TGÜ UIT ZEELANDS STEDEN Nieuws uil de Provincie. Vlotte bespreking met België over de waterwegen Ëvenhuis in Nederland* 90 pet Hollanders willen blijven, Grote partijzuivering in Rusland. Nog moeilijkheden over subsidie van Belgische schippers en de sluis bij Ter neuzen Middelburg Vlissingen. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Zievikzee. 7 holen 7 erneuzen. GEMEENTERADEN Schoondijke krijgt een nieuw postkantoor. Dinsdag 23 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Vrijdag definitieve overeenstemming BRUSSEL, 22 Februari. De onderhandelingen tussen de heren Frans van Cauwelaert en Steenberghe over het vraagstuk der waterwegen zullen Vrijdag a.s. te Den Haag worden voortgezet, aldus is, volgens de Gazet te Antwerpen, beslist op een bijeenkomst die Zaterdag j.l. is gehouden in de ambtswoning van de heer van Cauwelaert te Brussel. De besprekingen heb ben een vlot verloop gehad. Oorspronkelijk was bepaald dat de bijeenkomst tot Zaterdagavond zou duren. De Nederlandse afgevaardigde zou echter ver zocht hebben de onderhandelingen Vrijdag voort te zetten. Hieruit wordt afgeleid dat de heer Steenberghe zijn regering wenst te raadplegen, hetgeen in Belgische kringen de verwachting wekt dat de onderhandelingen het eindpunt naderen. Op de agenda van Zaterdag stond inpliceren. Daarover is nog niets be- het onderzoek van een ontwerp-rap- port over de oplossingen, die de on- illllll ItllllUI derhandelaars hun regeringen voor stellen met betrekking tot de Schelde- Rijn-verbinding, de sluis van Terneu- zen en de stop van Ternaaien. Hoewel het rapport slechts de basis moet le veren voor de uiteindelijke regeling, zullen de onderhandelaars, in overleg met hun regeringen, van dit rapport ook een voor-ontwerp van verdrag maken. Het rapport in deze vorm is vrijwel gereed. Het voorziet een regeling voor de stop van Ternaaien, die op kosten van België zal worden verbreed, ten einde een vaarweg voor grote schepen te verkrijgen tussen Luik en Neder lands Limburg. Ook voor Terneuzen is een oplossing gevonden waarbij België 85 procent zal betalen van de kosten die gepaard gaan met de verbreding van de sluis. In dit verband blijven nog enkele detailpunten te regelen, waaromtrent men echter tot een ac- coord zal kunnen komen. Met betrekking tot de Schelde-Rijn- verbinding werden de onderhandelaars het eens over het tracé van een ka naal gaande van de Antwerpse dokken naar de Oosterscheide bezuiden Ber gen op Zoom en van benoorden die stad naar Moerdijk met een boog be noorden Rozendaal. De vaart door de Oosterscheide zou door een dam wor den beschermd tegen zeestromingen. Ook de verdeling der kosten werd ge regeld. Men is evenwel Zaterdag niet tot een overeenkomst kunnen geraken betreffende de Belgische eis om in het verdrag betreffende dit kanaal een clausule op te nemen waardoor het mogelijk wordt gemaakt de Bel gische binnenschippers een subsidie te verlenen, indien zou blijken dat de Rijnscheepvaart naar en van Antwerpen ook met dit kanaal te duur zou blijven en daardoor niet opgewassen zou zjjn tegen de con currentie van Rotterdam. Hierover wensen de Nederlandse onderhandelaars het advies van hun regering in te winnen alvorens tot on dertekening van het gemeenschappe lijke rapport over te gaan. Wordt betreffende dit rapport over eenstemming bereikt, dan zou de onder tekening aanstaande Vrjjdag in Den Haag kunnen geschieden. GEEN COMMENTAAR. Van Nederlandse zijde kan op deze publicatie van Belgische kant op het ogenblik geen commentaar gegeven worden. Men wijst er op, dat de tracée van het kanaal, zoals in het bericht