T ZEEUWSE PLAKKEBORD UIT ZEELANDS STEDEN DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN-DUIVELAND VERGDE 103 MILLIOEN GULDEN Herstel bij Kruiningen ging niet van een leien dakje Cftefarlete 4 T SPIEGELTJE Bezwaren van Kamer van Koophandel voor Zeeuwse eilanden Zeeuws landjuweel nadert Jury heeft puntenschema opgesteld D NOTEERT U v._ DE BUS LMELDE Ir J. F. R. van de Wall xidêtelb urg. Zierikzee. 7 holen 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! JODLER-CHOR bracht Zwitserse sfeer Burgemeester Schipper neemt afscheid Vadere ik ga reizen" Woensdag 24 Februari 1954 ZFFUWSCH DAGBLAD pagina 2 Jubileum I. e eerste voorstellingen in het kader van het Zeeuws Landjuweel zijn ge geven. Er komt een jaarlijk se wisselprijs, die waar schijnlijk bestaan zal uit een vlag of vaandel. Er zal wor den getracht een bekwame naaldkunstenaresse met de vervaardiging van deze tro fee te belasten. Er zullen ook geldprijzen zijn. De deelnemende verenigingen zijn in drie klassen inge deeld en in totaal doen 17 verenigingen mee. Hoe wordt nu de uitslag bepaald? De uit negen da mes en heren bestaande ju ry heeft daarvoor een heel schema opgesteld, waarbij voor alle onderdelen een be paald aantal punten wordt gegeven. Voor de keuze van het stuk kunnen de deelne mende clubs maximaal 150 punten behalen. Daarbij wordt uiteraard rekening gehouden met de mogelijk heden van de vereniging. En de organisatoren geven de goede raad: grijp nooit naar een inferieur stuk, ook al liggen uw capaciteiten niet op het hoogste niveau! Telkens 50 punten kunnen worden gegeven voor de volgende onderdelen: regie opvatting en mise-en-scène; samenspel, tempo en dyna miek; décor, toneelaankle ding, belichting, costume- ring en grime. Ook voor de vier voornaamste rollen zul len punten worden toege kend. Het maximum is 10 en Het gemeentebestuur van Ouwerkerk staat voor de moeilijke taak het dorpsle ven, zoals men het voor de ramp kende weer op te bou wen. Men heeft nu aan de inwoners van deze getroffen gemeente een rondschrijven gezonden waarin gezegd wordt, dat men tracht de bewoners zo spoedig moge lijk naar hun dorp te laten terugkeren. De herbouw plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Maar vooral is nodig een geeste lijke en culturele opbouw, die vooral zal liggen op het gebied van voorlichting, le zingen en passende film avonden. De crste avond wordt .u. gehouden in Café Slager. En nu we het toch over Ouwerkerk hebben, ook de sportvereniging „O.W.K. heeft haar eerste ledenver gadering gehouden. "Ze is door de ramp zwaar getrof fen en verloor ondermeer acht trouwe leden. Nu is het echter weer tijd om aan te pakken en zo heeft daarom, dank zij de verkregen steun van andere sportverenigin gen en -organisaties de ver die worden gegeven voor de volgende aspecten: opvat ting, uitbeelding, voor dracht, kennis en uitspraak. Voor elk der vier rollen kunnen dus maximaal 30 punten worden gegeven, evenals voor de bijrollen ge zamenlijk, die op dezelfde onderdelen worden beoor deeld. Het uiteindelijk te be halen maximaal aantal pun ten bedraagt dus 500. En de definitieve waardering komt tot stand door uit te reke nen welke percentage het in werkelijkheid behaalde aan tal punten van het totaal maakt. Na elke voorstelling brengt de jury een gemotiveerd rapport uit, waaraan ook 'n puntenwaardering van de geleverde prestaties is toe gevoegd. Aan het einde van de indelingswedstrijd krij gen alle verenigingen een totaal overzicht. Yerseke: Heden (Woens dag) avond: Jub. ledenver gadering dér N.C.V.B. we gens 15-jarig bestaan. St. Laurens: 25 Febr. 7.30 uur, Vergaderlokaal: Film avond Surinamezending; 5 uur kindervoorstelling. Grijpskerke: 27 Febr. 7 u.: Ontspanningsavond Chr. Zangvereniging „Haleluja". Kapelle: 26 Febr. 7.30 u. consistorie Ned. Herv. kerk: Jonge Kerk. Kapelle: 26 Febr. 7.30 u. C.J.M.V.