PRI[SSTI[GINGEN NIET VERONTRUSTEND ver ^vdnö^q^J Minister Zijlstra in conflict met de communisten Ollenhauer en Adenauer konden hei weer niet eens worden EDEN GAF ZIJN VISIE OP BERLIJNSE CONFERENTIE TRnEP r Tweede Kamer <T Zestien personen dakloos PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verdeeldheid in het Westen over de E. V. G Staking van het vuren wenselijk In pappies auto te water In het Britse Lagerhuis Internationale bijeenkomst te Parijs? Vierdaagse vindt normaal doorgang Openbare dankdienst op 5 Mei Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWöCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2717 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 25 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. schrijft een van onze speciale verslaggevers over een speciaal emigratieprobleem. Vele jonge emigranten verlaten hun geboor teland en laten een meisje ach ter, dat belooft heeft trouw te blijven en later over te komen. Jammer genoeg worden al te vaak deze beloften verbroken. Op pag. 3 vindt U de gevolgen hiervan. DEN HAAG, 24 Februari. „Het laat zich aanzien dat de prijs stijgingen in een belangrijke mate door het seizoen worden beïnvloed. Dit is ieder jaar het geval, zodat er van verontrusting geen sprake be hoeft te zijn. Weliswaar waren verleden jaar de seizoensinvloeden zeer minimaal, maar dat zou men eêrder een abnormale toestand kunnen noemen. Van een doorwerking van de loonronde in de prijzen is nauwe lijks sprake. Men kan dan ook in het algemeen niet van ongemotiveerde prijsverhogingen spreken. De Regering ziet geen aanleiding om een prijsstop of andere prijsbeheersende maatregelen af te kondigen. Zij ziet echter waakzaam toe en zij zal onmiddellijk ingrijpen als dit nood zakelijk is", zo antwoordde de Minister van Economische Zaken, Prof. dr J. Zijlstra, op vragen van de communist Reuter, die een interpellatie hield over de prijsstijgingen. Aan d 1 van vele indexcijfers toonde de indsman aan dat er van een hernieuwde consumptiebeperking nauwelijks kan worden gesproken. Voor velen is de laatste loonronde een effectieve loonsverhoging geweest van 7%%, zodat zij slechts een consumptie verbetering zou betekenen. Minister Suurhoff, die ook enkele communistische vragen te verwerken kreeg, deelde eveneens mede dat er van ongerustheid geen sprake behoeft te zijn. Aan de wens van de communisten om toch nog achteraf een 6% loons verhoging toe te staan kan de Regering niet voldoen, omdat men nu eenmaal geen loonpolitiek per maand kan voe ren. Een goede economische ontwikke ling zal slechts gebaat zijn bij een sta biele loonpolitiek. Bovendien heeft noch de Regering, noch het College van Rijksbemiddelaars er behoefte aan om loondlctator te spelen. In de Stich ting van de Arbeid is nu wel gebleken, dat een loonsverhoging van 6% te hoog zou zijn geweest. De practijk heeft uit gewezen, dat men een te hoge schat ting heeft gemaakt over de doorbere kening van de Ionen in de prijzen. Het was niet te verwachten dat de communisten zich met deze zakelijke uiteenzettingen tevreden zouden laten stellen. Twee moties waren het gevolg van deze ontevredenheid, die overigens verworpen werden met slechts de stemmen van de communisten voor. UNFAIR EN ONJUIST De Minister ergerde zich kennelijk aan de wijze waarop de communisten politieke munt uit deze zaak wilden slaan. „Ik vind het een aanlokkelijk aan bod om eens een middag te gaan winkelen in de Haagse Lange Poten met de heer Reuter, maar ik moet toch zeggen, dat hij noch de heer Gortzak serieus werk leveren". TIEREND Dit zakelijke verweer bracht de com munistische fractie tot grote woede. Tierend bewogen de c.p.n.