genoemd, een van de ruim half dozijn projecten is, welke zo langzamerhand voor de verbinding Antwerpen -Moer dijk zijn ontworpen. Deze tracée zou o.m. het afsluiten van de Oosterscheide slist. Wel wordt in deskundige kringen te Den Haag de indruk gewekt, dat de Nederlands-Belgische studiën over de Zuidelijke wateren zo langzamerhand uit de politiek-economische in de wa terstaatkundige sfeer terecht komen. DAAR VOELEN WE NIKS VOOR! Aardig, vond Pieter. Héél aardig verhaal, U wordt vast en zeker be roemd maarwat gaat er dan met ons gebeuren?'' „Met jullie?!" riep de ka pitein. „Jullie spelen in dit spelletje mee! Jullie heb ik geredIk stop jullie in een kooier moeten drankjes geslikt worden., sr moet roet op jullie ge zichten komen dat staat nóg echterIk ben de beroemde redder en jullie zijn de hulpeloze stumpers, die zeker verdronken zouden zijn wanneer ik mijn leven niet had gewaagd„Daar voelen we niks voor!" zeiden Pieter en Karolus in koor. „Wij zijn niet zieken„Zwijg!" overdonderde de kapitein hen. „Ik deel hier de lakens uitIk zeg wat gaat gebeuren en jullie hebben geen snars in te brengen, begrepen.! Jullie hebben alleen maar te doen wat ik zeg anders smijt Opinie-onderzoek in Australië SYDNEY, 22 Febr. Een opinie onderzoek onder de Nederlandse emi granten in Australië heeft uitgewezen, dat 90 procent van hen in Australië wil blijven. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Nederlandse informatiedienst in Sydney en strekte zich uit over een groot aantal emigranten, waaronder pas gearriveerden en hen die er al drie of vier jaar wonen. De overwegingen waarom de Neder landers wensten te blijven, waren betere levensomstandigheden, goed klimaat en goede werkgelegenheid te gen lonen die hoger zijn dan in Neder land. Tien procent wenste om ver schillende redenen naar Nederland te rug te keren. De Nederlandse emigratie-autoritei ten in Australië deelden in aansluiting op het onderzoek nog mede, dat het aantal van hen die wensen terug te keren terug loopt als de eerste moei lijkheden van taa.1, huisvesting en werkgelegenheid zijn overwonnen. Volgens de officiële cijfers zijn er thans nog 48.000 functies in Australië te bezetten, officieus schat men het aantal op 60.000. ik jullie, alle overgehaalde garnalen in een roeiboot, tóch nog over boord!" Toen snelde de man de hut uit om geen vijf minuten later weer terug te komen met twee handen vol roet uit de pijp. „Kom hier!" snauwde hij tot Pieter. Hij trok de jon gen naar zich toe en smeerde het roet kwistig op zijn wangen, voorhoofd, kin en kleren. „Zo", riep hij toen zelfvoldaan. „Zóó ziet een jongen er uit die door een scheeps-pijp is gezakt en in een stoomketel heeft gelegen!" Na de val van Beria LONDEN, 22 Februari. Uit een door radio Tifiis geciteerd rapport op het Con gres van de Georgische Communistische Partij, dat de vorige week is gehouden, blijkt, dat in de afgelopen zeventien maanden meer dan drie duizend leden uit de partij zijn gestoten. Georgië is de republiek waaruit de te rechtgestelde Sowjet-leider Beria afkom stig is. Sedert diens terechtstelling zijn er in Georgië vele zuiveringen in de hoog ste leiding geweest. Het blijkt, nu dat Mzhavanadze, de belangrijkste post van eerste secretaris der partij heeft. Deze heeft ook het rapport op het partijcon gres uitgebracht. Hij critiseerde hierbij het werk van partij, Sowjets en econo mische organisaties. Hij verklaarde voorts, dat het merendeel der geroyeerde leden zich schuldig had gemaakt aan verduis tering en verkeerde toewijzing van gel den van de staat, de collectieve boerde rijen en de coöperaties. Uit