-gebouw: Jaarver gadering N.C.L.B. Veere: 26 Febr.: Jaarver gadering Groene Kruis. Opnieuw is bij de Vitrite te Middelburg een jubileum gevierd en ditmaal was het de heer A. C. Bernard, hoofdadministrateur, die in het zilver gehuld, door di rectie, chefs en een groot aantal medewerkers is ge huldigd. De heer Hesselink, die hem dank zegde voor de manier waarop hij steeds de belangen van de Vitrite heeft behartigd, overhandig de hem een enveloppe met inhoud. De heer J. L. Groe- nemans, zich aansluitend bij de woorden van de heer Hesselink prees hem als een nauwgezet man, die er on dermeer voor zorgt, dat de kinderbijslag, waarmee tel kenmale een bedrag van f 17.000 is gemoeid, op tijd wordt uitbetaald. Er volg den nog meer gelukwensen: de heer J. Bossehaart sprak als collega, de heer J. F. Timmerman namens de be ambten en bood een veldkij ker aan, de heer P. Melief- ste sprak als voorzitter van de personeelsraad, de heer J. Otte als vriend en de heer Vernooys bood namens de portiers en wachtlieden een boekwerk aan. Nadat de heer Bernard allen voor hun goede wensèn en ge schenken had dank gezegd volgde nog een gezellig sa menzijn waarin ondermeer de hobby van de jubilaris, het vissen met de werphen gel aan een breedvoerige „beschouwing" werd onder worpen Jubileum II. Ook in St. Philipsland werd een jubileum gevierd en het was hier het hoofd der Openbare Lagere School de heer M. J. v. d. Ende, die wegens 40-jarige trouwe Wij hadden niet Kunnen vermoedendat er over de ui zoveel te vertellen zou zijn. Dat de ui zo langzamerhand een probleem is geworden, wie, die niet in het uienvak zit, had het kunnen denken? Toch is het (helaas) maar al te waar. Als u het verslag van de uiendag, die Maandag in Goes werd gehouden, nog eens leest, zult u dat met ons eens zijn. Er zijn daar heel wat hartige woordjes gesproken over de ui enover de uientelers. XJ kent waarschijnlijk het verhaal van die Vlissingse dokters, die wel eens een gokje wilden wagen en in de uienteelt gingen. Het gokje werd een lelijke strop. Wat er allemaal aan die uienteelt mankeertDeskundigen van naam heb ben het haarfijn uit de doekjes gedaan, zij spraken ..harde waarheden". Uit alles bleek, dat ons land dig zijn goede naam- als uien-exporterend land ,u het verspelen is. Als dat niet verandert kost het Nederland deviezen, maar ook (en dat is minstens even erg) zijn faam. U weet, hoe het dan gaat: andere producten ondervinden daarvan al heel vlug de na delige gevolgen. Het is gelukkig, dat ieder, die wat met de uien te maken heeft, inziet, dat er iets moet gebeuren. Welke maatregelen dit precies zullen zijn is nog niet bekend, maar u kunt ervan overtuigd zijn, dat de deskundigheid van de uientelers en de goede voorlichting borg zijn voor een toekomstige ontwik keling in de goede richting. eniging besloten weer deel Reünie bataljon fp» ripmpri nan rlo lrrvrflial- Zeeland. competitie en ook aan de athletiek en damsport op nieuw aandacht te schen ken. Ook de voetbalafdeling werd tot nieuw leven ge wekt. De Chr. Jonge Vrouwen federatie doet alles wat men kan om de leden zoveel mo gelijk te scholen, opdat het gebrek aan leidsters snel tot het verleden zal behoren. Tijdens de in Goes gehou den federatiecursus slaag den voor het diploma mevr. I Jebbink-Paap, Matty Bayens, Suus Vermaire, Plonie Veerhoek en Jo Mijnsbergen, allen te Ka pelle. Tot onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Zierik- zee is benoemd de heer O. Smilde te Zeist. In Februari 1953 moest de lustrum-reunie van het ba taljon Zeeland de 5e na de terugkeer uit Indonesië om een voor vele batal jonsgenoten wel zeer droeve reden worden afgelast. Dit jaar echter gaat de reünie door en wel op Zaterdag 27 Februari a.s. in het Schut tershof te Goes (aanvangen