Hel Loonvorming in de landbouw nog verre van ideaal Verkeersprobleem te Utrecht wordt nu opgelost» Abel Verse kon het tegen Huisman niet bolwerken la®®®8! Maandag 22 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Jubiieuuicongre-s van de V. A. S. tjrerooitde kiok in Apeldoorn gevonden 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Vrij bewerkt door Harwood pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) Sociale conferentie der C.B.T.B. Arbeidsvoorziening komt er onherroepelijk door in 't gedrang (Van onze §-redacteur). AMERSFOORT, 30 Februari. Onder vele boeren heerst grote ontevreden heid over de arbeidsvoorziening in de landbouw. Bove.uben is r._et ir. vr.a 1 Januari de D.U.W. opgeheven en werd de organisatie van de aanvullende werkgelegenheid grondig gereorganiseerd. De georganiseerde landbouw zal zich op deze nieuwe situatie moeten instellen. Deze twee punten waren aanleiding voor de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond om Vrijdag op „Birkhoven" bij Amersfoort een sociale conferentie te beleggen. De heer A. W. Bievvenga, voorzitter van de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Land bouw en lid van de Tweeui Kamer, leidde hier het onderwerp: „Werkgelegen heid, arbeidsvoorziening en loonvorming in de landbouw" in. Veel boeren klagen, dat zij geen maal de onderscheiding geschoold, ge- eind in de goede richting zijn gestuwd. Nog vele onderwerpen werden op deze conferentie aan de orde gesteld. Zo b.v. de toekomstige positie van het Bureau Oogstvoorziening, dat waar schijnlijk onder Sociale Zaken zal wor den gebracht en waarvoor het georga niseerde bedrijfsleven meer verant woordelijkheid moet gaan dragen. Inleider riep tenslotte alle leden van de C.B.T.B. op, om gezamenlijk de misstanden te bestrijden en om zich niet met de opmerking, dat het toch een chaos is aan de verantwoordelijk heid te onttrekken. Het meedoen aan acties buiten de organisaties om, zoals b.v. te Veendam worden gevoerd, werd door hem ten sterkste afgekeurd. De grote opkomst en de soms hartstoch telijke discussies bewezen wel, dat het bijeenroepen van deze conferentie een goede greep van de C.B.T.B. is ge weest. vaste arbeiders kunnen krijgen en an deren dat zij vaak zelfs in het geheel geen arbeiders bereid kunnen vinden om tegen het normale loon bij hen te komen werken. Dit speelt het meeste in de drie Noordelijke provinciën en in Zeeland, terwijl de ernstigste klach ten komen uit Drente en de veenkolo niale gebieden. Uit deze streken was dan ook het grootste deel der confe- rentie-gangers afkomstig. Als een der oorzaken van dit ver schijnsel noemde de heer Biewenga de loonvorming in de landbouw. In het verleden werd te weinig aandacht be steed aan de vaste arbeider en er was te weinig differentiatie tussen de lo nen van geschoolden en ongeschoolden. Hieraan is enigszins tegemoet gekomen in het advies van de Stichting voor de nieuwe C.A.O., die op 1 Mei a.s. zal in gaan. (Wjj schreven hierover reeds uitvoerig. Red.). Dit is echter een moeilijke zaak, want toen een vorig Nieuw structuurplan goedgekeurd. Ingrijpende wijzigingen in de omgeving van het station. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 18 Februari Ieder, die de vergaderstad Utrecht wel eens bezoekt, weet dat men van het Zuiden komende slechts met levensgevaar per auto, motor of fiets de fcity kan binnenrijden. Ook voor treinreizigers is het vooral in de Jaarbeurstijd geen pretje de enkele honderden meters van het station naar het Vredenburg af te leggen. Links van het veel te nauwe stationsplein strekt zich de slikvlakte me, in de Jaarbeursperiode als parkeerterrein in gebruik, die de naam Leidseveer draagt. Daar omheen zijn twee verkeerspleinen, waarop het verkeer uit een zevental richtingen op wonderlijke wijze door elkaar krioelt. Vooral voor hen, die hier niet volkomen bekend zijn, vereist het een ontzaglijke concentratie om dit drukste en ongelukkigste verkeersknooppunt van Neder land heelhuids te passeren. In de Jaarbeurstijd kunnen alleen een legertje politieagenten, onderling voe ling'houdend door middel van belsigna- len, hier een volkomen chaos in het zweet huns aanschijns verhinderen. Thans heeft de Utrechtse gemeente raad de eerste stap gezet op de weg naar een groobsoheepse oplossing van dit probleem. Vanavonu ./erd net plan-L veer goedgekeurd, dat voorziet een verbreding van het stationsplein tot 80 meter en de aanleg van één groot verkeersplein op het Leidse veer met een doorsnede van 60 me ter. Hiervoor moeten grote huizen blokken verdwijnen, terwijl aan de rand van beide pleinen hoge flatge- houwen ontworpen zijn. De treinreizigers zullen door een tun nel onder één arm van het Leidseveer de stad binnengeloodst moeten worden en ook de bouw van een autobusstation is in het plan begrepen. Het zal dan ook wel een hele tjjd duren, voor en aleer dit plan geheel voltooid is, maar dan zal de vierde stad des lands ook een volkomen nieuwe en aan alle eisen vokloemle entrée hebben gekregen. STRUCTUURPLAN. De raad keurde tevens een Structuur plan goed, dat In grote lijnen de ult- Minister Algera pleit voor verkeersgemeenschap met verantwoordelijkheidszin. 's-GRAVENHAGB, 18 Febr. Het jubileumcongres van de Vereniging voor Alcoholbestrjjding by Snelverkeer, gisteren gehouden in de Dierentuin, kreeg een bijzonder accent door de aan wezigheid van minister Algera, die in een openingsrede zijn grote waardering uitsprak voor het werk der Vereniging in de laatste 35 jaar. „Wil het verkeer in stede van een gesel een dienst aan de mensheid worden, dan zullen groei end begrip en verantwoordelijkheidszin tot een verkeersgemeenschap moeten leiden. Zolang niet een algemeen be grip voor de onverantwoordelijkheid van het alcoholgebruik door weggebrui kers bestaat, z'yn strenge straffen no dig", zo zei mr Algera. Hij achtte het juist, dat de bloed proef niet is voorgeschreven, maar noemde het merkwaardig, dat velen vrijwillig zich aan deze proef onder werpen teneinde zich van verdenking te ontlasten. Hij bood de Vereniging zijn gelukwensen aan, evenals de voor zitter, de heer H. Ploeg Jr, die mee- jubileerde. Het eerste referaat werd gehouden door de burgemeester van Arnhem, de heer Chr. G. Matser, dia uitvoerig In ging op wat hij noemde de fatsoens normen van de weggebruiker. Aan de hand van reeksen studies toonde hij aan, dat het aantal verkeersongevallen tengevolge var absolute dronkenschap bepaald gering ls, maar dat het aantal ongelukken op de weg tengevolge van de drankinvloed veel te groot is. Bij de discussie bleken velen voorstander te ■yn van alcoholvrije cantines langs de wegen. Mr S. J. van der Hoeven, advocaat- generaal bjj het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch, wenste niet dan in hoge uitzondering clementie voor de auto mobilist, die onder invloed van alcohol achter het stuur zit. Deze mensen moe ten onherroepelijk uit de maatschappij worden verwijderd en van de weg wor den geweerd. Het gaat om mensenle vens en daarvoor moet het belang van de enkeling wijken. breiding van groot-U ti echt tot 1970 vastlegt. Berekend is, dat Utrecht dan 307.000 inwoners zal tellen en dat voor