ERNSTIGE AANVARING OP DE NIEUWE WATERWEG Geen vorst, sneeuw of regen Grieks schip op mijn gelopen r :vatnö<toQ==^ Twee leden van de bemanning vonden graf in de golven Adenauer en Ollenhauer gaan weer praten ALCOHOL IN PLAATS VAN UIEN Officieren verboden voor commissie McCharty te verschijnen Noodweer in Nieuw Zuidwales Kasjani wordt gewaarschuwd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Leuvehaven" geramd en gezonken Nog een derde slachtoffer? Verzoekt India het vuren te staken Molotov en Dulles leggen optimistische verklaringen af Smokkellading van de „Ari" verbeurdverklaard Mannendracht Minister Stevens zelf vrijwillig getuige Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 40, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1435. Giro 574289. Kantoren: Ylissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 1009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2714 Abonnementsprijs 0.47 per week, f2 p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 22 FEBR. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE 3MIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; K. C. van Spronsen, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. kunt U het relaas lezen van een scheepskapitein en ;jn beman ning, die om het vege lijf te redden, genoodzaakt waren in de Nieuwe Waterweg te sprin gen. Het s:hip ging verloren, maar en dat is veel erger, twee leden der bemanning kwa men om in de golven. HOEK VAN HOLLAND, 21 Februari. „We zullen ongeveer een minuut of tien voor anker hebben gelegen en waren reeds om gezwaaid, hetgeen zeggen wil, dat we met de steven naar Maassluis gekeerd lagen. We hadden een plaatsje, zo dicht mogelijk onder de Noordwal opgezocht, zo dicht zelfs, dat we bij het voor anker gaan moesten oppassen voor de ducdalf. De machine hadden we aan laten staan, om zo nodig direct uit de weg te kunnen gaan. Plotseling hoor den we het blazen van een stoomfluit, dat kennelijk van een flink stoomschip afkomstig was. De loods en ik zeiden nog tegen elkaar, dat het onverantwoordelijk was om bij zulk een schier ondoordringbare mist de rivier af te komen. We hebben nog gebeld en de gebruikelijke seinen gegeven, die onder zulke omstandigheden voorgeschreven zijn. Als een dreigend spook zagen we opeens een steven uit het mist gordijn opdoemen en voordat we eigenlijk wisten wat er gebeurde, werd ons schip als ware het boter bijna doormidden gesneden." Dit is het relaas van de kapitein van de „Leuvehaven", dat hij nog verstijfd van de kou en ontdaan door alle emoties op een kamer in hotel „America" deed. Enge tijd ge leden, om precies te zijn tien minu ten voor half tien, was zijn schip door de „Kamogawa Maru", een Ja pans motorschip van 7202 brt, dus danig midscheeps aangevaren, dat 't binnen en' °1<» minuten zonk. De „Leuvehaven" had een beman ning van acht koppen. Met de loods mee was er negen man aan boord. Twee leden van de bemanning zijn verdronken. Het stoffelijk overschot van de 67-jarige kok A. Smit te Rot terdam is door de reddingboot „Pre sident Leis" a n wal gebracht, even als het lijk van de matroos Nol Nien te Roermond. RANGE OGENBLIKKEN. Op radioseinen, die de „Kamogawa' Maru" onmiddellijk uitzond, waren spoedig verscheidene schepen in actie gekomen en al hadden ze geen radio bericht ontvangen, dan werden ze althans voorzover ze in de nabijheid lagen wel gealarmeerd door nood kreten, die uit de potdichte mist op het water tot hen doordrongen. De „President Leis", de reddingboot die in Hoek van Holland is gestation- neerd, was spoedig gr.eed om uit te varen, evenals de loodsafhaalboot „Makreel". Omdat er bijna geen zicht was en men alles als het ware op de tast en de intuïtie moest doen, zette de „Makreel" eerst koers langs de Zuid- wal, het eiland Rozenburg. Men hoor de hier en da .r geschreeuw en hulp geroep en probeerde zoveel mogelijk de plaats te bepalen, vanwaar het ge luid kwam. Eindelijk doemde uit de mist een omgeslagen sloep op, waar op zich een drietal drenkelingen be vond. Men slaagde erin hen aan boord te nemen en zette de onderzoekings pogingen voort. Even