-ers zich tus sen hun zetels en het voorzittersge stoelte. Maar voorzitter Kortenhorst greep niet in. Minister Zijlstra kon zijn betoog voortzetten, voor zover hem dat mogelijk werd gemaakt, en van deze gelegenheid maakte hij gebruik om deze communistische methoden flink te hekelen. In Minister Suurhoff vond hij een goede steun. "Want deze zei op zijn beurt, dat de communisten bezig zijn om de ongerustheid die er bij sommi gen heerst om te zetten in een alarm stelling. Dit liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Maar het bleek dat het academische, zeer scherp, doch zake lijke verweer van Minister Zijlstra de communisten het meest had gegriefd. Daar viel niet tegen te schreeuwen. En het duurde dan ook niet lang of de communist Gortzak vroeg het woord voor een „persoonlijk feit". Voorzitter Kortenhorst wees er op, dat het woord „unfair" opgevat moet worden als on sportief. Uit het verband van Ministers redevoering valt duidelijk op te ma ken, dat hij niet de heer Gortzak „un fair" vindt, maar de methode waarop deze debatteert. De communist Gort zak was allerminst tevreden. In zijn betoog, waarin hij moest aantonen waarom hij beledigd was veronderstel de hij dat de Minister zich had ver broken. Maar in ieder geval meende hij beledigd te kunnen zijn. „U heeft reeds geprotesteerd", zo antwoordde voorzitter Kortenhorst" en daarmee is het incident gesloten. De uitdrukking „unfair" zal men dus in de Handelin gen tegenkomen. De ruzie verplaatste zich daarna naar die kant van de ka mer waar de communisten en socialis ten zitten. „In geen enkel opzicht hebben zij mjja cijfers, die bekend zijn, aangetast. Zij produceren eigen cijfers, die ik op dit moment niet kan controleren en zij trachten heel handig de bewijdslast om te draaien. Het is de taak van de inter- peliant mij met goede cijfers in het nauw te brengen". De heer Gortzak is niet fair. Cijfers zijn koude dingen, maar dat betekent niet, dat ik geen begrip heb voor de verhouding tussen cijfers en realiteit. Het betoog van de heer Gortzak is unfair, afgezien van het feit dat het onjuist is. Kappers te duur Minister Zijlstra heeft nog gezegd er aan te twijfelen of een 20% verhoging van de kapperstarieven kostprijstech- nisch wel verantwoord is en indien dit zo is dan is deze verhoging niet oppor tuun. Volgens Minister Suurhoff is de effectieve loonsverhoging van 7,5% een gevolg van de 5% loonsverhoging, van het feit dat de lonen van geschoolde arbeiders met 2 cent zijn gestegen, dat voor de 2e, 3e, 4e en 5e gemeenteklasse een loonstijging is toegestaan van een halve tot twee cent per uur en dat er een aantal gunstige afrondingen heeft plaatsgevonden. ZILVEREN GULDENS EN RIJKSDAALDERS Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Kamer het ontwerp om zilveren guldens en rijks daalders in te voeren. In het eindver slag heeft de Regering medegedeeld dat het in haar bedoeling ligt in de loop van de jaren 1954 en 1955 de muntbiljetten van een gulden geleide lijk te vervangen door zilveren mun ten. Wat betreft de muntbiljetten ter waarde van een rijksdaalder ligt het in het voornemen van de Regering om deze gedurende de jaren 1954 en 1955 nog niet te doen vervangen door zil veren munten. Daarna, nadat de gevol gen van de vervanging van muntbil jetten van een gulden door zilveren munten kunnen worden beoordeeld, zal een beslissing omtrent het invoeren van zilveren munten ter waarde van een rijksdaalders worden genomen. Hammarskjoeld over Indo-China NEW YORK, 24 Febr. De secreta ris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, heeft verklaard, dat het ontegenzegge lijk wenselijk is, dat in Indo-China het vuren wordt gestaakt. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij voorshands niet van plan is de desbetreffende oproep van premier Nehroe van India te steu nen. Op een persconferentie te New York deelde de secretaris-generaal mee, dat de V.N. technische hulp bij de confe rentie te Gcnève hebben aangeboden, hoewel de besprekingen aldaar niet door haar worden georganiseerd. De organisatie zal worden vertegenwoor digd door het hoofd van de Europese afdeling, de heer Adriaan Pelt. LONDEN, 24 Febr. In drie West- Europese landen is Woensdag de ver deeldheid over de Europese verdedi gingsgemeenschap duidelijk aan de dag getreden. WEST-DUITSLAND Een bespreking tussen bondskanse lier Adenauer en de socialistische op positieleider Ollenhauer in West-Duits land om nog voor het grote debat over de politieke toestand, dat Donderdag gehouden zou worden, overeenstem ming te bereiken over de vraag of West-Duitsland zich moet bewapenen voor Oost- en West-Duitsland zijn her enigd, heeft geen resultaten opgele verd. Van sociaal-democratische zijde werd later verklaard, dat de kloof nog even wijd is als tevoren. FRANKRIJK In Frankrijk werd in de nationale vergadering veel verzet geboden tegen Westduitse herbewapening en hoewel de minister van buitenlandse zaken, Bidault, het E.V.G.-verdrag gaarne spoedig bekrachtigd wil zien, werd Woensdag geloofd, dat de nationale vergadering de behandeling van deze kwestie zal uitstellen tot na de confe rentie te Genève. ENGELAND Ook in Groot-Brittanië trad verschil van inzicht aan de dag over de herbe wapening van West-Duitsland. Het be stuur van de Labourpartij gaf met een kleine meerderheid, 14 tegen 10 stem men, zijn goedkeuring aan het voorstel tot steun aan de plannen tot herbewa pening. Twaalf uur eerder keurde de La- bourfractie het voorstel goed met een meerderheid van negen stemmen. Dit gaf de linkse partijleider Bevan aan leiding tot de verklaring, dat de partij leiders zich niet meer in naam van de partij over de herbewapening kunnen uitlaten. Bovendien zijn er tekenen, die er op wijzen dat ook vele conservatieve par lementsleden tegen deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa zijn. Grote brand in houten woningen te Naarden NAARDEN, 24 Febr. Een hevige brand in de Sandmannlaan te Naarden in het Zwartewegkwartier op de grens bij Bussum heeft vanmorgen twee wo ningen totaal verwoest, waardoor drie gezinnen, in totaal 16 personen, dak loos zijn geworden. De Naardense brandweer, die later assistentie van Bussum vroeg, stond machteloos tegenover de vuurzee. Het vuur had practisch vrij spel. De brandweren moesten zich nage noeg beperken tot het redden van de evenzo houten woningen in de nabijheid. De bewoners van het boven huis waar de brand is ontstaan (een gezin bestaande uit man, vrouw en drie kinderen) .en die van het benedenhuis (eeri familie eveneens met drie kinde ren) konden niets redden; wel zijn zij verzekerd. AMSTERDAM, 24 Febr. Het drie jarig zoontje van een Amsterdamse arts heeft een angstig avontuur be leefd, dat hem nog lang zal heugen. Zijn vader, die op bezoek ging bij een patiënt, had zijn zoontje op de voor bank van zijn langs de Kolveniers- burgwal geparkeerde wagen achterge laten. De arts had de handrem aange trokken en de versnelling in achteruit gezet. Wat er precies gebeurd is toen het knaapje alleen in pappies wagen zat is onbekend, maar op een gegeven ogenblik zagen voorbijgangers de auto het water inrijden, en hoorden zij het kereltje om hulp schreeuwen. De wa gen dook met de neus naar voren het nog met ijs bedekte grachtwater in. Een wagen van de radio-autodienst was fluks ter plaatse en vier mannen beijverden zich het knaapje, dat op de achterbank gekropen was uit zijn ha chelijke positie te bevrijden. Deze drie soldaten van het Ame rikaanse leger behoeven geenszins te vrezen voor de kou. Ze zijn heerlijk gekleed in „Stopkoud"- pakken en „Thermo'Maarzen. Deze kledingstukken sluiten zo dicht tegen het lichaam van de drager, dat de lichaamswarmte volkomen behouden blijft. De laarzen behouden zelfs deze ei genschap als ze doorweekt zijn. Gistermiddag is van een der hellingen van de Rijkswerf te Den