T ZEEUWSE PLAKKEBORD HET IS HUILEN MET DE NEDERLANDSE UIEN Tholen kreeg een compliment T SPIEGELTJE - op „Uiendag" te Goes Rapport over werk der Grondkamer gevraagd u Tevredenheid over gepresteerde in rampgebied Teelt en export in gevaar DE BUS V Kweeklust" heeft bewogen jaar achter de rug* Candidaten C.ELIL in Zeeland* Kring Walcheren der Z. L. M. hield jaarvergadering KERK Dinsdag 23 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina Landbouwers uit Oost-Zuid-Beveland vergaderden in Kruiningen ij mogen tevreden zijn over hetgeen in het rampgebied reeds is ge daan. Er is met voortva rendheid gewerkt en als men ziet wat er een jaar na de ramp is veranderd kan Waarde, Krabbendijke en Kapelle. Het aftredende hoofdbestuureslid, de heer W. C. van der Werff, werd herkozen. De secretaris van de Kring, de heer M, A. Kos- De ramp van het vorige jaar heeft ook stagnatie ge bracht in het steeds voort gaande proces van vernieu wing der vissersvloot, die op de mosselvangst uittrekt, 't tableau, dat een uitbeelding gaf van Psalm 150. Van Bruinisse naar Souburg. Daar werd drie avonden een bazar gehouden ten bate van het instrumentenfonds der signaalafdeling van de gymnastiekvereniging „As- trow". Er was grote belang- Was dan ook al een hele tijd stelling met als resultaat, geleden, dat in de haven van Bruinisse een nieuw vaartuig was binnengelopen. Vorige week kwam het eerste schip binnen. Het was dan wel geen gloednieuw dat een aantal oude instru menten vervangen kan wor den. Uit Oosterland komt 't bericht, dat vandaag eën de legatie van de middenstan ders uit Soest (onder leiding is van de Herstelcommissie, gaf daarna een toelichting op enkele artikelen van de Wet. op de Watersnoodscha- de. Hij wees erop, dat voor de belangen van de dubbel- getroffenen in het bijzonder zal moeten worden gewaakt. Er werden daarna vragen gesteld over de loonpolitiek en over de vergoeding van de schade aan landbouw gronden (of het wegspoelen ervan) tengevolge van voor doorgaan. Het uit Bres- kens afkomstige en 120 ton grote beurtschip zal het oude vaartuig van de firma Joh. de Waal-Jumelet ver vangen. Op feestelijke wijze alle Oosterlandse winkeliers een geschenk zal komen overhandigen. Niet minder dan 21 jaar is de heer A. de le Lijs lid van de brandweer in Groede geweest en gerui- men alleen maar dankbaar tense, die tevens voorzitter schip, maar kan daar zeker van de burgemeester) aan »ljn." Met deze woorden i-1J opende de voorzitter van de Kring Zuid-Beveland Oost v«n de Z.L.M., de heer P, Scheele-de Putter, de jaar- Vergadering, die Zaterdag middag in Hotel „De Uit kijk" in Kruiningen werd gehouden. De heer Scheele-de Putter was van oordeel, dat het jaar 1953 voor de land- en tuinbouw een zeer gunstig is vorige week in Bruinisse me tijd commandant. Hij het 30-jarig bestaan van de ontving per 1 Januari j.l. civau/ tcuucvuicc var jaar is geweest, maar dat er kreekvorming of andere oor reeds sporen van teruggang zaken. zijn te ontdekken, ook in 't boerenbedrijf. Gelukkig be staat er in de Zeeuwse land bouw niet de neiging tot overdreven luxe. „Laten wij ook in de naaste toekomst een voorzichtig financieel beleid voeren", zo adviseer de hij de leden. Bijzonder goed geslaagd achtte de voorzitter de veevoederactie ten gunste der getroffen veehouders in de rampge bieden. De afdeling blijkt 'n groeiend ledental te hebben, vooral in de gemeenten De vergadering luisterde met grote belangstelling naar de interessante lezing, die de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir M. A. Geuze, hield over zijn reisindruk ken uit Spanje. Meisjes vereniging „Wees een Zegen" gevierd, samen met de C.J.M.V. Ds Van den Brink opende de avond en daarna werden referaten ge leverd onder het motto „Wij hebben een Woord voor de wereld" door de heer J. D. de Korte en mej. M. de Kor te. „Worst en democratie" was de titel van het toneel- eervol ontslag om gezond heidsredenen. Tijdens een afscheidsplechtigheid ten ge meentehuize ontving hij zo wel van burgemeester J. C. Everaars als van de nieuwe commandant, de heer D. Deuninck, een boekwerk. De adj.