die tijd 38.000 nieuwe huizen gebouwd zullen moeten worden. In het onlangs bij de annexatie verworven gebied zijn dan ook een achttal geheel nieuwe wij ken geprojecteerd, stadjes op zichzelf, waarbij er zijn met 20.000 tot 30.000 .ewoners. ALPHEN AAN DE RIJN, 20 Febr. Op wel heel merkwaar dige wijze wordt negen jaar na de bevrijding de herinnering aan de beruchte kerkklokkerroof van de bezetters opgewekt. Door een louter toeval heeft men in Apeldoorn in een der ma gazijnen van de gemeentelijke dienst van openbare werken een kerkklok aangetroffen. Hieraan was een label bevestigd, die het opschrift draagt: „Alphen, pr.k. 3/12 c". Tot randschrift heeft de klok „Soli Deo Gloria". Ze is 32 cm hoog, met de beugel 44 cm, en is 42 cm in diameter. Alphen aan de Rijn, waar men van Apeldoorn uit het eerst heeft geïnformeerd, kent deze klok niet als het eigendom van de R. K. kerk noch van de kerk van een der andere kerkgenootschappen. Of de klok thuis hoort in een der gelijknamige gemeenten in Bra bant of Gelderland, is nog niet bekend. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat er een ver keerde label aan de klok is beves tigd. Het staat wel vast, dat de klok een van de zovele door de Duit sers destijds geroofde klokken is, welke nog net niet de grens over gebracht kon worden. oefend en ongeschoold in de C.A.O. werd geïntroduceerd, bleken vrijwel alle arbeiders binnen het jaar in de categorie der geschoolden te vallen. Werkclassificatie met als gevolg een eenvoudige functie-omschrijving in de C.A.O. kan hier wellicht uitkomst brengen, aldus spreker. Dit systeem moet echter eerst wat dichter bij onze boeren en arbeiders worden gebracht, anders is het tot mislukking gedoemd. HEET HANGIJZER. Veel meer weerklank bij zijn toehoor ders vond spreker voor een tweede oor zaak van het gebrek aan arbeiders, dat hjj noemde. Hij sprak n.l, over de hoge lonen, die op de objecten van aanvullen de werkgelegenheid worden betaald. Een onderwerp, dat met de hoge uitke ringen van de Werkloosheidswet later in het centrum van de discussie stond. Weliswaar gelden sinds 1 Januari op deze werkobjecten ook de loonregelin gen uit het vrije bedrijf, maar op de boerderij komen nu eenmaal periodes voor, dat niet in accoord gewerkt kan worden, doch slechts tegen uurloon. Gaan de landarbeiders dan naar de cultuurtechnische werken, dan kunnen zij vrijwel altijd in accoord arbeiden en maximaal 20 boven het normale uurloon verdienen. En het zijn juist de landarbeiders van beroep, die daar het maximum gemakkelijk halen. Bij de boer wordt dan volgens de C.A.O. in een 44-urige werkweek van 93 cent door een bepaalde man f 40.92 ver dient, terwijl dezelfde man volgens de C.T.D.-regeling 48 uur van 93 cent plus 20 accoord, dus f 53.57 verdienen kan. De keus is voor hem in zo'n geval uiteraard niet moeilijk! OPLOSSING. u>e lm.„.cents één oplossing voor dit vraagstuk: het Directoraat- Generaal voor de Arbeidsvoorziening moet in nauw overleg met het georga niseerde bedrijfsleven bezien, waar, hoe en wanneer bepaalde werkobjecten zul ten worden uitgevoerd. In de nota van de minister van Sociale Zaken over de reorganisatie van de D.U.W. wordt im mers ook het belang van het particu liere bedrijfsleven primair gesteld. Bjj deze minister is dan ook reeds gepleit voor een maandelijks contact tussen dit Directoraat-Generaal en de Stichting voor de Landbouw. Aangezien een juiste afstemming en eventueel een afremming van aanvul lende werkobjecten alleen ter plaatse goed bekeken kunnen worden, zal dit contact ook plaatselijk en provinciaal onderhouden moeten worden. Nog steeds wordt onder de aandacht van de minister gebracht, dat de vraag welke loonregeling op een aanvullend werkobject moet gelden, niet moet worden beantwoord door te zien uit welke bedrijfstak de betreffende ar beiders afkomstig zijn, maar dat de aard van het werk daarbij de door slag geven moet. Zo moet dus voor alle cultuur-technische werken de C.T.D.