Helder te water gelaten Hr. Ms. patrouillevaartuig „Balder", als eerste van een serie van vijf Marinevaartuigen, te bouwen op de Rijkswerf, als onderdeel van hei Amerikaans Off Shore Procurement Program. De vfjf schepen zullen alle namen dragen uit de Noorse Mythologie en worden gebouwd voor Ameri kaanse rekening. De tewaterlating, in aanwezigheid van hoge autoriteiten van de Koninklijke Nederlandse Marine, werd verricht door mevrouw A. Hitch cock, echtgenote van kapitein ter zee Russel S. Hitchcock, United States Shipbuilding Liaison Officer in Den Haag. LONDEN, 24 Februari. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis gezegd, dat de conferentie van Berlijn teleurstellend en soms bijna tragisch geweest was. De beslissing om een conferentie in Genève te houden over het Verre Oosten beschouwde hij als een kleine winst. „Het is bemoedigend te denken, dat ondanks onze ge schilpunten de internationale spanning zeker niet verhoogd is", zo zei Edeit. een benoemde marionettenregering". „De communisten durven geen vrjjo verkiezingen te houden omdat zij we ten dat hun regering niet populair is". Volgens Eden vormde Duitsland en Oostenrijk de grootste Europese pro blemen. Hierover bleek aan het eind van de conferentie een diepgaand me ningsverschil te bestaan, dat ook voor iedereen duidelijk aan de dag trad. Het moet wel duidelijk zijn, waarom in de huidige omstandigheden geen oplos sing gevonden kon worden. De ge schilpunten tussen het Westen en Rus land over deze twee punten konden niet groter zijn. Een mogelijkheid om met succes te onderhandelen bestond niet, aldus de Britse minister. Aan de ene kant is het Westelijk ge zichtspunt van hen die in vrije ver kiezing geloven aan de andere kant het communistische, dat werkelijk in het geheel niet begrijpt wat wij onder vrije verkiezingen verstaan. Er ging gelach op, toen Eden zei ,dat elke vorm van verkiezingen de communisten voldoet, zolang zij zeker zijn van de uitslag". Daaraan voegde hij toe: „De West-Duitse regering be schouwd zich als een vrij gekozen re gering, en wil geen raad vormen met In enkele regels melden wij nog Frankrijk en het E.V.G.-verdrag PARIJS, 24 Febr. Een aantal le den der Franse nationale vergadering, behorend tot alle politieke schakerin gen, met uitzondering van die der so cialisten, heeft een oproep gedaan voor het, op 20 en 21 Maart a.s., houden van een bijeenkomst te Parijs van parle mentsleden en andere vertegenwoordi gers van Frankrijk, Italië, West-Duits land,Nederland, België, Luxemburg en Groot-Brittanië, ter bespreking van het E.V.G.-verdrag, „dat het gevaar in houdt dat Europese strijdmachten in dienst worden gesteld van het Duitse militairisme". Boven Belgisch gebied zijn twee Britse straaljagers van het vliegveld bij Geiienkirchen neergestort. piloten kwamen om het leven. Beide DAT de Vlissingse politie weer een drukke dag achter de rug heeft. In de C. Bus- kenstraat reed een vracht auto achteruit tegen een bakfiets. De laatste legde natuurlijk het loodje. Op de hoek van de Beetslaan Vondellaan kraakte een auto een lichtmast. Hetzelfde ge beurde in de Breewater straat, waar een auto tegen een gaslantaarn reed. Op de Klein Markt tenslotte be stond een autobestuurder het om een stuk trottoir ka pot te rijden, waarbij een boompje en een verkeers bord sneuvelden. DAT Dinsdagavond bij het binnenlopen van de haven van Colijnsplaat het 542 ton metende sleepschip „Teun- tje" uit Dordrecht (schipper D. Spoelstra) door de lage waterstand is blijven steken. Pogingen van een sleepboot om het schip vlot te trekken baatten niet. Door verhar ding in de haveningang is het schip lek geraakt en ge broken. Gistermorgen is het gelukt het vaartuig vlot te brengen en de haven binnen te slepen, waar het nu wordt gelost. Met een mo- torpomp wordt bij hoog tij het water zoveel