T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uit de Provincie. Zwitsaletten „w ie zijn vak goed heeft KOU, GRIEP...! 'T SPIEGELTJE - moet het in je vingers hebben NOTEERT DE BUS IMELDE Vrije R.K* lijst in Zeeland UURWERKEN VOOR N1EUWERKERK Goes Ziertkzee. SLOTTE Gezondheidsdienst voor dieren in het nieuwe gebouw Bevolking van Zoutelande is erg nieuwsgierig Moeilijkheden in het komende badseizoen? Donderdag 25 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 in Scherpenisse, zo schrijf? „Stavenisse, der zee onze man daar, is de res- Drie en twintige Uoesenaar maakt grappige auto's voor 1 en 2 en als het moet voor vier personen. Hoe hij begon? Wel heel eenvoudig. Woud heeft een broertje en die zeurde op 'n een Nu en toen kwam er een auto en nog meer ook. Je moet het in je vingers hebben. Meer niet kost waar hij verkeert" zegt het spreekwoord. Zo'n vak man is de 23-jarige Woud Nuiten uit Goes. Hij werkt dag „dat-ie zo graag als plaatwerker in het be- autootje wilde hebben' drijf van zijn vader en repa reert daar auto's die lelijke duikelingen hebben ge maakt en die weer netjes „in vorm" gebracht moeten worden. Woud, die de titel „mees- ter-plaatwerker" mag voe ren hij is vorig jaar Augustus voor dat moeilijke examen geslaagd en is de enige „meester" op dit ge bied in Zeeland heeft een hobby. En dat isauto's maken. Zelf modelletjes ont werpen. Geen auto voor U of voor mij, maar voor ons kroost. U ziet op de foto een paar van die modelletjes. De ontwerper noemde ze „Wo- nu"-auto's. De krachtbron is de benenwagen, gewoon trappen dus. Hij maakt ze Over hulpverlening gesproken In „De Voorpost van de dokter", het maandblad van de „Kon. Ned. Vereniging Eerste Hulp bij Ongeluk ken", werd een overzicht gepubliceerd van het aantal geldige Eenheidsdiploma's voor eerste hulpverlening, die ons land op 1 Januari van dit jaar telde. Het wa ren er precies 51.811 stuks. Er zijn, zo bleek voorts uit dit overzicht 1846 Zeeuwen, die een dergelijk diploma bezitten en daarvan zijn er 587 lid van de Ver. voor E. H.B.O.; 495 aangesloten bij de Kath. Ned. Bond voor E. H.B.O.; 460 lid van het Ned. Rode Kruis; 41 lid van het Groene Kruis; 7 personen werkzaam by het staatsbe drijf der P.T.T. (dat over 't gehele land in het laatste kwartaal van 1953 in totaal 1024 beambten voor het di ploma liet opleiden) en 256 particulieren. Merkwaardig is, dat de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, die in Gelderland nog 109 E.H.B.O.-ers telt, hier in Zeeland geen enkel lid schynt te bezitten met een geldig Eenheidsdiploma Borssele: 27 Febr.: Uit voering „VOPO". St. Laurens: 26 Febr. con sistorie Geref. kerk 7.30 u.: Jaarvergadering A.R. kies vereniging. tauratie van de Ned. Herv. Kerk haast voltooid. In het middenschip is een nieuwe vloer aangebracht. De preekstoel en het „klank bord" krijgen nu nog een opknappertje en wanneer het podium voor de kansel van vloerbedekking is voor zien zal het een mooi geheel zijn geworden. In het jeugdgebouw te IJzendijke heeft de accor deonvereniging „Flandria", die in geheel West Zeeuws Vlaanderen grote bekend heid geniet, een uitstekend concert gegeven. Het orkest bestaat nog maar nauwelijks drie maanden, doch de diri gent, de heer Anthonisse, heeft met recht het enthou siaste applaus mogen ont vangen. Voorzitter C. Mar- teyn heeft na de uitvoering medegedeeld, dat in Maart nogmaals een concert zal worden gegeven, zodat de velen, die geen plaatsje meer konden bemachtigen, niet teleurgesteld behoeven te zijn. Vandaag een gelukwens naar het echtpaar D. Ver maasHage te St. Maar tensdijk, dat zijn 50-jarige echtvereniging viert. De bewoners van de Vos- Poort te Tholen