later ontmoette men een sloepje, dat het bij de kruit- steiger gelegen marinevaartuig „Paets van Troostwijk" had gestreken, omdat men kreten om hulp ^ad vernomen. De strijd in Indo-China NEW YORK. 21 Febr. De Indi sche eerste minister, Nehroe, over weegt de mo&ïüjkheid vandaag een beroep te doen op de betrokkenen om het vuren in Indo-China onmiddellijk te staken zonder de conferentie van Genève af te wachten. India zou de andere leden van de Aziatische-Arabische groep in de V.N. hebben gepolst over een mogelijk be roep om het vuren in Indo-China te staken. De afgevaardigden bij de V.N. wach ten met grote belangstelling de rede af, die Nehroe vandaag in het parle ment zal houden ter afsluiting van het debat over buitenlandse zaken. Van dit sloepje werd eveneens een drenkeling overgenomen, die uit het ijskoude water was opgevist. Al rondvart ide stootte men bijna op een balk, waaraan een vijfde man hing, die geheel verstijfd was van de kou en wiens krachten het bijna be gaven. Met veel beleid mocht men erin slagen ook deze man aan boord te brengen, TWEE IN VEILIGHEID. Inmiddels was er te Hoek van Hol land bericht binnengekomen, dat het een der opvarenden van de „Leuve haven" gelukt was al zwemmende het eiland Rozenburg te bereiken. Het bleek de tweede machinist te zijn. Spoedig daarop werd telefonisch door gegeven, dat ook de loods van de „Leuvehaven" Rozenburg had weten te bereiken en dus in veiligheid was. DE GEREDDEN. De geredden zijn: kapitein M. Keus uit Scheveningen, eerste stuurman Dick Peetoom uit Rotterdam en de eerste machinist J. Kasbergen uit Capelle aan de IJssel. De lichtmatroos Andries Oostenbrugge uit Rotterdam is met een shock naar het havenzie kenhuis te Rotterdam vervoerd. Daar is ook opgenomen de matroos W. Korteiand uit Rotterdam, de man die zich verkleumd aan de balk had vast geklampt. De tweede machinist Hans van den Berg uit Sch dam was het, die zwemmende Rozenburg had weten te bereiken. DERDE SLACHTOFFER? Naar gevreesd wordtheeft de scheepsramp nog een derde slachtoffer geëist. Een 16-jarige knaap, die toen het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Strekdam schapen hoedde, was n.l. vanavond om acht uur nog niet naar huis teruggekeerd. Men acht het niet onmogelijk, dat de jongeman het hulp geroep van de drenkelingen heeft ge hoord en ondanks de dichte mist po gingen heeft aangewend om redding te brengen, waarbij hij zelf dan het slachtoffer zou zijn geworden. Duizend mensen dakloos SYDNEY, 21 Febr. De plaats Lis more, in het noorden van de Austra lische staat Nieuw-Zuid-Wales, is door overstromingen van de buitenwereld afgesneden. De inwoners beschikken niet meer over gas of electriciteit. Een en ander is door noodweer veroor zaakt. Aan de in het gebied rondom Lismore gelegerde strijdkrachten van het Australische leger is opgedragen overstromingssiachtoffers alle moge lijke hulp te verlenen. Een wervelstorm heeft gewoed bo ven de kust van Zuid-Queensland en het noorden van Nieuw-Zuid-Wales. Er is aanzienlijke schade aangericht. Politie en watersportbeoefenaars hebben 22 personen gered, die op het eiland Macintosh, nabij Southport, voor het wassende water op de daken van hun v-oningen waren gevlucht. Gevreesd wordt, dat er in het geheel 18 doden zijn. Ongeveer duizend men sen zijn dakloos. Legervliegtuigen brengen rubberboten en voorraden naar de getroffen gebieden. Ook am- phibievoertuigen nemen aan het red dingswerk in Lismore deel. Iets meer dan een week geleden werd deze plaats door het Britse ko ninklijke paar bezocht. Na de Berlijnse conferentie BONN, 21 Februari. De Westduitse sociaal-democratische leider Erich Ollenhauer heeft ingestemd met een verzoek van bondskanselier Adenauer om besprekingen te voeren over de toestand, die na de Berlijnse conferentie is ontstaan. Adenauer had om een onderhoud verzocht om te trachten een gemeen schappelijke buitenlandse politiek der christen-democraten en sociaal-demo cratische partij te ontwerpen, voornamelijk ten aanzien van de Europese integratie. In zijn antwoord zei Ollenhauer, dat zijn instemming niet betekent dat hij Adenauers