-regeling worden toegepast. Worden tenslotte de lonen in de landbouw aangepast bij de regelingen van C.T.D. en W.S.W. dan zal door al deze maatregelen de kwestie van de arbeidsvoorziening in de landbouw een Candidatentornooi wereldkampioenschap dammen. Guignard won van Demesmaecker DEN HAAG, 30 Febr. Wim Huisman heeft, spelend met wit, gisteravond de Fransman Abel Verse in het zand laten bjjten. Verse kon het niet bolwer ken tegen het sterke spel van onze landgenoot en toen hjj bovendien in de 45ste zet een blunder maakte, was het pleit snel beslecht. Huisman ls nu hele maal op fluweel gezeten. Guignard won met zwart in een weinig fraaie party van de Belg Demes maecker. Communisten in Amerika veroordeeld DETROIT, 19 Februari Zes com munisten uit de Amerikaanse staat Mi chigan, vijf mannen en een vrouw, schuldig verklaard aan het propageren van geweldadige omverwerping van de Amerikaanse regering, zijn van daag te Detroit veroordeeld tot straf fen variërend van vier tot vijf jaar. Bovendien moet elk van hen een boete van 10.000 dollar betalen. Zuivering in China op tik HONGKONG, 18 Febr. Het bestuur van de Chinese communistische partij heeft in een vergadering te Peking een resolu tie aangenomen, waarin wordt gevraagd om zuivering van het kader van de par tij om „gevaarlijke, arrogante" elementen te verwijderen, die „geen toezicht en cri- tiek" kunnen verdragen en die hun toe vlucht zoeken in onderdrukking en ver- De party tussen Wim Huisman (wit) en Abel Verse, Frankrijk (zwart) had het volgende verloop: I. 32—28, 17—21 2. 31—26, 18—23 3. 26x17, 23x32 4. 37x28, 12x21 5. 41— 37, 19—23 6. 28x19, 14x23. Een gebruikelijke ontwikkeling, die tot velerlei speltypes kan lelden. Wits volgende zet is van meer principiële be tekenis. Hij vermijdt voorlopig een tref fen in klassieke banen. 7. 34—29, 23x34 8. 40x29, 10—14 9. 33—28, 14—19 10. 39—33, 7—12. Wit heeft zich van het centrum mees ter gemaakt. II. 44—39, 1—7 12. 46—41, 19—24. Neemt de halve hekstelling in. 13. 50—44, 12—18 14. 37—32, 7—12 15. 41—37, 5—10 16. 39—34, 11—17 17. 4440, 21—26 18. 37—31, 26x37 19. 32x41, 17—22 20. 28x17, 12x21 21. 41— 37, 6—11 22. 38—32, 11—17 23. 32—28, 21—26 24. 37—32, 8—12 25. 43—38, 17 —21 26. 36—31, 26x37 27. 32x41, 12—17. De strijd blijft van zuiver strategi sche aard. De halve hekstelling door 2024x14 loslaten, heeft in dit stadi um weinig aantrekkelijks voor zwart. 28. 41—36, 21—26. V: J Ingezonden Mededeling (adv.) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele gla- ten water en bepaal een vast uur voor uw ■toelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. Aanslag op pasja van Marakesj MARAKESJ. 19 Februari Zeven en twintig Marokkanen hebben Vrij dag verwondingen opgelopen als ge volg van het ontploffen van twee bommen voor een moskee te Marakesj. De ontploffingen geschiedden op het ogenblik dat de gelovigen de moskee verlieten. Si Hadj Thami el Glaoei, de pasja van Marakesj, had de dienst ook bjj gewoond, doch bevond zich niet on der de menigte, die de moskee verliet toen de bommen ontploften. Ingezonden Mededeling (adv.) Nee, dit is niet de Picasso van Eindhoven. Want ook bij Picasso's bestaan verschillen. Net als bij vloei, al heeft dat niets met Kunst te maken, Bij vloei moet U altijd denken aan de 3 verschil punten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Drie kwaliteitspunten, die van heel wat meer belang zijn dan de vier verschilpunten die er deze week in de tekening zitten. Als 28e zet voor wit kwam ook 28— 23 in aanmerking, zwart vrijwel dwin gende tot 2025, waarna wit zijn rech tervleugel verder kan ontplooien. 