werden gis terochtend opgeschrikt toen een auto van de fa. Duine uit Oud-Vossemeer in brand raakte door een lek in de olieleiding. Ze bleven ech ter niet kijken maar snelden toe en wisten het vuur te doven. Te Breda zijn geslaagd de dames S. van Sluis voor coupeuse en C. Volkers voor costumiere, beiden te Mid delburg. Een konijn van de heer L J. Huijsman te Meliskerke heeft het leven geschonken aan niet minder dan 19 jon gen. Moeder en kroost ma ken het goed. Om nog even bij de konijnen te blijven: bij de heer A. A. eveneens te Meliskerke zijn twee ko nijnen gestolen. De politie zoekt naar de dader. Allereerst een pluim voor Opperwachtmeester P. Bos van de Kon. Marechaussee- brigade IJzendijke. Vier en twintig jaar heeft hij trouw zjjn dienst verricht en der halve werd hem door kapi tein D. F. W. den Haas de zilveren médaille op de borst gespeld en werd hij eer gebracht voor zijn trouw aan Koningin en vaderland. Van de Opper naar de kapper is maar één stap en zo komen we dan terecht bij de kappersbediende J. v. d. Reest uit Scherpenisse, die op het internationale kap persconcours te Bergen op Zoom in de finale werd ge plaatst die te Utrecht zal worden gehouden. Hij is dus een „meester-figaro". In Aardenburg zal op 9 Maart a.s. voor de eerste keer een schoolverkeersexa- men worden afgenomen. Niet minder dan negentig .in Waarde voor de Zeeuwse leerlingen van verscheidene collecte. Men bracht hier scholen zullen tonen, dat zij begrijpen waarom rechts voorrang heeft. f51.90 bijeen. In Terneuzen werd voor hetzelfde doel f 246.59 vergaard. ZOUTELANDE, dat gezellige dorp daar aan Wal- cherens kust, verkeert in ongerustheid. Minis ter Algera heep vorige week te Middelburg verteld, dat de zeewering ter hoogte van het dorp versterkt dient te worden en in verband daarmee een paar woningen opgeofferd zullen moeten worden. Maan dag kwamen er al enkele mannen van de Polder Walcheren die met meetinstrumenten begonnen te manipuleren. Er zijn inwoners die denken, dat het wel mee zal vallen. Zij zien maar één punt in hun dorp waar de zeewering angstig smal is, n.l. de bocht aan het eind van de Langstraat. Dat een zee wering belangrijk is, weet iederéén, óók in Zoutelan- de. Maar dat niet zonder meer woningen zullen worden opgeofferd kan ieder weldenkend mens óók begrijpen. Daarom behoeft Zoutelande zich niet on gerust te maken. De belangen zullen toch zeker wel tegen elkaar worden afgewogen. Geen woning zal verdwijnen als het niet strikt noodzakelijk is en ernstige aandacht zal geschonken worden aan scha devergoeding en toewijzing van andere woningen. De minister wil de verbetering snel tot stand zien gebracht Men mag dus aannemen, dat Zoutelande niet lang in het onzekere zal blijven verkeren. Burgemeester L. A. Ver burg van Stavenisse, wiens film over de ramp tot ver over de grenzen bekendheid heeft gekregen is begonnen met de verfilming van de wederopbouw van zijn dorp. De film, die getiteld zal zijn „Stavenisse, der zee ont rukt" is bedoeld als docu mentaire en zal in dit jaar nog gereed komen. De wens van de dokter. Dokter L. P. Maas van Colijnsplaat heeft één grote wens en dat is ieder gezin in zijn dorp lid te zien van het Groene Kruis. Hij heeft dat zelf gezegd op de jong ste ledenvergadering van de plaatselijke afdeling waar van hij reeds dertig jaar voorzitter is en in welke bij eenkomst hij dan ook harte lijk is gehuldigd. Overigens is die wens van de dokter bijna vervuld, want blijkens de tijdens deze feestverga- dering uitgebrachte jaarver slagen bedraagt het ledental reeds 546 en veel méér ge zinnen telt de gemeente niet. De vereniging heeft nu een stuk bouwterrein van de gemeente aangekocht met