ADENAUER GEEFT AF OP DE RUSSEN „1|ZEREN DIVISIE" TREKT TERUG „Einddoel van de Russische politiek is overheersing van Europa" 15 millioen Chinezen omgekomen Zes bruidsparen.... twee families Zuid-Korea wenst eerst opheldering M.S. „Domburg" terecht BIDAULT'S MENING OVER DE E.V.G, Nehroes beroep in Franse parlement t *4 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op massabijeenkomst in West-Berlijn Na veertien maanden Korea Belangrijke verklaring van Robertsen Vietminh-offensief mislukt Prins Bernhard naar Amerika België bang voor Nederlandse vis* Bekrachtiging niet afhankelijk van de resultaten van Geneefse conferentie In enkele regels melden wij nog Ameland nog niet uit isolement Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2716 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 24 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeünge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Kareïse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. heerst er onder het Franse volk een zeker blijdschap. Hun land genoten, die dag in dag uit in een zware strijd waren gewik keld met de Chinese communis ten, zullen, nu de Vietminh-divi- sie terugtrekt, wat op adem kun nen komen. Overigens betwijfe len we of de Fransen in Indo- China deze „troepenverplaatsing" als een zege zullen beschouwen. BERLIJN, 23 Februari. De Westduitse kanselier, dr Konrad Adenauer, heeft vandaag op een massabijeenkomst in West-Berlijn ge zegd, dat het einddoel van de Sowjetrussische politiek de overheersing van Europa is. ,,De politiek van de Sowjet-Unie wordt beheerst door de gedachte van het handhaven van de status quo in de bezette landen en haar politieke positie in de landen onder haar toezicht", zo zei de bondskanselier. „Het Russische plan" aldus Adenauer, „beoogt tevens, de status quo ter gelegener tijd te veranderen in een basis voor verdere uitbreiding over West-Europa". De belangrijkste les van de Berlijnse conferentie was volgens Adeen- auer, dat Rusland voorlopig niet bereid is, welke banden ook in haar machtsgebied losser te maken. Een Oostenrijks verdrag en vrije verkiezingen in Oost-Duitsland zou den betekenen, dat de Sowjet-Unie een deel van haar macht zou moeten opgeven. dat zij tot heel Europa wordt uitge breid tot een waarlijk collectief Euro pees veiligheidsstelsel zonder de over heersing door een van de landen. Dit zou nieuwe mogelijkheden voor nieuwe onderhandelingen met de Sowjet-Unie scheppen. Een veiligheidsstelsel en de Duitse hereniging zijn de belangrijkste grondslagen van een vredespolitiek, aldus Adenauer. Adenauer zeide, dat het welbekend was, dat de Sowjet-Unie ernstige economische moeilijkheden had. De politieke greep was niet meer zo stevig sinds de dood van Stalin. Het was volgens Adenauer een waandenkbeeld, dat er op de Ber lijnse conferentie een tijd is geweest, waarin werd onderhandeld over vrije verkiezingen voor de Europese verdedigingsgemeenschap of iets an ders. „Degene, die zegt, dat het Wes ten de Sowjet-Unie meer had moe ten bieden, heeft de toestand te Ber lijn fundamenteel verkeerd uitge legd", zo zei Adenauer, die vervolg de met te zeggen, dat Edens plan voor de hereniging van Duitsland in grote lijnen overeenkwam met de ei sen van de Westduitse Bondsdag. Volgens Molotofs plan kan Duitsland alleen worden herenigd, indien de Russische invloed tot geheel Duitsland wordt uitgebreid. Er dienden volgens Molotof onderhandelingen tussen de beide Duitslanden te worden gehouden voor de vorming van een regering voor geheel Duitsland, waardoor, aldus zei Adenauer, de machtshebbers in Oost- Duitsland dezelfde rechten krijgen als de rechtmatig gekozen regering in West-Duitsland. ONTSPANNING Volgens Adenauer is een tijdperk van internationale ontspanning, op komst. De bondskanselier deed een