de om 14 uur). Deze lustrum-reunie zal in het teken staan van geza menlijke zorg voor die oud militairen van het bataljon, die thans nog lijdende zijn aan de gevolgen van in In donesië opgelopen ziekten of verwondingen. Gedacht wordt hierbij aan het ver schaffen van lectuur of ma terialen voor bezigheid in andere vorm voor deze lang durige zieken. Teneinde over de nodige gelden daarvoor te beschik ken, zal een aantal electri- sche scheerapparaten, dat door de fabrikant voor dit doel beschikbaar werd ge steld, op Amerikaanse wijze worden verkocht. In Scherpenisse heeft de collecte voor de brandstof in de Ned. Herv. kerk f 109.67 opgebracht. De opbrengst van de Zeeuwse collecte te Oostkapelle bedroeg f 93.80. dienst in de bloemen werd gezet. De onderwijzer, de heer Van Loenen, feliciteer de hem namens de school kinderen en namens de oudercommissie sprak de heer Th. Bakker een geluk wens. Burgemeester L. J. de Jonge prees de thans zestig jarige onderwijzer voor zijn trouw hij is reeds vanaf 1 November 1936 hier werk zaam. De heer Van Dijk, on derwijzer te Anna Jacoba- polder wees op de taak van een onderwijzer, die ook verantwoordelijkheid draagt voor de vorming van de geest. Nadat Mej. Hage een gedicht had voorgelezen sprak de heer Sinke namens de gemeente-ambtenaren en voorts wethouder van Nieu- wenhuizen en de heer W. Burkens. Ds de Lint sprak een gelukwens namens de kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk en bood als blijk van waarde ring een lamp aan. In zijn dankwoorden schetste de ju bilaris o.m. de moeilijkhe den waarmee hij kampte, toen hij op 11 Februari 1914 voor het eerst voor de klas stond in Billand-Bath waar hij zijn carrière is begonnen. Jubileum III. Bij Oosterbaan en Le Cointre N.V. jubileerde gis teren de heer M. van der Male, gewoon Marien ge noemd, die 23 Februari 1914 voor het eerst in dienst trad van het bekende Goese be drijf. 's Morgens had de ju bilaris op het gemeentehuis de medaille in het brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in ontvangst mogen nemen, waarna op bedrijf zelf een grootse hul diging volgde. De directeur, de heer J. Smit, memoreer de hoe de heer Van der Male als expeditieknecht gedu rende 40 jaar lief en leed in het bedrijf had gedeeld en sprak de wens uit dat God, Wien zoveel dank is ver schuldigd, hem verder kracht en gezondheid mocht geven om zijn arbeid verder te verrichten. De heer J. Smit overhandigde de ge bruikelijke enveloppe met inhoud en mevrouw Van der Male kon een bouquette bloemen in ontvangst ne- De bedrijfsleider, de heer P. Vis, noemde Marien de rechterhand van iedereen en de heer J. H. Buijs zei in zijn toespraak dat hij deze moeilijke functie altijd met veel tact had vervuld. Na mens het personeel bood de heer Buijs twee prachtige schilderijen aan. Ook de di recteur van het Zeeuwsch Dagblad, de heer Jaeq de Smit, kon bij deze gelegen heid, zoals hij hetzelf uit drukte, niet zwijgen. „Ma rien", zo zei de heer De Smit, „heeft zijn aandeel ge had in de goede voortgang van het Zeeuwsch Dagblad, want elke morgen vroeg staat hij voor ons klaar." De heer K. C. van Spronsen bood het laatst namens de afdeling uitgeverij zijn ge lukwensen aan. Ontroerd sprak de heer Van der Male tot slot een dankwoord voor al het goede, wat hij had mogen ontvangen en in de ze dank betrok hij in het bijzonder zijn vrouw, die hem in deze veertig jaar met raad en daad had bijgestaan. De heer Van de Male is de negende bij Oostèrbaan en Le Cointre, die Konink lijk is onderscheiden. Jaarvergadering A.R.-kiesvereniging Gisteravond heeft de A.R.-kiesver- eniging „Nederland en Oranje" in het C.J.M.V.