het doel hier te zijner tijd een wijkgebouw te stichten. Na het huishoude lijk deel der vergadering, waarin o.m. besloten werd de contributie voor gezinnen op f 5.te brengen en voor alleenstaanden op f 3.en waarin de heer N. Houter man gekozen werd tot secre taris-penningmeester i(de heer M. de Bruine moest wegens drukke werkzaam heden het secretarisschap uit handen gegeven) is de dokter in de bloemetjes ge zet. De heer Houterman sprak hem toe en overhan digde hem een geschenk. De heer A. de Lange uit Goes bood namens de provinciale vereniging een medaille aan en ook zuster De Groot sprak een gelukwens. Het oudste bestuurslid, de heer P. Goulooze, deed het en hij is daarin een meester op rijm. De heer J. J. Schef- fer sprak namens de leden en de heer M. W. van Arenthals namens de onder afdeling Kats. Burgemeester Schuit sloot de rij van spre kers en hij sprak ondermeer de wens uit, dat het -wijk gebouw spoedig gebouwd zal mogen worden. Hij bood eveneens een geschenk aan en overhandigde mevrouw Maas bloemen. Uit alle toe spraken bleek wel duidelijk de grote plaats die dokter Maas in Colijnsplaat en ver daarbuiten inneemt en daar om zal zijn wens zeker snel vervuld worden. Ontevredenheid over samenstelling candidaten- lijsten. VLISSINGEN, 24 Febr, Tijdens een gisteravond in Vlissingen gehouden vergadering van Roomskatholieke kie zers uit verschillende delen van Zee land, is besloten bij de aanstaande sta tenverkiezing met een vrije katholieke lijst uit te komen. Er is een provinciaal comité van actie gevormd. Verder zou met een lijst voor de gehele provincie worden uitgekomen. De aanleiding tot dit besluit is zoals werd medegedeeld, het feit dat de voorzitter van de K.A.B. te Vlissingen, de heer F. Schets, door de K.V.P.-ver- kiezingsraad is gepasseerd voor een verkiesbare plaats. De heer Schets, die reeds vroeger lid van de Prov. Staten van Zeeland is geweest en die tevens voorzitter was van de afdeling Vlis singen der K.V.P., trok zich daarop als candidaat voor de Prov. Staten te rug en bedankte als voorzitter van de plaatselijke K.V.P.-afdeling. Niet alleen in Vlissingen maar ook elders in Zeeland heerst, zo kwam tot uiting, ontevredenheid over de samen stelling van de candidatenlijsten van de K.V.P. In bepaalde kringen op Wal cheren, Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- deren blijkt men van mening te zijn dat de samenstelling van deze lijsten niet in overeenstemming is met de maatschappelijke verhouding. Wan neer de K.V.P. straks met 9 vertegen woordigers in de staten zou terug keren zou daarbij slechts één werk nemer zijn, namelijk een candidaat uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Men meent dat dit aantal werknemers tenminste drie voor geheel Zeeland zou moeten wor den. 16 gezinnen kregen een klok NIEUWERKERK, 24 Febr. Naar aanleiding van een serie foto's van het zwaar getroffen Nieuwerkerk, onlangs in een tijdschrift verschenen, besloot een speelgroep uit Wageningen hun reiskas geheel beschikbaar te stellen voor de inwoners van de gemeente. Zij hebben dit geld omgezet in klokken. In de „Meebaal" had gisteren de uit reiking der 16 uurwerken plaats. Daar het aantal gegadigden 93 bedroeg, moesten de gelukkigen bij loting wor den aangewezen. Burgemeester van Eeten feliciteerde hen en dankte de heer Elsenaar, die namens de Wageningers het geschenk kwam overhandigen. Hij nodigde hem uit met zijn uit negen personen be staande vereniging deze zomer naar het eiland te komen. Mevr. van Eeten overhandigde een cadeau voor de da mes der vereniging als bewijs van dank. Huldiging mej. W. C, de Vries Wegens haar zilveren jubileum als hoofd van de huishouding in het