mogelijk uit het schip, dat geladen was met grint, gepompt. DAT in de nacht van Dinsdag op Woensdag de 18- jarige jongeman F. S. uit Halsteren bij de politie te Terneuzen aanklopte om on derdak, omdat hij de boot gemist zou hebben. Bij on derzoek bleek echter, dat S. van huis was weggelopen, uit vrees voor represailles in verband met bestaande café schuld. Hij is na een nacht gratis logies door de politie uit Halsteren opgehaald en naar huis teruggebracht. DAT in Kapelle de Ver eniging voor Wijkverpleging vergaderde. Het dorp telt vele propere mensen, want het badhuis blijkt in een be hoefte te voorzien; er wer den tenminste al 16.729 ba den genomen. De rekening over 1953 sloot met een te kort van ruim 400,voor 1954 werd een tekort van 1400,geraamd. Meegedeeld werd, dat de vereniging „Handelsbelan gen" een actie zal organise ren, waarvan de baten ten goede komen aan het auto fonds van de wijkverpleeg ster. De aftredende be stuursleden C. Traas, H. G. van Suykelom en mevr. v. d. Have-Wigman werden her kozen. DAT gisteravond de Ned. Chr. Beambtenbond te Goes heeft gesproken over de huidige loonpolitiek en de regeringsbemoeiingen met de jongste loonsverhogingen en prijsstijgingen. Besloten werd de jaarvergadering eind Maart of begin April te houden. DAT de Geref. Kerk uit Middelburg gisteravond in haar jeugdgebouw een be groetingsavond met de mili tairen van de C.O.A.K. or ganiseerde, waarop ds P. van Til sprak en de studie adressen werden uitgereikt. DAT de feestavond van de buurtvereniging Nieuwe Oostersestraat e.o., welke zij gisteravond in de bovenzaal van de Schouwburg hield, een groot succes is gewor den. Het optreden van het gezelschap „De Waterlan ders" uit Middelburg, dat onder leiding van de heer B. de Jonge staat en zo lang zamerhand een zekere ver maardheid begint te krijgen, is daar niet vreemd aan! DAT gisteravond het 35- jarig bestaan van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond afd. Goes feestelijk is ge vierd. De Bondsvoorzitter, de heer J. van Eybergen sprak in zijn „praatje bij de haard" een principieel woord. Opgevoerd werd de schets „Jan mijn zoon". „Ho ger op" zorgde voor de mu zikale afwisseling. Conflict in de wandelsport nagenoeg opgelost DEN HAAG, 24 Febr. Zoals be kend zag de regering zich enige tijd geleden genoodzaakt haar medewer king aan wandelsportevenementen te ontzeggen in verband met de tussen de verschillende wandelsportorganisatiea gerezen moeilijkheden. Na deze rege ringsbeslissing heeft hernieuwd over leg plaatsgevonden met de Minister n O., K. en W., hetgeen ertoe geleid heeft, dat alle betrokken organisaties zich alsnog bereid hebben verklaard het geschilpunt, waarop destijds het overleg is vastgelopen, voor te leggen aan de arbitragecommissie van het Ne derland Olympisch Comité. Nu derhalve verwacht mag wor den, dat de gerezen geschillen bin nen afzienbare tijd door de uitspraak van bedoelde arbitragecommissie een einde zullen vinden, heeft de rege ring gemeend haar medewerking aan de verschillende wandelsportevene menten niet langer te mogen ont houden. Deze regeringsbeslissing heeft o.m. ten gevolge, dat thans de vierdaagse afstandsmarsen te Nijmegen op de ge bruikelijke wijze voortgang zullen kunnen vinden en dat daaraan ook mi litairen en rijkspersoneel in ambtelijk verband zullen kunnen deelnemen. HILVERSUM, 24 Febr. - Het hoofdbestuur van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland deelt mede, dat het een schrijven heeft gezonden naar alle kerkgenootschappen in Nederland met het verzoek op de vijfde Mei in alle kerken openbare dankdiensten te houden ter herden king van de bevrijding. DE BILT ZEGT: Meer wind DE BILT, 24 Febr. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en plaatselijk mist. Matige tot krach tige Zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1