-inspecteur van het Brandweerwezen te Breda, de heer J. Kortens, over spel, dat door de leden der handigde hem de medaille beide verenigingen werd opgevoerd. Het slot van de avond kwam met een goed Het loopt tot heden niet slecht met de Zeeuwse Col lecte. Het ongunstige weer heeft het resultaat wel wat nadelig beïnvloed, maar toch bedraagt de totale op brengst van de 20 gemeen ten, waarvan de uitkomsten bekend zijn, nog maar f 114.99 minder dan in 1952 door dezelfde gemeenten werd opgebracht. Hier zijn de gedetailleerde opgaven: Groede f 18.77; Koewacht f23.03; Kapelle f 127.62; Kloetinge f 83.13; Burgh f 67.70; Retranchemcnt i 132.25; Breskens f 197.08; 'a-Heerenhoek f 63; Yerseke 1195.70; Vrouwenpolder 1125.32; Hontenisse f 136.82; Axel f 141.62; Veere f29.70; Wissenkerke f81.49; Borsse- le f 195.85; Ovezande f 111.12; Serooskerke (W.) f 248.40; Stavenisse f 133.35; Philippine f 164.10; Vlissin- gen f760.18. Bovendien zijn er tot heden heel wat par ticuliere giften binnengeko men, zodat eind vorige week de eindstand was: f 5225.24. Daarbij komt nog de uitslag van Tholen, die zo juist be kend werd en die f805.60 bedroeg. De 6 mille is dus bereikt. Op twee plaatsen (en mis schien nog wel meer) is ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Marijke door de schoolkinderen voor „Het Vierde Prinsenkind" gecollecteerd. In Colijns- plaat bracht de jeugd f 12.10 bijeen en in Sint Annaland f 16.50. Te Westkapelle collecteer de men in de Herv. kerk voor de Kinderbescherming en de Reclassering f35.45; voor de Ned. Sanatoria f 55.08 en in een Jeugd- c .istcollecte f 41.78. Ümoet morgen zeker wel met een extra editie verschijnen, als u al dit nieuws wilt publi ceren. Maar ik weet natuurlijk niet, of u het wel nieuws vindt", zo merkte minister Algera lachend op, toen hij na afloop van zijn besprekingen met Ged. Staten vorige week de Zeeuwse pers ontving, 't Was een prettig gesprek. De minister liep rustig zijn agenda door en had alle tijd om de vragen van de journalisten te beantwoorden. „U kunt dit het beste zó formuleren, vindt u ook niet?" zo wendde hij zich voor bepaalde onderwerpen tot de Commis saris. Wij vonden het nieuws belangrijk! Al enke le maanden zat Zeeland op dit bezoek van mr Al gera te wachten. Hij had nu een volle dag voor on ze provincie uitgetrokken en geloof maar, dat de besprekingen diepgaand zijn geweest. Uit een oog punt van nieuws was de mededeling over de zee wering bij Zoutelande wel het belangrijkst. Hier moet spoedig iets gebeuren, omdat de aanval van de zee steeds ernstiger wordt. Hoeveel huizen er moe ten verdwijnen is nog niet bekend, leder zal van de harde noodzaak van deze maatregel overtuigd zijn. Het prettige van dit bezoek was, dat de verhouding tussen Rijk en Provincie op alle punten tot tevreden heid van beide partijen is vastgesteld. De misverstan den en de wrijvingsvlakken, die tot voor kort beston den, zijn de wereld uit. Er zal in de toekomst over de gehele linie een vorm van samenwerking bestaan, die Zeeland alleen maar ten goede kan komen. Colijnsplaat: Hedenavond half 8 Chr. Bewaarschool: Cult. Comm. Herv. Kerk: ds De Roos spreekt over „Van Bach tot Joe Armstrong" (met gramofoonplaten). 