bic mm Lectuurdienst in Indonesië staat voor een enorme taak ZWITSARUB HieUWS uit de Provincie. Auto door trein gegrepen GELUKKIG... PIJN! Dr J. Verkuyl kwam spreken Ds en B. Richters kwam films vertonen Jbk U hxet Uu pF-S&sSalj ümm Installatie nieuwe burgemeester van Kruiningen Been moest gedeeltelijk geamputeerd worden Verkouden kinderen? Candidatenlijst C»H JLLin Zeeland >De Schelde" behaalde in 1953 gunstige bedrijfsresultaten Vlissingen „Gulle beloning" Hofman wint sterrentournooi Lustrum Touringclub Holland B. en W. vragen crediet van f10500.- Goes 7 holen P. K. DE HAAS Maandag 22 Februari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Zendingstoogdag Zuiderzending te Middelburg MIDDELBURG, 20 Februari. Uit heel Zeeland en ook uit Noord-Brabant •n Limburg waren vandaag de werkers en werksters aan het thuisfront van sending der Gereformeerde Kerken in de drie Zuidelijke provincies naar Middelburg gekomen om in de Hofpleinkerk de zendingstoogdag mee te ■taken. Dr J. Verkuyl vertelde zeer belangwekkende dingen over de Lectuur- iiaast in Indonesië en ds B. Richters, directeur van het Zendingscentrum, de aanwezigen in gedachten mee op reis door de archipel, die hij het vorige jaar maakte. Dank zij de moderne techniek (in dit geval de tape- reeorder) klonken de stemmen van de broeders en zusters uit Blora door het kerkgebouw en later kon ieder op het witte doek zien, hoe de christenen hl het verre Indonesië leven en werken. Zowel 's middags als 's avonds wer den samenkomsten gehouden, die on der leiding stonden van ds P. van Til, aa voorzitter der Zuiderzending. Des middags sprak hij een openingswoord naar aanleiding van 1 Timotheus 3 16, waarin duidelijk wordt, dat ook de verkondiging van het Evangelie onder de heidenen en het geloofd worden daarvan in de wereld tot de heilsfeiten mag worden gerekend. Dr Verkuyl wees in een boeiende rede allereerst op het feit, dat alle pi oniers der zending al zeer spoedig de noodzaak van een schriftelijke Evan gelieverkondiging inzagen. De urgentie van de lectuurvoorziening is na de oorlog nog veel groter geworden. Nieuwe staten ontstonden in Azië, waarvan de bevolking (en vooral de jeugd) een enorme drang tot ontwik kel een ware leeshonger heeft. In c' relddeel kunnen nu 100 mil- lioen meer mensen lezen dan zo'n 20 jaar geleden. Het communisme is een levensgrote bedreiging. De lectuur, die b.v. op de Koreaanse markt verschijnt, is voor 80% communistisch. Oude gods diensten '-rijgen bü deze millioenen- volk "re inhoud. De Koran worai duizenden exemplaren beneden u_ Kostprijs verkocht, dank zjj grote regeringssubsidies. DEUR BLIJFT ALTIJD OPEN Daartegenover staat de christelijke lectuur, naar de uitspraak van dr Ver kuyl „een deur, die altijd open blijft, ook al worden alle andere deuren ge sloten". Uit communistisch China moesten 2000 zendelingen vertrekken, maar kort daarna hingen de com munisten in Sjanghai affiches op, waarin werd gewaarschuwd tegen christelijke lectuur. D'erkuyl gaf vervolgens een over zicht van de groei van de Lectuur dienst in Indonesië, die gesticht kon worden dank zij de samenwerking tus sen de Nederlandse en de Indonesische kark-en. De nadruk valt daarbij op de Indonesische eenheidstaal, maar er wordt ook veel aandacht besteed aan de "verse landstalen. Zo is er b.v. voor Midden-Java een Lectuurdienst. Er zijn ca. 110 boeken en boekjes in hot Indonesisch en Javaans uitgegeven, Bovendien zijn al 10 commentaren op de Bijbelboeken verschenen. Met dit moeizame werk zijn 30 mensen dage lijks bezig. ZEER VEEL IS ER NODIG Naast dit alles worden voor elk half jaar preekschetsen uitgegeven, terwijl er ook al