-gebouw onder voorzitterschap van de heer J. S. Hoek haar jaarver gadering gehouden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Meulenbroek, vermeldde een kleine teruggang van het ledental, hoofzakelijk veroorzaakt door vertrek en overlijden. De penningmeester, de heer H. I. Cornelisse, sloot zijn boeken met een nadelig saldo, eveneens een gevolg van de genoemde factoren. De heren M. Wattel en J. J. Tevel werden als bestuursleden herkozen. In de vacatures, ontstaan door het bedanken (wegens drukke werkzaam heden) van de heer C. Mooiman en het zich niet herkiesbaar stellen van de heer J. K. Voogd, zal nader worden voorzien. Na afdoening van de huishoudelijke zaken bestond gelegenheid met de raadsleden van gedachten te wisselen over de gemeentepolitiek. Een zeer groot aantal vragen op het brede ter rein der gemeentelijke bemoeiingen werd gesteld en door de raadsleden, de heren J. W. Kogeler, Hoek en Wattel, beantwoord. Vrouwenorganisaties bijeen. Maandagavond vergaderde de afd. Middelburg van de N.C.V.B. te_ samen met de Herv. Vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk", de Ger. Vrouwen vereniging „Rondom Gods Woord" en de Lutherse Vrouwenvereniging „Ta- bitha". Nadat mevrouw R. BlaauwMulder onder wier leiding de vergadering stond, had geopend, sprak Mej. Zr. W. van Kuik te Noordwijk over het on derwerp: „De waarde van het zwak zinnige kind ten aanzien van het Ko ninkrijk Gods". Zij toonde met talrijke frappante voorbeelden aan de waarde van die minder-bedeelden voor hun verzorg sters, hun gelovige of ongelovige Ou ders en alle anderen. Aan het einde dankte mevr. Blaauw Zr. van Kuik heel hartelijk namens allen voor de zeer mooie lezing, die van het begin tot het einde allen boei de, en bad haar veel sterkte en zegen toe in haar moeilijke, maar mooie ar beid. Installatie Padvindsters. In het demonstratiezaaltje van de P.Z.E.M. vond de installatie plaats van een viertal padvindsters. Behalve een aantal kabouters en padvindsters wa ren aanwezig de D.C., de groepscom- missie, de ouders, alsmede mej. Wisse met enkele R.K. padvindsters. Nadat het internationaal padvindsterslied ge zongen was, verwelkomde Mevr. du Croo de aanwezigen, waarop Mevr. Coumou als oehoe plechtig geïnstal leerd werd. Een viertal kabouters vlo gen over naar de padvindsters, na welke symbolische daad de meisjes de eed op de vlag aflegden om daarna in gedeeld te worden bij een afdeling. Jaarfeest «Nieuw Leven" Onder grote belangstelling heeft de meisjesclub „Nieuw Leven" in „Hof van Holland" een zeer geslaagd jaar feest gehouden. De leiding was in han den van ds van Halsema, die het ramp- gebeuren in herinnering bracht en een omgekomen lid van de vereniging her dacht. Na gezamenlijk zingen en het voor lezen der jaarverslagen werd door een achttal meisjes een tableau, getiteld: „Een vaste burcht" opgevoerd. De mu zikale begeleiding was in handen van ds van Halsema. Voordrachten, zang en samenspraken vulden het verdere gedeelte van de avond. Ongeval. Bü zijn werkzaamheden op de scheepswerf had de heer D. D. het on geluk dat een roeiboot, waaraan hij aan het werk was, op zijn been viel. Met een gebroken knieschijf en an dere kwetsuren werd hij overgebracht naar het Alg. Burgergasthuis te Ber gen op Zoom. 's GRAVENHAGE, 23 Februari. Vandaag is in 's Gravenhage een zeer druk bezochte ledenvergadering gehouden van het Kon. In stituut van Ingenieurs. Het onderwerp van de besprekingen was de her- stellings- en verbeteringswerken van de Februariramp. Ir J. F. R. v. d. Wall, de grote man van Dijkherstel op Schouwen- Duiveland, heeft meegedeeld, dat het herstel aan de dijken op het eiland 103 millioen heeft gekost. De inlaagdijk met caissonsluitingen der geulen bij Schelphoek vergde 38 millioen. De twee gaten bij Ouwerkerk heb ben 26 millioen verslonden. Operatie „Levensstrijd'' bij Zierikzee kostte 6,5 millioen, het herstel bij Oosterland 3,5 millioen en de reparaties en versterkingen.van de oude Schouwsedijk, van