's-Gravenpolder: Woens dagavond half 8: Raadsver gadering. Wijziging uitbrei dingsplan, aanleg nieuwe straat, aanleg drie brand putten. Kruiningen: Vanmiddag 2 uur „De Schelp": Bond van Plattelandsvrouwen. Kruiningen: Woensdag avond half 8 Zondagsschool gebouw: Rode Kruisfilm. Scherpenisse: Donderdag avond half 8 „De Gouden Leeuw": Lezing van de heer C. Philipse over de plaats der Prov. Staten in het Staatsbestel. Sint Annaland: Vrijdag avond half 7 School met de Bijbel: Ouderavond. Wissekerke: Vrijdagmor gen half 11: Raadsvergade ring. 's Middags 2 uur: Af scheid burgemeester J. J. v. d. Maas. Wolf aartsdijk: 23 Febr. T. A.V.E.N.U. 7.30 uur: Jubi leumavond N.C.L.B. Wolf aartsdijk: 25 Febr. T. A.V.E.N.U. 8 uur: Groene Kruis. Wolf aartsdijk: 26 Febr. T. A.V.E.N.U. 7.30 uur: A.R.- kiesvereniging. Waarde: Hedenavond (22 Febr.), Café Kloet: Prop. film Ned. Rode Kruis; 4 uur kindervoorstelling. Waarde: 23 Febr. Café Kloet: Vergadering Groen- tentelers. Souburg: 27 Febr. 8 uur „De Zwaan": Jubileumuit voering Gemengde Zangver. „Uitspanning door inspan ning". Sint Laurens: 23 Febr. 7.30 uur Vergaderlokaal: Feestavond N.C.B. voor 12% jaar trouwe dienst van de Ver. van Brandweer commandanten. De schei dende brandweerman werd benoemd tot erelid van deze vereniging in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Begin Maart gaat de familie K. Brandes- de Haze met drie kinderen Colijnsplaat verlaten om in Canada zich een nieuwe toe komst op te bouwen. Het naderen van de lente is al lerwegen merkbaar. Het stemt de mens blij! En ook de vogels. De merel op de molen van K. Roelse in Westkapelle heeft tenminste al enkele dagen zijn blijd schap uitgejubeld. Tenslotte nog enkele be noemingen en examens. Bij K.B. is benoemd tot gezwo rene van het waterschap het Vrije van Sluis, de heren Z. C. Brakman te Oostburg en C. A. Mabesone te Aarden- burg. Bij het te Breda gehouden examen voor coupeuse slaagde mej. M. Flikweert te Schuddebeurs. Te Den Haag slaagde voor het exa men stuurman op de grote vaart de heer P. Passieux te Goes. Hoed af voor Stavenissè Stavenisse was, evenmin als de andere getroffen plaatsen in Zeeland, opgeno men in het plan der Zeeuw se Collecte. De organisato ren stelden zich terecht op het standpunt, dat in deze plaatsen nog geen beroep mocht worden gedaan op de bevolking, die zelf zoveel slagen had gehad. Al deze gemeenten waren dus niet voorzien van het collectema teriaal als affiches, speldjes, lijsten enz. Maar dit was kennelijk de eer van Stave nisse te na, want zonder dat de organisatoren ergens van wisten, kregen zij onver wacht een giro-strookje met een behoorlijk bedrag. Daar op prijkte heel nuchter de mededeling: „Opbrengst Zeeuwse Collecte", alsof er in deze plaats niets was ge beurd. Stavenisse mag ten voorbeeld worden gesteld aan die gemeenten, welke het wel geloven en waar niets is voorgêvallen! BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN Benoemd tot: gezworene van de Hertogin Hed- wigepolder: C. D. Smet te Clinge, gezworene van de Van Alstein-Pol- der: P. J. Boënne te Graauw c.a., bestuurslid waterkering calamiteuze polder Nieuw-Neuzen: C. de Jonge HPzn. te Terneuzen, dijkgraaf van de Sluispolder: A. Scheele te Terneuzen, plaatsvervanger van de dijkgraaf der Sluispolder: W. Scheele te Terneuzen; lid van de dijkraad der waterkering van het calamiteuze waterschap Tien- honderd-en-Zwarte: D. A. Risseeuw AJzn. te