oordeel omtrent de nieuwe toestand aanvaardt. Het standpunt, dat West-Duitsiand zich na de Berlijnse conferentie moet concentreren op Europese integratie is niet in overeenstemming met de resultaten van de conferentie en met haar blijvende gevolgen, aldus Ollenhauer. Ollenhauer verklaarde, dat zijn par tij nog steeds gelooft, dat de Duitse eenheid, ondanks het mislukken van de Berlijnse conferentie, op dit punt, slechts kan worden verkregen door de onderhandelingen tussen de vier grote mogendheden. DE PRAWDA: Het orgaan van de Russische com munistische partij de Prawda ver klaarde in een hoofdartikel, dat de mi nister meer had kunnen bereiken, „in dien de Westelijke mogendheden, en in de eerste plaats de Amerikaanse de legatie, zich meer bereid hadden ge toond de internationale vraagstukken te regelen door zich accoord te verkla ren met beslissingen, die allen en niet slechts voor écn partij aanvaardbaar waren". Molotov is inmiddels weer in Moskou aangekomen. Bij zijn vertrek bracht hij het „Duitse volk" in Berlijn harte lijk dank voor de getoonde gastvrij heid. Hij zei te vertrouwen, dat het Duitse volk zeer spoedig verenigd zou zijn. Hoewel de Berlijnse conferentie in dit opzicht geen succes had opgele verd zou het werk worden voortgezet. De Russische premier verzekerde, dat de Sowjet-Unie zou slagen met haar plannen een Europees bondgenoot schap tegen oorlog te scheppen. BRUNSBUTTEL, 21 Febr. Het in de Scandinavische landen sinds bijna twee weken met belangstelling ge volgde spel van kat en muis met het Finse smokkelschip „Ari" is Zaterdag voor het kantongerecht te Erunsbuttel- koog op zeer or.avontuurlijke wijze ge ëindigd. De rechtbank heeft de lading van de „Ari" bestaande uit 12.000 liter pure alcohol, verbeurd verklaard. De kapitein van het schip, John Nordberg, is tot een geldboete van 309 mark, subs 15 dagen hechtenis, veroordeeld. De „Ari" werd door twee loodsen uit Cuxhaven van het lichtschip „Elbe Een" naar het Noord-Oostzeekanaal gebracht. Met veel moeite loodsten zij het schip door de gevaarlijke ijsvelden in de Elbemonding. Op de Elbe ont dekten douanebeambten de smokkel waar. De Finse kotter, die met zijn zwakke dieselmotor niet verder door het ijs kon, werd gemeerd voor het douane kantoor in de haven van Brunsbuttel, Beslag op de kotter kon aanvankelijk niet gelegd worden, daar de bondsre publiek West-Duitsland niet bij de douaneovereenkomst van Helsingfors is aangesloten. De zaak werd tenslotte aan het openbaar ministerie te Bruns- buettelkoog overgedragen, dat vervol gens de verbeurdverklaring beval. De smokkellading was als een la ding „uien" opgegeven. De alcohol was in Nederland voor 4 millioen Finse mark gekocht en zou iji Zwe den, waar de alcohol gedistribueerd wordt, voor 10 millioen Finse mark verkocht worden. DULLES De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zei bij zijn terugkeer van mening te zijn, dat het falen van de vier ministers de vooruit zichten op een Europese eenheid heeft verhoogd. Over de voorgenomen bijeenkomst te Genève zei de minister nog, dat hierbij geen neutrale landen zullen zijn vertegenwoordigd en dat met na druk is vastgesteld, dat de deelneming van communistisch China geen erken ning van de regering te Peking in houdt. Prins Charles en prinses Anne, de kinderen van koningin Elizameth, zul len in April hun ouders in Tobroek ontmoeten om hen op het laatste stuk van de koninklijke reis naar huis te vergezellen. BRUSSEL, 21 Febr. Voor de rechtbank te Verviers, in België, heeft zich vorige week een merk waardige gebeurtenis voorgedaan. Een vrouw, die door de verdedi ging als getuige was opgeroepen in een geding, dat een geschil tussen buren tot onderwerp had, was in lange broek in de getuigenbank ver schenen. De rechter weigerde haar echter als getuige te horen. Hij meen de dat deze „mannej.dracht" een uiting van geringschatting van de rechtbank was. De advocaat der verdediging pleit te een kwartier lang om de rech ter duidelijk te maken dat de lange broek reeds een hele ontwikkeling in de damesmode heeft doorgemaakt en dat deze reeds lang niet meer