partijcongressen in andere Sowjet republieken ,in de afgelopen week ge houden, blijken grondige veranderingen in de topleidingen, vooral in de centraal- Aziatische republieken. In de Oekraine zijn volgens radio Kief twee nieuwe vice-premiers Valoeyef en Kozyoela, benoemd. Uitgewezen uit Indonesië AMSTERDAM, 22 Februari. De 33-jari- ge Nederlandse journalist, Eddy Even huis, die door de Indonesische regering het iand is uitgewezen, is gistermiddag met zijn vrouw en zeven maanden oude zoon Abje, op Schiphol in het vaderland teruggekeerd. De heer Evenhuis, hoofdredacteur van „De Vrije Pers" te Surabaja en corre spondent van het Algemeen Handelsblad, is op grond van een besluit van de Indo nesische minister van Justitie van 18 Fe bruari j.l. het land uitgewezen. De jour nalist vertelde bij zijn aankomst op Schiphol aan zijn talrijke collega's, dat de officiële reden tot zijn arrestatie is ge weest het telegram, dat hij aan het Alge meen Handelsblad had willen verzenden over de kwestie van het Simpang Hotel (het voormalige Oranje Hotel) in Sura baja. In het uitwijzingsbesluit staan en kele zinsneden uit dit, door de censuur niet doorgelaten telegram, o.a. dat „de pas benoemde resident van Surabaja fel anti-Nederlands is". „Dit is ook mijn me ning" zo voegde de heer Evenhuis hier aan toe. Verder stond in het telegram „dat de Nederlandse gemeenschap in Su rabaja verontrust is over het feit, dat dc campagne tegen het Simpang hotel kon uitgaan van een zo hoge functionaris als de resident". In het uitwijzingsbesluit was voorts opgenomen, dat enkele artikelen in „De Vrije Pers" prikkelend waren voor de Indonesische bevolking. Gezelligheid voor de ouden van dagen. De afdeling Middelburg van de NCVB wil graag iets meer voor de ouden van dagen doen dan tweemaal per jaar hun een goede middag in de Bogardzaal ge ven. Er zal daarom voor iedere man of vrouw boven de 65 jaar vanaf 24 Febru ari a.s. gelegenheid bestaan elke tweede en vierde Woensdag in het Geref. Jeugd- gebouw in de Singelstraat te komen om er enige tijd met elkaar gezellig door te brengen. Fancy-fair op 20 Mei a.s. Evenals vorig jaar hoopt de Oecumeni sche Jeugdraad ook nu weer een fancy- fair te organiseren, waarvan de op brengst ten goede komt aan de ontheem den in deze zin, dat men weer een aan tal kinderen van vluchtelingen naar Mid delburg wil laten komen. De datum van deze fancy-fair is vastgesteld op 20 Mei a.s. op de Vismarkt. Het „Eiland" zal worden beplant. De raad heeft een voorstel ontvangen om zijn goedkeuring te hechten aan de beplanting van het „Eiland", waarmede een bedrag van f 3500.zal zijn gemoeid. Het geld kan uit een begrotingspost wor den geput. De Van Speijkstraat zal van een passend plantsoen, worden voorzien, terwijl langs de dijk eveneens beplan ting zal komen. Er komen bomen, rozen en heesters. Dit onderdeel vraagt f 1120,84. Op de scheiding van de loskade en de Kanaalstraat zijn iepen geprojecteerd bij de toekomstige bebouwing. Ook het plantsoen op het Cornells Lampsinplein is ir^ de bebouwing ontworpen. Tussen bebouwing en dijk komt een speelweide, die gedraineerd zal moeten worden. Dit onderdeel kost f 2336,04. Begin van brand Zondagmorgen in alle vroegte werd de politie en de brandweer gealar meerd voor een binnenbrand in een woning aan de Badhuisstraat. Het bleek dat in een achterkamer op de 2e verdieping een bedstel, stoelen en een tafelkleed aan het smeulen waren. Met schuimblusapparaten wist de brand weer erger te voorkomen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1953 Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 100# 100# 97# 98 93# 9354 9844 98?4 9944 99# 97 97 Cult. H, Ind. Bk 81# Nat. Handelsbank 132# 131# Ned. Handel Mij 175 174 A.K.U. 18844 18744 Bergh's Jurg. 276 274 Berkel's Patent 133 133 Calvé Delft 138 137# Fokker 141B 143 Gelder Zonen 193# 19444 Kon. Hoogovens 176# 17744 Ned. Ford 263# 264 Ned. Kabelfabr. 