dag bekendge maakt, nadat de opstandige legerleiders een nieuwe president hadden benoemd en Sjisjaki bevel hadden gegeven het land binnen 24 uur te verlaten. Eerder werd in een radio-uitzending uit Aleppo, de stad in Noord-Syrië, waar de opstand is begonnen, Sjisjaki aangespoord de hoofdstad Damascus te verlaten om bloedvergieten te voor komen. De legerleiding heeft een vroegere Zonder dat de voortekenen daar dl' reet op hadden gewezen, heeft presi dent Naguib van Egypte plotseling ont slag gevraagd uit alle regeringsfunc ties. Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser heeft nu alle bevoegdheden op zich pen. Vorige maand heeft de 45 jarige Sjisjaki een opstand in de Zuidelijke provincie onderdrukt.' In een uitzending van radio-AIeppo is Sjisjaki beschuldigd van fascisme en verkrachting van de democratie. TOESTAND NORMAAL De bemanning van de lijndienst van de dienst Cairo-Bagdad heeft na aan komst te Bagdad verteld, dat de toe stand te Damascus kalm en normaal is. Zij maakte melding van nieuwe beto gingen in het gebied van Aleppo, waarbij portretten van president Sji sjaki van de muren gehaald zouden zijn. De bevelhebber in Midden-Syrië zou instemming hebben betuigd met de opstandige beweging. Volgens de laatste berichten is de Syrisch-Jordaanse grens gesloten. Bx-president De Egyptische minister van voorlich ting majoor Salem, die de ontslagname van Naguib bekend maakte, heeft deze beschuldigd van verraad van het werk van de revolutionnaire raad. „Wij hadden Naguib kunnen doden, maar wij besloten hem in leven te laten we handelden op gelijke wijze met ex-koning Faroek en luitenant kolonel Rasjad Nehanna", aldus Salem. Salem zei, dat Naguib niet is gear resteerd, maar „we vroegen hem gedu rende een of twee maanden in huis te blijven!" Generaal Naguibs villa in een voor stad van Cairo wordt door soldaten, uitgerust met stalen helmen en bajo netten, bewaakt. Het huis is omgeven met prikkeldraad. Majoor Salem ver klaarde, dat er in Cairo extra veilig heidsmaatregelen zijn genomen, maar er is geen noodtoestand afgekondigd in het land. (Hiermee herroepen we het bericht op pagina 3 van dit nummer, waarin, zoals eerder op de dag werd gemeld, wel sprake is van een nood toestand. Red.) Leerlingen van Egyptische scholen in Khartoem (Soedan) hebben Don derdag kleine betogingen voor het on middellijke herstel van generaal Na guib in zijn bevoegdheden op touw ge zet. De oppositieleider Mohammed Ahmed Mahgoeb zeide, dat het aftreden van Naguib niet alleen tot anarchie in Egypte, maar in alle Arabische landen zal leiden. De toestand in Egypte moet de Soedanezen ervan overtuigen, dat zij de verbondenheid met Egypte moe ten opgeven en gezamenlijk onafhan kelijkheid eisen, aldus Mahgoeb. VERGAANDE CENTRALISATIE De steden in Noord-, Oost- en zelfs Midden-Syrië zijn altijd gekant ge weest tegen Damascus wegens de ver gaande centralisatie van de regering. De reeds gespannen toestand is sedert enige weken, na de internering van een aantal politieke leiders te Mezze bij Damascus, nog toegespitst. Volgens uit Amman ontvangen be richten zijn de plaatsen Dera, Izra en Boesra, alle dicht bij de Syrisch-Jor daanse grens gelegen, overgegaan in handen van kolonel Kabbani, die de opstandige beweging steunt. Waarschijnlijk WASHINGTON, 25 Febr. Naar verwacht wordt, zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles, de Geneefse conferentie in April bijwonen, alhoewel nog geen de finitieve beslissing is genomen, aldus deelde de woordvoerder van het de partement van buitenlandse zaken, Suydam, Donderdag mede. Het is volgens Suydam redelijk te vermoeden, dat ook de andere landen zich door hun minister van buiten landse zaken laten vertegenwoordigen. Gedurende reeds vijf weken ongeveer is Lelystad in het IJsselmeer volkomen door het ijs i-.gc:vv d. enige verbinding met het vasteland werd onderhouden door sleden of door een helicopter. Nu het weer zich van een mildere zijde laat zien en gedurende enige dagen de dooi is ingetreden, is het vrij riskant om nog per slede over het ijs te trekken. De helicopter is dan ook in Lelystad