Zuidzande, van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens: A. J. Cambier te Breskens, van het calamiteuze waterschap Walsoorden: J. Vinke te Hontenisse, dijkgraaf van de Mariapolder: L. E. van der Mcere Pz. te Wissekerke, gezworene van de Adriaanpolder: J. A. van Oeveren te Kortgene, gezworene van de Stadspolder: J. Kallewaard te Kortgene en tot lid van het bestuur van de water kering van de calamiteuze Leendert- Abrahampolder: M. S. Priester te Kats (gem. Kortgene). Afdeling Noord-Beveland van de C.B.T.B, bijeen. KAMPERLAND, 22 Febr. Zaterdagmid- d»g vergaderde onder voorzitterschap v. d. heer S. Breure te Geersdijk, de afd. woord Beveland van de C.B.T.B. Na de Opening en afhandeling van enkele huis houdelijke zaken sprak drs J. J. Knibbe over de P.B.O., waarop enige bespre king volgde. Ook werd nog over dis loonberekening en loonadministratie gesprcicen in verband met mogelijke vereenvoudigingen. Aan de ramp slachtoffers werd mededeling gedaan over de uitkeringen, die zij kunnen krij gen. Middelburgse „volkstuinders" bijeen. Nieuwe grond biedt nieuwe perspectieven. MIDDELBURG, 20 Febr. De ver eniging tot Exploitatie van Volkstuinen te Middelburg hield Zaterdagmiddag In restaurant „De Eendracht" haar jaar vergadering. Voor de vereniging is 1953 een bewogen jaar geworden, aldus de heer M. Kleinepier in zijn openings woord. Door herverkaveling moest de vereniging land afstaan van haar ter rein aan de Griffioen, aan de Nadorst voor de aanleg van nieuwe sportterrei nen en aan de Langevielesingel voor bouwgrond. Toch waren er voor de „volkstuin ders", die in bijzonder grote getale waren opgekomen, ook redenen aan wezig, die hen dankbaar stemden. Zo bieden de onderhandelingen, welke over enige flinke stukken grond, die tussen „Nieuw-Middelburg" en de Veerse weg en bjj de Griffioen liggen, gevoerd worden nieuwe perspectieven. Het Is vrijwel zeker, dat men over de ze terreinen de beschikking zal krij gen. Met de Griffioen is dit al het geval. Er daagt dus uitkomst. Een bijzonder woord van welkom kon de voorzitter richten tot de spre ker van deze middag, de heer M. Wattel, hoofdassistent bij de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst en dr H. van Gelderen, lid van de geschillencom missie. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. Antheunisse, bleek, dat het ledental wederom sterk was toe genomen. Het bedraagt thans 322. Natuurlijk is een dergelijke toename verheugend, hoewel de vereniging hierdoor met een steeds groeiend grondtekort te kampen krijgt. De op brengst van de diverse percelen dank zij het milde najaar, goed noemen. Voorts wees de secretaris de leden op de controle op de aardappel moeheid, welke dit jaar streng zal worden. Het jaarverslag van de pen ningmeester kon de volledige goedkeu ring van de kascommissie wegdragen. Er werd een nieuwe kascommissie in het leven geroepen. Deze bestaat thans uit de heren J. Grootjans en D. Boo gaard. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren E. A. Boergraaf, P. J. den Hollander en A. Everaars bij ac clamatie herkozen. In de plaats van de heer C. Meijers, die wegens ge zondheidsredenen zijn functie moest neerleggen, werd de heer C. J. A. v. d. Linde gekozen. Na de pauze sprak de heer M. Wat- tel over „Teelt diverse tuingewassen". Spreker behandelde op zjjn eigen, duidelijke wijze de teelt van diverse voor de volkstuinders belangrijke ge wassen, zoals verschillende koolsoor ten, spruiten en witlof. Naar aanlei ding van de schade, dit jaar door de vorst de gewassen aangericht, gaf de heer Wattel enige practische tips