234 231# Philips' Gloeil. 251# 230# Do 6 cum. pref. wd. 172 171 Unilever 239# 239# Wilton-Fijenoord 191 194# Biliton I rubr. 330 Biliton II rubr. 276 270 Dordtsche Petr. 352 355# Dito, pref. 355 358# Kon. Olie 37» 381# Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Oost Java Rubber De Oostkust Kendeng Lemboe Serbadjadi HolL Am. Inij 377 380 611# - 144# 140 132# 130L 38 39 136 137 73# 71# 50# 51# 153# 153 ■nou. ^m. inij iwa xw K. J. Ch. Paketvrt 124# 124 Kon. Boot 140# 140# Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Om meren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.LS.U. Vorstenlanden Senembah Deli Bat. Mij Deli Mij Müller Co. Ainsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank 132# 132# 136# 136# 140 139# 165 168 146# 146# 134# 129 66 63 85 82 23# 23 107# 1Q5 123# 120# 182 182 186# 186# 74# 72L 16 7# 168# Twentsche Bank 178# 178# Overzeese Gas 109# 109 Borneo Sumatra 123 122# Intern atio 165 167 Am. Radiator 15# 15# Am. Smelting 29# 29# Anaconda Copper 32 Bethl. Steel 55 55# Chrysler 61# Ford Canada 82B 81# General Motors 61# 61# Hudson Motor 10 10# Intern. Nickel 38 37# Rep. Steel 49# 48# Nash Kelvinator 16 16# Stand. Brands 29# 29# U.S. Steel 40 40# Cont. Oil 57# Cities Service 82 82 North. Am. Comp. 20# 20# Midcont. Oil 67# 67# Midcont. Oil 67# 67# Philips Oil 59 58# Shell Union 86# Tide Water 21# 21# Baltimore 19# Miss. IC. Texas 4# 4# New York Centr, 23# 23# Jaarfeest Hervormde Jongensclubs Vrijdagavond hielden de Chr. Jon gensclubs „De Heer is mijn Herder" en „Obadja" hun 63ste jaarfeest in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De avond werd geleid door de hulppredi ker de heer H. Bakker. G. Schraver hield een bijbelinleiding n.a.v. de gelijkenis van de arbeiders in de wijngaard, en eindigde met het Bondsdevies van de C.J.M.V.: „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet". Hierna volgde de opvoering van het toneelstukje „De Schoenmaker", waar in duidelijk het clubwerk werd uitge beeld. Namens de kerkeraad sprak ou derling L. M. Steendam de jeugd toe. Na de pauze, waarin een verlotinng gehouden werd ten bate van de kas, werden nog drie toepasselijke en aar dige tonelstukjes opgevoerd. Ds J. P. van Roon, Ned. Herv. Pre dikant, sloot met een opwekkend woord en dankzegging het welgeslaag de jaarfeest. Voordrachtavond Nutsdcpartement Voor de afdeling van „Het Nut: heeft de voordrachtkunstenares, mevr. Aafje Top uit Amsterdam, voorgedra gen het door Jans Mens geschreven „Lampions der Liefde", het dagboek van een jong meisje. Op boeiende wij ze bracht mevr. Top de figuur van het jonge meisje voor de toehoorders tot leven. Met stille aandacht hebben de Nuts leden haar voordracht geboeid gevolgd tot het einde toe, waarna een gul ap plaus de dank vertolkte voor het ge- bodene. De heer Gerritsen dankte me vrouw Top namens „Het Nut" voor haar uitstekende weergave. Ouderavond Chr, School Tijdens de ouderavond van de Chr. School aan de Doelweg, heeft de heer Rijksen, student aan de Theologische Hogeschool, een causerie gehouden over „Ons gezinsleven in het licht van het vijfde gebod". Hierna bepaalde de heer Boender zich tot de vraag „Hoe veel zielen zullen er nu leven onder de beademing van dit gebod?" De vergadering stond onder leiding van de heer A. Kot, die