IN NI|MEOEN WERDEN DE DODEN HERDACI IT. Zwitsaletten DEZE WERELD v&n ö&q tot öó,q ABDUSIR00P „Het raadselachtige bombardement"» Amerikaanse vliegers kregen een be risping.»., maar de stad lag in puin. De Godsdienstige opvoeding bij het middelbaar onderwijs» Pakistan vraagt militaire hulp* Bevriezing van dorpen Na 22 Febr. '44: een puinhoop! KOORTSIG, RILLERIG Russische opperbevel hebber in Oostenrijk. Aanhoudende koest Wat nü, na Berlijn? (Azië) Europees paspoort. Radio- foenqt ons Woensdag 24 Februari 195- Wonderlijk opschrift. Onaangename uitdrukking voor een nog heel wat onaan genamer zaak. Want wat is de betekenis van dit opschrift? In het Rapport van de Reconstructie- Oommissie Schouwen-Duiveland wordt voorgesteld de verwoeste panden in verschillende dorpskernen op het eiland niet te herbouwen, met uitzon dering uiteraard van de bedrijfswonin gen op agrarische bedrijven en even tueel daar noodzakelijke woningen voor landarbeiders. De Commissie denkt daarbij niet al leen aan heel kleine dorpskernen als Moriaanshoofd, Capèlle, Viane, Nieu- werkerke, Brij dorp e.d., maar ook aan grotere als Noordwelle, Oudendijke (Ellemeet) en Eikerzee. Waarom de Reconstructie-Commissie tot deze Ingrijpende voorstellen komt? Omdat volgens haar aan verspreide bewoning op het platteland en aan te V'~'r,e bevolkingsconcentraties ernstige b—waren kleven, als onvoldoende ont wikkelingsmogelijkheden voor het ver enigingsleven, te gering aantal leerlin gen voor scholen e.d. Daarom verdient het aanbeveling aldus de Reconstructie-Commissie de niet agrarische bevolking in grotere woonkernen te huisvesten. Ze noemt dit alles concentratie en mèt haar vinden meerderen dit een beter woord dan bevriezing. 'k Zou zeggen, 't hangt er bij de keuze tussen deze twee woorden van af hoe men tegenover de plannen der Reconstructie-Commissie staat. Concentratie immers heeft bjj het eerste horen een heel wat soepeler klank, terwijl het woord bevriezing erg koud en kil aandoet. Maar ja, koud en kil is wat voor gesteld wordt, zeggen velen. En talrijk zijn dan ook de reacties op Schouwen tegen de diep-ingrijpen- de voorstellen. Burgemeester en Wethouders van Kerkwerve doen een dringend beroep op de Prov. Staten om herbouw bij Moriaanshoofd toe te staan. Het gemeentebestuur van verzet zich ten sterkste tegen de be vriezing van Oudendijke. „De indruk wordt gekregen" aldus in dit pro test „dat van achter de groene tafel met passer en liniaal een nieuwe hoofdkern is geprojecteerd zonder vol doende rekening te houden met de ernstige schade, welke aan een dorps gemeenschap als Oudendijke wordt toegebracht. Hier wordt ingegrepen in de samenleving op een wijze, zoals wij die in ons democratische land niet kennen. Met een zekere dictatoriale macht zouden mensen gedwongen wor den zich elders te vestigen en de hun vertrouwde woonplaats te verlaten, Men vormt geen nieuwe gemeenschap door een aantal mensen willekeurig opeen te hopen, doch kweekt alleen 'n massa, zonder meer. Dit zou een ramp betekenen, nog erger dan de verwoes tende werking van het water." B. en W. van Eikerzee ontwikkelen ernstige bezwaren tegen de bevriezing van Eikerzee zelf en wijzen er o.a. op, dat bij de voorstellen met het kerke lijk leven op geen enkele wijze reke ning wordt gehouden. Ook Noordwelle acht de bevriezing een ernstige beknotting van de vrij heid. V De allerscherpste critiek komt intus sen van Ds F. A. v. Liere te Noord welle in zijn „Critische opmerkingen over het Reconstructieplan Schouwen- Duiveland". „Met wat nog over is gelaten van het verleden" aldus deze predikant „houdt men geen rekening. De eni ge maatstaf, die hier gebruikt wordt, ligt zuiver in het economische vlak. Het is de maatstaf van passer en liniaal." Terwijl ik van zijn verdere beschou wingen het volgende citeer: „Het gaat niet aan, met mensen en gemeenschap pen van mensen om te springen, als waren zij willekeurig verplaatsbaar, stukjes van een legpuzzle, die men hier of daar in past, totdat men een geheel gevonden heeft, dat klopt met de symmetrie van passer en liniaal Met de menselijke factor (waartoe óók hoort de plaats de kerk in de gemeen schap) wordt aldus wel zéér