op beschermingsgebied. Op de teelt van witlof ging spreker nog even dieper in. Met zwakstroomverwarming wor den uitstekende resultaten bereikt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Na afloop dankte de voor zitter de heer Wattel voor zijn interes sante en uiterst leerzame uiteenzettin gen, waarmee de amateur-kwekers het komende seizoen ongetwijfeld htm voordeel zullen doen. De lijsten voor de kieskringen GOES, 22 Febr. Zoals we gisteren al berichtten is Zaterdagmiddag de candi- datenlijst van de C.H.U. voor de verkie zing der Prov. Staten opgemaakt. De eer ste 12 candidaten zijn voor de gehele provincie gelijk, doch iedere kieskring heeft een aparte lijst voor de nummers 13 tot en met 20 ingediend. Deze lijsten zien er als volgt uit: Statenkring Goes: 13. M. A. Frangois, Rilland; 14. M. van Oosten, 's-Heer Arendskerke; 15. J. D. Janse; 's-Heer Abtskerke; 16. W. P. Ge braad, Krabbendijke; 17. M. M. Allewijn, 's-Heer Arendskerke; 18. J. Nieuwen- huyze. Goes; 19. Joh. Veerhoek, Borssele; 20. A. J. Dees, Rilland-Bath. Statenkring Vlissingen: 13. W. J. Berg, Vlissingen; 14. P. Schout Gzn., Biggekerke; 15. J. Jasperse, Koude- kerke; 16. J. Sinke, Souburg; 17. A. Poel man, Ritthem; 18. A. H. de Vree, West kapelle; 19. P. de Visser, Zoutelande; 20. L. Frangois, Souburg. Statenkring Middelburg: 13. S. Kodde, Veere; 14. P. van Empel, Middelburg; 15. M. A. Almekinders, Mid delburg; 16. A. de Jager, Nieuw- en Sint Joosland; 17. L. van der Hiele, Veere; 18. Mevr. E. Strubbevan Veen, Middel burg; 19. P. W. de Lange, Nieuw en Sint Joosland; 20. W. H. Vermaas, Middelburg. Statenkring Zierikzee. 13. H. IJssel, Zierikzee; 14. B. W. Schot, Zierikzee; 15. P. Slager, Haamstede; 16. W. v. d. BergeBeekman, Bruinisse; 17. H. Uyl, Zierikzee- 18. A. Stoutjesdijk, Oosterland; 19. N. Dalebout, Renesse; 20. A. G. Kloet, Kerkwerve. Statenkring Tholen: 13. P. W. C. van Westen, Oud-Vossemeer; 14. W. v. d. BergeBeekman, Bruinisse; 15. M. A. Francois, Rilland; 16. L. A. van Liere, Cadzand; 17. G. D. de Feyter, Bres kens; 18. B. W. Schot, Zierikzee; 19. M. Almekinders, Middelburg; 20. C. J. Smit, Wissekerke. Statenkring Sluis: 13. L. van Liere, Cadzand; 14. J. de Bruin- Snoep, Sluis; 15. D. Dekker, Waterland kerkje; 16. D. Vermet, Zuidzande; 17. J. Schakel, Oostburg; 18. A. J. van Hoeve, Biervliet; 19. C. de Feyter, Breskens; 20. A. J. de Regt, Biervliet. Statenkring Hulst: 15. J. A. de Feyter, Terneuzen; 14. W. de Feyter, Axel; 15. J. van Hoeve, Zaamslag; 16. L. M. Janse, Hoek; 17. J. van Riet; 18. C. Leunis, Terneuzen; 19. J. P. Ver gouwe, Hoek; 20. L. de Feyter, Axel. EN DAN: MISHANDELING! Dr ir C. W. C. van Beekom, Rijks- landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden en deskundige van de stich ting Ned. Uien Federatie, hield een be toog, dat merkwaardig veel van een requisitoir weg had. Want hij ageerde bovenal tegen de „mishandeling" die de uien tegenwoordig ondergaan. Hier was echter tevens, zoals later een der sprekers opmerkte, „de dokter aan het woord". „Wat is een goede ui' zo vroeg hij zich af en gaf meteen het antwoord: „een ui, die behalve produc tief, ook duurzaam is, fijn van hals, uniform van vorm en uniform van kleur. Hij noemde als factoren, die de kwaliteit van de ui bepalen, allereerst de ligging en het klimaat van een land. Zij vormen in ons land begrenzende GOES, 22 Februari. De ui, een product, dat, zoals bekend, de ogen van de huisvrouw vaak doet tranen, geeft de laatste tijd ook de telers en expor teurs reden tot huilen. De houdbaarheid en de kwaliteit zijn namelijk sterk