een graag geziene bezoeker: de komst van de machine duidt op post en levensmiddelen voor de 51 ingesloten bewoners van dit nieuwe stukje Nederland. Bij de aankomst wordt de helicopter enthousiast begroet. Op de achtergrond de „Lelystad" nu door het ijl hulpeloos gevangen LONDEN, 25 Februari. „Hoewel de conferentie van Berlijn reden tot teleurstelling had gegeven, zie ik ook enige winstpunten. Het is een zeer merkwaardige conferentie geweest. Zij heeft de reputatie van dergelijke be sprekingen na enkele zeer ongelukkige voorbeelden hersteld. Gedurende „het grote debat" waren de persoonlijke verhoudingen verbeterd en het begrip voor elkanders gezichtspunt toegeno men", zo zei premier Churchill van daag In het Lagerhuis. Het plan om in Genève een confe rentie over Korea te houden was belangrijk en hoopvol. Volgens Chur chill heeft deze conferentie meer kans op resultaten dan de Berlijnse besprekingen De premier erkende de Amerikaanse bezwaren tegen toelatoing van commu nistisch China tot de V.N. Er is echter niets tegen, vervolgde hij, dat oorlog voerenden samenkomen voor bespre kingen, zelfs al gaat de strijd intussen voort. TELEURSTELLEND Dat men er niet in was geslaagd Oostenrijk te bevrijden, noemde Chur chill bijzonder teleurstellend. Hjj voeg de er aan toe: „Geen volk heeft zijn harde lot zo weinig verdiend als de Oostenrijkers". De Russen zouden er verstandig aan hebben gedaan dit ge baar van menselijkheid te maken. Uit militair oogpunt had dit gemakkelijk gekund, vooral op grond van de ver strekkende Westelijke garanties tegen een hernieuwing van Duitse agressie. Op de Berlijnse conferentie zou wel niet het laatste woord over Oostenrijk gevallen zijn, zo meende de premier. „Als wij een koude oorlog moeten meemaken, onderbroken door onder handelingen, dan is dat nog te verkie zen boven de onzegbare en onvoorstel bare verschrikkingen van het alterna tief", aldus de premier. Het is niet in consequent een krachtige E.V.G. en N.A.V.O. op te bouwen, met een grote bijdrage van Duitsland, en tegelijker tijd te streven naar overeenkomst met de Russen. „Hoe meer handelsverkeer WASHINGTON, 25 Februari. De I deze berichten werden verslaggevers Amerikaanse minister voor het leger,naar het bureau der minister geroepen, Robert Stevens, heeft Donderdagavond snel en „met klem" tegengesproken, dat hij bereid is af te treden, indien pre sident Eisenhower hem niet in het openbaar steunt in zijn geschil met se nator Mc Carthy. De berichten over een mogelijk af treden van Stevens kwamen uit krin gen, die in nauw contact staan met de minister. Binnen een uur na publicatie van waar Stevens' assistent, John Kane, hun mededeelde: „De minister spreekt dit verhaal met klem tegen". Van gezaghebbende zijde wordt ge zegd, dat Stevens verbolgen was, dat in het memorandum over zijn overeen komst met republikeinse leden van se nator Mc Carthy's subcommissie was weggelaten, dat men officieren van het leger, die door de commissie in de toe komst zouden worden gehoord, met respect zou behandelen. er is tussen Engeland, Rusland en de Oost-Europese staten, des te groter is de kans dat wij in steeds grotere wel vaart samenleven", zo meende de pre mier. ERNSTIG GEVAAR Een voorlopig, neutraal en ongewa pend Duitsland zou ernstig gevaar op leveren. „Het verbaast me dat iemand zich kan voorstellen dat het machtige, vitale Duitse volk gedegradeerd zou kunnen worden tot een soort nie mandsland in Europa. De Duitsers zou den of een eigen nationaal leger op richten of op gigantische schaal het lot van Tsjecho-Slowakije delen. De premier noemde Adenauer „eep van de grootste mannen die Duitsland na Bismarck heeft voortgebracht". Als wij hem nu in de steek laten, zeide Churchill, zou dat niet alleen een on verdiende slag voor hem zijn, maar een niet te overziene uitwerking kun nen hebben op de geest van het Duitse volk in de toekomst. 's GRAVENHAGE, 25 Febr. Van avond zijn met een speciale K.L.M.