lichtvaar dig omgesprongen." En aan het slot van zijn „Critische Opmerkingen" komt hij tot de volgen de ontboezeming: „Van de ramp zei men: „Het is een troost, te weten, dat ons dit niet door mensen wordt aan gedaan". Wat zal men van het recon structieplan moeten zeggen? Hiervoor geldt deze troost niet. De bevolking van Schouwen verwacht, dat men haar niet alleen als factor in het pro ductieproces, maar in haar volledig mens-zijn, recht zal doen wedervaren. Van een regering, die haar roeping in dienst van God verstaat, is dit niet teveel verwacht." V Vindt ge deze slot-ontboezeming misschien te hartstochtelijk? Of te overdreven? Vergeet dan echter niet dat de ge varen van de moderne „planning" door Ds Van Liere in zijn geschrift duide lijk worden onderkend en aangewezen. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van een speciale verslaggever.) NIJMEGEN, 22 Februari. Op het nieuwe Plein 1944 staat een sprekend monument met alleen dit simpele opschrift: „Voor hen die in ons midden leefden". Vandaag ligt er een krans bij dit monument. Vandaag ook zijn er in de protestantse en rooms-katholieke kerken speciale diensten waar woorden van eeuwige troost gesproken worden. Voor wie? Voor allen die treuren om „hen die in ons midden leefden". Voor allen die bloedverwanten, vrienden, bekenden verloren hebben tijdens de jongste wereldoorlog, maar vooral op die 22ste Februari 1944 toen een Amerikaans eskader bommenwerpers zijn moordende last boven de stad liet vallen. Bijna 900 onschuldigen werden het slacht offer van deze mysterieuze aanvalWant tot vandaag toe is het niet duidelijk, wat eigenlijk de bedoeling van dit bombardement is ge weest, dan wel of het alleen maar „e<"n vergissing" was Het was een frisse winterdag met een bleek zonnetje aan een klaar- blauwe hemel, die Dinsdag in Febru ari 1944. Omstreeks 12 uur werd luchtalarm geblazen niets bijzon ders in die tijd, toen de geallieerde bommenwerpers haast dagelijks over vlogen, op weg naar Hitler's reeds wankelend rijk. Ruim een uur duurde het; toen klonk even na enen het sein „Veilig". En meteen waren de straten vol haastige mensen, mopperend op het luchtalarm dat hen nodeloos weer zo lang had opgehouden. Levend verbrand. Maar dan- beginnen plotseling, om bjj half twee, de alarmsirenen weer te loeien. Te laat! Op hetzelfde ogenblik raast een eskader Amerikaanse zware bommenwerpers laag over de stad nog enkele seconden en donderend stor ten de bommen omlaag. Gegil, gekerm van getroffenen, gekraak van Instor tende hulzen, geknetter van metershoge vlammen. Rook, dikke vette rook. Rn stof, torenhoge wolken van stof, die de winterzon verduisteren. Nijmegen brandt Weer keren de vliegtuigen terug, grommend, razend. En zij leggen een tweede „tapijt" van bommen over het reeds oplaaiend vuur. In weinige mi nuten staan hele straten in brand en is er voor velen geen uitweg meer. Scholen vatten vlam, mèt de kinderen die nog niet gevlucht zijn; grote ge bouwen, met de mensen erin, branden als reusachtige fakkels; krakend vallen kerken als kaartenhuizen ineen. En de mooie zevenhonderd jaren oude Ste venstoren, die al zoveel rampen gezien had, overleefde déze verschrikkelijke ramp niet. Mèt de beide luchtwach ters, die in de top een uitkijkpost hadden, stortte de hoge toren onder donderend geraas op de omringende huizen Machteloze brandweer. En overal, overal de vlammen, die vreselijke alles verzengende vlammen, Vergeefs vocht de brandweer te gen die muur van vuur. Vergeefs draaiden de mannen haastig de brand- kranen open, vergeefs koppelden zij aan op de brandputten. Er is geen spatje water.Een hoofdbuis van de waterleiding bleek getroffen en dat maakte de catastrophe volkomen. Want nergens in Nijmegen is „open' water, nergens zijn grachten of sloten, Alleen een parkvijver kon dienst doen en die was spoedig leeggepompt. In allerijl ls toen een slangverbinding gemaakt met de Waal, die een halve Ingezonden Mededeling (Adv.) verjaag dat lome griepgéVoel met: 'n Z W/TSAL preparaat/ Het gevaar van alles in te delen in vakjes en hokjes, met maar al te vaak voorbijzien, volkomen voorbijzien van traditie en historie, van het werkelijke