Gast huis is gisteren mej. W. C. de Vries hartelijk gehuldigd. In de middag was er een druk bezochte receptie met vele cadeaux en bloemen. Tot hen, die ge lukwensen kwamen aanbieden, behoor den het voltallig gasthuisbestuur, dok toren, verpleegsters en oud-verpleeg sters, alsmede de oud-directrice. Gisteravond was er in zaal Krijger een feestavond. Er werden enkele schetsjes opgevoerd, die het leven van de jubilaresse in beeld brachten. Voorts voerde men o.l.v. mevr. J. Scherphuis- Voogd het zangspel „De fortuinlijke kist" van Joh. Wagenaar op, hetgeen zeer in de smaak viel. Tevens werd een menuet van Mozart gedanst, waarbij de uitvoerenden in prachtige costuums waren gestoken. Lezing voor Rechtzinnig Hervormden Dinsdagavond sprak voor de Ver. van Rechtz. Hervormden haar ere voorzitter, ds J. P. van Roon, over het onderwerp: „Wat gebeurt er bij en na het sterven?" Examen Onze oud-stadgenoot, de heer P. J. H. Seijbel, thans te Vlissingen, slaag de te 's-Gravenhage voor het examen 2e stuurman grote vaart. AARDENBURG Jaarvergadering E.N.Z.K. De muziek vereniging „Elk naar zijn krachten" Sint Kruis, heeft op de dezer dagen ge^ houden jaarvergadering de aftredende bestuursleden herkozen en de contributie op f 1.bepaald. Met de financiën was men best uitgekomen. De heer G. Hermie werd tot bode benoemd. Deze zomer zal men een reisje naar Frankrijk, waar schijnlijk Boulogne, gaan maken. BORSSELE Varkensvereniging vergaderde. In de vergadering van de varkenshoudersver eniging is de heer Jac. de Smidt als voor zitter herkozen en als bode de heer Jan de Smidt. De kas telde een nadelig saldo van f 69.51. De contributie- en uitkerings regeling blijft gehandhaafd. In de contró le-commissie werden benoemd de heren C. Rottier en F. Perrels. BRUIN1SSE De raad vergadert vandaag. Vandaag zal in de gemeenteraad de begroting 1954 onder de loupe worden genomen; een be groting, die het gemeentebstuur veel hoofdbrekens' heeft gekost. De totale schuld van Bruinisse per 1 Januari j.l. bedroeg f 1.6 millioen en dat in een dorp dat nog lijdt onder oorlogsschade en wa terschade. Ëen rioolwaterzuiverings-in stallatie is een van de vele wensen die men koestert en een ander probleem is de zorg voor de positie van de Ouden van Dagen. Bruinisse telt zeer veel bejaarde inwoners. Men verwacht, dat in April de zUn\^et S^utehuis £flto3d zal met recht «nT d,S gemeente-beambten den genoemd" "feestda*" kunnen wor- COLl JNSPLAA1 de Ned"Ph?'%r plaatselÜke afdeling van cue het woord voerde ovpv IX 'MBURG B°erenleenbank. In „Tramzicht" derd Dit het°P' Boerenleenbank verga- jaarverslag bieek, dat liet balanstotaal was gesteven tnt was gestegen tot vier milii. WngUR I11! 15et eea omzet van tien mil- isJfn ledental steeg tot 638; er zijn werd f 273nnn" jeS uitgeSeven. Er \yeia i 273.000. meer spaareeld ineplpcrr? uitbetaald De^b' Ta1r,ente werd f 80-0ü0 uiioetaaid. De bank behaalde een hmtn winst van ruim f 14.000.- SI heer L K zen" ln d°eUdi Werd aJs bestuurslid herko- klïïrfi de pl3ats van de heer J. P. Alme- kmdeis werd gekozen de heer P 7 ïp vense te Weslkapelle; tot lid van de' Raad van Toezicht en tot diens plaatsvervange de heer Jac Mir.ri.vi,1 „Jr "ge Brand^richtt M»d^houYTooTzT«eT w d^k tnt dn'b ha"el«ke woorden van rifnU°itt„teeLAim?kinders, die vanaf .J zullen in verband met de herverkaveling in de Zak van Zuid-Beveland door de topografische dienst tal van luchtfoto's van dit gebied worden gemaakt. Daartoe worden op de grond witte schijven gelegd om het de luchtkarteerders gemakke lijk te maken. Een dringend doch beleefd verzoek van de Dienst Herverkaveling: laat die schijven waar ze zijn. Iedere verplaatsing betekent