verminderd met het gevolg, dat de afzet naar het buitenland lelijk in het gedrang is gekomen. Het was dan ook geen wonder, dat honderden telers en exporteurs uit alle delen des lands naar Goes waren gekomen, waar vandaag door de Z.L.M., in samenwerking met de Algemene Ned. Bond van Groenten- en Fruiiexporteurs, de provinciale commissie voor de veilingen en de Stich ting Nederlandse Uienfederatie, een „uiendag" was georganiseerd. Een viertal sprekers heeft hier het woord gevoerd om eens precies te vertellen, waar nu eigenlijk de fout ligt. Er zijn, dat werd wel duidelijk, vele oorzaken aan te wijzen doch er is, zoals ook na de discussie bleek, maar één oplossing om uit deze „impasse" te geraken; wetenschap en practijk zuilen samen moeten zoeken naar de mogelijkheid de buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Zoals de zaken nu staan kan het in ieder geval niet langer, zo zei de heer P. J. J. Dekker, de voorzitter der Tuin- bouwcommissie, die de vergadering opende en o.m. een welkom sprak tot burgemeester W. C. ten Kate van Goes en tot de heer Legerstee, plv. land- bouwattaché, die uit Londen was over gekomen om eens precies op de hoogte te komen van de moeilijkheden. DE WETENSCHAP MOET HELPEN „De wetenschap moet ons helpen" zei de eerste inleider, de heer J. Bos, voorzitter van de Alg. Bond van Groenten- en Fruitexporteurs uit Rot terdam, die de export besprak en het „koprot" in de uien oorzaak noemde dat onze goodwill op de Engelse markt verloren dreigt te gaan. Volgens hem wordt er bij de selectie te véél volgens een commerciële methode te werk gegaan. Er moet niet op produc tiviteit en blankheid van de ui geteeld, worden, maar op deugdzaamheid. Er moet een kwalitatief hoog product ko men. Hij zag voorts een oplossing in het creëren van een zgn „standaard contract" waarbij de teler na de leve ring waarborgen zal moeten geven voor „verborgen gebreken". „HARDE WAARHEDEN" De heer P. H. W. Klamer, directeur van het Uitvoer-Controle Bureau (U.C.B.) voor Tuinbouwproducten te 's Gravenhage, besprak de kwaliteit van de uien en kwam met harde waar heden aandragen. Ook hij verwierp het streven naar het alleen maar vermeer deren van het aantal kilogrammen. En hij vertelde dat de tegenwoordige uien heel wat minder houdbaar zijn dan die van twintig jaar geleden. Sterker nog: er komt thans practisc'n geen gezonde haal Nederlandse uien meer op de bui tenlandse markt, als we hem geloven. Sorteermachines en afstaartmachines blijken voor de tegenwoordige ui vrij wel waardeloos te zijn. Het gemiddelde afkeuringspercentage na 1939 bedraagt 22. Voor die tijd, in de jaren na 1930 was het nog minder dan l0. Tholen kreeg van hem een compli ment; men teelt er de beste uien van het gehele land. In Zuid Beveland de slechtste! En waarom? Omdat men hier het product verwaarloost, o.m. door het opbergen in open rennen. MET DROGEN WAT TE BEREIKEN? Ir A. M. van Doorn, wetenschappe lijk onderzoeker bij het Instituut voor Plantenkundig Onderzoek te Wagenin- gen besprak de bestrijdingsmogelijk heden van koprot en „valse meel dauw". We noteerden o.m. uit zijn be toog, dat het drogen van de uien, na het afsterven wel te verstaan, een bar ricade kan vormen tegen het optreden van koprot. witte uien over het algemeen zacht zijn. Ook de kwaliteit van de grond is belangrijk en die is, na de inundaties sterk achteruit gegaan. Het herstel hier moet zijn tijd hebben. De gewassenkeuze is eveneens van invloed. De Zeeuwse Bruine is destijds verdrongen door de Rijnsburger en hier was door andere sprekers op ge wezen niet door de