29. 38—32, 17—21 30. 36—31, 26x37 31. 32x41, 21—26. De stand is thans: Wit: 28, 29, 33, 34, 35, 40, 41, 42, 45, 47, 48, 49. Zwart: 2, 3, 4, 9, 10, 13, 15, 16, 18, 20, 24, 26. 32. 41—37, 20—25. Verbreekt de eerder genoemde for matie, waarschijnlijk bevreesd voor ver dere uitputting van de korte vleugel. Echter 1621, eventueel gevolgd door de ruil 1822 kwam evenzeer ln aan merking. 33. 29x20, 25x14 34. 34—29, 14—19. Het heeft geen zin om deze zet te voorkomen met 3530, want na 1419 volgt 2822, 3732 met een dam op 5. Het gespeelde 3429 is inderdaad veel stérker 35. 29—24, 19x30 36. 35x24, 10—14 37. 4944( 16—21 38. 44—39, 18—22 Om een actie tegen de witte voor post te kunnen ondernemen, moet eerst het vijandelijke centrum verzwakt wor den. Weliswaar kan zwart vla ruit 19 meer aanvallen dan wit op 35 kan ver dedigen, doch de ruilformatie 4238 (na 1419) en 2823 verhindert zulks. 19. 28x17, 21x12 40. 42—38, 14—19 41. 4034, 19x30 42. 34x25 Nu de dubbele ruil niet meer moge lijk is, ziet wit van het bezetten van ruit 24 af. 4213—18 43. 33—28, 12—17 44. 4340, 9—14 45. 39—34, 14—19?? Een blunder, waardoor Huisman een öamzet kan nemen door 46. 37—31, 26x37. 4842, 4035 en 35x11 kunnen vol gen en Verse geeft hier de strijd op. GUIGNARD WINT, In de opening ging de partij Demes maeckerGuignard in klassieke banen. Er werd een mooie stand opgebouwd. Toen men dacht, dat er nu eens een partij met degelijke inhoud zou worden gespeeld, ging men bij de 21e zet tot verschillende afruilen naar achteren over. Het was toen weer zaak, dat bei de spelers opnieuw tot standopbouv/ kwamen. Opnieuw mocht een harde strijd wor den verwacht. In het middenspel kwan» een jammerlijke blunder. Demesmae cker liet een 3 om 3 open staan mei doortocht naar dam. Wel had Ieder def spelers nog'9 stukken over, maar toe® was de positie van de Belg hopeloos. Er werden nog enkele zetten gespeeld en opnieuw werd de party door eofl zetje van licht kaliber ontsierd. Guignard won tenslotte vry gema>s> kelijk. Waterloopkundig laborato rium in de N.O. Polder. EMMELOORD, 20 Febr. Het in d« Noordoostpolder (De Voorst) ingericht# waterloopkundig laboratorium zal een permanent karakter krijgen. Het labora torium heeft reeds verscheidene opdrach ten vervult o.a. de bestudering van dé afsluiting van dijkgaten in Zeeland en onderzoekingen van zand en grind afzet ting in de bedding van de Rijn. Er worden thans in de nabijheid vaa dit laboratorium kantoren en woningen gebouwd terwijl ook in Kraggenburg eit Emmeloord reeds personeel hiervan woonachtig is. 77. Het was om de vrouw, die ik liefheb, te sparen, dat ik mij inliet met omkoping van de vrouw, die ik ver achtte. Om haar vrede en de liefelijke vrede in mijn huis niet te storen heb ik die vrouw geld en een wissel gegeven, die nu als bewijs tegen mij voor de dag is gehaald. Uit angst voor het leven van mijn lieve vrouw ben ik door het bos naar dokter Bird gegaan en omdat ik geheel en al van haar vervuld was, heb ik hem zeker niet direct van het schot verteld, maar later op de terugweg. Ik vind dat zelfs heel natuurlijk, al kan ik begrijpen, dat het in uw ogen heel anders lijkt. Mijn grote schuld is, dat ik bij