preekbundels verschenen. In een oplaag van 7000 exemplaren kwam het boek van Bavinck-Bakker over de geschiedenis der Godsopenbaring van de pers. De oplaag is bijna uitverkocht en de 25 mille, die door de Gerefor meerde Kerken beschikbaar werden gesteld, konden worden teruggegeven, Andere boeken in de landstaal ver schenen over de belijdenis, over ethi sche vraagstukken enz. gereed. In de hele archipel zijn 400 lectuurdepöts aanwezig. Toch is dit alles nog maar een drup pel op een gloeiende plaat, aldus dr Verkuyl. Er is nog een enorm gebrek aan theologische lectuur, maar boven al aan eenvoudige volkslectuur, aan schoolboeken en aan tijdschriften. CONTACT MET BLORA Ds Richters heeft na de pauze door middel van een tape-recorder zijn ont moetingen in Blora weergegeven. Ja vaanse christelijke liederen weerklon ken en er werden groeten overge bracht door de predikanten Tirtasoe- warna en Schut, de scriba der kerk van Blora Soejono, en mevrouw Tir- tasoewarna, de presidente van de naai- krans. Zij spraken allen in het Neder lands. De toespraak van de voorzitter van de kerkeraad, Soeryohatmodjo, werd door ds Richters uit het Javaans in onze taal vertaald. Daarna werden enkele series uitstekend opgenomen kleuren-diapositieven van Sumatra, Java, Soemba en Celebes vertoond. In de geheel gevulde Hofpleinkerk heeft ds Richters des avonds de door hem tijdens zijn reis over verschil lende zendingsvelden opgenomen ge luidsfilm „Frontlinie Oost" vertoond, alsmede de geluids- en kleurenfilm „Kleurenspel der tropen". Ingezonden Mededeling (adv.) IHe» J^-TrpAN*" bevm9Sïi jj ^St-Couwelivormhe^r Decacneeyj"""'n dubbel voor. dee?9Begto daarom morgen met niaag cachets akker"' smaakloos, L£ Lïek.?:W Op 1 Maart a.s. KRUININGEN, 20 Februari. - De installatie van de nieuw be noemde burgemeester van de ge meente Kruiningen, de heer A. Schipper, thans burgemeester van Kattendijke, zal plaats vinden op Maandag 1 Maart a.s., om 2 uur. Het ongeluk te Wemeldinge. WEMELDINGE, 20 Febr. In het zieken huis „Oostwal" te Goes is men moeten overgaan tot amputatie van de voet en een gedeelte van het been van de echt genote van de schipper Fernhout te Rot terdam. Zoals bekend had mevr. Fernhout vorige week in de buitenhaven van We meldinge het ongeluk in een halve slag van een staaldraad, die juist aangetrok ken werd, te stappen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat lVraag de voordelige introductie-verpakking J GOBS, 20 Febr. Vandaag verga derde in Goes de Kamerkring van de Chr. Historische Unie teneinde de candidatenlijst voor de komende ver kiezing voor de Prov. Staten vast te «tellen. Er werd een lijst samengesteld, waarop 12 candidaten voorkomen. Iedere kieskring heeft daaraan nog 8 candidaten toegevoegd. De „kop" van de ljjst is overal dezelfde, de „staart' ia in alle kieskringen verschillend. De 12 candidaten, die voor de ge hele provincie gelden, zijn: 1. C. Philip se, 's-Heer Arendskerke; 2. mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middel burg; 3. A. H. S. Stemerding, Souburg; 4. A. Koster, Zaamslag; 5. C. F. v. d. Peijl, Goes; 6. M. de Boer, Haamstede; T. G. J. de Waal, Schoondijke; 8. G. Leendertse, Kamperland; 9. C. J. de Jonge, Yerseke; 10. W. Sanderse Jr, Vliasingen; 11. ir M. A. Geuze, Poort vliet; 12. J. Duvekot, Goes. Van de zittende Statenleden komen dua niet meer op deze lijst voor de heren J. de Kruijter, Goes; J. L. J. Bruinzeel, Wissekerke, C. A. Kaan, Terneuzen; D. Dekker, Waterlandkerk je, die zich allen niet meer beschik baar gesteld hadden. De C.H.U,-fractie in de Prov. Sta ten bestaat momenteel uit 8 personen. De i^jsten voor de diverse kies kringen publiceren wij morgen. De wegen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. OOSTBURG, 20 Febr. De dijk graaf van het waterschap „Het Vrpe van Sluis" deelt mede, dat Maandag alle wegen van het waterschap weer aullen worden opengesteld, tenzij de weersomstandigheden ingrijpend ver anderen. Winstsaldo steeg met bijna f 125.000.