leven niet het minst. Het gevaar van gebod op gebod en regel op regel. En of men het dan met het mildere woord concentratie dan wel het koude, kille bevriezing betitelt, het is alles zins begrijpelijk, ja, zelfs verheugend, dat men in Schouwen zo krachtig op dit alles reageert. Want de strijd is nog niet verloren! N. J. Hs. kilometer verder en 25 meter lager traag voortstroomde, onbewogen door het vernietigend oorlogsgeweld. Maar op deze 25 meter hoogteverschil ging natuurljjk de druk verloren en moest men met aparte motoren het water op jagen naar boven, waar de vuurzee, die vrjj spel had, loeiend voortvrat. Snel en onweerstaanbaar Dit oponthoud van de actieve brand weer is fataal geweest. Een half uur stond men volkomen machteloos in de chaos van puin en vlammen, tussen doden en gewonden, tussen gillende mensen die geen raad meer wisten. De angst en de ontzetting van die koude Februaridag zijn onbeschrijfelijk. Vrijwel het gehele winkelcentrum stond in lichterlaaie. En ook daar buiten; het station was door voltref fers vernield, een volle trein die klaar stond voor vertrek werd middenin ge raakt. Op het Stationsplein lagen, als op een klein slagveld, de doden en ge wonden. Hier waren een tram en een autobus getroffen, hier brandden de grote hotels, de straten en de singels. In de gemeentelijke veilinghal werden de doden samengebracht: de Conferentie ChrPaed. Studiecentrum. „Wij moeten arbeiden in het weten, dat alle jeugd Gods jeugd is." (Van onze §-redacteur.) ZEIST, 23 Februari. „De Godsdienstige opvoeding van 12- tot 20-jarigen" was het centrale thema, dat besproken werd op de conferentie van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum op „Woudschoten". Ongeveer 160 leraren van Chr. Middelbare Scholen, Kweekscholen en Gymnasia en vertegenwoordigers van het Chr. Ulo, bezochten deze cursus, die geleid werd door prof. dr G. Wielenga. Vrijwel alle „vakken", die op deze scholen gedoceerd worden, waren hier vertegenwoordigd. Prof. Wielenga zei immers reeds in zijn openingswoord, dat de Chr. school niet de school is, waar Bijb. Geschiedenis als het centrale vak geldt. Het is de school, waar de godsdienstige opvoeding bij alle vakken in het centrum staat. andere dag lagen er reeds 400 lijken, vele onherkenbaar. Vraag niet, wel ke .tonelen zich hier hebben afge speeld, als familieleden kwamen in formeren naar het lot van hun na bestaanden. Op Zaterdag 26 Februari vond de symbolische begrafenis van de slachtoffers plaats. Achter één en kele kist trok een eindeloze stoet van zwijgende mensen die middag naar het gemeentelijk kerkhof, waar 500 doden in lange rijen als in een massagraf bijeen lagen, soms hele gezinnen. Nog weken daarna vond men slacht offers onder het puin; van anderen werd helemaal niets meer teruggevon den zij waren door de ontzaglijke hitte volkomen verteerd. En vele zwaargewonden stierven nog in de ziekenhuizen als eindelijk de droeve balans wordt opgemaakt, betreurt Nij megen 880 doden. Honderden werden voor him leven verminkt, bijna 700 gebouwen, winkels en woonhuizen en vier kerken werden volledig ver woest. Resultaat van een bombarde ment, dat slechts enkele minuten duurde.... Tragisch raadsel. Dit bombardement is het tragische „Raadsel van Nijmegen". Later, in September 1944 bij de bevrijding der stad, vielen er nog eens 1300 burgers als oorlogsslachtoffer, werden er nog eens 2000 huizen meer vernield en telde men 5500 invaliden maar toen was het oorlog, toen was Nijme gen een half jaar lang frontstad. Maar op 22 Februari was het alleen een be zette stad, zonder belangrijke militaire objecten. En daarom vroeg en vraagt men zich nog steeds af: „Waarom over vielen die 16 Amerikaanse bommen werpers toen zo plotseling die Ne derlandse stad? Hebben de piloten zich vergist en gedacht dat Nijmegen stad aan de rivier en dicht bij de Duitse grens, een Duitse stad, bijv. Kleef of Emmerik was?" Het is haast niet aan te nemen anders De eers.e referent, de heer J. W. van Hulst uit Amsterdam, plaatste het onder werp vooral tegen de achtergrond van de nood der jeugd. Een nood, die zich open baart als het milieu niet in staat is een juiste integratie tot