het vorig gerechtelijk onderzoek de verhouding, waarin ik tot de gedode vrouw stond, niet heb bekend. Dat was een grote fout, een zonde, een misdaad. God alleen weet, hoe ik daaronder heb ge leden. En nu wordt ik er voor gestraft en met boete moet ik betalen er voor. Ook nu was, al wilt ge het misschien niet geloven, liefde de reden, die mij daartoe dwong; om, zelfs ten koste van mijzelf en mijn gemoedsrust, de smart over mijn zwak heid voor mijn vrouw geheim te houden. Zij was toen nog zo zwak, dat de geringste ontroering haar dood zou kunnen betekenen. Eén leven was al op geofferd dat leven, waarvan ik beschuldigd wordt, het te hebben weggenomen was het nu noodzakelijk, dat er nog een tweede offer zou vallen? In die geest heb ik geredeneerd. Dat was misschien ook zwak, zo niet slecht, maar wie van u zou anders gehandeld hebben ter wille van de vrouw, die hij liefheeft? Ik heb zonder twijfel gedwaald. Ik heb grote fouten gemaakt. Maar ik vertrouw, neen ik weet, dat God mij vergeven zal. Doch nog eens: aan deze vreselijke misdaad, waarvan ik beschuldigd wordt, ben ik volkomen onschuldig." Afgemat ging hij zitten, het hoofd weer gebogen. Zijn woorden hadden diepe indruk gemaakt, naar het scheen ook op de jury. Baron Glenby was aangedaan. Zijn schoonzoon had fou ten gemaakt, vele. Maar hij had ze gedaan uit liefde voor Alic,e. Van zijn onschuld aan de moord was hij overtuigd. Hij hoopte, dat ook de jury dat zou zijn, hoewel hij twij felde. Als hij veroordeeld werd, wat zouden dan de gevol gen zijn voor Alice? Hij was dankbaar, dat zijn lieve vrouw dit niet meer had behoeven te beleven. „Hij is onschuldig", zei hij tot Weevil. Deze haalde de schouders op. „Ik vrees, dat er slechts één oordeel mogelijk is dat van schuldig. Alles pleit toch tegen hem?" Hij zweeg, want de officier van justitie was juist opge staan, die al heel spoedig de indruk wegnam, die de woor den van Ernst hadden teweeggebracht. Hij sprak op koude, zakelijke toon, zeer scherpzinnig. Stuk voor stuk ging hij alle punten na: het geheime huwelijk; het verzwijgen daarvan; zijn tweede huwelijk, zonder dat hjj het eerste bekend had; de terugkeer van Marie Brandon; het onderhoud in de pastorie. „En toen volgde de misdaad", zeide hij langzaam. „Toen volgde de moord. Mijne heren van de jury, bij elke misdaad moeten we in de eerste plaats zoeken naar het motief, naar de reden. Alleen een krankzinnige, een ontoerekenbare doet een misdaad, een moord ook, zonder reden. Bij verre weg de meeste misdaden kunnen wij altijd een min of meer duidelijk motief ontdekken. En nu verzoek ik, mijne heren leden van de jury, met deze waarheid voor ogen dit ongelukkige treurspel nog eens te beschouwen. Wie anders dan de beschuldigde had het grootste belang er bij, dat Marie Brandon van het toneel verdween? Nie mand anders! Misschien, ik weet het niet, hebt u aan Sturge gedacht, maar ik zal u aantonen, dat dat onbestaanbaar is. Ik geef volmondig toe, dat de persoon van Sturge, door wiens getuigenis deze misdaad aan het licht gekomen is, niet vlekkeloos is. Integendeel! Ik vraag mij zelfs af, of het niet noodzakelijk is, dat de kinderroof, ik bedoel niet die in Canada, maar die in Wynsdale, wordt berecht. Dat is een zaak van later orde. Het is er dus verre van, dat ik al zijn handelen kan goedkeuren. Hij heeft zelf zijn verkeerde daden bekend. Hoewel die zijn karakter in geen schitterend licht hebben gesteld zij bewijzen, dat hij vrij is van deze misdaad. Gaat u zelf maar na, leden van de jury! Sturge had met Marie Brandon een plan gemaakt, de beklaagde geld af te