ATOOMBOMMEN VOOR DE R.A.F. VORSTELIJK BEZOEK M.s. „Domburg" vermist MINISTER STEVENS ONJUIST INGELICHT Schreeuwend gebrek aan piloten en 'navigators Verbindingen tussen Oost- en West-Duitsland Honderden Nijmegenaars herdachten hun doden Amerikaanse lening aan K. S.G. 1 SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Britse minister voor de luchtmacht Belangrijke westelijke voorstellen voor: Rusland beschikt over 55*000 tanks Invoer van valse bankbiljetten „Rivaliteit" Had gistermiddag te Wemeldinge moeten zijn Senator McCharty Tien jaar geleden werd de stad gebombardeerd Prijsstijgingen en daiingen Uitgifte boerderijen in de N-O.-polder Uitgave: Stichting „Eeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2715 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: D. TROOSTHEIDE DINSDAG 23 i EBR. 1954 Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Bleiellnge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huljssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. leest U op deze pagina, dat ooft Engeland over atoombommeh gaat beschikken. Of we ons over deze mededeling nu moeten ver blijden, weten we echt niet. fn ieder geval zullen we er maar niet bij gaan zitten schreien, want dat doen de Zeeuwse uien- telers al genoeg (Zie pag. 2). BERLIJN 22 Febr. De drie Weste lijke hoge-commissarissen in Duitsland hebben Maandag aan de Russische hoge-commissaris, Wladimir Semjonof, gelijkluidende brieven doen toekomen. Hierin wordt voorgesteld de maatrege len te nemen, die Eden op 18 Februari aan de Berlijnse conferentie heeft voorgelegd, om het verkeer tussen de verschillende delen van Dnitsland te vergemakkelijken. Het plan omvat voor Duitsland het volgende: 1. afschaffing van verblijfsvergun ningen voor West-Duitsers in Oost- Duitsland, 2. wederopenstelling van de door gangswegen aan de zone-grenzen, die door de Sowjets afgesloten zijn, 8. verbetering van weg- en spoor wegverbindingen tussen de zones, 4. opheffing van de verboden zóne en van de versperringen die in Oost- Duitsland langs de grens zijn aange bracht, 5. afschaffing van perscontröle, ge paard gaande met een vrije perscir culatie. Nog meer voorstellen De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben aan Serge Dengin, ver tegenwoordiger van de Russische hoge commissie in Berlijn, maatregelen voorgesteld, die er op zijn gericht de belemmeringen in de vrijheid van com municatie tussen de vier sectoren op te heffen. Deze maatregelen zijn: Afschaffing van politie-contröle aan de grenzen van de sectoren, opruiming van wegversperringen, herstel van di rect tramverkeer, automatisch tele foonverkeer en van veilig en doelma tig postverkeer in geheel Berlijn. Bo vendien afschaffing van iedere con trole op circulatiebeperking van druk werk, films en culturele bladen in de gehele stad Radio Odessa heeft gemeld, dat de Oekrainse plaatsvervangende premier Semjon Wasiljewitsj Stefanik van zijn post ontheven is en andere werkzaam heden gekregen heeft. LONDEN, 22 Februari. Dit jaar zal de Britse luchtmacht voor het eerst de beschikking krijgen over atoombommen, zo heeft de Britse minister van luchtvaart, Lord de Lisle and Dudley, in een rapport over de geraamde kosten van de luchtmacht medegedeeld. In het rapport wordt gesproken over „enige atoombommen". Verdere bijzonderheden ontbreken. Ondanks grotere uitgaven voor vliegtuigen en wapens zal dit jaar in het totaal voor de luchtmacht een bedrag van 491.640.000 pond wor den uitgegeven. In het thans lopende begrotingsjaar van de luchtmacht is 498.000.000 pond uitgetrokken. De kostenvermindering vindt haar oor zaak in bezuiniging op uitrusting, voorraadvorming en op gebouwen. Volgens de Britse minister van lucht vaart zullen de eerste geleide wapens van bemande jachtvliegtuigen