— Voorgesteld wordt een dividend van 7 pCt uit te keren VLISSINGEN, 19 Febr. Was de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" het vorige jaar de laatste der scheepsbouwmaatschappijen, die met haar jaarverslag voor de dag kwam, thans opent zij de rij. Het (onberispelijk uitgevoerde) verslag geeft voor het eerst naast de nieuwe cijfers de vergelijkende getallen uit het vorige verslag. Aan de op 8 Maart a.s. te houden vergadering van aandeelhou ders wordt, zoals reeds gemeld, voorgesteld een dividend uit te keren van 7 pet. tegen 6 pet. het vorige jaar. Het winstsaldo steeg van f 627.000.tot f 750.000.en de orderportefeuille bedraagt f 250 millioan of f 20 millioen minder dan een jaar daarvoor. Van de reserveringen ten behoeve van „De Schelde" door de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel be hoefde geen gebruik te worden gemaakt. De overeenkomst tot reservering van twee millioen ter dekking van kapitaaluitgaven voor de modernisering en verbetering van het bedrijf kon worden opgezegd. En de verwachting is, dat van de reserve van drie millioen ter versteviging van het bedrijfskapi taal ook ln 1954 geen gebruik zal worden gemaakt. Ongeval bij Rilland-Bath RILLAND-BATH, 21 Febr. Op de onbewaakte overweg bij Wachtpost 19, in de buurt van Rilland, is vanmor gen een personenauto door de sneltrein Bergen op ZoomVlissingen gegrepen, waarbij gelukkig geen slachtoffers zijn gevallen. In de auto zat het echtpaar Goense uit de Damespolder. Men was na kerk bezoek, op weg naar huis, toen men de overweg passeerde. De heer Goense had gestopt en was uit de auto gestapt om zich er van te overtuigen, dat de overweg vrij was. Er hing op dat ogen blik een dichte mist, zodat het zicht minimaal was. De heer Goense hoorde noch zag iets, dat op het naderen van een trein kon duiden, doch op het mo ment, dat hij de spoorbaan passeerde, werd de auto aan de achterzijde ge grepen. De heer Goense kwam met de schrik vrij; mevr. Goense moest met een gebroken arm naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom worden overge bracht. Katse VeerZierikzee weer normaal MIDDELBURG, 20 Febr. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden wordt de dienst op de lijn Katse Veer- Zierikzee met ingang van heden weer volgens de volledige dienstregeling onderhouden. De op 29 Januari j.l. in gestelde tijdelijke wijziging van de Zondagsdienst op dit veer is daarmede komen te vervallen. Dit alles betekent, dat ook des nachts weer zal worden gevaren. De lichtboeien zijn weer op de oude plaats gebracht. Stadhuis heelt nieuwe telefoon installatie nodig De P.T.T. heeft het gemeentebestuur medegedeeld, dat de in het stadhuis aan wezige automatische huistelefooninstal latie zo spoedig mogelijk door een nieuwe dient te worden vervangen, omdat voor de bedrijfszekerheid van de bestaande in stallatie niet kan worden ingestaan. Het bleek niet mogelijk toch nog maar de oude te blijven gebruiken tot het tijdstip, waarop het nieuwe stadhuis in gebruik kan worden genomen. De P.T.T. ging daarmede niet accoord en dus zit er niets anders op dan vervanging. Er zijn drie mogelijkheden, waarvan B. en W. de eer ste kiezen. Daarbij moet ineens f 15.058. worden betaald en verder f 80.per maand. Er komen dan 5 netlijnen en 46 aansluitingen met 5 zgn. interne organen. 