stand te brengen tus sen de sferen van gezin, kerk, school en „Umwelt", waardoor geen harmonisch levensgeheel tot stand kan komen. Het zich inleven in de geestesstructuur van puber en adolescent en het deel hebben aan hun nood kan aan ai het onderricht een accent geven, dat de godsdienstige vorming ten goede komt. De leraar moet zich dus verdiepen in de paedagogische psychologie van de middelbare schoolleeftijd. Allereerst is echter noodzakelijk, dat de leraar zelf leeft uit het geloof. Anders proeft de leerling zijn onwaarachtigheid en op deze leeftijd kan hij geen scheiding ma ken tussen de onwaarachtige persoon en de Openbaringswaarheid, die door deze persoon uitgedragen wordt. Met het onware in de mens, meent hij ook het onware in de boodschap bespeurd te hebben. De indruk bij de jeugd moet worden weggenomen, dat het geloof een zaak is, die zich uitsluitend richt op het hierna maals. De leerlingen vragen oplossingen voor de problemen van het heden en daarbij moeten we hen met ons onderwijs helpen. Iedere leerling zal later een keus moeten doen. Zal hij een „baan" krijgen en verder vluchten in het vermaak of zal hij zich bewust worden van de door God voor hem weggelegde taak? Wij we ten niet, wie voor de baan zal kiezen en wie voor de missie, aldus spr. Maar wij moeten dagelijks arbeiden in het weten, dat alle jeugd Gods jeugd is. PRACTISCHE WENKEN. Dr D. K. Wielenga Gzn te Wassenaar gaf in zijn referaat verschillende prac- tische wenken voor het onderwijs. Zo wilde hij, dat iedere schooldag zou begin nen met een gemeenschappelijke ochtend wijding van ongeveer 10 minuten in de aula der school. Voor de verwezenlijking van de opvoeding tot verantwoordelijk- WENEN, 23 Febr. De Sow jet-Unie heeft een nieuwe opperbevelhebber voor haar strijdkrachten in Oostenrijk benoemd, na melijk generaal Beroesef. Een woordvoerder van de Oostenrijkse regering maakte bekend dat generaal Be roesef gisteren zijn eerste bezoek aan de Oostenrijkse Kanselier, dr Julius Raab, bracht. Dit was het eerste teken, dat luitenant- generaal Swiridof van zijn functie als opperbevelhebber van de Russische troe pen in Oostenrijk is ontslagen. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat Beroesef een week geleden is aan gekomen en dat Swiridof eind December is vertrokken. wisten zij hun doelen toch altijd zo precies te vinden? Is de opdracht foutief geweest? Best mogelijk: in elk geval zijn de doelen goed ge raakt: uitgerekend de binnenstad en het station (niet het emplacement). De vliegers zjjn later van geallieerde zyde berispt over dit volkomen zinloze bombardement maar de stad lag in puin en Nijmegen kreeg daarmee zyn doden niet terug heid zou hij een schoolparièment of school raad uit de leerlingen ingesteld willen zien, een lichaam dat meewerkt bij be slissingen over ordeproblemen, huiswerk en repetitierooster, enz. In de eerste twee klassen wilde spr. Bijb. Geschiedenis geven, voortbouwend op het fundament van de lagere school. Aan de zelfwerkzaamheid der leerlin gen (voorlezen uit de Bijbel, inleiden van een onderwerp, tekenen van kaarten) moet ook bij het Godsdienstonderwijs een grote plaats worden ingeruimd. De docent moet de uitvinding der boekdrukkunst aanvaarden, daarom leerboeken gebrui ken en niet zijn tijd verspillen met dic teren. Tenslotte heeft deze docent een pastorale taak, zodat hij de zieke "leer lingen behoort te bezoeken en op een vast spreekuur voor alle leerlingen be reikbaar moet zijn voor een individueel gesprek. Mohammed Ali maakt bekend. KARATSJI, 23 Febr. Mohammed Ali, de eerste minister van Pakistan, heeft of ficieel voor het eerst bekend gemaakt, dat zijn regering de Verenigde Staten heeft verzocht om militaire bijstand ter ver sterking van de Pakistaanse strijdmacht. Over de omvang van de gevraagde steun liet de minister zich niet uit. Mo hammed Ali zeide, dat Pakistan het ver zoek aan de Verenigde Staten had gedaan, met het oog op vergroting van de defen sieve kracht van Pakistan en het ver krijgen van een hogere mate van econo mische stabiliteit, met het doel de inter nationale vrede en veiligheid in het ka der van het Handvest der Verenigde Na ties te