afge schoten worden en uiteindelijk het vliegtuiggeschut vervangen. In het ko mende jaar zal de omvqpg van de „Frontlinie" der Britse luchtmacht uit gebreid worden, aldus de minister. Daar de moderne bommenwerper uiterst snel vliegen en snel van rich ting kan veranderen, „hebben wij onze gehele grondorganisatie bespoedigd en veranderingen aangebracht in de be velvoering". De Britse minister zegt verder, dat er ernstig behoefte is aan piloten en navigators. Tot dusver beschikte de Britse luchtmacht over iets meer dan de helft van het aantal vereiste pilo ten. Het aantal beschikbare navigators was zelfs naar verhouding nog minder. Het aandeel van Engeland in de lucht macht van het vasteland onder de ge allieerde opperbevelhebber in Europa zou in het komende jaar wederom uit gebreid worden. Naar de minister verklaart, kunnen de nieuwe bommenwerpers slechts on derschept worden door jagers, die LONDEN, 22 Februari. De Britse parlementaire secretaris van het mi nisterie van verdediging heeft de vol gende gegevens verschaft over de sterkte van enkele onderdelen van de Russische verdedigingsmacht. De Russische Marine heeft tussen de twintig en vijf en twintig moder ne kruisers, ruim 100 moderne tor- pedobootjagers, ongeveer 350 duik boten en 2000 kleinere vaartuigen. De Luchtmacht zou, volgens de re geringsfunctionaris, beschikken over ongeveer 20.000 vliegtuigen en 3000 marine-vliegtuigen. Het Russische leger heeft ruim 55.000 tanks, waarvan 25.000 in re serve. door een ingewikkeld en modern sy steem van radar op de grond geleid worden. De Britse luchtmacht had speciale regelingen getroffen om atoombom men op te slaan, aldus besloot de Britse minister, zonder in bijzonderhe den te treden. Grote internationale samen zwering in Engeland LONDEN, 22 Febr. Scotland Yard heeft Maandag een samenzwering om valse Britse bankbiljetten, gemaakt op het vasteland van Europa, In Groot- Brittanië in te voeren, ontdekt. De eerste belangrijke aanwijzing kreeg de politie Maandag, toen te Lon den een vrouw en twee mannen wer den aangetroffen met een aantal valse biljetten. Volgens een verklaring van de vrouw zijn er Italianen en Malte- zers bij de vervalsing betrokken. Volgens de politie is het een kleine zaak, maar Britse avondbladen schre ven. dat het orh 'n grote, internationale, samenzwering gaat. Zij vergeleken haar met het plan van de Duitsers om in de oorlog Groot-Brittannië te over stromen met 100.000.000 sterling in valse bankbiljetten. LUXEMBURG, 22 Febr. De rege ring van de Verenigde Staten en het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben de Jaatste maanden inleidende besprekingen gevoerd over het ver strekken van een lening door de Ver enigde Staten aan de Gemeenschap. Deze besprekingen vloeiden voort uit de mening, uitgesproken door presi dent Eisenhower in Juni 1953, dat de deelneming van de Amerikaanse rege ring, of van een van haar financiële instellingen, in de financiering van de investeringsprogramma's van het Hoge Gezagsorgaan een tastbare doelmatige bijdrage zou leveren tot de Europese integratie. De regering van de Verenigde Sta ten en het Hoge Gezagsorgaan zjjn thans overeengekomen, dat de volgen de maand in Washington onderhande lingen zullen beginnen over deze bij drage. BRUSSEL, 22 Febr. De Duitse Fakir „Heros", die verleden jaar te Wiesbaden het wereldrecord vasten op zijn naam bracht door 80 dagen 4 uur en 29 minuten niet te eten, zal te Antwerpen trach ten zijn eigen record te verbete ren. Hij heeft hiertoe besloten omdat een fakir in India wil pro beren het nog langer zonder voed sel te doen dan hij en het thans reeds vijf weken heeft uitgehou den. Zaterdag werd de Duitse fa kir, een welgedane burger in smo king, in een glazen holk opgeslo ten. De deur hiervan werd door