32 van de 46 aansluitingen worden in re serve gehouden. Uitbreiding der centra le is mogelijk tot 10 netlijnen, 12 interne organen en 92 aansluitingen. De jaarlijkse kosten (met inbegrip van het abonnement etc.) worden op f 2370.— geraamd. Mo menteel wordt ca f 1200.^- per jaar be taald. B. en W. vragen nu een crediet van f 16.000.—. Controle op het ontgassen van schepen Ingevolge de algemene politieverorde ning moeten B. en W. een deskundige aanwijzen voor de controle op het ontgas sen van schepen. Zij vonden de heer W. J. Plinsinga, apotheker, bereid als zodanig op te treden. De vergoeding per geval zal nader worden geregeld, maar thans zijn al enkele apparaten nodig. De aanschaf kosten worden begroot op f 2000.te verhogen met f 250.voor reis- en ver blijfkosten naar de in Rotterdam voor de oriëntering en bestudering der materie door de deskundige. Ingezonden Mededeling (adv.) WEER OPLEVING. De stormramp van 1 Februari 1953 veroorzaakte slechts beperkte schade. De materiële schade van 2 ton werd door verzekeringen gedekt en de be drijfsschade van 1 ton werd afgeschre ven. Het jaar 1953 kenmerkte zich door drukke bedrijfsbezetting in alle afde lingen. Wij meldden reeds, welke sche pen te water werden gelaten. De laat ste maanden in het jaar kon in de af deling scheepsreparatie, na een geringe verslapping in de zomer, weer een op leving worden geconstateerd. Er wer den 5 schepen gedokt en de afdeling machinebouw was heel 1953 vol bezet, Om tijdig te kunnen leveren moest tn belangrijke mate tot uitbesteding van werk worden overgegaan. VLIEGTUIGBOUW, De fabriek in Dordrecht was goed van werk voorzien en leverde een groot aantal SAAB Safir-lestoestellen. Voorts werd met behulp van de SAAB een vierpersoons vliegtuigtype ontwikkeld, waarvan er momenteel 10 in aanbouw zjjn. Ook de afdeling lichtmetaal behaalde gunstige resultaten. In de loop van het jaar werd een belangrijke opdracht ont vangen voor de vervaardiging van bouwdelen voor straaljagers van het type Hunter. Door deze opdracht is de vliegtuigafdeling voor S tot 4 jaar vol, op met werk bezet. MODERNISERING. Na een opgave van ondër handen zijnde opdrachten (wij meldden ook deze reeds) wordt ln het verslag me degedeeld, dat aan moderniseringen en uitbreidingen f2.401.808,68 werd geactiveerd tegen f4.676.289,58 het jaar daarvoor. De modernisering zal in 1954 gro tendeels beëindigd kunnen worden. De gunstige resultaten van verschil lende maatregelen en Investeringen zijn reeds nu merkbaar. Op 31 December j.l. waren 4328 per sonen ln dienst en volgden 207 leerlin gen het onderwijs aan de bedrijfsschool. Vorig jaar waren deze cijfers resp. 4577 en 221. De teruggang werd voor namelijk veroorzaakt door inkrimping der indirecte werkzaamheden, alsmede door verdere inschakeling van z.g. toe leveringsbedrijven. In Augustus vond een winstuitkering aan het personeel plaats van 3 pet. NOG ENKELE CIJFERS. Vermelding verdient nog, dat uit de balans en de verlies- en winstrekening blijkt, dat aan afschrijvingen werd toe, gepast f2.928.267,13 of ruim f452.000 Walcherse zangklassen voor de radio MIDDELBURG, 20 Febr. Twee zangklassen van christelijke lagere scholen op Walcheren mogen op een nader vast te stellen datum in Hil versum voor de N.C.R.V.