bevorderen. De Pakistaanse eerste minister ver klaarde, dat de overeenkomst tussen Pa kistan en Turkije ruimte liet voor uit breiding tot een multilaterale regeling met landen van het midden-Oosten, hoe wel het nodig zou kunnen zijn om bilate rale overeenkomsten met hen aan ta gaan. (Vrijdag j.l. is bekend gemaakt, dat Pakistan onderhandelt over een verdrag tot nauwere samenwerking met Turkije ter versterking van de veiligheid van beide landen). -^n Mededelirr? Ge hebt kou gevat, ge hoest "i en een scheurende pijn van 1 het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw i luchtwegen van het gevaarlijke slijm met M AKKER S 's werelds beste hoestsiroop NIEMAND zal het meer ont- kennen, dat na de dood van Stalin de buitenlandse poli' tiek van Rusland plotseling vrien' delijker is geworden. Woorden als „kapitalisme en oorlogsophitsers" werden haast niet meer gehoord. Het was vooral Molotof, die Wy- sjinsky als minister van Buitenland se Zaken was opgevolgd, die soms eens vriendelijk lonkte naar het Westen, In deze tijd greep Rusland in Korea in, zodat de vredesonderhan delingen met vrucht gevoerd kon den worden, en zelfs na korte tijd een bestandsovereenkomst gesloten kon worden. Maar, en dat was weer even ver rassend, het Russische tij keerde. Dat was deze zomer. Alles scheen weer als van ouds te zijn. Hoogstens kon nog gesproken worden van een for mele beleefdheid. De scheldwoorden bleven nog achterwege. De „Hoerah- roepers" over de Russische New Look zaten in de put. Deze houding had da delijk zijn neerslag op de internatio nale politiek. In Korea sleepten de on derhandelingen over een te organise ren vredesconferentie zich eindeloos voort. Men bleef maar harrewarren over de gevangenen. Het was om ho peloos van te worden. Het had er alles van dat de impasse tussen Oost en West definitief was. De uitnodiging voor de conferentie in Lugano werd botweg geweigerd. De deur scheen voor goed dicht te zijn gegooid. Maar toen begon, wat we zo willen noemen, het Westelijke vredesoffen sief. Een vliegende stormloop, gerug- gesteund door de publieke opinie van de gehele Westelijke wereld, werd op het Russische bolwerk ondernomen. Fel was aanvankelijk het Russische verweer, maar eindelijk bezweek men onder de Westelijke diplomatieke druk. Benauwd stemde men toe in de Ber- lijnse conferentie. een paar aangename borreluurtjes I met de Westelijke diplomaten en daar- j V na volgde de toezegging, dat men in Berlijn wilde komen. Feitelijk is het Westelijke vredeS' offensief tijdens de Berlijnse conferen tie voortgezet. Veel is er niet bekend geworden over de besprekingen in de geheime zittingen over Azië in het algemeen en Korea in het bijzonder. Maar zeker is, dat het de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, was die eigenlijk als overwin' naar uit dit geheimzinnige strijdperk trad. Aangemoedigd door een memo randum van het Franse Kabinet, dat hem tijdens de conferentie werd over handigd, wist Bidault Molotof en Dul- les tot elkaar te brengen en te be reiken dat deze twee staatslieden in stemden met de Geneefse conferentie, waar gesproken zou worden over de vrede in Azië, met name over Korea, Indo-China en eventueel de toekomst van Formosa. Dit was een succes, want zowel Dulles en Molotof hadden bakzeil ge haald. Dulles, omdat hij erin had toe gestemd met Rood-China aan één con ferentietafel te zitten en omdat hij bereid was de kwestie Korea en Indo- China gelijktijdig te bespreken. Molo tof, omdat hij eindelijk zijn eis van een conferentie van de Grote Vijf (alle belanghebbende landen mogen deelnemen) had laten vallen en omdat hij niet de erkenning van Rood-China als een voorwaarde zonder meer had gesteld. Te groter was het succes van Bidault, omdat Parijs enig licht zag in de onverkwikkelijke Indo-China- Molotof was van I affaire en derhalve enkele E.D.G.