een inleidend woord had gesproken naar aanleiding van Jer. 3. De avond werd gesloten door ouderling Lindhout. Van de gelegenheid om 't werk der leerlingen te bezichtigen werd een druk gebruik gemaakt Solistenconcours In het Nieuwe Hervormde jeugdge- bouw aan de Kerkhoflaan zal op 26 en 27 Februari a.s. het achtste Bondssolis- tenconcours worden gehouden, waar voor door 58 solisten is ingeschreven. Mutaties belastingdienst. De commiezen-titulair J. J. Risseeuw en W. A. de Roo, beiden werkzaam ter inspectie der belastingen te Terneuzen, zijn met ingang van 1 Maart a.s. resp. overgeplaatst naar Oostburg (inspectie belastingen) en Rotterdam (inspectie j belastingen, le afdeling). BIGGEKERKE Ouderavond Chr. School I. Onder lei ding van de heer J. Kodde, heeft de Chr. School I een goed bezochte ouderavond gehouden. Voor de pauze heeft het hoofd de rschool met medewerking van leerlin gen der hoogste klas, enkele schetsen uit der schooi met medewerking van leerlin- de pauze sprak de heer C. Stuy over „Het gebruik van het telraam bij het aanvan kelijke rekenonderwijs". EHBO-cursus. Twaalf personen hebben zich opgegeven om de nieuwe cursus EH BO te volgen, die op 23 Febr. a.s. begint, onder leiding van dr Frima van Zoute- lande. BORSSELE Benoeming. Tot hulpkassier bij de Boe renleenbank alhier is benoemd de heer A. Rottier Jz. Melkcontrólevereniging. De Melkcon- trölevereniging kwam in vergadering bij een onder voorzitterschap van de heer M. Nijsten. Voorzitter memoreerde het overlijden van de controleur der vereni ging. de heer Jansen. In zijn plaats werd benoemd de heer M. Verhulst. De vereni ging telt thans 22 leden met samen 90 koeien. De rekening van de penningmees ter sloot met een batig saldo van f 161,67, Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Steketee. De contrölekosten, zo werd be sloten, werden met f 1.per jaar per koe verlaagd. BrtbSKENS Geslaagd. Te Breda slaagden voor het diploma Lingerie, mej. J. Woittiez en voor Coupeuze, mej. A. de Witte, beiden uit Breskens. Vismijn. Aangevoerd 1520 Februari. 336 kg Export garnalen f 3.583.43; 75 kg Schar 0.75—0.70; 6 kg Schol 0.62; 3 kg. Kabeljouw 0.81; 311.000 kg. Haring 0.18 0.16; 12.000 kg Haring doorgedraaid. Zanguitvoering. De Christelijke Zang vereniging „Sursum Corda" heeft o.l.v. de heer A. Vergouwe een Uitvoering ge geven in het gemeentelijk ontspannings lokaal. De avond werd met gebed ge opend door de heer Jac. v. Haneghem, waarna de avond verder gevuld werd met zang en declamatie. De bezoekers geno ten zeer van de goede zangprestaties van de vereniging, en lieten zich dan ook met een hartelijk applaus niet onbetuigd. De avond werd gesloten door ds J. H. v. Beusekom. COL, lN SP LAAI Vergadering Weegbrug. De weegbrug vereniging „Landbouwbelang" hield haar jaarvergadering ten huize van de heer J. Verburg, onder voorzitterschap van de heer C. J. Kole. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er in 1953 de volgende hoeveelheden waren gewogen: SuiKerbieten 3.742,086 kg; Aardappelen 13.448.603 kg; Hooi en stro 557.995 kg; Uien 571.043 kg; Pulp 227.059 kg; Diverse producten 3.802.217 kg; Levende dieren 192 stuks. HEINK ENSZAND Schietwedstrijden „Soranus". In de lo kaliteit van de heer A. Vermeulen von den schietwedstrijden plaats op de liggen de doelen georganiseerd door de Hand boogsociëteit „Soranus", waarvan de uit slag luidde: Hoofdvogel; P. Vermue, Jac. van Beie ren, Goes; le zijvogel: J. Glas, Willem Teil, Kapelle; 2e zijvogel; C. Rijk, Zee- landia, Ovezande; le kal: P. v. d. Dries, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek; 2e kal: C. Rijk, Zeelandia, Ovezande;! 