een deurwaarder verzegeld. Een honderdtal flesjes spuitwater en verscheidene pakken sigaretten zijn zijn enige „mondvoorraad". Om de tjjd te doden heeft hij te vens de beschikking over een pak speelkaarten en een radiotoestel. Heros, die sedert 1926 thans reeds voor de veertiende keer het re cord vasten gaat verbeteren, woog 80 kg toen hij met zijn ligstoel in de glazen kooi werd opgesloten. Wanneer hij op 11 Mei uit zijn vrijwillig verkozen gevangenis wordt bevrijd, zal hij de helft van zijn gewicht hebben verloren Het aantal alastrimpatienten in Den Haag is sedert gisteren met één ver meerderd, waardoor het totale aantal thans 18 bedraagt. De bootdienst Gorishoek (Tholen) Yerseke is met ingang van heden her vat. Gistermiddag heeft ÏI.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Seagramcollectie in het Gemeentemuseum te Den Haag. Zoals bekend is deze tentoonstelling een collectie van de werken van een groep geselecteerde schilders, die hun impressies gaven van 20 Canadese steden. Mr Th. A. Stone toont H.M. een schilderij van Ottawa van de Canadese schilder Franklin Arbuckle. ROTTERDAM, 22 Febr. Het Rotterdamse Rijnvaartbedrijf N.V. maakt zich ongerust over het m.s. „Domburg", dat Zondagavond om zeven uur van Dordrecht vertrokken is en via Dinteloord, Zijpe, Wemeldinge en Hansweert op weg is naar Antwerpen. Het schip had gistermiddag omstreeks twee uur in Wemeldinge moeten zijn, maar is daar nog niet gearriveerd, terwijl de rederij geen enkel bericht van de kapitein ontvangen heeft. De rederij wil nog niet direct aan het ergste denken, .ofschoon in deze tijd van zware mist op de Oosterschelde alles mogelijk is. Aan boord bevinden zich kapitein G. Konings met vrouw en kind en matroos Holleman. Aan de schepen op deze route is verzocht uit te kijken om event, assistentie te ver'enen. WASHINGTON, 22 Febr. De Ame rikaanse senator Mc Carthy heeft Maandag een verslag van een besloten zitting van de subcommissie van on derzoek van de senaat gepubliceerd, die leidde tot zijn openlijk geschil met de minister voor het leger, Stevens. Uit het document blijkt, dat de sena tor tegen generaal-majoor Zieker had gezegd: „U moet eigenlijk van elk commando ontheven worden". Ook werden zijn eerlijkheid en intelligentie in twijfel getrokken. Generaal Zwicker was vorige week voor de subcommissie verschenen als vroegere bevelhebber van de reserve- majoor dr Irving Peress, die geweigerd had de commissie te vertellen of hij ooit communist was geweest. Majoor Peress was eervol uit de legerdienst ontslagen ondanks de eis van Mc Car thy, dat hij voor een krijgsraad ge daagd zou worden. Mc Carthy zeide Maandag te Phila delphia, dat ministers Stevens een lo yale Amerikaan is, maar dat hij ver keerd is ingelicht door wat Senator Mc Carthy „overblijfselen van de vorige regering" noemde. nuten stilte in acht genomen. Intussen hadden B. en W., de raadsleden, ds raadsleden, de rector magnificus van de ït.K. Universiteit, prof. dr J. Iï, Robbers, leden van Gedep. Staten, mi litaire autoriteiten en vertegenwoordi gers van verschillende organisaties uit Nijmegen zich rondom het monument voor de gevallen Nijmegenaren ge schaard. Om half twee, het uur van het bom bardement in 1944, legde de burge meester mr Ch. Hustinx namens de ge meente Nijmegen" een krans aan de voet van- het monument. Voorts wer den kransen gelegd door luit. kolonel J. Tammes, garnizoenscommandant, namens het garnizoen door ds Van- selms namens het bfed. Oorlogsgraven- comité en door kapitein van de Heuvel namens het Ned. Mobilisatiekruis. De grote klok van de Stevenstoren luidde vervolgens, terwijl honderden ingezetenen het plein 1944 verlieten. NIJMEGEN, 22 Febr. Nijme gen heeft hedenmiddag op het plein 1944 op treffende wijze de honder den burgeressen