onnauwkeurigheid! tt Een prachtig gebouw Koclkistcn voor „diepvries-kalveren" en een „runderlijke stand" GOES, 24 Februari. Vrijdag as. zal Jhr mr A .F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in Zeeland, het nieuwe kantoorgebouw en laboratorium van de stichting „Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren" aan de Evertsenstraat te Goes officieel openen. De gezondheidsdienst is sedert December in dit nieuwe ge bouw gevestigd, een gebouw, dat wel heel veel verschil heeft met de vroegere „gaarkeuken" aan het Ravelijn de Groene Jager, al werd dan ook in dit groen houten gebouw het devies: de gezondmaking van de Zeeuwse veestapel met ere gevoerd. zij het dan na meerdere inseminaties. Ook de strijd tegen de T.B.C. verloopt steeds beter. Zeeland is reactievrij ver klaard, hetgeen overigens niet betekent, dat de provincie werkelijk helemaal geen reageerders meer telt. Doch het is nau welijks een half procent meer, hetgeen tegenover Zuid-Holand uitermatig gunstig is te noemen. Zeven jaar is de dienst nu in Zee land werkzaam en in die zeven jaar is het werk steeds meer gegroeid. En dat is goed. Want, zo zei dr Wagenaar, we moeten zien het buitenland steeds een stapje voor te blijven willen we onze naam behouden. Daarom is de drie ton, die dit nieuwe gebouw heeft ge kost, een welbesteed bedrag. Van het plan is nog niets bekend MIDDELBURG, 24 Februari. Buiten Zoutelande heerst de mening, dat de bevolking in zak en as zit vanwege de mededeling van minister Algera, dat een aantal huizen moet worden afgebroken omdat de zeewering ver zwaard en verbreed zal worden. In Zoutelande zelf lacht men om die mening. Niet, dat de inwoners het bericht zo prettig vonden. Verre van dat! Maar angstig? Helemaal niet! Natuurlijk is het hèt onderwerp van gesprek. En als de Zoutelandenaren op het duin staan en uit de hoogte hun dorp bekijken, dan zeggen zij: „Die en die zal ook wel uit zijn huis moeten!" Maar de con clusie is tenslotte, dat nog geen mens er wat van weet. Begin deze week zijn de mensen van de Polder Walcheren begonnen met meten en waterpassen. Dat is het enige concrete nieuws, dat op dit ogenblik te melden valt. Die geruchten. De één zegt, dat er heid, dat voor elke afgebroken woning wel 40 huizen zullen verdwijnen, maar de ander meent, dat het met 10 of 15 wel zal aflopen. En een derde komt tot de slotsom, dat heel Zoutelande er aan zal gaan: „Misschien valt Middelburg er nog nét buiten, als u het mij vraagt!" Dr Wagenaar heeft ons vol gerechtvaar digde trots zjjn nieuwe bezit getoond want het zit vol met aardige snufjes. We begonnen op de eerste verdieping onze dwaaltocht door het grote gebouw. In een der kantoorlokalen zagen we meters lan ge kasten met kaartsystemen over alle koeien, die Zeeland telt. Tachtigduizend koebeesten en hun eigenaars. We zagen het uitgebreide archief met de voorge schiedenis van al deze koebeesten en de „runderlijke stand" waarin van elke koe een schets te vinden is. Men voerde ons langs kaartsystemen over de Abortus-be- stiijding, de strijd dus tegen het zgn. „be smettelijk verwerpen" en tevens een ziektebestrijding waarvoor de veehouders zeer veel voelen. Want er worden nog vele beestjes dood geboren. We tippelden naar de zolderverdieping waar een prach tige vergaderzaal, tevens cursusruimte, is ingericht en daalden naar de parterre, waar vreemde luchtjes hangen en waar - 'aboratoria zijn. DIEPVRIES-KALVEREN. Zo zagen we een novum, een diepvries- kast voor sperma, dat, onder een tempe ratuur van 79 graden onder nul, in kool- zuurjjs wordt bewaard. Ook het T.N.O. te Utrecht neemt hier proeven mee. „Maar", zo zei dr Wagenaar ons trots, „Zeeland had het eerste „diepvries-kalf je' In December van 1952 waren al ver scheidene koeien met dit lang te bewaren sperma geïnsemineerd, doch hiervan zijn de meesten tijdens de ramp verdronken., In een speciale keuken toonde men ons een broedmachine waarin men binnen het uur proefondervindelijk kan vaststellen of melk besmet is of niet en elders stond weer een ijskast met diverse preparaten. In het grote laboratorium mochten we even door een microscoop het geheimzin nige leven in een druppel sperma aan schouwen, traden we in de broedwarme cel waar buisjes vol gevaarlijke bacillen stonden te rijpen en toonde de directeur ons ook een speciale „brandkraan", een sterke douche, waar de laboranten onder kunnen vluchten als zij soms per ongeluk - men werkt immers veel met aether - eens in brand mochten raken Beneden bevindt zich ook een speciale kamer voor de administratie van de Kunstmatige Inseminatie, een vertrek waar, om zo te zeggen, met het uur de geboorten worden bijgehouden. Op deze benedenverdieping bevindt zich ook de stal voor proefdieren: mar motten, muizen en kuikens. In elkaar ge doken en wantrouwig kijkend zat hier ook eenroerdomp. Op sterven-na- dood gevonden door een politieagent, die het beestje maar naar deze dienst bracht. HET WERK GROEIT. Het werk groeit nog steeds, zo vertelde ons dr Wagenaar, na de rondgang. Na de ramp was er een tijdelijke terugslag doch die is nu zo goed als geheel overwonnen. De K.I. neemt toe en met bevredigde re sultaten. In het afgelopen jaar was 88% van de geïnsemineerde dieren drachtig. Ingezonden Mededeling (Adv.) rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken I Blij! niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat De kleuterschool voor Oosterland OOSTERLAND, 24 Febr. In het jongste nummer van „Het Nederlandse Rode Kruis" staat een werktekening van de te Oosterland te bouwen kleu terschool, die wordt geschonken door de Zweedse organisatie „Radda Bar- nen". Het gebouw maakt een royale indruk en telt behalve diverse afzon derlijke ruimten twee hoofdlokalen, die ook naar de inrichting aan de mo dernste eisen zullen voldoen. De ge meente zorgt voor de fundering, waar op de school, die in elementen naar Gissen doet missen. Dit spreekwoord is momenteel wel van toepassing op Zoutelande. Er heerst een grote nieuwsgierigheid naar de inhoud der plannen, die op korte termijn gereed moeten zijn. Eind deze zomer moet de nieuwe zeewering er liggen, hetgeen dus betekent, dat met de uitvoering van de plannen voor het badseizoen zal worden begonnen. Voor vele ne ringdoenden kan dat een lelijke strop betekenen en terecht vragen deze mensen zich af, of zij voor hun gemis aan inkomsten een vergoeding zullen krijgen. Op dit punt heerst wél enige ongerustheid. DE PENSIONS Heel wat inwoners, die pension hou den, hebben nl. al aanvragen gekregen van badgasten, die als elk jaar in Zoutelande hun vacantie willen doorbrengen. Natuurlijk accepteren zij deze gasten, maar daarbij vrezen zij, dat zij straks hun klanten zullen moe ten afschrijven, omdat het huis al ont ruimd is. Bovendien zal het bezoek aan het strand, als tijdens het seizoen werkzaamheden verricht worden, moeilijkheden opleveren, maar daar staat tegenover, dat het „bedreigde" gedeelte maar een fractie is van de to tale oppervlakte strand, die ter be schikking van dé badgasten staat. „Wij behouden in elk geval ons strand en dat is het behoud van Zoute lande", zo zei ons een caféhouder. En zo is het. Alleen hoopt ieder, dat zeer spoedig bekend zal zijn welke omvang de voorzieningen zullen hebben. Minis ter Algera heeft verklaard, dat deze beperkt zullen blijven tot het tech nisch absoluut noodzakelijke en er is