de Rampaartsedijk, van de oude dijk, de verhoging langs de Noordelijke zeedijk, alsmede het in grijpen bij dijkvallen van kleinere bressen en beschadigingen kostten tezamen 25 millioen. De hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat ir H. A. Ferguson gaf een overzicht van de werkzaamheden bij Kruiningen. In dit referaat merkte hij op, dat men volgens de plannen na het herstel van de oude dijk de Phoenix- caissons had willen lichten om daarna de oude situatie met de aanlegsteiger te herstellen. Helaas kon dit niet doorgaan. De aanleginrichting kon niet op de oude plaats worden hersteld, aldus ir Fer guson. In de laatste maand voor de sluiting zijn verdiepingen tot 20 me ter ontstaan, zodat een plek Oostelijk van de uitgeschuurde kom moest wor den gekozen om dit gevaarte van sta len damwand te plaatsen. Het oor spronkelijke blokkeringsplan is daar door voor een deel mislukt, omdat nu niet alleen de grote AX-caisson, maar ook een BX-caisson moet worden ge licht. Verder moet nog een groot deel van de Oostelijke havendam worden opgeruimd. Prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft sprak over het dichten van grote gaten en over de daartoe genomen la boratoriumproeven. Ir G. Terluin be handelde het herstel van Goeree-Over- flakkee. STELLINGEN. Tot slot verdedigde ir J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de Zuiderzeewerken een aantal stel lingen, die als lessen zijn te beschou wen van het dijkherstel op Schouwen- Duiveland. C.J.V.F.-cursus beëindigd GOES, 23 Februari. Gisteravond vond in de „Prins van Oranje" te Goes de sluitingsavond plaats van de C.J. V.F.-cursus, die mej. Wika M. A. de Vlieger, regionaal secretaresse, deze winter heeft gegeven voor de leidsters op Zuid-Beveland. Het was een bijzonder gezellige bij eenkomst, aan het einde waarvan aan 19 leidsters het cursusbewijs kon wor den uitgereikt. Dit stemt temeer tot vreugde, omdat er ook in deze organisaties nog altijd gebrek is aan goed getrainde leidsters. Het bewijs werd uitgereikt aan de dames L. Pikaar, Yerseke; mevr. I. Jeb bink-Paap; A. G. Veerhoek; J. Mijns bergen; S. Vermaire; M. Bayens, allen te Kapelle; mevr. J. de Vos-Nijsse; A. burger, beiden te Goes; zr L. Luteyn; P. Reijnse, beiden te Wilhelminadorp; N. Minnaard; M. Gijzel, beiden te Kloetinge; A. Walrecht; C. van Vliet, beiden te Biezelinge; mevr. C. Huis- son-Koekkoek, Heinkenszand; mevr. C. Boone, Wolfaartsdijk; mevr. E. Dek, Kruiningen; J. Tolhoek; N. v. Liere, beiden te 'sHeer Abtskerke. Chauffeurs ontvingen diploma vakbekwaamheid. GOES, 23 Febr. Tijdens een fees telijke bijeenkomst in de „Prins van Oranje" op Maandagavond werden aan een deel van het A.M.Z.-chauf- feurscorps de vakbekwaamheidsdiplo ma's voor beroepschauffeurs uitge reikt. Er is examen afgenomen in de vak ken: autotechniek, verkeersvoorschrif- ten, rijvaardigheid en algemene ver- voerskennis. Bij de uitreiking van de diploma's werd het woord gevoerd door Mr. J. L. Nieuwenhuis, Rijksinspecteur van het Verkeer in het district Zeeland, de heer J. Koets, instructeur-examinator van de Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen en de heer W. H. Hendriks, bestuurder van de Prot. Chr. Bond van Vervoersperso- neel. Tot slot van de avond genoot men van een cabaretprogramma, ver zorgd door „De Waterlanders" uit Middelburg. Het B-diploma werd uitgereikt aan chauffeur L. van Liere, terwijl de volgende chauffeurs A-diploma's ont vingen: P. C. v. d. Berge (<Pe reeds, in het bezit is van het B-diploma), M. J. Blok, A. M. Bramsen, A. W. Bruinooge, A. Bruinooge, M. Bruin- ooge, P. Grim, J. Huissoon, J. Huysen, P. M. Joossen, C. Karelse, L. M. Kra mer, M. J. Leendertse, M. C. v. d. Linde, A. Lous, P. Meerman, A. G. Meeuwsen, N. Meulenberg, J. C. Pai- roux, G. J. J. Peperzak, A. Rottier, A. van Tatenhove, J. Traas en M. van Westen. Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 lablei Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. r/ /t BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT GOES, 23 Febr. Reizen is mooi! Dat is niet zo maar van plaats tot plaats trekken het mooie is dat men andere mensen, andere volken, andere gewoonten leert kennen. En men leert die mensen kennenonder andere door hun zang. De Nederlandse Christelijke Reis- vereniging heeft dan ook een goede greep gedaan door het Tell-Jodler- Chor uit Bern in Nederland te laten optreden. En het is gelukkig, dat Zeeland bij het organiseren van dit tournee niet is vergeten, zodat vele belangstellenden vanavond dit koor hebben kunnen beluisteren in het Goese Schuttershof. Deze avond was een evenement. Niet allereerst om de kunst die hier gebo den werd, als is dit koor van amateurs het beluisteren ten zeerste waard het was een evenement omdat men hier, zittend midden in Zeeland, con tact heeft gekregen met een ander land en zijn bewoners. Die zang was geen ingestudeerd kunstwerk het waren de eenvoudige volksliedjes, waarin men de grootsheid van het berglandschap kon doorvoelen en waarin men ook de trots van de Zwit ser kon beluisteren op de natuur waarin hij woont. En heeft men bij een liedje als „Bargemorge" niet de adem ingehouden, omdat men in die stille, klare lucht de sterren zag ver bleken en de zon zag klimmen boven de bergen? Hoe zacht en teer klonk toen het jodelen van de tenorjodler Ernst Gasser. Was het niet het beste bewfjs, hoe land en volk, volkszang, met elkaar zijn verweven? En was dat ook niet het geval met de „Schwyzer- örgelmusik" en met de knappe demon stratie vendelzwaaien, ook zo'n typisch Zwitserse bezigheid? De avond stond onder leiding van de heer H. C. van Donk, die de solozange res, Frau Vreni Kneubühl, een Goes lepeltje aanbood. De heer Van Dijk uit Amersfoort sprak als hoofdbestuurslid van de N.C.R.V. een propagandawoord. Om de busdienst Sluiskil-Breda Ook gemeenten op Walcheren en Bevelanden dienden, mèt de A.M.Z. bezwaarschriften in GOES, 23 Febr. Er blijkt in Zeeland een zeer groot verschil van mening te be staan over de vraag, of de tijdelijke exploitatie van de busdienst van de Z.V.T.M. en de B.B.A. tussen Sluiskil en Breda ai of niet in een definitieve verbinding moet worden omgezet. Met weet het: beide maatschappijen hebben bij de Commissie Vergunningen Personenvervoer een aanvraag om een concessie ingediend, maar de Ned. Spoorwegen verzetten zich daartegen. Het blijkt, dat niet alleen de N.S., maar ook tal van andere instanties op Walcheren en de Bevelanden bezwaarschriften hebben ingediend, die tijdens een zitting van de Commissie in Den Haag uitvoerig aan de orde zijn gekomen. Het merkwaardige feit doet zich thans voor, dat ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden stelling gekozen heeft tegen een definitieve busverbinding tussen Sluiskil en Breda. Zij staat daar mede lijnrecht tegenover de Kamer voor Zeeuwsch-VIaanderen. De gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes Bergen op Zoom, Arnemuiden, Kapelle, Kruiningen en Yerseke zonden, evenals de Auto Maatschappij Zeeland, bezwaarschriften. In het adres van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilanden wordt o.m. gezegd, dat men in geen enkel op zicht de verbinding aan Zeeuwsch Vlaan deren, die voor een bepaald gedeelte der bevolking aantrekkelijk is, misgunt, maar dat men niet geheel gerust is op de toe komstige ontwikkeling der verbindingen in Midden-Zeeland. Exploitatie van de lijn Sluiskil-Breda zal, wanneer straks de veerverbinding tussen Kruiningen en Perkpolder weer kan worden uitgeoefend, onttrekking van reizigers aan de spoorlijn door Midden- Zeeland ten gevolge hebben, zodat het niet uitgesloten