-microfoon gaan zingen. De éne klas is van de Gereformeerde school Gravenstraat te Middelburg, on 'er leiding van de heer C. J. Barth en de andere van Chris telijk natiorale school te Veere, onder leiding van de heer J. L. van der Zwan. De kinderen gaan op tweede Pinksteren ook in Arnhem op de Jubo II zingen. meer dan in 1952. De voorraden zijn ge daald van ruim 7 millioen in 1952 tot ruim 5millioen, hetgeen een gunstige invloed had op de liquiditeit. Het kas saldo steeg van f 15.885.385,tot f 19.743.665,en de financiering der modernisering werd uit eigen middelen opgebracht. De statutaire reserve werd van f 311.500,opgevoerd tot f 370.900, de extra reserve van f 1.711.844,tot f 19.743.665, en de financiering der van f6.978.337,tot f7.041.491,—. De interestlast van f 27.620,40, welke vorig jaar op de verlies- en winstrekening voorkwam, werd omgezet in een bate van f 100.557,40. Tenslotte wordt voorgesteld om op de aandelen Nationaal Bezit een dividend van T/2 pet. uit te keren. Fyn is een nuttig verschijnsel, omdat wy erdoor worden gewaarschuwd als er Iets misgaat in ons lichaam. Men be hoeft zich maar voor te stellen hoeveel mensen er buikvliesontsteking zouden krijgen als zij bij een blindedarmont steking geen pijn voelden. Maar dit voorbeeld toont ooit aan, hoe voorzich tig men moet zijn bij het bestrijden van pijn. Fijn is een verschijnsel van een ziekteproces en zolang de aard van dit proces niet bekend is, kan men de pijn wel bestrijden, maar het proces woe kert voort. Nu maakt het een groot verschil, waar de pijn zit en hoelang de pijn be staat. Plotseling optredende buikpijn of steeds terugkerende buikpijn, waarvan de oorzaak niet bekend is, moet men nooit zelf behandelen. Uit te maken wat hier gebeuren moet, is het werk van de dokter. Bij pijn elders in het lichaam, die sinds kort bestaat en die door bekende oorzaken optreedt (na Mestrekken, spierpijn, na verstuiking, bij verwondin gen, wintervoeten, „dode" vingers e.d.), of die sinds lang bestaat, maar waar van de oorzaak eveneens Is vastgesteld (rheumatiek, spit, zenuwpijn, slecht he lende wonden e.d.), is het verantwoord de pijn weg te nemen. Medicijnen, die men daartoe inneemt, hebben het na deel, dat zij kort werken, dat men er aan went en dat zij in meer of mindere mate giftig zijn. Een andere manier van pijnbestrijding is het toedienen van warmte. Waar door de pijn hierbij verdwijnt, is niet bekend, maar het feit staat vast. De er varing leert bovendien, dat het resultaat van een hlertie gebruikte goede infra- rood-straler veel groter is en langer duurt dan dat van kruiken e.d., terwijl het toedienen van warmte ln de vorm van straling veel prettiger, gemakke lijker en zindelijker is. Philips „Infra- phil" (prijs f37.50) is niet alleen een goede infrarood-straler, het is de beste. De Philips „Infraphil" Is speciaal voor dit doel ontworpen en heeft het voor deel, dat juist die Infrarode stralen worden uitgezonden, die diep tot onder de huid in het weefsel kunnen door dringen. Daar worden zjj vastgehouden en ontstaat er warmte, die de bloed- doorstroming vergroot en daardoor een gunstige werking heeft op ontstekings processen (steenpuisten, verzweringen, rheumatische ontstekingen e.d.) en op storingen ln de bloedsomloop (winter voeten, „dode" vingers en slecht helen de wonden). ARNEMUIDEN, 20 Febr. Een kolenhandelaar uit Arnemuiden ver-^ loor een dezer dagen een portefeuil le inhoudende f 300.Dit beteken de een strop voor deze zakenman, Gelukkig kwam dit bedrag in handen van een eerlijke vindster, die het zo vlug mogelijk aan de rechtmatige eigenaar terug gaf. De dankbaarhe'd van de kolenhande laar was zo gr-mt, dat hij een be loning gaf van f 0.75, in de vorm van drie kwartjes. Well: ht is de afgelopen winter niet streng genoeg geweest WAARDE. Uitbreidingsplan kwam ter sprake. In de raadsvergadering van Waarde werd een ontwerpplan tot wijziging van het uitbreidingsplan vastgesteld. Hierdoor zal ook de grond van P. M. Kopmels, gelegen aan de Kerkweg, be bouwd worden. Voorts vervalt de door braak bij