beroep op de Berlijners en Oostduitsers gedul dig en waakzaam vol te houden. Duits land zou tenslotte in vrijheid herenigd worden. VEILIGHEIDSSTELSEL Ook zeide Adenauer, dat de Euro pese Verdedigingsgemeenschap ele menten heeft, die het mogelijk maken, 156 vrijwilligers te Roosendaal verwelkomd ROOSENDAAL, 23 Febr. Van middag om kwart over drie zijn in de Engelbreeht van Nassaukazerne te Roosendaal 156-Korea-vrijwiIIigers, die een zeer voorspoedige thuisreis via Marseille en Parijs achter de rug had den, officieel wrwolknmd. i— ^„gens, me veertien maanden geleden naar Korea waren vertrokken en dus nog aan de gevechten hebben deelgenomen, werden onder meer ver gezeld door ds J. Koppert uit Waden- oijen. Kapitein D. van Ardenne voerde tijdens de thuisreis het commando over de groep. De officiële begroeting te Roosendaal geschiedde op de appelplaats van de kazerne, waar kolonel J. Lagaune, be velhebber van het vijfde militaire ge west het woord voerde namens de mi nister van oorlog. Hij herinnerde er aan, dat de taak van de verenigde na ties in Korea nog niet is geëindigd. Nog vorige week vertrok een Neder lands aanvullingsdetachement uit Oir- schot naar het land bij de 38ste breed tegraad. De Westelijke politiek dient gebruik te maken van elk middel tot vermin dering van de spanning overal ter we reld, maar zij dient tezelfdertijd haar kracht te handhaven om iedere poging tot verdere internationale aanmatiging door de Sowjet-Unie een halt toe te roepen. Adenauer zeide dat West-Duitsland aan de zijde van het Westen zal blij ven, de politiek voor een verenigd Eu ropa zal blijven aanhangen en de poli tiek voor de hereniging in vrijheid van Duitsland zal handhaven. HULPPROGRAMMA De bondskanselier kondigde een om vangrijk hulpprogramma voor West- Berlijn, als „vooruitgeschoven bastion der vrije wereld", aan. De maatregelen die met de Westberlijnse senaat be sproken zijn, zullen Woensdag aan het bondskabinet worden voorgelegd. Het programma voorziet* onder an dere in het verschaffen van meer or ders aan de Westberlijnse bedrijven, nog grotere belastingverlichtingen en voortzetting van het huidige econo mische hulpprogram. Sinds 1949 WASHINGTON, 23 Februari. De Amerikaanse onderminister 'van bui tenlandse zaken Walter Robertsen heeft voor een congres-commissie ver klaard, dat de Chinese communisten sinds 1949 de dood van ongeveer 15 millioen landgenoten op hun geweten hebben. Dit hoge dodencijfer zou het gevolg zijn van „liquidaties" en van het feit, dat de regering te Peking zich niets heeft aangetrokken van honger snoden, die aan tallozen het leven heb ben gekost. Andere punten uit Robertsons ver klaring waren, dat de Amerikaanse strategie o.m. gebaseerd is op het hou den van een grote nationalistische strijdmacht op Formosa als een voort durende bedreiging van het communis tische vasteland, waar ontevredenen zich gaarne van het huidige bewind zouden willen ontdoen. De onderminis ter is voorts van mening, dat er nieu we afzetgebieden voor de Japanse han del moeten worden gevonden, wil men Japan niet in de armen van het com munisme drijven. Voor onbepaalde tijd moeten de V.S. hun bondgenoot steu nen, aldus Robertson, die hieraan toe voegde, dat „wij op Formosa en in Kc rea een leger van ongeveer een milli oen man hebben". Over de toestand in China ver klaarde de onderminister nog, dat zich daar in 1950 een van de ergste hongersnoden van de geschiedenis heeft voorgedaan, maar dat de com munisten niettemin levensmiddelen uitvoerden naar de Sowjet-Unie in ruil voor industriële en militaire goederen. In het gemeentehuis van Berkel-Enschot, in Noord-Brabant, heeft burgemeester A. J. M. Panis gisteren twee gehele families met elkaar in het huwelijk verbondenEr trouwden in deze gemeente zes paartjes en toch wa ren bij dit „massahuwelijk" niet meer dan twee namen, nl. De Kort en Bertens, aan de orde De beide families wonen in Heukelom, dat gemeentelijk onder Berkel-Enschot valt. Van de familie De Kort trouwden vijf meisjes en eén jongenop één na allen met leden van het gezin Bertens. Luus de Kort alleen trouwde met Jan van Haaren, geen Bertens dus, maar dat maakte maar weinig uit, daar Jan ook weer zijdelings familie van de Bertens' is. Vier van de jonge paren zullen vermoedelijk reeds in Maart naar Canada emigreren. Minister Mansholt naar Zwitserland. DEN HAAG, 23 Febr. Minister Mans- holt zal morgenmiddag 25 Februari 1954 naar Zwitserland vertrekken om te Lau sanne voor de association des ingenieurs de la Suise Romande een lezing te hou den over het probleem van de organisatie van de agrarische markten in Europa. SOESTDIJK, 23 Februari. Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal op 4 Maart voor een verblijf van enkele weken naar de Verenigde Staten ver trekken om op uitnodiging van Ame rikaanse militaire autoriteiten een aantal vliegtuigfabrieken, legertrai- ningcentra en andere militaire objec ten te bezoeken. Tevens zal de Prins voor de studenten van de „Air Uni versity" (de militaire luchtmacht academie) een rede uitspreken. SAIGON, 23 Febr. De „IJze ren divisie" van de Vietminh, die tot op minder dan 80 km de konink lijke hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, was genaderd, is Dins dagavond langs de Nambavallei teruggetrokken, zwaar bestookt door de Franse luchtmacht. Ook de plaat selijke hulptroepen van de divisie trokken terug. Volgens het Franse opperbevel lijkt het erop, dat de divisie regelrecht te- rugmarcheert naar haar basis in Ton- kong. Jachtvliegtuigen en bommenwerpers brachten zware verliezen toe aan een Vietminh-bataljon, dat in gesloten for matie werd verrast. Twee bruggen en honderden vlotten en sampans, waarmee de voorraden voor de Viet minh uit het Noorden werden aange voerd, zijn opgeblazen. De komende conferentie van Genève SEOEL, 23 Febr, De Zuidkoreaan- se minister van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat zijn land eerst op heldering wenst over de onderstaande punten, alvorens te besluiten de Ge- neefse conferentie over Korea en Indo- China bij te wonen. 1. Wij willen dat eerst over Korea en daarna over Indo-China zal worden gesproken en wij zijn gekant tegen een min of meer gelijktijdige be handeling van beide vraagstukken. 2. Moeten wij de Geneefse bespre kingen als een ronde-tafelconferen tie beschouwen? Dit is namelijk niet voorzien in de Koreaanse bestands; overeenkomst. 3. Zal de Sowjet-Unie als niet-oor- logvoerende partij op de besprekin gen over Korea vertegenwoordigd zijn? 4. Zal een door een meerderheid der vertegenwoordigende staten geno men beslissing bindend zijn voor alle partijen? Wat ook de plannen van de Viet- minh-opperbevelhebber mogen zijn, volgens de mening ter plaatse is nu ook zijn vierde plan voor de operaties van deze winter mislukt. Hij is er niet in geslaagd de Delta aan te vallen, de Franse troepen in Laichau boven Ton- king, af te snijden, Dien Phoe in te nemen, terwijl hij nu terugtrekt naar Loeang Prabang. ROTTERDAM, 23 Febr. - De ongerustheid over het m.s. „Dom burg", dat van Dordrecht naar Ant werpen onderweg was, is ongegrond gebleken. Wat de reden van het oponthoud en van het uitblijven van berichten is geweest is nog niet bekend, wel heeft het Rotterdams Rijnvaartbedrijf thans de mede deling ontvangen, dat het schip vanmorgen om half elf veilig en wel in Wemeldinge is gearriveerd. BRUSSEL, „De Gazet van Ant werpen" schrijft, dat de Belgische visse- rijmarkt zich ongerust maakt over het geen na 1 Maart zal geschieden. Op deze datum toch worden in het kader der Be- neluxovereenkomsten voor de Nederland se visinvoer de laatste beperkende