3e kal. A. d. Jonge, Soranus, Heinkenszand; 4e kal: P. v. d. Dries, Eensgezindheid, 's-Heeren hoek; Meeste vogels: C. van den Dries Soranus, Heinkenszand; le klep: A. Sor- ber, Batavieren, Goes; 2e klep: H. Drie- dijk, Doel naar Hooger, Wolphaartsdijk; 3e klep: P. Vermue, Jacoba, Jacoba van Beieren, Goes. Uitvoering ATLAS. In het verenigings gebouw „Maranatha" is een geslaagde uitvoering gegeven door de gymnastiek vereniging ATLAS met medewerking van de toneelvereniging „Kunst naar Kracht". De voorzitter dr P. Staverman opende deze avonden, waarna op voortreffelijke wijze de gymnastiekoefeningen werden vertoond. Na de pauze speelde de toneel vereniging het stuk „Amor speelt verstop pertje" een blijspel in 3 bedrijven. Na af loop werd aan een drietal leden van AT LAS een medaille uitgereikt voor de goede prestaties bij een gehouden af standsmars. KAMPERLAND Uitvoering „Ons Genoegen". Zaterdag avond gaf het Fanfaregezelschap „Ons Genoegen" een uitvoering in het vereni- ginsgebouw, onder leiding van de direc teur F. Smit. Nadat een 8-tal muziek nummers ten gehore waren gebracht, werd het toneelstuk „De lirma Bobbel en Hobbel" opgevoerd. Het publiek genoot er van. KRUININGEN Ned. Herv. kerk. Als ouderling is door de kerkeraad aangewezen de heer A. van Dalsen en als diaken, de heer M. Paauwe. NIEUWDORP Rode Kruis-film. In het verenigings gebouw werd dezer dagen een filmavond gehouden, die georganiseerd was door het Rode Kruis. Verschillende films over het werk van deze instelling gaven de aan wezigen een duidelijk beeld, hoe groot voor Nederland de noodzaak is om aller medewerking aan het Rode Kruis te ge ven. De avond werd geopend door de heer J. J. Hommes. O.- EN W.SOUBURG „Luctor et Emergo". Op de jaarverga dering van de A.R. Kiesvereniging „Luc- tor et Emergo" bleek uit het jaarverslag dat de vereniging thans 181 leden telt. Bjj de gehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. De heer M. J. Contant stelde zich niet herkiesbaar in zijn plaats werd herkozen de heer H. A. Vos Jr. Door de heer G. Koole werd een in leiding gehouden over „Het 75-jarig be staan onzer partij". Feestavond C.JA1.V. Zaterdagavond hield de C.J.M.V. de feestavond in „Re- hoboth". Na het openingswoord van de voorzitter, dhr J. Willeboordse, werden en kele schetsjes opgevoerd. Hoofdmoot van de avond was de opvoering van liet to neelstuk „De mens wikt". De burgemees ter, de heer A. H. S. Stemerdmg. (vroeger voorzitter van de C.J.M.V. te Rotterdam) sprak een krachtig prupagar.dawoord Ds Haitjema hield Je dagsluiting. Verkoping. Zaterdag had in „De Zwaan" ten overstaan van notaris J. L. Verhagen de openbare verkoping plaats van het huis met tuin Beciusstraat 28. Ko per werd de heer G. Nie rwenhuize alhier voor f 2S90.Voorts werd verkocht het huis met tuin Koopmansvoetpad 8. Ko per de heer Dekker voor f 2200.—. Het huis met tuin Nieuwe Vlissingse- weg 111 werd gekocht door de heer B. Everse te Haamstede voor f 1700.—. RILLAND-BATH Toneelavond. Zaterdagavond werd in de zaal van de heer Colpaart een toneel avond gehouden van het Nutsdepartement „Krabbendijke". Er werd opgevoerd „In Pyama" d.oor het toneelgezelschap van de Zeeuwse Vereniging „Luctor et Emer go" te Dordrecht, dat zich zeer verdien stelijk maakte. Er was een enorme be langstelling. ST. ANN ALAND Kijkavond School met den Bijbel. Voor de jaarlijkse Kijkavond in de School met den Bijbel, waar de ouders in de gelegen heid werden gesteld het werk der leer lingen te bezichtigen, bestond veel be langstelling. Speciaal de handwerkstand van de beide