zetten. Zij hadden zich daarvoor veel moeite getroost, er zelfs, in Canada, een kind voor gestolen. Sturge had geld nodig en hoopte het van de beschuldigde te krijgen. Is het nu redelijk, sterker, is het niet onzinnig, om te ver onderstellen, dat hij, juist toen zijn plan vruchten ging afwerpen, zich zou ontdoen van die persoon, die het enige middel was, om hem ook verdere voordelen te verschaffen? Die onderstelling is immers niet houdbaar! Sturge is ver van dom. Hij is practisch en slim. Welnu, als hij zo ge handeld zou hebben, zou hij meer dan dom geweest zijn. Sturge heeft dan ook de moord niet bedreven, dat staat vast, al verdacht de beschuldigde hem er van, waarschijn lijk om de aandacht van zichzelf af te leiden. Ik kom nu tot de beschuldigde. Bij hem is het motief zeer gemakkelijk te vinden. Marie Brandon, de vrouw, die hij dood waande, komt terug, bovendien op een voor hem wel zeer ongeschikt ogenblik, namelijk toen zijn tweede vrouw, om die term nu eens te gebruiken, gevaarlijk ziek ligt. Hjj heeft zoeven verteld, hoeveel hij van die vrouw hield en houdt en waarlijk, mijne heren, niemand, die zijn gevoelvolle woorden heeft gehoord, kan daaraan twijfelen. Nog eens: aan die liefde is geen twijfel. Maar die liefde werkte zelfs mede tot de misdaad. Door die liefde heeft hij zijn geheim kunnen bewaren, al moet hem dat veel gekost hebben, zoals hij zelf ook heeft verklaard. Die liefde heeft hem met haat vervuld tegen Marie Brandon en die liefde en die haat samen hebben hem er toe gebracht, de daad te bedrijven, waarvoor hjj thans terecht staat. SD-e YlacUa ÜJietigl atió DINSDAG 23 FEBRUARI 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. S.15 Gram. 9.25 Voor de huis vb, 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 Voor da kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 „Wij ontdekken Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor da vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 „Paris vous parle". 18.30 R.V.U.: Mevr. dr E. Pereirad'Oli- veira: „Het verslaafd zyn aan genotmid delen". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fan- fare-ork. 19.30 Pianoduo. 20.00 Nws. 20.03 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Med. 22.00 Gram. 22.05 Rhythm, muz. 22.43 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Dansmuz. HILVERSUM IL (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram, 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor da vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Pianorecital. 15.00 Franse chansons. 15.30 Ben je zestig? 16.09 voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rüksdelen overzee: Pater C. van Kessel M.S.C.: „Missiepost Ninati in Zuid-Oost Nieuw Guinea". 18.O0 Gevar. muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philh. ork. en solist. (In de pauze: ±21.15 21.30 Ken een haan een ei liggen?). 22.00 „Ouders en kinderen", caus. 22.15 Viool en piano. 22.45 Avondgebed en lit. ka lender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Ope rette muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. iï.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgelspel. 16.00 Arbeidsliederen. 16.30 Or- gelsp. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Kamermuz. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omr. ork. en solisten. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. VARA TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15 Act. 20.30 „Hoeveel makke schapen documentaire. 21.05 Pauze. 21.10 Gevar. muz.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3