maat regelen opgeheven en mag in het bij zonder vis beneden de 40 cm. vrij in Bel gië worden binnengebracht. Gevreesd wordt dat vooral de Belgische midden slagvisserij doo rdeze maatregel getrof fen zal worden. Het meest renderende product van deze visserij is namelijk de tong en voor de oorlog en oog daarna had België zich met dit kwaliteitspro duct een eerste-rangspositie weten te verwerven op de Europese markt, waar Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Lu xemburg de beste afnemers waren. De Belgische visserijmarkt vreest thans, dat de Nederlanders, hierbij geholpen door de lagere lonen in hun land, ook hun kans op de Belgische exportmarkten zul len wagen. PARIJS, 23 Februari. De Franse minister van buitenlandse zaken, Geor ges Bidaulte is van mening, dat de bekrachtiging door het Franse parlement van de E.V.G. niet afhankelijk is van het resultaat van de conferentie van Geneve over Azië in April. De Europese politiek van Frankrijk moet gevoerd worden ongeacht het bijeenroepen van de conferentie van Genève, waar gesproken zal worden over het herstellen van de vrede in Indo-China, aldus Bidault. De ratificatie van de E.V.G. door het Franse parlement zou echter nog steeds afhangen van een schikking van de Saar-kwestie en het voldoen aaft Franse eisen inzake Brits-Amerikaanse waarborgen. Zoals reeds gemeld, heeft Bidault een brief aan kanselier Adenauer ge schreven, waarin hij voorstelt de be sprekingen over Saarland en andere problemen tussen Frankrijk en Duits land te hervatten. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken zei den dat het niet uitgesloten is dat Bi dault en Adenauer een ontmoeting zullen hebben voor 31 Maart, op welke datum zij deel moeten nemen aan een conferentie te Brussel over de politieke federatie van Europa. Bidault en Adenauer hebben bij be sprekingen van December jl. weinig voortgang gemaakt met een oplossing van de Saar-kwestie. De belangrijkste eisen van Frankrijk zijn, dat Saarland politiek onafhankelijk van Duitsland en economisch verbonden met Frank rijk blijft. Politieke kringen in Parijs menen, dat de parlementscommissie van bui tenlandse zaken zich zal moeten haas ten als de wet tot bekrachting van de E.V.G. nog voor eind April door de DAT de excursie die de Prov. Staten naar Schou- wen-Duiveland zullen ma ken en die gevolgd zal wor den door een „wenszitting" in Zierikzee, vastgesteld is op Maandag a.s. DAT gistermiddag aan de Westsluis te Terneuzen een vrachtauto, bestuurd door P. V. uit Cadzand, bij het ach teruit rijden de neus van een volkswagen, bestuurd door H. L. uit Breda, in el kaar heeft gedrukt. V. had er zich tevoren niet van overtuigd, dat er geen auto meer achter hem stond. DAT gisteravond de Ter- neuzense Lyceumclub haar traditionele uitvoering in Met Concertgebouw heeft ge geven. Voor de pauze werd een toneelstuk „Dienstbode gevraagd" door de leerlin gen der lagere klassen opge voerd. Na de pauze voerden de leerlingen der hogere klassen op verdienstelijke wijze ,,'s Nachts tussen 12 en 1" op. Het geheel werd afge wisseld met muziek en zang. DAT vanaf hedenavond tien uur tot 3 Maart te mid dernacht de overweg tussen Kanaalweg en Oude Vlis- singseweg te Middelburg voor alle rij- en voetverkeer zal zijn gesloten wegens werkzaamheden. Men dient dus om te rijden via de Se- geerssingel. DAT de winkeliersvereni ging „De Schelp" te Krui ningen onder voorzitterschap van de heer I. A. Quaak met belangstelling heeft geluis terd naar een uiteenzetting van de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw se eilanden, die sprak over de mogelijkheden voor scha devergoeding der midden standers. De heer M. J. v. d. Berge, belastingconsulent, behandelde de rampschade- wet. De voorzitter deelde nog mede, dat pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot oprichting van een vereniging voor han delsbelangen. DAT de Middelburgse po litie proces-verbaal heeft op gemaakt tegen twee arbei ders, L. H. en J. C. uit Mid delburg, die al enkele maan den geleden bij de nieuw bouw van het Gasthuis 14 jeugd van tegenwoordig slechter dan vroeger?" Ds Strating meende dit te moe ten ontkennen en wees er o.m. op dat de omstandighe- nieuwe planken, een baal den vaak oorzaak zijn. Hij cement, hardboard, zand en legde de nadruk op goede steen hadden gestolen. De arbeiders zijn, toen dezer dagen de diefstal aan het licht kwam, ontslagen. DAT het bestuur van de Middelburgse IJsclub het respectabele aantal van 760 médailles heeft verzonden aan alle deelnemers en deel neemsters aan de eerste Walcherse Dorpentocht. Wie in één van de komende da gen deze aardige herinne ring nog niet heeft ontvan gen, kan dat melden op Lange Delft 76. DAT voor de afd. Zuid BevelandrWest van de Alg. Bond van Plattelandsvrou wen, die gisteren onder lei- jding van mevr. Van Willi- leende, tegen een auto be gen-Everse te Goes verga- stuurd door de heer W. S. derde, de Ned. Herv. predi- uit Breda, is gevlogen. De kant ds H. M. Strating het motor werd lelijk bescha- woord heeft gevoerd over digd en de berijder brak een het onderwerp: „Is onze duim. voorlichting. Medegedeeld werd voorts nog dat cle jour naliste Caty Verbeek op 23 Maart een lezing zal komen houden om de plattelands vrouwen iets te vertellen uit de keuken van de journalis tiek. DAT de Goese politie gis teren heeft aangehouden de Goesenaar J. B. die uit Hulst een fiets had weggekaapt en in Goes had beleend. B. is aan de Rijkspolitie te Hulst „overgedragen". DAT gistermiddag op de hoek Kamperfoeliestraat Leliestraat te Goes de mo torrijder W. uit Ellewouts- dijk, die geen voorrang ver- voltallige nationale vergadering be- handeld moet worden. Men schat, dat de parlements-commissie nog twee maanden nodig zal hebben voor dat zij haar oordeel over het ontwerp aan dé nationale vergadering kan laten weten. HOLLUM, 23 Febr. De voorgeno men tocht van het m.s. „Lauwerszee", dat in Oostmahorn op het vaste land reeds geladen is met 50 ton veevoer, bakkersmeel enz., en dat morgenoch tend naar Ameland zou vertrekken, gaat niet door in verband met de ijs gang op de Waddenzee. Er is reeds enige beweging in het ijs, zodat men hoopt de tocht over enkele dagen met succes te kunnen onderne men. De veertien vliegtuigen, die vandaag op het vliegveld te Ballum zijn geland, brachten 1310 kg post en vrachtgoede ren naar het eiland. Zij namen 87 kg mee terug. Vijf passagiers kwamen naar en twee gingen er van het eiland. Op 5 Maart a.s. PARIJS, 23 Febr. De Franse na tionale vergadering heeft besloten op 5 Maart Nehroes beroep op de betrok ken partijen om het vuren in Indo- China te staken, te hespreken. Nehroe had Maandag in de tweede kamer van het Indisch parlement ge zegd, dat de partijen in Indo-China op de een of andere manier tot het staken van het vuren diende te komen met het oog op de a.s. conferentie te Ge nève. Mayer, van wie het voorstel was uit gegaan, zeide te hopen, dat Frankrijk niet het laatste land is, dat Nehroes be roep beantwoordt. DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen DE BILT, 23 Febr. Vrij veel be wolking met enkele verspreide buien en plaatselijk«ook opklaringen. Matige Zuidwestelijke wind. In het Noorden van het land iets hogere, elders onge veer dezelfde temperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.37 u., onder 18.11 u. Maan op 2.09 u., onder 9.44 u. Hoogwater Donderdag 25 Februari: Vlissingen: 6.15 u. 1.57 m., 18.48 u. 1.48 m. Terneuzen: 6.40 u. 1.79 m., 19.11 u. 1.71 m. Wemeldinge: 7.48 u. 1.42 m., 20.17 u. 1.42 m. Zierikzee; 7.27 u. 1.21 m., 19.58 u. 1.22 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1