- machine uit Hongkong 8 zogenaamde „Shanghai-vluchtelingen" aangekomen. Zij behoren tot een grote groep Eu ropese vluchtelingen, die na de eerste wereldoorlog uit Rusland naar China zijn gevlucht en na de laatste wereld oorlog opnieuw in moeilijkheden zijn gekomen, toen in China Mao Tse Toeng aan het bewind kwam. Een groep van 800 hunner verkeert in tragische omstandigheden in Shang hai: zij zijn ziek, verminkt of hoog bejaard. Deze groep moet zo snel mo gelijk worden geëvacueerd. Na een oproep van de hoge commis saris der V.N. voor vluchtelingen ver klaarde een aantal regeringen zich be reid, aan deze vluchtalingen asyl te verlenen en zich garant te stellen voor hun onderhoud gedurende de rest van hun leven. Het resultaat van deze oproep is ge weest dat tot dusverre voor 318 perso nen deze garantie is verkregen. De Ne derlandse regering verklaarde zich be- Mevrouw Isie Smuts, de weduwe van wjjlen veldmaarschalk Smuts, is gisteren overleden. Donderdag werd Sir Winston Churchill in het Lagerhuis ge vraagd, welke bijzondere regelin gen waren getroffen voor de vei ligheid van de regering ingeval van een atoombomaanval op Lon den. De Britse eerste minister ant woordde onder daverende hilari teit: „Gij moet in uw onschuld niet de Sowjetrussische geheime politie het brood uit de mond nemen". reid, 34 dezer vluchtelingen op te ne men. Hedenavond arriveerde het tweede transport uit Hongkong met 4 patiën ten voor Nederland, 3 voor België en 1 voor Denemarken, Allen bevonden zich in goede wel stand. Nederland in het Britse gemenebest? LONDEN. De conservatief God frey Nicholson heeft in het Lagerhuis voorgesteld Nederland, Denemarken en Noorwegen uit te nodigen toe te treden tot het Britse Gemenebest. Alle dria zijn landen, waarvoor Groot-Brittannia veel bewondering en genegenheid heeft, aldus het parlementslid. Verder betoogde hij, dat de landen gelijke idealen hebben en uit het oogpunt van ras aan elkaar verwant zijn en dat hun belangen niet met elkaar in botsing komen. Bonn debatteert over Berlijn BONN, 25 Februari. Regering en oppositie stemden vanmorgen in do Westduitse Bondsdag er in overeen, dat de Duitsers zich nooit bij een ver deling van hun land zullen neerleggen. Zoals te verwachten was liepen zjj met hun gevolgtrekkingen van het verloop van de Berlijnse Conferentie echter uiteen, waar het de voltooiing der Europese Verdedigingsgemeen schap hetreft. Terwijl dr Adenauer de E.V.G. noodzakelijk noemde om do kracht van Europa samen te vatten, bleef Ollenhauer, de woordvoerder vau de socialisten de nauwe militaire samenvlechting van de Bondsrepubliek met West-Europa een onaanvaardbare hindernis voor de toekomstige ver eniging van Duitsland achten. Dr Adenauer verklaarde onder al gemeen applaus, bij de opening van 't debat over de politieke situatie na Ber lijn, dat de Bondsregering alles zal doen om bij te dragen aan een alge mene ontspanning, die nieuwe onder handelingen over Duitsland mogelijk maken. Bondskanselier Adenauer heeft zijn conclusie uit de Berlijnse conferentie in vijf punten samengevat: In enkele regels melden wij nog DAT gisteravond onder leiding van dr Klijn de Herv. gemeente van Hein- kenszand een gemeente- avond hield, waarop ds Tal- ma van 's Heer Arendskerke sprak over het te stichten Prot. Chr. Streekziekenhuis. Hij zei, dat één gemeente niet in staat is een dergelijk ziekenhuis te exploiteren. Een nieuw gebouw is nodig omdat het gasthuis te Goes niet tot modern ziekenhuis kan worden verbouwd. Er dient een Prot. Chr. streek ziekenhuis te komen, omdat de bevolking van Noord- en Zuid-Beveland overwegend protestant is en bovendien is van medische zijde dit ad vies gegeven. Na tal van vragen te hebben beant woord sloot ds Talma de bij eenkomst met dankgebed. DAT de zomeravondvoet ballers in Goes op 10 Mei met hun competitie zullen beginnen. Er zijn negen clubs die elk eenmaal tegen elkaar zullen uitkomen. Ook de muziekver. „Euphonia" wil het eens op het groene veld proberen en heeft zich aangemeld. Men kan echter deze competitie nog niet meedoen, omdat verschillen de spelers niet bijtijds kun nen worden overgeschreven. Voorzitter P. Koster, die gisteravond dit alles mee deelde, wekte vooral op tot sportiviteit, want juist deze zomeravondvoetbal moet een ontspanning blijven. DAT de heer C. van Hoek, voorzitter van de personeels vereniging der N.V. P.Z.E.M. gisteren op grootse wijze is gehuldigd wegens zijn zilve ren dienstjubileum. We ko men hierop morgen terug. DAT de voorzitter van de Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" tijdens de in Zierikzee gehouden algeme ne vergadering heeft meege deeld, dat tot op heden voor de Boomplantactie een be drag van 60.000,is bin nengekomen. Voor een ver slag der vergadering zie men pag. 2. DAT door het ruwe weer gistermiddag in het Zjjpe ter hoogte van de tramhaven te A.J.