uitsluitend als een kledingstuk der mannen is te beschouwen. Hij wees er voorts op dat de getuige recht streeks uit de fabriek, waar zij werkt, naar de rechtbank was ge komen en dat zij dus geen bijzon dere zorg aan haar toilet had kun nen besteden. De advocaat had echter geen süC- sec. De rechter bleef onwrikbaar en hij weigerde de betrokken getuige te horen. De oliekwesfie in Perzië TEHERAN, 21 Febr. „Een zekere Kasjani en zijn trawanten zijn mario netten geworden in handen van de vijanden, zo niet de verraders van Perzië", aldus verklaarde vandaag 'n woordvoerder van de Perzische rege ring. Hij liet doorschemeren, dat er krachtige maatregelen tegen de oude- politiek-religieuze leider zullen wor den genomen, als deze zijn houding tegenover de huidige regering niet wijzigt. Voorts zei de woordvoerder, generaal Farzanagan, dat Kasjani trachtte een overeenkomst met Enge land over de olie te doen mislukken. Hij noemde hem schijnheilig en in staat tot verraad. De generaal deed hiermee de eer ste officiële aanval op Kasjani, die fel anti-Brits is. Kasjani zou de regering van generaal Zahedi er van beschul digd hebben pro-Britse parlements leden te hebben geïnstalleerd. Hij had eerder dit jaar de perzen opgeroepen hun rouw te betonen, toen diploma tieke betrekkingen met Engeland her vat werden. Geen last van vorst, sneeuw of regen, nu reeds een stralende zon in een strakblauwe lucht, bloeiende mimosa en bottende magnolia en zelfs gelegen* heid tot zwemmen in de Middellandse Zee, zo is Februari aan de Franse Rivièra. Druk bezet zijn de stoeltjes aan de boulevards en ieder, die enigszins kan, profiteert van de zon. Betrouwbaarheid Amerikaanse officieren WASHINGTON, 21 Febr. Minis ter Stevens heeft de officieren, die Dinsdag getuigenis zouden afleggen voor de subcommissie van onderzoek van senator McCarthy, bevel gegeven niet voor de commissie te verschijnen. De republikeinse senator Karl Mundt heeft Zaterdag te Washington verklaard, dat minister Stevens hem inlichtingen had gevraagd over de ondervraging van brigade-generaal Zwicker door de subcommissie van McCarthy. Mundt, lid van de subcommissie, zei, dat Stevens deze stap heeft ge nomen, omdat hij had gehoord, dat senator McCarthy de brigade-generaal bij dit vraaggesprek had „mishan deld". Zwicker had eerder verklaard, dat senator McCarthy zijn verklaringen over een van zijn officieren, die er van beschuldigd werd communist te zijn, had verdraaid. Eerder was gemeld, dat minister Stevens zelf voor de commissie gedag vaard zou worden. Van de zijde van het Pentagon te Washington werd echter meegedeeld, dat minister Stevens niet gedagvaard is, maar besloten heeft Dinsdag vrij willig ais getuige voor de subcommis sie te verschijnen'. McCarthy had Donderdag j.l. van het leger geëist, dat binnen 24 uur de namen zouden worden bekend gemaakt van hen, die betrokken wa ren geweest bij de promotie en het eervol ontslag van een reserve-offi cier van de tandheelkundige dienst,, de voormalige majoor Irving Perese, van wie, aldus de senator, bekend was dat hij communist was. Het leger heeft zich echter niet aan dit ultimatum gestoord. VRIJSTELLING! Senator McCarthy beschuldigde het leger Zondag van een „poging om communisten f-: koesteren en te pro moveren" en aanspraak te maken op „speciale vrijstelling van een onder zoek van de wetgevend- ">eht en vrijstelling van het ontm: skeren van boosdoeners". Hij zou minister Stevens vragen waarom het leger „Fifth Amendment Communists" beschermt en koestert". (Onder „Fifth Amend nent Commu nists" verstaat McCarthy getuigen, die weigeren op vragen antwoord ta geven, op grond van het grondwette lijke recht om geen bezwarende ver- klaringer tegen zichzejf af te leggen.) Ex-echtgenoot van Bertha Hertogh huwt Maleis meisje SINGAPORE, 21 Febr. - Mansoor Adabi, de onderwijzer op Malakka, wiens huwelijk met de dertienjarig^ Nederlandse Bertha Hertogh in 195Ó niet erkend werd, hetgeen ernstige in- geregeldheden in Singapore veroor zaakte, is heden in het huwelijk ge treden met de vijftienjarige Maleisa Binte Jahuri, een van zijn oud-leerlin gen. Er was