is, dat de Ned. Spoorwe gen de frequentie der diensten zullen moeten beperken. Dit nu zou ten zeerste worden betreurd, omdat goede en frequente verbindingen een levensbelang voor de provincie zijn. In de bezwaarschriften der gemeenten wordt ditzelfde motief gebruikt. Men heeft volstrekt geen bezwaar tegen de busdienst, maar vreest, dat uitoefening daarvan uiteindelijk ten koste zal gaan van de Zeeuwse spoorlijn, zodat er niet meer ieder uur, maar pas om de twee uur een trein zal rijden. DE A.M.Z. De A.M.Z. brengt ernstige bezwaren van economische aard naar voren. Een zeer voorzichtige schatting van het aan tal passagiers, dat aan de busdiensten zal worden onttrokken, levert gegevens op, die overtuigend aantonen, dat de aange vraagde vervoersdoublure aanleiding moet geven tot drastische wijzigingen in het streekvervoer op de beide Bevelan den. Nieuw vervoer tussen Breda en Sluiskil wordt niet geschapen, omdat er uit België geen passagiers mogen worden meegenomen. Berekend is, dat het bezettingspercen tage op de buslijn GoesHoedekenskerke veer met bijna 15% zal teruglopen en de bruto-ontvangsten zullen dalen met 15%. Kruiningen VeerhavenKruiningen Sta tion wordt veel zwaarder getroffen. Hier kan gerekend worden op een teruggang van tenminste bijna 30% in het bezet tingspercentage en een vermindering aan ontvangsten van 30 tot 35%. Het zal de A.M.Z. dan niet mogelijk zijn de huidige frequentie te handhaven De beide diensten waren steeds rendabel, maar worden onrendabel, wanneer de omstreden dienst in Zeeuwsch-VIaande ren gehandhaafd blijft. Daarmede zal het aantal rendabele diensten zó klein wor den, dat zal moeten worden overgegaan tot het opheffen van een aantal verlies gevende busdiesten. GOES, 23 Februari. Zaterdagmid dag om 2 uur zal in de Kleuterschool te Wilhelminadorp tijdens een bijzon dere raadsvergadering afscheid worden genomen van burgemeester A. Schip per, die zoals bekend, te Kruiningen is benoemd. Na afloop van de raadszitting om ongeveer 2.45 u. zullen de ingezete nen van het dorp afscheid kunnen ne men. Voor de inwoners van Kattendijke bestaat daartoe vanaf ongeveer 4 uur gelegenheid in het gymnastieklokaal der school. MIDDELBURG, 23 Februari. Op uitnodiging van de Culturele Commis sie der Ned. Herv. Kerk in Zeeland bracht Guido van Deth hedenavond in de Concert- en Gehoorzaal de door hem zelf geschreven pastorale „Vadere ik ga reizen". Wederom hebben de tal rijke aanwezigen kunnen genieten van dit fijnzinnige „spel der poppen", dat in wezen met poppenkast niets te ma ken heeft. Naast een grote artistieke waarde bezit dit spel, dat gebaseerd is op de gelijkenis van de verloren zoon, tevens de pretentie evangelisatie te zijn, zij het dan in een ongewone vorm. Guido van Deth wees de aanwezigen in zijn openingswoord op de grote liefde, het respect en de oprechte eerbied voor het verhaal, waarin de toeschouwer nooit het profane mag zien. Jaarvergadering „Dieren in Nood". MIDDELBURG, 23 Februari. De Zeeuwse Vereniging tot Bescherming vann Dieren, „Dieren in Nood" hield haar jaarvergadering in Restaurant „Wöhler" te Middelburg. In zijn ope ningswoord gaf de voorzitter, de heer J. P. Goeman, een overzicht van de werkzaamheden over het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer J.P. Bakker, bleek dat het jaar 1953 niet ongunstig voor de vereniging was verlopen. Re gelmatig konden nieuwe leden worden ingeschreven, zodat op 31 December 730 leden stonden ingeschreven, ter wijl de financiële toestand gunstig was. De aftredende bestuursleden, de he ren L. P. Wigard, J. C. Carol en J. P. Bakker werden bij acclamatie herko zen. Tijdens de pauze werd door Mej. T. Jongepier enige proza gedeclameerd, hetgeen door de aanwezigen met aan dacht werd gevolgd.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2