-Polder de kolenbak „Baanhoek" van Volkers Aannemingsmij, geladen met 150 ton kolen van Dordrecht op weg naar Burghsluis, is tijd van één jaar. De predi- tot het sluiten van de café's op Zondag. DAT ds W. A. Kalkman, Ned. Herv. predikant te St Laurens is benoemd tot re- serve-legerpredikant voor de gekapseisd en gezonken. Aan boord bevonden zich twee personen, die te water raakten. Eén hunner werd gered door de sleepboot „A- driana II', die de bak sleep te; de ander door het motor schip „J. P. Coen". De ge zonken bak, waarop zich een kraan bevond, ligt niet ge vaarlijk voor de scheepvaart. DAT tijdens de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering te Bruinisse de begroting 1954 met 6 tegen 1 stem is aangenomen. Een voorstel-Hoogerheide, aan sluitend op een request van kant heeft deze benoeming aangenomen. DAT Donderdagmiddag in de Brouwerijstraat te Ter- neuzen de aldaar geparkeer de bestelauto van de fa Van S. beschadigd werd, doordat een ATO-vrachtwagen, be stuurd door F. W. te Ter- neuzen in het voorbijrijden de auto ramde. DAT in het Concertge bouw te Terneuzen een bon te avond werd gegeven door de leerlingen der Openbare U.L.O.-school. De zaal was zeer goed bezet en het hoofd de vier plaatselijke kerke- van de school, tevens leider raden, om de kermis af te van de avond, de heer Van schaffen, werd verworpen Vugt, zag dan ook de pres- met 3 tegen 4 stemmen. Het- taties van zijn pupillen zelfde lot onderging een meermalen met hartelijk ap- voorstel Hoogerheid-v. Gilst plaus beloond. 1. Om het Russische streven Europa te overheersen te blokkeren is het no dig Europa te verenigen, onder meer door de E.V.G. te verwezenlijken. 2. De Bondsregering moet door woorden en daden duidelijk maken, dat de Duitsers zich nooit bij de split sing van Duitsland zullen neerleggen. 3. De Westduitse regering zal haar bijdrage leveren aan een algemene ontspanning. Zij juicht het toe, dat ge tracht wordt conflicten in andere de len der wereld bij te leggen, omdat zij inziet, dat de Duitse kwestie niet op zichzelf kan worden opgelost en dat een ontspanning elders nieuwe' onder handelingen over Duitsland mogelijk zou kunnen maken. Zjj wenst in het bijzonder een zoda nig systeem van collectieve veiligheid, dat de Sowjet-Unie er toe zon kunnen brengen de Sowjet-zone van Duitsland uit haar invloedssfeer los te laten. De regering zal het hare doen om 't lot der Oostduitse bevolking te ver zachten. OLLENHAUER. De socialist Ollenhauer stemde in met Adenauers verklaring, dat de Duitse kwestie slechts in samenhang met andere wereldproblemen opgelost zou kunnen worden. De conferentie mocht volgens hem niet negatief wor den beoordeeld. Zij dient het begin van een reeks soortgelijke conferenties te worden. De socialist juichte het toe, dat Adenauer met nadruk voor een poli tiek van ontspanning in het veld ge treden was. Berlijn had volgens hem bewezen, dat een veiligheidsstelsel, dat Duitsland zou omvatten, slechts in het kader van de V.N. mogelijk zou zijn. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.33 u., onder 18.15 u. Maan op 4.13 u., onder 11.13 u. Hoogwater Zaterdag 27 Februari: Vlissingen: 8.11 u. 1.21 m., 21.01 u. 1.14 m. Terneuzen: 8.33 u. 1.42 m„ 21.26 u. 1.36 m. Wemeldinge: 9.32 u. 1.18 m., 22.23 u. 1.13 m. Zierikzee: 9.14 u. 1.00 m., 22.04 u. 0.94 m. DE BILT ZEGT: Enkele buien DE BILT, 25 Febr. Wisselende bewolking met enkele verspreide bui en. Overwegend krachtige Zuidkweste- lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1