politieversterking, doch er kwamen geen ongeregeldheden voor. Men had gevreesd, dat fanatiekelingen, die Mansoor er van beschuldigen, dat hij naliet wettelijke erkenning van het huwelijk met Bertha te krijgen, een aanval op hem zouden doen. In enkele regels melden wij nog DAT tijdens opruimings werkzaamheden aan de dijk bij Viane (gemeente Ouwer- kerk) werklieden vijf lijken hebben aangteroffen, nadat men eerst een hoofd had ontdekt. Vermoed wordt, dat men te doen heeft met een klein massagraf uit de laat ste jaren van de tweede we reldoorlog, doch zekerheid daaromtrent heeft men niet. Na onderzoek door dokter Vleugel Schutter, alsmede door de Rijkspolitie zijn de stoffelijke resten herbegra ven. DAT Zaterdagmiddag in Amsterdam het 6290 br. reg. ton metende vracht- en pas sagiersschip „Ouwerkerk" te water is gelaten, o.m. in aanwezigheid van de burge meester van Ouwerkerk, de heer J. Romeijn Jzn en de wethouder van deze ge meente, de heer C. P. Kuij- per, beiden met hun echtge noten. Het schip, dat ge bouwd is voor de Ver. Ned. Seheepvaartmij N.V. zou eerst de naam „Ouderkerk" krijgen. Men besloot echter als hulde aan de zwaar ge troffen Zeeuwse gemeente en als symbool van de we- deroubouw in bet rampge bied, de naam te veranderen in „Ouwerkerk". DAT de douane in de nacht van Vrijdag op Zater dag in Nieuw Namen een bestelauto met zeven biggen ter waarde van 1500,in beslag heeft genomen. De dieren waren bestemd voor de uitvoer. Het eigenaardige is, dat enkele weken gele den ook biggen in beslag genomen, die toen echter werden ingevoerd! DAT de op de scheeps werf te Terneuzen gebouw de kustvaarder „Piefcer S" Zaterdag de technische proefvaart heeft gemaakt. Ondanks de mist, waardoor de reis van korte duur moest zijn, heeft volgens de deskundigen, het schip be wezen van goede kwaliteit te zijn. DAT op de Wester-Schelde ter hoogte van het Sloe gis termiddag het 372 ton me tende Nederlandse motor schip „Hasewint" aan de grond is gelopen. Het vaar tuig was op weg van Ter neuzen naar Vlissingen. De sleepboten „Hudson" en „Schelde" alsmede het ber gingsvaartuig „Dolfijn" voe ren onmiddellijk ter assis tentie uit. DAT in de Paul Kruger- straat te Vlissingen een ver keersopstopping ontstond toen de bestuurder van een met stenen geladen vracht auto een terrein wilde op rijden. De trekker zakte er n.l. weg in de modder, waar door de aanhangwagen dwars over de straat kwam te staan. Doordat het ver keer, wilde men passeren, over het trottoir moest rij den, werd de stoep over een lengte van drie meter ver nield. IJMUIDEN, 21 Febr. Vanmorgen is ter hoogte van Terschelling het Griekse stoomschip „Dimitrios a Ky- doniefs" op een mijn gelopen. In de vooravond is het met vertraging door de mist in de Noordersluis van IJmui- den aangekomen. Het schip is in IJmuiden voor alle zekerheid opge vangen door twee havenslepers, die de lichte slagzij makende Griek, in de sluis hebben gebracht. De bakboord reling van het achterschip is over een lengte van vijf meter vernield, het handstuurgerei heeft zware schade opgelopen en ook in de verblijven in het achterschip is vrij wat ravage aangericht. Bovendien zijn de blok ken van de schroefas beschadigd en ook in de machinekamer schade aan gericht. Geen enkel lid van de be manning was ewond. DE BILT ZEGT: Temperaturen om het vriespunt DE BILT, 21 Febr. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. In het Noordoosten van het land over drijvende wolkenvelden met in de ochtend matige vorst, in de middag temperaturen omstreeks het vriespunt. Elders overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking en later verspreide opklarin gen. In de ochtend temperatuur om streeks nul, morgenmiddag lichte dooi. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.42 u., onder 18.07 u. Maan op u., onder 8.54 u. Hoogwater Dinsdag 23 Februari: Vlissingen: 5.03 u. 1.85 m., 17.26 u. 1.82 m. Terneuzen: 5.32 u. 2.03 m., 17.52 u. 2.01 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.56 m., 19.05 u. 1.62 m. Zierikzee: 6.26 u. 1.31 m., 18.48 u. 1.38 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1