en burgers her dacht die tien jaar geleden op 22 Februari 1944 om het leven kwa men tijdens een bombardement van de stad door Amerikaanse vliegtui gen. Van alle openbare en vele par ticuliere gebouwen en huizen hing de vlag halfstok, van een uur tot twee minuten voor half twee be speelde de stadsbeiaardier, de heer Arie Peters het carrillon in de Ste venstoren. Om twee minuten voor half twee werden in geheel Nijmegen twee mi- De „medal of freedom" is gisteren uitgereikt aan gen. maj. b.d. Jans te Venlo. De Amerikaanse regering ver leende deze onderscheiding als erken ning van zijn verdiensten tijdens de bezetting. 49 pet van de Westduit- sers beschouwen de Amerikanen als vrienden, 27 pet als vreemden, 14 pet als vroegere vijanden, terwijl 10 pet geen oordeel had, aldus bericht een bureau voor opinie-onderzoek. De strenge winter heeft geen invloed op de geboorte van hazen en konijnen. In de duinen bij Den Burg werden ten minste vanmorgen twee nesten met pasgeboren konijnen gevonden. Het trouwen wordt op Texel duurder. Om de werkzaamheden van de ambtenaren van de burgerlijke stand zo veel moge lijk op Zaterdag te beperken heeft men besloten het tarief van 50,te ver hogen tot 100, Weliswaar hebben de betonsiorters bij de in aanbouw zijnde Velser tunnel door de vorst gedaan gekregen (voorlopig althans), maar dat neemt niet weg, dat de andere werkzaamheden ongestoord verder gaan. Men stevent op de voltooiing aan met een prijzenswaardige voortvarendheid. Vèr beneden de oppervlakte van het Noordzeekanaal zijn de ijzervlechters momenteel aan net werk voor een nieuwe „moot" van de verkeerstunnel, welke straks aart het reeds gebouwde deel zal aansluiten. In de verte is zichtbaar het talud an de z.g. kuip, welke tot over de helft van de breedte in het Noordzee- anaal ligt. In dit talud bevinden zich twee reeds eerder voltooide tunnel moten, die echter door zand, dat ter plaatse werd gestort, om de druk van et water aan de buitenzijde te compenserenaan het oog worden onttrokken DAT Zaterdagmiddag de Ver. van Chr. Onderwijzers afd. Zuid-Beveland heeft vergaderd in de Chr. U.L.O.- school te Goes. Nadat o.l.v. de voorzitter, de heer G. Vleugel een aantal huishou delijke zaken waren afge daan heeft de heer A. P. H. Goossen de aanwezigen ge boeid met een causerie over: „Naar hoge bergen en blau we meren". Het gesprokene werd toegelicht met lan taarnplaatjes. DAT van bevoegde zijde is meegedeeld, dat voor het jaar 1954 de toeslag voor het aantrekken van vreemde ar beiders voor herstelwerken op Schouwen en Duiveland i's bepaald op 16 procent van de getaxeerde schadebedra gen. Het percentage wegens ongemakkentoeslag blijft ge handhaafd op 1,76, zolang deze bijzondere toeslag van het eiland van kracht blijit. DAT gisteren ter hoogte van het Zuijensweegje te Renesse de heer Dalebout met zijn personenauto in botsing is geweest met dhr V. uit Duivendjjke, thans ge- evacueerd in Den Haag. V. kwam hierdoor ten val en liep verwondingen aan het gelaat op. Nadat dokter Si- jtaon eerste hulp had ver leend kon de man de reis paar Haamstede voortzetten, pe politie onderzoekt de schuldvraag. DAT de propagandacom- missïe van het boomplant- comité der Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" gis teren te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam bespre kingen heeft gevoerd met autoriteiten, om te komen tot een goed geleide plant- actie in de grote steden. In beginsel is ook de kwestie van een landelijke actie ter sprake gekomen. Naast de officiële beplanting is straks nog heel veel plantmateriaal nodig, waarvoor de boom- plantactie op touw is gezet. Er bestaat gegronde hoop, ,dat deze actie tot een waar lijk nationale zaak zal uit groeien. DAT gebleken is, dat het fn de vaart brengen van de