- vacantie teruggekeerd en hield eerst J tegenstanders omdraaiden. Dit heeft zich afgespeeld voor en tij dens Berlijn. Maar, wat nu? Deze ont' wikkeling schijnt gunstig verlopen te zijn. Toch moeten we deze overeen komst in Berlijn slechts zien als een goed begin; het halve werk is zeker nog niet verricht: een lange lijdens weg moet nog worden afgelegd. Dulles heeft toegestemd in een conferentie met Rood-China en hij is hierover reeds lastig gevallen in zijn eigen land. Een reactie met consequenties fn de Ver. Staten is denkbeeldig. En Molo tof? Algemeen wordt aangenomen, dat hij met veel volmachten naar Berlijn is gekomen. De Rus kon dus ver gaan op de conferentie. Met reden kan daarom de vraag worden gesteld of zijn Kremlinbroeders het met deze beslissing eens zullen zijn. Zijn zij het er mee eens, dan zijn verrassingen van communistische kant nog niet uitge sloten. Want Moskou is nog geen Pe king. Peking, die nog steeds zijn scheldpartijen aan het adres van het Westen heeft voortgezet. De situatie in Azië is nauwelijks te vergelijken met die van Europa. In ons werelddeel zijn de grenzen afge bakend, weet men nauwkeurig waar het ijzeren gordijn hangt, is de status quo bepaald. Maar Azië is in bewe ging. Het communistisch experiment in Korea is door het harde optreden van het Westen mislukt. Wat nu? Zal men het er bij laten zitten? Vergissen wij ons niet, dan zal daar in Genève, in het hart van Europa, tussen Oost en West een strijd worden gevoerd op leven en dood om Azië; een strijd waarbij andere machtige staten (India b.v.) zullen toekijken, een strijd ook waar de twee groten, Rusland en Amerika, niet alléén de toon zullen aangeven. Vele grote be langen zullen dooreenlopen. En eindelijk zal deze diplomatieke strijd in Genève geen strijd zijn om do vrede, maar een strijd om de posities voor een eventuele volgende oorlog zo gunstig mogelijk in te nemen. Het is duidelijk, dat de conferentie in Genève, waar Rusland en Amerika het niet alleen voor het zeggen zullen hebben, vol verrassingen zal zijn, LUXEMBURG, 23 Febr. Vrijdag 26 Fe- bruari zullen het HogeGezagsorgaan en de vertegenwoordigers van de zes rege ringen der ledenstaten van de Europesa gemeenschap voor Kolen en Staal in Lu. xemburg een protocol tekenen, dat een aanvulling is op het accoord van 18 Au» gustus 1953 inzake het „iaissez-passer'* van de Gemeenschap, het eerste Europese paspoort. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954. HILVERSUM L (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening» AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Orgelconc. 9.25 Voor di huisvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.! Voor de kleuters. 11.00 Gevar. progr. 12.01 Gram. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land» en tuinb. med. 12.33 Orgelsp. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 „Rijk en geen geld", hoorsp. 14.30 Alt en piano, 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor da jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: J. Winkler: „Nederland en de wereld: Ne derlands-Deense vriendschap". 18.00 Nws» 18.15 Sportproblemen. 18.25 Gram. 18.40 Rep. of gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn prairie-duivels", hoorsp. met muz. 19.0Q Voor de kleuters. 19.05 Gesproken briel uit Londen. 19.10 Gram. 19.15 Piano quatre mains. 19.45 Voordr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en solist. 20.55 „Zwarta crêpe de Chine", hoorsp. 22.25 Lichte muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Dansmuz. HILVERSUM U. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor da vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijds muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc, (12.30 Land- en tuinb. med.) 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Gram. NC RV: 14.00 Gram. 14.15 Surinaamse volks- muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.46 Voordr. 18.00 Gram. 18.10 Strijksextet. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.50 „Ik denk er zo over.en U?" 22.00 Amus. muz. 22.20 „De Protestantse Or gelkunst". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23 1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.45 Omr. ork. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Kamerork. en solist. 19.50 Voordr. 20.00 Japanse kinderliedjes. 20.10 Klankb. 20.40 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.30 Electronische muz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3