geen enkel ereden om te veronder stellen, dat dit niet het geval zal zijn. GEMEENTEBESTUUR OP DE BRES Ook het gemeentebestuur weet nog niet meer dan wat in de krant heeft gestaan. Het is minstens even be nieuwd naar de vraag, hoeveel wonin gen tegen de grond zullen gaan en hoe het zal gaan met de vervanging van deze huizen. Men heeft vertrouwen in het Rijk wat het opvangen der moei- bouwvolume voor een nieuw huis wordt gegeven. Uiteraard zal straks de kwestie van „nieuw voor oud" een rol gaan spelen. Het gemeentebestuur re kent erop, dat de gedupeerden niet voor de daaruit voortvloeiende meer dere lasten zullen opdraaien, maar dat het Rijk alles voor zijn rekening neemt. Hetgeen ook alleen maar billijk is, om dat nu eenmaal niemand om een nieuw huis op een andere plaats heeft ge vraagd! ons land wordt vervoerd, kan worden gemonteerd. „Radda Barnen" zorgt te- aansaat vens voor een gloednieuwe moderne l!Jkheden ingaat. inventaris. 1 Het is zuiver een zaak van billijk- Eindles L.J.G. afd. 's Heer-Abtskerke c.o. 's HEER-ABTSKERKE, 23 Febr. Door de afd. 's Heer-Abtskerke van de L.J.G. werd deze winter een cursus gegeven in „Kennis van de grond- en plantenziekten". Deze cursus stond on der leiding van de heer M. Markusse, assistent bij de Landbouwvoorlich- tingsdienst. De eindles werd Maandag avond gegeven in het verenigingsge bouw „Irene" te 's Heer-Abtskerke. Op deze les waren onder meer aanwezig de heren J. Eversdijk, leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool als waar nemend consulent voor onderwijsaan- gelegenheden, en burgemeester Jansen als voorzitter van de commissie van toezicht. Beiden spraken hun voldoening uit over het welslagen van de cursus. Door de uitgebreidheid van de stof heeft de heer Markusse een grote taak op zich genomen, doch de heer Eversdijk, twij felde niet aan het resultaat van de cursus. Een getuigschrift kon worden uitge reikt aan A. van den Bos, D. Braamse, P. Buijze, A. de Jonge, H. van Liere, J. Markusse, A. Minnaard, C. Min- naard, P. Minnaard, M. Remijnse en Q. A. Remijnse, allen wonende te 's Heer- Abtskerke; S. L. Kopmels, C. R. Nieu- wenhuijse, J. P- Nijsse, allen wonende te Nisse; P. Leendertse, S. Nooteboom en J. D. Wagenaar, allen te Kloetinge. Namens de cursisten dante de heer A. Minnaard voor het genoten onder wijs en bood de leraar een boekenbon aan. Voorzitter Markusse, dankte alle cur sisten en niet in het minst de leraar voor de prettige verstandhouding ge durende de lessen. de oprichting van de bank, 38 jaar ge"S den, zijn functie vervulde. Als blijk van waardering werd hem een ets aangebo" s-GRA VEN POLDER Groene Kruis. Onder leiding van de =fï£iiLHo°g®steger heeft de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis vergaderd Uit het jaarverslag bleek, dat het leden- io-ols ge?teg®n tot 305. De rekening over 19d3 vertoonde een batig slot van f 819,29. Als afgevaardigden naar de algemene ver- gadering te Zierikzee werden benoemd de heren Joh. de Dreu en C. v. d. Velde De begroting 1954 werd vastgesteld op een bedrag van f 2494,28. Besloten werd de contributie te verhogen tot f 5.uer jaar, en eveneens tot het aanschaffen van een hoogtezon. GROEDE Verplichte voorjaarsstierenkeuring. Bij de verplichte voorjaarsstierenkeuring werden de volgende stieren goedgekeurd 1. Nanno van 't Eikenbosje; eig. G. var Kerckhove te Groede; 2. Nico, eig. J. de Bliek te Groede; 3. Adema van Bosch- zicht, eig. M. Geluk te Nieuw vliet' 4 Bram eig. C. Cijsouw- van Cruijningen te Groede; 5. Jaap van Groede, eig. A. Du- sarduijn te Groede. Afgekeurd werd de stier Alex van Blokshoeve, eig. G Du- sarduijn te Groede. KATS Mannenvereniging. De Hervormde