K. G. Lowiesse, terwijl de Wilhelminastraat een uitweg krijgt over de weide, gelegen voor de boerderij van de Gebr. Verbrugge. Besloten werd o.m. aan de vereniging tot het verstrekken van l.o. op Geref. grondslag voor 1954 een voorschot te verlenen op de gemeentelijke vergoe ding van f 1598,96 en aan het „Ko ningin Wilhelmina Fonds" inplaats van f 5 per jaar, een cent per Inwoner sub sidie te verlenen. Een goedkeuring betreffende de win kelsluitingswet was ingekomen. Hier door wordt het mogelijk de winkels ge durende de maanden April tot en met September van Maandag tot en met Vrijdag tot 19 uur open te houden. In de plaats van de heer H. Wolfert, die had bedankt als lid van de advies commissie woonruimtewet, werd voor het resterende deel van 1954 benoemd de heer K. van Houte. Besloten werd tot aankoop van vier krotwoningen tot een bedrag van f 3350. Aan de subcommissie voor Krabben- dijke, Rilland-Bath en Waarde van de commissie voor Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging in de ring Krui ningen van de Ned. Herv. Kerk zal een subsidie verleend worden van f 0.10 per inwoner voor een aan te stellen gezms- verzorgster. TAFELTENNIS GOES, 20 Febr. De Goese Tafel- tennisclub organiseerde Zaterdag het tweede Zeeuwse Sterrentournooi. Hier aan wordt deelgenomen door de beste tien spelers van Zeeland. Het waren Hofman, Kolijn en Tilroe van „Will van Zoelen" uit Middelburg; Groch en Szoszkiewicz (die de plaats van de Vlissingse kampioen Hawrylkiewicz innam) van Wilno uit Vlissingen Poppe en -ootjans van Be Fair uit Vlissingen; Smallegange en Rouw van de Goese Tafeltennisclrb en Haarsma. Er werd gespeeld in twee poules van vijf. In poule A kwam bekerhou der Hofman goed voor de dag, want hij won alle vier zijn partijen en slechts tegen Groch verspeelde hij een set. Hij ging dus naar de finale, samen met Poppe, die alleen van Hof man verloor. In poule B eindigden maar liefst dr'e spelers met het zelfde aantal punten. He' waren Haarsma, Kolijn en Szoszkiewicz, die allen drie partij en wonnen en er één verloren. Ook zij gingen naar de finale. Hofman heeft het in deze eindstrijd niet gemakkelijk gehad. Weliswaar won hij drie artijen en verloor hij alleen van Haarsma, maar ook Poppe haalde dit kunststukje uit en liet zich slechts door Hofman kloppen. Het setgemiddelde moest dus de beslissing brengen en daar Hofman geen enkele maal drie sets nodig had voor zijn overwinningen, Poppe daarentegen tweemaal, ging de beker weer voor een jaar met Hofman mee naar Mid delburg. Hij heeft dus een goede kans om volgend jaar definitief in het be zit van de trophee te komer. De uit slagen waren: Poule A: HofmanPoppe 20, GrochPoppe 02; RouwHofman 02; RouwPoppe 02; Hofman Tilroe 20; TilroeRouw 21; Groch Rouw 20; HofmanGroch 21 PoppeTilroe 21; TilroeGoch 02. Poule B: GrootjansHaarsma 02; GrootjansSmallegange 20; Kolijn Grootjans 20; HaarsmaSzoszkie wicz 21; SzoskiewlczKolijn 20; KolijnHaarsma 21; Szoskiewicz Smallegange 20; Szoszkiewicz Grootjans 20; HaarsmaSmalle gange 20; Smallegange—Kolijn 02. Finale: Poppe—Kolijn 2—1; Haars maHofman 20; HaarsmaPoppe 2; HofmanSzoszkiewicz 20; PoppeSzoszkiewicz 21; Kolijn Haarsma 21HaarsmaSzoszkie wicz 12; KolijnHofman 02; HofmanPoppe 20. De eindstand was: gesp. gew. verl. pnt. setgem 4 4 4 4 Hofman Poppe Kolijn Haarsma Szoszkiewicz 4 3 1 6 6—2 3 1 6 6—4 2 2 4 5—5 1 3 2 4—6 1 3 2 3—7 Jan Switzer oprichter. Zuidslavisch octet komt in Zierikzee. LUNTEREN, 20 Febr. Het is vijf jaar geleden, dat in Lunteren de Touringclub Holland werd opgericht, een organisatie, die zich ten doel stelde zonder winstbe jag voor een zo groot mogelijk aantal mensen in binnen- en