Uienfederatie maar gewoon door de vraag. Ook de juiste of liever een onjuiste bemesting speelt een rol. De voornaamste factor zag hij echter in de behandeling. Bij de oogstwerk- zaamheden is een verruwing waar te nemen en bij de bewaring is het al net eender. Bij de aflevering en het trans port is het niet veel beter. Het gevolg is dat er op de buitenlandse markt mooie baaltjes met rotte uien verschij nen! Er volgde een uitgebreide discussie waaruit bleek, dat sommige telers de voorkeur willen geven aan roodge kleurde uien. Waaruit tevens bleek, dat men het met de keuring niet altijd eens is en waarbij men o.m. ook vroeg naar betere bewaringsmethoden. De heer J. A. van Nieuwenhuyzen, voorzitter van de Stichting Ned. Uien federatie gaf een samenvatting waarbij hij vele tegen de stichting uitgebrachte bezwaren weerlegde. Tot een oplossing kwam men niet; hetgeen logisch is. De moeilijkheden zullen echter zeker overwonnen kun nen worden als ieder op zijn terrein zijn uiterste krachten inspant om Ne derland als uien-exporterend land zijn factoren, die als gevolg hebben, dat de goede naam te doen behouden. Werd Walcheren tekort gedaan? worden afgezet. De bezwaren tegen het opnemen van de prijsbeheersing in de nieuwe wet waren dat er in de praktijk toch geen hand aan gehouden werd. Niettegenstaande dit bezwaar had de regering toch gemeend de prijs beheersing op te nemen. De Tweede Kamer had hiermee ingestemd met dien verstande dat de wet dan maar voor 5 jaar zou gelden en dat de zaak dan weer opnieuw zou worden beke ken. Een typische omstandigheid vond hij dat er twee normen zijn om de waarde van de grond vast te stellen. De grondwaarde wordt afgeleid uit de pachtwaarde. De pachtprijzen in de nieuwe wet zijn bindend voor de Grondkamers maar de prijzen die de regering heeft voorgeschreven zijn niet bindend. Uitvoerig sprak ir Ubbink over pachtprijzen voor grond, huizen en schuren. Volgens hem zou de nieuwe wet tot een zekere verstarring leiden omdat hier menige koop niet tot stand zal komen. Na de lezing van ir Ubbink was er gelegenheid tot het stellen van VTagen waarvan een druk gebruik werd ge maakt. MIDDELBURG, 22 Febr. Onder voorzitterschap van de heer A. W. Ce- vaal is hedenmiddag in de Bogaard zaal te Middelburg de jaarvergadering gehouden van de Kring Walcheren der Z.L.M. Op deze vergadering diende de heer W. de Buck een voorstel in om het hoofdbestuur te vragen om studie te maken van de Grondkamers in het algemeen en die in Zeeland in het bij zonder, en haar leden van dat rapport in kennis te stellen. De heer de Buck meende dat Walcheren, omdat er in de laatste 5 jaren geen vertegenwoordiger van dit eiland in de Grondkamer was geweest, te kort was gedaan. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord het overlijden van de heer C. Zwagerman. Deze had volgens hem veel voor de Walcherse boeren gedaan en zou bij deze generatie zeker in herinnering blijven. Nu in 1954 de PBO in wérking zal treden wekte hij alle leden op nieuwe leden te winnen. In zijn jaarverslag bracht de secr.- penn. de heer P. Wielemaker de her verkaveling in herinnering van die de len van Walcheren waar dit in 1953 was gebeurd. Hij vroeg zich af of de voorbereidingen hiervoor wel af zijn geweest. Het ledental van de Kring was weer met 65 gestegen en telt nu 1064 leden. Aan vrijwillige bijdragen had de Kring 1113,35 ontvangen. Spreker zei dat de financiële positie niet slecht was te noemen. Op 31 Dec. was er een batig saldo van 426, Hij deelde mee, dat het dit jaar pre cies 110 jaar geleden zou zijn dat de eerste vergadering van de Mij tot Be vordering van Land- en Tuinbouw in Middelburg was gehouden. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur om de con tributie voor 1954 te stellen op 0,50 tot 2 ha en op 1,daar boven. Tot hoofdbestuursleden werden her kozen de heren W. de Buck en S. de Visser. Tot 5e hoofdbestuurslid werd gekozen de heer Js Vos uit Koude- kerke, als plaatsvervanger werd aan gewezen de heer K. Minderhoud uit Westkapelle. LEZING De consulent voor grond- en pacht zaken ir W. H. Ubbink hield hierna een lezing over het onderwerp „Wet geving van landbouwgronden en taxa tieproblemen". De schaarste in landbouwgrond in Nederland kwam volgens spreker om dat hier de landbouwers in hun vak blijven. In andere landen zoals in Frankrijk gaan de landbouwers over naar de industrie, wat hier niet in die mate het geval is. Sprekende over de nieuwe wet op de vervreemding van landbouwgronden die eind Dec. in werking was getreden, zei hij, dat de pachters met deze wet een voorkeurs recht had gekregen. Het belangrijkste punt in deze wet vond hij dat de pach ters meer zekerheid hadden gekregen en nu niet van het bedrijf kunnen «N •HZL-endiHCf AANBESTEDINGEN Brittannia wordt herbouwd Maandagmorgen is te Vlissingen de aanbesteding gehouden voor de her bouw van Hotel „Brittannia". De inschrijvingen waren als volgt: W. F. Christiaanse, Vlissingen 481.187; L. van Loon, Vlissingen f 497.000; B. Stegrnk, Vlissingen 504.000; J. A. Letzer, Vlissingen 510.000; Boele en van Eesteren, Den Haag 552.000; Du- ra's Aanneming Mij, Rotterd. 564.700; N.V. Heijkamp, Amsterdam 569.000; N.V. Ned. Aanneming Mij v.h. H. F. Boersma, Den Haag 569.400; Visser en Smit, Papendrecht 585.220; Korte- weg Bouw Mij 606.000. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Vermoedelijk zal het werk pas volgende maand kunnen beginnen daar er nog enige sloopwerkzaamhe den moeten worden gedaan. Ned. Herv. kerk Beroepen te Amsterdam (wijkgem. Oude Kerk) H. M. Cnossen te Gouda; te Kampen A. E. Kolkert te 's-Graven- moer; te Hellouw (toez.) C. J. P. Lam, cand. te Hilversum. Benoemd tot hulpprediker te Rotter- dam-Delfshaven (wijkgem. Spangen) drs C. H. de Loos, em. pred. te Rotter dam; idem te Rotterdam-Hillegersberg (wijkgem. D.) J. A. Raamse a.s. em. pred. te Brummen. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Beekbergen J. H. C. Israel, a.s. em. pred. te Vaals. Bedankt voor Oud-Alblas (toez.) L. Trouwborst te Monster. Geref. Kerken Beroepen te Lisse D. J. Roos te Sleen; te Bowmanville (Ontario, Canada) A. W. Schaafsma te Amsterdam-Water graafsmeer; te Utrecht (vac. K. Hart) J. Plomp te Leiden; te Pernis (vac. W. de Graaf) tweede maal J. H. van Hal- sema te Tholen, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Schoonebeek J. Kuntz te Tzum, die bedankte voor Lioessens. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam (C) (vac. J. P. Geels) P. op den Velde te Murmer- woude en J. H. Velema te Zwolle. Beroepen te Utrecht (C) D. Biesma Jr te Amsterdam O. Ev. Luth. Kerk Drietal te Edam A. Burghoorn, prop. te Delft, G. Fafié en dr G. J. Lindijer beiden te Amsterdam. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Nunsingaweer J. Lange hulppred. aldaar. Geref. Gemeenten Beroepen te Moerkapelie A. Verha gen te Kampen; te Gouda Th. Cabaret cand. te Rotterdam. Bapt. Gemeenten Aangenomen de benoeming tot hulp pred. te Valthermond J. Hekhuis ie Muntendam. Vrij Evang. Gemeenten Beroepen te Musselkanaal I. J. Vas- seur te Kampen; te Amsterdam (2e pred. plaats) H. Postma te Njjverdal.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2