man- nenverentgmg heeft een gezellige avond belegd onder leiding van ds Morreau. Als gasten waren aanwezig de leden van de vrouwenvereniging en als spreker trad op de heer Allewijn, die een inleiding heeft gehouden over „Het Gezin". De avond werd verder gevuld met schetsjes en hersengymnastiek. KATTENDIJKH Groene Kruis. Onder leiding van de heer M. W. Louwerse heeft het Groene Kruis alhier zijn jaarvergadering gehou den. De kas vertoonde een batig slot van f 169,15. Zuster Luteyn legde in totaal 1800 bezoeken af. Bij de bestuursverkie zing werd de heer Louwerse herkozen. KRABBEN DljKE Rode Kruis film. Het Rode Kruis heeft op een alhier gehouden filmavond de rol prent „De Ramp" vertoond alsmede een Deense Rode Kruisfilm. Dezelfde films werden ook in Waarde vertoond, waai tevens een verloting werd gehouden, die f 60.heeft opgebracht. OUDELANDE ZJMVÏ. vergaderde. De pas opgerichte afdeling van de Z.P.M. heeft het tijdelijke bestuur thans als definitief herkozen en twee nieuwe bestuursleden toegevoegd. Op de eerste bijeenkomst die onder lei ding stond van mej. E. v. d. Velde, werd er gezellig wat hersengymnastiek gedaan en besloot men op 8 Maart een avond met de L.J.G. samen te organiseren. Drie nieuwe leden traden toe. RET RAN C LIE Ad EN T 55 jaar getrouwd. Het echtpaar Lucieer- de Bert, wonende in de Nieuwstraat, was Dinsdag 55 jaar getrouwd. Zij ontvingen die dag vele blijken van medeleven. Filmavond. De filmavond van het Rode Kruis was zeer goed bezocht. De film „Mensen in het wit" maakte op de aan wezigen diepe Indruk. Om de onkosten te dekken werd er een verloting gehouden, die heel wat opbracht. SCHERPENISSE Biddag voor het gewas. In afwijking van de meeste eiland-gemeenten zal in deze gemeente de Biddag op Woensdag 3 Maart a.s. worden gehouden. In de Ned. Herv. kerk zal 's-morgens voorgaan ds Brons en des middags ds Van Dijk. In de Ger. Gemeente hoopt ds De Blois het woord te bedienen. SI. ANN ALAND Bestrating begonnen. Dinsdag werd een begin gemaakt met de bestrating van het bebouwde gedeelte van de Dorpsweg te Sint-Annaland. Daar men twee steenzet ters heeft ingeschakeld, zal het niet lang meer duren, of de bewoners van deze straat zullen geen last meer hebben van stof of modder. Eindelijk zal dan een lang gekoesterde wens in vervulling zijn gegaan. Jaarvergadering Meisjesvereniging. Dinsdagavond hield de Herv. Meisjesver. „Wees Getrouw" haar eerste jaarvergade ring. Na opening door ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant volgden de jaar verslagen door de secretaresse en de pen- ningsmeesteresse, waarna de avond ge vuld werd met inleidingen door mej. G. Goedegebuure over Jona en door mej. Bep Gaakeer over Prins Willem van Oranje. Gedichten werden voorgedragen door mej. J. A. Krijger, mej. Lena Moer land, mej. Rina Slager en zuster Krijger. Het tableau: „De Bijbelboeken" viel bij zonder in de smaak. Auto ramde gevel. De meubelhandelaar Abr. Kurvink Th.zn uit Sint-Annaland, die met zijn nieuwe auto aan het proef rijden was, had in de Kaaistraat te Sint- Maartensdijk het ongeluk, tegen een ge vel te rijden, waardoor de auto aan de voorzijde beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, zodat dit ongeval slechts materiële schade voor de eigenaar tengevolge had. IJZEh DljKE Stierenkeuring. Bij de alhier gehouden stierenkeuring is slechts een dier goed gekeurd n.l. Bruno van Em. de Milliano, alhier. Benoemd. De heer H. Swartele is be noemd tot rootmeester bij de Coöpera tieve Roterij alhier met ingang van 1 Maart. WAARDE Examen. Te Rotterdam slaagde voor vakbekwaamheid Banket-Bakker de heer Mar. Louisse alhier.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2