buitenland de voor waarden te scheppen hun vacantie buiten de grenzen door te brengen. De initiatiefnemer was Jan Switzer. In de zomer van 1949 ging de eerste auto bus uit Holland op weg naar het Zuiden. Thans, vijf jaar later, is de „Touringclub Holland" uitgegroeid tot een internatio nale organisatie met afdelingen en rela- mes in België, Engeland, Frankrijk, Duits land en Amerika. De reizèn gaan niet meer alleen naar de Franse Rivièra doch ook naar Spanje, Oostenrijk, Marokko en sinds het vorige jaar naar Zuid-Slavië. In 1953 hebben meer dan 8000 vacantie gangers aan de reizen deelgenomen. Naar aanleiding van de toenemende be langstelling in Nederland voor Zuid-Sla vië als toeristencentrum heeft het Zuid- Slavisch mannen-octet besloten een tour nee door Nederland te maken teneinde te trachten op deze wijze bij te dragen tot versterking van de culturele banden tussen beide naties. Het heeft het bestuur van de „Touringclub Holland" verzocht deze tournee te organiseren. Op 1 Maart wordt het octet een recep tie aangeboden waarvoor zijn uitgenodigd de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vertegenwoordigers van het Departement van Buitenlandse Zaken, commissarissen van H.M. de Koningin, burgemeester en autoriteiten uit de Ne derlandse muzikale wereld. De tournee wordt besloten met een op treden te Zierikzee in samenwerking met Gre Brouwenstein en Frans Vroons onder auspiciën van de Volks Universiteit te Middelburg. De herdenking te Vlissingen VLISSINGEN, 20 Febr. B. en W. hebben de raad om een crediet van 10.500, gevraagd als bijdrage der ge meente in de kosten, die de komende herdenkingsdagen van „Nieuw Wal cheren" zullen meebrengen. In het voorstel wordt medegedeeld, dat ver schillende personen zich hebben terug getrokken voor de vervaardiging van de maquette. Het gevolg daarvan is, dat het grootste deel der Vlissingse maquette voor rekening der gemeente zal komen. Inmiddels worden nog po gingen in het werk gesteld om de me dewerking van derden te verkrijgen. Voorts zijn gelden nodig voor de ontvangst van Koningin Juliana ten stadhuize, terwijl ook de sterrit en het concours d'élégance voor de gemeente kosten meebrengen, evenals het vuur werk op de laatste herdenkingsdag. Meer salaris voor personeel der kleuterscholen De raad krijgt Vrijdag a.s. twee voor stellen te behandelen met betrekking tot wijziging der regeling voor de salariëring van het personeel der openbare kleuter scholen en der subsidieregeling voor het bijzonder kleuteronderwijs. Met het éne voorstel is een bedrag van f 4000.ge moeid en met het tweede een bedrag van 15.000.—. Lyceumvereniging „Vlam" voerde „Gaslicht" op Op zeer verdienstelijke wijze heb ben de leden van de Lyceumvereni ging „Vlam" Zaterdagavond in het Schuttershof" het toneelstuk „Gas licht" van Patrick Hamilton voor het voetlicht gebracht. Dit welhaast over bekende toneelstuk zal zelden door jeugdige amateurspelers met zo'n en thousiasme zijn opgevoerd. Vooraleerst vergt het stuk zeer veel van de spelers omdat de rolbezetting betrekkelijk klein is. Kitty Haasdonk had, in da hoofdrol, als. mrs Manningham een zware taak op haar schouders, die ze goed volbracht. Haar echtgenoot (deza rol nam Peter van der Hoeve voor zijn rekening) had het minder zwaar. Hij ging echter zo in zijn spel op, dat ook deze rol in geen betere handen ge weest kon zijn. Ook de detective Rough, Tonny van Arenthals, voldeed zeer goed. Voorts dienen nog genoemd te worden de meid-huishoudster, Jan- neke de Vos, kalm maar vastberaden en het tweede meisje, Nancy, Paula Rijk, die de loslippige dienstmaagd op prachtige wijze vertolkte. Huib van der Maase