s.s. „Krammer" op de veer dienst Zjjpe—A. J. Polder pen zeer grote verbetering betekent, waarover vooral de automobilisten zeer te spreken zijn. De boot kan niet alleen een behoorlijk aantal auto's tegelijk over zetten, maar doet dit boven dien in ongeveer 11 minu ten. Thans zijn ook de oprit ten gereed gekomen, zodat de zaak nu pas goed „ge smeerd" gaat lopen. DAT gisteren in Renesse voor de eerste maal na de ramp het stra-feest weer is gehouden. Ruiters en het muziekcorps „Luctor et E- mergo" hebben in de tuin van de burgemeester een se renade gebracht en werden hartelijk toegesproken. Daarna ging het over duin en strand de zee tegemoet. De paarden gingen tot het middel in het water en torn den daarna tegen de golven op. Daar aan dit feest de vruchtbaarheidsgedachte mee ten grondslag ligt, had een en ander dit jaar wel een heel bijzondere beteke nis, nu men hoopt, dat het getroffen eiland weer spoe dig vele vruchtbare lande rijen rijk zal zjjn. DAT gisteravond in Elle- woutsdijlc de eerste van een serie opvoeringen is gegeven door Guido van Deth met zijn poppenspel. In de stampvolle Herv. Kerk luis terde men met aandacht naar het „Vadere ik ga rei- DAT gistermorgen een vrachtauto van de fa v .d. Plasse, geladen met mosse len in een put in de van Randwijckstraat te Yerseke terecht kwam. Gevolg: de auto bleef steken en moest ontladen worden. Daarna kon de vastgelopen wagen „uit de put" worden gehaald ën opnieuw geladen worden. DAT de heer M. v. d. Male tg Goes vandaag jubileert. Hij is op 23 Februari 1914 bij de N.V. Oosterbaan en le Cointre in dienst gekomen en is vandaag dus 40 jaar in die bedrijf werkzaam. Ook voor ons blad is hij geen on bekende, daar hij ln de ex peditie van de kranten een g'ote rol vervult, aarom: Proficiat v. d. Male en nog vele jaren. DEN HAAF, 22 Febr. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het totaal-prijsindexcijfer van het gezinsverbruik van 15 Decem ber 1953 tot 15 Januari 1954 met dria punten is gestegen, nl. van 120 tot 123. Het indexcijfer voor de voeding steeg met twee punten. De belangrijkst» stijging deed zich evenals vorig jaar in Januari voor bij het indexcijfer voor groenten. Voorts waren chocolade, kof fie, aardappelen, thee, rundvlees, ver se vis en witbrood van patentbloem per 15 Januari 1954 duurder dan per 15 December 1953. Verder werden o.m. prijsstijgingen waargenomen voor cacao en cafébezoek. Het indexcijfer voor fruit vertoonde gedurende deze periode een dalmi. Prijsdalingen traden verder nog op by suiker, eieren en jam. De prijsverla gingen van kaas, rijst en limonade hadden op het indexcijfer slechts ge ringe invloed. De belangrijkste verlagingen bij da niet-voedingsmiddelen waren die voor loon- en personele belasting, brand stoffen en schoenen (dames- en kin derschoenen). Kamerlid stelt vragen over: 's-GRAVENHAGE, 22 Febr. Hel tweede kamerlid de heer Engelbertink heeft de minister van financiën schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het minister bekend, dat er ten aanzien van het uitgifteplan 1954 voor boerderijen in de Noordoost^ polder ernstige moeilijkheden ont staan, omdat nog steeds geen ge- dachtenwisseling tussen de minister en de volksvertegenwoordiger heeft kunnen plaats vinden over de defi nitieve uitgifte van de grond in dë IJsselmeerpolders, ten gevolge vafi het niet verschijnen van de hierover door de minister toegezegd nota? 2. Is de minister genegen in overleg met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat zodanige maatregel te treffen, dat het totaal aantal ge raamde bedrijven voor 1954 ook in derdaad wordt gesticht en dat deze alle in pacht worden uitgegeven? DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen DE BILT, 22 Febr. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1