Onderwijzeressen, mej. J. Hendrikse en mej. G. Knuist viel bijzon der in de smaak. De tijdelijke leerkracht, de heer A, H. GroSman Jr uit Oosterbeek, had z(jn tekenaarskunst getoond, door en kele zeer fraaie bord- en wandtekenin gen, die bij alle aanwezigen bijzonder in de smaak vielen. ST. LAURENS Jaarvergadering afd. ZLM. De plaatse lijke afdeling van de ZLM hield Vrijdag avond o.l.v. de heer J. Koole Dzn, haar jaarvergadering. De verslagen van secre taris en penningmeester getuigden van een bloeiend verenigingsleven. Het aan tal leden bedraagt 45. Tot lid van het Kringbestuur werd de heer J. Koole Dzn candidaat gesteld. De bestuursleden de heren Joh. Mari- nissen en A. Francke Jzn werden herko zen. Tot leden van de financiële commis sie werden henoemd de heren D. Lorier en P. Rooze. De heer A. Buijs gaf ver slag van de algemene vergadering. Tot afgevaardigden naar de algemene verga dering te Goes werden benoemd de heren J. Gideonse en D. Lorier. Besloten werd dat het bestuur de mogelij kheid zal on derzoeken tot wederoprichting van het mussengilde. ST. PH1LIPSLAND Biddag voor het gewas. Op Woensdag 24 Februari zal de biddag voor het gewas worden gehouden in alle kerken n.l.: Herv. kerk 10 en 2.30 uur ds de Lint; Ger. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur ds Honkoop; Oud-Ger. Gemeente 9.30, 230 en 6 uur ds Mieras. VROUWENPOLDER Uitvoering. De mondorgelclub „Ons Ge noegen" gaf voor haar begunstigers da jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer A. Jongepier. Op verdienstelijke wijze werden een tiental nummers uitge voerd, waarna het toneelstuk „De Een dracht" werd opgevoerd. Been gebroken. De 94-jarige wed. de R. uit de Lepelstraat, kwam zodanig te vallen, dat zij met een beenbreuk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. WEMELDINGE C.H. Kiesvereniging. Op de jaarverga dering van de Chr. Hist. Kiesvereniging die gehouden is onder voorzitterschap van de heer Adr. Veerhoek in de Chr. School, werden na de gebruikelijke verslagen tot afgevaardigde en plv. afgevaardigde naar de te Amsterdam te houden Algemene Vergadering, resp. gekozen de heren J. Veerhoek en J. Ruissen. Bij de verkiezing van bestuursleden werden de heren C. Burger Jz. en D. de Witte, bij acclamatie herkozen.. Voorts werd besloten bij de te houden Prov. Sta ten Verkiezing geen buitengewone kosten te maken voor propagandamiddelen, doch zich enkel te houden aan hetgeen van Prov. Bureau wordt toegezonden. Verder werden nog enkele vragen gesteld, welke door de heer J. Veerhoek naar ge noegen werden beantwoord. WESTKAPELLE Bevordering. De pas benoemde aspi rant-wachtmeester der Rijkspolitie alhier, de heer L. Klapwijk is tot wachtmeester bevorderd. Gymnastiekclub opgericht. Op initiatief van het bestuur der voetbal-vereniging „De Noormannen" is er alhier een gym nastiekclub opgericht met aanvankelijk 80 leden. De leiding berust bij de heer P. v. d. Velde uit Domburg. Opvoering „Pinky". Zaterdagavond heeft de CJVF een toneelavond gegeven in het Herv. Jeugdgebouw. Het toneel stuk genaamd „Pinky een blank neger meisje", (naar de gelijknamige roman van Cid Rinckett Summer) werd opgevoerd. Op werkelijk buitengewoon goede wijze werd door alle spelers zonder uitzonde ring, het rassen probleem tussen blank en bruin, waarover dit stuk handeld tot uit drukking gebracht. W OLPHAART SDI ]K Vergadering C.B.T.R. Zaterdagavond vergaderde de plaatselijke afdeling der C.B.T.B. De heer P. S. Marinissen van het boekhoudbureau hield een causerie met betrekking tot de belastingvragen aan gaande de watersnooduitkeringen. Er volgde een drukke