en Mannes Jonkers, goed uit de kluiten gewassen rechercheurs, hadden slechts een bescheiden rol. De voorzitster van de vereniging, mej. B. Pilaar, had in haar openings woord een speciaal welkom gericht tot de curatoren en het personeel der school. In het bijzonder tot de rector, dr C. v. d. Pol, die de vorige avond wegens zijn afscheid in Juli a.s. tot ere-voorzitter was benoemd. Ook wer den nog speciaal verwelkomd de ver tegenwoordigers van de Lyceumver eniging „Hoboken" te Antwerpen. Na afloop van de uitvoering mochten de spelers een dankbaar applaus van de vele aanwezigen in ontvangst ne men, waarna de voorzitster haar waar dering uitsprak voor het spel en aan de dames bloemen overhandigde. C.H. Kiesvereniging In de vergadering van de C.H.-kiesver eniging, die onder leiding stond van de heer J. v. d. Velde, werden als bestuurs leden herkozen de heren B. J. van Wes ten en J. Quist. De secretaris bracht in zijn jaarverslag dank aan de afgetreden wethouder, de heer B. J. van Westen en aan het raadslid, de heer J. Quist, voot hetgeen zij voor de gemeente hebben ge daan ËLlEWOUTSDIJK Voorstelling van Deth. Wegens de over grote belangstelling zal* de voorstelling van Guido van Deth, die vandaag in hel van Hattumhuis zou worden gehouden, in de Ned. Herv. kerk plaatsvinden. KAPtLLt N.C.L.B.-vergadering. In de vorige week gehouden vergadering van de N.C.L.B., heeft de heer B. Bogaards gesproken over het leven en werk van dr A. Kuiper. In het bijzonder stond de inleider stil bij da oprichting van de V.U. De presidente wekte alle aanwezigen op de Vrouwen- Wereldsgebedsdag op 5 Maart a.s. in da Geref. Kerk bij te wonen. 'SLAND 40-jarig jubiieum. Vandaag hoopt het noofd der 0.1. school, de heer L. J. v. d. Ende, zijn 40-jarig ambtsjubileum te her denken. WAARDE Muziekuitvoering. Vorige week Don derdag en Zaterdag heeft de muziekver eniging „Vooruit" haar jaarlijkse uitvoe ring gegeven. Onder leiding van de diri gent, de heer P. Krijnse, werd' allereerst een vijftal muzieknummers uitgevoerd, waarna verscheidene leden het toneelstuk „Een baby van duizend weken" ten tone le brachten. Het toneelstuk, zowel als da muziek werd op verdienstelijke wijze uit gevoerd. WtMELDINGE Sluiswachter. Tot Sluiswachter bij da Rijkswaterstaat is benoemd de sluis- knecht B. Moorman. 1)ZE1SD1]KE Contactavond Zeeuwse Veehandelaars. Door de Bond van Veehandelaars, afde ling Zeeland, werd alhier een contactver gadering belegd, waarin verschillenda sprekers een toespraak hebben gehouden. Deze vergadering, die onder leiding stond van de heer C. Noordhoek, werd ook bij gewoond door de burgemeester van IJzendijke en wethouder Termote. Als eerste spreker voerde het woord dieren arts J. Westendorp met als onderwerp „Abortus Bang". Vervolgens sprak de heer A. Zuidweg-Burger te Krabbendijke, secretaris van de afdeling Zeeland over „Wat doet de Bond voor U?" en als derde en laatste spreker gaf de voorzitter van de Ned. Bond van Veehandelaren een duidelijke uiteenzetting, waarom de leden lid zijn van deze organisatie. Ook werden nog enkele films vertoond. ZAAMSLAG C.h.U.-vergadering. In de algemene vergadering van de C.H.U. werden de af tredende bestuursleden, de heren H. K. Markussen en F. Wieland, bij acclama tie herkozen. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat er een klein batig saldo in kas was n.l. f 6.92. Nagekomen Advertentiën Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze zoon AART JOOST H. H. MERKELIJN J. J. MERKELIJN-FLINTERMAN Vlissingen, 19 Februari 1954 Badhuisstraat 114 KINDERARTS, HERVAT DE PRACTIJK op Dinsdag 23 Februari

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2