bespreking. In het afgelopen jaar zijn te Schoon dijke in totaal 23 vergunningen voor woningbouw en 7 vergunningen voor de bouw van landbouwschuren uitgereikt, aldus bleek uit een overzicht van de bouwactiviteiten ln 1953, dat de voor zitter, burgemeester F. A. van Rose- velt, in de jongste raadsvergadering van deze plaats gaf. Voor 1954 staat óp het programma de bouw van een kleedlokaal op het sportveld en de bouw van een nieuwe muziektent. Besloten werd over te gaan tot de bouw van een nieuw postkantoor ln het centrum van de gemeente. Hiervoor zal een herbouwplicht gekocht worden van de heer A. Versprille-Risseeuw. De bouwkosten belopen f 11.000. Aan de P.T.T. Is voorgesteld het kantoor te hui-en voor f 15.50 per week. Een voorstel om op de Tragel vijf lichtmasten te plaatsen (kosten f 5000) werd aangehouden. Het verzoek van de gemeente Hulst om in te stemmen met haar actie tot bevordering van de inpoldering van het land van Saeftlnge en kanalisatie van een deel der Wester-Schelde, zal nader besproken worden. CADZAND Voorm. gemeentehuis wordt brandweerkazerne. B\j het begin van de raadsvergade ring te Cadzand deelde de voorzitter mee, dat goedkeuring was ontvangen voor de bouw van een rijwielberg- plaats bij de O.L. school te Cadzand en tevens voor uitbreiding der straat verlichting met vier lichtmasten. Met vier tegen één stemmen werd besloten om het voormalige gemeente huis te bestemmen tot brandweer kazerne. Afgewezen werd een verzoek van vier inwoners om aansluiting op de waterleiding. De kosten voor de ge meente zouden naar het inzicht van de raad te hoog worden. Besloten werd de woning van de heer J. Ocké on bewoonbaar te verklaren. Het voorstel om nog dit jaar twee loli-ilen van de O.L. school te laten schilderen werd aanvaard. In de rondvraag deed de heer Honte het voorstel de kolentoeslag te bren gen van f 2.50 op f 3.60. Dit werd met algemene stemmen goedgekeurd. MELISKERKE Boaz-school wordt uitgebreid. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering te Meliskerke deelde de voorzitter, burgemeester A. J. Huijsman, mee, dat B. en W. hebben benoemd tot volontair ter secretarie, de heer Adr. Sturm te Serooskerke. Hij zal de plaats innemen van de heer J. Wattel te Vrouwenpolder. Tot lid van het B.A. werd herkozen de heer Jac. de Korte. In de plaats van A. Poppe, die zich wegens hoge leeftijd niet meer beschikbaar stelde, werd in dit college gekozen de heer Joh. Dekker. De voorzitter dankte de heer Poppe, voor het vele werk, dat hij gedurende 40 jaar voor het Burg. Armbestuur heeft ged an. De heer J. D. P. de Smit, directeur van Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren, gaf hierna een toelichting op de verbouw van het geme-ntehuis, waarna het plan tot meubilering werd besproken. De raad voteerde daartoe een bedrag van f 6000. Van het bestuur der Boaz-school was een "erzoek ingekomen om gelden beschikbaar te stellen voor de- bouw en inrichting van twee leslokalen en een fietsenstalling. In verband met de toename van het aantal leerlingen en de benoeming van een leerkracht stelden B. en W. voor in principe medewerking te ver lenen. Hiermee ging de raad accoord. Bij de rondvraag informeerde de heer Provoost nog naar de verkoop van de nieuwe in aanbouw zijnde woningen. VEILINGBERICHTEN BERGEN OP ZOOM, 22 Februari. Prei 1521; kroten 614; savoye kool 1630; rode kool 818; witte kool 12 18; witlof 5574; spruiten 4176; boerenkool 1517; schorseneren 31 32. Appelen: Goudreinetten 27; Jona than 54; Winston 3068; Bellefleur 25; Golden Delicious 4041.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5